actief in I vrije tijd "Ik fotografeer omdat de stad me erg bekoort" "Dag van het brood" begint steeds meer gestalte te krijgen Herman Kleibrink: Herman Kleibrink Leids ereburger PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 3 OKTOBER 19* WOE> Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat <56 wordt in de maand oktober een cyclus Ja panse films vertoond. Het spits worden morgenavond afgebeten met de vertoning van de film "Keizer Tomaten ketchup" en Pastoraal Ver stoppertje" van Terayama. "Keizer Tomatenketchup" han delt over een land waar kin deren de macht overnemen en jacht'maken op volwassenen. "Pastoraal Verstoppertje" gaat over een jongen die met zijn moeder woont in een oud huis. Hij wil er weg en ont moet de "ballonvrouw" die bij een rondtrekkend circus be hoort. De voorstelling begint om 21 uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden Schrijfavond Donderdag 4 oktober, morge dus, organiseert Amnesty In ternational Leiden een schrijfavond. De bedoeling is dat geïnteresseerden brieven schrijven ten bate van mensen die gevangen zitten vanwege hun mening, geloof of huidskleur. Ditmaal zal voornamelijk aandacht wor den besteed aan de DDR. Vol gens Amnesty International maakt hel land zich op om het 30-jarig bestaan te vieren, maar dat zullen duizenden politieke gevangenen in hun cellen moeten "vieren" De schrijfavond wordt gehou den in het gebouw van de Leidse Studenten Ekklesia, Rapenburg 100. Koffie, schrijfmateriaal en voor beeldbrieven zijn aanwezig. Aanvang 20 uur Juventute-kalender De vereniging "Pro Juventute" geeft weer de traditionele Oranjekalender uit voor 1980 met foto's van het vorstenhuis. De kalender kostf 6.75 exclu sief verzendkosten. Voor na dere inlichtingen of bestellin gen kunt u terecht bij P. Ta- selaar - v.d. Knaap, Tib. Sie- genbeekstraat 9, Leiden, tel 071 -122967 Jaar van het kind De r.k. scholengemeenschap "De Noorderwiek" stond vorige week in het teken van het jaar van het kind. De leerlingen en leerkrachten hadden voor de ze gelegenheid de school ver anderd in een restaurant, rommelmarkt en kermis. In de lokalen werden lezingen ge houden over kindermishan deling, kinderpolitie, kinder bescherming en kind en de na tuur Er werden bovendien films ver toond waarover na afloop kon worden gediscussieerd. Het geld dat verdiend werd is be stemd voor Marie Guirlène uit Haïti. Het meisje werd twee jaar geleden op initiatief van de leerlingen geadopteerd Postzegelmarkt De postzegelvereniging "Uni cum" organiseert morgen avond een bijzondere postze gelmarkt in de wijkzaal "Re- hoboth" aan het Rapenburg 10. De postzegelmarkt is voor iedereen gratis toegankelijk. De zaal is geopend van 1930 tot 22.00 uur Streetbeats Op vrijdagavond 5 oktober tre den in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 de groep de "Streetbeats" op. Het is een groep afkomstig uit Groningen die kort geleden een mini-album uitbracht met een viertal nummers. De groep bestaat uit: Jan Ret (zang), Aad de Clercq (gi taar), Jack Eekhof (bas) en Hansje van Mourik (drums). Het concert begint om negen uur en de toegangsprijs be draagt f5.50. Energie Het departement Leiden van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel houdt op woensdag 10 oktober een lunchbijeen- komst in hotel restaurant Toor in Alphen aan den Rijn. Aanvang 12.30 uur. Tijdens de bijeenkomst zal een verte genwoordiger van de marke- ting-staf van Esso BV Neder land een inleiding houden over de energiesituatie in Ne derland en in de wereld. Vroeger, niet eens zo gek lang geleden, was het een vaste ge woonte dat in de maand okto ber, wanneer het koren in de schuren stond, feest werd ge vierd. Deze oogstfeesten zijn een langzame maar zekere dood gestorven. Sinds kort kennen we evenwel "de dag van het brood" Jaarlijks in de maand okto ber, dit jaar voor de derde keer. Voorlopig zijn deze da gen van het brood niet meer dan een zwak surrogaat van de spontane oogstfeesten Meer bedoeld om de verkoop cijfers van het brood een wat gezonder aanzien te geven. Sinds de tweede wereldoorlog heeft brood namelijk aan po pulariteit moeten inboeten. Een tendens die door het Ge nootschap voor de Bakkerij met argusogen werd aan schouwd. Vandaar dat zij besloot om de "dag van het brood" in te stellen. Een poging dus om het brood als voedingsmiddel weer populair te maken. Het lijkt aardig te lukken want de dalende lijn in het broodge bruik heeft zich inmiddels ge stabiliseerd. Het wachten is nu op de stijgende lijn. De dag van het brood begint elk jaar meer gestalte te krijgen. Werden er een paar jaar terug slechts sporadisch door war me bakkers speciale activitei ten op deze dag ontplooid. Dit jaar werd de dag al zo'n beetje in het hele land gevierd. Niet iedereen heeft dat op de zelfde dag gedaan maar dat mag volgens de heer J. Offe reins de pret niet drukken. De heer Offereins is chef van de proefbakkerij van de Leidse meelfabriek "De Sleutels" (een Meneba-concem). Uiter aard is hij blij met de instel ling van de dag van het brood "want", zo komt hij er eerlijk voor uit, "het kan het brood gebruik en dus de handel al leen maar ten goede komen" Volgens de heer Offereins heeft het brood de laatste jaren dikwijls op een negatieve manier in de belangstelling gestaan. "Geheel ten onrech te", zo meent hij, "Want er Welfare dames genieten van de broodmaaltijd in hel Rode Kruisgebouw aan de Herengracht. Een maaltijd die was verzorga door de Leidse meelfabriek "De Sleutels" in verband met de "dag van het brood" werd dan gesteld dat er te veel vet in brood zou zitten. Met andere woorden dat brood een dikmaker zou zijn. Dat is beslist niet waar. De ver schillende soorten beleg dat zijn de dikmakers" In verband met de dag van het brood is door de Commissie Broodgebruik van het Ge nootschap voor de Bakkerij een brochure uitgegeven met als titel "Dat broodnodige brood". In deze brochure wordt getracht een antwoord te geven op de vraag: "Waar om juist brood". Het ant woord luidt ongeveer: "Om dat brood een van de belang rijkste leveranciers is van energie, koolhydraten, ijzer, vitamine BI en voedingsvezel. Bovendien zit er maar weinig vet in brood, gemiddeld een vijfde van wat men er aan bo ter of margarine opsmeert. En tenslotte omdat brood lekker is en praktisch. Je kunt er op een eenvoudige manier een complete feestmaaltijd mee maken". Van dat laatste werd gister middag door de Leidse meel fabriek een overtuigend be wijs geleverd. In het kader van de dag van het brood had de meelfabriek in het Rode Kruisgebouw aan de Heren gracht een complete brood maaltijd verzorgt. Eenvoudig maar toch overdadig met tal van verschillende soorten brood. Variërend van eenvoudige krenteöollen en sneetjes vol koren tot vruchten-kaneel- b roden, vlechtbroodjes, Zuidlaarder-bollen en melk- vloerbroden. Zo'n 3ü welfare dames van het Rode Kruis lie ten het zich uitstekend sma ken, evenals het glaasje wijn dat erbij geschonken werd. "Een prima combinatie, wijn en brood", aldus de heer Offe reins, "En zo'n uitgebreide broomaaltijd is weer eens wat anders dan een koud-buffet. Minder dikmakend ook". LEIDEN - De ere-penning van de gemeente Leiden werd gister avond in het Stadhuis voor de dertigste maal uitgereikt. De eerste maal gebeurde dat in 1927. In de meeste gevallen kreeg één per soon de ere-penning in zilver. De vijf keer dat instellingen wer den beloond kregen zij een gouden penning. Onderstaand lijstje is een overzicht van de uitgereikte Leidse ere penningen. 