Rede Carter zeer koel ontvangen Patstelling op congres Britse Labourpartij Paus dringt in vergadering van Verenigde Naties sterk aan op vrede Statuut voor autonomie Galicië Herzien plan voor Namibië VS-ambassadeur uit Chili teruggeroepen Protestmars in Iran tegen werkloosheid OPNIEUW VERSCHIL VAN MENING TOP IN LONDEN WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Weer breuk in kerncentrale RED WING (UPI) - In de kern centrale op Prairie Island van Red Wing in Minnesota is gis teren een buis van een stoom- gènerator gesprongen, waar door in en buiten de centrale radio-actieve gassen moeten zijn vrijgekomen, aldus een woordvoerder van de betrok ken elektriciteitsmaatschap pij In de vrije lucht is echter geen radio-activiteit gemeten. De centrale staat ten noorden van Red Wing, ongeveer 55 km ten zuidoosten van Min- neapolis-St. Paul aan de Mis sissippi. (Van onze correspondent) LONDEN - De linkervleugel van de La bourpartij is er niet in geslaagd om de procedure voor de keuze van de partij leider te veranderen. Wel is een linkse motie door het partijcongres in Brighton gesteund waarbij Labourparlementa- riërs niet meer automatisch hun kandi datuur kunnen verlengen wanneer het kiesdistrict dat zij vertegenwoordigen daar niet mee akkoord gaat. De partijleider (en mogelijkerwijs dus de eerste minister) zou dus gekozen blijven worden door de Labourparlementariërs in plaats van door het door de linker vleugel voorgestelde kiescollege dat samengesteld zou moeten worden uit alle lagen van de partij. Een derde en belangrijke motie waarbij de samenstelling van het partijprogramma niet langer wordt overgelaten aan de partijleider en diens voormannen zoals dat tot nog toe het geval is geweest, maar door de hele partij zoals die vertegen woordigd is in de (overwegend linkse) uitvoerende raad van de partij, zou van daag ter discussie worden gesteld. Hoewel de linkse Labourvleugel onder leiding van de voormalige minister van industrie Anthony Wedgwood Benn zijn zin niet heeft gekregen waar het de keu ze van een partijleider betreft, is de ver andering in de herkiesbaarheid van La gerhuisleden een niet te miskennen overwinning voor links. Want in dc prak tijk komt het erop neer dat de Labour parlementariërs nu minder volgens hun eigen inzichten kunnen stemmen in Westminster, en meer naar de pijpen moeten dansen van hen die in hun kies districten de toon aangeven. Daar wringt hem dan ook de schoen, want in de meeste van deze districten is links actiever dan de gematigde of rechtse (sociaal-democratische) fracties van La-# bour. Wedgwood Benn hoopt dan ook duidelijk dat de invloed van links door middel van deze manoeuvre in het La gerhuis zal toenemen. Ex-premier James Callaghan. nu 67. heeft erop gewezen dat wat Benn voor ogen staat niet in de eerste plaats een „demo cratisering" van Labour is (zoals Benn het voorstelt), maar een linkse greep naar de partijmacht. Hij verdedigde in een toespraak van een uur het beleid dat zijn regering heeft gevoerd en verweet de vakbonden (zoals deze hem dat ver wijten) dat zij zich niet hadden gehou den aan het op het vorige jaarcongres afgesproken loonbeleid met een maxi mum van 5 procent, waardoor er een winter van stakingen volgde en vervol gens de Conservatieven aan de macht kwamen. Callaghan. die verleden jaar nog met een staande ovatie door de congresgangers werd begroet, moest het dit keer stellen met verschillende negatieve interrupties van zijn toespraak en een lauwwarm ap plaus van de helft van de afgevaardigden aan het eind ervan. (Van c correspondenten) WASHINGTON-DEN HAAG - President Carters toe spraak tot de natie ter bezwering van een politiek wat overdreven en militair niet veel betekenende crisis over de aanwezigheid van 2600 man Russische gevechtstroe pen op Cuba, heeft tamelijk nauwkeurig aangetoond dat er voor hem op dit moment aan het politieke front in de VS geen eer meer te behalen valt. De reacties in Amerika verlopen volgens voorspelbare lijnen: de genen die vooral tegen de Russi sche aanwezigheid tekeergingen vonden de redevoering niet toe reikend, anderen die het nimmer een vraagstuk van wezenlijke be tekenis hebben gevonden, von den het nu tijd om de