Grenzen gezondheidszorg in zicht Blik in de weekbladen Staatssecretaris Veder-Smit streeft naar matiging en versobering DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 PAGINA 11 LEIDSCHENDAM - De gezondheidszorg is en blijft te duur; het zijn er niet weinig die dat van de daken blijven roepen. En zelfs de nieuwbakken minister van wetenschapsbeleid dr. A. van Trier deed deze maand nog eens olie op het vuur door laconiek - en vermoedelijk bezijden de waarheid - in Maastricht te beweren, dat de gezondheidszorg in Nederland over twee jaar nog 30 procent meer zou gaan kosten dan nu al het geval is en neer zou komen op 12 procent van het bruto nationaal produkt. om de geldkraan open te krij gen. „Dat zou je niet zeggen als je mijn wachtkamer zag" zegt de staatssecretaris. Dat het wel wat minder kan met de groei van de kosten van de gezondheidszorg, daarover is zo ongeveei iedereen in Ne derland het wel roerend eens, alleen is het vaak nog wel zo, dat diezelfde iedereen meent dat anderen moeten bezuini gen, en dat men zelf nog drin gend het een en ander erbij moet hebben, altijd met een beroep op de kwaliteit van de gezondheidszorg die erdoor zou verbeteren. Mevrouw mr. E. Veder-Smit, staatssecretaris van volksge zondheid, meent met de nota over de ontwikkeling van de gezondheidszorg, bij het vasthouden van de koers naar minder groei, vaste grond on der de voeten te hebben. „De volksgezondheid blijft een groeisector", zegt zij, „ook in omvang van personeel, de bouw en de kosten. Maar daarbinnen proberen we toch tot een matiging te komen, waarbij de kwaliteit gehand haafd moet worden en zo mo gelijk nog enigszins verbe terd" Haar nota, in haar visie het lo gisch vervolg op de nota- Veldkamp en de structuurno ta van haar voorganger Hen driks, heeft bij de behande ling in de Tweede Kamer weinig kleerscheuren opge lopen, en de bewindsvrouw voelt zich dan ook politiek stevig in de schoenen staan. Met de nota in de hand zijn zelfs al enige concrete maatregelen aan te wijzen, die genomen zijn ter beteugeling van de ongebreidelde kostengroei, zoals dê weigering van hart- chirurgie aan Zonnestraal in Hilversum en aan Groenlo voor de bouw van een nieuw Ziekenhuis. Mevrouw Veder is het dan ook niet met prof. Greep uit Maastricht eens, die onlangs zei. dat een pressie groep maar luidkeels roepend hoeft plaats te nemen in de wachtkamer van de minister „Alle plannen van ziekenhuizen en instellingen worden scherp bekeken, wij doen er alles aan om sobere en ratio nele plannen tot stand te brengen. Intussen vind ik wel, dat impulsen uit de be volking via de Tweede Kamer tot uiting gebracht moeten kunnen worden. Er moet een zekere flexibiliteit zijn om nieuwe ontwikkelingen te volgen. Wat de Tweede Ka mer - naar aanleiding van het debat over de Moerman-me thode - aan wensen op het ge bied van de kankerbestrij ding heeft neergelegd en wat wij zelf hebben voorgesteld, moeten we in evenwicht zien te brengen. Ik geloof dat het goed is dat dat altijd kan, an ders zouden wij hier in Leid- schendam wel wat al te macji- tig worden. Maar goed, na tuurlijk moet niet aan elke willekeurige pressie worden toegegeven" - De financiering per verpleeg- dag is een zaak die veel mo gelijke bezuiniging tegen houdt. Mevrouw Veder: „Ik ben altijd een van diegenen geweest die heeft benadrukt dat dat sys teem veel gunstige ontwik kelingen, zoals een verschui ving naar poliklinische be handeling, tegenhoudt. Dat systeem brengt een zieken huis ertoe, veel verpleegda- gen te maken om de financie ring zo goed mogelijk rond te krijgen, en dat moeten we na tuurlijk niet hebben. Een commissie van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven gaat dat nu bekijken. Zelf meen ik, dat je het voor een ziekenhuis aantrekkelijk maakt als je toestaat dat het zelf mag besteden wat het in een bepaald jaar overhoudt, natuurlijk wel op voorwaarde dat het in geval van een tekort zelf aanvult" Mevrouw Veder-Smit „Maar hoe dan ook, ik vind het een winstpunt dat men bereid is mee te vyerken om het tarief ter discussie te stellen. Het is ook wel een hele ingreep. Er