D'66: vrij tevreden met beleid PSP laakt macht van het getal Stel tussen wal en schip Celstraf geëist voor mishandeling gren ten- RBIS2® MENSA Koopavond-concerten in Lutherse Kerk ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 LEIDEN - "Het is gunstig dat milieuzaken nu bij wethou der Van Dam is onderge bracht. Het is een teken dat het binnen het college van burgemeester en wethouders nu eindelijk serieus genomen wordt". Dat zegt fractieleider Hans Glaubitz van de Leidse raads fractie van D'66. Ongewild in de oppositie beland, is D'66 toch tamelijk tevreden over het beleid van het college van burgemeester en wethouders. Glaubitz erkent, dat er op het moment eigenlijk helemaal geen sprake is van een een vormige oppositie in de Leid se raad. "Het beleid van het college stuit bij ons dikwijls op weinig weerstanden. Wij voelen wel een duidelijke verwantschap met het colle geprogram. Dat maakt een duidelijke profilering van D'66 als partij wel eens wat lastiger". Kritiek is er bij Glaubitz ook: "De panden die de Stichting Huisvesting Werkende Jon geren aan de Paulus Buys straat wil afbreken voor miekoopflats, dat is iets waai een gemeente nooit mede werking aan mag verlenen" De inspraak van ouders in het schoolbestuur, een belangrijk punt voor D'66, is in het afge lopen jaar wel gerealiseerd, tot tevredenneid van de D'66- Het huidige college zal volgens Glaubitz de rit wel uitzitten. Over de VVD, die ten koste van D'66 vorig jaar tijdens de formatie van het college twee wethouderszetels opeiste, zegt hij: "Geen zee gaat ze te hoog. Daar zijn echt geen moeilijkheden van te ver wachten. De kans is anders te groot dat de dissidenten in de Partij van de Arbeid teveel van zich laten horen". Daar staat tegenover, zegt Glau bitz, dat de Partij van de Ar beid af en toe een obligaat geluid naar haar achterban moet laten horen dat de sa menwerking met de VVD ook maar uit nood geboren is." Veel felheid is de afgelopen tijd uit de discussies in de ge meenteraad verdwenen, vindt Glaubitz. De oorzaak daarvoor moet volgens hem gezocht worden in het feit dat bewonerscommissies en be geleidingscommissies op het moment behoorlijk func tioneren, waardoor tijdens de inspraakperiode al veel dis cussies "rond" gepraat wor den. Glaubitz is nog steeds van me ning dat zijn partij tijdens de formatie wel beloond had mogen worden voor het "bin nenhalen" van de WD. De PvdA wilde immers eerst he lemaal niet praten met de VVD. Toen de links-liberale samenwerking er wél kwam, viel D'66 uit de boot. Glau bitz: "Als we nog eens in zo'n positie komen weet ik wel dat je niet moet vertrouwen op de goedertierenheid van politie ke partijen. Het zijn geen menslievende instituten". Annelies Ponsen (PSP) LEIDEN - Nu ruim één jaar ge leden vormden PvdA en VVD in Leiden na een zeer roerig verlopen formatie samen het college van burgemeester en wethouders. Afgelopen dinsdag gaven in deze krant de fractieleiders van PvdA en PPR, Jit Peters en Laurens Beijen, hun visie op het func tioneren van hel college. Vandaag is de beurt aan Hans Glaubitz, fractieleider van D'66 en Annelies Ponsen en Jos van der Putten, raads leden voor de PSP. Volgende week zullen CPN en VVD hun visie geven. LEIDEN - De PSP-oppostitie in de Leidse gemeenteraad wordt door het PvdA-WD college van burgemeester en wethouders niet serieus ge nomen. Dat vinden tenminste de PSP-raadsleden Jos van der Putten en Annelies Pon- In twee gevallen liet de PSP het afgelopen jaar een duidelijk "nee" horen op voorstellen van het college: zowel de mo gelijke bouw van een par keergarage als het program ma van eisen voor de Ste venshof schoten bij de paci fisten in het verkeerde keel