Kamer: regering moet NOC van afbrengen Waarschuwing voor effect loonstijging PLO-man had Mevrouw De Bruin opgelucht na bezoek aan zoon 'belangrijk' gesprek met kamerleden "Stellingen over kankerhaarden onverantwoord" spoedberaad Topsporters verdeeld Verklaring NOC na Nederlander vrij uit Zambiaanse gevangenis VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De PLO hecht veel waarde aan de opstelling die Nederland inneemt ten aanzien van het Palestijnse vraagstuk. „Tot nu toe heeft Nederland het meest overdreven omzichtige standpunt ingenomen binnen de Europese Gemeenschap. Als Ne derland dat zou laten varen, dan zou de situatie in Europa voor ons sneller verbeteren. Dit zei dr. Is- sam Sartawi, een hoge functiona ris van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO), die gis teren heeft gesproken met leden van de vaste Tweede-Kamer commissie voor buitenlandse za ken. Sartawi heeft binnen de PLO de taak om de contacten met Europese landen aan te ha len. Na afloop van de commissieverga dering legde Sartawi een korte verklaring af, waarin hij zich te vreden toonde met wat hij noem de een „erg belangrijk en con structief' gesprek. Sartawi ziet wel een ontwikkeling in het Ne derlandse standpunt. Hij schrijft die onder meer toe aan de aanwe zigheid van een Nederlands deta chement bij de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon. De aanwezig heid van Nederlandse soldaten daar is een van de elementen die bijdragen tot een beter begrip in Nederland voor het lot van het Palestijnse volk. „Deze fijne jon gens hebben uit de eerste hand de Palestijnse tragedie kunnen zien", aldus Sartawi. De Palestijnse vertegenwoordiger heeft gisteren ook gesproken met leiders van de drie grootste par tijen in de Tweede Kamer. Na af loop van de vergadering van de kamercomissie sprak hij nog eens een uur lang met oppositie leider Den Uyl, en even lang met WD-fractieleider Rietkerk. Hij heeft geen besprekingen gehad met leden van de regering, en heeft daar ook nog geen afspra ken voor, hoewel hij op de pers conferentie aan het eind van de middag verklaarde dat zeker op prijs te stellen. Gevraagd naar de bereidheid van de PLO om het bestaansrecht van de staat Israël te erkennen, ver wees Sartawi naar de resolutie die de Palestijnse Nationale Raad januari dit jaar in Damascus heeft aangenomen. Daarin stelt de PLO te streven naar een „perma nente en rechtvaardige vrede" Veel nadruk legt de PLO-verte genwoordiger op het woord „permanent". „Dat betekent dat een einde komt aan alle abnor maliteiten van de toestand van oorlog waarin wij ons nu bevin den, en dus ook van het niet heb ben van betrekkingen en erken ning. Met wie moeten wij vrede sluiten? Natuurlijk met Is raël". Vandaag zou Sartawi gesprekken voeren met een aantal Neder landse leden van het Europees Parlement. Het intitiatief daartoe ging uit van de socialiste Ien van den Heuvel. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - „Ik werd niet gefolterd en ook niet geslagen" verklaarde de 39-jarige Neder landse piloot Jan Bakker, die meer dan drie maanden in de ge vangenis van Lusaka (Zambia) heeft gezeten, toen hij gisteren naar Zuid-Afrika terugkeerde Begin juli werd hij op het vlieg veld van Lusaka gearresteerd, toen hij pogingen deed zijn Britse collega Victor Meakin, die een dag eerder gevangen was geno men, vrij te krijgen. Bakker en Meakin zijn als ver keersvliegers in dienst van „Air Botswana", en werden in hech tenis genomen omdat de autori teiten in Zambia meenden dat zij voor Rhodesië spioneerden. De arrestatie vond plaats nadat Rhodesische strijdkrachten het hoofdkwartier van Joshua Nko- mo's guerrilla-leger in Lusaka hadden aangevallen. Jan Bakker was vol lof voor de tweede secretaris van de Neder landse ambassade in Zambia, de heer