17,95 Met één oog naar kapitalistische Westen Schnitzler doet het weer velours nu ongelooflijk laag geprijsd DDR bestaat op 7 oktober 30 jaar: Andriessen pleit voor arme landen DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 PAGINA 21 (Door Hans Amesz) goed Jecht van elke staat'of niet OOST-BERLIJN - De ambtenaar van het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken, afdeling journalistieke betrekkingen, weet het zeker „U bekijkt, of u dat nu wilt of niet, toch alles wat hier gebeurt door een Westduitse bril". Hij bedoelt dat ik, vanwege mijn correspondentschap in Bonn, geheel ben overgeleverd aan datgene wat Westduitse cor respondenten in Oost-Berlijn over de DDR berichten. Dat ik met andere woorden een slacht offer ben van de „ongehoorde leugens" die deze journalisten over de „eerste arbeiders- en boe- renstaat op Duitse bodem" ver spreiden. Volgens mijn gesprekspartner is vrijwel alles wat corresponden ten uit de Bondsrepubliek aan het thuisfront vertellen op zijn minst een grove vertekening van de Oostduitse werkelijkheid „Die doen alsof elke DDR-burger er dag en nacht op broedt hoe hij weg kan komen, alsof hier honger- wordt geleden, alsof de mensen rechten hier worden geschon den". Of dat laatste dan niet het geval is, vraag ik hem. Critici van het re gime worden toch opgesloten of uit het land gezet, schrijvers kunnen toch niet publiceren wat ze willen? Mijn vraag is natuurlijk alleen maar koren op zijn molen, het bewijs dat ik inderdaad beïnvloed ben door de giftige Westduitse pro pagandamachine. Er worden, zo zegt hij, geen mensen opgesloten omdat ze kritiek op de staat heb ben, maar omdat ze strafbare handelingen hebben begaan. De vroegere partij-functionaris Ru- dolf Bahro bijvoorbeeld had ge spioneerd en is daarom tot acht j aar gevangenisstraf veroordeeld Niet omdat zijn boek, waarin hij de vloer aanveegt met het Oost duitse machtsapparaat, in het Westen werd gepubliceerd. En wat die schrijvers betreft, zo voegt hij daar aan toe, de Duitse Democratische Republiek laat zich niet beledigen. Niet door DDR-burgers en niet door bui tenlanders. Maar dat is toch het Mensenrechten En hoe zit het eigenlijk met de ver wezenlijking van de mensen rechten in het kapitalistische Westen, wil hij op zijn beurt we ten, om vervolgens zelf het ant woord te geven. Daar heerst toch massale werkloosheid, wordt de vrouw nog altijd gediscrimi neerd, is geen sprake van een omvattende sociale zekerheid voor het hele volk. Dat de ambtenaar van buitenlandse zaken mij er voortdurend aan herinnert dat ik in Bonn woon en dus per definitie „bedorven" ben De Duitse Democratische Republiek bestaat 7 oktober 30 jaar. In die tijd is „Oost-Duitsland" een realiteit ge worden; zelfs de meeste politici in de Bondsrepubliek hebben er vrede mee, hoewel er nog steeds zijn die de hereniging van de beide Duitslanden actief aanhangen. Ondertussen is de DDR drie decennia haar eigen weg gegaan. Onze correspondent in Bonn, Hans Amesz, vergezelde begin sep tember minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) op zijn reis naar de DDR. Het officiële bezoek verliep vrij stroef, maar tussen de bedrijven door kon Hans Amesz stof opdoen is niet eens zo verwonderlijk Want de Bondsrepubliek Duits land, de BRD zoals ze in de DDR zeggen, is - ondanks alle officiële ontkenningen - nog steeds het voorbeeldland, tenminste wat betreft de materiële welstand „Wij zien dat onze neven aan de andere kant in een Mercedes of een BMW rijden en die willen wij ook hebben" De DDR-bevolking is redelijk nauwkeurig op de hoogte van de Westduitse alledaagse werke lijkheid. Behalve in de omgeving van Dresden kan de Westduitse televisie in het hele land worden ontvangen. Onderzoek heeft uit gewezen dat de meeste DDR- BELGRADO (ANP) - Minister An driessen van financiën heeft gis teren in de jaarvergadering van de Wereldbank in Belgrado bij zondere aandacht van de Wester se wereld gevraagd voor de fi nanciële noden van de arme lan den, die geen olie produceren. Hij wees