'De sport zoekt de politiek niet, wel andersom' Olympische chef Bram Leeuwen hoek: "Het is maar sport waar we over praten" ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 EXTRA PAGINA 21 DEN HAAG - Moskou 1980. Rechtlijnig, ongenuanceerd, door niets en niemand te remmen, werken tienduizenden dagelijks keihard om over tien maanden mee te kunnen marcheren in het bonte lint dat tussen Griekenland en de Sowjet-Unie wordt ge formeerd. De opening van de 17de Olympische Spelen. Een happening die nog grootser zal zijn dan in München, nog in drukwekkender dan in Montreal, hoewel Lord Michael Killanin dat pompeuze, geldverslindende openingsfeest gereduceerd wil zien tot een begroetingssamenkomst, waarna de zesduizend die hebben voldaan aan de limiet zich kunnen wijden aan „de ver broedering der volken". Het staat er allemaal zo mooi, in de regels van het Internationaal Olympisch Comité. Wat er over blijft, is een regelrechte oorlog tussen getrainde, afgetrainde, overtrainde en opgefokte supe ratleten, waarvan het merendeel zonder blikken of blozen de Olympische meineed naprevelt en de wegfladderende vredes duiven het liefst op zijn dagelijk se menu terug zou zien. Hij is er slechts om roem, eer en goud te veroveren. De rest interesseert hem niets, hoewel... De heer Popov, ondervoorzitter van het Russische organisatie comité, heeft de Nederlandse chef de mission Bram Leeuwen hoek al de mantel uitgeveegd. Hij kende de mensen met naam en toenaam die zich in Nederland hebben verenigd in het comité „Olympische Spelen en Mensen rechten". Oranje is weer op de barricaden gesprongen, zoals we dat vorig jaar deden toen de hoc keyers en voetballers naar het Argentinië van Videla zouden gaan. En ze gingen. Allemaal. Alleen hockeyer Hans Jorritsma „demonstreerde"; hij wenste zijn zilveren medaille niet aan te ne- Het Nederlands Olympisch Comité heeft inmiddels de door velen verafschuwde beslissing geno men dat dat soort demonstraties in Moskou achterwege moet blij ven. Er worden gedragsregels opgesteld, die de atleten moeten ondertekenen. En dat op grond van de redenering dat de Russen beloofd hebben geen propaganda te bedrijven met de organisatie van de Spelen. Bram Leeuwenhoek, een rustige vijftiger, docent aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding en vanaf München 1972 chef de mission van de Ne derlandse afvaardiging, heeft twee bezoeken aan de Russische miljoenenstad gemaakt en stelt nuchter: „Als zij zich houden aan de IOC-regels, moeten wij dat ook. Er is geen enkele aanwijzing dat de Russen andere plannen hebben. Dat kunnen ze zich niet permitteren. Ik ben ervan over tuigd dat ze de Spelen niet zullen gebruiken om hun politieke idealen naar voren te brengen. Hun reclame zal bestaan uit het perfect organiseren. Ze volgen nauwgezet het draaiboek van München en Montreal. Ik herken dat in alles, zodat ze organisato risch vlekkeloos werk zullen af leveren. Kijk, dat zal voldoende reclame opleveren. Daarmee zullen ze de wereld willen laten zien hoe goed hun systeem in el kaar zit". In Montreal verliep de zaak perfect toen de Spelen eenmaal aan de gang waren. Toen voelde nog maar een heel klein groepje het gemis aan atleten uit Taiwan en de Afrikaanse landen. The show went on. Niet voor Taiwanezen, niet voor dat immense Afrikaan se blok met al zijn favorieten. Zij waren afgereisd omdat Nieuw Zeeland niet werd uitgesloten, hoewel het een rugbyteam (een niet-Olympische sport) naar Zuid-Afrika zond. Dat kan weer gebeuren. Afrikaanse landen kunnen eisen