Koopkracht van deel niet werkenden gaat achteruit EG-hestuur kritiseert houding West-Duitsland Vakbonden schrikken van opmerking van Van Agt FNV voelt weinig voor SER-advies over staking Weer slepers gearresteerd CNV-er waarschuwt voor te hoge lonen in de bouw In conflict rond varkensvlees SUCCES VOOR STAKENDE BRITSE METAALARBEIDERS VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 DEN HAAG (GPD) - De FNV voelt weinig voor minister Albeda's plan om de Sociaal- Economische Raad advies te vragen over een „stakings code", die rechten en plich ten van stakers en werkwil ligen bij een arbeidsconflict regelt. Voorzitter Wim Kok betwijfelt of de SER daar voor wel de geschikte plaats In deze kwestie speelt het bre ken van de staking bij de Shell door het openen van de poort van het fabriekscom plex in Pernis een belangrij ke rol. Kok had er behoefte aan, nog eens te zeggen hoe groot de verontwaardiging is bij zijn vakcentrale over dit gebeuren. „Werkgevers en regering onderschatten de ernst van deze situatie". Minister Albeda vindt dat het ontbreken van een code een van de oorzaken is van de gang van zaken bij de beëin diging van het Shell- conflict. Inmiddels wil hij niet oordelen over de juist heid van het optreden van de Shell-directie, die de poort met een vorkheftruck liet openbreken. De bewinds man wacht tot hij over het gebeurde alle informatie heeft gekregen. Die dient dan ook als basis voor de advies aanvraag bij de SER. Werkgevers woordvoerder Van Veen zei dat zich bij Shell een conflict heeft voorge daan tussen enige honderden werknemers die wel en enke le duizenden die niet aan het werk wilden. Om zowel aan de belangen van stakers als die van werkwilligen recht te doen, zijn er regels nodig. Van Veen had het gevoel dat er een „overaccent" is gelegd op de bescherming van sta kers. DEN HAAG (ANP/GPD) - Alleen de niet werkenden met een minimumuitkering zullen er volgend jaar niet op achteruit gaan. De rest van de uitkeringstrekkers tot een inkomen van 32 duizend gulden (modaal) zal minder kunnen kopen dan dit jaar. WEERRAPPORTEN •an hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Peelen gilde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Bjussel Frankfort Genève Helsinki Ijinsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis regen 20 geh. bew. 21 geh. bew. 21 geh. bew. 18 regen 23 mist 20 geh. bew. 21 geh. bew. 20 regen 19 geh. bew. 22 geh. bew. 11 half bew. 25 zwaar bew. 13 half bew. 20 regen 17 onbew. 7 aar bew. 22 regen 16 13 5 licht bew. 17 7 0 zwaar bew. 22 9 02 geh. bew. 28 16 0 geh. bew. 25 16 0 half bew. 25 onbew. 21 licht bew 9 onbew. 14 mist 18 zwaar bew. 24 onbew. 24 half bew. half bew. 29 Dit heeft premier Van Agt gisteren meegedeeld aan vertegenwoor digers van werkgevers en werk nemers tijdens een gesprek over de miljoenennota, de sociaal eco nomische situatie en het loonbe- leid in 1980. De vertegenwoordi gers van de FNV en het CNV, de twee grootste vakcentrales van ons land, zijn erg geschrokken van deze mededeling. FN V-voorzitter Wim Kok: "Nu ont staat er weer nieuwe onduide lijkheid over de koopkracht, waarvoor het streven was die te handhaven tot en met modaal. Het kabinet moet maar toegeven dat de uitkeringsgerechtigden boven minimaal erop achteruit gaan. De premier heeft gezegd: minder dan een half procent, maar wij vinden dat difrniet door de beugel kan" Lichtpuntje CNV-voorzitter Harm van der Meulen: "Het enige lichtpuntje dat ik nog zag is nu de grond in geboord. Op ons jubileumcon gres (woensdag in Den