1. Ir. G. L. Driessen (Directeur van Gemeentewerken) 1927 2 F. G. Rosier (Referendaris ter secretarie) 1933 3. Mevrouw Coert- de Jong (heropening "De Lakenhal") 1933 4. Drie October Vereeniging (50-jarig bestaan) 1936 5. Leids Studentencorps (100-jarig bestaan) 1939 6. Dr. W. Stuurman (directeur Slachthuis) 1941 7. W. van der Laan (voorzitter Drie Octobervereeniging) 1950 8. Vereniging "Oud Leiden" (50-jarig bestaan) 1952 9. Mejuffrouw J. L. van Hoorn (directrice Meisjes H.B.S.) 1954 10. Jhr. Mr. F. H. van Kinschot (burgemeester van Leiden) 1964 11. Mej. Dr. C. Hovens Greve (arts in Leiden)1965 12. H. de Wilde (Drie Octobervereeniging) 1967 13. Leidsche Vereniging van Industriëlen (50-jarig bestaan) 1967 14. Stichting Leidsche Spaarbank (150-jarig bestaan) 1968 15. Dr. E. H. Reerink (president-curator R. U. L.) 1969 16. Mej. Dr. A.M. M.Smit (adviseur openbaar voortgez. ond.) 1970 17. Kol. Th. H. Wessels (commandant Koksschool) 1970 18. S. Menken (25 jaar wethouder) 1970 19. Mr. C. G. van der Willigen (Burgemeester van Leiden) 1971 20. J. C. van Eek (notaris in Leiden) 1971 21. Dr. M. A. van Dongen (chirurg Leiden) 1972 22. J. van der Zwart (secretaris Bond v. Amateurtuinders). 1973 23. Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt (voorz. Drie Oct. verg.) 1974 24. Rijksuniversiteit Leiden (400-jarig bestaan) 1975 25. M. G. de Ponti O. F. M. (Priester in Leiden) 1975 26. I. Coster (voorzitter N. V. V. Leiden) 1976 27. Mw. J. M. v.d. Blom-Vijlbrief (oud-raadslid)1977 28. Mr. C. J. Woudstra (oud-voorzitter cie voor de Beroepschriften) 1978 29. M. J. J. Riethoven (sportorganisator) 1978 30. H. Kleibrink (auteur) 1979 Herman Kleibrink bekijkt een drukvorm voor zijn nieuwste boek "Hofjes in Leiden" waaraan hij samen met Ruud Spruit anderhalf jaar heeft gewerkt LEIDEN - De belangstel ling voor zowel de sterren als de fotografie zat er bij Herman Kleibrink al vroeg in. Als jongetje van acht jaar probeerde hij al zelf een fototoestel te ma ken, van hout van een si garenkistje met een lens van een carbietlantaarn die hij van een oom had afgetroggeld. Het was zijn eerste kennismaking met fotografie en met op tiek, hoewel hij het nog niet helemaal begreep. Een jaar of twee later luk te het hem al om met een zelfgemaakte kijker ster ren te fotograferen. Herman Kleibrink werd in 1910 in Amsterdam geboren en bracht in die stad zijn eerste jeugd door. Behalve voor fotografie had hij ook toen al een grote interesse voor beeldende kunst. Hij kon urenlang achter een schilder staan die langs de Amstel zat, en werd door zijn tekenleraar op de lagere school al naar de Acade mie voor beeldende kunsten ge stuurd. Daaraan kwam een abrupt einde door de verhuizing van het gezin Kleibrink naar Haarlem. Tot ongenoegen van Herman maar tot opluchting van zijn familie. 'Het werd in de familie niet zo gewaardeerd", vertelt Herman Kleibrink nu. Maar hij ging in Haarlem door met zijn sterren kijkers, probeerde foto's te ma ken en zag zich daarbij voor grote problemen gesteld. Terugkij kend noemt hij het een reële ken nismaking: "Want het was een eindeloos gescharrel voordat je het voor elkaar had" Klungelarij Hij dacht: "Ik moet in de beroeps wereld van de sterrekunde zien te komen" en verzamelde alles wat er op het gebied van sterrekunde verscheen. "Maar ik zat nog on der de druk van mijn vader die het allemaal maar klungelarij vond en misschien was het dat ook wel. Ik kwam uit een familie van zakenmensen en die zagen niet dat dat nou iets was waarmee je je brood zou kunnen verdie nen, tenzij je erg gestudeerd was. En studeren dat kon helemaal niet. Mijn vader zou liever zien dat ik op een kantoor ging wer ken, ik moest boekhouden en stenografie enzo leren. Maar ik deed het met tegenzin". Toen hij op twintigjarige leeftijd uit militaire dienst kwam voelde hij zich vrij van de druk van zijn fa milie, en schreef een brief aan hoogleraar-directeur De Sitter van de Leidse Sterrewacht. Twee maanden later trof hij bij de Ster rewacht een grote kamer vol sol licitanten, allemaal veel ouder dan hij, en moest hij een soort ex amen afleggen. Maar het was Kleibrink die uit al die sollicitan ten werd gelicht, en in 1930 werd aangenomen. 