Wet openbaarheid inkomens gaat niet ver genoeg Morgen opening van casino Scheveningen Luchtverontreiniging bijzonder nadelig voor de longfuncties VVD wil minder vakken pakketten Volgens kamermeerderheid Beleid voor bejaarde moet worden verbeterd M 'n Ei hoort erbij INSPRAAK GUNSTIG VOOR DE OVERHEID WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 DEN HAAG (GPD) - In Vlaardingen. een plaats met luchtverontreiniging, gaat de functie van de longen met het ouder worden sneller achteruit dan in Vlagtwedde (Gr.), een plaats zonder luchtverontreiniging, namelijk 50 procent sneller. De extra vermindering van de longfunctiewaarden in Vlaardingen treedt zowel op bij rokers als bij niet-rokers. Bij mensen die roken is de achteruitgang echter extra duidelijk. De gevoeligheid van de luchtwegen lijkt eveneens een rol te spe len. Een en ander blijkt uit een lange-termijnonder- zoek, dat sinds 1965 door de TNO-werkgroep Epidemiologie van CARA (luchtwegaan doeningen) wordt verricht in Vlaardingen en in Vlagtwedde. De werkgroep staat onder leiding van dr. R. van der Lende, longarts en bijzonder lector in de epidemiologie van de CARA aan rijksuniversiteit in Groningen. De werkgroep bestaat voorts uit een team van de rijksuniversiteiten van Groningen en Lei den. Het Leidse team staat onder leiding van dr. P. H. Quanjer, internist en lector in de fysiologie. Het onderzoek wordt gefinan cierd door het TNO en het Nederlands Ast mafonds en weer incfirect door de Leidse en Groningse universiteiten. De gevonden verschillen in het verloop van de longfunctiewaarden in Vlaardingen en Vlagtwedde kunnen volgens dr. Van der Lénde worden toegeschreven aan het ver schil in blootstellen aan luchtverontreini ging. In een eerdere fase van het onderzoek kwamen de onderzoekers al tot de bevinding, dat een piek in de luchtverontreiniging in Vlaardingen gepaard ging met een tijdelijke vermindering van de longfunctie bij een meerderheid van de bevolking. Hoewel uit de resultaten van het onderzoek niet onom stotelijk vaststaat dat de luchtverontreini ging in Vlaardingen de verantwoordelijke factor is voor het sterke verloop van de long functie, kunnen in de praktijk eventuele an- dere factoren toch wel uitgesloten dan wel onwaarschijnlijk worden geacht. Met CARA (Chronische Aspecifieke Respira toire Aandoeningen) wordt bedoeld astma, astmatische en chronische bronchitis en lon gemfyseem. Het zijn die aandoeningen van de luchtwegen en longen waarvan de speci fieke oorzaken nog steeds niet bekend zijn. De luchtwegen van CARA-patiënten zijn ex tra gevoelig voor alle mogelijke soorten prik kels. Gemeenschappelijk kenmerk van de aandoeningen is dat ze in meer of mindere mate gepaard gaan met hoesten, opgeven van slijm, kortademigheid en piepen. Ook treedt een sterkere vermindering van de longfunc tie op dan in verband met de leeftijd normaal In Nederland lijden ongeveer 1.300.000 n aan meer of minder ernstige vormen van CARA. Zeker negen procent van het ar beidsverzuim wordt door CARA veroor zaakt. Dit percentage moet echter waar schijnlijk verdubbeld worden, omdat van alle ongediagnostiseerde ziekteverzuimge vallen (60 procent), slechts deze negen pro cent wordt aangegeven. Ongeveer één procent van de totale Nederland se bevolking is nagenoeg invalide ten gevol ge van CARA. Een groot aantal ziekenhuis opnamen komt eveneens voor rekening van CARA. Ten slotte: CARA is de derde dood soorzaak in ons land. Het aantal sterfgevallen door CARA veroorzaakt, is hoger dan het aantal sterfgevallen door verkeers-, bedrijfs- en thuisongevallen samen. DEN HAAG (GPD) - We hoeven van inspraak van burgers op het overheidsbeleid nauwelijks iets te verwachten. De inspraak is vooral gunstig voor de overheid en haar machtspositie wordt hierdoor niet aangetast. Dit is de voornaamste conclusie uit een onderzoek waarop drs. A. F. A. Korsten in Nijmegen is ge promoveerd tot doctor in de so ciologie. Toegespitst op de door de regering toegezegde brede maatschappelijke discussie