gat. Principiële standpunten, maar verwoord door minderheid in de raad. En daarom, gelooft Annelies Ponsen, werd op de argumenten die de PSP voor al bij de discussie over de Stevenshof voor het voetlicht haalde, nauwelijks ingegaan. Het is in deze gemeenteraad helemaal de macht van het getal", vindt zij. "Dat zie je ook aan het gedrag van de Partij van de Arbeid. Als het een onbelangrijke zaak is mogen er een paar fractiele den met de kleine partijen meestemmen, en anders niet". PSP-kritiek op de bouw van woningen in de Stevenshof richt zich vooral op het uit gangspunt dat het bestem mingsplan een sluitende ex ploitatie moet hebben. Net als Beijen (PPR) gaat de PSP lie ver uit van het standpunt dat je gewoon zoveel mogelijk goedkope woningen moet bouwen. De beide pacifisti sche raadsleden gaan er trouwens van uit dat het vooral hoge ambtenaren van de afdeling gemeentewerken zijn die wat dat betreft liever op veilig spelen. Met inspraak heeft wethouder Waal erg veel moeite, vindt Van der Putten. Hij zegt ver der het ontzettend "flauw" van Waal te vinden dat deze na afloop van de Digros-affai- re (de Kroon heeft uiteinde lijk de bouw van een koop centrum aan de Lange Gracht mogelijk gemaakt) zei dat wijkbewoners van Noordvest tegen Digros in beroep had den moeten gaan. Raadslid Ponsen wacht nog steeds op het inspraaksta- tuut, dat het college heeft be loofd. Zij toont zich bijzonder boos over de manier, waarop burgemeester en wethouders vragen van PSP. PPR en CPN over de huurverhoging in het St. Janshof hebben durven te beantwoorden: "Schandalig, ze nemen niet eens de moeite om een goede smoes te ver- Een ander voorbeeld is voor haar de gang van zaken rond de ontruiming van de pen sions voor buitenlanders. "Daar is duidelijk dat het college onwillig is om een duidelijk beleid te formule ren, naar kritiek te luisteren en haar mening te herzien". De PSP is van plan om op haar eigen wijze oppositie te blij ven voeren. Van der Putten: "onze fractie zit er niet om de stad te besturen". Activiteiténmarkt De afdeling Leiden van de NVSH organiseert zondag middag 7 oktober een activi teiténmarkt in het trefcen trum aan de Nieuwe Rijn 20a. Aanvang 1430 uur. De be doeling van de markt is om mensen met elkaar in contact te brengen die van plan zijn om bepaalde activiteiten te ontplooien maar dat graag met iemand samen willen doen. Bijvoorbeeld een be zoekje aan de film. dansen, fo tograferen of handwerken. Op de activiteitenmarkt kan ie dereen zijn eigen voorkeur kenbaar maken. Wie verhin derd is en toch mee wil doen kan zich opgeven bij Attie Romijn, Eykendonck. Noord- wijkerhout, tel. 02523 - 2986. De Ratel Werkgemeenschap "De Ratel" houdt zondagochtend een bij eenkomst in het Leidse Volks huis. Aanvang 10.30 uur. De heer AA. Olivier zal een le zing met dia's houden over de schoonheid van Zwitserland. Amnesty Internatio nal De Leidse afdeling van Amnes ty International gaat zich met de activiteiten de komende maanden in het bijzonder richten op de bewoners van de Professorenwijk. Zo houdt Amnesty op maandagochtend 8 oktober om 10 uur een in formatiebijeenkomst over de toestand in Oost-Duitsland. De bijeenkomst wordt gehou den in de zaal van de Petrus- kerk aan dc Lammenschans- weg. Medewerkenden zijn on der andere Alie Wezel, en een lid van de speciale Oost- Duitslandgroep van Amnes ty. De bijeenkomst is vrij toe gankelijk voor iedereen. Kinderboekenweek De auteur Gerard Brands, win naar van de Gouden Griffel van dit jaar, signeert morgen zijn boeken in het kader van de Kinderboekenweek. Van half twee tot vier uur is daar voor aanwezig op de boeken- afdeling van Vroom en Dreesmann Strandloop De AV "Holland" organiseert