'Die kennismaking met de ster renkunde bezorgt je eigenlijk een schok", vertelt hij. "Je kent het alleen uit populaire boeken, maar het wetenschappelijk onderzoek bestaat uit een hoop saai werk, veel rekenen, met logaritmenta- fels want het mechanisch reke nen bestond nog nauwelijks, en veel tekenwerk" Hij werkte er tot hij in 1975 gepen sioneerd werd. Klom van reke naar-tekenaar op tot hoofd van de fotografische afdeling, maakte mee hoe het wetenschappelijk onderzoek na de bevrijding een enorme vlucht nam, wat aan het eind van de vijftiger jaren culmi neerde met het radio-sterren kundig onderzoek. Er werd een begin gemaakt met het publice ren van eigen waarnemingen in Nederland en Kleibrink maakte kennis met druktechnieken. Zijn atelier thuis werd steeds gro ter. Hij verzorgde in zijn vrije tijd een grote hoeveelheid publica ties voor universitaire instituten en ook tentoonstellingen zoals "Fotografie en wetenschap" (1965) en ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van de universiteit "Denken en doen" 'Ik denk met ontzettend veel ple zier terug aan die tijd", zegt hij. "Ik ben er erg dankbaar voor dat ik in de gelegenheid ben geweest om kennis te maken met die raadselen van het heelal, die we reld te ontsluieren. En dat alleen door licht- en later radiobood schappen!" Hollandse erfenis Naast al dat exacte werk bleef zijn grote belangstelling voor alles wat om hem heen gebeurde en de drang om dat vast te leggen op foto en film. Van '72 tot '74 ver schenen de drié delen van "Lei den, een Hollandse erfenis", waarvoor Ruud Spruit, nu con servator bij het Rotterdams his torisch museum, de teksten le verden. Daarna kwamen de twee delen van "Leiden binnen en bui ten de singels", en nu "Hofjes in Leiden" Kleibrink begon al vroeg met het fotograferen van Leiden. "Omdat de stad me hevig bekoorde. Ik fietste, en dat doe ik nog, op heel ongeregelde tijden door de stad. Nooit met de opzet om er boeken van te maken, maar om te zien wat ik waard was, wat ik kan be reiken in het vastleggen van stemmingen. De sfeer spreekt me altijd heel sterk aan. Ik kan heel sterk geboeid zijn door het licht spel, op een vroege zondagoch tend op de Vliet, bijvoorbeeld, of in de Breestraat. Maar ook door mist, regen en sneeuw in de stad, het hoeft niet altijd zonneschijn te zijn". "Er is al erg veel verdwenen aan sfeer en behaaglijkheid en ik ben een tijdje bang geweest dat alles zou verdwijnen in betonnen blokjes. Ik vind dat de gemiddel de burger er erg voor op de bres moet staan dat de stad leefbaar blijft, dat je niet verkilt in een stad waar alles van beton is en' waar je je buurman niet meer kent. Oppassen En het stadsbestuur moet heel erg oppassen, want als je de burgerij wegpest met verkeer, grootwin kelbedrijven en allerlei institu ten, gaat het hart uit de stad. Er gebeuren de laatste jaren geluk kig heel positieve dingen, zoals de restauratie van allerlei monu menten die dan ook weer een functie krijgen. En in alle be scheidenheid hoop ik dat mijn boeken over Leiden daaraan bij dragen". Kleibrink heeft nog veel plannen voor boeken, tijdschriften en films. "Ik heb altijd tien of twin tig keer meer plannen dan ik er kan verwezenlijkèn. Ik heb nog zoveel filmplannen, maar ik kom er niet toe. Het naast elkaar leg gen van vroeger en nu, dat houdt me erg bezig. De magie van de film interesseerde me ook al vroeg.' Ik ben er mee