Van Iterson, die alle moeite voor hem had gedaan en hem minstens tweemaal per week be zocht. Ook de Nederlandse am bassadeur Van Limburg Stirum was enkele keren bij Bakker in de gevangenis. De autoriteiten in Zambia hadden DEN HAAG (GPD) - „De conclusie dat Schiphol een verdachtere kandidaat lijkt voor de versprei ding van kankerverwekkende stoffen dan de kernreactor van Petten, is op zijn minst maat schappelijk onverantwoord, om niet te zeggen manipulerend". Op deze wijze kritiseert de hoogle raar Valkenburg twee artikelen van de voormalige huisarts dr. Bos, die in Medisch Contact had gepubliceerd over onder meer de relatief hoge sterfte ten gevolge (Door onze correspondent Jaap van Wesel) TEL AVIV - Voor mevrouw De Bruin uit Leiden is het bezoek aan haar gewonde zoon Ad in Israël een opluchting ge weest. Luitenant Ad de Bruin werd zes weken geleden ge wond bij een vuurgevecht met Palestijnen in Zuid-Li banon. Sindsdien ligt hij in het Tel Hasjomer-ziekenhuis in Tel Aviv. Zijn onderli chaam is vanaf de borst ver lamd. DEN HAAG (GPD) - Wanneer de lonen in Nederland in 1980 als gevolg van incidentele loonsver hogingen (zoals extra periodie ken, bevorderingen) net zo stij gen als de afgelopen jaren het ge val is geweest, dan zal de algeme ne loonstijging nog eens 1 pro cent meer bedragen dan nu al wordt verwacht. Van een nullijn tegen de Nederlandse piloot ge zegd dat hij van elke verdenking van spionage is vrijgsproken en Zambia weer kan bezoeken zo veel hij maar wil. Bakker zei dat hij slechts wenst voorlopig met zijn vrouw en vier kinderen in Johannesburg alleen te zijn. Bij zijn aankomst in Zuid-Afrika zag Bakker er zeer vermoeid en bleek uit. Hij had in de gevange nis in Lusaka een kleine cel moe ten delen met 13 anderen. .,Air Botswana", dat onmiddellijk na Bakkers arrestatie alle vluch ten naar Zambia had stopgezet, heeft inmiddels de luchtverbin- dig weer hervat. Ongeluk met tank DEN HAAG (ANP) - De 23-jarige dienstplichtige korporaal H. A. M. van der Heyden uit Hoens- broek is gistermiddag om het le ven gekomen door een ongeluk met een AMX-tank bij Tasdorf in het Westduitse Neumünster. De commandant van de tank raakte licht gewond, de bestuurder bleef ongedeerd, zo heeft de leger- voorlichtingsdienst gemeld. Het ongeluk gebeurde toen de tank een rupsband verloor, van de weg raakte en in een droge sloot kan telde. Van der Heyden overleed ter plaatse. van kanker in het gebied rond de luchthaven Schiphol. Professor dr. H. A. Valkenburg uit zijn kritiek in het voorlich tingsblad van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. Hij is hoogleraar in de epi demiologie, de wetenschap die zich bezighoudt met de studie naar de verspreiding van ziekten en de factoren die de spreiding bepalen. Dr. G. J. Bos had eerder dit jaar ge schreven over zijn bevindingen Mevrouw De Bruin: „Ik had er op gerekend dat hij acht maanden of misschien wel zijn hele leven plat moet lig gen. Ik was opgelucht toen ik hier hoorde dat hij over een aantal weken, vier of vijf dat weten we niet, kan gaan zit ten. We wisten in Nederland toch niet precies hoe de situa tie was. We leefden eigenlijk op berichten uit de krant en dan weet je niet waar je pre cies aan toe bent", aldus Ma ria („Rie") de Bruin. Of Ad de Bruin ooit weer zal kunnen lopen is onzeker, de is dan helemaal geen sprake meer. Maar toch zal daar voor 1980 zelf nauwelijks een toename van de werkloosheid uit voortvloeien. Voor de jaren daar na zijn de gevolgen echter veel ernstiger. Dat antwoordt minister Andriessen van financiën op vragen uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van de algemene beschouwingen over de Miljoenennota, volgende week in de Kamer. De incidentele loonstijging met 1 procent in 1980 zal voor 1983 een toename van 20.000 