Studente wordt met man en macht op straat gezet Oegstgeest heeft een nieuwe burgemeester 1 eidse agenda Huisbaas: Psychische overlast vari mannenbezoek Vrouwenhuis toch alleen in pand aan Hooigracht Erepenning Leiderdorp W.D.C. v.d. Wijngaard PremièreCools geen feit om te vieren Don Quichotte intrigerend Afscheid hoogleraar Bolkestein PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 LEIDEN - De 22-jarige studente Marja Bril is gisteren met haar hele inboedel uit haar kamer aan de Hoge Rijndijk gezet, omdat zij zich volgens haar huurbaas niet heeft gehouden aan de afspraak geen jongens op haar kamer te la ten overnachten. Samen met een aantal vrienden haalde de huurbaas, de heer Zee- gers, de studente, een aantal ken nissen en haar vader gistermid dag uit haar kamer. De meubels en andere eigendommen zette hij op straat. Bij de ontruiming ging het niet zachtzinnig toe. Volgens Maija en haar vrienden is er "geschopt, ge trokken en geslagen". Zij zegt te overwegen om een officiële aan klacht in te dienen. Inmiddels heeft zij haar meubels onder we ten te brengen bij vrienden in Ha- zerswoude. Daar kon zij de afge lopen nacht ook overnachten. Volgens Marja Bril werd haar enige tijd gelden de huur opgezegd, waarbij een ontruimingstermijn van vijf maanden werd genoemd. Die termijn werd steeds korter gesteld, totdat afgelopen dinsdag werd meegedeeld, dat zij de ka mer vóór eind oktober verlaten moest hebben. Vrijdagmorgen deelde Zeegers plotseling mee, dat de kamer nog dezelfde mid dag ontruimd moest zijn. Maija waarschuwde vrienden en bovendien haar vader, die uit Zeeland overkwam. De politie werd ook op de hoogte gesteld, maar daar zei men volgens vrien den van Marja niets te kunnen doen zolang er nog niets gebeurd was. Om vijf uur gistermiddag kwamen Zeegers en zijn vrien den opdagen. Marja belde aan- dermaal de politie, die daarna met twee patrouillewagens aan kwam rijden. Ook de politieagen ten konden echter niet in de ont ruiming ingrijpen, en vertrokken na enige tijd weer. Volgens Marja zou zij zich wél aan de gemaakte afspraak met Zee gers over het mannenbezoek hebben gehouden. De huurbaas zelf zegt, dat hij die afspraak heeft gemaakt toen de verloofde van Marja, waar zij op de kamer mee samenwoonde, vertrok. Zeegers heeft zelf een woning boven de kamer aan de Hoge Rijndijk, en zegt er "psychische overlast" van te hebben wanneer er telkens an- Zaterdag Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, 21 uur, Trio Fred van Hove, Jazz centr. Hot House. Augustinus - Rapenburg 24, filmavond over pop-grootheden, 21.30 uur. Antonius clubhuis - muziekuitvoering "De Sleutels", 20 uur. Hutspot wandeltocht - start 9 uur Hoek Rijnsb.singel/Schuttersveld. Gastenweekeinde - Asopos de Vliet, Leiderdorp, Dwarswateringskade 11. Volk club Horus - Kolfmakerssteeg 8, optreden van de Brabantse groep, Dommelvolk. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Voorschoten - opening tentoonstelling, wereldwinkel, 11.30 uur. Baljuwhuis. Voorstraat 12a. Zondag Het huisraad, van de 22-jarige Leidse studente op het trottoir aan de Hoge Rijndijk. dere jongens in zijn huis komen. Overigens heeft Zeegers zijn wo ning enige tijd geleden te koop aangeboden, maar volgens hem heeft dat niets met de ontruiming te maken. De huurbaas: "Zij heeft zich te houden aan de regels die ik stel. Ja, ik vind deze ont ruiming wel fatsoenlijk. Ik heb gezegd: je kunt tot het eind van de maand blijven, zonder kerels over de vloer. Nou, daar heelt ze zich niet aan gehouden". Volgens Zeegers is er voor de maand oktober geen huur be taald. Hij zegt "Toen ik vanmid dag van mijn vrouw hoorde dat zij met vijf man sterk op haar ka mer zat, ben ik ook met een paar mensen gekomen. We hebben het zootje beetgepakt en op straat ge zet. Of er geslagen is? Niet dat ik weet. Ze is er uit en ze blijft er uit. En hier komt ook geen huurder meer in, nooit meer". Na de ontruiming is de groep naar het politiebureau