AFBRAAK VAN MONUMENTEN OUDE SINGEL "Criminoloog levenssfeer niet mag privé- schaden" Troef geeft zwartboek uit Na de sloop bouw van "identieke" gebouwen fc^iiof^&cetiek Manau speciaalzaak plavuizen- tafel id>cetiek "NOODKREET - GEEN NOODKEET" "In 1985 25 procent minder lagere-school-leerlingen" Reken- en taallessen tussen kermislawaai op het Schuttersveld VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 LEIDEN - Een zestal beschermde monumenten aan de Oude Singel (hoek Koolstraat) gaat binnenkort plat. Een opmerkelijke zaak want monumenten worden over het algemeen niet snel gesloopt. Géén instelling springt zo zuinig met sloopvergunningen om als de rijksdienst voor monumentenzorg. In de rijdende school krij gen de kermiskinderen on derwijs. Volgend jaar vieren ze met z'n allen het 25-jarig be staan van deze rijdende school met een uitgebreid feest in Harderwijk. Toch heeft eigenaar Korswagen toestemming voor sloop gekre gen, op voorwaarde dat hij weer nieuwe gebouwen neezet. Het moeten dan wel getrouwe copiën zijn van de huidige panden. Daarin is overigens al driftig met de slopershamer toegeslagen. "Je moet maar zo denken: het doek wordt even voor de zon getrok ken. De gebouwen worden volle dig nieuw opgebouwd en nie mand ziet dat ze er even niet ge staan hebben", licht rayonarchi tect M. van Hemert van monu mentenzorg toe. Zout, afkomstig uit de inmiddels gesloopte Zoutkeet aan de Houtmarkt, heeft de gebouwen grondig aangetast. Een restaura tie van de monumenten (date rend uit 1800) zit er daarom niet in. Volgens Van Hemert blijkt een en ander uit een rapport van architect Schutte, die door Kor- wagen (een Leidse projectont wikkelaar) is ingeschakeld. "Het lijken prima gebouwen, maar dat is schijn", zegt Van Hemert. Voor de nieuwbouw zal Korswa gen in de beurs moeten tasten, want monumentenzorg steekt er geen geld in. De gebouwen staan nu enkele jaren op de monumen tenlijst. Van verwaarlozing in die periode is volgens de architect van monumentenzorg geen spra ke. Een deel van de oude baksteen zal bij de nieuwbouw weer moeten worden gebruikt. Verder heeft monumentenzorg bedongen dat een gedeelte van de panden (het gaat om Koolstraat 1 en 3a, en Oude Singel 248, 248a, 250 en 250a) weer als woning in gebruik moet worden gegeven. Voor de rest worden het waarschijnlijk weer kantoren. Dit was ook de bestemming die de gebouwen hadden voordat de sloop begon, tegelijk met de afbraak van de Zoutkeet. Architect ADVERTENTIE de Oude Singel) wil Korswagen 80 huurwoningen neerzetten, het "Zoutkeethofplan". Ook daarbij is Schutte overigens als architect betrokken. Slechts zes woningen zullen door een andere architect worden ontworpen. Dit bouw plan valt onder de verantwoor delijkheid van exploitatiemaat schappij "Rijnlandse", eigendom van de heer Korswagen. De mo numenten aan de Oude Singel vallen onder de bv "Frefido" eveneens eigendom van de heer Korswagen. Een woordvoerder van "Rijnland se", de heer Den Hollander, zegt dat monumentenzorg het ver zoek heeft gedaan om aan de hele operatie rond de monumenten aan de Oude Singel niet teveel ruchtbaarheid te geven. "Want officieel mag je monumenten niet slopen", aldus de heer Den Hol lander. Volgens architect Van Hemert is er echter geen enkele reden voor geheimzinnigheid: "Het plan is volledig in overeen stemming met onze verlangens" De monumenten op de hoek van Oude Singel en Koolstraat. Gedeeltelijk zijn ze al afgebroken, volledige sloop staat voor de deur. Volgens een overeenkomst tussen eigenaar Korswagen en monumentenzorg komen i panden, die er net zo uitzien als de oude. Gewone restauratie zou niet haalbaar zijn. Zaterdag 6 oktober opent haar Lange Mare 106 Leiden - Tel. 134357 Speciale openingsaanbieding Bij aankoop van minimaal 100,- manau