LEIDSCH DAGBLAD Werkwilligen slaags sleepbootstakers met M Vragen over politie Miljoenen- zwendel vandaag av°nden lengen T ussenverkiezingen in Zuid-Afrika klap voor Botha's beleid iI LM PRATEN MET PLO MONDDOOD SPRINGVEREN MATRAS Prinselijke vechtpartij DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35978 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ARNHEM (ANP) - Een speciaal Nederlands rechercheteam heeft in de afgelopen zes weken samen met de Duitse politie een om vangrijke zwendelzaak aan het licht gebracht. De zwendelaars blijken in Duits land bij honderden firma's goe deren te hebben aangeschaft zonder ooit een cent te betalen. Veel van deze goederen zijn te ruggevonden in Nederland. De totale waarde van de verduister de spullen bedraagt minstens twee a drie miljoen gulden. De Nederlandse politie arresteerde in verband met deze zaak vijf per sonen, onder wie drie hoofdver dachten uit Ede en Apeldoorn. De Duitse politie verrichtte ook enige aanhoudingen. De oplichtersbende werkte onder de firmanaam Dolitz GMBH, ge vestigd in Neuss. Op naam van dit bedrijf, dat begin dit jaar door de zwendelaars was opgekocht, werden alle mogelijke goederen ^^aangeschaft, variërend van hon denvoer tot vorkheftrucks. De goederen moesten door de leve ranciers steeds worden afgele verd bij een grote loods in Neuss Van daar verspreidden de oplich ters de goederen over andere loodsen in Nederland en West- Duitsland. De in Nederlandse loodsen aange troffen goederen vertegenwoor digen een waarde van naar schat ting één a twee miljoen gulden. In Duitsland is tot nu toe voor één miljoen gulden aan nooit betaal de spullen gevonden. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Al hoewel de „Herstigte Na tionale Partij" bij de tus- senverkiezingen, die gis teren in Transvaal plaats vonden, geen zetels kon veroveren, viert zij de uit slagen toch als een over winning. De leider van de partij, Jaap Marais, werd door enthousiaste aan hangers, waartoe vooral blanke mijnwerkers beho ren, op de schouders ge dragen, terwijl leden van de Nationale Partij tranen in hun ogen hadden. De regeringspartij behaalde in Rus tenburg - het centrum van de weerstand tegen Botha's liberale politiek - nog 5868 stemmen, de „Herstigten" daarentegen meer dan 4000. Men schat dat ongeveer 50,8 procent van de kiezers heb ben deelgenomen. In de andere kiesdistricten (Prinshof, Preto ria, Brentwood en Germiston) was de opkomst nog minder en wordt op 20 tot 30 procent ge schat. De Nationale Partij veroverde "wel iswaar opnieuw alle zetels, maar toch worden de uitslagen gezien als een gevoelige klap voor Bo tha's politiek. De secretaris van de blanke mijnwerkersunie, Ar- rie Paulus, werd door aanhangers van de „Herstigte Nationale Par tij" in Rustenburg als overwin naar gevierd. Hij beschuldigde opnieuw de minister van arbeid, Fanie Botha, en journalisten van het Afrikaanse dagblad Beeld, dat zij bezig zijn om de blanke man in Zuid-Afrika te verko pen. Minister-president Botha daaren tegen verklaarde, nadat hij de eerste uitslagen van de verkie zingen had gezien: „De resultaten zijn in elk geval een bewijs daar voor, dat de regering moet voort gaan in die richting, die zij nu eenmaal heeft ingeslagen". Bo tha en vier van zijn ministers richtten gisteren nog eens een scherpe aanval op de gewezen minister van inlichting, dr. Con nie Mulder, die bezig is om de Na tionale Partij-politiek te kritise ren en een nieuwé partij te stich ten. Botha verklaarde dat Mulder met medeweten en toestemming van het gehele kabinet werd ontsla gen wegens de „rotzooi" in zijn departement van inlichting. De ministers verklaarden gemeen schappelijk dat Mulder bezig is om „grove leugens" te vertellen om daarmee schade te berokke nen aan de partij. Alhoewel de Progressieve Federale Partij eveneens meer stemmen bij de tussenverkiezingen behaalde dan in 1977, hetgeen op een ten dentie naar links wijst, kon zij geen enkele zetel 1112(1 EBarair 30 PAGINA'S 'I Receptionist Holiclay-Inn overvallen (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Een gewapende, onbe kend gebleven man, heeft van nacht de receptionist van het Ho- liday-Inn hotel aan de Haagse Schouwweg in Leiden beroofd van ruim 5000 gulden. De man drong rond één uur het ho tel binnen en vroeg de receptio nist, de 26-jarige F. Hollander, om geld. De man hield daarbij een vuurwapen op de receptio nist gericht, die zijn belager ver volgens 5300 gulden in verschil lende valuta overhandigde. Hier op maakte de overvaller zich ijl- lings uit de voeten. Volgens Holliday-Inn-manager M. Spaargaren heeft geen van de gasten ook maar iets van de over val gemerkt. Spaargaren toonde zich vanochtend overigens zeer verbaasd over het gebeuren van vannacht. Hij zei: "Wij beschik ken over een optimaal bewa kingssysteem. Deze