dat Neder land wordt weggestuurd omdat het- een ploeg Zuidafrikanen op de Paralympics toelaat. Leeu wenhoek: „Ja, dat kan. We heb ben al twee telegrammen van de Afrikaanse sportliga ontvangen. We hebben laten weten dat wij als NOC geen enkele bemoeienis hebben met de Paralympics. Daar snappen ze in Afrika niets van, begrijpen ons systeem niet. Ze denken dat ook hier alles van bovenaf wordt geregeld. Nou, ik maak me er verder niet druk om. We zullen zeker niet zwichten, gaan naar Moskou en blijven daar omdat wij aan alle IÖC-regels voldoen. We laten ons niet naar huis sturen". Komt het tot acties, tot een boycot, dan is dat een flink portie anti- propaganda voor de Sowjet- Unie. Leeuwenhoek: „Ik verwacht dat de Russen daar op voorbereid zijn. Ze zullen dergelijke toestanden in een vroeg stadium aanpakken. Ver voor de Spelen moet dat ge regeld zijn. En, dan komt toch de politiek weer om de hoek kijken. Hoeveel Afrikaanse landen steu nen op de Sowjet-Unie? Hen zal het niet worden toegestaan om tot actie over te gaan met de IOC- regels. Daar staat in dat elk land dat lid is moet worden toegelaten. Weigeren kan niet. Wie een ander wil boycotten, haalt bakzeil. Ik denk dat het niet zover komt". - Optimistisch dus. Ook over de vrijheid in Moskou? „Ja, voor de atleten zeker. Ik geloof wel dat er een cirkel van zo'n veertig kilometer getrokken zal worden. Daarbinnen kun je gaan en staan waar je wilt. Er buiten wordt lastiger. Alle deelnemers krijgen gratis vervoer op het uit gebreide metro-net. Hoe wil je ie dereen dan in het oog houden. Daar heeft geen enkel land de mankracht voor. Luister nou eens. Stel dat ze ieder gesprek willen afluisteren, gesteld dat ze dat technisch kunnen. Wat zou den ze er dan mee moeten doen. Vertalen. Een heidens karwei met tienduizend man in huis. Maar wat dan? De follow-up. Wie zou dat moeten doen? En, wat heb je er dan nog aan, wat kun je er mee doen. Neen, ik geloof dat we te somber denken. Velen wil len iets doen aan de misstanden in Rusland. Goed, dat mag en kan in ons land, maar ik vraag me af of een sportman er wel behoefte aan heeft. Die wil presteren. Daar traint hij zich rot voor. Zet alles opzij voor dat ene doel. Dan kan hij niets anders aan zijn hoofd velen. Dat wil hij ook niet". „Anders wordt het natuurlijk als hij klaar is met de wedstrijden. Dan heeft hij tijd voor andere zaken. Zoals dat bij voorgaande Olym pische Spelen het geval was, zal ook in Moskou erg veel aandacht worden besteed aan de recreatie. Er zullen rondritten en excursies worden georganiseerd. Per slot van rekening is er genoeg te zien, al vraag ik me af of een sportman erg geïnteresseerd is in een ijzer gieterij of iets dergelijks". „Het is een probleem waarmee wij ons, binnen het bestuur van het NOC, bezighouden. Er is een plan om niet met de gehele groep van zo'n 125 man - maar het mogen er ook veel meer zijn als ze op ni veau strijd kunnen leveren, maar daarover straks meer - naar Mos kou te vliegen. We denken aan twee vluchten. Voor de groep die in de eerste week actiefis, en aan een deel dat pas later moet optre den, terwijl we dan willen probe ren om diegenen die naar huis willen ook over te krijgen". „Maar dat levert problemen op. Dat verzeker ik je. Ik heb dat in Mos kou al aangekaart. Uitsluitend opgetrokken wenkbrauwen kwam je tegen. Dat kan helemaal niet. Dat staat niet in het draai boek. Organiseren is prachtig, improviseren kan niet. In Mon treal wilde niemand naar huis, geen moeite dus. Daar had het wel gekund, want dan loop je naar