er op dat deze landen het ergst zijn getroffen door de recen te ontwikkelingen, zoals de ster ke verhoging van de prijzen van aardolie. Hun gezamenlijk tekort op de be talingsbalans (die de in- en uit voer weergeeft) zal dit jaar bijna vijftig miljard dollar bedragen. De betrokken landen zullen op gro te schaal financiering van bui tenaf nodig hebben. De gewone handelsbanken zullen daarbij een rol kunnen spelen, maar zij zullen geen voldoende verlich ting kunnen verschaffen voor alle t ontwikkelingslanden. De schuldpositie van vele landen is reeds ernstig en bereikt gevaar lijke afmetingen voor een toene mend aantal arme landen. Wan neer daar dan nog nieuwe buiten sporige schulden tegenover han delsbanken bijkomen, dan kan de noodzakelijke economische aanpassing binnen de arme lan den in gevaar worden gebracht of worden uitgesteld, aldus An driessen. In de huidige omstandigheden zullen het Internationale Mone taire Fonds en de Wereldbank daarom een vitale rol moeten spelen. De lidstaten zullen deze instellingen in staat moeten stel len om deze rol behoorlijk te ver vullen door de middelen van het fonds en dé bank aan te passen en te verbeteren en hun financiële basis te versterken. Uit Wereldraad. De Presbyte riaanse Kerk van Australië treedt uit de Wereldraad van Kerken en de Australische Raad van Ker ken. Daartoe heeft de nationale synode met overgrote meerder heid besloten. De financiële steun van de Wereldraad uit het programma tot bestrijding van het racisme aan Afrikaanse be vrijdingsbewegingen ligt aan dit besluit ten grondslag. De Presbyteriaanse Kerk van Au stralië ontstond in 1974 als af splitsing na een kerkfusie tussen presbyterianen, methodisten en congregationalisten. In haar vonden theologisch en politiek meer conservatieve presbyteria nen elkaar. Twee procent. Het aantal her vormde gemeenten dat deel neemt aan de door de Wereldraad van Kerken gepropageerde 2- procentsactie voor ontwikke lingssamenwerking groeit nog steeds. Tien jaar geleden vroeg de Wereldraad de kerken, 2 procent van hun geregelde inkomen voor ontwikkelingssamenwerking af te zonderen. Vorig jaar droegen- 367 hervormde gemeenten bij (27 procent van het geheel) tegen over 325 in 1977 en 313 in 1976. Dat betekende in 1978 een bedrag van f570.000. Dit jaar heeft de synode weer een beroep op alle gemeenten gedaan om 2 procent op de begroting te zetten, "om als kerken dichter bij de armen te gaan staan" Stijging. Uit een overzicht van de Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk blijkt dat de inkomsten vorig jaar flink zijn gestegen, vooral door de hogere opbrengst van collecten en gif ten. De ontvangsten bedroegen f 10,6 miljoen, tegen f 8,7 miljoen in 1977. Vcor het werelddiako- naat steeg de opbrengst met f 1 miljoen. Meer dan f6 miljoen werd besteed aan hulpverlening. Christen-Turken. De Wereld raad van Kerken gaat in samen werking met het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen onderzoeken waar Turken die hun land hebben verlaten zoal welkom zijn. Hij wil bekijken of er ook mogelijkheden voor op vang buiten Europa zijn, bijvoor beeld in de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland, Canada en Au stralië. De Wereldraad meent dat de christen-Turken vooral in het oosten van dat land zodanig wor den vervolgd dat zij recht hebben op een vluchtelingenstatus. Hervormde Kerk: beroepen te Zetten-Andelst J. H. C. Olie Lin- schoten. Gereformeerde Ker ken; benoemd tot docent Oude Testament aan het seminarie van de Evangelisch Koptische Kerk in Egypte (Kairo) M. Dijkstra Slootdorp. Christelijke Gere formeerde Kerken: bedanktvoor Elburg A. Baars Urk. burgers ook inderdaad naar de westerse beelden kijken. Daar komt bij dat per jaar bijna 8 miljoen burgers uit de Bondsre publiek en uit West-Berlijn naar Oost-Berlijn en de DDR reizen. Als men dit getal afzet tegen de totale bevolking van de DDR (16,8 miljoen), dan komt elk jaar op elke twee bewoners van de DDR één bezoeker uit de Bonds republiek; bezoekers die voor het overgrote