zondag een strandloop aan de Wassenaarse Slag. Er wordt gestart om elf uur 's ochtends en de deelnemers kunnen kie zen uit de volgende afstan den: 2,4,8 of 12 kilometer. De deelnemersprijs is f3.50, jon geren onder de zestien jaar betalen een gulden minder. Marokkaan mishandeld op Beestenmarkt LEIDEN/DEN HAAG - De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft gisteren vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, geëist tegen twee 23-jarige Leidenaars. Zij hadden op eerst paasdag van dit jaar een man ernstig mishandeld. Dat gebeurde in de omgeving van de Beestenmarkt in Leiden, waar de beide Leidenaars van het ene café naar het andere gingen. Een van hen gaf gisteren toe die be wuste dag zo beneveld geweest te zijn, dat hij zich het voorval niet meer goed kon herinneren. Het slachtoffer was een Marokkaan, die een gebroken arm en ooglet sel opliep. Aan de mishandeling waren een woordenwisseling en enige wederzijds uitgedeelde klappen voorafgegaan. Wat de twee Leidenaars gisteren door de president van de Haagse rechtbank, mr. Berkhout, vooral werd kwalijk genomen, was dat zij door bleven schoppen en slaan toen de Marokkaan al op de grond lag. ,,Ik wist niet meer wat er aan de hand was", verklaarde de ene Leidenaar, en „Ik was door het wilde heen" de an der. De raadsmannen van het tweetal, mr. Van der Niet en mr. Schaper, maakten beiden bezwaar tegen de eis van de officier van justitie. Gevangenisstraf heeft voor de twee Leidenaars geen zin, ver klaarden beide advocaten met een verwijzing naar het psychia trisch rapport dat over de man nen is uitgebracht. In één geval wordt het zelfs waarschijnlijk geacht dat een gevangenisstraf de Leidenaar definitief op het verkeerde pad zal brengen. Ook wezen de raadslieden erop dat beide mannen door een gevange nisstraf hun baan zouden verlie zen en in de ww zouden belanden met alle mogelijke kwalijke ge volgen van dien. Beide Leide naars zijn nog niet eerder wegens mishandeling veroordeeld. Ook daarom pleitten beide raads mannen ervoor de straf te beper ken tot een voorwaardelijke in hechtenisneming en evehtueel een geldboete. Huisvesting schrijft niet in LEIDEN - Na een paar dagen van hot naar her te zijn getrokken zijn David Teske (24) en Anja van Doorn (19) weer op de oorspron kelijke plek, een bootje aan de Zijlsingel, teruggekeerd. Eerder deze week leek het erop dat ze in het filiaal van de Sociale Dienst aan de Apollolaan zouden moe ten slapen. Donderdagavond werden ze echter ondergebracht in hotel Nieuw-Minerva, maar omdat David weigert een uitke ring aan te vragen moesten ze het hotel gisteren weer verlaten. De moeilijkheden voor Anja en Da vid begonnen afgelopen week doordat ze van de ene op de ande re dag op straat bleken te staan. Het stel, dat samenwoont en waarvan de vrouw zes maanden zwanger is, verbleef sinds de zo mermaanden in een boot aan de Zijlsingel. Daar moesten ze uit omdat de boot aan de kant moest. Vóór die tijd woonden ze in kraakpanden, maar dat is gezien Anja's zwangerschap niet meer haalbaar. De Sociale Dienst die de afgelopen week heeft gepro beerd het stel tijdelijk ergens on der te brengen, noemt bij monde in te schrijven in beroep te gaan. Een afwijzing op de inschrijving hebben ze nimmer ontvangen, daarom kon dat beroep niet eer der plaatsvinden. Volgens John van der Meijden van de Sociale dienst heeft het geen zin naar een meer permanente woonruimte te zoeken. "Want dan worden ze nog niet ingeschreven. We kunnen alleen een noodvoorziening pro beren te treffen. Zo lang zullen ze het moeten uitzingen". David Teske (24) In de rubriek Nieuwsspiegel van donderdag 4 oktober wordt door Jeantine van de Ven een