Ger Straathof: 'Meerburg is nu de underdog' "Litjens krijgt gedonder als hij gaat praten met Sacharov" Timman schiet nog niets op Ai4i%s j»o 7 is¥%i W" NMB girosparen: 1% meer rente en f 7,50 spaarpremie. NMB In derby tegen rivaal SJZ Bestuursprobleem LSB nu opgelost SPONSOR VOOR HIJS ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 Hoe zal ik het zeggen: niet zon der geamuseerde verbazing heb ik de heer Van der Krol, vice-vcorzitter van het NOC, op de televisie horen zeggen dat van de Nederlandse deel nemers aan de Olympische Spelen tevoren een verkla ring zal worden gevraagd dat zij zich in Moskou niet met politiek zullen bemoeien. Of, zoals de heer Van der Krol het uitdrukte: dat zij op straffe van uitsluiting van deelname er tevoren van moeten afzien zich als politieke speerpunt te laten gebruiken van ideeën die wij hier in Nederland zo graag gelanceerd zouden zien. Dus geen demonstraties, geen gepraat met dissidenten en dat soort dingen, voegde de vice-voorzitter van het NOC er nog aan toe. Het argument voor deze (poli tieke!) stellingname is, dat Moskou de Spelen toegewe zen heeft gekregen op voor waarde dat de Russen (lees: de Sowjet-autoriteiten) er geen politieke munt uit zou den slaan. Nu moet ik, om de waarheid te zeggen, eerst nog zien of het waar is dat Moskou de Spelen alleen op die voorwaarde heeft gekregen, en zo ja, hoe dat dan geformuleerd is. Niemand wil een herhaling van Berlijn-1936 in Moskou- 1980, maar wat houdt dat pre cies in? De Olympische Spe len in Berlijn werden over woekerd door de haken- kruisvlaggen, Adolf Hitier zat zeer prominent op de tribune, en de Duitse atleten wonnen 33 gouden, 26 zilveren en 30 bronzen medailles (meer dan enig ander land), maar was dat op zichzelf al propaganda in de betekenis die het NOC daar aan hecht? Ongetwijfeld niet, w^nt in Mos kou zullen de rode vlaggen met de hamer en sikkel ook overal wapperen, Leonid Brezjnjev zal op de tribune zitten, en de Russen zullen, met de Oostduitsers, de mees te medailles winnen. Boven dien zullen de stadions en straten vergeven zijn van de spandoeken, waarop leuzen staan als „Mir miroe", wat „Vrede aan de wereld" bete kent, want de Russen hebben maar één woord: „mir", voor zowel vrede als wereld. Maar dat hadden ze al voor de Sowjets de macht in handen kregen. Soortgelijke woorden zullen in 1980 in Moskou ongetwijfeld gedrukt worden in program ma's of kranten. Bij elke in ternationale gelegenheid in de Sowjet-Unie worden de buitenlandse bezoekers overladen met bewijzen van vredeswil, verlangen naar samenwerking der volkeren, etcetera, etcetera, en het zal dan ook moeilijk zijn een ver schil te ondekken (qua aan pak) met Berlijn-1936. Propaganda De propaganda school hem in de verwevenheid van staat en sport in Berlijn, in de perfecte organisatie, in de groot scheepse aanpak en in de symbolen van de staat, die de symbolen van de Olympische Spelen wegdrukten (een foto in datzelfde nazistische boek toont een Berlijnse straat met tientallen hakenkruisvlaggen en maar een paar vlaggen met de olympische ringen ertus sen, en ik verwed er wat om dat het precies zo in Moskou zal gaan). Denken het IOC en de NOC heus dat een derge lijke vorm van propaganda achterwege zal blijven? Als ze denken van wel, zijn ze naïef, als ze