Bosch) zei Van Agt nog dat de koopkracht over de gehele linie tot en met modaal, als het maar even kan. wordt gehandhaafd. Nu blijkt dat een groep moet inleveren, dat klopt dus niet" De drie partijen in het overleg wa ren het er gisteren na afloop al leen over eens dat "er grote klo ven te constateren zijn". Werkge vers en werknemers hebben on verminderd zware kritiek op het kabinetsbeleid. Minister Albeda van sociale zaken blijft echter op verder overleg hopen ROTTERDAM (ANP) - In de loop van de dag heeft de Rotterdamse politie gisteren nog twee slepers gearresteerd. Ook hen zal diefstal van de sleepboten "Neptunus 11" en "Duitsland" van Smit Interna tionale ten laste worden gelegd. Bovendien worden zij beschul digd van openlijke geweldple ging. Hiermee is het aantal arres taties na de moeilijkheden van gisternacht op zes gekomen. Volgens de directie van Smit waren gistermiddag zes stadssleepbo- ten in de vaart. De Smit-directie heeft na de ge beurtenissen van gisteren alle bo ten die niet langs de Willemskade liggen afgemeerd onklaar ge maakt door enkele vitale machi ne-onderdelen te verwijderen. Het gaat voornamelijk om enkele duw-boten die in de Waalhaven liggen. De FNV-leden onder de stakende slepers hebben van hun bond een eenmalige uitkering ontvangen van 550 gulden. Volgens een woordvoerder van de Vervoers- bond FNV is acht leden geen voorschot verstrekt vanwege ernstige twijfel aan hun "werk willigheid". Volgens de woord voerder gaat het om leden van het actiecomité van Het Actiecomité Rotterdamse Ha venarbeiders heeft pamfletten onder het personeel van de ha venbedrijven uitgedeeld waarin wordt opgeroepen tot boycot van schepen die met sleepboothulp zijn binnengekomen. glad loopt en er geen problemen zijn. Iedereen ziet de grote ver schillen, maar bij niemand ont breekt de overtuiging dat als er geen akkoord is de nationale risi co's wel erg groot zijn". De rege ring hoopt werkgevers en werk nemers in november opnieuw uit te nodigen voor een gesprek. Dat gebeurt nadat de achterban van de vakbeweging zich over de ei senpakketten voor 1980 heeft uitgesproken. Werkgeverswoordvoerder Van Veen wees op de twee hoofdpun ten die zijn organisaties bezig houden: versterking van de posi tie van het bedrijfsleven door de ondernemers meer ruimte te ge ven en de noodzaak van koop- krachthandhaving. "De kabi netsplannen hebben geen veran dering gebracht in de kritiek die de werkgevers op deze punten hebben". Volgens hem is "Bestek '81", dat gelijkblijvende lasten voor het bedrijfsleven nastreef de, kennelijk te klein gebleken om de problemen op te lossen "De situatie is integendeel slechter geworden", aldus Van Veen. Hij hoopte dat het parlement de ka binetsplannen in de richting van de werkgeversverlangens zal bij stellen. Voorzitter Van Eijkelenburg van de christelijke werkgevers, voegde hieraan toe dat naar zijn mening werknemers en werkgevers eerst nog eens samen moeten overleg gen om te zien of de kloven tus sen beider standpunten wel zo diep zijn als het lijkt. Onvoldoende FNV-voorzitter Kok zei dat zowel de kabinetsplannen als de werk geversstandpunten onvoldoende basis zijn om de op kernpunten gapende kloven te overbruggen. "Gezien onze verantwoordelijk heid is er wel bereidheid om te zien of we op onderdelen in ge sprek kunnen blijven of komen. Maar ik heb geen behoefte om overspannen verwachtingen te wekken over mogelijkheden voor centrale afspraken. Die kans is minimaal" Evenals Kok verweet CNV-voorzit ter Van der Meulen de regering in gebreke te blijven