het bureau van een vlieg tuigmaatschappij, koopt een kaartje en vertrekt. Dat zal in Rusland niet gaan, zo goed als het volstrekt ondenkbaar is datje aan het loket van welk stadion dan ook een entreebiljet zal kunnen kopen". „Popov vroeg me of ik gek was ge worden. Kaartjes? Die zijn hele maal niet te koop. Als je als Ne derlander naar de Spelen wilt, krijg je een hotelbed voor een X aantal nachten en daaraan ge koppeld een kaartje voor het evenement dat je wilde bij wonen. Wil je echter 's avonds eens naar het boksen gaan. dan is dat uitge sloten. In Montreal wandelde je zo binnen, en als het erg vol was, kocht je er eentje op de zwarte markt. Dat zie ik in Moskou niet gebeuren". Bram Leeuwenhoek is geen pessi mist, geen somber mens wiens schouders afhangen. Het zou gemakkelijk kunnen, omdat hij „de stem" van het NOC is. Een beslissing van het nationale co mité wordt door „Jan Publiek" uitgelegd als zijn voordeel, ter wijl hij een heel bestuur boven zich heeft staan. Bram is dus pis paal, staat eens in de vier jaar bloot aan spijkerharde kritiek, omdat hij sportlieden moet wij zen op hun gebrek aan kwaliteit, waardoor de limiet niet is gehaald en dus niet gestreden kan worden op Olympisch niveau. -Wat doet zo'n man, de chef de mis- ,Elk jaar meer", glimlacht hij. „Ik ben in de eerste plaats docent aan de Academie. Daar verdien ik mijn boterham. Maar niet zelden ben ik tachtig tot negentig uur kwijt aan werk voor het NOC. Door Jan Boerop Liefdewerk oud papier". In sep tember vliegt het werk hem naar de strot. Dan komen de 23 Olym pische bonden met hun begro tingen voor het komend jaar op tafel. Altijd aan de hoge kant, want als er beknibbeld moet wbrden, blijft er mischien net ge noeg over". Het NOC werkt met een budget van ongeveer zes miljoen, jaarlijks aangevuld met een procent of ze ven trendverhoging. Er komt dus in wezen geen cent bij. De Stich ting Nationale Sporttotalisator (SNS) is spijkerhard. Het NOC moet het er mee doen. Het be stuur schaart zich met de bonden om de tafel, waarna een verdeling wordt gemaakt waarmee - uiter aard - niemand honderd procent content is. Met name in het voor-Olympische jaar worden de eisen hoger. Het vreemde is dat er geld over kan blijven. Leeuwenhoek: „Voor beeld! Als voorbereiding moeten de schutters naar de wereldkam pioenschappen in Rio de Janeiro. Dat kostgeld, maar nu blijken die WK gehouden te worden in West- Duitsland. De bond houdt dus geld over. Dat moet worden te ruggestort in de kas van de S.N.S. Stel nu dat een andere bond dat geld hard nodig heeft om zijn voorbereiding optimaal te laten functioneren. Nou, dat kan niet. Al jarenlang beijver ik me voor het instellen van een "buffer fonds", waarin die resterende gelden worden gestort. Is er dan een bond die zit te springen om meer financiële armslag, dan kan dan uit dat fonds worden geput. Het mag echter niet, want in de S.N.S. zitten ook charitatieve in stellingen, en die leggen een claim op het geld dat overblijft. Je komt daardoor in een situatie dat een bond het geld dat hij heeft gekregen, maar niet strikt nodig heeft, toch maar uitgeeft. Op die manier kunnen we nooit doelma tig en efficiënt werken". ,Neem de ijshockeyers en de da meshockeyers. Die kwalificeren zich voor de Spelen, hebben dus een goede voorbereiding nodig. Dat zou uit het "bufferfonds" ge- financieerd kunnen worden. Nu dat er niet is, zal een tweede ver zoek moeten worden ingediend en meestal wel met succes. Maar, het zou zo simpel anders en beter kunnen". UITZENDING Wie worden