deel overtuigde aan hangers van de bestaande ver houdingen in de Bondsrepubliek zijn en dat in DDR-woningen te gen familieleden en kennissen ook min of meer duidelijk zeg gen. Hoofdbrekens Dat deze bezoekersstroom, plus de Westduitse televisie, de leiding van de Socialistische Eenheids partij Duitsland (SED) aanzien lijke hoofdbrekens kost, ja moet kosten, toont, zoals Karl-Heinz Baum onlangs in de Frankfurter Rundschau schreef: Wat zou er eigenlijk gebeuren als in de Bondsrepubliek - met meer dan 60 miljoen inwoners - jaar na jaar 30 miljoen geharnaste SED-aan- hangers op bezoek komen die de politiek van de SED als het beste van het beste voorstellen? De identiteit van een staat wordt meestal bepaald door de verge lijking met andere naties. En voor de DDR is deze vergelijkings maatstaf in eerste instantie de Bondsrepubliek en niet Polen, Hongarije of de Sowjet-Unie. Zo bezien is het niet verbazingwek kend dat de DDR-leiding meer en meer een afgrenzingspolitiek ten opzichte van de BRD be drijft. Of dat echt helpt, is een vraag, die waarschijnlijk nu al met nee kan worden beantwoord. Zoals de- schrijver Stefan Heym, die in juii uit de Oostduitse schrijversbond werd gestoten, het uitdrukt: „Een socialisme dat bang is voor ideeën, daar klopt iets niet, zelfs als men zegt - of zich daarmee verdedigt - dat de DDR ligt op het breukvlak tussen Oost en West. Ja, dat breukvlak geldt natuurlijk ook voor het Westen. Waarom is het Westen dan niet bang voor de ideeën uit het Oosten? Ik bedoel, als ons socialisme, zoals het hier in praktijk wordt gebracht, zo juist en zo attractief zou zijn, dan zou het Westen toch angst moe ten hebben voor onze ideeën. Het Westen had de muur moeten bouwen. Dat zou volgens mij juist zijn geweest" Beton en prikkeldraad De muur is echter niet door het Westen neergezet. De DDR werd op 13 augustus 1961 door beton en prikkeldraad afgegrendeld op bevel van de toenmalige SED- chef Walter Ulbricht. In laatste instantie om te verhinderen dat nog meer DDR-burgers hun land zouden verlaten. In de tijd daar voor waren meer dan drie miljoen Oostduitsers voor Ulbrichts so cialisme gevlucht - een tijdlang niet zonder meer tot schade van de DDR, die op deze wijze haar scherpste critici kwijtraakte. Op den duur kan echter geen enkele communistische staat zich een open grens veroorloven. De DDR liep het gevaar letterlijk leeg te bloeden. Maar zonder deze drei ging was vroeger of later ook een „muur" noodzakelijk geweest. Immers, pas het „opsluiten" van de burgers waarborgt dat over ie dereen macht kan worden uit geoefend. De 13e augustus was voor de DDR- leiding een triomf van vastbeslo ten machtsuitoefening. De SED- top voelde zich destijds trots en tegelijkertijd opgelucht dat de nachtelijke coup was gelukt, zonder dat het Westen daar van tevoren al te veel van had ge merkt en er nadien iets tegen had ondernomen. Nog vandaag de dag wordt elk jaar deze „heroï sche" daad herdacht. In het offi ciële jargon heet de muur „anti fascistische beschermings- De muur heeft echter niet kunnen verhinderen dat de DDR in het dertigste jaar van haar bestaan - dat wordt 7 oktober gevierd - ook van binnenuit voortdurend wordt bekritiseerd. Met name de laatste jaren is een soort openba re mening ontstaan, die rijp is om de roze schijnwerelddie de partij uit het „werkelijk bestaande so cialisme" maakt en dag in. dag uit in de DDR-media laat versprei den, te verstoren. De beruchte „perswetten" dienen er niet in de laatste plaats toe deze schijnwe-, reld hoog te houden en de kritiek op de DDR niet ook nog via de westelijke media te verveelvul- digen. Bruine kroeg Met name vele jongeren laten zich niet „belazeren". In het café „Zur letzten Instanz" in Oost-Berlijn, dat veel lijkt op een „bruine kroeg", heb ik niet bepaald men sen ontmoet die het eens waren met de overal in Oost-Duitsland geschilderde leuzen als: „De Walter Ulbricht DDR is het levend bewijs: zonder kapitalisme gaat het beter!" Dat de toestand in de DDR explo sief zou zijn, zoals met