om met een goede regeling voor de vad (ver- mogensaanwasdeling) te komen. "De regering is aan zet, om in schaaktermen te spreken", zei hij. "Als zij die zet niet tijdig doet valt het vlaggetje, in dat stadium zitten we langzamerhand. Bij de werkgevers constateerde hij nog geen minimale bereidheid om tot afspraken over medezeggen schap te komen. Al met al had Van der Meulen grote zorg of de matigingsbereidheid van het CNV vol te houden is. Zijn vakcentrale zal zich met het oog op de algemene beschou wingen tot de politieke partijen richten met het verzoek het kabi netsbeleid zodanig om te buigen dat die matiging wel kan worden opgebracht. Volgens voorzitter Henk van der Schalie van de Raad van Overleg Middelbaar en Hoger Personeel is tot dusver de rekening voor de matiging "bij ons in de bus ge vallen". "Onze groeperingen moeten nu weereen miljard inle veren, nadat de bovenmodalc werknemers de afgelopen vijf jaar al 1,5 tot 2 miljard gulden hebben ingeleverd. Er is dus geen ruimte om van onze kant enig aanbod te doen". Premier Van Agt begroet FNV-voorzitter Wim Kok met eenfer druk. Na afloop van het gesprek bleek dat er grote kloven blijver tussen werkgevers, werknemers en regering. (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De voorzitter van de Bouw- en Houtbond CNV, D. van Comme nce, waarschuwt voor te hoge lo nen in de bouw. „Het is leuk om 700 tot 800 gulden per week netto in het handje te krijgen, maar op lange termijn kweek je werk loosheid. Misschien niet voor de mensen zelf, maar wel voor hun toekomstige collega's", aldus Van Commenee gistermiddag tijdens een forumdiscussie op de jaardag van de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf donder dagmiddag in Alphen aan den Rijn. Volgens de vakbondsvoorzitter worden er soms netto-lonen uit betaald waarmee „we bezig zijn ons uit de markt te prijzen". Hij gaf de werkgevers de raad de poot maar eens strak te houden, bijvoorbeeld door niet te werken met malafide onderaannemers. BRUSSEL (ANP/DPA/AFP) - De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, vindt het be sluit van West-Duitsland om de grens voor Neder lands varkensvlees te sluiten, onvoldoende ge motiveerd. De commissie heeft West-Duits- land schriftelijk om nadere uitleg gevraagd. Mocht die niet op korte termijn komen of niet aanvaard baar zijn. dan zal de commissie een klacht indienen bij het Euro pese Gerechtshof in Luxemburg. De Europese Commissie is tot deze uitspraak gekomen ruim twee dagen nadat West-Duitsland de grenzen heeft gesloten. De West- LEIDEN - Groenteveiling Appels 54-69, andijvie 39-52, pronkbo- nen 2.05-2.20, snijbonen 4,65-5.-. stam- bonen 2 —3.05, kroten gek. 1.- boeren kool 43-56. spitskool 26-35, postelein 55-66, prei 65-75, spinazie 47-60. sprui ten A 1.27-1.34. B. 1.26-1.31. C. 87-95. D, 1.10-1.15. uien 40-49, witlof 3.80-6 -, meloenen 1.80-2.45, bloemkool 1x6 1.15-1.29, 8 st 1.03-1.13, 10 st. 37, sla zwaar 36-41 licht 28-35, peterselie 46, selderij 46-34, paprika kg. 60 st. 54-62. KATWIJK AAN DEN RIJN - GROEN TEVEILING 4/10/79. Andijvie per kg 0,32-0,37; boerekool 0,27-0.32; sperziebonen I 2,80; rode kool BI 0,16; spitskool 0,33-0,36; bospeen II 0,79-0,98; waspeen per kist AI 3.60-4.50; All 3, -4.50; BI 5,60-7.30; Bil 2.40-3.20; Cl 4,60-5.30; CII 2,20. Aanvoer 139 760 Breekpeen BI 4.50; prei per kg A 0,55-0,59; B 0.48-0,50; selderij per bos 0,24-0.26; spinazie per kg 0,21-0.22; toma ten per bakje 6 kg. A 3,-5,40; peterselie per bos 0,37; kervel 0,18; krulpeterselie 0,35-0.36; bloemkool 61 