Lelystad nog lang niet het "beloofde" land tsm GsnsasBi Voor massief eiken slaapkamers ga je kijken( bij Meubelfabriek Oisterwijk. Bijbel nu ook bij de politie I Meubelfabriek Oisterwijk Feitelijke onkerkelijkheid rond de 75 procent "Een uitdaging aan de Zuidafrikaanse maatschappij Gelovigen worden radikaler Stapels gele kaarten naar mgr. Bluyssen toonaangevend in eiken VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 (Van c redactie geestelijk leven) De groei van de kerk in Lelystad blijft sterk achter bij die van de stad zelf. De feitelijke onkerkelijkheid moet wel op 75 procent worden geschat, omdat velen slechts op papier lid van een kerk zijn. Dominee M. A. Noorloos, een van de predikanten van Lelystad, schrijft dat in het gis teren verschenen nummer van het blad "Kerkinforma tie" van de Gereformeerde Kerken. Hij typeert het wer ken van de kerk in dit nieuwe gebied als een "missionai re uitdaging". Elk jaar komen er in Lelystad zo n 5000 inwoners bij. Nu wonen er nog een kleine 40.000, maar dat moet in de komende vijftien a twintig jaar tot rond 100.000 op lopen. Er kan, aldus ds. Noorloos, over Lelystad veel goeds worden ver teld: frisse lucht, nieuwe huizen, Vrij-Katholieke Kerk in Leiden blijft bestaan In de Vrij-Katholieke Sint Bonifa- ciuskapel (Vreewijkstraat 19) te Leiden zullen binnenkort de dien sten worden hervat, met ingang van 4 november op de eerste zon dag van elke maand om half 11 Door het vertrek van priester ir K. de Vries naar België was er voor de diensten in Leiden geen priester meer beschikbaar. Ook het bestuur was niet voltallig meer. De oudste vrij-katholieke gemeente in ons land werd hier door met opheffing bedreigd Leidse gemeente bleken er vol doende kandidaten voor het be stuur te zijn. Mgr. Van Brakel vond op zijn beurt priester ir. J K. de Boer, verbonden aan de kerkgemeente Haarlem-Bloe- mendaal, bereid, maandelijks één keer in Leiden dienst te doen Ir. De Boer woont in Voorhout Op gezag van de algemene bis schoppelijke synode" dat is het wereldepiscopaat van de Vrij- Katholieke Kerk is onlajigs de Nederlands-Belgische kerkpro vincie gesplitst. Er is een afzon derlijke Nederlandse kerkpro vincie gevormd, die onder leiding staat van bisschop Van Brakel Twee wij-bisschoppen en een vi caris-generaal ir.J. JKouwe, priester van de Arnhemse kerk gemeente staan hem ter zijde veel groen, veilig verkeer, vol doende ruimte. Ook over de kerk: een hechte en plezierige samen werking tussen hervormden en gereformeerden, goede contac ten met andere kerken, allerlei mogelijkheden voor kerkelijke "nieuwbouw" in organisatie en structuur, veel vrijwilligerswerk van jongeren, kortom een kerk- in-opbouw, met alle avonturen van dien. Gedwongen Maar daarnaast zijn er ook ongun stige ontwikkelingen. Veel men sen hebben aanpassingsmoei lijkheden, omdat ze min of meer gedwongen in Lelystad gingen wonen, door woningnood of on gezond milieu elders. Meer dan veertig procent van de beroeps bevolking moet pendelen naar het "oude" land. Omdat velen zich er niet gauw thuis voelen en ver van familie en vrienden wo nen, bestaat er veel eenzaamheid en verveling, die mede oorzaak zijn van een toenemend alcohol misbruik. Dat legt een extra druk op huwelijk en gezin. Lelystad heeft een van de hoogste echt scheidingspercentages. De werkloosheid leidt tot toene mende spanningen en conflicten. Het kost ook moeite, minderhe den in die toch al zwakke sa menleving op te vangen. Ds. Noorloos constateert dat het welziinsapparaa't niet in