werklozen betekenen en het financieringstekort van de overheid, dat nu met 5,5 procent al aan de grens zit, nog eens 0,4 procent doen stijgen. De regering heeft ongeveer een miljard gulden nodig om 27.000 nieuwe arbeidsplaatsen in de niet-commerciële dienstensector (gezondheidszorg, openbaar ver voer, maatschappelijk werk) te scheppen. Ruim de helft daarvan komt binnen via de korting op de groei van de salarissen van de werknemers in deze sector, na melijk 540 miljoen. De 3500 tot 5000 arbeidsplaatsen die de regering daarboven nog wil scheppen gaan 145 miljoen gulden extra kosten, dat is meer dan 40.000 gulden per arbeids plaats. De bewindsman schat in zijn antwoorden dat in 1980 on geveer 2,7 miljoen mensen geen actieve baan zullen hebben. Zij zijn afhankelijk van uitkeringen. In 1983 zal dat aantal al 2,8 mil joen zijn geworden. Het volgend voorjaar zal minister Andriessen bij de Tweede Kamer het wetsvoorstel indienen om de rente voor leningen boven 5000 gulden niet langer voor de belas tingen aftrekbaar te stellen. Zoals bekend zal deze regel niet gelden voor de rente over het eigen, permanent bewoonde huis. An driessen gelooft daarom dat het voorstel geen noemenswaardige gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid in de bouw. Alleen het aangaan van zeer grote naar aanleiding van gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Hij kwam tot de slotsom dat Schiphol en ook andere vliegvelden de hoge kankersterf- te in de omgeving kunnen heb ben bevorderd. Professor Val kenburg meent dat Bos met zijn naspeuringen van gegevens wel iswaar goed werk heeft verricht, wetenschappelijk rond is zijn bewijsvoering echter allerminst. De Rotterdamse hoogleraar wijst er in dit verband op dat net als in doktoren willen er niets over zeggen. Mevrouw De Bruin: „Je moetje geen illussies ma ken dat het allemaal weer in orde komt, maar een restje hoop moet er natuurlijk wel blijven" Sinds zondag is mevrouw De Bruin in Israël, een reis die haar door deze krant is is aan geboden. Haar aankomst in Israël vond plaats op een van de ongelukkigste dagen, de vooravond van Grote Ver zoendag. Dat is de enige dag in het jaar dat in Israël alles leningen, waar onvoldoende vermogensinkomsten tegenover staan, zal minder aantrekkelijk worden. De verhoging van de benzine-ac- cijns gaat de automobilist, die privé gemiddeld 1 op 10 rijdt, ruim een halve cent per kilometer meer kosten. De zakelijke rijder betaalt 0,43 cent meer. Inclusief de verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting op auto's valt de kilometerprijs bij een auto van 15.000 gulden 0,8, respectievelijk 0,7 cent hoger uit en bij een auto van 25.000 gulden resp. 1,8 en 1,5 cent per kilometer. Minister Andriessen berekent dat door de accijnsverhoging de ben zine 4 procent duurder wordt. Hij hoopt daarmee het benzinever bruik 1,5 procent te kunnen drukken. De verhoging van de accijnzen op tabak en alcohol zal echter volgens Andriessen géén effect hebben op het verbruik van die produkten. Kritiek op rol van CPN hij stakingen UTRECHT (ANP) - Oppositielei der Den Uyl van de PvdA heeft ernstige kritiek op de rol die de CPN heeft gespeeld bij de haven stakingen. Hij beschuldigt de communisten ervan dat ze het woord solidariteit met de mond belijden, terwijl ze in feite anti- solidair handelen door loonsver hogingen te eisen die uitgaan bo ven de stijging van de produktivi- teit en boven wat bedrijven kun nen dragen. Hij zegt dit in een in terview met het blad "Onder weg" van de Vervoersbonden FNV. Den Uyl waarschuwt ervoor dat zonder matiging het gevaar ont staat dat er arbeidsplaatsen ver dwijnen en dat bedrijven in de rode cijfers komen. Niet vast houden aan het matigingsbeleid wijst de oppositieleider dan ook als kortzichtig van de hand. geheel