zéggen van wel zonder het te denken, zijn ze hypo criet. Bent u wel eens een politieke speerpunt geweest? De uit drukking lijkt me door de vi ce-voorzitter van het NOC aan de atletiek te zijn ontleend. Ik zelf ben heel vaak een politie ke speerpunt geweest, want ik heb tientallen malen met Russische dissidenten ge praat. Ook een paar keer in Moskou. Ik voelde me minder een politieke speerpunt als wel iemand die eindelijk weer eens met een gewoon reage rend mens praatte. „Ideeën die wij hier in Nederland graag gelanceerd zouden zien"... Dat klinkt alsof we iets typisch Nederlands heb ben uitgebroed, dat we aan een ander volk willen opdrin gen. In werkelijkheid gaat het om ideeën, namelijk om de mensenrechten, het recht om niet zeven jaar in een concen tratiekamp geduwd te wor den omdat je je met een paar andere mensen tot taak ge steld hebt de naleving door de Sowjet-Unie van het Akkoord van Helsinki te controleren, die door ieder normaal mens en ieder fatsoenlijk land ge respecteerd worden. Boven dien zijn het ideeën die niet een paar Nederlanders, maar een heleboel Russen graag gelanceerd zouden zien. Pro fessor SaCharov bijvoorbeeld, en al zijn medestanders, en dat zijn ook Russen, de beste Russen zelfs. Je bedrijft echt politiek, brave Van der Krol, als je verordon neert dat onze olympische deelnemers alleen maar mo gen praten met de Russen die zijn goedgekeurd door het dictatoriale regime; dat ze, bij wijze van voorbeeld, alleen mogen praten met de geest verwanten van Van Agt en Wiegel, maar niet met de geestverwanten van Den Uyl en Jan Terlouw, want die be horen tot de oppositie. Hoho, zegt Van der Krol nu haastig, dat is geen vergelijking, bij ons wordt de oppositie niet meteen in een concentratie kamp gestopt, daar wel, dat moet je respecteren! Moskouse jood Zou je van het NOC met een Moskouse jood mogen praten die een uitreisvisum naar Is raël heeft aangevraagd, prompt ontslagen werd en zonder inkomen kwam te zit ten, en nu al jarenlang wacht op dat visum? Hij is niet zo zeer een dissident, als wel een jood die naar Israël wil (en uit de Sowjet-Unie wil, niet te vergeten), en hij zal de nei ging hebben eerder een lid van de Nederlandse delega tie, bijvoorbeeld de vice- voorzitter van het NOC, aan te klampen dan een lid van een andere delegatie, omdat de Nederlandse ambassade in Moskou de belangen behar tigt van de staat Israèl. Ik wil graag de puntjes op de i: blijft Van der Krol staan en geeft hij antwoord als hij door zo n Moskouse jood wordt aangesproken, of loopt hij haastig door? Ach nee!, hè, waarom wordt alles toch ver keerd begrepen en ver draaid!, als ik zeg (Van der Krol is nu even aan het woord, in mijn gedachten) dat er niet met dissidenten gesproken mag worden, dan .bedoel ik dat Paul Litjens niet met een journalist van Vrij Nederland uitgerekend naar het adres van Sacharov moet gaan, want daar krijgen we dan het grootste gedonder mee! Hoe dat zo, eigenlijk? Sacharov is toch een Russisch staatsbur ger, hij zit toch niet gevangen, hij woont toch gewoon thuis, je kunt toch bij hem aanbel len en dan doet hij toch ge woon open, even aangeno men dat hij niet, zoals de ver wachting is, gedurende de Olympische Spelen naar een oord buiten Moskou wordt overgeplaatst? Nergens staat ook geschreven dat je