beetje negatief over de mensa gespro ken. Zij maakt bijvoorbeeld de opmerking dat het eten 's mid dags al wordt gekookt en dan verder de hele avond staat te stomen. Als Jeantine regelmatig de mensa zou bezoeken had ze kunnen constateren dat dit niet De kooktijd wordt zo lang mogelijk uitgesteld tot het moment van uitgifte (17.00 uur). En dat er voe dingsstoffen verloren gaan is ze ker. Maar je hebt niet méér voe dingsstoffen nodig, dan nodig. Verder wil ik opmerken dat de mensa in een grote behoefte voorziet getuige het grote aantal bezoekers (1400 per dag). Na tuurlijk is met een klein groepje mensen eten gezelliger en mis schien ook smakelijker. Maar wij zijn ervan overtuigd dat onze be zoekers een verantwoorde maal tijd voorgezet krijgen en dat wij hen behoeden voor "De hap uit de muur". J.J.M. Uitendaal, chef-kok eettafel "De Bak Kaïserstraat 25, LEIDEN. Van Duynen hun situatie "een typisch geval dat tussen wal en schip valt". Want omdat beiden niet economisch gebonden zijn aan Leiden schrijft bureau Huisvesting hen niet in. Naar hun oorspronkelijke woon plaatsen. Alphen aan den Rijn en Noordwijk, kunnen ze ook niet terug. Ook daar worden ze niet ingeschreven. Om de urgentie van hun situatie kenbaar te maken wilden David en Anja de nacht van dinsdag op woensdag in het filiaal van de So ciale Dienst doorbrengen. Ten slotte konden ze nog een nacht in de boot terecht, waar ze nu (ille gaal) weer zijn teruggekeerd. Waar de vrouw in december moet bevallen is het stel nog een raad sel. Via de Sociale Dienst zullen David Teske en Anja van Doorn alsnog proberen tegen de beslis sing van Huisvesting om hen niet LEIDEN - Voor de tweede maal in successie gaat de Lutherse Kerk in Leiden zogenaamde "Koop avond-concerten" verzorgen. Het eerste concert dit jaar is don derdag 11 oktober in de kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. "Wo doen dit omdat er in de winter in Leiden niet meer zo veel aan or gelmuziek wordt gedaan", zegt de organist van de Lutherse Kerk en de motor achter de concerten, de Leidse arts H.C. Jasperse jr. "Een hoge standaard in kerkmu ziek, grote liefde voor de liturgie en een bereidheid om de echte liederen van de kerk te zingen, kenmerken de Lutherse Kerk. Orgel en organist staan dus cen traal en het goede gebruik om het orgel echt te horen <in een orgel- couplct bijvoorbeeld) is dan ook een beetje ons visitekaartje", zegt men bij de Lutherse Kerk in Lei den. "De Lutherse Kerk staat een beetje opzij van de grote weg; we willen wat meer aan de weg timmeren. Vorig jaar bezochten per keer gemiddeld zeventig mensen de koopavondconcerten. Al deze avonden zijn gratis. Wel houden we een collecte om eventuele kosten te kunnen dekken". De Lutherse gemeente in Leiden telt een kleine duizend leden. "Wij proberen nu een podium te zijn voor de Leidse regio. Het or gel staat daarbij in het centrum", zegt organist Jasperse. "Het is een barok orgel en dat legt be perkingen op. Wij mikken dan ook op een publiek met een ker kelijke binding". Orgelconcerten, zo zegt men bij de Lutherse gemeente, "zetten nog eens een streep onder het belang van het orgel en de muziek in de kerk". Organisten die dit seizoen zullen spelen zijn onder meer Nico de Raad uit Katwijk en Rijk Jansen. Verder zullen er tijdens de koop avonden ook solisten, zangers, violisten en koren van de partij zijn. Een concert duurt ongeveer 3 oktober Als rasechte Leidenaar sta je er niet elk jaar bij stil,maar zo'n viering van Leidens ontzet is toch in meer dan één opzicht een unieke happening. Want waar in ons land krijg je men sen zover om zich in vijf, zes rijen dikke drommen op te stellen om een glimp op te van gen van een