Friesland rond het militai re vliegveld Leeuwarden een be trekkelijk lage kankersterfte wordt gevonden. Hij maakt ook de kanttekening dat de plaats waar men aan kanker sterft weinig zegt over de plek waar men de aandoening heeft opgelopen. Voor kanker bijvoor beeld geldt dat tussen het mo ment waarop men wordt blootge steld aan een risicofactor en hot krijgen van de ziekte een periode stil ligt verkeer, radio, televi sie. De straten zijn uitgestor- Daarom werd mevrouw De Bruin van het vliegveld direct naar het Tel Hasjomer-zie kenhuis gebracht, waar zij met haar schoondochter - die al zes weken aan het ziekbed van haar man zit - kon blijven slapen. Grote Verzoendag is een vastendag, maar voor de familie De Bruin was speciaal voor eten gezorgd. „Het is geweldig zoals mensen hier meeleven. Iemand die in De kamerleden zullen vandaag aan de regering vragen het NOC tot intrekking van de plannen te be wegen. Voorts willen zij van de regering weten hoe de rechtspo sitie van de deelnemers is, die weigeren een verklaring - zoals het NOC wil - te tekenen. De deelnemers aan de Olympische Spelen moeten vooraf aan het NOC verklaren, dat zij niet zullen deelnemen aan politieke demon straties en geen bezoeken zullen afleggen aan dissidenten. De atle- tiekunie, is niet gelukkig met de plannen van het NOC. John Derks uit Huizen, in Moskou chef d'equipe van de atletie- kafvaardiging: Ik heb iets ge hoord van deze zaak, maar alles nog niet zo precies gelezen. Ik heb eerst gedacht dat het betrek king had op een aantal gedrags regels die er moeten zijn om het ploegverband te verstevigen. Voor Montreal schijnt er wat ver velends te zijn geweest rond atle ten die dat Olympische pak niet wilden aantrekken. Maar als je echter zegt dat de atleten in Mos kou niet met dissidenten mogen praten en dat van tevoren ook nog schriftelijk moeten bevesti gen, vind ik dat heel erg. Dat betekent gewoon dat je je bek moet houden. Dat druist tegen mijn rechtsgevoel in. Provoceren hoeft voor mij ook niet, maar ik vind dal iedereen met iedereen moet kunnen praten. Waar blij ven we nu als m een land, dat te recht trots is op zijn vrijheid van meningsuiting en daarmee ook internationaal te koop loopt, een comité zoiets gaat afdwingen Dat kan helemaal niet. Ik geloof stellig, dat ik zelf niet naar Moskou zou gaan als dit van mij gevraagd wordt. We doen dan namelijk niet anders dan die lan den imiteren waar mensen die beperking van vrije meningsui ting ook opgelegd krijgen. Nog maals. ik kan me nauwelijks voorstellen dat dit gaat gebeuren. Met ons is daarover bij bespre kingen met het NOC niet gepraat. Alleen over beel anderssoortige gedragsregels", aldus John Derks. De atleten, die volgend jaar ver moedelijk aan de Spelen gaan deelnemen, reageren verdeeld op de plannen van het NOC. De meeste sporters zijn nog niet in de gelegenheid geweest een dui delijk oordeel over het plan van het NOC te vormen. Zoals bij voorbeeld nationaal recordhou der op de 400 meter horden en 400 meter Harry Schulting: „Je over valt me. maar toch een eerste reactie. Ik ga niet naar Moskou met het vooropgezette doel om daar te gaan praten. Ik denk dat ik het veel te druk heb met spor- van vijf tot dertig jaar kan liggen. Valkenburg voegt eraan toe dat Bos in zijn verhalen indirect con stateert dat het leven in de kop van Noord-Holland wel gezond zal zijn vanwege de relatief lage kankersterfte daar. „Dan is dat wel paradoxaal als je je realiseert dat zich daar juist veel ex-Am- sterdammers hebben gevestigd, terwijl van Amsterdam en andere grote steden bekend is dat de kankersterfte er hoger is dan op het platteland". feite niets met mijn zoon te maken heeft, kwam met een koek aanzetten die zijn vrouw gebakken had- Geweldig, ik had er zelf niet eens aan ge dacht. Want Ad is