kwestie te laten rusten. In West-Europa wordt in het alge meen erg ingehouden gerea geerd. Men blijkt daar vooral be zorgd over de mogelijke vertra ging of zelfs afstel van de ratifica tie van SALT II door de pseudo- crisis rond Cuba. Maar niemand dergenen die in deze omstandig heden om commentaar wordt ge vraagd zei de woorden waarop het Witte Huis vooral zat te wach ten: dat Carter „leiderschap" heeft gedemonstreerd. Wat dat betreft was dit zorgvuld;g en met hulp van talrijke invloed rijke raadgevers voorbereide op treden, na een week van zorgvul dig gekweekte spanning waar over de rest van de wereld zich in toenemende mate verbaasde, een on-gebeuren. De maatregelen, die Carter heeft aangekondigd, zijn van voornamelijk kosmeti- sche betekenis en bijvoorbeeld zo'n „besluit" om via hulp aan Centraal-Amerikaanse landen bastions op te werpen tegen re volutionaire activiteiten welke voor de VS politiek nadeel kun nen meebrengen, is niets anders dan de openbaarmaking van een voor de hand liggend beleid waarvan de uitvoering al geruime tijd geleden is begonnen onder een ander etiket. Noch Fidel Castro, noch de Russen zullen het hoofd tegen de muur slaan omdat de VS op hun eigen grondgebied in Key West een hoofdkwartier voor het Caribisch gebied gaan inrichten, met een vaste bezetting van zestig tot honderd personen. En het feit blijft onmiskenbaar overeind staan dat de Russen niets aan de status van hun troepen zullen veranderen, die met volledige Cubaanse instemming op het ei land zijn gelegerd. Moskou's toe zegging dat zij er niet zijn om te vechten en niet zullen worden versterkt, is de fooi die Carter vanuit het Kremlin wordt aange reikt. na lange gesprekken via de hot-line" met het Witte Huis. Carter heeft zich enigszins hinkend verwijderd uit de hoek waar hij zich zonder politieke bewegings vrijheid vanwege veel te harde verklaringen had opgesteld. Hinkend, omdat hij zonder dat aanvankelijk te merken in een poging om beide voeten op Ame rikaanse bodem ferm te planten, zich op de tenen trapte. Maar in elk geval heeft Carter - politiek nu vrijwel vleugellam - de be heersing opgebracht de affaire terug te brengen tot zijn werke lijke proporties: die van het Ame rikaans binnenlands politiek ge krakeel dat per traditie aan de vooravond van verkiezingen los breekt. Vanzelfsprekend zullen Carters politieke tegenstanders pogen om de Cuba-kwestie zo lang mo gelijk in de aandacht te houden. Dit vereist steeds straffere taal, die in Amerika binnenslands zal draaien rond de vraag of Carter, staatshoofd van het land dat naar zijn eigen zeggen nog steeds het machtigste ter wereld is, heeft moeten inbinden tegenover het Kremlin. Dit kan politiek wel spanningen opleveren, zal Carter in zijn functioneren als president nog meer belemmeren, gaat meer belastinggeld kosten. Maar de president heeft althans de rest van de wereld niet opgeza deld met de pseudo-crisis waar uit in de VS politieke munt wordt geslagen. Dat is weliswaar geen „wereld-leiderschap" zoals Car ter zich dal bij zijn inhuldiging of r Westeuropese reacties Frankrijk en West-Duitsland, de twee belangrijkste bondgenoten van Amerika in Europa, be schouwen de Russische troepen op Cuba niet als een bedreiging voor het strategische evenwicht in de wereld. Hun voornaamste zorg blijkt te zijn, dat er door de affaire een uitstel zal komen van de ratificatie van het SALT-II- Akkoord. Dat is de belangrijkste uitkomst van het tweedaagse topoverleg tussen de Franse pre sident Giscard d'Estaing en bondskanselier Schmidt in Bonn. Ook van Nederlandse zijde was een dergelijke reactie te horen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei gis termorgen op een persconferen tie dat de regering hoopt dat de spanningen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie niet zullen oplopen door de maatre gelen die Carter in zijn televisie rede heeft aangekondigd. De woordvoerder wees erop dat Carter zelf heeft gesteld, dat de Russische troepen op Cuba geen directe bedreiging voor de vei ligheid van Amerika betekenen. „Wanneer dan toch maatregelen worden genomen, betekent dat het doorbreken van de status quo, zoals die sinds de afloop van de rakettencrisis in 1962 