er uitgezonden? „In 1960 te Rome presteerden we niets. Er werd gesproken van een "vakantieploeg". In overleg met de bonden hebben we een be leidslijn uitgestippeld. Er moet op Olympisch niveau strijd gele verd kunnen worden. Alleen voor mensen die er iets te zoeken heb ben. We hebben de bonden ge zegd dat ze zelf kunnen beslissn wie er naar Europese of wereld kampioenschappen gaan, maar dat de Olympische Spelen er niet zijn om ervaring op te doen. Dus werden er limieten gesteld, waarbij het uitgangspunt is een redelijke kans op een finale plaats. „Daarbij kan je uitgaan van twee categorieën. De meetbare en niet- meetbare sporten. Bij zwemmen en atletiek ligt dat simpel. Een atleet moet 10,3 lopen over de 100 meter. 45,7 over 400 en 27.55.0 over tien kilometer, terwijl Ruud Wielart over 2.26 moet springen wil hij naar Moskou. De bonds- coaches hebben dat geaccep teerd - na overleg met ons - en houden zich er aan". „Tenminste... De Nederlandse Ski Vereniging haalde vorige week FIS-voorzitter Mare Hodler uit Zwitserland om Leeuwenhoek om te praten. Zijn antwoord zit steevast in een lijvig dossier. Hij diept het op. Keurige staatjes van potentiële kandidaten. We lezen: WK 1978. Pieters 67e plaats, Van der Swaluw 71e, Pieters 32e. 1979: Nu t deelgenomen aan de grote wedstrijden. Leeuwen hoek: „Met die gegevens in de hand kan je de skiers toch niet afvaardigen. Dat is toch niet reëel. Doen we dat wel, dan gaan we met 400 in plaats van 125 man naar Moskou". In de niet-meetbare sporten ligt net moeilijker. Ploegen kwalificeren zichzelf via de normen van de respectieve Internationale Fede raties. Schaatsen is ook al een vak apart. Leeuwenhoek: „Ofjeopde Medeo-baan van Alma Ata 38 se conden sprint of je doet het tij dens een regenbui in Deventer is een heel verschil. Die tijden kan je nooit tegen elkaar afzetten. Daarom tillen we in dergelijke gevallen veel aan de resulaten tij dens EK en WK-wedstnjden. Daar is de gehele top present en heb je gefundeerd vergelij kingsmateriaal. Dat geldt voor schaatsen, roeien, kanoën, schie ten, etcetera". Het woord schieten is gevallen. Een precair onderwerp, omdat Leeu wenhoek zich heeft gemengd in de „affaire Swinkels". Ter herin nering: Eric Swinkels kon vóór Montreal rekenen op de steun van Leeuwenhoek, hoewel de Schutters Associatie het niet zag zitten. Swinkels miste goud op een haar(schot). Nu heeft de bond hem weer op een zijspoor gezet, waarna Leeuwenhoek insprong, hoewel Swinkels het door hem aangespannen kort geding ver loor. Leeuwenhoek: „Ik loop lang ge noeg mee om mezelf als insider te zien. Te vaak komt het voor dat bondsbestuurders zichzelf be langrijker vinden dan de sport mensen waarvoor ze werken. In zo'n geval steek ik mijn nek uit, want ik heb het afgeleerd alleen maar in diplomatieke termen te spreken. Zeggen waar het op staat, is mijn parool. Hoewel ik me er terdege van bewust ben dat ik zelden of nooit iets kan zeggen als persoon. Altijd wordt dat in verband gebracht met mijn func tie van chef de mission. Nou, daar heb ik ook mee leren leven. Als je dat niet kan. slaap je geen nacht meer. Word je gek. Dan denk ik altijd maar: „De mensheid lijdt het meest aan het lyden dat hij vreest". Ik leef van de dag in de dag. Als ik VOOrilit kijk wat ik tot Moskou nog moet doen, zou ik er nu direct mee stoppen in plaats van in 1981". „Belangrijk is natuurlijk wel dat je op de hoogte bent van de za ken. Je moet goed gedocumen teerd zijn. Als een bond op de barricaden klimt voor een sport man, moet ik mijn standpunt