Een.Amerikaan, die past in parkeervak... 'Wonder- accu" van GM do T DE KLEPPEfcDOOi 7 7T ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 OLDSMOBILE OMEGA Het gebeurde op een parkeer plaats in Amsterdam. Nadat wij uit onze tesfèuto waren gestapt werden wij op de schouders getikt door een grijze heer in het grijs. Hij moest zijn verbazing even kwijt dat "onze" Oldsmobile zo netjes in een parkeervak paste terwijl die van hem er meer dan een meter uitstak... Zo, dit was dus die nieuwe klei nere Oldsmobile Omega, een zogenaamde X-car. Hij be keek hem van alle kanten en ontpopte zich intussen als een onbezoldigd propagandist voor Amerikaanse auto's. "Ik rijd al al 44 jaar Oldsmobile en ik ben nog steeds enthou siast". Eenmaal warm gelopen was hij niet meer te stuiten: "Ik zeg altijd éénmaal een Amerikaan altijd een Amerikaan. Ik houd van dat luxueuze. Wat u mis schien een weke vering noemt vind ik juist lekker. Ik word ook nooit moe in die wagen van mij. Als ik met mijn vrouw in haar DAF-je meerij ben ik gewoon als de dood. Ik vol me zo opgeslo ten. Maar als ik met een boot achter me met die Amerikaan uit Zuid-Frankrijk kom voel ik me na vele uren achter het stuur nog zo fit als een hoen tje.." Deze kenner-door-ervaring vond de verkleinde Oldsmo bile er goed uitzien. Maar hij had wel bezwaar tegen de ba gageruimte. "Kijk, ik ga nog wel eens een eindje fietsen in de bossen. Maar onze vouw fietsen kunnen niet in die bak. Gewoon te klein. Dat is voor mensen als wij nu juist heel belangrijk". Maar General Motors heeft de "winst" ergens vandaan moe ten halen. De regering in Washington heeft alle Ameri kaanse autofabrikanten een gemiddelde benzineverbruik per gemaakte auto opgelegd. Dat dwong (en dwingt) die fa brikanten om naast de brand stof slurpende sleeën ook zuiniger modellen te ontwer pen. Anders komen zij niet aan dat gemiddelde. Dus kregen vier van de vijf divi sies van General Motors op dracht met een kleiner, lich ter en dus zuiniger model op de proppen te komen. Alleen het befaamde merk Cadillac mocht op de gebruikelijke (dure) voet verder gaan. De andere divisies moest met iets voor General Motors ge heel nieuws verschijnen. Het werden de Citation van Che vrolet, de Phoenix van Pon- tiac, de Skylark van Buick en tenslotte de Omega van Oldsmobile. Auto's die niet groter zijn dan de gewone Eu ropese middenklassers. De door ons bereden Omega is zelfs enkele centimeters klei ner dan de Opel Hekord. Maar de wagen toont langer. Dat komt omdat de ontwer pers die eerder genoemde "winst" hoofdzakelijk aan de achterkant hebben gevon den. Ondanks de dwarsge- plaatste motor voorin is die enorme neus van alle Olds- mobiles ook bij dit model gebleven. Men heeft er eigen lijk aan de achterkant een stuk afgehaald. Waardoor hij net in dat Amsterdamse par keervak paste... Ook van binnen merkt men na genoeg niet dan men in een "kleinere" Amerikaan zit. Het dashboard is nog even impo nerend als voorheen. Of mis schien beter gezegd: nog even pompeus als vroeger. Het is wat uiterlijk, luxe. comfort, uitrusting en geruisloze gang een echte typische Ameri kaan gebleven. Het technische basisconcept is voor alle vier merken gelijk maar elke divisie brengt toch een eigen model. Dat bete kent echter wel dat alle "X- cars" voorzien zijn van voor wielaandrijving en een geheel nieuw ontworpen dwarsge- plaatste vier- of zescilinder krachtbron in hun grote neus herbergen. Wij hadden zo'n uiterst soepele zescilinder ter beschikking (2.8 liter - 115 pk). De "over macht" van zo'n motor bete kent groot comfort in het da gelijks autoverkeer, temeer omdat stuur- en rembekrach- tiging standaard zijn op deze wagens. Wellicht zal het bij sommigen wat verbazing wekken dat wij dat laatste er zo nadrukkelijk bij zeggen maar bij General Motors is het gebruikelijk dat de standaard aangeboden au to in feite een uiterst kaal produkt is. Voor elk spiegel tje, elk asbakje, verstelbare leuning en al dergelijke din gen moet apart worden be taald. Kaal is de Oldsmobile Omega van 22.000 gulden te koop (vier cilinder motor, twee- deurs), maar het door ons be reden exemplaar kwam op meer dan 28 mille. Niet alleen door de sterkere motor maar ook door het klokje, de luxueuze wieldoppen, de pla fonnière, de chroom regen- gootlijst en dergelijke. Niet iets echt bijzonders, maar bij elkaar toch voor enkele dui zenden guldens extra aan boord.. Maar dan rijdt men echt com fortabel. We hebben het al eens eerder betoogd: het ach terweg blijven van geluid in de cabine van een auto is een nauwelijks te peilen brok comfort. En het valt