een Rus, die gewoon in Moskou woont, niet zou mogen op zoeken? Het getuigt van een weerzin wekkende onbeschaamdheid om van vrije mensen te eisen dat zij tevoren onder ede ver klaren dat zij niet met mensen zullen praten die gewoon vrij rond lopen in Moskou. Ik kan me voorstellen datje als atleet wel wat anders aan je hoofd hebt tijdens Olympische Spelen, maar ik kan me niet voorstellen dat er sportbeoe fenaars zijn die zich willen conformeren aan deze onder kruipersmentaliteit. Hun handtekening onder een der gelijke verklaring zou nog heel wat vernederender zijn dan de loyaliteitsverklaring die sommige studenten in 1943 wél, en sommigen niet tekenden. Tekenden zij wel, dan mochten zij blijven stu deren. Tekenden zij niet, dan werden zij van deelname aan de studie uitgesloten. Wie nu de loyaliteitsverklaring van het NOC tekent, mag mee naar Moskou, wie dat -niet doet wordt van deelname uit gesloten. In 1943 kon je nog zeggen dat degenen die te kenden onder druk van een genadeloze bezetter handel den. Nu is er alleen maar de druk van het Nederlands Olympisch Comité. Tel uit je winst! NICO SCHEEPMAKER ZOETERWOUDE - Dit jaar zullen epistels met het op schrift "Meerburg wint toch van SJZ" niet door de Zoe- terwoudse brievenbussen glijden. De stunt van alweer twee voetbalseizoenen geleden ontlokte toen zo'n drie duizend nieuwsgierigen die wel getuige wilden zijn van de dorpsbotsing. De SJZ-functionanssen vonden het dit jaar niet noodzakelijk om de belangstelling middels derge lijke 'papierstrooierij' op te wek ken. Niettemin worden er mor gen bij de weer in ere herstelde derby SJZ-Meerburg rond de tweeduizend belangstellenden verwacht. De confrontatie heeft voor de Zoe- terwoudenaar een zeer speciale betekenis. De wedstrijd beeld ei genlijk de roerige verhouding tussen Hoge Rijndijkers (Meer burg) en de dorpelingen (SJZ) uit. Omdat de aanhangers van beide groeperingen voor elke krachtmeting vrijwel zeker zijn van de overwinning van 'hun' ploeg worden er morgen zoals gebruikelijk op de tribunes legio weddenschappen afgesloten. In het verleden is de supporters- schare van Meerburg daar finan cieel beter van geworden. Im mers, de zwart-witte brigade van oefenmeester Helmuth van Veen wist twee jaar geleden drie pun ten van de wedstrijden over te houden terwijl het seizoen daar voor hetzelfde puntenaantal werd behaald. Ontwikkelingen die Meerburg tot favoriet voor de eindzege maken. Ger Straathof Ger Straathof, een van de drijfve ren van de Hoge Rijndijk-briga de stelt evenwel dat zijn ploeg momenteel als underdog voor het belangrijke duel kan worden be schouwd. "Ach, we zijn door de jaren heen steeds de sterkste ploeg geweest. Maar ik geloof dat we het nu bijzonder zwaar krij gen. Het loopt namelijk nog niet helemaal bij ons. We hebben een zeer slechte oefencampagne af gewerkt en daarom had Meer burg een zwakke competitiestart. Oorzaken? Enkele spelers zijn ADVERTENTIE Wie spaart die heeft wat. Wie girospaart heeft meer. L A t Een makkelijke manier van sparen waarbij uw geld niet vast staat en waarvoor u nooit per soonlijk naar de bank hoeft Op een NMR girospaarrekening kriigt u l°/o meer rente dan op de gewone spaarreke ningen. Ln bovendien geeft de NMB u t/m 12 oktober een spaarpremie van f 7,50 wanneer u een NMB girospaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste f 50,-.