over kernernergie betekent dit vol gens hem dat inspraak op dit on derwerp weinig invloed zal heb ben op de uiteindelijke parle mentaire beslissing. „Ook de Tweede Kamer blijkt met in spraak uiteindelijk weinig te doen", aldus drs. Korsten. Volgens de promovendus dreigt inspraak van burgers een ritueel te worden dat op de lange duur tot gevolg zal hebben dat het straks afgelopen zal zijn met de inspraak. „De mensen zijn nu nog redelijk tevreden omdat inspraak onder meer het begrip voor het overheidsbeleid bevordert. Maar als ze gaan inzien dat het allemaal niets helpt, dan blijven ze vanzelf wel weg bij de inspraak". Het onderzoek waarop drs. Kor sten promoveerde is gebaseerd op de resultaten van provinciale inspraak-procedures in Gelder land. Daaruit zijn echter ook lan delijke consequenties te trekken. Belangrijk bij verbetering van de inspraak-effecten is volgens drs. Korsten dat het rijk voordat de procedure begint duidelijk maakt hoe er gedacht wordt over de kwestie. „De insprekers moe ten weten in hoeverre ze nog iets in de melk te brokkelen hebben. In veel gevallen heeft inspraak geen enkele zin door het ontbre ken van marges voor discussie. Er moet daarom flink in het in spraak-oerwoud worden ge kapt" Een opvallend resultaat dat uit het onderzoek naar voren komt is dat politieke partijen vaak geen raad weten met de inspraak van burgers in het overheidsbeleid. „Politieke partijen komen in een rolconflict. De vertegenwoordi gers van de partijen staan voor het probleem hun eigen verant woordelijkheden af te wegen te gen hun partijprogramma's. De fracties gaan de ene keer met de inspraakresultaten aan de haal en lopen er een andere keer weer aan voorbij". Kortsten meent dat sinds enkele jaren de politieke partijen be gonnen zijn tegengas te geven. ..Ze willen de burgers duidelijk maken dat ze geen al te hoge ver wachtingen moeten hebben van inspraak". De promovendus vreest dat deze poging wel eens te ver zou kunnen gaan. „Immers, inspraakprocedures ontstonden juist omdat de invloed van de burgers op het overheidsbeleid te gering was en politieke partijen er niet meer in slaagden om op vattingen van burgers over aller lei kwestties „op te zuigen". Als de inspraak een lege huls blijkt zullen velen zich er teleurgesteld van afwenden en zal de spanning tussen de burgers en het beleid sterk toenemen. Ondanks zijn sceptische houding tegenover de inspraak consta teert Korsten toch ook een aantal positieve gevolgen ervan. „Bur gers krijgen onder andere een be tere kijk op het provinciale ge beuren. Onder de insprekers daalde het aantal indieners van bezwaarschriften, terwijl dit lan- deijk juist steeg. De inspraak ac tiveerde bovendien de over heidsorganisaties. Er ontstond druk op de ketel. Inspraak leidt bovendien tot vermenselijking van de bureaucraat en dat kweekt goodwill". DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft nogal wat kritiek op de beperkte inhoud van het wetsontwerp van minister Albeda (sociale zaken) over de openbaarheid van inkomens. Een meerderheid van de Kamer vindt dat het wetsontwerp verder moet gaan dan alleen de openbaar heid van inkomens uit arbeid. Ook andere inkomsten, uit vermogens bijvoorbeeld, zouden onder de nieuwe wet moeten vallen. Dat blijkt uit het tweede deel van de schriftelijke voorbereiding op de behandeling van dit wetsont werp. WD-woordvoerder De Korte noemt het ontbreken van deze andere inkomensaspecten een „kenmerkend manco". Hij zet grote vraagtekens bij de haal baarheid van de grotere inko mens-openbaarheid als de minis ter zich in zijn wetsontwerp tot de inkomens uit arbeid blijft beper ken. De Korte wordt daarin bijgevallen door de socialist Van der Doef, die stelt niet door de argumenten van de minister te zijn overtuigd. Het ontbreken van stappen in de richting van openbaarheid van inkomens uit vermogens maakt de geloofwaardigheid van de uit spraak van de minister dat hij daar wel naar wil streven, er niet groter op, zegt Van der Doef. Maar op de meeste