L.G. Nijssen en zijn "eeuwige brie venoorlog Nederland kan grote rol spelen bij kolenproduktie Zeg maar jij tegen mij Ruik hoe dat mikt,,draai hoe dat draait, proef hoe dat proeft eu Er is helemaal geen berm Nog geen akkoord bij Spoorwegen over cao LEZERS SCHRIJVEN VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Voorhouter L.G. Nijssen, bladerend in zijn archiefmateriaal De Voorhoutse bollenkweker L.G. Nijssen zegt er openlijk voor uit te komen niet met alles genoegen te nemen. Om de haverklap doet hij dan ook aan gemeentelijke en landelijke autoriteiten alsmede redac ties van dag- en weekbladen brieven uitgaan, waarin hij zijn onge noegen over bepaalde zaken kenbaar maakt. Nijssen slikt weinig voor zoete koek en is, waar het zijn briefwisselin gen aangaat, tot het uiterste in staat. Neem nu de hele kwestie om trent de verkeerssituatie op de Engelselaan. Aan de oostzijde van de flauwe bocht in die niet bijster brede laan geldt geen parkeerverbod en dat komt het zicht niet bepaald ten goede. Iets dat Nijssen niet lekker zit. En dat hij al anderhalf jaar op briefpapier tot uiting laat komen. Een strijd op papier die, wat hem betreft, voorlopig nog niet ten einde is. „Ik word er weliswaar geen zak wijzer van, maar als ik A heb gezegd, zal ik ook 6 zeggen. Hoe dan ook!" Ik word er geen zak ivijzer van Zelf woont de 53-jarige Voor houter aan de even smalle Prinsenweg en daar is reeds in 1962 een parkeerverbod van kracht geworden. Van daar dat Nijssen de gemeente Voorhout verwijt met twee maten te meten. „Niet dat ik bezig ben de bewoners van de Engelselaan hun parkeerge legenheid te ontnemen (er zou daar een strook grond ge kocht kunnen worden voor te parkeren). Ik meen alleen mijn gezonde verstand te ge bruiken", schreef hij 4 no vember vorig jaar aan de hoofddirectie van Rijkswa terstaat. Anderhalf jaar is Nijssen nu reeds met de zaak bezig. Hij heeft zelfs een vrachtwagen combinatie laten opdraven, die aan de oostzijde van de bocht laten parkeren en ver volgens gefotografeerd opdat hij zijn argumenten visueel kracht zou kunnen bijzetten. Hij heeft er notabene de minis ter van verkeer en waterstaat bijgehaald om zijn gelijk te krijgen. Maar dat ministerie liet in een brief gedateerd 20 oktober 1978 kort maar krachtig weten. „Aangezien voor de omwonenden in de directe omgeving geen ande re parkeermogelijkheden zijn, mag aan de oostzijde van de Engelselaan op de verhar de berm worden gepar keerd." Perspectieven Een ogenschijnlijk weinig hoopgevende mededeling maar toch zag Nijssen nieuwe perspectieven. Want stelt hij: „Er is daar helemaal geen verharde berm. Hoe kun je daar dan op parkeren Nijssen klom dus andermaal in de pen en deelde de gemeen teraad van Voorhout 3 april mede: „Dat ik geregeld te rugkom op bepaalde situa ties, zal men mij wel niet altijd in dank afnemen. Maar dat is niet mijn schuld. Als B en W stug blijven volhouden dat men op de Engelselaan in de verharde berm kan parkeren, heeft men gelijk, maar men vergeet dat de auto's liever voor de deur worden gezet En dat gebeurt dan ook, maar daar is op veel plaatsen hele maal geen berm. Daarom aan u het verzoek, u ter plaatse zelf eens te gaan overtuigen." De gemeenteraad liet echter blijken daarop niet te willen ingaan en dat was voor Nijs sen aanleiding 1 augustus wederom achter de schrijf machine plaats te nemen. Hij wierp toen onder meer de volgende vraag op: „Het heeft allemaal niet zo veel om het lijf, maar waar blijft de burger als de voltallige raad zwart blijft zeggen als een klein kind kan zien dat het wit is??9 Het laatste en juiste woord is Kluitje in net Dat laatste en juiste woord maakte Nijssen er niet vrolij ker op. Integendeel. Het ge voel telkenmale weer met een kluitje in het riet te worden gestuurd, werd bij Nijssen alleen maar versterkt. Dat laatste woord luidde name lijk: „In antwoord op uw brief van 1 augustus delen wij u mede dat wij aan de brief van 25 mei 1979 niets hebben toe te voegen." Einde citaat. „Dus", concludeert Nijssen somber, „ik ben nu weer pre cies waar ik anderhalf jaar geleden was. Ik moet dus weer helemaal van voren af aan beginnen", verklaart hij, terwijl hij me nog eens inza ge geeft in het dossier Engel selaan. En haalt vervolgens een dikke ordner uit de kast, waaruit hij moeiteloos brie ven van dikwijls wel 3 vel letjes dik tevoorschijn tovert. Brieven waarvan er ettelijke zijn ondertekend door minis ters en andere hoogwaardig heidsbekleders, ja zelfs tot de minister-president aan toe. Waarmee Nijssen maar wil aantonen dat hij in Den Haag wel degelijk serieus wordt genomen. „Ik heb