gegaan, waar echter volgens Marja's vrienden geen aantekening is gemaakt van de zaak. Dit, omdat het om een zuiver privaatrechtelijke zaak zou gaan. Stadsgehoorzaal - Breestraat, den danskampioenschappen, 10 uur. Leids Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b. Lezing met dia's van de werkge meenschap "de Ratel", 10.30 uur. NVSH-trefcentrum - Nwe. Rijn 20a, Ak- tiviteitenmarkt. Rest. Boshuizerlaan - Jazz On Sunday, 14.00 uur. LAK - Levendaal, 15 uur Poppentheater van Francien Abbink (kindervoorstel ling). Strandloop A. V. Holland - 11 uur start 3e strandloop. (Wassenaar). Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor Maandag LEIDEN - Het Vrouwenhuis zal het pand Hooigracht 79 toch al leen kunnen betrekken. B en W vinden het gezien het verschil in doelstelling van Vrouwenhuis en Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen/Vrouwenraad weinig realistisch beide groepen in één pand onder te brengen. Bovendien had het Vrouwenhuis al te kennen gegeven het pand in z'n eentje te willen betrekken. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft laten weten het pand Nieuwe Rijn 20a, dat nu nog onderdak biedt aan o m. het Vrouwenhuis, niet te willen be trekken. De gemeente zal nu gaan bekijken of huisvesting in de voormalige Reinwardt-academie aan de Caeciliastraat te realiseren is. B en W stellen de raad voor de NVvH/Vrouwenraad 20.000, en het Vrouwenhuis 50.000 gulden subsidie te verstrekken. Stadhuis - Cie beroepschriften 10.45 Stadhuis - Gemeenteraad 19.30 uur. Universiteitsraad - le Binnenvestgracht 33, 19.30 uur. Vrouwenbond NW - Rapenburg 48, 20 uur, W. van de Broek met dia's over ge velstenen. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: Cette obscure objet du désire van Bunuèl. 20 en 22.15 uur. Algemene reclasseringsvereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur. Voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zyn, of dreigen te komen met politie en/of justitie. Ontmoetingscentrum - Hoek Boshui zerlaan, bejaardensoos zuid-west. 14.30 OEGSTGEEST - Gistermiddag is voor de eerste keer in Nederland burgemeester geïnstalleerd die is benoemd nadat de bevolking via enqüete mede zijn "profielschets" had gemaakt. Het betreft de burgemeester van Oegstgeest, mr. Scheenstra. Overigens is alleek de fractievoorzitter van het CDA in de Oegstgeester Raad, Scheenstra's Artsen partijgenoot Van Hazel, van mening dat de benoeming aansluit bij de zijn partij en op de meeste punten van die profielschets. Voorschoten - Gemeentehuis, Cie finan. en econ. zaken, 19.00 uur. Benthuizen - Gemeentehuis, Gemeen teraad (begroting), 19 uur. Loco-burgemeester Thorn van Oegstgeest hangt de heer Scheenstra de ambtsketen c leert hem daarmee tot burgemeester van die plaats. i de schouders, en instal- WD-fractievoorzitter Reilingh memoreerde in zijn welkomstwoord tot de nieuwe burgemeester liever een nieuwe raadsvoorzitter van eigen politieke kleur te hebben gezien. Dat was met de politieke verhoudingen in Oegstgeest heel goed mogelijk geweest, zei hij. PvdA-fractievoorzit- ter Kohlbeck merkte op dat hij toch ook liever een progressieve achter grond bij de nieuwe hoogste ambtsdrager had willen ontmoeten. Met name, zo zei hij. omdat er in de hele Leidse regio en zelfs in het totale westen van Zuid-Holland geen progressieve burgemeester is benoemd. Vanuit de hoek van d'66 en de PPR werd gesteld dat men de hele benoe mingsprocedure van burgemeesters op de helling wil zien. D'66-frac- tieleider Gerard Wuisman noemde die procedure een relikwie uit ver vlogen tijd. Vooral door de ondoorzichtigheid van een benoeming en het uitsluiten daarbij van de gemeenteraad maakt het volgens hem onmo gelijk helemaal achter een benoeming te kunnen staan. Scheenstra zelf reageerde nogal laconiek op de kritische kanttekeningen rond zijn be noeming met de opmerking dat ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is. Wel wil hij van de gemeenteraad een ahrmonisch geheel maken. Maar: "Nooit heeft iedereen gelijk want wat is dan nog de waarde van gelijk", aldus Scheenstra. Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 vm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier Noord-Binnenstad), R. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 12^266. Wijk 2 (Kooi en Merenwijk), H. Meijer, Stokroos 1, tel. 122113. Wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad), J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820. Wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwar- tier), F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347, zon. v.a. 8 uur vm. B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123. Apotheken LEIDERDORP - Ujt handen van Leider dorps burgemeester M.A. van der Have kreeg de heer W.D.C. van den "Wij- gaard gisteravond de erepenning van de gemeente Lei derdorp wegens zijn grote verdiensten voor de Leiderdorp- se samenleving. Van der Have dankte Van den Wijgaard voor zijn grote inzet en medewerking tij dens de afgelopen twee feestweken ter gelegenheid van het 1200-jarig bestaan van de gemeente. "Het is een feest ge weest waar ik met heimwee aan terug zal denken. Dat er in onze slaapgemeente toch zo'n geweldige Sfe<--» cn aaiiiciiv king mogelijk danken wij vooi melijk aan onze ei gen oranjevereni ging die de organisa tie op zich heeft willen nemen", al dus de burgemees ter die het oranjebe stuur vijf verschil lende gravures overhandigde. De glazen stonden om kwart over t ien al op het buffet van de Leidse Schouwburg. Er diende iets ge vierd te worden, meende men. Was het vrijdagavond in de Leid se Schouwburg immers niet de première van het nieuwe chan sonprogramma van Miel Cools "Toen, Nu en Later"? Natuurlijk, die première was er wel degelijk, maar reden om dit te vieren was er allerminst. Gisteravond diende met pijnlijke zekerheid geconstateerd te wor den, dat de in een blauwe coltrui en een mooi donker pak gestoken Belgische chansonnier werkelijk niets heeft toegevoegd aan de talloze liedjesavonden, de we zo langzamerhand van hem kennen. Z'n grapjes (vooral die over „Hollanders") zijn ontzettend flauw en bovendien verspreekt hij zich regelmatig. Niet slechts Optreden celliste openbarend LEIDERDORP - Kende iemand in deze landstreek de celliste Moni que Bartels, die K. en O. naar de Dorpskerk bracht? Misschien wel als deelgenote van het uit eengegane „Amsterdam Simfo- niettaHaar optreden durf ik een openbaring te noemen. Zo zingen op de snaar kunnen sommigen, die groot zijn van naam, niet ga randeren. Het gemak waarmee de linkerhand de posities grijpt en de zekerheid in de stokvoering verbluffen. Wie dat heeft kan zich veilig wagen aan Reger's 2de so lo-suite voor cello. Max Reger laat daar ziel en geest slechts toe. Geen spoor van effect, affect, pro test uit de harde, luidruchtige wereld. Deze suite is. zoals ik bij het horen terstond dacht, uit het sterfjaar van de man (1916), die Bach als leidsman koos, of van kort daarvoor. Het werk is moei lijk om voor te dragen, omdat het zo kwetsbaar is. Het werd, zoals deze uitdrukking het wil, "ademloos" beluisterd. KEES VERHOEF bij de „Nachtwacht" (dit zij hem vergeven), maar wel over de goedkeuring van Gerard Cox, die het programma gezien zou heb ben, terwijl Cools aan het begin van de avond een redelijk bezette Leidse Schouwburg met de hand op het hart had beloofd, dat dit absoluut de allereerste voorstel ling was van zijn nieuwe pro gramma. In zowel Nederland als België be staat immers de belachelijke ge woonte van een première te spre ken, wanneer daaraan ai acht a negen try-outs zij voorafgegaan. Doch dit terzijde. Cools is nergens scherp, alert of diepgravend. Hij blijft vriende lijke teksten zingen en het thema „kernenergie" is de grootste be trokkenheid waartoe hij in staat is. In een poging tot „nationale" zelfspot komt hij tot de definitie van een Brusselaar als een „bas taard met een