geen snoe per, maar ik heb gemerkt dat hij nu opeens vreselijk is gaan snoepen". Het wachten is nu op het tijd stip dat Ad de Bruin naar Ne derland kan worden ver voerd. Dat had al twee weken geleden moeten gebeuren, maar de geneesheren vonden niet goed dat hij van de ene op de andere brancard zou wor den overgeheveld. Dat is no ten. Ik wil me echter wel terdege op de hoogte houden op het ge bied van de mensenrechten en ben dan ook niet van plan om daar wat dat betreft in het gareel van het NOC te lopen. Voor alles ben ik een mens die zelf moet kunnen doen en laten wat hij wil. Als het inderdaad allemaal op die manier moet hoeven die Olympi sche Spelen niet voor mij. Dan zoek ik zelf m'n leuke wedstrijd jes wel uit" Wat voorzichtiger stelt vijfkamp- ster Sylvia Barlag zich op. „Ik wil eerst wel eens wat meer achter gronden hebben. Het is natuur lijk heel raar dat je zoiets uit de krant moet vernemen. Ik heb ze ker mijn bedenkingen. Ik vind de argumenten van het NOC heel zwak. Ze zullen echt met andere argumenten moeten komen. Maar eerst wil ik me verder op de hoogte stellen van de achter gronden van dit alles", aldus de Amsterdamse En Jos Hermens: „Ik vind het een absurd en onmogelijk plan. We leven in een democratisch land met de vrije meningsuiting als eén van de grondrechten. Het plan van het NOC sluit daar niet op aan. Zo'n verklaring zou ik dan ook nooit onderteke- De amateurwielrenners, die vol gend jaar in Moskou hopen te starten, hebben beduidend min der problemen met de plannen van het NOC. Renner Lau Veldt uit Oudekerk aan de IJssel, die als sprinter naar de Olympische Spelen wordt afgevaardigd: „Ik heb er geen moeite mee. Ik was toch echt niet van plan mij met politiek te gaan bezighouden in Moskou. Ik beschouw het ook niet als een inbreuk op mijn vrij heid. Als je geconcentreerd toe leeft naar een wedstrijd, heb je geen tijd voor dat soort din gen". Wegrenner Ab Wijnands denkt er hetzelfde over. „Het verbod van het NOC is op mij niet van toe passing. Ik interesseer me niet voor politiek. Niet in Nederland, dus zeker niet in Moskou. Bo vendien heb ik tijdens de Olym pische Spelen wel andere dingen aan mijn hoofd. Ik moet daar zo hard mogelijk fietsen" VOETBAL - Los Angeles Aztecs heeft gisteravond in Den Bosch met 2-2 gelijk gespeeld tegen de plaatselijke eerste divisieclub. Cruijff scoorde eenmaal en er wa ren 5000 toeschouwers. VOETBAL - AZ'67 deelman Eddy Treytel is naar aanleiding van zijn uitlatingen na afloop van het duel AZ-Ajax voor éen wedstrijd ge schorst voor de tuchtcommis.sie van de KNVB. Bovendien kreeg hij een boete van 350 gulden. Een ander bezwaar van Valken burg tegen de artikelen van Bos is dat kanker een verzamelnaam is voor verschillende vormen van deze ziekte die je niet zomaar op een hoop mag gooien. „Hoe moeilijk de kankersterfte als ge volg van milieufactoren is te ver klaren blijkt ook doordat deze de afgelopen ti jd voor mannen stijgt en voor vrouwen afneemt", zo staat het in het departementale voorlichtingsblad. dig omdat in het vliegtuig maar beperkte plaats is. Dus werd besloten dat luitenant De Bruin in Israël moet blij ven totdat de botbreuk geheel is genezen en hij in een rol stoel kan worden ver voerd. Mevrouw De Bruin kan daar niet op wachten. Zij gaat bin nenkort al weer terug naar Nederland. Maar nu zij zich zelf van de situatie op de hoogte heeft gesteld, en zelf heeft gezien dat haar zoon in goede medische handen is, kan ze weer lachen en grapjes maken. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van het Nederlands olympisch comité (NOC) heeft gisteravond laat na een spoedberaad, de vol gende verklaring verstrekt. "Het bestuur van elk nationaal olympisch comité is volgens de regels van het internationaal olympisch comité verantwoor delijk voor de uitgezonden dele gatie. Anderzijds eist het nieuwe Nederlandse verenigingsrecht dat ieder van zijn rechten en ver plichtingen kan kennis nemen uit een goed omschreven en vast gelegd reglement. In verband daarmee is het nu noodzakelijk een reglement vast te stellen met de regels, die voortaan zullem gelden met betrekking tot deel neming aan Olympische Spelen. Zodra deelnemers worden uitge nodigd voor uitzending zal van hen worden gevraagd een verkla ring te tekenen dat zij zich aan deze regels zullen houden. Een voorstel van deze regels is aan de leden van het NOC ter goedkeu ring toegezonden" De verklaring gaat verder. "Dit ontwerpreglement bevat regels omtrent de selectie, de rechten en verplichtingen en het gedrag van de deelnemers. Met betrekking tot het gedrag tijdens de Spelen bevat het reglement de volgende bepaling: "Gedurende de Spelen, daaronder begrepen de reis naar. het verblijf in, en de terugreis uit de plaatsen waar de Spelen wor den gehouden, zijn de deelne mers verplicht 1. zich te onthouden van alles dat afbreuk kan doen aan het leveren van hun best mogelijke sport prestaties: 2. zich jegens de andere leden van de Nederlandse ploeg, jegens de organisatie en haar functionaris sen en jegens andere deelnemers aan de Spelen te gedragen zoals het een lid van de Nederlandse ploeg betaamt; 3. in acht te nemen de door of van wege het IOC en het organise rende comité gegeven regels en voorschriften voor deelnemers aan de Spelen: 4. na te komen de aanwijzingen en opdrachten van de chef de mis sion, zowel geldend voor alle aangewezen deelnemers als voor een deel daarvan resp. voor hem of haar persoonlijk". "Geest en regels van het olympisch handvest maken duidelijk dat deelnemers zich moeten onthou den van politiek demonstratief gedrag. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om in een voor de deelnemers begrijpelijke bro chure toe te lichten wat de strek king van het reglement is. Uit het ontwerp voor deze brochure ha len wij het volgende aan: als wij het erover eens zijn dat wij veruit het meeste kunnen bijdragen tot de groei van harmonie tussen te gengestelde werelden van den ken en spreken door een be scheiden manifestatie van het ei gene en een goede kans lopen meer te verliezen dan te winnen door opdringerige demonstratie van dat eigene, voelen wij zelf wel waar de grenzen voor ons liggen in ons gedrag ter plaatse Wij hebben en houden het recht dat wij kennen in onze vrije wereld, onze levensbeschouwing te uiten maar politieke demonstraties la ten wij na omdat wij sportont- moetingen niet beschouwen als geeigend voor het lanceren van politieke speerpunten of het publiekelijk prediken van eigen evangelies. Het voeren van actie in deze zin achten wij de taak van anderen op andere momenten (of eventueel van onszelf op andere stadions of andere openbare ge legenheden ter plaatse". Door minister Andriessen i Dort heeft gistermorgen in Den Haag het vertreksein gegeven voorde s land rijdt. Een restauratierijtuig is ingericht als voorlichtingscentrum en moet de passagiers isolatiebewust maken. Twee dames zullen door de trein lopen om alle mogelijke informatie te verschaffen over woning isolatie. Het voorlichtingstreinstel rijdt op werkdagen op de trajecten Den Haag-Venlo Enschede-Amsterdam en Zandvoort-Maastricht Minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx (beiden volkshuisvesting), alsmede staatssecretaris Koning van binnenlatidse zaken, maakten de eerste rit naar Venlo mee DEN HAAG (GPD) - De fracties van PvdA, CDA, VVD en D'66 in de Tweede Kamer willen dat het Nederlands Olympisch Comité afziet van zijn plan om vertegenwoor digers aan de Olympische Spelen te verbieden volgend jaar in Moskou politiek te bedrijven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7