staat is, de maatschappelijke problemen voldoende te verwerken. Het nieuwe land is in elk geval nog lang niet het "beloofde" land. In 1970 gaf nog 23,3 procent van de bevolking op, tot de Rooms-Ka- tholieke Kerk te behoren. Nu is dat nog 17,6 procent. Bij de her vormden liep dat percentage te rug van 31,6 naar 17,8. Bij de ver schillende gereformeerde kerken van 17,5 naar 11,8. "Geen gods dienst" had in 1970 iets meer dan 25 procent. Nu is dat bijna 50 pro cent. Maar, zoals al gezegd, de fei telijke 'onkerkelijkheid is nog veel groter. Mede hierdoor is er een voortdu rend gebrek aan kader, ondanks de vele vrijwilligers. Omdat in Lelystad het leven nogal duur is en het inkomen van de overwe gend jonge gezinnen niet zo hoog, kost het de kerk ook veel moeite de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Noodsituaties Toch wil de kerk blijven proberen, de stad als geheel van dienst te zijn. De overheid heeft ook na drukkelijk-om hulp van de ker ken gevraagd, met name vanwe ge de noodsituaties in gezinsver band. Er wordt steeds meer een beroep gedaan op de kerkelijke hulpdienst. Daar werken zo'n honderd vrijwilligvers in mee. De werkgroep "Evangelisch appèl" waarin de gereformeerd-her vormde 'federatie samenwerkt met de christelijke gereformeer den en de Nederlands-gerefor meerden, probeert het evangelie in wóórden door te geven via lec tuur en kerkdiensten met be langstellenden. Deze "dienst naar buiten" is echter zo groot en zo moeilijk dat men "Die vinger van God", het nieuwe boek van dr. Allan Boesak, laat voor de eerste keer in het Afrikaans zien, hoe de Derde-Wereld-theo- logie, vanuit het gezichts punt van de onderdrukten, ook in Zuid-Afrika kan wor den beoefend. Boesak is oud-student van de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen en is nu als studen tenpredikant voor kleurlin gen verbonden aan de uni versiteit van Kaapland. Kortgeleden werd hij herko zen als voorzitter van de ra- dikale "Broederkring" van predikanten. Hij heeft een sterk solidari teitsgevoel met mensen die niets bezitten en beschouwt het als zijn plicht zegsman te zijn voor hen die geen stem hebben. Zijn nieuwe bundel preken over geloof en poli tiek kan zeker van invloed zijn op de landspolitiek. "Een uitdaging aan de hui dige Zuidafrikaanse maat schappij", schreef de Zuid afrikaanse ANP-correspon- dent. Apartheid is naar de mening van Allan Boesak zo onbe twistbaar in strijd met het evangelie dat hij het "christelijke initiatief' van minister-president Botha - een rechtvaardiger verde ling voor allen - pas serieus wil nemen als deze in het openbaar afstand doet van dit beleid. Veel inzicht Boesak heeft zijn twaalf pre ken, ontstaan in de beroering na de dood van Steve Biko in september 1977, de inper kingenen verbanningen van oktober 1977 en het recente inlichtingenschandaal, ge publiceerd om te laten zien op welke manier hij het evangelie beleeft en zijn ge- Die vinger van God", bundel van dr. Allan Boesak loof belijdt wanneer hij het over politiek heeft. "Dat kan", zo merkte hij tegen over het zondagsblad "Rap port" op, de Afrikaners veel inzicht verschaffen, omdat zij het evangelie lange tijd vanuit een andere hoek heb ben gelezen". Hij kent het verwijt van ande ren dat hij alleen maar kri tiek uitoefent en diet bereid is om als politicus verant woordelijkheid voor een be tere situatie te dragen. Bui tenlandse universiteiten, waaronder die van Washing ton, hebben hem financieel aantrekkelijke aanbiedin gen gedaan, maar hij heeft die