LEIDSCH DAGBLAD FNV: minder vacatures dan beweerd Nederlandse slepers verliezen Russisch dok in zware storm Patiënten mogen dossiers inzien 'k mm bw vandaag J Landbouwer in op pop demonstranten Waals' klanten vangen veel winst wnals model Water overlast in Zeeland Het Motorhuis VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35979 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZEVENAAR - Wonder boven wonder zijn gistermiddag op de Roodwilgenweg in Zevenaar geen doden of gewonden geval len toen een aan de weg woon achtige landbouwer met zijn truck met aanhangwagen inreed op een grote groep demonstre rende moeders en kinderen. De boer, die zich kennelijk had geërgerd aan het feit dat de weg was afgesloten door met span doeken bewapende bewoners van de Zevenaarse wijk Stege- slag, die met deze actie de aan dacht op de verkeersonveiligheid in hun wijk willen vestigen, draaide van zijn erf de weg op, reed met onverminderde snel heid door, daarbij enkele kinder fietsjes en demonstratieborden vernielend. Ook een in de berm geparkeerde personenauto werd door de woeste chauffeur zwaar beschadigd. Slechts door zeer snel te reageren wisten de actievoerders voor het merendeel bestaande uit moe ders met kinderen in de leeftijd van 4 tot 14 jaar - aan de wielen van de vrachtwagen te ontko men. Enkele moeders en kinde ren werden door het langsrazen- de voertuig in een naast de weg gelegen diepe greppel geduwd. Wat als een vriendelijke actie met een ludiek tintje was begonnen, eindigde in gejammer en gehuil van geheel overstuur zijnde kin deren en woedeuitbarstingen van ouders. Korte tijd na het voorval, waarbij niemand een schram metje opliep, werd de actie afge last. De rijkspolitie van Duiven (het misdrijf gebeerde even buiten de gemeentegrens van Zevenaar) heeft de landbouwer aangehou den. ROTTERDAM (GPD) - Twee sleepboten van het Rotterdamse sleepbedrijf Smit Internationale hebben gisteren, tijdens een zwa re storm, voor de Noors-Russi sche kust een enorm drijvend dok verloren. Het droogdok, het grootste dat ooit is gebouwd, was bestemd voor de Russische ma rine. De veertien bemanningsle den, onder wie zeven Nederlan ders, zijn vlak voor de stranding door een helikopter van boord gehaald. Met de berging van het dok is een begin gemaakt. Volgens een woordvoerder van het Rotterdamse sleepbedrijf is de sleep in het zware stormweer te rechtgekomen door onjuiste weerberichten. „Het gebeurde op 80 mijl van Maermansk. Depres sies ontwikkelen zich in dit ge bied, tussen Noorwegen en Rus land, met grote snelheid. De storm kwam plotseling opzetten, met een een kracht van tien tot elf. De trossen tussen de twee slepers en het dok braken; de sleep was toen niet meer te hou den". Hoe groot de schade is, kon de woordvoerder van Smit niet zeggen. De sleep was voor tien tallen miljoenen guldens verze kerd. De zeeslepers Rotterdam en Lon den waren in opdracht van de ei genaar van het grote droogdok, een Zweedse werf in Arendal, onderweg naar de Russische ha venplaats Moermansk. De Russi sche marine is door de stranding van het droogdok (afmetingen 330 meter lang, 88 meter breed, 30 meter hoog, waarde 150 miljoen gulden) in de problemen geraakt, want het dok was speciaal ge bouwd voor de nieuwe Russische marineschepen THAILAND - Een uitgehongerde en gewonde baby in de armen van zijn moeder, nadat zij uit Cambodja waren gevlucht. De stroom vluchtelingen uit dit door oorlog geteisterde land gaat onafgebroken door. Veel van hen sterven onderweg van honger en uitputting. Ook komen zij om bij beschietingen door soldaten van het Cambodjaanse bewind. Standpunt artsenorganisatie: MAASTRICHT (ANO) - De Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunst is er voorstander van de patiënt door tussenkomst van een medisch raadsman een inzagerecht te geven in stukken en dossiers die op hem betrek king hebben. De KNMG sluit de mogelijkheid niet uit, dat er op de wat langere duur voor de patiënt een direct inzagerecht zal komen van be paalde medische bescheiden. KNMG-voorzitter H. Hoencamp maakte dit voorlopige standpunt vandaag bekend bij de opening van het jaarlijkse congres van de artsenorganisatie in Maastricht. Hij zei dat het inzagerecht geen "meeneemrecht" moet worden. Wel moet de patiënt de gelegen heid krijgen een stuk dat voor hem van belang is te laten copië- Uit de gegevens in hun huidige vorm (vaak "losse aantekenin gen" op kaarten van huisartsen en specialistenbrieven) zal de leek waarschijnlijk moeilijk goe de informatie kunnen halen. Voor de toekomst lijkt het de KNMG-voorzitter dan ook ver standig, de dossiers zo in te rich ten dat met name de specialist het dossier gemakkelijker door de patiënt kan laten inzien. Over de rechten van de patiënt zei Hoencamp dat niet alleen de mondigheid maar ook de ver antwoordelijkheid van de patiënt groter wordt. De artsen moeten zorgen voor goede weekeindre- gelingen, een goede bereikbaar heid en goedlopende afspraak- spreekuren. Maar de patiënt moet van deze diensten een juist gebruik maken. Te veel burgers, aldus Hoencamp, zien de weekeinddienst als een verlengde werkweek. "Verzoe ken om oren uit te spuiten tijdens het weekeinde komen herhaalde lijk voor. De kreet "hij zit er toch voor" geeft aan dat er op ruime schaal geen juist gebruik wordt gemaakt van deze diensten" Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 10.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Kans op zon Vannacht nu en dan regen en kans op mist, overdag wolkenvelden maar ook perioden met zon. Minimumtempera tuur circa 9 graden, middagtempera- tuur rond 17 graden. Zwakke tot matige naar zuid draaiende (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op 06.48 uur zon onder 18.08 uur. Maan op 18.51 uur maan onder 07.17 Hoog water te Katwijk 3.07 uur en 15.30 uur. Laag water te Katwijk 11.29 uur en 23.53 uur. (Wij van Waals passen nu ook de spreekwoorden aan: Twee man in arrest na overval Wassenaar (Van r verslaggevers) WASSENAAR - Tijdens een gewapende overval, gister avond op een benzinestation aan de Rijksstraatweg in Wassenaar, hebben twee jongemannen een bedrag van tweeduizend gulden weggehaald. Bij de overval maakten de twee gebruik van een verkorte vuurbuks. Naar aanleiding van het signa lement van een pompbe diende konden de twee jon gemannen een kwartier na de overval door de Wasse- naarse politie worden aan gehouden in een naburig ca feetje. Het betrof de twintig jarige P.J.L. uit Den Haag en de 27-jarige A.M.P. zonder vaste woonplaats. De laatste was al een oude bekende van de Wassenaarse politie. Het bij de overval ontvreemde geld werd op één van de jon gens teruggevonden. De vuurbuks bleek zich in hun auto te bevinden. De Wasse naarse politie heeft beiden in voorlopige hechtenis geno- Voor ouders en leer krachten. Bouwen aan beter onder wijs. Zie onze adv, op pag. 8 UTRECHT (ANP/GPD) - Volgens de Federatie Nederland se Vakbeweging valt het probleem van de onvervulbare vacatures in het niet bij het aantal feitelijke werklozen. VLISSINGEN (GPD) - Een zwaar onweer, gepaard met hevige slag regens heeft gisteren in het begin van de avond op een aantal plaat sen in Zeeland voor ernstige wa teroverlast gezorgd. Met name west-Zeeuws-Vlaanderen. werd zwaar getroffen door de re genval. In Aardenburg, Eede, Oostburg en Breskens kwam het water in verschillende straten tot 50 centimeter hoogte te staan en liepen kelders vol. Burgemeester drs. W. L. A. Locke- feer van Aardenburg besloot zelfs tot het inrichten van een crisis centrum, met medewerking van de regionale brandweer in Ter- neuzen en de BB. Verder werd ook wateroverlast gemeld op Walcheren, in Vlissin- gen en Middelburg. Op een cam ping in het west-Zeeuwsvlaamse Nieuwvliet brandde, na een blik seminslag, een caravan uit. In Oostburg kwamen ook vele we gen blank te staan. Een woord voerder van gemeentewerken zag overigens ook positieve kan ten aan de regenbui; de riolen werden flink doorgespoeld en dat scheelt een hoop werk. In de getroffen plaatsen kwam bij de brandweer een groot aantal meldingen van wateroverlast binnen en rukten brandweerwa gens uit om hulp te bieden. Ook in Vlissingen en Middelburg ont stonden grote problemen. In Vlissingen zette de politie enkele straten af. Dit staat in de vandaag verschenen nota "Knelpunten arbeidsmarkt" van de vakcentrale. De FNV is met een eigen nota gekomen om dat ze het grondig oneens was met een nota van een werkgroep die bestond