name de Westduitse Springerpers graag wil doen geloven, lijkt niettemin ver bezijden de waarheid. Al het gepraat over een ernstig te nemen georganiseerde oppositie in de DDR, ja zelfs binnen de SED, is onzin. De laatste tijd versterkt zich onder DDR-burgers veel meer de neiging om zich terug te trekken in hun privé-leven, niet meer te doen dan strikt noodza kelijk is. Vele, vroeger zeker loyale, DDR- burgers geloven niet meer zo hef tig in hun eigen staat als socialis tisch alternatief. De partij verliest in toenemende mate aan krediet en hier en daar wordt zelfs het bestaansrecht van de DDR, als „eerste arbeiders- en boerenstaat op Duitse bodem", in twijfel ge trokken. Dat wil zeggen dat niet zomaar meer wordt geloofd dat de DDR, in tegenstelling tot de BRD, de toekomst heeft. Voor de SED is het steeds moeilij ker deze stelling te bewijzen. Ze ker, in de dertig jaar van haar be staan heeft de DDR veel gepres teerd. Haar burgers zijn de „Ame rikanen van Oost-Europa". Maar de materiële vergelijking met de Bondsrepubliek valt steeds na deliger ten aanzien van Oost- Duitsland uit. Een journalist van het officiële partijorgaan Neues Deutschland zei mij dat dat na tuurlijk allemaal „Scheisse" (troep) is, dat het volstrekt onbe langrijk is of er nu meer of minder transistors, eierwekkers, of ande re „kapitalistische prullaria" zijn. Dat kan wel zijn, maar ik weet niet zeker of alle DDR-burgers dat ook vinden. Voorlopig blijkt eerder het tegendeel. De Duitse Democratische Re publiek is nog altijd een bijzon dere staat onder de socialistische landen. Tot aan de bouw van de muur in augustus 1961 onder scheidde zij zich door drie bij zonderheden van alle andere Eu ropese communistische staten: in Berlijn bestond een oncontro leerbare grens, de DDR werd niet algemeen als staat erkend en zij was het kleinere en zwakkere deel van een gedeeld land. Al de ze omstandigheden remden en verstoorden de binnenlandse consolidering. Wantrouwen dan 120 staten - uiteraard niet de BRD - hebben de DDR erkend (Nederland in 1972). Maar het idee van de DDR als kleiner en zwakker deel van een natie is gebleven. Vandaar de heftige kri tiek van de ambtenaar van bui tenlandse zaken op de BRD-cor- respondenten in Oost-Berlyn. Vandaar zijn wantrouwen tegen over mij omdat ik in Bonn Westduitse politici leveren - wel licht onbewust - munitie voor de ze kritiek. Als bijvoorbeeld altijd weer verkondigd wordt dat het gehele Duitse volk „in vrijheid over zijn lot moet kunnen be schikken", dan betekent dat vanuit Westduits oogpunt niets anders dan dat de DDR in feite weer bij de Bondsrepubliek moet horen en niet omgekeerd. Bo vendien verschaft de Bondsre publiek altijd weer bewijzen voor de onheilsverwachtingen van de SED-agitatoren: neo-fascistische uitwassen, beperkingen van bur gerrechten (Berufsverbote), acti viteiten van de binnenlandse veiligheidsdienst die niets met veiligheid te maken hebben. Maar, door te verwijzen naar de Bondsrepubliek worden de bin nenlandse problemen van de DDR niet opgelost. Het is altijd al een zwaktebod geweest de eigen problemen te wijten aan de schuld van anderen. En dat is precies wat de SED doet. voor Bekijkt U eens vrijblijvend de overige soorten velours. Wel 12 verschillende kwaliteiten vormen een kollektie om trots op te zijn. Waar is dit nu nog mogelijk? Alleen bij Schnitzler natuurlijk. Prachtige velours gordijn stoffen kunnen wij nu éénmalig aanbieden voor een ongekende prijs, daar één van Nederlands grootste veloursfabrikanten éénmalig een speciale prijs ontwikkelde voor haar beste kwaliteit. Zacht en warm in elk interieur, geen B-keus, 100% zuiver katoen en 120 cm breed. Vanaf nü te verkrijgen in 8 verschillende kleuren te weten lever-bruin-goud-groen- brique-rood-fraise en blauw. éénmalig! geen bezorging! neemt U de maten zelf mee! velours d'orée van ƒ32,50 per meter Leiden - Haarlemmerstraat 54 - Tel.: 071 - 13 43 87 Vestigingen in:'s-Gravenhage Voorburg - Delft Vlaardingen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21