„Vroeger was oorlog, nu is er overleg Poierbewoners regelden baggerkarwei zélf mms- "Kwekers hebben promotie van corso in toekomst hard nodig Normaal in Nieuwkoop Alphen wil school met ook gehandicapte jeugd VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 NIEUWKOOP - "Vroeger was het oorlog, waren we bang iets te verliezen. Nu is er overleg. Natuurlijk kunnen we nog steeds goed bekvechten en we zullen nog vaak de degens kruisen, maar ik ben er heilig van overtuigd, dat we het met z'n allen voor elkaar zullen krijgen". iiiHPiii imwTWTTnw "We hebben gewonnen", klonk het enthousiast toen mevrouw A.H. Pols-Joustra, voorzitster van de vereniging tot behoud en beheer van het natuurgebied De Haak, een telefonische afspraak maak te. "Wat we gewonnen hebben is een stuk vertrouwen", verduidelijkt ze nadenkend in een gesprek over het wel en wee van het na tuurgebied De Haak. Dit keer ligt het accent vooral op het "wel", want de ongeveer 20 gezinnen die wonen en werken in De Haak, zien de toekomst van de polder, negentig hectare groot, zonnig in. De eigen stem die ze willen heb ben in het beheer van het na tuurmonument De Haak, hebben ze - na bijna vier jaar strijd - ver worven. Helemaal voorbij is die strijd trouwens nog niet, maar de bewoners van De Haak hebben alle vertrouwen in een goede af loop van de zaak. Verboden Dat vertrouwen ontbrak volledig toen er in het voorjaar van 1976 voor het eerst sprake van was dat de polder De Haak zou worden aangewezen tot natuurmonu ment. Een waslijst van beperkin gen en verboden ging met die aanwijzing gepaard. De gezinnen in De Haak zagen hun boterham - er wordt hier onder meer visserij, tuinbouw en ruig- en rietcultuur bedreven - in gevaar komen. Maar daar ging het hen niet alléén om. Ze waren er ook van over tuigd dat juist vanwege het be heer zoals dat door hen in het verleden was gevoerd de polder was geworden tot wat hij nu is: een gebied dat het predikaat „na tuurmonument" ten volle ver dient. Wat de bewoners voor ogen stond was, dat zij ook in de toekomst nog meer zouden mogen praten en denken over het gebied waar zij wonen en werken en dat de dienst er niet gaat worden uitge maakt door wat zij "bureau-bio logen" noemen. Mevrouw Pols-Joustra: "Wat wij van het begin af aan gewild heb ben, is aantonen datje als burger mee wilt en ook mee kunt denken over het gebied waar je woont. En waarom kun je dat? Omdat je weet wat er gebeuren moet. De ambtenaren hebben die deskun digheid in het begin ontkend en Wedstrijd Dienst niet uitgemaakt door bureau biologenin natuurgebied te Nieuwkoop laten zien dat zij daar ook de des kundigheid voor in huis hebben "We willen een voorbeeld stellen. Naar de overheid toe in de geest van: zie je wel dat het kan. Tegen de burgers willen we zeggen: als je maar lang genoeg volhoudt, wordt er wel naar je geluisterd" Aanvankelijk kregen de bewoners met hun inspraakideeën voor De Haak in Den Haag, bij het minis terie van crm, geen poot aan de grond. De hele zaak heeft echter een gunstige wending genomen, na een persoonlijk gesprek tus sen staatssecretaris G.C. Wallis de Vries, de betrokken ambtena ren en het bestuur van de vereni ging De Haak. Een gesprek waar de bewoners van De Haak wel vertrouwen in had den, gezien de ideeën die de staatssecretaris kort daarvoor in het openbaar had geventileerd over het "particulier initiatief'. Mevrouw Pols heeft die uitspraken, dik onderstreept, nóg altijd onder handbereik: "Wanneer de over heid zelf teveel initiatief aan zich trekt ontstaat het gevaar dat het werk en het beleid bureaucrat tisch en onpersoonlijk zouden worden. Vrijwilligers kunnen met hun persoonlijke inzet en hun specifieke deskundigheid een uiterst vruchtbare bijdrage leveren aan de leefbaarheid van onze samenleving". Met die woorden nog vers in het geheugen zijn de bewoners naar het gesprek met CRM gegaan. "De persoonlijke bemoeienis van de staatssecretaris heeft ons een geweldige kick gegeven" zegt i Pols heel