komen nog meer zaken ter discussie, neem de specialis tentarieven, de huisartsenta rieven waarbij het gaat in de richting van de praktijk verkleining" - In al die commissies zitten mensen die belang hebben bij een zo traag mogelijk verloop van die veranderingen. Mevrouw Veder: „Er komt ook van andere zijde wel enige druk. Bij de huisartsen is een geweldig potentieel in aan tocht, er zijn er nu al honder den die graag een praktijk zouden hebben maar er niet aan kunnen komen. Als die zich buiten de LHV (huisart senorganisatie, red.) gaan vestigen en dus niet meedoen met allerlei afspraken, dan krijg je een geweldige onrust in die wereld. Dus is het in 't belang van de LHV om mee te werken aan een verantwoor de praktijkverkleining. Dat zelfde geldt in nog sterkere mate voor de specialisten. Ik vind, datje bij dat alles ook de belangen van de betrokkenen in het oog moet houden en niet blindelings te werk moet gaan vanuit het algemeen belang" - Ondanks dit alles is er nog al tijd een onevenredige belang stelling voor de topgenees- kunde, het allernieuwste dat vaak het allerduurste is. „Ja, je moet toch ook blij zijn dat er mensen zijn die iets nieuws willen bedenken, zo is tenslotte de nierdialyse ge vonden en tal van levensred dende operaties. Aan de an dere kant rijst natuurlijk de vraag: waar liggen de grenzen van de gezondheidszorg? Die grens van wat we nog kunnen komt volgens mij wel in zicht, nu; wat voor transplantaties moetje nog wel doen en wel ke niet? Het publiek toont wel een kentering, geloof ik. Je hoort steeds meer van men sen die van bepaalde opera ties afzien, die zeggen: laat mij maar op de gebruikelijke manier aan mijn eindje ko men, ik wil niet eindigen in een ziekenhuis met allerlei toestellen aan me" - Vaak worden de nieuwe ont wikkelingen bepleit met een verwijzing naar de mogelijk heid, dat de kwaliteit van de gezondheidszorg erdoor ver hoogd wordt. ..Kwaliteitsbewaking is wel een hoeksteen van mijn beleid De ontwikkelingen waar u op doelt kunnen zeker de kwali teit verhogen, maar het kan ook betekenen dat er beslag wordt gelegd op de collectie ve middelen voor een voor ziening waar maar een be perkte groep van profiteert, terwijl er grote groepsverlan- gens zijn die voorrang zouden moeten krijgen" ■Om iets concreets te noemen, men kan in een ziekenhuis graag hartchirurgie doen, of een scanner aanschaffen, maar dat kan betekenen dat het dan niet meer mogelijk is in die regio de wijkverpleging te verbeteren, die voor een heleboel mensen van belang is". Over deze en dit soort on derwerpen zal in een nota die de staatssecretaris binnen kort gaat uitbrengen over de eerstelijnsgezondheidszorg het een en ander worden op gemerkt. Regionalisering van de ge zondheidszorg is een van de zaken waar we veel mee te maken hebben. Een probleem lijkt me, dat die samenwerking altijd blijft stuiten op de organisatori sche zelfstandigheid van de instellingen. Mevrouw Veder „De instellin gen zullen, als de regionalisa tie eenmaal een wettelijke ba sis heeft, afhankelijk zijn van wat er in de regio mogelijk is. De regio bepaalt zelf wat er gebeurt, in overleg. De regio nale commissie stelt een plan op, waar bijvoorbeeld een ziekenhuis zich ook aan zal moeten houden" Dan blijft er van de eigen zelf standigheid niet zo vreselijk veel meer over. .Nou, dat vind ik niet: er blijft geweldig veel over. Men zal inderdaad duidelijk weten: dit is het maximum waarmee ik moet zien te werken, maar het blijft natuurlijk heel goed mogelijk een ziekenhuis te runnen binnen de toegestane mogelijkheden. Die afspra ken zullen wel enigszins knellend zijn. maar ze moeten er komen; iedereen wil wel méér en beter, maar dat kan nu eenmaal niet meer onge breideld" We zouden moeten voorko men dat de mensen bij de dokter terechtkomen. Mevrouw Veder: „Tja. De men sen leven verkeerd, ze belas ten zich te veel door veel te drinken en onder hoge druk te leven, men eet te veel en slaapt te weinig. En dan: een mens moet tenslotte ook een keertje dood..." „Ik vind dat we met de preven tie een heel eind zijn, neem de inenting tegen infectieziek ten. Maar