Uitgaven Europese Commissie aan banden Prinses Irene presenteert boek over vrouw in de maatschappij BREMEN NAAR DE STEMBUS Van der Moskou Stoel: "Visie teleurstellend" Liberalen in Ottawa bijeen Paus roept op tot strengere moraal SPD achter kernenergie- politiek VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van c correspondent) MOSKOU - Het PvdA-Tweede- Kamerlid Max van der Stoel is „teleurgesteld'' na de besprekin gen die een delegatie van de So cialistische Internationale deze week in de Sowjet-hoofdstad heeft gevoerd over de onderwer pen ontwapening en wapenbe heersing De Nederlandse politicus maakt deel uit van een werkgroep van de Socialistische Internationale die bezig is om een rapport op te stellen over dit onderwerp. Hier toe zijn eerder besprekingen ge voerd met Amerikaanse autori teiten in Washington, met VN-se- cretaris-generaal Waldheim in New York en met vertegenwoor digers van de organisatie van niet-gebonden staten. In het kader van de voorbereidin gen voor dit rapport is de werk groep ook naar Moskou geko men, waar de leden aan het begin van hun besprekingen werden ontvangen door Sowjet-partij- leider en president Leonid Brezjnjev. De Russische leider vermeldde het enige nieuwe ge luid dat de leden van de werk groep in Moskou te horen zouden krijgen, namelijk de bereidheid van het Kremlin om in het kader van de toekomstige Salt-3-on- derhandelingen te willen praten over de zogeheten middellange afstandsraketten (SS-20 aan Rus sische kant en eventueel Pers- hing aan Westerse zijde). De de legatie heeft verder uitgebreid gesproken met hoge Sowjet-ver- tegenwoordigers. Dezen bleken zeer nieuwsgierig naar een eventueel Westers ant woord op de modernisering van hun rakettenarsenaal langs de Russische westgrens. Deze kwes- tie is een nieuw heet hangijzer geworden in de Oost-West-be- sprekingen, nadat de Russen hun SS-4 en SS-5-raketten gingen vervangen door de modernere en krachtigere SS-20-raketten. Hiermee wordt nu West-Europa voor het eerst direct bedreigd. De Moskouse gesprekspartners van de Si-werkgroep bleken geen enkel begrip op te kunnen bren gen voor het feit dat de installe ring van de SS-20 wel eens de oorzaak zou kunnen zijn van een nieuwe bewapeningsronde in Europa. Het PvdA-kamerlid Van der Stoel verklaarde na afloop van de be sprekingen „erg somber" naar huis terug te keren, omdat hij nergens enige beweging zag in de verschillende Sowjet-standpun- ten. Tijdens de beraadslagingen werden volgens hem oude stand punten herhaald, zonder dat de leden van de werkgroep vol doende mogelijkheden kregen om het hoe en het waarom van sommige Sowjet-filosofieën na der te bespreken of uit te diepen. Het verschil van opvatting tussen beide partijen bleek duidelijk tij dens een persconferentie na af loop van de-besprekingen, waar het Westduitse lid van de werk groep pleitte voor een „duidelijk antwoord" op het verzoek van de onderhandelingspartijen bij de MBFR-besprekingen in Wenen om nu eindelijk eens met exacte getallen te komen over de weder zijdse troepensterkte. Falin, de plaatsvervangend chef van de in ternationale informatie afdeling van het centrale comité van de communistische partij, verklaar de daarop onmiddellijk dat het verschil van 150.000 man aan troepen dat aan de kant van het Warschau-Pact bestaat volgens de opgaven van Oost en West een „verzinsel" was om de onder handelingen in Wenen te dwars bomen. OOST-BERLIJN - President Brezjnjev van de Sowjet-Unie en de Oostduitse leider Erich Honecker kussen elkaar, nadat B*.:jnjev voor de tweede maal is onderscheiden als "Held van Oost-Dnitsland" en niet de "Karl Marx medaille" Brezjnjev is op het ogenblik op bezoek in Oost-Duitsland ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van deze staat (Van onze correspondent) MADRID - Onder grote belang stelling heeft prinses Irene gis teravond haar boek „De Vrouw en de Maatschappij" op de boe kenbeurs in het Retiropark in Madrid gepresenteerd. De prin ses signeerde haar 139 bladzijden tellende werk, waarvan 12.000 exemplaren zijn gedrukt. De auteur behandelt in