Taptoe: kleurige van verenigingsleven T - :,v j jhRÉM^w Derny's van de baan naar Leidse straten WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 LEIDEN - Op de Breestraat ter hoogte van de studen tensociëteit Minerva heb ben zich gisteravond voor, tijdens en na de taptoe weer tal van relletjes voor gedaan. Verantwoordelijk voor deze onlusten waren ditmaal niet de studenten maar baldadige jongelui. In de wetenschap dat vorig jaar een oude traditie in ere was her steld, namelijk dé bestorming van de Leidse corpsballen-ves ting door Delftse "soortgenoten", was een op sensatie beluste men senmenigte richting sociëteit ge trokken. Al om zeven uur. ver voordat de deelnemers aan de taptoe over de Breestraat trokken hadden zich honderden, hoofd zakelijk jeugdige, mensen in de buurt van het studentenbolwerk opgesteld. Wachtend op de din gen die zouden komen. Maar die avond ook Om de gemoederen tot bedaren te brengen maakte de politie af en toe den kómen, geen Delftse stilden- gebruik van de wapenstok. Bij de charges kwam iemand ten val die op de ten been geholpen moest worden. Aanvankelijk was de sfeer op "de plek des onheils" uitbundig. De komst van enige politie-agenten werd met applaus beloond. Wan neer men op straat een student, of wat daar op leek, ontdekte werd een massaal fluitconcert ten ge hore gebracht. Sporadisch vloog er een ei of tomaat door de lucht, maar daar bleef het bij. Maar de sfeer werd al snel minder vriendelijk toen een aantal per sonen met vuurwerk ging gooien. Sommige jongeren werden er door de politie uitgevist en nogal hardhandig tot de orde geroepen. Daarbij liepen ook onschuldige mensen klappeh op waardoor de sfeer vijandig werd. Toen even la ter politie te paard op het toneel verscheen was er van een jolig treffen helemaal geen sprake De dikwijls sterk opdringende menigte werd steeds weer hard handig teruggewerkt. Vooral op de hoek van de Breestraat en de Vrouwensteeg voerde de bere den politie onophoudelijk char ges uit. Charges die met rake klappen gepaard gingen. Zo wer den Jongelui die op de luifel van het "Nieuwe Boekhuis" waren geklommen met behulp van de gummiknuppel naar beneden gehaald. Een actie waar het ove rige publiek met een massaal "boe-geroep" en afkeurend gefluit op reageerde. Ook tijdens en na de taptoe bleef het onrustig in de omgeving van Minerva. Tot half elf bleef een politiemacht van meer dan 20 man sterk een oogje in het zeil houden. Ondanks deze aanwe zigheid van "de sterke arm" sneuvelde er een flink aantal rui ten van de sociëteit. Ook moesten tal van fietsen die in de Vrouwen- steeg en de Mooi Japiksteeg ge parkeerd stonden het ontgelden. Toen de rust uiteindelijk was weergekeerd kon het Minerva- volk ongehinderd de "vesting" betreden. Een van de toestro mende studenten blikte voor hij achter de zwaren houten deur verdween naar omhoog en sprak vervolgens tot zijn maat "Zij heeft het goed gehouden van daag. Verdomd, de vesting heeft zich kranig verweerd" Politie te paard voerde in de Breestraat charges uit om de op relletjes beluste jeugd uiteen te drijven LEIDEN - Het Leidse verenigings leven heeft zich gisteravond tij dens de traditionele taptoe aan de vooravond van de 3 oktober- festiviteiten weer in alle facetten gepresenteerd aan de bevolking van de Sleutelstad. Als een kleurig lint trokken de dui zenden muzikanten, sportbeoefe naren, padvinders, majoretten enz. door het centrum van de stad. Als vanouds bestond er bij het publiek weer zeer veel belang stelling t'oor de taptoe. Op som mige plekken langs de route ston den de mensen vijf, zes rijen dik. Wat opviel was dat de stoet dit jaar minder spectaculaire onderdelen bevatte dan in voorgaande jaren. Dat was het gevolg van de stren gere voorschriften die de 3 Octo ber Vereenig ing. dit jaar han teerde om in de stoet te mogen meelopen. Trampolinesgrote ge vaarten ontbraken ditmaal om dat ze door het bestuur te gevaar lijk gevonden worden. Aan een ander voorschrift van de laptoe - dat het verboden is om reclame te maken - werd door de organisatoren minder streng de hand gehouden. Dat zou men tenminste kunnen afleiden aan de reclame die door verschillende Leidse verenigingen werd ge maakt voor sportkledïngzaken Ook een producent van sport- schoeisel bleek de presentatie van de Leidse clubs te hebben aange grepen om reclame te maken voor speciale schoenen. De taptoe vormde gisteravond weer eens het levende bewijs dat het verenigingsleven in Leiden bloeit. Vertegenwoordigers van organisaties met de meest uit eenlopende vormen van vrije tijdsbesteding waren aanwezig. De grootste groep werd dit jaar gevormd door de deelnemers aan de verschillende kampen van de LCKV. Opvallend was dat de deelneming van het aantal pad- vindersgroepen weer een stijgen de lijn vertoont. De taptoe bood ondanks de grote lengte - het duurde ruim een uur voordat de stoet één bepaald punt was gepasseerd - geen compleet beeld van het verenigingsleven Onder meer ontbraken enkele vooraanstaande Leidse voet balclubs op het appél. De explosieve groei die het Leidse majoretten-wezen de laatste tijd heeft doorgemaakt, had ook zijn weerslag op de taptoe-deelne ming. Er waren nauwelijks vol doende muziekkorpsen voorhan den om elke maforettengroep de nodige instrumentale ondersteu ning te geven. Een opmerkelijk feit was dat er dit jaar opmerkelijk veel zeer jonge kinderen in de stoet meeliepen. De taptoe was dit jaar een redelijk aaneengesloten geheel. Slechts op een enkele plaats viel er een gat of moest er korte tijd worden ge stopt. Daarvan werd door de mu ziekgezelschappen en majoret- tengroepen dankbaar gebruik gemaakt om het publiek iets meer te laten zien en horen. Traditiegetrouw werd zowel bij het standbeeld van Van der Werf als bij de gedenksteen van Jan van Hout een krans gelegd, terwijl het Leidse muziekgezelschap K en G na afloop een complete taptoe blies op het Stadhuisplein De majorettengroep van de wijkvereniging AktieJéén van de vele majorettengroepen die in de optocht meeliep. v f ïf v J De voetbalvereniging Leiden die met de leden de aandacht vestigde op het 40 jarig bestaan van de vereniging LLiutN - Up een parcours uitgezet op de Jan van Houtkade en Zoeteru •iit gehouden. Wielrenners reden achter denijs hun rondeeen beeld dat De publieke belangstelling voor de wielerwedstrijden was groot.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3