positief. Mevrouw Pols-Joustra ..zie je wel dat het kan.. Plan De eigen stem in het beheer van het natuurmonument De Haak heeft inmiddels concrete vormen aan genomen. Het zijn de bewoners zelf geweest die voor De Haak beheersrichtlijnen hebben opge steld: die daarmee in feite hun vi sie over hoe het gebied beheerd moet worden op papier hebben gezet. Alle bij De Haak betrokken partijen (staatsbosbeheer, ge meente Nieuwkoop, natuurmo- .numenten etc) hebben zich daar na over de voorstellen van de be woners gebogen en er hun com mentaar op gegeven. Dat com mentaar is vervolgens weer ver werkt in de uiteindelijke richtlij nen, zoals die deze maand zullen worden toegestuurd aan staats secretaris Wallis de Vries. Aan de hand van die richtlijnen zal dan een beheersplan, een soort werkplan, voor (minimaal) de eerstkomende drie jaar moeten worden vastgesteld. Een negen man sterke commissie, onder wie vier bewoners, is nu bezig zo'n werkplan op te stellen. Met vier afgevaardigden zullen de bewoners een duidelijke stem kunnen hebben in het werkplan zoals dat straks op tafel zal liggen. Het plan zal echter van tijd tot tijd moeten worden bij gesteld en ook daarin willen de bewoners een vinger in de pap. Zodra ook over dat punt waterdichte afspraken zijn gemaakt, zullen de bewoners min of meer uitgestreden zijn. Pas als zij zeker zijn van een duurzame regeling zal het protest tegen de aanwijzing tot Natuur monument, dat nog immer bij de Kroon ligt te wachten op afhan deling, worden ingetrokken. Een kroonberoep dat de bewoners beschouwen als een "plezierige stok achter de deur". De bewoners van De Haak hebben er echter alle vertrouwen in dat die "stok" in de kast kan blijven. Eigenlijk hebben zij geen wezen lijke bezwaren (meer) tegen de aanwijzing tot natuurmonument, 'als we maar mee de dienst uit mogen maken". En dat laatste lijkt nu te lukken. 'Kijk", zegt mevrouw Pols-Jou stra, "De Haak is een reservaat, waar mensen wonen die er hun boterham verdienen". Het ge bruik van de polder is in beheers richtlijnen, die zijn opgesteld trouwens onderschikt gemaakt aan het natuurbehoud. Daarin hebben de bewoners water in de wijn moeten doen. "Natuurlijk hebben we als bewoners moeten inleveren, maar zolang het ge bruik niet de wezenlijke ken merken van het gebied aantast kun je die gebruiksvormen (riet cultuur en visserij onder meer) handhaven. Als je dat goed doet ondersteun je daarmee het na tuurbehoud" Ommezwaai "Wat de leefbaarheid betreft heeft er hier in de Haak een duidelijke ommezwaai plaatsgevonden. Vroeger ging je met de zenuwen in je lijf naar vergaderingen. Zo als de zaken er aanvankelijk bij lagen konden we hier geen be staan meer vinden. We hebben nu wel een hoop werk onderge schikt gekregen, maar dat heb ben we er wel voor over. We ko men er denk ik nooit meer van af...." CHRISTA VAN HEES De petgaten krekenin het Nieuwkoopse gebied De Haak worden uitgebaggerd. Een twee miljoen kostend karwei, waan overheid het nut lang in twijfel heeft getrokken. De polderbewoners zelf wisten echter: "Als de bagger te dik wordt, raak je in dat ongezonde milieu een hoeveelheid zeldzame planten kwijt." „Ongelooflijk wat we het afgelopen jaar hebben bereikt" NIEUWKOOP - Laten zien dat je de deskundigheid in huis hebt om je eigen woon- en werkgebied mèè te beheren Dat stond de bewoners van de polder De Haak voor ogen, toen zij besloten om zelf acti- viteiten te ontplooien om de polder uitgebaggerd te krij gen. De bewoners hebben niet bepaald de makkelijkste weg gekozen om hun "deskundig heid" te demonstreren. De aanbesteding en directie voe ren over een miljoenenkar- wei,het uitbaggeren van de in totaal 26 petgaten (kreken) in de polder, heeft hen vele sla peloze uren en hoofdbrekens bezorgd. Verschrikking "Het aanbesteifen van zo'n pro ject in je vrije tijd is een ver schrikking", u Pols-Joustra, voorzitster de bewonersvereniging De Haak wel kwijt. "Maar we willen er ook mee laten zien, dat we wat over hebben over het