* *Alleen tijdens deze aktie is de minimum inleg van f250,- op de girospaarrekening verlaagd naar f50,-. De NMB denkt met u mee. Coupon Stuur mii meer informatie dc NMB. Open voor mii een NMB g lk heb een betaal rekening ja/nee rrkcn.ngnumn.cr I I I I I I I I I I Postcode:Woonplaats handtekening RIO DE JANEIRO (ANP) - De Bra ziliaan Jaime Sunye heeft tijdens het interzonale schaaktoernooi in Rio de Janeiro de Hongaarse fa voriet Legos Portisch verslagen. De partij was een dag eerder af gebroken. Toen Portisch bij de hervatting zag dat Sunye de win nende voortzetting ook inder daad onder couvert, had afgege ven besloot hij niet verder te spelen en zijn 22-jarige titelloze tegenstander te feliciteren. Het was overigens kliekjesdag in de Braziliaanse hoofdstad. Jan Timman kon echter niets aan zijn magere totaal toevoegen. De par tij tegen de Argentijn Luis Bron- stein werd opnieuw afgebroken. Er zi.jn nu 74 zetten gespeeld. Aan Met een verbeten gezicht probeert Ger Straathof het leder te onderscheppen. Morgen zal de Meerburg-speler zich weer voor 100 procent inspannen in de Zoeterwoudse derby tegen SJZ. laat van vakantie teruggekomen terwijl het verlies van Peter van der Heijden (de doelman tekende een contract bij FC Den Haag) toch ook heeft doorgewerkt. Pe ter was een goede kracht voor Meerburg, hoewel zijn vervanger Reinier Bruins (ex-RCL) het niet slecht doet. Het zelfvertrouwen is momenteel niet aanwezig maar misschien dat een overwinning op SJZ het tij doet keren". De 25-jarige voetballer is er zich terdege van bewust dat verlies tegen SJZ vooral zal nawerken bij de supporters. Die zullen dan een tijd lang de smalende opmer kingen van de dorpelingen moe ten ondergaan. "Deze derby leeft enorm in Zoeterwoude. Het heeft iets aparts. Het zijn meestal ook spannende wedstrijden. Er wordt om elke meter grond gestreden maar het blijft wel altijd sportief. De uitslag is moeilijk te voor spellen. Ik denk een gelijkspel, maar hoop uiteraard op meer"... Wim Bos Naast pinchhitter in de frontlinie van SJZ vervult Wim Bos ook nog de taak als een soort 'waak hond' op sportpark 'Haasbroek'. De 21-jarige spits woont samen met zijn echtgenote in een cara van die naast de kantine staat op gesteld en zorgt o.a. voor het on derhoud van het sportpark en bewaakt de gebouwen. In tegen stelling tot zijn opponent Straat hof spelen bij Wim Bos geen diepe sentimenten mee. "Spelen tegen Meerburg is uiteraard leu ker dan een wedstrijd tegen VNA, die nauwelijks 400 belang stellenden trekt. De confrontatie Hoge Rijndijkers-dorpelingen zegt mij echter niet zo heel veel". Evenals Meerburg heeft SJZ de juiste vorm nog niet te pakken. De doelpuntenmachine van vorig seizoen is nog niet op gang ge komen hoewel Wim Bos het hui dige resultaat, zes punten uit vijf duels, voorwaar "niet slecht" vindt. "Het loopt nog niet bij ons zoals dat eigenlijk zou moeten. Maar ik heb vertrouwen in de toekomst. Met deze ploeg moet SJZ toch bij de bovenste drie gaan meedraaien. Praatjes over een eventueel kampioenschap vind ik lulkoek. Dat is veel te' hoog gegrepen voor SJZ". Uiteraard weet Wim Bos dat hij morgen vanwege zijn reputatie een speciale bewaker naast zich krijgt. Gebleken is dat dit een .'olie