tot op he den dan ook altijd antwoord gekregen", zegt hij niet zon der trots Volharden Nijssen blijft dus volharden, ook al heeft hij tot dusver uit sluitend botgevangen. „Dan mogen sommigen mij een muggezifter vinden, ik durf tenminste m'n mond open te doen. Maar laten we asjeblieft niet overdrijven. Mij is wel es verteld dat er mensen zijn, die denken dat ik ziek ben, wan neer er 's avonds geen inge zonden brief van mij in de krant staat. Maar daar geloof ik dus niets van." ,Men mag zeggen wat men wil - dat ik op elke slak een vracht zout leg, oké - maar het is voorlopig nog wel zo, dat ik slechts dan in de pen klim, wanneer mij dat uitkomt. En trouwens wat geeft dat nog? Ik doe dit al jaren." .,En wat die Engelselaan be treft. Ik heb daar nogmaals geen enkel belang bij. Het in teresseert me verder geen zier. Ik wil alleen weten wat de raad er nou mee voor heeft. Ik vind het zo zot dat de raad in deze kwestie zo koppig is. Want die verharde berm is d'r gewoonweg niet. En dat zal men moeten toegeven. Vroeg of laat. Ook al moet ik er nog talloze brieven voor schrij- Het moet u zeker wel een kapi taal aan postzegels kosten, vraag ik? Ach, wat geeft dat. Ik beleef er toch plezier aan." Goed recht Gemeentesecretaris J.W van den Aardweg over de zaak Engelselaan: .Alles wat hier over gezegd kan worden, is naar onze mening al gezegd Maar het is natuurlijk het goed recht van de burger daarover in de pen te klim men. Wij schrijven dan ge woon een kort briefje terug Ook al levert dat weer een vol gende brief op. De brieven van de heer Nijssen waarderen we best. Het is immers een goede zaak wanneer men zich zo be trokken voelt bij wat er in de gemeenschap gebeurt. En dan mag men best wel eens van een mug een olifant maken." Geen ongeluk Directeur gemeentewerken H.G Philipsen over de zaak Engel selaan: ,De heer Nijssen heeft geen ongelijk. Aan de oostzij de is inderdaad geen verhar de berm want de definitie daarvan luidt: 'een berm die verhard en bestraat is'. Nou ADVERTENTIE bestraat is-ie niet, dus.... An derzijds kun je zeggen dat de berm in de loop der jaren door het weer wel hard is gewor den. Het ligt er dus maar aan hoe je het interpreteert. Maar ik zou me daar niet druk over maken." DEN HAAG (ANP) - Er is zo'n grote kolennjkdom onder ons land en onder het Nederlandse deel van het continen taal plat, dat Nederland best nog eens een van de belang rijkste kolenproducenten van Europa zou kunnen wor den als tenmihste de juiste winningsmethoden worden gevonden. Centrum Nederland, is gisteren op een symposium in Den Haag de aandacht gevestigd op onze kolenrijkdom en aangedrongen op het ter hand nemen van het nodige onderzoek. Begonnen zou moeten worden met het in kaart brengen van de ko- lenlagen, want het is op het ogenblik niet precies bekend, hoeveel kolen zich in de Neder landse bodem bevinden en waai en hoe diep de voordeligste lagen liggen. Bekend is alleen, dat zich onder negentig procent van ons land kolenlagen bevinden. Al leen Zeeland heeft geen kolen Deze lagen zijn een deel van het Noordwesteuropese kolenbek ken, dat zich van Duitsland via ons land en de Noordzee uitstrekt tot in Engeland. De Nederlandse lagen vormen ongeveer een der de van dit bekken. Met het onderzoek naar de moge lijkheden van ontginning van on ze rijke kolenlagen, volgens de conventionele mijnbouwmetho- de of bijvoorbeeld door onder grondse kolenvergassing, moet nu al worden begonnen, willen wij aan het begin van de volgende eeuw de beschikking hebbên over deze energiebron. Van de kant van drie geleerde ge- nootschappèn, het Koninklijk Nederlands Geologisch en Mijn- bouwkundig Genootschap, het Koninklijk Instituut van Inge- nieurs en het Energieonderzoek minder dan 1500 meter liggen, bevinden zich voornamelijk in Midden- en Noord-Limburg, Gelderland én Twente en voorts ift de buurt van het Gooi. De ove rige, dieper gelegen lagen, komen mogelijk in aanmerking voor rechtstreekse winning via me thoden als ondergrondse vergas sing of vergruizing. Het Nederlandse onderzoek zou volgens de drie instituten moeten aansluiten bij de onderzoekin gen, die in Belgie en Duitsland reeds op dit gebied worden ge daan. Verhoging van gasprijs is teveel DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Ne derland (VEGIN) is tegen de ver hoging van de aardgasprijs met acht cent, die minister Van Aar- denne van economische zaken wenst. Telt men de btw hierbij op dan komt de door de minister gewenste prijsverhoging neer op 9,5 cent per kubieke meter. Het standpunt kwam gisteren naar voren in een bestuursvergade ring. Onlangs heeft het