overval had eigenlijk nooit kunnen plaats hebben. Er moet dus op de een of andere manier iets mis'zijn gegaan. ROTTERDAM (GPD/ANP)- De Rotterdamse politie heeft vanmorgen twee havenslepers gearresteerd en twee sleepboten in beslag genomen nadat stakers vannacht in actie waren gekomen tegen een groepje werkwilli gen. De sleepboot Neptune 11, die lag afgemeerd in de Waalhaven en op slot was, werd afgelopen nacht door stakende havenslepers opengebroken en meegenomen Met dit vaartuig enterden zij de Smit Duitsland, bemand met werkwilligen, die juist bezig was een schip af te meren. De stakers kapten de sleeptros en klommen aan boord van de Duitsland, waarna een vechtpartij ontstond Twee werkwillige bemannings leden werden gewond. De havenslepers namen daarop het roer over en voeren met de Duitsland terug naar de Willems kade. De bemanningsleden wer den als gevangenen, zoals de Smit-directie later meedeelde, in het vooronder meegevoerd. Bij de kade aangekomen, kregen de overmeesterde werkwilligen kans op een van de boten van de Rivierpolitie over te stappen. De directie van Smit Internationale heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal politie arresteerde twee havens lepers, die met hun auto's op de politieafzetting aan de Willems kade waren ingereden. Zij wor den beschuldigd van poging tot doodslag. De directie van Smit Internationale is zeer verontwaardigd over het gewelddadig optreden van de stakers. Volgens de directie zou den de werkwilligen van de sleepboot Duitsland met stokken en ijzeren staven zijn behandeld Omstreeks kwart over één van nacht is bij het gebouw van de Voedingsbond en Vervoersbond van de FNV aan de Utrechtse Goeman Borgesiuslaan een bom ontploft. Er werd nauwelijks schade aangericht. Bij nader on derzoek bleek het om een brand bom te gaan die bestond uit een jerrycan met vijf liter benzine plus een ontstekingsmechanis- Quasimodo, de gebochelde klokkenluider van de Notre Dame, was een van de opval lend sterk uitgebeelde figu ren in de optocht die gisteren door Leiden trok en toch weer een van de hoogtepun ten van het met veel traditie omgeven 3-oktoberfeest was. Want al brengt men hier en daar enkele veranderin getjes aan in het programma, het is en blijft een "ouder wets feest". Dat gisteren overigens volgens velen meer belangstelling dan ooit trok. Er was soms geen door komen aan PAGINA LEIDEN Nieuw popidool in Enge land: Gary Numan PAGINA 5 NOC vindt dat Moskou-gan- gers niet aan politiek mogen doen PAGINA Winst voor linker vleugel van Labour PAGINA 9 Drie Nederlandse ploegen haalden volgende ronde: Feyenoord, Ajax en PSV. Twente verloor race tegen de tijd PAGINA'S 15 en 17 Albeda niet onwelwillend tegenover vijf-ploegen dienst PAGINA 25 Het Nederlands Olympisch Comité heeft het verbijsterende plan om mensen die volgend jaar aan de Spelen in Moskou deelnemen, te voren te laten beloven dat zij zich daar van politieke activiteiten ont houden. Daarmee wil men dan voorkomen dat de sportmensen aan demonstraties zullen mee doen of gaan praten met dissi denten. Eigenlijk wil het keurige clubje re ceptietijgers in blazer tijdelijk één van de belangrijkste grondrech ten van de burger buitenspel zet ten: de vrijheid van meningsuiting. Ooit heeft een befaamde official wel eens een al te brutale atleet toegevoegd: jullie moeten niet zaniken, jullie moeten hardlopen. De ideeën van het NOC gaan nog wat verder; de chronometer moet de leidraad van de atleten zijn en niet hun geweten. Een meneer van het NOC roept, kennelijk om zijn argumenten kracht bij te zetten, dan ook nog uit dat men een maand geleden de sportbonden al van de plannen op de hoogte heeft gesteld en dat er van niemand een woord van kritiek is vernomen. Ook in die kringen ligt men dus niet wakker van de gedachte dat een sport man nog wat meer is dan alleen iemand die hard kan lopen of goed strafbully's kan nemen. Het is te hopen dat sportmensen die muilkorf niet aanvaarden. De publieke opinie kan hen daarbij helpen. Eén ding is zeker: de mentaliteit, waarvan de bonzen van het NOC hebben blijk gegeven, staat er borg voor dat ze het met de gast heren in de Sovjet-Unie best zul len kunnen vinden. Over de vrij heid van meningsuiting denken ze ongeveer hetzelfde. Opnieuw partij van Tim man afgebroken RIO DE JANEIRO (ANP) - Jan Tim man zal ook voor zijn partij uit de negende ronde van het in terzonale toernooi in Rio de Ja neiro, tegen de Argentijn Luis Bronstein, opnieuw achter het bord moeten. Want ook de ne gende ronde leverde weer veel afgebroken partijen op, waarvoor de spelers vandaag en zo nodig op de rustdag morgen de tijd krij gen. Zwijgzaam NEW YORK (AP) - Een 29-jarige Uruguees heeft de Newyorkse politie vandaag verteld dat zijn echtgenote tijdens het beproe ven van de springveren matras van hun hotelbed door het raam van