behoud van De Haak" Eén van de grootste problemen waar de bewoners van De Haak mee te maken krijgen was het vinden van een bag- gerstort waar de uit de kreken gezogen bagger (100.000 ku bieke meter) gedeponeerd kon worden, om verwerkt te wor den tot vruchtbare tuinaarde Het uitbaggeren van de kreken tot op de oorspronkelijke diepte was hard nodig in de polder. Sinds 1950 was er in het gebied niet meer gebag gerd. Het tijdrovende bagge ren met een baggerbeugel een soort schepnet), zoals dat in het verleden gebeurde, was tegen die tijd te duur gewor den. Aan de noodzaak van het baggeren is door de over heidsinstanties lange tijd ge twijfeld, maar voor de bewo ners van De Haak stond het nut ervan onomstotelijk vast. "Als bagger te dik wordt raak je in dat ongezonde milieu een hoeveelheid zeldzame plan tjes kwijt. Voor de visserij be tekent het een zeker stellen van de boterham. Hier gaan gebruik en natuurbehoud dus hand in hand", legt mevrouw Pols uit. Toen er tenslotte toch een plaats voor het baggerstorten was gevonden èn de benodigde vergunningen binnen waren, kon het werk worden aanbe steed aan de gebroeders Jvan Bemmel uit Woerden (uit voerder is de fijnna Van der Weijden uit Hillegom). Het baggerproject, een karwei waarbij zo'n 2 miljoen om gaat, gaat de vereniging zelj zo'n 18.000 kosten. De onkos ten voor de aannemer worden namelijk grotendeels terug verdiend aan de bagger (aar de) die de polder oplevert. De bewoners hebben wel plannen om die 18.000 "bij elkaar te bedelen", maar het belang rijkste vinden ze dat hun ini tiatief van de grond is geko men. "We willen eerst kijken of we dat bedrag op eigen kracht bij elkaar kunnen krijgen. Pas als dat niet lukt zullen we bij de overheid aan kloppen op grond van de na tuurbeschermingswet". Met ons baggerproject hebben we in elk geval alle medewer king gekregen van de (zowel gemeentelijk als provinciale red), overheid", verklaart voorzitster van de bewoners vereniging De Haak, me vrouw Pols-Joustra. En dan met een onmiskenbare onder toon van trots: "Eigenlijk is het ongelooflijk wat we het af gelopen jaar allemaal hebben bereikt" RIJNSBURG - "Het corso is meegegroeid met het kwekersbedrijf. Het is een stuk promotie voor de bloemen; een promotie die de kweker in de toekomst hard nodig zal hebben" Dat zei de voorzitter van het be stuur van de veiling Flora, Jac. Vianen, gisteravond tijdens de feestelijke uitreiking van de cor- soprijzen in De Voorhof te Rijns burg. "De kwekers gaan een har de toekomst tegemoet", zei Via nen. "Vooral om dat de import van bloemen steeds grotere vor men aanneemt" werk dat was verricht om het 33ste corso onder het motto "schilderen met bloemen" in goede banen te leiden. Ook prees hij de grote inzet van de heren Nic. Hemmes en T. Langerak. Voordat Vianen aan het woord kwam vertoonde de Rijnsburgse filmclub de film die leden van de club van het corso hadden ge maakt. De heer M. Kromhout, voorzitter van de Rijnsburgse Rabo-bank reikte daarna de corsoprijzen uit. De eerste en ereprijs was voor de firma Koning. Ook de Liam viel in de prijzen. De binders konden dit jaar eveneens terugzien op een succesvol corso. Hiervoor kreeg hij uit handen van comité- voorzitter C. Leeuwenburg een "vloeibare verrassing". De wisselbeker was voor de firma Poot uit Valkenburg, die voor de derde achtereenvolgende maal de prijs voor de mooiste wagen van het corso won. Die drie wa gens waren elk opgebonden door de heer Van Leeuwen. Er waren dit jaar weer twee speciale bindersprijzen: een gouden en een zilveren tulp gemaakt door Lucas van Leiden. De gouden tulp was voor de heer Hazelaar uit Zwolle, de zilveren tulp werd in ontvangst genomen door de be kende Leidenaar Nic. van der Voort. Leeuwenburg hoopte dat Rijns burg volgend jaar opnieuw een mooi corso kan presenteren. Al zei Joop Visser geen corso meer te maken, het bleek dat hij toch al weer een motto in zijn hoofd had. Waarschijnlijk komt hij over een# maand met de eerste