als je de ene ziekte hebt uitgeroeid komt de an dere ervoor in de plaats. De geestelijke nood is in onze tijd een belangrijke ziekte. Maar wat is geestelijke nood? We hebben dat nu aan de hand met de discussie over de er kenning van die instituten voor multidisciplinaire psy chotherapie, er is weinig overeenstemming over hoe je dat moet definiëren" ,-Je niet helemaal happy voelen, niet helemaal in welzijn le ven, dat is zo oeverloos. Mi nister Pais (onderwijs) zegt dat wel eens, en ik ben het met hem eens: de mensen moeten een beetje weerbaar zijn, je moet ook zelf eens proberen je problemen op te lossen, en niet voor alles de overheid aanspreken" Mevrouw Veder „Verstandige voorlichting is niet gemakke lijk. Je moet de mensen dicht aan de huid kunnen komen, ik denk aan de wijkzuster, de huisarts die de hele Neder landse bevolking ziet. Maar we zullen misschien onder ogen moeten zien dat bepaal de zaken niet uit te roeien zijn. Ik merk het zelf ook, als ik erg moe ben moet er aan het eind van de dag iets van alcohol komen, daar heb je je levens ritme zelfs een beetje op ge bouwd. En je kunt het je na tuurlijk ook veroorlo- - Hoe staat het, ten slotte, met de eigen bijdrage van zieken fondsverzekerden? Mevrouw Veder: „De Zieken fondsraad is in diverse com missies hard bezig aan oplos singen. Er wordt bijvoorbeeld gedacht aan de vraag, of ie dereen wel terecht verzekerd is, er komt een snellere con trole op het verzekenngsbe- stand en meer van die dingen. Bij Sociale Zaken is een wet in de maak om mensen boven de 65 uit de ziekenfondswet te halen. Mogelijk dat de Zie kenfondsraad ook aanbeveelt om bepaalde verstrekkingen te schrappen; genoemd zijn de geneesmiddelen die bij de drogist verkrijgbaar zijn" SANTÉ BRUIN EISEVIERS Op de voorpagina van Elseviers Magazine prijkt minister Job de Ruiter van justitie. Hij wordt aan de tand gevoeld over zaken als porno, prostitutie, verloedering, euthanasie en abortus. Over por no zegt hij: "Het is de vraag of porno zo schadelijk voor de jeugd is". Onder de kop "De triomf van een geel vorkheftruckje" bericht EM over de staking bij Shell. Het blad vraagt zich af welke super noten kraker de Industriebond in han den meende te hebben om deze supernoot te kraken. Hoogendijk in zijn commentaar "De FNV hangt teveel de onschuldige jon gen uit. Wie strijd wil - en dat is een staking - moet tegenvuur verwachten" Elsevier zet voorpublicatie voort van de memoires van Henry Kis singer. hervormd i^^lnederland Zeer aan te bevelen is de aflevering van Hervormd Nederland van deze week. Op de middenpagi na's een lang interview met Henk Neuman, directeur van het Ne derlands Instituut voor Vredes vraagstukken (NIW) en de laat ste weken vooral in het nieuws als voorzitter van de CDA-com- missie voor vrede en veiligheid. Onlangs heeft deze commissie een rapport uitgebracht dat lijn recht ingaat tegen het standpunt van de Tweede Kamerfractie van het CDA. Neuman is ervan overtuigd dat de kernwapens in West-Europa ge moderniseerd moeten worden. Hij zegt dat je twee keuzen moet afwegen: "Een kleine kans op een zeer verwoestende kernoorlog en een grotere kans op een iets min dere, maar nog altijd zeer ver woestende oorlog. Omdat ik voorlopig het verd wijnen van het kernwapen niet zie èn omdat het kernwapen de grootste zeggings kracht ten behoeve van de af schrikking heeft, kies ik voor dit nucleaire afschrikkingseven- wicht inplaats van de veellabie- lere situatie waarin onvoorstel baar veel ellende in het verschiet ligt". Ronduit amusant is het gesprek dat Kees Waagmeester heeft gehad met Industriebond FNV voorzit ter Arie Groenevelt over de sta kingsacties bij Shell. Arie is weer aardig op dreef: Was het wel doordacht om aan de staking te beginnen is de vraag. "Is uw vraag wel doordachtis het antwoord van Groenevelt. En op de vraag of de vijfploegen dienst, afgezien van Shell wel door het bedrijfsleven betaald kan worden antwoordt Groene velt: "Hoeveel vakantiedagen heeft U? Heeft u zich ooit wel eens afgevraagd, of die betaald kon den worden?" Ook in het blad een gesprek met Nel Barendregt. oud-kamerlid