0,97-1,14; 611 0,49-0,71; 81 0,74-0.81; 811 0.23-0.35; 121 0,58. Aanvoer 6.842. duitsers vinden dat Nederland door middel van onderzoek niet voldoende kan garanderen dat de slachtvarkens vrij zijn van een besmetting met haarwormpjes (Trichinen) De commissie vindt deze eis van West-Duitsland te ver gaan. Ze gaat verder dan wat strikt geno men noodzakelijk is vanuit het oogpunt van gezondheid. Daar om is de sluiting van de grenzen voor slachtvarkens een inbreuk op het vrije handelsverkeer bin nen de EG. Mocht de Duitse uitleg ter rechtvaardiging van de mvoer- stop onvoldoende zijn, dan zal de commissie West-Duitsland eerst een ultimatum stellen de grenzen te openen, alvorens de zaak voor te leggen aan het hof. De Europe se Commissie probeert daarnaast via onderhandelingen tot een compromis tussen beide landen te komen. Het produktschap voor Vee en Vlees (PW) is zeer verheugd over de "kennelijke voortgang" die bij pogingen tot oplossing van het conflict zijn geboekt. Van daadwerkelijke voortgang is ech ter alleen sprake als West-Duits land op de kortst mogelijke ter mijn de commissie inlicht over haar motieven voorde invoerstop en de commissie aan de hand daarvan verdere maatregelen zal kunnen nemen, aldus het PW. Die zijn hard nodig, aldus een woordvoerder, want de prijzen van de slachtvarkens zijn door de invoerstop reeds gedaald met een dubbeltje per kilo; van 3.77gul- den naar 3.67 gulden. Als de in voerstop aanhoudt zou er een aanzienlijk sterkere prijsdaling optreden. Het ministerie van landbouw vindt de uitspraak van de Europese Commissie een eerste bewijs van de juistheid van de Nederlandse houding in deze zaak. Een woordvoerder verwacht dat dit zal leiden tot spoedige duidelijk heid inzake de recht- of on rechtmatigheid van de Duitse in voerstop. Het ministerie blijft be reid met de Westduiters om de ta fel te gaan zitten. De Duitse minister van volksge zondheid. mevrouw Huber, hoopt dat het door deze procedu re mogelijk zal zijn spoedige dui delijkheid te krijgen over de aan vaardbaarheid van de Neder landse proefmethode. De Duitse regering heeft er begrip voor dat de Europese Commissie deze procedure is gestart. De Westduitse minister van volks gezondheid, mevrouw Huber, heeft haar Nederlandse collega Van der Stee gisteren uitgeno digd opnieuw te gaan overleggen over het geschil over de export van Nederlands varkensvlees naar West-Duitsland LONDEN (Reuter DPA)- De twee miljoen Britse metaalarbeiders hebben besloten hun stakingen te beeindigen. De metaalbond heeft het einde van de staking aangekondigd nadat de werkgevers er in toegestemd hadden het minimum loon te verhogen van 60 pond (264 gulden) naar 73 pond (320 gulden) per week. Daarbij zal er in 1981 een 39-urige werk week zijn en komt er een vijfde week vakantie bij. Naar aanleiding van de staking sloot Rolls Royce zijn negen vliegtuigmotorfabrieken in En geland en Schotland in afwachting van een regeling van het geschil. „Werkgevers en werknemers zijn kortzichtig als ze denken dat ze vooruitkomen met steeds hogere lonen", aldus Van Commenee. „Het werk verdampt naarmate de prijzen hoger worden". Gediscussieerd werd over de be roepsopleiding in de bouw. Voorzitter L. A. van den Bos van het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (AVBB). de werkgevers organisatie, stelde zich op het standpunt dat het beter was als de aanvangssalarissen van de leerlingen (het minimum jeugd loon) niet meer zo hoog gesteld zouden worden. „We moeten niet te vroeg een salaris geven waar haast geen groei