heldere be woordingen de integratie van de vrouw in een maatschappij van zelfbestuur, die vanuit de woon gemeenschap en vanuit de vak bonden van onderen aan is opge bouwd. Op een bijzonder ge nuanceerde manier behandelt prinses Irene het thema abortus. De schrijfster gaat ervan uit dat men dit menselijke drama zoveel mogelijk dient te beperken en zij toont met behulp van verschil lende voorbeelden uit het bui tenland aan hoe elders over dit probleem wordt gedacht. Het boek verscheen vier maanden geleden onverwachts op de Spaanse markt, nog voordat prinses Irene de proefdruk had gezien. Het boek „De vrouw en de maat schappij" is pretentieloos ge schreven. „Ik wil hiermee vooral de vrouwen en meisjes bereiken, die zich afvragen wie ze zijn en wat ze doen met hun leven", al dus een stralende prinses Irene op de Madrileense boekenbeurs. Het werk van de prinses is in de Spaanse pers gunstig ontvangen. Onlangs wijdde het katholieke dagblad YA een halve pagina aan de inhoud van het boek. LABOUR BOOS OP POLITIEK VAN DE EG BRIGHTON (DPA) - Als er vóór de jaren tachtig geen drastische wij zigingen komen in het gemeen schappelijk landbouwbeleid van de EG zal de vraag in overweging moeten worden genomen, of En geland lid moet blijven van de gemeenschap. Dit is de strekking van een motie, die gisteren op het congres van de Britse oppositio nele Labour-partij in Brighton unaniem werd aangenomen. Volgens de motie zijn de stijgen de kosten en de verspilling van de gemeenschappelijke landbouw politiek alsmede het steeds slech ter worden van de positie van de handelsbalans op het terrein van industrieprodukten rampzalig voor het Britse volk. De Labour-afgevaardigde in het Europese Parlement, Barbara Castle, noemde de landbouwpo litiek van de EG nog erger „dan zelfs wij hadden verwacht". On der luid applaus sprak zij over de „absurditeiten, het obscene en onbehoorlijke" van dit beleid. "Rechts overheerst thans in Eu ropa, de gemeenschap moet so cialistisch worden of we stappen emit", zo riep zij uit. Zij zowel als buitenlandspecialist en anti-EG- er Peter Shore maakten evenwel duidelijk, dat Labour niet weer een discussie over het principe van het lidmaatschap moet gaan voeren. De schade, aldus Shore, is aangericht, toen de EG-ver- dragen werden aanvaard en het referendum was gehouden. Nu moet Labour naar zijn mening in de gemeenschap voor verande ringen strijden. PHILADELPHIA - Een po litieagent uit de staat Pensyl- vania kust de ring van paus Johannes Paulus II tijdens diens bezoek aan Philadel phia. Nadat de paus Johannes Paulus II de eerste drie dagen van zijn Amerikaanse reis grote nadruk legde op de algemene onderwerpen van vrede, rechtvaardigheid en mensen rechten, richtte de rooms-ka- tholieke leider zich gisteren tijdens het vervolg van zijn reis door de Verenigde Staten meer op de individuele mo raal. Hij roerde hierbij het seksuele gedrag, de celi- baatskwestie en het vrouwe lijk priesterschap aan en op al deze punten handhaafde hij volstrekt het bekende stand punt van de Katholieke Kerk. „Er kan geen ware vrijheid be staan", zei de paus, „zonder respect voor de waarheid aangaande de aard van de menselijke seksualiteit en het huwelijk. Morele normen gaan niet in tegen de vrijheid van de persoon of van het echtpaar. Integendeel, zij be staan juist voor die vrijheid, want ze zijn gegeven om het juiste gebruik van de vrijheid te verzekeren". Hij paste deze normen ook toe op de katholieke clerus. „Wat ik hier heb gezegd geldt voor de hele huwelijksmoraal", zei hij, „maar het geldt evenzeer voor de priesters, met betrek king tot de verplichtingen van het celibaat". En in een toespraak tot seminariestu denten herinnerde hij hen aan „het belang van de trouw", een raadgeving die hij eerder in het jaar al had uitgewerkt in zijn paasboodschap aan de clerus. leven". De paus was in Philadelphina aangekomen na zijn bezoek aan New York, dat anderhal ve dag had geduurd en waarin hij onder meer een belangrij ke toespraak had gehouden tot de Verenigde Naties over vrede en mensenrechten. Bij zijn aankomst, ruim een uur