van de hand gewezen om studentenpredikant en part time docent ethiek van de Nederduits-gereformeerde theologische school aan de universiteit van West-Kaap land te blijven. "Hier is de plaats waar ik mijn bijdrage kan leveren en waar ik pas toraal nuttig kan zijn", aldus Boesak. Allan Boesak is zelf in armelij ke omstandigheden groot gebracht. Na het overlijden van zijn vader, een platte landsonderwijzer, moest zijn moeder acht kleine kin deren opvoeden. "Op geloof en het karige loon van een naaister", zo herinnert Boe sak zich scherp. Vaak kreeg Allan op zijn verjaardag niet méér dan een bijbeltekst. contact heeft opgenomen met de zendingsorganen en diakonale instellingen van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken, die graag bereid bleken Le lystad met raad en daad ter zijde te staan. Dit overleg zal binnen kort resulteren in de aanstelling van een "missionair-diakonaal toeruster", die tot taak krijgt de kerkelijke gemeente zoveel mo gelijk bij deze "buitendienst" te betrekken. Of dit plan de hulp van de kerk aan de stad ten goede zal komen, valt pas na verloop van tijd te zeggen. Ds. Noorloos vindt het wel de moeite waard de uitdaging te aanvaarden. "Wie weet lukt het om het nieuwe land iets meer in aanraking te brengen met het beloofde land" Een brigadier van politie, die een interne opleiding had ge volgd op een politie-instituut had op zijn kamer een bijbel gemist. Hij nam contact op met de vereniging "De Ne derlandse Gideons" (Sport- laan 976 Den Haag) en die kreeg van de directeur van het instituut toestemrang om naast elk bed in het gebouw een bijbel te leggen. Dat wa ren 300 exemplarenDe direc teur gaf de heer Van Dam, medewerker van de vereni ging, ook nog een lijst met twintig andere instituten. De vereniging gaat nu proberen daar op dezelfde manier bij bels te plaatsen. De Gideonsverspreiden jaarlijks zo'n 6.000 bijbels in hotels, motels, pensions, zie kenhuizen en gevangenissen en op schepen. Er liggen nu. volgens het deze week uitge komen jaarverslag, in 1951 hotels-motels-pensions in to taal 64.776 bijbels, 12.478 in 172 ziekenhuizen, 1508 in 51 gevangenissen en 4418 op 15 schepen. In totaal 83.180 bij bels. Dat wil zeggen het Nieu we Testament en de psalmen VI DE NEDEltLANDSE GIDEONS in het Nederlands, het evan gelie van Lucas in het Duits, Engels, Frans en Nederlands of een Engelse uitgave van de hele bijbel. De heer JHvan Dam maakt af en toe een rondreisje langs plaatsen waar hij bijbels heeft afgeleverd, om ze even tueel te vervangen of aan te vullen. Bij die controle hoort hij steeds weer dat velen er in lezen. Van een hotelhouder kreeg hij onlangs een flinke gift voor het werk van de Gi deons. De man had nog nooit iets voor de vereniging ge daan terwijl hij toch regelma tig van zijn gasten hoort hoe zeer zij die bijbel op de kamer waarderen Penningmeester drs. G. H. Struik heeft berekend dat de Gideons dit jaar ongeveer f. 13.000 per maand moeten uit geven om hun programma te kunnen uitvoeren. Leden en contribuanten brengen per jaar rondf. 