schetsen. NIEUWKOOP - De Nieuw koopse jongerensociëteit Beverly Hills ontvangt zon dagavond de uit de Achter hoek afkomstige groep Nor maal voor een optreden. De ze Nederlandstalige rock and roll-formatie begint haar concert om 20.00 uur. Bij bouw gewond NOORDWIJK - Een 40-jarige bouwvakker is gisterochtend met een slagaderlijke bloeding overgebracht naar .het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Tij dens het inzetten van ruiten bij de bouw van appartementen aan de Noordwijkse boulevard kreeg de bouwvakker één van de ruiten op zijn schouder. Veel, vooral morele steun, had en heeft De Haak ook aan de wed strijd "Een kern waar pit in zit". Een wedstrijd die twee jaar heeft geduurd en die deze maand af loopt. Organisator is de Neder landse Heidemij, die het negen tigjarig bestaan met dit initiatief extra luister bij wil zetten. Rond het lustrum werd een wedstrijd georganiseerd voor woon- en leefgemeenschappen die in hun eigen woongebied bezig zijn de leefbaarheid te verbeteren. De wedstrijd trok een kleine 150 deelnemers, (die via een speciale krant regelmatig van eikaars doen en laten op de hoogte wer den gehouden), van wie de ver eniging De Haak er één,is. Het doel dat de bewoners van De Haak zich voor deze wedstrijd hebben gesteld: het verwerven van een eigen stem in het beheer van hun woon- en werkgebied BEESTEN BENDEIN SCHOOL ALPHEN AAN DEN RIJN - Wat kan een dier zoal niet manke ren? Die vraag werd gisteren in vele vormen gesteld aan de Al- phense dierenarts G.J. Lette, die ter gelegenheid van werelddie rendag een praatje kwam hou den in de John F. Kennedy- school. De eerste en tweede klassers had den zich de afgelopen week be zig gehouden met het dier. Gis teren mochten ze een huisdier meenemen naar school en Lette, zo was de bedoeling, zou de die ren bekijken en er over vertel len. Vissen, schildpadden, een parkiet (die flink van zich deed spreken), - een woestijnrat, een marmot, een kat en een hond, zorgden er voor dat het er in de klas wat anders toeging dan gewoonlijk. Tot groot plezier van de school jeugd, de onderwijzeressen me vrouw Jansen en mevrouw Pe- sant en de dierenarts, zoals uit de foto wel blijkt. ALPHEN AAN DEN RIJN Er bestaat een kans dat er in de nieuwe wijk Ridderveld (buurt D) een lagere school komt voor zowel "normale" kinderen als kinderen met een lichamelijke handicap en slechthorende kinderen. Dat kwam gisteravond naar voren tijdens een vergadering van de onder wijscommissie van de gemeente Alphen. Gehandicapte en slec ht ho rende kinderen uit Alphen moeten nu naar scholen in Gouda, Woerden en Leiden. Soms betekent dit: om half acht de deur uit, en pas om half zes weer thuis. Van spelen in de buurt komt dan niet veel meer. Op een school als Alphen nu wil zouden 'normale" kinderen ook kunnen leren omgaan met gehandicapte leeftijdsgenoten. nderwijs-wethouder Donker om nogal hal- igen voor een dergelijke school (de commis- in). Die aanvraag moest namelijk op 1 okto- tene van onderwijs, terwijl de gemeente pas van het ministerie... De wethouder aar subsidie-verzoek, omdat de Al- haar een week tevoren attendeerde Dat waren de redenen soverkop subsidie aa sie hoorde er pas gisteren va ber binnen zijn bij het minisl op 2 oktober de gegevens o kon echter nog op tijd zijn phens Goudse schooladvies op deze mogelijkheid. Mevrouw Donker zei erg blij te zijn als het lukt om deze M'hool van de grond te krijgen in de wijk Ridderveld. Als de subsidie inderdaad af komt, wordt er veel meer mogelijk dan op een doorsnee school. Gedacht kan dan worden aan het aantrekken van een logopedist (spraakkundi ge), een fysiotherapeut, onderwijzers met special»- acten, een aangepaste gymzaal, misschien zelfs een zwembad De leden van de onderwijs commissie (een voornamelijk uit gemeenteraadsleden bestaande ad viesgroep) spraken eveneen.; de hoop uit dat Alphen uitgekozen zal worden voor de oprichting van een dergelijke school.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21