begonnen nadat ik in 1936 in Leiden ben komen wonen, maar je denkt er dan niet aan dat zo'n film 35 jaar later een heel andere betekenis krijgt omdat de stad zo veranderd is". Eerste film Zijn eerste film heette "Strijd", hij laat het leven in de bezettingstijd in de Raadsherenbuurt, waar Kleibrink woont, zien. Daarna kwamen "Brief uit Leiden", "Molen de Valk", "Van het één komt het ander", "In Hollands duin", "Nachtreis" en nog wat kleinere films. En nu is hij bezig de laatste hand te leggen aan "Fe te", een groot feest in een patri ciërshuis aan het Rapenburg waarin de onderlinge relaties van de feestgangers belicht worden. "Ik probeer gemoedstoestanden in beelden om te zetten. Dingen die niet optisch waarneembaar zijn te laten zien. Het is een filmvorm die me erg boeit en die bijvoor beeld in de reclame erg bekend is. Het piekeren over hoe ik moet uitdrukken wat ik bedoel en het technisch realiseren ervan vind ik ontzettend leuk". "Zo heb ik ook "Nachtreis" ge maakt, hoe voelt een man zich die in de nacht tussen heel ingewik kelde apparatuur in een laborato rium loopt? Hij roept zichzelf tot verantwoording net als in Dan te's verhaal van een denkbeeldi ge reis door de hel. "Waar zijn we mee bezig?", vraagt hij zich af. En dat resulteert in een enorme zucht van verlichting als hij weer buiten staat en de sterren weer normaal aan de hemel ziet schij- "Naderhand heb ik gemerkt dat dat heel sterk met mezelf te maken had. Die opluchting voelde ik zelf ook telkens, ja ontzettend! Want de weg van kijken naar de sterren en het beleven van de schoonheid ervan is een belevenis. Maar de weg in het laboratorium is een la byrint, met zoveel twijfels... Is dit wel de juiste weg, is er geen kor tere weg? Het aanschouwen van het wonder zelf kan leiden tot in spiratie om met je onderzoek verder te gaan, maar je kunt ook genoeg hebben aan de bekoring alleen". MARGA WUIS LEIDEN - Herman Kleibrink, in Leiden vooral bekend van zijn fo toboeken, kalenderprodukties en films, is gisteravond door het gemeentebestuur benoemd tot ereburger van Leiden. Burge meester Vis overhandigde hem in de burgerzaal van het stadhuis de zilveren erepenning die daarbij hoort. "Wij zijn trots op u in Lei den", zei de burgemeester. "U heeft zich ontwikkeld tot een zeer deskundig man op het gebied van fotografie en film die men bij de Sterrewacht in '75 maar heel aar zelend heeft laten gaan". De heer Kleibrink werkte van 1930 tot 1975 bij de Leidse Sterre wacht. Hij is mede-oprichter en voorzitter van de Leidse Smal film Liga en van de Vereniging van Vrienden van de Hortus Bo tanicus. Burgemeester Vis roem de de heer Kleibrink om zijn bij drage aan een positieve presenta tie van Leiden. Hij zei: "U hebt kans gezien door de film uw lief de voor Leiden uit te dragen en uw uitgaven zijn voor ons een uithangbord voor Leiden gewor den". De heer Kleibrink zelf zei zeer ver rast te zijn en de benoeming tot ereburger als een steun te ervaren voor het werk dat hij dagelijks met ontzaglijk veel plezier on derneemt en nog vele jaren hoopt te ondernemen. Hij bood de bur gemeester vervolgens één van de eerste exemplaren van zijn nieu we boek "Hofjes in Leiden" aan, dat maandag bij boekhandel De Kier verscheen. Mevrouw Kleibrink was er gister- y-., nUj avond niet bij, zij verblijft op dit moment bij haar dochter in Ca- IE nada. Maar een open telefoon- i zorgde ervoor dat kon horen wat er gezegd werd. De i'-j 'Èk SmH heer Kleibrink maakte hiervan I dankbaar gebruik door vrouw even persoonlijk te groe- ten. Even later kon hij haar tele fonische felicitatie in ontvangst De kersverse ereburger van Leiden met zijn zilveren penning, hem net door burgemeester Vis overhandigd. Naast hem i

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4