greep van Meerburg zant de spits is in de derby scoren toe gekomen. "Daar moet maar eens een einde aan komen", stelt hij. "Morgen moet ik maar eens gaan scoren". Zijn voorspelling toont veel overeenkomsten met de voor uitblik van Ger Straathof. "Een gelijkspelletje. Maar ik hoop op ROB ONDERWATER toe. Door een overwinning op de Israë liër Simeon Kagan kon de West duitser Robert Hubner zgn posi tie op kop verstevigen. Hij heeft nu 6.5 punten uit acht partijen. De Sowjetrussen Tigran Petros jan en Rafael Vaganian delen de tweede plaats met 5.5 punten uit acht duels. Timman heeft nog al tijd niet meer dan 2,5 punten en twee afgebroken partijen en is twaalfde. De resultaten van de uitgespeelde afgebroken partijen zgn: Sax (Honl-Bronstein (Ar*;) 1-0, Sax (Hon)-Shamkovich (Vst) 0.5-0,5. Por tisch (Honl-Sunye (Bra) 0-1, Sunye (Bral-Hebert (Can) 0,5-0.5. Kagan (Isrl-Hübner (Wdl) 0-1. Vaganian (SowHBronstein (Arg) 1-0, Garcia (Cuba>-Portisch (Hon) 0-1, Hebert (Can)-Garcia (Cuba) 0-1, Kagan (Isr>— Smejkal (Tsj) 0,5-0,5, Velimirovic (Jsl)-Shamkovich (Vst) 0-1. Zwart (Timman): Ke3,Ta7,Td3, pionnen b2, c3, e5, f5. g4, h3, g7. Wit (Bron- stein): Kh7. Tb5, Tc4, pionnen b4, d5. e6, 17. h6. 41c6xf5, 42. g4xf5, b4xc3, 43. b2xc3, tc4-e4 schaak. 44. Ke3-f3, Te4xe5, 45. K13-f4. Te5-e4 schaak. 46. Kf4-f3.Te4-h4.47. Kf3-g3.Th4-h5.48. Ta7xf7, Kh7-g8, 49 Tf7-d7, Th5xf5, 50 Kg3-g4, Tl5-g5 schaak. 51Kg4-f4. Tb5-c5, 52 h3-h4, Tg5-h5. 53. Kf4-g4, Th5-e5, 54. Kg4-f4, Te5-e4 schaak. 55. Kf4-g3, Tc5-c4, 56. h4-h5, Te4-g4 schaak. 57. Kg5-f3, Tc4-f4 schaak, 58. Kf3-e3, Tf*-e4 schaak. 59. Ke3-13, Te4-f4 schaak. 60. HM. Tg4-g3 schaak. 61. Ke3xf4. Tg3xd3. 62 Kf4- g4, Td3-dl. 63 Kg4-h4. Tdl-hl schaak, 64 Kh4-g4,Th 1-gl schaak. 65. Kg4-h4. Tgl-g5. 66 c3-c4, d5xc4. 67. Td7-c7, Tg5-c5. 68. Tc7xc4. Kg8-17, 69 Kh4-g4. Kf7-f6. 70. Tc4-f4 schaak. Kf6-e6, 71 Tf4-a4. Tc5-g5 schaak. 72 Kg4-h4, Tg5-c5, 73. Kh4-g4. Te5-g5 schaak. 74. Kg4-h4, Tg5-d5 afgebro ken. De afgebroken stelling luidt (Timman): Kh4. Ta4. pion h5, (Bron- stein): Ke6. Td5, pionnen g7, h6 VOETBAL - De Portugese club Boavista heeft zich gisteren ge plaatst voor de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup II door een 8-0 zege op Sliema Wanderers uit Malta. VOETBAL - Het bestuur van de FC Den Haag laat voortaan alle be zoekers fouilleren op het bezit van wapens en vuurwerk VOETBAL - In de Bundesliga verloor Hert ha BSC gisteren met 0-1 van MSV Duisburg. Lever- kussen en Urdingen speelden gelijk: 1-1. LEIDEN - De bestuursproblemen in de Leidse schaakbond zijn op een soepele wijze ten einde ge komen. In 't Parlement presen teerde zich gisteravond een ge heel nieuw bestuur dat met 38 stemmen voor, 4 onthoudingen, en geen tegen het fiat van de le denvergadering kreeg. Na de be wogen vergadering van twee we ken terug was het dan ook een rustig avondje. Toen stelde het oude bestuur vanwege het niet opgevuld worden van een aantal vacatures haar functies ter be schikking, iets dat naar later bleek niet synoniem aan aftreden stond. Het oude bestuur werd op dat moment volledig overrom peld door het voorstel van Bin nendijk om maar een geheel nieuw bestuur op te richten. Ge volg was dat de emoties stevig oplaaiden. Desalniettemin gaven de clubs Binnendijk (lid van Phi- lidor en Katwijk) en