andere punten van het wetsontwerp lopen de meningen van WD en PvdA (de andere partijen hadden hun schriftelijke inbreng nog niet rond) ver uit elkaar.s ADVERTENTIE ALS JE ECHT GOED WILT LEREN SKIËN Kom dan naar de ski-piste "DE MEERBERG" in Hoofddorp Vwxuueq de wKwde&gale i« Kedetfawd! SKI-PAS Van der Doef vindt dat de regering ten onrechte openbaarheid van individuele inkomens blijft af houden. Volgens de PvdA'er hanteert Albeda te starre opvat tingen over de privacy van indi viduele burgers, in relatie tot hun inkomen. Wel is hij het eens met de suggestie van de bewindsman dat individuele inkomens-open baarheid via de openbaarmaking van bepaalde belastinggegevens te verwezenlijken is. De WD'er De Korte daarentegen verzet zich tegen het openbaar maken van individuele inko mens, voor zover die daardoor tot op de persoon herleidbaar zijn. De VVD wil openbaarheid van inkomens naar functie. De rege ring heeft voorgesteld die func tie-inkomens openbaar te maken voor bedrijven van meer dan 25 mensen. Maar de VVD vindt die grens te laag liggen, omdat het dan toch mogelijk wordt iemands privé-inkomen uit te zoeken. De Korte wil de grens op 100 werk nemers leggen. Het voorstel van de regering zou volgens De Korte vooral de in- komens-privacy van mensen met hogere inkomens niet garande ren. Hij noemt dat discrimine rend ten opzichte van het mid delbaar en hoger personeel. Ook verzet De Korte zich tegen het voorstel voor een nationaal func- tie-klassificatiesysteem, dat vol gens hem verstarrend zal werken. Van der Doef daarentegen zegt teleurgesteld te zijn dat de rege ring niet is ingegaan op de sug gestie om voor elke functie de hoogste en laagste inkomens grens aan te geven. ski-piste"DE MEERBERG" (02503)10138 Wapens van schietpartij in Den Haag gevonden DEN HAAG (GPD) - Voorbijgan gers hebben gisteren tussen de tramrails op de Haagse Koe kamplaan twee wapens gevon den die mogelijk gebruikt zijn bij de schietpartij maandagavond in Den Haag. De twee wapens, een revolver en een pistool, zijn van hetzelfde kaliber als de wapens die maandag in een Chinees res taurant op het Plein werden ge bruikt. De 23-jarige Chinees Sui Kong Pak kwam daarbij om het leven, vijf anderen werden ge wond. De Haagse politie onder zoekt of de wapens iets met de schietpartij te maken heb ben. Van de gewonden is een 31-jarige Chinees uit Amsterdam er het ergst aan toe. Hij liep een schot wond onderzijn rechteroog op en heeft waarschijnlijk hersenletsel. De andere vier gewonden zijn buiten levensgevaar. Uit getuigenverklaringen en uit het aantal verwondingen bij de slachtoffers maakte de Haagse politie op dat er ongeveer tien schoten gelost moeten zijn. Van de daders ontbreekt nog steeds elk spoor. Ook de auto waarmee zij ontkwamen is nog niet gevon den. SCHEVENINGEN - Overzicht van de speelzaal in het morgen te openen Scheveningse c is door verordeningen van de overheid en financiële belemmeringen niet al te luxueus i SCHEVENINGEN (GPD) - Wanneer morgenavond in Scheveningen het derde casino in Nederland wordt geopend, heeft ons land de grootste casino-organisatie van Europa. Er zullen dan 800 mensen werkzaam zijn in de ze bedrijfstak, die ruim drie jaar geleden in Nederland werd opgericht. Schevenin gen is met 24 speeltafels het grootste speelhuis van ons land. Verwacht wordt dat jaarlijks 450.000 mensen in dit casino voor een spelop- brengst van 21 miljoen gul den zullen zorgen. Het casino in de badplaats bij Den Haag heeft 20 miljoen gekost, een bedrag dat aan zienlijk minder is dan de be lastingschuld van de Natio nale Stichting Casinospelen. Die schuld is als gevolg van een verkeerd gekozen sys teem voor de heffing van kansspelbelasting inmiddels opgelopen tot 320 miljoen. Over enkele maanden wordt in de Tweede Kamer een voorstel tot wijziging van de wet op de kansspelbelasting behandeld waarmee de casi no's beter uit de voeten kun nen. Een meerderheid voelt niets voor het voorstel van staatssecretaris Nooteboom (financiën) om de schuld