later dan was voorzien, werd hij begroet door een even uit bundige menigte als die hem in New York uitgeleide had gedaan. (Van onze correspondent) BONN - De kleinste deelstaat van de Bondsrepubliek, de stadstaat Bremen, gaat aanstaande zondag naar de stembus. Er moet een nieuw parlement worden geko zen, een Burgerschaft, zoals dat in Bremen wordt genoemd. Er zijn precies 522.636 kiesgerech tigden opgeroepen om door het uitbrengen van hun stem de 100 zetels in het parlement opnieuw te verdelen. Bij de laatste verkie zingen kreeg de SPD 52, de CDU 35 en de FDP 13 zetels. In de ne gen zittingsperiodes van na de oorlog hadden de sociaal-demo craten al vijf keer de absolute meerderheid. De drie grote partijen hebben hun doelstellingen op buitengewone partijcongressen duidelijk ge maakt. Terwijl de SPD moeite doet om haar positie te behouden willen de CDU en de FDP de ab solute meerderheid van de SPD breken. Maar behalve dit ge meenschappelijk streven is er weinig dat de christen-democra ten en de liberalen verbindt. De vrije democraten proberen wel iswaar regeringsverantwoorde lijkheid te krijgen, maar dan al leen in samenwerking met de so ciaal-democraten. En die kans hebben ze alleen als de SPD haar absolute meerderheid ver liest. Bij de verkiezingsstrijd stonden vooral de plaatselijke belangen op de voorgrond. Vooral de be scherming en de uitbreiding van de havens in Bremen. Ze zijn het fundament van het bestaan en de zelfstandigheid van de stadstaat. De helft van de burgers in Bre men en Bremerhaven leeft direct of indirect van het havenbe drijf. Nu hebben de gemeenteraads- en districtsverkiezingen afgelopen zondag in Noordrijnland-West- falen aangetoond dat ook de plaatselijke burgelijke kiesver enigingen en hun partijen een goede kans hebben om het ver kiezingsconcept van de grote partijen in de war te sturen. Vooral omdat het gaat om plaat selijke belangen. Maar in Bremen hoeven er op het ogenblik geen grote problemen opgelost te worden. De splinterpartijen heb ben dus weinig uitzicht op een noemenswaardig succes. De CDU heeft zich tot doel gesteld de havens te beschermen tegen een economische terugval en de economische structuur van Bre men te verbeteren. Bovendien heeft de CDU de onderwijspoli tiek van de sociaal-democraten scherp aangevallen. Volgens de eisen van de christen-democra ten moet deze onderwijspolitiek worden verlost van „gejaagd heid, voorbarige experimenten en ideologisering". Bovenaan het verkiezingspro gramma van de liberale FDP staat het inlossen van de schul den en het veiligstellen van de concurrentiemogelijkheden van de haven. Ze willen dit bereiken door de zwaartepunten van de investeringen te verleggen. Net als vier jaar geleden zijn de lijst trekkers weer burgemeester Koschnik (SPD) en de partij- en fractievoorzitter Neumann (CDU) en Lahmann (FDP). Ondanks alle stoicijnse rust die de bewoners van Bremen ook in de verkiezingsstrijd hebben be waard en ondanks ook het feit dat er nauwelijks grote veranderin gen te verwachten zijn, kijken de grote partijen in Bonn toch met onverholen spanning naar Bre men. Want wanneer in deze door de SPD geregeerde deelstaat in grijpende verschuivingen plaatsvinden dan zal men daaruit toch conclusies voor de politieke toekomst kunnen trekken. Zeker met het oog op de verkiezingsuit slag van afgelopen zondag in Noordrijnland-Westfalen, waar de christen-democraten lijke winst boekten. Mugabe voorspelt problemen LONDEN (AFP) - Robert Mugabe, een van de twee leiders van het Patriottisch Front, heeft gisteren het nieuwe Britse ontwerp voor een grondwet voor Zimbabwe- Rhodesië afgewezen, zonder ove rigens op de inhoud in te gaan. Hij voorspelt in een interview, grote moeilijkheden voor de vol gende bijeenkomst van de Rho- desiëconferentie in Lancaster- hous (a,s. maandag), wanneer de Britse voorzitter, Lord Carring- ton, antwoord wil hebben van de twee Afrikaanse delegaties. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeenschap, gaat de reis- en representatiekosten beter in de hand houden. De dertien Europese commissarissen moeten zich vanaf 1 oktober aan bepaalde regels houden. Deze regels komen grotendeels overeen met de aanbevelingen die het Europese Rekenhof had opgesteld na een onderzoek naar de vaak hoge onkostenrekenin- gen van de leden van het „dage lijks bestuur" van de Europese Gemeenschap. Voorzitter Roy Jenkins van de Eu ropese Commissie deelde dit mee tijdens de eerste openbare verga dering van de begrotings-con- trole-commissie van het Europe se Parlement in Brussel. De kritiek van het Europese Re kenhof richtte zich vooral op het gebruik van de dure luchttaxi's door Europese commissarissen. Het huren van deze kleine vlieg tuigen (Jenkins: „Die geen servi ce geven en geen toiletten heb ben") besloeg bijna twee derde van alle reiskosten van de dertien commissarissen die in 1978 in to taal zo'n twee miljoen gulden aan reis- en representatiekosten op maakten. Voortaan moet voor het gebruik van luchttaxi's toe stemming van voorzitter Jenkins worden gevraagd. Aan banden Het gebruik van dienstauto's met chauffeurs wordt ook aan banden gelegd. De Nederlandse commis saris Henk Vrcdeling (sociale za ken) liet zich in de eerste drie maanden van 1978 vrijwel dage lijks per dienstauto vervoeren tussen Brussel en zijn woning in Huis ter Heide (een afstand van zo'n 200 kilometer). Aan dagver goedingen voor de chauffeur kostte dit vervoer de Europese belastingbetalers bijna 1000 gul den per maand, afgezien van de kosten voor het gebruik van de auto over zo'n 12.000 kilometer. Alles „in het belang van de dienst", verklaarde Vredeling aan het Rekenhof. Een Europees commissaris mag voortaan ook niet meer dan ge middeld 90 gulden per maaltijd declareren. Etentjes thuis mogen in het vervolg niet meer dan 70 gulden per persoon kosten. Uit zonderingen blijven natuurlijk mogelijk. Het Europese Reken hof vindt dat de commissarissen „zeer dure hotels" rhoeten mij den, een aanbeveling die de EG- gel heeft omgezet. Een commis saris, de Duitse oud-vakbonds man Wilhelm Haferkamp, over nachtte in 1978 eens in een hotel kamer die 560 gulden per nacht kostte. Twaalfduizend gulden per jaar per commissaris is het plafond voor de hotelkosten dat de Europese Commissie nu gaat aanhouden. Het reglement waaraan de dertien leden van het EG-bestuur vanaf deze eerste herfstmaand onder worpen zijn, zegt ook uitdrukke lijk dat rekeningen, hotelkwitan ties en andere bewijzen van ge maakte uitgaven tegelijk met declaraties moeten worden inge diend. Artikel zes bepaalt dat een commissaris „die zijn dienstauto niet gebruikt, per vliegtuig, spoor en schip mag reizen". Verplaat sing met de supersonische Con corde zal pas mogelijk zijn na voorafgaande toestemming van de president van de commissie, aldus dit artikel. BONN/PARIJS - Het Westduitse SPD-bestuur heeft bondskanse lier Schmidt woensdag een hart onder de riem gestoken door te verklaren dat men een beperkte uitbreiding van het aantal kern centrales in de Bondsrepubliek niet in de weg staat en de ener- giepolitiek van de regering prin cipieel steunt. Als voorwaarde voor de ondersteuning van de kernenergiepolitiek wordt echter de aanleg van tussentijdse op slagplaatsen voor atoomafval ge noemd en de uiteindelijke bouw van een centrale opslagplaats die absolute veiligheid moet garan deren. Een en ander is geformuleerd in een motie die met 24 tegen vier stemmen is aangenomen en nog door het landelijke partijcongres van de SPD in december in West- Berlijn moet worden goedge keurd. Het concept voor deze mo tie werd door de energiecommis sie van de SPD opgesteld, waar deze eveneens een meerderheid had gekregen. Kanselier Schmidt had al tegenover deze commissie laten blijken dat hij het kanse lierschap ter beschikking zou stellen als zijn partij hem in zijn energiebeleid zou laten val len. Tegenstand omtrent een verdere uitbreiding van de kernenergie komt vooral van de kant van de voorzitter van de SPD in de deel staat Hessen, Erhard Eppler. Ep- pler en zijn niet geringe aanhang staan op het standpunt dat kern energie niet mag worden opge wekt en gebruikt als er geen ze kerheid bestaat over zowel het