t.w.v. 45.50 KADO Lange Mare 106 Riet speciaalzaak Haarlemmerstraat 275-277 LEIDEN/DEN HAAG - Al leen als de persoonlijke le venssfeer van betrokke nen voldoende is gewaar borgd, krijgt een crimi noloog toestemming van de minister van justitie strafrechtelijke gegevens (zoals de inhoud van poli tieregisters) te gebrui ken. Dit antwoordt minister De Ruiter van justitie op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden Stoffelen en Van der Hek (beiden PvdA). Aanleiding tot die vragen was de onrust die in Waddinx- veen is ontstaan, toen bekend werd dat de Leidse criminoloog prof. mr. W. Buikhuisen beschikt over gegevens van Waddinx- veense schoolkinderen. De ka merleden wilden van de minister weten op grond van welke wette lijke bepaling destijds aan de schoolarts die de gegevens ver zamelde, toestemming was gege ven om de politieregisters in te zien. Uit het antwoord van minis ter De Ruiter blijkt dat zo'n wet telijke bepaling in het geheel niet bestaat. De minister van justitie is de enige die toestemming kan geven aan derden om van straf rechtelijke gegevens kennis te nemen. In de laatste vijfjaar is dat 31 maal gebeurd. Volgens De Ruiter heb ben hij en zijn voorgangers se rieus te neinen verzoeken altijd positief benaderd, zonder daarbij de bescherming van de persoon lijke levenssfeer uit het oog te verliezen. Aan de criminologi sche onderzoeker werd steeds de voorwaarde opgelegd dat hij geen gegevens zou publiceren die tot herkenning van individuele personen zou kunnen leiden en ook verder zou waken tegen het bekend raken van de gegevens. Deze voorwaarde heeft ook bij het onderzoek in Waddinxveen gegolden. Uit het antwoord van de minister blijkt verder dat de schoolarts in het schooljaar 1965-1966 pedago gische, medische en sociale ge gevens heeft verzameld van alle leerlingen uit de eerste en zesde klassen van de basisscholen in het district Boskoop. Die school arts was mevrouw drs. E. J. Nagel, een zuster van de toenmalige di recteur van het Leidse Crimino logisch Instituut, prof. mr. W.H. Nagel. Laatstgenoemde berichtte in 1974 aan het ministerie van justitie dat de gegevens waren verzameld om na te gaan of er een verband zou kunnen bestaan tussen de sociale en maatschappelijke omstandig heden en persoonlijkheidsken merken van een kind en even tuele latere gedragsstoornissen. Daarom vroeg mr. Nagel de toenmalige minister van justitie Van Agt om voor een proefonder zoek kennis te mogen nemen van de politieregistergegevens van 58 personen. In augustus 1974 gaf de minister aan mevrouw Nagel toestem ming om onder begeleiding van het Criminologisch Instituut het onderzoek te verrichten. Na het afsluiten van het proefonderzoek kreeg het Instituut vervolgens in 1976 toestemming om kennis te i de politieregisterge gevens van alle bij het eerdere onderzoek betrokken personen (1712 in getal). Volgens minister De Ruiter zijn de gegevens, die bij het Leidse insti tuut aanwezig zijn geweest, al anoniem gemaakt. Op het ogenblik liggen ze bij een notaris. De oorzaak daarvan is dat me vrouw Nagel de gegevens van het onderzoek niet langer wil toever trouwen aan het Criminologisch Instituut, nu haar broer is opge volgd door de omstreden crimi noloog Buikhuisen. De strijden de partijen (een kort geding werd al tweemaal uitgesteld) zoeken nog naar een oplossing hier voor. LEIDEN- "Noodkreet - géén noodkeet". Dat is de titel van een door Troef uitgegeven zwartboek over de (her)huisvesting van het vormingscentrum voor jong-volwassenen. Aanleiding voor het schrijven van het boekje, dat van middag aan wethouder Schoute werd overhandigd, is het tienjarig bestaan van Troef. Oorzaak is de wat het bestuur noemt lijdensweg van de huisvesting van het centrum. Troef verkeert daarover al jaren lang in