telkens weer op hoe rustig die Ameri kanen zijn. Het ligt ook wel voor de hand: zelfs de vier cilinder heeft nog altijd een 2,5 liter motor die zich voor die 90 pk's echt niet over de kop behoeft te draai en. Het grote vermogen geeft die extra souplesse en dat be tekent natuurlijk ook weer minder onderhoud. Een krachtbron die zijn taak zo gemakkelijk kan vervullen zal niet eenvoudig over zijn toeren raken.. "Maar die wagens zijn tegen woordig wel duur", had de in het begin genoemde heer in het grijs met een zuinig lachje ook opgemerkt. "Want als ik vandaag de dag bij de benzi nepomp stop ben ik wel hon derd pop kwijt!". Maar daar gaat het bij die X- cars nu juist om. De afge dwongen zuinigheid stond bij de ontwikkeling van de X- cars voorop. Korter, lichter en daardoor zuiniger. Daarvoor heeft General Motors die 2,7 miljard dollar betaald. Dat waren de kosten van de ont wikkeling van het nieuwe kwartet. Een gigantisch be drag. Voor een gigantisch project. En nog hebben de ontwerpers hun huiswerk niet helemaal goed gedaan. Want inmiddels zijn al die X-cars alweer een keer naar de garage geroepen: "Even nakijken, want er kun nen scheuren in het stuurhuis ontstaan en bij alle auto's kan lekkage van versnellingsba kolie tot brand leiden". Dat is anti-reclame. En dat kan General Motors eigenlijk niet hebben. Want als 's werelds grootste autoconcern er niet in slaagt een fiks aantal van die kleinere modellen te ver kopen hangt de regering in Washington aanstonds aan de bel. En dan kan het bedrijf heel wat moeilijkheden ver wachten omdat het zich niet aan de nieuwe normen heeft gehouden. Echt zuinig is deze Omega in onze ogen (nog) niet. Wij kwamen aan een verbruik tussen de één op acht en één op negen. Maar voor Ameri kaanse begrippen is dat al een stevige stap vooruit. Een gro te Chevrolet kostte ons des tijds een liter benzine op nog geen zes kilometer. Gelukkig had die wagen een grote tan- kinhoud anders hadden we als een jonge hond van pomp tot pomp moeten rijden. Het nu bij de X-cars bereikte resultaat is dus aanzienlijk beter. Maar het zal beslist geen einddoel zijn. De hele autowereld is op weg naar nog zuiniger wagens. General Motors als de grootste na tuurlijk ook! De elektrische auto heeft lange tijd nummer één gestaan op de lijst van mogelijkheden om het wegverkeer minder afhankelijk van olieproduk- ten te maken. Waarbij aan vankelijk gemakshalve maar werd voorbij gegaan aan de problemen die zouden ontstaan wanneer de auto wereld zich inderdaad mas saal op elektriciteit zou werpen. Waar zou al die stroom vandaan moeten komen? We behoeven alleen maar te herinneren aan de verhitte discussies over kerncentrales. Maar zover behoefde men tot nu toe niet te denken want op veel kortere termijn lag er het probleem van de accu. De tot voor kort beschikbare accu's konden te weinig energie opkroppen om de elektrische auto's een aan vaardbare reikwijdte te ge ven. En de te halen snelheid bleef ook ver beneden de maat van de hedendaagse automobilist. Maar General Motors lijkt nu een grote stap te hebben ge nomen op weg naar de oplos sing van dit probleem. De automobielgigant heeft een zink-nikkeloxyde^accu ontwikkeld die een auto met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur over een afstand van 160 ki lometer kan jagen. Het opla den kost dan weer acht uur (aan elk huis-, tuin- en keu kenstopcontact) en de le vensduur van de energiele verancier is zo'n 50.000 kilo meter. De nieuwe accu komt in een kleine personenwagen voor stadsritten of in een kleine bestelwagen. Maar wie die wagen moet leveren heeft G.M. nog niet gezegd. Het is maar de vraag of de fabriek het zelf wil doen. Gezien het probleem van de stroomle- verantie heeft General Mo tors in feite weinig trek. De elektrische auto staat niet meer één op de lijst Martijn van Garderen (bijna 5 jaar) Celebesstraat 5 Alphen aan den Rijn f Prrvj (bjAAR) va n a o ye/s '.o5 eiocfj 7 r. r Mijnheertje van het postkantoor wees zo goed en bezorg ■deze krant met spoed juist waar hij wezen moet In Rijnsburg moet hij wezen en de mensen moeten hem lezen Betty de Roode (8 jaar), Seringenplantsoen 22, Rijnsburg. Redactie: Anneloes Bronsgeest en Henk .de Kat Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naar: Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Lelden Ik ben Els Brussee rijm je met mij mee. Het is nu half twee, straks ga ik naar de ze Wij drinken nou thee en kijken t.v. Dan ga ik nou naar ze< Van Els Brussee Els Brussee Goudenregenplantsoen 20 2231 ZL Rijnsburg

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31