veilig gebruik van de reactoren als over de veilige opslag van het vrijkomende afval. Eppler is van mening dat de ener giesituatie de uitbreiding van kernenergiecentrales niet drin gend noodzakelijk maakt en de behoefte aan meer energie door besparing moet worden voorko- In Frankrijk hebben de vakbonden gisteren door een staking voor komen dat een drietal nieuwe kerncentrales zijn opgestart waaraan gebreken zijn ontdekt. De situatie doet sterk denken aan die welke geschetst wordt in de Amerikaanse film The China Syndrome, olie op dit moment m geval neigen fabrikanten en ex ploitanten er toe uit vrees voor kostenverhogingen en energie tekorten bepaalde tekortkomin gen te veronachtzamen, en ko men de werknemers daartegen in verzet. Frankrijk heeft nauwelijks kolen meer, geen olie en geen gas: daar om heeft het het meest voortva rende kernenergieprogramma van West-Europa. Er zijn echter al verscheidene malen kleine on gevallen geweest, waarvan men de aard en omvang steeds zoveel mogelijk heeft trachten te ver bergen. Naarmate de publieke opinie meer vragen stelt, krijgt zij minder antwoorden. Na de ramp met de kerncentrale van Three Miles Island (Harrisburg) in de Verenigde Staten trok een F ranse onderzoekscommissie ter plaatse dan ook als voornaamste conclu sie dat de overheid in dergelijke gevallen slechts één woordvoer der zou moeten benoemen, en dat alle andere betrokkenen een zwijgplicht zou moeten worden opgelegd. In het algemeen pro beert men moeilijkheden dus zo veel mogelijk geheim te houden Zo ook in dit geval. OTTAWAUPI) - De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, Gaston Thorn, heeft gisteren in de Canadese hoofdstad Ottawa het 31ste congres van de Liberale Internationale geopend. Op de bijeenkomst, die vier dagen duurt en die voor het eerst sedert de oprichting van de Liberale In ternationale 32 jaar geleden bui ten Europa wordt gehouden, ne men delegaties van liberale par tijen uit 16 landen en tal van libe rale waarnemersgroepen uit La- tijns-Amerika, Afrika en Azie deel. De belangrijkste onderwerpen zijn het federalisme, de mensenrech ten en de Noord-Zuid-dialcog. Gastheer is de Canadese Liberale Partij, die onder leiding van Pier- reTrudeau 11 jaar lang Canada regeerde en sedert juni j.l. in de oppositie is. Thorn zei dat het liberalisme in de komende decennia een groter werkingsveld tot buiten Europa zou hebben. De Liberale Interna tionale, die zich in het begin op de versterking van de Europese de mocratieën tegen de invloeden van links en rechts concentreer de, is zich bewust geworden van de groeiende betekenis van de Derde Wereld. Een speciale rol als "centrale krachten" zouden de liberalen partijen echter ook in Spanje, Portugal en Griekenland hebben, aldus Thorn Zjj zijn noodzake lijk om politiek polarisatie tegen te gaan die absoluut tot burger lijke onrust en militaire interven tie zou leiden. De Liberale Internationale heeft een duidelijk beeld van de strijd Thorn. Zij is niet bereid deze op te geven ten gunste van politieke oogmerken op korte termijn. Mensenrechten betekenen niet slechts rechten als persvrijheid, maar ook het recht op voedsel, huisvesting en onderwijs. Deze zijn noodzakelijk voor een menswaardig bestaan. Het liberalisme kamt ten sterkste het marxisme af dat economische rechten boven mensenrechten stelt. Aan de andere kant kan men niet onder alle omstandig heden vasthouden aan een open markteconomie. In landen zon der voldoende infrastructuur zouden de meeste mensen daar van niet profiteren Thom leverde verder kritiek op de Sowjet-Unie die de persvrijheid - ook een thema van het congres - een gevaarlijke bedreiging acht en die in dictaturen in de Derde Wereld bondgenoten heeft ge vonden. In een korte toespraak zei oud- premier Trudeau dat het libera lisme mogelijk het antwoord was op het in het congresmotto ge stelde vraagstuk van de "eenheid in verscheidenheid" Hó ver klaard.' "Wij verloochenen onze verscheidenheid niet, maar wy willen 'oenheid" mei eerbiedi ging van verscheidenheden".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9