onzekerheid. Nadat het centrum in 1975 van de Hogewoerd naar het pand Noordeinde 2a (het voormalig Marinecomplex) verhuisde bereikte het bestuur in 1977 het gerucht dat dit pand zou worden gesloopt. Daarop benaderde Troef het gemeentebe stuur, dat weinig meer meedeelde dan dat "als het zal worden gesloopt dit zeker niet voor de tweede helft van 1978 zal plaatsvinden". De twijfels over even tuele sloopplannen werden door dat antwoord alleen maar groter. Ook op later verzonden brieven kreeg Troef niet of nauwelijks antwoord. Wethouder Van Dam beloofde tijdens een vergadering van de com missie financiën ervoor te zorgen dat de bewoners van het Marinecomplex eind januari 1979 met de gemeente rond de tafel konden gaan zitten om de (verplaatsings)mogelijkheden te bespreken. Een uitnodiging die het bestuur nog steeds moet krijgen. Ook de belofte van het CDA-raadslid Van Dee om de zaak op korte termijn te onderzoeken (in april van dit jaar) werd niet nagekomen. Samenvattend stelt het bestuur van Troef in het zwart boek dat het centrum drie jaar lang in onzekerheid heeft verkeerd wat de huisvesting betreft. Daardoor kon het gebouw niet of nauwelijks worden opge knapt. Bovendien heeft die onzekerheid consequen ties gehad voor het beleid: een goed gebouw, zo stelt het bestuur, is een belangrijke voorwaarde voor het werk. Als eisen stelt het bestuur dat het van nu af aan serieus wil worden genomen, dat beloftes gestand moeten worden gedaan en dat de herhuisvesting op korte termijn moet worden aangepakt. "Deze her huisvesting mag niet uitdraaien op het aanbieden van een noodkeet", aldus het bestuur. LEIDEN - Het leerlingenaantal op lagere scholen in Leiden zal van nu tot 1985 met meer dan 25 pro cent dalen. Op dit moment zijn er rond de 9700 lagere scholieren, in 1985 zullen dat er rond 7000 zijn. Die voorspelling is afkomstig van Christa de Boer en Jos Goossens, vertegenwoordigers van de Leid- Het dalende leerlingenaantal is voor de landelijke A.B.O.P. (sa men met talrijke andere onder wijsorganisaties uit alle "richtin gen") één van de aanleid ingen om te pleiten voor kwaliteitsverbete ring in het onderwijs. Concreet wordt gevraagd om kleinere klassen en groepen, uitbreiding van het "stimuleringsbeleid" (de speciale maatregelen voor scho len in achterstandssituaties), meer mogelijkheden voor indivi duele begeleiding in het voortge zet onderwijs en extra geld voor onderwijsvernieuwing. "Zoveel mogelijk scholen in Lei den moeten ouderavonden orga niseren om de onderwijsproble men te bespreken", vinden Christa en Jos. Zij hebben de Leidse scholen opgeroepen om de ouders bij elkaar te roepen voor die besprekingen. Hoeveel Leidse scholen daadwerkelijk meedoen is nog niet duidelijk. De ouderavonden, die in heel Ne derland worden gehouden, ziet de Leidse A.B.O.P. als een inlei ding op de grote manifestatie van leerkrachten en ouders die op 12 oktober in Utrecht wordt gehou den. Daar zullen de landelijke or ganisaties hun eisen voor kwali teitsverbetering in het onderwijs benadrukken. Terwijl de kermis volop draait zitten dertig "kermiskinderen" bo ven hun reken- en taalboekjes gebogen in de rijdende school die tusseii de andere wagens op het Schuttersveld staat. Van het ker mislawaai trekken ze zich niets aan, ze zijn er aan gewend. De rijdende school, 25 jaar geleden door de overheid ingesteld, is er speciaal voor deze kinderen, die omdat ze met hun ouders van de ene plaats naar de andere reizen nooit één vaste school kunnen bezoeken. Een klein deel van de kermiskinderen gaat naar een internaat, maar het verloop is daar groot omdat de kinderen niet buiten hun ouders kunnen of andersom. Er zijn zeven rijdende scholen in Nederland,drie tweemans- en vier éénmans-scholen. Het hangt van het aantal kinderen