was ge groeid", aldus de woordvoerder. Hij ontkende overigens dat dit, of de formulering dat de regering „hoopt dat de spanningen niet oplopen" een negatieve beoor deling van Carters politiek impli ceert. Van Nederlandse, noch van Franse of Westduitse zijde was een uitgesproken steun van Car ter te vernemen. Ook hier is men kennelijk niet onder de indruk gekomen diens laatste pogingen zijn politieke imago wat op te vij zelen. Uit Rusland is tot nu toe geen offi ciële reactie gekomen. Wel her haalde het persbureau Tass giste ren de uitlatingen die zij de laat ste dagen al vaker over de Ameri kaanse politiek heeft laten horen. Volgens het Russische persbu reau was de controverse over de aanwezigheid van Russische troepen op het eiland opgeblazen tot een „luidruchtige propagan dacampagne". De door Carter aangekondigde maatregelen noemde Tass een uitbreiding van de „kanonneerboten-diploma- tie" Paus Johannes Paulus beantwoordt de staande ouatie die hem gisteren door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties werd gebracht. (Van onze speciale verslagge ver) NEW YORK - Een langdurige staande ovatie volgde gister morgen in New York op de redevoering die paus Johan nes Paulus II uitsprak tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. „Hier, voor de vertegenwoordigers van de staten, wens ik nu eens niet alleen te danken, maar ook geluk te wensen, omdat de uitnodiging aan de paus om uw vergadering toe te spreken aantoont, dat de Ver enigde Naties erkenning en respect kunnen opbrengen voor de godsdienstige en mo rele dimensie van die mense lijke problemen waar de kerk zich mee bezighoudt", zei de paus. Zijn rede was vooral een drin gende oproep tot vrede en tot respect voor de rechten van de mens, zoals die zijn neer gelegd in de universele ver klaringvan 10 december 1948. Hij herinnerde aan de Tweede Wereldoorlog, die de aanlei ding werd voor de oprichting van VN en sprak in dit ver band over zijn recente bezoek aan Auschwitz, „een waar schuwend teken op het pad van de mensheid van van daag, opdat elke vorm van concentratiekamp, waar ook ter wereld, eens en voor goed mag worden afgeschaft" Als concrete voorbeelden van de inspanningen van de ka tholieke kerk voor de vrede noemde de paus zijn per soonlijke interventie in het conflict tussen Argentinië en Chili. Voor het Midden-Oos ten sprak hij de hoop uit dat een spoedige vrede mag wor den bereikt, „een vrede die noodzakelijk gebaseerd dient te zijn op een billijke erken ning van de rechten van allen en dus ook een rechtvaardige oplossing dient te vinden voor de Palestijnse kwestie" Opvallend was dat de paus daarbij met geen woord repte over Israël. Dit riep bij dat land nogal heftige reacties op. De paus waarschuwde bijzon der krachtig tegen de voort durende wapenwedloop, die het leven van de mensheid met vernietiging bedreigt „De voorbereidingen voor een oorlog bewijzen dat de wens bestaat paraat te zijn voor oorlog en paraat zijn be tekent in staat zijn; het bete kent ook. dat men het risico neemt dat ooit. ergens, op een of andere manier iemand het verschrikkelijke mechanis- fne van totale vernietiging in werking kan stellen". In New York gaat het drukke stadsleven gewoon door. En het valt zelfs moeilijk ook maar een teken te vinden van het pauselijk bezoek. Wat ik aan publiek heb gezien langs de straten waar de paus voor bij kwam, was maar een ma gere vertegenwoordiging van de stadsbevolking en leek weinig op de uitbundige me nigten die hem tot de meest afgelegen plekken van Ier land volgden. Ook de veiligheidsmaatregelen maken hier een heel wat grimmiger indruk. In Ierland bewoog de paus zich overal door de menigte in een merkwaardig voertuig, dat algemeen de „Popemobile" werd genoemd. Het had ko gelvrije ramen, maar de paus ging onveranderlijk, ook in de regen, op het onbeschermde en onoverdekte voorbalkon staan. Hier wordt hij overal omringd door een vastbera den groep „geheime" agen ten, die niemand bij hem in de buurt laten en zijn auto met een teleurstellende snelheid door de menigte laat rij den. Toch wordt ook hier gejuicht en gezongen, merkwaardig vaak in het Italiaans: „Viva il Pa pa", terwijl ik ook het Poolse lied „Sto Lat", het „lang zal hij leven", dat in Rome en Ierland tot de nieuwe pause lijke hymne lijkt te zijn uitge roepen, ook hier al herhaal delijk heb gehoord. Maar het is vooral de paus zelf, die toch elke keer weer in staat blijkt over alle barrières heen een sfeer van ongedwongenheid en hartelijkheid te scheppen. Zelfs in de gewoonlijk niet uit de plooi te brengen omgeving van de Verenigde Naties heerste een ongewone vro lijkheid bij zijn aankomst en vertrek. Zijn krachtige en te gelijk hartelijke persoonlijk heid maakt ook in de ver strooide stad New York in druk, en dat mag een buiten gewone prestatie heten. Na het hoogtepunt van zijn be zoek aan New York, de mis in het gigantische Yankee Sta dium gisteravond de ontmoe ting met de schooljeugd in Madison Square Garden en een laatste afscheid in het Shea Stadium, zou de paus vandaag naar Philadelphia vliegen, een stad die net als Boston een grote katholieke bevolking heeft, waaronder vele Polen, die er hun eigen parochies hebben, waar nog altijd in het Pools wordt ge preekt. Waarschijnlijk zal hij er, meer dan hier in New York, het gevoel krijgen weer helemaal thuis te zijn. Naast enthousiasme is er ook teleurstelling te beluisteren, vooral met betrekking tot de traditionele houding van de paus over gezin, abortus en seksualiteit. Hiertegen werd hier en daar ook gedemon streerd, zodat de route van de paus enigszins moest worden verlegd. De moraal op seksu eel gebied is in Amerika de laatste jaren tamelijk sterk veranderd, en de opvattingen van de paus, die op zijn zachtst gezegd behoudend zijn, vallen bij een deel van het Amerikaanse publiek dan ook niet in goede aarde. ADVERTENTIE WASHINGTON (UPI) - Amerika heeft zijn ambassadeur in Chili voor overleg teruggeroepen. Aanleiding is het besluit van het Chileense hooggerechtshof om drie gewezen officieren van de Chileense geheime politie vrij te laten, die verdacht werden van het vermoorden van de Chileense diplomaat Orlando Letelier, in 1976 in Washington. Vijf rechters van het Chileensé hooggerechtshof waren unaniem van oordeel, dat Amerika niet het bewijs van hun schuld heeft ge leverd. Het departement van buitenlandse zaken in Washington zei dat het besluit van Chili zeker de betrek kingen met dat land ongunstig zal beïnvloeden. De invloedrijke Amerikaanse sena toren Edward Kennedy en Frank Church hebben gisteren de rege ring gevraagd sancties tegen Chili in te stellen als het regime van generaal Pinochet geen maatregelen neemt tegen de drie officieren. Kennedy en Church vragen nu om intrekking van de kredieten, die al eerder aan Chili waren verstrekt. Verder stellen zij voor dat alle Amerikaanse burgers en militairen uit Santia go worden teruggetrokken, die daar niet strikt noodzakelijk zijn. (Van onze correspondent) MADRID - Dertien afgevaardigden uit Galicië zullen vanaf vandaag de tekst van het wetsontwerp over het Galicische zelfbestuur in de Spaanse parlementaire grondwetscommissie verdedi gen. Het Galicische statuut van autonomie, dat door onderlinge onenigheid sterk werd vertraagd, is een mengeling geworden van de Baskische en de Catalaanse wetten op zelfbestuur, aangevuld met enkele specifieke bepalin gen. Het statuut eist evenals in het Bas kenland en Catalonië een eigen regionaal politieapparaat, onaf hankelijkheid inzake onderwijs en een eigen televisienet, gespro ken in de Galicische taal. Op het gebied van cultuur eisen de „Gallegos" volledige bevoegd heid om zelfstandig verdragen af te sluiten met Portugal, dat op dit terrein nauw verwant is aan Gali cië. De linkse Galiciers willen bij de re gionale verkiezingen voor het ei gen parlement de kiesdrempel van 3 procent verlagen tot 1,5 procent, omdat men vreest dat de kleine nationalistische partijen anders geen zetel kunnen halen. De centrumpartij UCD en de conservatieve democratische coalitie CD in Galicië willen de kiesdrempel van 3 procent hand haven. Alle politieke partijen uit Galicië zijn bereid om bij de totstandko- LONDEN (DPA/UPI) - Tussen Groot-Brittannië en de Rhodesi- sche guerrillabeweging Patriot tisch Front zijn tijdens de onder handelingen in Londen over de burgerrechten grote menings verschillen gerezen. Deze werden in een