voor de PvdA, en nog eventjes kabinetschef op het bureau van de Europese commissaris Henk Vredeling in Brussel. Volgend jaar oktober wordt ze directeur van de Academie van Beeldende Kunsten in Rotterdam. Ook zij maakt zich zorgen over de ecc nomische ontwikkeling van N< derland: "Nu ik veel meer inte nationale cijfers onder ogen krijg geloof ik dat Nederland ec misch een moeilijker tijd tege moet gaat dan de andere landen Dat zit hem in het loonkostenni veau waar de sociale voorzienin gen bij horen". Een verslaggever van Vrij Neder land was vorige week aanwezig op het strijdtoneel van Shell. Ook ging hij kijken bij de demonstra tie van werkwillige Shell-werk- nemers en constateerde dat niet alleen kantoorpersoneel hieraan deelnam. Een vorkheftruck chauffeurs die meeloopt ver trouwt hem toe: "Die vijf ploegen dat willen alleen de jonge heet hoofden, die zitten in de bond,die hebben een verloofde, die willen vroeg thuis zijn. Voor mij hoeft het niet'J. Een jong kaderhd van de Indus triebond FNV analyseert de si tuatie als volgt "Behalve de sta kers werken er bij Shell twee soor ten mensen. Je hebt de werkwilli gen, die z ij n oliedom .Enjehebt de directie, die is geraffineerd" Vrij Nederlands' huistekenaar Jaap Vegter wordt geïnterviewd naar aanleiding van de Jaarprijs van het Stripschap die twee weken .geleden aan hem werd uitgereikt. Erg aardig is zijn mening als striptekenaar over striplezers: "Het moet maar eens gezegd wor den, maar de liefhebbers van strips zijn mensen die te lui zijn om een boek te lezen of om in een museum een schilderij te gaan zien. Voor de luien van geest. Precies! Dat wordt tegenwoordig als ouderwetse onzin of zelfs als blasemie beschouwd, maar het is wel waar". De opkomende ster in de WD- fractie, Rudolf de Korte, wordt door Hans Smits geportretteerd. De Korte heeft nog een aardige boodschap voor premier Van Agt "Dit kabinet met Zijlstra als premier zou al heel wat beter overkomen. Van Agt zou in elk geval maar eens wat lessen moe ten nemen bij Zijlstra. Scheele in de strijd met dit con cern vergelijkt hij met een plaat selijke verzetsgroep die de Waf- fen SS divisie Das Reich tot te genstander koos. Theun de Winter van de Haagse Post volgt met Jan Wolkers het spoor terug naar 1944, het jaar waarin zijn boek Kort Ameri kaans speelt. Volgende week gaat de film (die voor een groot deel in Leiden is opgenomen) in premie- re. terwijl het boek de veertigste druk beleeft. De veertigste druk is overigens flink veranderd vergeleken met de eerste druk uit 1962. Wolkers kon zich niet meer vinden in de oorspronkelijke tekst en besloot tijdens de voorbereidingen voor de film de tekst te herschrijven. De wijzigingen gaf hij bij stukjes en beetjes door aan regisseur Guido Pieters aangezien het sce nario was gebaseerd op de oude versie. Wolkers: "Ik dacht als dit zo ver filmd en uitgesproken wordt,dan loop ik gillend de bioscoop uit of ik zak brandend door de bank Van schaamte" HP had een gesprek met'Shell-di- recteur Meijers over de staking bij het bedrijf en de gevolgen. Hij vergelijkt vakbonden met zee leeuwen. "Als je een vis toegooit wordt die opgeslikt en dan komt dat koppie weer". De Tijd kan er gewoon niet om heen. De paus is dan ook in full colour op de voorpagina. Twee redacteuren van het blad maken de balans op van één jaar Karol Wojtyla als paus. Leo Ester is iets langer voorzitter van de Industriebond CNV. Hij steelt echter bijna net zo goed als de paus de show. Hij werd onder vraagd over het hoe en waarom het CNV zich afzijdig hield van de staking bij Shell, liet verschil met de FNV schuilt in het tempo en prioriteit, zegt hu De eisen van Groenevelt zijn te abrupt. Politiek redacteur Rob Vermaas gaat in op de "geheime" bespre kingen tussen VVD en PvdA prominenten in het Haagse hotel Des Indes. Zijn conclusie: "Zon der enige vreugde moet daarom worden vastgesteld dat ook de ge zamenlijke afkeer van PvdA en WD van de methode van politiek bedrijven door het CDA, geen nieuwe partij politieke verhou dingen kan scheppen". MARK KRANENBURG

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11