schuimplastic reus op een wagentje, een his torisch uitgedoste vrouw te paard of een stelletje dapper voortstappende lieden in trainingspak? Nergens toch zeker. En ik zie elders toch ook niet zo gauw mensen samengepakt als haringen in een ton, voetje voor voetje naar het kermis terrein schuifelen om daar in zeer korte tijd een paar tien tjes lichter te worden gemaakt in ruil voor wat prullaria oj een draaierig gevoel. Daar moet je echt voor in de Sleutel stad zijn. Zo'n derde oktober heeft nog al tijd een bijzondere bekoring Al mis ik toch een beetje die typische randverschijnselen die het straatbeeld in vroeger dagen zo verlevendigen. De vuurvreter, de boeienkoning de acrobaat en de degenslik ker op de hoek van de straat. Openluchtvariété op een tot de draad versleten tapijt. Waar zijn ze allemaal geble- Uit het zicht verdwenen samen %met de solierende violist met bolhoed in een winkelportiek (die er trouwens ook nog maar weinig zijn) of de straator kestjes die twee dingen ge meen hadden: het nimmer wijzigende repertoire en de kleding, afkomstig uit een oj ander Noord-Hollands vis sersdorp. Nu moet ik oppassen om de zaak niet te idealiseren. Want om iedere paar honderd meter te worden geconfronteerd met een blinde, een kreupele of een bedelaar, die een of meer le dematen mist, is niet iets dat direct bijdraagt tot verhoging van de feestvreugde. Vele za ken zijn verdwenen, maar gelukkig zijn er ook nieuwe ontwikkelingen. Zo wordt dankzij een aantal handige kwekers de gemid delde plantenbezetting van de Leidse huiskamer met één klap een flink stuk opgevoerd. Waar wij Leidenaars vroeger samenstroomden om ons door een handige standwerker een lekkende vulpen ofhuidteiste- rende scheermesjes te laten aansmerenzo zie je nu koop lustige Leidenaars zich in alle bochten wringen om vijf uit de kluiten gewassen potplan ten heelhuids naar de door zonwoning in de Merenwijk te transporteren. Gebleven zijn de knotsen van poppen en teddyberen, die de komende maanden weer op menige driezitsbank te pronk zullen staan. Als kleurrijk en omvangrijk bewijs dat Vrouwe Fortuna weer op de hand was bij het trekken van een enveloppe met plaats naam of het bedienen van de eenarmige bandiet. Een bezoekje aan het lunapark maakte me overigens duide lijk dat kermisexploitanten ook geen mensen zijn die graag op de nullijn blijven zitten. Want twee gulden voor een uiterst kort ritje in de draaimolen is geen prijs waar ze bij de Consumenten bond verrukt over zullen zijn. Behalve de zich als een acht baan omhoog slingerende inflatiespiraal zijn er meer ontwikkelingen die in de kermiswereld veranderen. De steile wand met z'n- ronkend motorgeweld is een stille dood gestonken. De schreeuwerige bokstent.dieeen prijs van vijf gulden uitloofde voor iedere amateur die Tiger Jacky kon verslaan is knock out. En de lachstudio met dat kleine animeermannetje met witte handschoenen heeft ook het loodje gelegd. Ze hebben plaats moeten maken voor ruimtegevaarten als ufo's, raketten en astroliners. Wat zijn kermisattracties nog als het aloude kop van jut niet meer lekker knalt, maar voor zien is van een eigentijdse zoemer, die met een druk- knopjea la dmg-dong-bel tot zwijgen kan worden ge bracht? Dat 3 oktober on danks al die nieuwlichterij nog steeds leeft is te danken aan de Leidenaar zelf. Die kankert nog even graag als voorheen op de gaten in de op tocht. Die hangt nog evenveel aan de paling- en druivevel- len op het trottoir, aan de geuM i pee i de ooh's en aah's tijde vuurwerk op het Schutters veld. En zo moet het ook blij- Politie Het optreden van de Leidse poli tie aan de vooravond van 3 oktober om groepen relbeluste jongeren tot bedaren te