uit vertegenwoordi gers van het ministerie van so ciale zaken, de werkgeversorga nisaties en de vakbeweging. Eén van de suggesties van de werk groep was het verlagen van de werkloosheidsuitkeringen om het aanvaarden van nieuw werk te stimuleren. Volgens de FNV-nota ligt het knel punt niet bij de werkloosheids uitkeringen. Onderzoekingen zowel als cijfers tonen volgens de FNV aan dat werkloosheidsuit keringen geen direct effect heb ben op het aanvaarden van werk. De kwaliteit van het aangeboden werk zou veel meer van invloed zijn. Een inkomensverlaging van werklozen om ze weer aan het werk te krijgen wijst de FNV re soluut af. Een analyse van de FNV heeft uit gewezen dat, ondanks alle ver halen over veel werklozen en weinig animo om te werken, het aantal werkelijk moeilijk te ver vullen openstaande posten niet ligt op zeventig- of honderddui zend, zoals van de kant van de werkgevers wordt gezegd, maar eerder op tien- a vijftienduizend Het aantal vacatures dat na drie maanden nog openstaat is name lijk een fractie van het totale aan tal dat wordt opgevoerd. Wim Kok zei bij de presentatie van de nota dat er naar schatting vierhonderdduizend "feitelijke" werklozen zijn. De FNV heeft sterk de indruk dat de werkgevers, die bij het aan trekken van mensen hun selec tienormen zwaar hebben opge- PSV: weer St. Etienne ZÜRICH - PSV zal voor de derde maal in haar Europa Cup-historie in de tweede ronde van de UEFA- Cup moeten uitkomen tegen het Franse Saint Etienne. PSV zal Saint Etienne, de club van John nie Rep, op 24 oktober aanstaan de eerst thuis ontmoeten. Feyenoord zal, eveneens eerst thuis, moeten aantreden tegen Malmo FF uit Zweden, de club die het afgelopen seizoen nog in de finale van de Europa Cup I te gen Nottingham Forest uitkwam. Ajax lootte op het eerste gezicht wederom gunstig voor de tweede ronde van de Europa Cup I. Ook Ajax zal de eerste wedstrijd thuis af werken en wel tegen Omonia Nicosia uit Cyprus. schroefd, de knelpunten op de arbeidsmarkt gebruiken om de aandacht van het werkelijke probleem, het teruglopende aan tal arbeidsplaatsen in Nederland, af te leiden. Hagenaar aangehouden Leidenaar in rug geschoten DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gisteravond een 26- jarige Hagenaar zonder beroep aangehouden, die wordt ver dacht van poging tot doodslag. Hij heeft n.l. op 24 september in het drug-opvangcentrum aan de Prinsegracht in de residentie de twintigjarige S.H. uit Leiden met een schot hagel in de rug ver wond. Verdachte werd op straat door de politie herkend. Hij zegt uit zelfverdediging te hebben ge schoten. Topatleet Harry Schulting voelt er niets voor een ver klaring van het Nederlands Olympisch Comité te onder tekenen waarbij hij zich bij voorbaat vastlegt geen poli tieke activiteiten tijdens de Olympische Spelen in Mos kou te zullen ondernemen. De atleet uit Vught wenst zich niet in zijn vrijheid van me ningsuiting door het NOC te laten beknotten. "Als ik zo'n verklaring moet ondertekenen dan hoeven de Olympische Spelen voor mij niet. Dan zoek ik wel andere leuke wedstrijden uit", al dus Schulting. PAGINA 7 Radioserie over Wim S Dagelijks bestuur van moet minder uitgeven etentjes en reisjes PAGINA 9 Arie de Vroet heeft stof v herbezinning PAGINA 13 Roscoe Tanner uitgescha keld door Eddy Dibs PAGINA 15 Koopkracht van deel nieU actieven gaat achteruit PAGINA 23 Heeft u de totaal vernieuwde Opel Kadett 1980 al bekeken? Een unieke auto! Kom nu vrijblijvend proefrijden. Tevens in onze showroom de modellen van 1980 van de Ascona, Manta, Rekord, Commodore. Senator en Monza. Komt u morgen tussen 9.00 en 17.00 uur even langs. Vertellen wij u gelijk de beslist verrassende inruilprijs van uw huidige auto. Het Motorhuis en Opel: jarenlang toonaangevend in Leiden en wijde omgeving. ^5 Vondellaan 80, Leiden, telefoon 071-769313 LEIDEN - MIDDELBURG Geopend iedere vrijdag- en zaterdagavond van 22.00 u.- tot 0.200 uur. Ook voor een lekkere saté of Ajam pedis met stokbrood. Behalve een biertje, borrel, whisky enz.: heerlijke TROPISCHE COCKTAILS En natuurlijk een lekker stukje muziek. Toegang boven 21 jaar. Mogen we zeggen tot a.s. weekend. Jane en André

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1