de 19de verdieping van het Taft hotel naar beneden is gevallen. De vrouw overleed aan haar verwondingen. Tegenover de politie verklaarde de man dat zijn vrouw op het bed aan het springen was, toen zij per ongeluk door het raam naar buiten vloog. De politie houdt de man voor verder verhoor vast. DEN HAAG - Issam Sartawi.een hoge functionaris van de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie PLO brengt een bezoek aan Nederland Vóórdat hij een gesprek met leden van de vaste Tweede Kamercom missie voor buitenlandse zaken begon, had Sartawi (links) een onderonsje met CDA'er Jan Nico Scholten (zie ook pagina 9) Zowel de havenslepers als het ac tiecomité zijn erg zwijgzaam over het verloop van de gebeurtenis sen. Zij ontkennen echter dat er geweld is gebruikt bij het over halen van de bemanning van de Duitsland om het sleepw^rk op te geven. Volgens hen zouden de acht mensen, na een gesprek, vrijwillig het werk hebben neer gelegd. Dit wordt echter door de politie tegengesproken, want te gen de grote overmacht van 40 stakende havenslepers aan boord van de Neptune zouden de acht werkwilligen weinig hebben kunnen uithalen. Over optreden na taptoe in Leiden (Van e r verslaggevers) B AARN (GPD) - Leerkrachten van het Baarns lyceum moesten er gisteren aan te pas komen om de oudste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, Willem-Alexan- der, te scheiden van een klasge noot. De 12-jarige prins moest het ge vecht met lichte verwondingen bekopen. De conrector van het lyceum zal de twee kemphanen over het voor val onderhouden. Zowel de lei ding van de school als de veilig heidsdienst van het koninklijk huis, weigerden commentaar te leveren. Hardhouten PLINTEN reeds gelakt 1 ,50 p. mtr. tóch even kijken' bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags geopend In overleg met Rotterdamse bur gemeester Van der Louw was de politie met een Mobiele Eenheid vannacht naar de Willemskade gegaan om het de Rivierpolitie mogelijk te maken de sleepboten Neptune (van sleepdienst Zwaak) en de Duitsland, die af gemeerd lagen bij de andere sleepboten, in beslag te nemen. Aan boord van de Neptune trof Volgens de beide raadsleden stona LEIDEN - De PvdA-ge- meenteraadsleden Peters en Van der Pluym hebben aan burgemeester Vis van Leiden schriftelijke vra gen gesteld over het op treden van de Leidse poli tie naar aanleiding van de relletjes die zich dinsdag avond rond de sociëteit Minerva hebben afge speeld. traditionele 2 oktober-taptoe uit voerde gepaard gingen met een grote mate van intimidatie. Peters en Van der Pluym, die de relletjes rond Minerva van nabij hebben gevolgd en zelf herhaal delijk sprintjes hebben moeten trekken om geen klappen op te lopen, verwijten de Leidse politie dat zij heeft nagelaten om on schuldige omstanders in be scherming te nemen. Zij zeggen: 'Men heeft verzuimd om na af loop van de taptoe de Breestraat ter hoogte van Minerva af te slui ten en omstanders per megafoon te waarschuwen dat men zich moest verspreiden". ""Nu dat niet is gebeurd liepen voorbijgangers ongewild in een fuik met alle kans op een pak slaag of te worden opgejaagd door politie te paard en motora genten met de wapenstok tussen de tanden. Het is werkelijk een wonder dat er als gevolg van het onbesuisde politie-optreden geen ernstige gewonden zijn ge vallen", aldus Peters en Van der Pluym, die hun kritiek op het op treden van de Leidse politie in vier vragen aan burgemeester Vis hebben samengevat. de politie zes flessen aan met e nog onbekende vloeistof en en kele lonten. Tientallen politiemensen te paard en met wapenstokken bewapen de agenten hadden de Willems kade afgezet. Postende havens lepers werden door de actie van de politie opgeschrikt. Volgens hen heeft de politie aan enige klappen uitgedeeld. De het optreden van de politie geen verhouding tot wat er is ge beurd. "Wij vragen ons af of het gooien van vuurwerk moet wor den beantwoord met drieste ach- tervolgingsritten op de motor fiets", aldus de beide raadsleden die menen dat de charges die de Leidse politie tijdens en na de Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 i 4 weken lang h« LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever mei over 1 nacht gs Leidsch Dagblad eerst Minder zacht In de nacht en ochtend enkele buien, mogelijk met onweer. Overdag ook op klaringen. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden. Middagtemperatu- ren ongeveer 18 graden. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid oost en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) BSHfci» 0< is verbouwd én vanaf vandaag is het weer de moeite waard om er een kijkje te nemen, vooral omdat er van alles gebeurt. r half gek) e s abonnee noterer J kun! mi| m i v heden als Adres Woonplaats Gironr Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1