kwijt te schelden. De verwachting is dat het casi no in Zandvoort 30 procent van zijn bezoekers aan Sche veningen zal verliezen. Het Zuidlimburgse Valkenburg heeft vrijwel geen concurren tie te duchten van het casino in het geheel gerenoveerde Scheveningse Kurhaus. Vol gend jaar zullen de drie speelhuizen meer dan een miljoen gokkers trekken. Alle plannen voor nieuwe casino vestigingen (Breda en Arn hem zijn genoemd) zijn voorlopig in de ijskast ge zet. In het casino in Scheveningen is meer dan speciale aandacht besteed aan de veiligheid. Een staf van 15 rechercheurs is aangesteld om te voorko men dat ongeregeldheden ontstaan zoals die onlangs plaatsvonden in Valkenburg. In dat casino werd een geor ganiseerde groep valsspelers, onder wie croupiers, opge rold. Via een groot aantal ca mera's wordt het casino 24 uur per dag bewaakt. Aan alle speeltafels kunnen vals geld of valse fiches met infrarood worden opgespoord. Er is 22 maanden gewerkt aan het casino in de badplaats Scheveningen. Het vrij mo dern ingerichte speelhuis be staat uit drie speelzalen (Car ré, Santfoort en Valcken- borghzaal), een bar en een res taurant. De hoofdzaal is over heersend rood. Opvallend is dat het geen buitengewoon luxieus casino is geworden. Er is door de casinostichting steeds uitgeroepen dat Sche veningen het mooiste casino van Nederland en Europa moest worden. Het strenge overheidstoezicht (o.a. de Rijksgebouwendienst de Raad voor de Casinospelen) heeft er voor gezorgd dat niet alle dure ideeën konden wor den uitgewerkt. Bouwtechni sche problemen waren er de oorzaak van dat het bedrijf vijf maanden later is opgele verd dan aanvankelijk was voorzien. In het Scheve ningse casino zullen 300 men sen komen te werken. Burgemeester Schols van Den Haag zal morgenavond het eerste balletje in de roulette werpen. Duizend genodig den. onder wie staatssecreta ris Hazekamp van economi sche zaken, wonen de feeste lijkheden bij. Er wordt een speciale zilveren fiche ter waarde van honderd gulden uitgegeven en al het perso neel is in een nieuw jasje (ontwerper Dick Holthaus) gestoken. Vrijdag wordt het legale gokhuis na een groot vuurwerk op de Scheve ningse boulevard voor het publiek open gesteld. Met het openstellen van het casino is een eerste grote fase afgesloten in de opbouw van een hernieuwd Schevenin gen. De overheid en het be drijfsleven hebben een mil jard gulden gestoken in de fa celift van de in verval geraak te badplaats. Verwacht wordt dat in 1981, wanneer de zaak voltooid is, jaarlijks 3 miljoen dagjesmensen naar de kust plaats komen. Op het voorter rein van het Kurhaushotel, annex casino, moeten nog restaurants, winkels en drie woontorens met appartemen ten verrijzen. CDA-steun aan bevrijdings bewegingen DEN HAAG (GPD) - Het CDA zal steun gaan geven aan christen democratische partijen in de Middenamerikaanse staten Gua temala, El Salvador en Panama tegen militaire dictaturen in die landen. Deze toezegging hebben de CDA- politici Lubbers en Kleisterlee maandag gedaan in een gesprek met leiders van de betreffende partijen. Deze laatsten hebben de aandacht gevestigd op het ge weld dat El Salvador en Guata- mala kenmerkt. De Middenamerikaanse partijlei ders hebben erop aangedrongen de militaire regimes in hun lan den onder druk te zetten om de democratie te doen vestigen. Als diplomatieke druk niet tot resul taat leidt, zal de vrijheid onver mijdelijk langs gewelddadige weg gezocht moeten worden, al dus de betreffende partijlei ders. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Aan de ene kant staat de samenleving wel willend tegenover bejaarden, maar aan de andere kant hebben zij geen inspraak. Er wordt over hen beschikt zonder dat zij zelf hun zegje kunnen zeggen. Dit is het "kernknelpunt" uit de no ta "Ouderen willen een nieuw beleid" van het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden van Ouderen in Nederland (COSBO). Deze nota staat centraal op het congres dat vandaag in Den Haag wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de ouderenorgan isatie. De bij het COSBO aangesloten ou- derenorganisaties zijn de aange wezenen om het noodzakelijke emancipatieproces van deze be volkingsgroep op gang te bren gen. Een belangrijke bijdrage daaraan moet van de overheid en het particulier initiatief komen. Daarom is het onder meer nood zakelijk dat een vertegenwoordi ging van ouderenorganisaties zit ting heeft in overlegorganen als de Sociaal-economische raad (SER), de Ziekenfondsraad, en het adviescollege van de bij standswet. Tot nu toe zijn zij daar echter niet te vinden, aldus het COSBO. Een doorn in het oog van het COS BO is tevens de materiele positie van ouderen. Meer dan een mil joen mensen van 65 jaar en ouder heeft momenteel een inkomen van minder dan20811 guldi nj ei jaar (het minimumloon ligt bijna 700 gulden hoger). De ouderen- organisatie vindt dat het inko mensbeleid voor deze groep van de bevolking gericht moet zijn op een gelijkwaardige positie. DEN HAAG (GPD) - Het aantal keuzepakketten voor het mavo, havo en atheneumonderwijs moet worden beperkt tot vier. Die pakketten moeten dan wel veel breder worden samenge steld dan nu het geval is. Een commissie van onderwijsdes kundigen uit de WD stelt dit voor in een gisteren onder de titel „Vierstromenschool" gepubli ceerd rapport. Volgens de Landelijke Onderwijs commissie van de WD, onder voorzitterschap van het Tweede- Kamerlid Nel Ginjaar-Maas. zou den de nieuwe pakketten acht tot tien vakken moeten omvatten. Met die pakketten kan de kennis van de middelbare-schoolleer- lingen worden verbeterd. De be doeling van de WD-commissie is onder meer. het klasseverband in de hogere klassen te herstellen en daardoor de doorstroming van mavo naar havo en atheneum te verbeteren. De commissie wil ook een keuze van pakketten op te jonge leeftijd voorkomen en de artistieke vak ken een betere kans geven. De vier pakketten zouden moeten gelden voor de klassen mavo-4, havo-4 en -5 en atheneum-4, -5 en -6. De commissie meent dat door deze voorstellen de oorspronke lijke bedoelingen van de Mam moetwet veel meer alsnog hun kans krijgen. De WD heeft al geruime tijd be zwaren tegen de Mammoetwet. Volgens de Landelijke Onder wijscommissie is er te weinig ta lenkennis bij de gediplomeerden, zijn de examenpakketten te smal, zijn er te veel keuzemogelijkhe den in die examenpakketten en worden de keuzepakketten on voldoende afgestemd op de spe cifieke begaafdheden van de leerlingen. Het voorstel van de WD-c sie omvat de volgende vier vak kenpakketten. - De nw-stroom; met als hoofdvakken natuurwe tenschappen en wiskunde. Alle drie vreemde talen zijn verplicht, maar ze hebben een beperkte in vloed op de examenuitslag. - De se-stroom: met nadruk op de so ciaal-economische vakken en de talen. Wiskunde-3 en natuurwe tenschappen zijn verplicht, maar hebben een beperkte invloed op deexamenuitslag. Het wiskunde- 3 is anders dan de wiskunde uit de nw-stroom en is meer doelge richt op vervolgstudies. Natuur wetenschappen omvat natuur kunde, scheikunde en biologie in een meer op de samenleving ge richte vorm. - De t-stroom: waar de vier moderne talen de hoofd moot vormen. Ook hier zijn wis kunde en natuurwetenschappen weer verplicht, maar met een be perkte invloed, evenals in het se- pakket. Men kan hier voorts kie zen tussen Latijn en eeonomie-2. - De AT-stroom: hier ligt de na druk op het nieuwe vak artistieke vorming en de vier moderne talen op t-stroomniveau. Ook hier de keuze tussen Latijn en economie- 2. Wiskunde-3 en natuurweten schappen vervallen. In de WD-visie blijven mavo, havo en atheneum gewoon bestaan en blijft ook de keuze tussen „ge makkelijke" en „moeilijke" schooltypen overeind. In het rapport ..Vierstromen school" geeft de WD-t systeem puntentelling aan. Ook kan in hel „vierstromensysteem" precies worden aangegeven welk pakket moet worden gekozen om later een universitaire studie of hoger beroepsonderwijs te kunni-n gaan volgen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7