waterhoofd". Hij werkt, zoals we van hem gewend zijn, zonder programmaboekje, maar neemt ook niet de moeite de verschillende nummers met titel Don Quichotte en Sancho Pan- za, misschien wel het be roemdste duo uit de wereldli teratuur, hebben Guido Lau- waert en Griet Devos tot een intrigerende toneelgebeurte nis geïnspireerd, die gister avond in het LAK-theater plaatsvond. Toneelgebeurte nis, deze term verraadt reeds de moeilijkheid om deze pro- duktie van "Shaffy theater", Amsterdam te omschrijven; twee romanfiguren bij uit stek, die door een vrouw (als Don Quichotte) en een man (als Sancho Panza) op het to neel in het theater zijn ge bracht. Het resultaat van deze "romanbewerking" was zeer zeker niet een verkorte to neelversie van het verhaal van Cervantes: dat zou op een hopeloze mislukking uitge lopen zijn. Binnen het medium theater werden dialogen met elkaar verbonden, die variaties op een bekend literair thema ge noemd zouden kunnen wor den; variaties, die voortvloei den uit de leeservaringen van regisseur/bewerker/acteur Guido Lauwaert. Vanuit zijn geboeidheid door het boek is hij volgens het program mablaadje "gaan vrijen met de tekst". Bij zo'n theaterge beurtenis mag je als toe schouwer verwachten, dat men die geboeidheid gestalte weet te geven, hetgeen dan ook bijzonder goed gelukt is: een raak getypeerde boe- renslimme Panza en een ver fijnde, in positieve zin merk waardige ridder. Alleen de soms al te direkte confrontatie met het publiek - door het zelfs met een para- pluie letterlijk te lijf te gaan - kon niet overtuigen. Dat publiek was trouwens in zeer geringe getale naar het LAK- theater toegekomen: eens te meer bleek Don Quichotte de ridder van de droevige figuur. WIJNAND ZEILSTRA bij het publiek aan te kondigen. „De kleine Flamingant", „De Andere Vrouwen", „De Trouba dours" en „Kom Dichterbij" (vóór de pauze) en vooral „Tijl Uilenspiegel" en „Waar zijn ze gebleven" (na de pauze) geven blijk van een constante kwaliteit. Geen enkele vooruitgang derhal- De bovengenoemde titels zijn evenzovele pogingen de liedjes te vangen in de respectievelijke zinnen, die Cools het meest her haalde. Muzikaal terzijde gestaan door Bert Stoots op piano (kla vier, meent Cools) en Piet van Zwienen op elektrische basgitaar slaagde Cools er gisteravond geen moment in te overtuigen. Het is allemaal zeer vriendelijk, zalvend haast, terwijl het nergens écht pijn doet. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Met een openbaar colle ge over Thurneysen's leer van de zielzorg "in de spiegel van de kri tiek" heeft prof. dr. M. H. Bolke stein vrijdagmiddag afscheid ge nomen als hoogleraar vanwege de Nederlandse hervormde kerk aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Dr. Bolkestein, geboren 6 juli 1912 te Steenwijk, is sinds 1974 hoogleraar met als opdracht praktische theologie en kerk recht. Hij promoveerde in 1941 te Groningen op een proefschrift getiteld "Het ik-gij schema in de nieuwere philosophie en theolo gie". Hij was o.m. docent aan de hogere theologische school te Djakarta. De scheidende hoogleraar, die sterk beïnvloed is door Ed. Thur- neysen (1888-1974), gaf een over zicht van de betekenis en de ont wikkeling van Thurneysen's leer van de zielzorg. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 5-12 oktober Apo- 153174. Indien het na 11 's avonds r gelijk is met het openbaar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van den Rijn 134604, ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude rd - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do vn 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel 4641. Warmond - Zr. S. Postuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Dierenartsén Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling, Roest, Helden F. Muurling, tel. 125057. Weekendregeling dierenart sen Krol, v. Gooi, Vestjes: F. van Gooi, Pr. Frederikdreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2