63.000 op, kerken en begunstigers f. 96.000. De plaatsing van bijbels in zie kenhuizen en verpleeginrich tingen heeft het meeleven van de kerken met de Gideons sterk gestimuleerd Het aantal radikaal-christelijke groeperingen zal in de jaren tach tig toenemen. Die verwachting sprak Karl Derksen, lid van een dominicaanse communiteit in Utrecht, gistermiddag uit tijdens een lezing aan de rooms-katho- lieke hogeschool in Tilburg over "Katholicisme en maatschappij" Steeds meer christenen zijn op zoek naar een diepere solidariteit met mensen die het niet voor het zeggen hebben. Steeds meer trekken zij partij voor de onder drukten. Aldus Derksen, die zelf actief lid is van een progressieve basisgroep. Deze ontwikkeling verloopt echter maar langzaam. Volgens Derksen hangt dat samen met het trage bewustwordingsproces in brede lagen gelovigen. Velen hebben het moeilijk met het onder ogen zien van de maatschappelijke werkelijkheid. De basisbeweging wil de bevrij dende kracht van de bijbel her ontdekken. Derksen meent dat de middenklasse in onze samen leving positie moet kiezen voor de onderdrukten en een breuk tussen kerk en samenleving tot stand moet brengen voorzover de samenwerking tussen die twee tot negatieve uitkomsten leidt. Vastberaden. De Wereldraad v Kerken bewijst met zijn i gift aan het Patriottisch Front van Zimbabwe-Rhodesië, hoe vastberaden hij zijn eenmaal ge kozen koers blijft volgen. Een koers die op punten als deze niet anders is dan een vereenzelviging van de kerk met een bepaalde politiek. Dat meent ir. J. van der Graaf, hoofdredacteur van "De Waar heidsvriend", het publiciteitsor- gaan van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Hij duidt ii Front a kleurd" De gift van f. 70.000 was bestemd voor het verblijf van de delegatie van het Front in Londen tijdens de onderhandelingen. Maar. al dus Van der Graaf, de twaalf man tellende delegatie is daar op kos ten van de Engelse regering. Waar dit bedrag van de Wereld raad dan voor nodig is, is voor hem een "klemmende vraag" Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Vaassen (Gel derland) J. van der Schee Heilo- Limmen, te Terneuzen W. G. Ger ritsen De Lier, te Hoorn (Noord- Holland) kandidaat R. S. Bran denburg Warnsveld. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Wageningen A. Ver- gunst Veen. ADVERTENTIE Elke dag moet de post bij bisschop Bluyssen van Den Bosch aanbellen omdat de brievenbus van zijn ambtswoning de gele kaarten waarop instemming wordt betuigd met wat hij zegt en doet niet kan bevatten Deze actie is begonnen in Tilburgwaar de parochie Heikant inhaakte op een initiatief van de pastores van de Salvator-parochie in Den Bosch De bedoeling is, mgr. Bluyssen een steuntje in de rug te geven als hij in januari naar Rome gaat om deel te nemen aan de Nederlandse bisschop pensynode, bijeengeroepen door de paus ter bespreking van de tegen stellingen binnen de Nederlandse kerkprovincie. Het Bossche bisdomblad meldt dat er nog meer acties gaande zijn. Deze week besteedt het blad uitvoerig aandacht aan de bezorgdheid rond de komende synode. Er wordt namelijk al over een "verdeling" van het bisdom gesproken. Vicaris-generaal Van Laarhoven van Den Bosch zou dat heilloos vinden "Een foutieve oplossing van de problemen in de Nederlandse kerk" Massief eiken. dat geeft echt eigen sfeer in huis! Geborgenheid warmte, rust. Nergens zo sterk als bij de meubel-en van Meubelfabriek Oisterwijk. Maar daar doen ze ook alles zelf. Hout selecteren, drogen, meubelen van maken, logen... alles. Eig'cn vakmensen en eigen ontwerpen. SLAAPKAMERS waar je ogen Onze meubelen dragen het van open gaan... bedden waar je van weg eigen brandmerk. En worden bij u thuis droomt. Eenpersoons, tweepersoons, geplaatst door eigen vakmensen, en met de gezelligste bij-meubelen om Met 12 jaar garantie zvvart-op-wit, op van slaapkamers echte, warme hout en constructie leefkamers te maken. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19