kunnen hardmaken. Kijk, daar zijn nou al die lijsten met resulta ten voor. Ze kunnen ons niets op de mouw spelden, we zijn piek fijn gedocumenteerd. Dat moet ook wel, want iedereen ziet zijn eigen mensen graag naar Moskou afreizen". „Ik kan me dan ook enorm boos maken als men zegt dat wij met de natte vinger aan- of afwijzen. Dan wind ik me op, want elk me dium springt gelijk in op zo'n si tuatie. Die vinden het prachtig. Weer een kankerende sportman of bond. Waarom dan niet de moeite genomen mij even te bel len. Dan kunnen ze alles - hij wijstop het dossier-van me krij gen en weet ik zeker dat negen van de tien verhalen niet ge schreven zouden behoeven te worden. Voortdurend is men be zig je onderuit te halen. Als we over technische zaken praten en attenderen op het feit dat iemand op grond van zijn prestaties niet in aanmerking kan komen, wordt steevast het financiële aspect er bij gehaald. Dat staat vokomen los van elkaar. Want als iemand uitzending verdient, speelt geld geen rol. Nooit. Maar, verdomd als het niet waar is, die relatie wordt gelegd". „En wie is er dan weer de gebeten hond? Juist, Leeuwenhoek. Nou, ze doen maar". „Het merkwaardige is, als je met een bestuurslid praat heeft hy alle begrip, maar in een groep is het altijd anders. Ik denk dat hij zijn argumenten niet voldoende bij de sportman naar voren kan brengen. Van een man die zich rot traint mag je ook geen ge nuanceerd antwoord verwach ten. Die man - en vaak ook zijn bondsbestuurders - loopt met oogkleppen voor, is bezeten van een ideaal. Maar, je moet wel rea list blijven". Sport en Politiek „Sport en politiek hebben niets- alles met eikaar te maken. Vult u zelf maar in. Het blad Newsweek hield een enquête. Ruim 72 pro cent van de ondervraagden ant woordde met ja. 20 met neen. Een kleine meerderheid was tegen ac tievoeren tijdens Olympische Spelen. Leeuwenhoek: „De sport zoekt de politiek niet. andersom wel. Voor politici is sport „gefun- denes Fresse". Wij, als NOC. kunnen ons toch niet permitteren om uitspraken op het politieke vlak te doen. Wij hebben CPN'ers, WD'ers, PvdA'ers, et cetera onder de leden. Dan kan je toch geen stelling nemen pro of contra de neutronenbom of kern centrales". „Ik vind het helaas wel andersom terug. De overheid bemoeit zich nauwelijks met sport, hoewel het op prijs gesteld zou worden als ze dat wel eens deden. Komen er echter zaken aan de orde als shir treclame en cao's voor voetbal lers. dan staan ze allemaal op.. Heb je ze voor andere zaken no dig, dan zijn ze niet thuis". „Ik ben benieuwd hoe het afloopt met de Paralympics in ons land. Of de regering zich voor of tegen deelname van Zuid-Afrika uit spreekt. Ze komen met een multi- raciaal team. Dat zegt me niets. Het in ons land toerende rugby team heeft zes zwarten, zes blan ken en zes kleurlingen. Dat kan niet, zo precies afgepast. Dit is de ergste vorm van discriminatie. Het bestaat niet dat dit de acht tien beste rugbyers zijn, precies verdeeld over de drie kleu- „Dat mag je toch zeggen, niet waar? Het kan toch niet meer an no 1979 dat we rnet regentschap pen werken, zoals ons vaak wordt verweten. De sportman is niet onmondig, mag zijn zegje doen. maar we moeten wel bedenken dat we bezig zyn met sport. Wie relativeert zal beamen dat het helemaal niet erg is als Nederland in de tweede klas van de mon diale sportschool terecht komt. Dan werken we om terug te ko men. Zo niet, dan is dat jammer, maar geen doodzonde. Het is maar sport...".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21