persconferentie gisteren op Lancaster House duidelijk. Voornaamste geschilpunt is de kwestie van de verdeling van de grond. De woordvoerder van het front, Eddisop Zvogbo, verklaarde dat de zwarte guerrillabeweging wil dat blanken in Rhodesië hun lan derijen zonder schadevergoeding aan de zwarte bevolking terugge geven. De Britten willen in het hoofdstuk burgerrechten van de nieuwe grondwet juist een clau sule opnemen om de blanke boe ren te beschermen tegen verlies van hun land. Het Patriottisch Front vindt dat blanke boeren hun land door kolonialisme en racisme hebben verkregen en dat dit land de zwarte bevolking rechtens toebehoort. ming van het statuut zoveel mo gelijk regionale zelfstandigheid te bereiken en bij de onderhan delingen met Madrid water bij de wijn te doen. Uitzondering is de extreem-linkse nationalistisch Galicische coalitie Unida de Ga- lega, die op het referendum van de Galicische autonomie tegen zal stemmen als haar eisen niet worden ingewilligd. Unida de Galega wil een instantie in het le ven roepen, die als „verdediger van het volk" de centrale rege ring van Madrid een veto op kan leggen. Daarnaast eist Unida de Galega het recht dat het Galici sche volk zelf wetten mag op stellen en uitvaardigen. Net zoals het Baskenland en Cata lonië heeft Galicië vlak voor het uitbreken van de burgeroorlog in 1936 een statuut van zelfbestuur gekend. Genoten de Basken en Catalanen korte tijd van hun vrij heid. Galicië werd dopr Franco veroverd voordat de wet op de Galicische autonomie was uit gevaardigd. TEHERAN (Reuter) - Ongeveer anderhalfduizend werkloze Ira- niérs zijn gisteren naar het kan toor van de eerste minister ge trokken om werk te eisen. De demonstranten, onder wie veel afgestudeerden die geen werk kunnen vinden, riepen om de vrijlating van vier personen die bij een eerdere protestmars wa ren aangehouden. Bij het minis terie van arbeid ontstond hand gemeen tussen de betogers en functionarissen In Iran zijn spontane demonstraties verboden. Maandagavond zei re geringswoordvoerder Sadeq Ta- batabai voor de staatsradio dat leden van de revolutionaire garde opdracht hadden er een eind aan t>- maken. Het aantal werklozen in Iran ligt Ov volgens officiële schatting' twee-en-een-half miljoen, op een totale bevolking van 35 miljoen. Leden van de revolutionaire garde hebben in de lucht geschoten om de ongeveer 1.500 werkloze de monstranten van de eerste drijven. Bij vechtpartijen raakten verscheidene personen gewond. Onbekend is of deelnemers aan de optocht zijn aangehouden, toen meer dan 20 gardisten in actie kwamen om de zitstaking te ont binden. PRETORIA (Reuter) - De vijf westelijke mogendheden die een internationaal aanvaardbare re geling voor onafhankelijkheid van Namibië tot stand proberen te brengen hebben de Zuidafri- kaanse regering een herzien plan voorgelegd. Dit is gisteren in di plomatieke kringen in Pretoria gezegd. Het plan. dat door gezanten van de vijf - het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten, de Duitse Bondsrepubliek, Canada en Frankrijk - werd aangeboden wijkt op enkele punten aanzien lijk af van het plan van VN-secre- taris-generaal Kurt Waldheim dat in februari door Zuid-Afnka Een van de voornaamste Zuidafri- kaanse bezwaren tegen het Waldheim-plan is weggenomen, zo zegt men. Dit was de moge lijkheid die de buiten Namibië gevestigde guerrilla-beweging Swapo zou krijgen om op Nami- bisch gebied militaire bases in te richten tijdens een voorgestelde bestandsperiode. Volgens het nieuwe voorstel zou den guerrilla-strijders van de Swapo binnen Namibisch gebied bij het ingaan van een bestand de mogelijkheid hebben buiten een voorgestelde gedemilitariseerde zone te worden gebracht of hun wapens te overhandigen en als burgei te blijven. p Swapo-basi Angola en Zambia door de VN is het herziene plan minder expli ciet Alles zou echter in het werk worden gesteld om een gedemili tariseerde zone ook werkelijk ge inloze de- demihtariseerd te doen zijn kantoor De Zuidafnkanen zouden voorlo- uiteen te pig nog vijf militaire ba 1 "i> jch gebied handhaven, /e zouden drie maanden ngaan nkaa orden opgehev ulita bestand 1 de

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9