secretariaat van de VEGIN voorgerekend, dat de gasprijs op grond van de stijging van de stookolieprijs op 1 januari met ongeveer vier cent omhoog zou moeten gaan. Het bestuur van de VEGIN heeft in deze organisatie niet het laatste woord. Een beslissing over even tuele veranderingen in de be staande tariefafspraken is voor behouden aan de algemene le denvergadering. De wet stelt de minister overigens in staat om buiten de VEGIN om te beslissen over de hoogte van de gasprijs. Volgens de beschikbare zeer schetsmatige gegevens zullen vermoedelijk vier miljard ton kolen in aanmerking komen voor winning in kolenmijnen. Deze re serves, die op een diepte van UTRECHT (ANP) - De cao voor 1979 bij de Nederlandse Spoor wegen is nog steeds niet helemaal rond. Het NS-personeel is slechts bereid om vanaf 1 juli (voor de tweede maal) een half procent van zijn loonstijging op te offe ren, indien de spoorwegen daar "een fikse uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen" tegen over stellen. Deze punten hebben al eerder in het cao-overleg centraal gestaan en ze mondden uiteindelijk uit in een kort geding, omdat de Ver- voersbonden dreigden het trein verkeer stil te leggen als NS niet op de eisen wilde ingaan. De spoorwegen slaagden er in door middel van het kort geding een spoorwegstaking te voorkomen, maar weiden door de president van de Utrechtse rechtbank wel terugverwezen naar de onder handelingstafel. Die onderhandelingen zullen één dezer dagen starten. De bonden wijzen erop dat er in juni een openbreekclausule is bedongen voor het geval er geen overeen stemming wordt bereikt. Deze clausule houdt de garantie in dat de werknemers het in januari in geleverde half procent zullen te rugkrijgen. De bonden wijzen er op dat het zij dat geval tevens de handen vrij hebben om acties bij NS op touw te zetten. Politie (2) Het mag wellicht bekend worden verondersteld, dat de criminali teit en de baldadigheid vooral onder de jeugd steeds grotere vormen aanneemt. Het is zelfs niet meer mogelijk om 's-avonds te wandelen over de Steenstraat, Haarlemmerstraat en omgeving zonder de angst bij zich te dragen dat men op een onverwacht ogenblik door baldadige jeugd wordt gemolesteerd. In dit ver band wordt dan steeds de klacht geuit dat de politie daartegen krachtiger dient op te treden. Nu heeft zich blijkbaar tijdens de 3 oktoberfeesten in Leiden weer een aantal baldadigheden zich voorgedaan, waartegen de politie nu eens krachtig is opgetreden. Ook nu blijkt uit de reeds geuite reacties in uw blad dat ook nu weer de politie het niet goed ge daan heeft. Zelfs heeft een twee tal socialistische raadsleden ge mend daarover vragen te moeten stellen aan onze burgemeester (m.i. in negatieve zin). Ik zou deze socialistische raadsle den willen vragen of zij niets be ters te doen hebben dan deze bal dadige jeugd de hand boven hun hoofd te houden. Deze socialisti sche raadsleden zullen zich voor ogen moeten houden dat ook in een socialistische maatschappij, deze pas kan functioneren wan neer rust en orde is gewaarborgd en voor die rust en orde is de poli tie. Zij heeft m.i. haar plicht ge daan, en dit zal mogelijk een les zijn voor de anderen. Is het niet beschamend, dat een po litieagent met motor een duw krijgt van een der omstanders, zodat de agent komt te vallen en het publiek hem begint uit te jouwen. Maar daarover stellen deze nieuwbakken socialisten geen vragen. Ik vindt dat door deze gebeurtenissen het gezag van het politieapparaat ernstig wordt ondermijnd. N. Langezaal Paramaribohof 47 2315 VW Leiden Politie (3) de politie nog te laks tegen de rel schoppers optrad. Maar dat komt waarschijnlijk omdat zij het publiek dat toevallig zonder bij bedoelingen aanwezig was om de taptoe te bekijken de gelegen heid wilde geven een veilig heen komen te zoeken. Ook na de taptoe wachtte de politie te paard beheerst zodat de men sen konden doorlopen of omke ren. Zodoende bleven alleen de relschoppers en het op sensatie beluste publiek achter (dat publiek is olie op het vuur voor de relschoppers). Daarna begon de politie met enkele charges. Dat de "heren" Peters en Van der Pluym van de PvdA daar ook moesten lopen, getuigt alleen maar dat deze gemeenteraadsle den ook gewone kwajongens zijn, die op sensatie belust waren. Dat mag. Maar dan nog vragen stel len. Zit zulk volk dan in een ge meenteraad? Mooi bestuur heb ben wij dan hier met zulke vogels. De politie is er om de burgers te beschermen. Niet om door dit soort mensen belachelijk te wor den gemaakt W.N. .d. Voort instraat 4 Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17