bren gen is de afgelopen dagen in brede kring aanleiding ge weest tot soms felle polemie ken. Was het verstandig van de politie om zo massaal in te grijpen of is de hermandad nog te coulant geweest tegen de herrieschoppers? Wanneer ik hoor dat jongelui bezig waren om straatstenen die bij Rijnland aan de Boommarkt lagen opgetast te gooien naar het publiek dat stond te kijken naar de taptoe, dan zeg ik: zoiets kun je als politie niet over je kant laten gaan. Daar moet je hard te genin gaan. Want die stenen- gooierij kan ernstiger gevol gen hebben. Aan de andere kant zijn er ook verklaringen, dat de aanwezige politie niet met de meeste tact is opgetre den. En dat er met de wapen stok nog wel eens een paar klappen zijn uitgedeeld, die nu niet direct nodig waren om de orde te herstellen. Dat horend vind ik.dat de poli tie verstandiger had moeten zijn. Men had moeten beseffen dat politie te paard en op de motor werkt als een rode lap op een stier. Het conflict wordt er eerder door aangescherpt dan gesust. Men liep daarmee het risico dat relletjes zouden ontaarden met alle gevaar voor gewonden onder het aanwezige publiek. Probleem van de gebeurtenissen rond de soos m de Breestraat is dat moeilijk te reconstrue ren valt. hoe de politie nu het best had kunnen handelen. Daar zullen ook de schriftelij ke vragen van de PvdA wei nig aan kunnen veranderen. Achteraf de situatie analyse ren is mogelijk, maar daar mee heb je nog geen panklare oplossing bij eventuele toe komstige herhalingen. Als een steen, door een herrie schopper gegooid, een kijker had geraakt was de roep om een hard optreden van de po litie nog groter geweest. Ge lukkig is noch het een noch het ander gebeurd. Het blijft ove rigens een goede zaak dat de politie in het openbaar ver antwoording aflegt van de achtergronden die hebben geleid tot het optreden. Dat daaruit voor de toekomst gro tere onzekerheden i'Oortvloeien is hoogst twijfel achtig. Situaties als deze week bij Minerva owiMowdw kun nen nu eenmaal verschillend beoordeeld worden. Dat blijkt nog eens overduidelijk wan neer ik de ingezonden brieven van ooggetuigen lees. JAL Nadat Leiden jarenlang ver stoken was uan een goed op vang- en begeleidmgscen- trum voor jongeren krijgt de stad er per 15 oktober zo'n fe nomeen bij. Beslist geen luxe vooreen meer dan 100.000 in woners tellende stad waar een groot aantal werkende jonge ren en studenten onderdak vinden. Maar of het gloed nieuwe Jongeren Advies- en Begeleidingscentrum Leiden een lang leven beschoren is valt nog te bezien. Heel opti mistisch gaan de initiatief nemers (een werkgroep uit de Jeugdwelzijnszorg Overleg) van start zonder één stuiver op zak. Optimistisch, omdat ze van het idealistische standpunt uitgaan dat voor zo'n goede zaak als een ad vies- en begeleidingscentrum grif geld over de brug zal ko men. Dat is echter nog zeer de vraag. De gelden die destijds voor Release (een soortgelijke instelling die inmiddels ter ziele is) zijn gereserveerd zijn namelijk schoon op. Het betrof een bedrag van achtduizend gulden, deels van gemeente, deels van het rtjk afkomstig die inmiddels de Rechtswin kel en de Vrouwenraad is toe geschoren. Aan de gemeente begroting van dit jaar zal weinig of niets meer te tornen vallen zodat de begroting van volgend jaar moet worden af gewacht. En of daarin een be drag van 275.000 gulden (de grootte van de subsidie-aan vraag van het JALkan wor den opgenomen valt op z'n minst te betwijfelen. Ook al kan het JAL bij de start vol gende week rekenen op een groot aantal enthousiaste vrijwilligers, financieel lijkt het centrum geen haalbare kaart te worden. L GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3