meer in mogelijk is. Dan denkt men te vroeg dat men er al is", aldus Van den Bos. Van Commenee stelde hier tegen over dat bedrijven ook nu al leer lingen bij elkaar wegkopen. „Dus kennelijk heeft men toch geld voor die „stomme" leerlingen" zo zei Van Commenee. Hij meende dat wanneer alle malafide onder aannemers uitgebannen zijn het misschien wel eens te proberen is mensen op leerlingbasis (en daarmee ook een leerlingensala ris) in de bedrijven aan te stel len. Lang werd er gepraat over de klacht van veel ondernemers dat de lts-opleiding te algemeen is. Werkgeversvoorzitter Van den Bos erkende het recht op alge mene vorming tijdens de lts-op leiding, maar hij zou toch wel eens een wat bredere technische vooropleiding zien. Hij deed dan ook de suggestie de vierjarige opleiding met een jaar te verlen gen. dat dan speciaal bestemd moet worden voor de technische kant van de opleiding. Vakbondsman Van Commenee zei' dat hij juist „reuze blij" was met de veralgemenisering van het onderwijs. „Je hebt niks aan een kerel die geweldig kan timmeren. Je moet ook kerels hebben die met twee benen op de grond in de maatschappij staan". Van Commenee zei verder het ver antwoord te vinden het aantal leerlingen in de bouw nog wat op Hij schat de behoefte leerlingen op 5000 tot 6500 per jaar. Hiermee verschilt de Bouwbond CNV van mening met de bouwbond van de FNV, die niet staat te springen om nog meer nieuwe leerlingen. De FNV is bang dat er geen toekomst voor hen is. Van Commenee gelooft daar niet in. Hij denkt dat er tot het jaar 2000 nog genoeg werk in de bouw is. Tijdens de discussiemiddag kwam er nog een gunstige mededeling voor de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken, die tot de forumleden behoorde, en door Van Commenee en Van den Bos werd bekritiseerd omdat de rege ring geen geld meer voor de op leiding in het bouwbedrijf ter be schikking wil stellen, zei dat er „nog wel te praten was". Zowel Van Commenee als Van den Bos gingen gretig in op dit aanbod. De reactie van staatssecretaris De Graaf; „Ik heb werkgevers en werknemers nog nooit zo eensge zind gezien. Je geeft ze een halve vinger en ze rukken je hele arm «r Hij bleef echter bij zijn standpunt dat een gerichte beroepsoplei ding in de eerste plaats een ver antwoordelijkheid is voor het bedrijfsleven zelf. „De overheid kan alleen stimulerend werken" aldus De Graaf. VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 ,70 83,10 4,00 205,00 40 23,20 3,50 '74.50 7.00 148,50 0^30 130.00 185.00 2500.00t 95,00 83.50 392.00 55,00 5.00 650,00c 2120.00b 320,00c 245,00 230.00 900,00a 20,50c 187.30 120,00 0.00 830.00 0.00c 805.00 8.00 2183)0 GOUD EN ZILVER Pc 2SX7bi2yrt0 vorige 9. BUITENLANDS GELD ink AMSTERDAM (ANP) Op het Damrak bleek het vandaag weer te gaan om gerommel in de mar ge De koersverschillen waren klein, maar wat de internationals betrof wel benedenwaarts ge i kïht i >.i t alles ondanks een betei gestemd Wall Street. Alleen Ko- ninklijke Olie wist zich te hand haven op f155,50. Hoogovens verloor een halve gul den op f30.50. Unilever zeventig cent op f 130. Akzo dertig cent op f 28 en Philips twee dubbeltjes op r 23.20 KLM was twee kwartjes beter op f91. Ook Hemeken voegde een paar dubbeltjes aan de koers toe. Bij de cultures was de stemming zeer licht verdeeld De stijgende rente, die ook duide lijk lot uiting is gekomen in de verhoging van de opslagrente van de banken, manifesteerde zich in een lichte dalende koers van de staatsfondsen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23