per kermis af welke school er heen gaat. Ze kunnen lang met alle kermissen af, vooral de kleinere moeten ze vaak laten schieten De meeste kermiskinderen gaan daarom minder naar school dan andere kinderen. Als er geen rijdende school is zijn ze wel ver plicht om de school in de gemeente waar ze staan te bezoeken, maar dat gebeurt niet altijd. De leerkrachten kennen de kinderen met en weten niet hoever ze zijn. "Bovendien zijn de scholen m de kleinere gemeenten vaak dicht als het kermis is", zegt de heer Steffann. Hij en zijn vrouw geven les aan de school die in Leiden stond. Maar de kermiskinderen kennen geen schoolvakanties. De vakan ties van de leerkrachten worden door henzelf vastgesteld, maar vallen nooit in de maanden juli tot en met augustus omdat juist dan de meeste kermissen zijn. En de kermiskinderen zitten van negen tot vijf uur op school, met tussen de middag een uur pauze. "Dat is gedaan omdat ze de school minder zien dan burgerkinde ren. maar in feite is het de laatste twee uur van de dag alleen zoethouden met spelletjes enzo, ze nog even van de kermis afhou den", zegt de heer Steffann. De eerste tot en met de zesde klas van de lagere school zitten bij elkaar in de wagen. De kinderen krijgen individueel onderwijs, op hun admmistratiekaarten valt precies af te lezen hoever ze met de leerstof zijn. De heer Steffann: "We proberen het niveau van de gewone lagere school te halen, maar dat lukt natuurlijk niet als het kind de school veel minder ziet. Daarom moetje je aanpassen aan het kind. Steffann en zijn vrouw zijn zes jaar geleden in de rijdende school gestapt. "Het bevalt nog steeds goed", zegt hij. "Ik denk dat het best zal tegenvallen als ik weer voor de klas zou gaan staan. Je bent zo gebonden, ik kan nu bijvoorbeeld mijn eigen vakantie vaststellen en ik kom door het hele land, elk jaar op zo'n zestien plaatsen. Je ziet niet steeds dezelfde vier muurtjes en dezelfde kinderen" Is het geen nadeel dat je steeds met andere kinderen temaken krijgt en zij met steeds andere onderwijzers? Steffann: "Nee hoor .je treft de kinderen het hele jaar door op de kermissen, ik ken ze allemaal. En via de administratiekaarten weet ik precies hoever ze zijn". Het enige nadeel dat Steffann ziet is dat er te weinig rijdende scholen zijn. "Er moesten er nog ongeveer tien bijkomen, en dan kleinere. Ze zijn er bij het ministerie mee bezig, maar het kost natuurlijk geld", vertelt hij. Na de lagere school wordt het voor de kermiskinderen moeilijker. Als ze willen achterblijven in een kosthuis kunnen ze volgens Stefann alle kanten op in onderwijsland Maar als ze met de kermis meereizen blijft alleen de lts of het Ihno (huishoudschool) over. Die bezoeken ze dan alleen in de winter en krijgen voor de rest van het jaar huiswerk mee. Steffann: "Ze willen meestal meereizende ouders zijn heelerg aan hun kinderen gebonden en de kinderen zelf aan hun ouders en aan de kermis. De kermis is hun leven. Het gebeurt dat ze de havo of het atheneum en zelfs de hts doorlopen maar daarna weer terugkomen op de kermis, het zit hun in het bloed. Keihard wer ken, keihard pachten en hele grote risico's lopen De Prinses Beatrix School vertrok gisteren naar de volgende stand plaats. Rotterdam. De kinderen met hun ouders gingen allemaal weer een andere kant op. Op acht maart volgend jaar vieren ze allemaal samen, Steffann schat hun aantal op vier- a vijfhon derd, het feest van 25 jaar rijdende school. Ze worden dan met bussen overal uit het land opgehaald en gaan naar Harderwijk waar een bezoek aan het Dolfinarium, een rondvaarteen zes kamp en een groot feest op het programma staan. ADVERTENTIE (/(•'fiei/ea/c/icn f/ie ma/en /tc(, f/ïa(JCH ficf, xlaaisens BBEESTBAAT lM«b LEIDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3