twee andere initiatiefnemers de opdracht om zo'n schaduwbestuur samen te stellen. De vergadering werd ge schorst. gental zich gisteravond mocht presenteren. Scheidend voorzit ter Modderman, samen met een notulist alleen achter de bestuur stafel zittend, beklemtoonde nogmaals dat het oude bestuur niet de bedoeling had gehad om af te treden, om vervolgens op waardige wijze de laatste formali teiten af te handelen. Na de stemming nam konden de nieuwkomers aan de slag. Op een rijtje gezet ziet het LSB bestuur er nu als volgt uit Voorzitter Binnendijk, vice voorzitter en administrateur Koppenaal (Noordwgk), competitieleider Mieremet (LSG), wedstrijdleider Barenburg (Alphen), penning meester Roelofs (Noordwgk). se cretaris Sikkel (LSG), jeugdlei der Rijnsburger (Leiderdorp), tweede jeugdleider Marchand (Valkenburg), propagandist Theo Piket (Philidor). Hopelijk kan dit enthousiaste gezelschap enige wijziging brengen in de matheid welke de Leidse bond de laatste tijd zo typeerde. Ruud Dobbelaar DEN HAAG - De Haagse IJshoc key Stichting (HIJS) heeft een nieuwe sponsor. Het bestuur van de eerste-divisieclub heeft vrij dag overeenstemming bereikt met een groothandel in dranken (import- en exportmaatschappij voorheen Wilmerink en Mauller) uit Naarden. Het sponsorbedrag is afgesloten voor de duur van eén seizoen, met dien verstande dat beide partijen de intentie hebben de overeen komst te verlengen. Zowel HIJS, dat nu als Canadian Club door het leven zal gaan. als de whisky-fir ma hebben in dat kader een op tieperiode bedongen. De voorzitter van de Haagse club, Ger Naber, wilde zich vrijdag middag niet uitlaten over de grootte van het sponsorbedrag; wel deelde hij mee dat de ijshoc- key-stichting nu voldoende fi nanciële armslag heeft om in de competitie mee te draaien. „En dat was op het laatst niet meer mogelijk met de gelden die onze voormalige sponsor (Haagse bouwbedrgf Intervam) ons toe- schoor', aldus Naber. „Ze wilden het sponsorbedrag niet verho gen, vandaar dat wij de samen werking na vijf seizoenen hebben opgezegd. We moesten daarna zonder geldelijke steun verder, wat we drie maanden hebben volgehouden Noem het een gok die we aan het begin van het sei zoen hebben genomen, want als deze situatie nog pakweg twee maanden langer had bestaan, zou HIJS op zgn dooie rug hebben gelegen". Borg in finale HAARLEM - Björn Borg heeft zich gisteren door een zege op Gullik- son als eerste geplaatst voor de finale van het proftenniscircuit dat in Haarlem zijn vervolg kreeg. Tom Okker won ook. In zijn vier de partij behaalde hij zijn eerste zege door Tanner terug te wgzen. Poloteam wint HVAR - Door een benauwde 9-8 overwinning op Bulgarije heeft het Nederlands waterpoloteam zich gisteren in Hvar bgna zeker geplaatst voor het tweede Olym pische kwalificatietoernooi. Na twee perioden Leidde Nederland met 7-1, maar van de verslapping die toen optrad maakte Bulgarije gebruik. Orar\)e hield één doel punt over. Volleybalzege J O EVREUX - Het Nederlands da mesvolleybalteam is het toernooi om het Europees kampioenschap gisteren in Evreux goed begon nen. De Oraitfedames zegevier den met 3-0 over Frankrijk. Mor gen en overmorgen staan duels tegen Hongarije en Joegoslavië op het programma.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13