Saamhorigheid op 3 oktober vind ik het a Jan Krul vandaag als gg§Ü ezelhoeder bij De Waag l—P Zoutgehalte van Rijn naar recordhoogte oubliek Dichtersfestival in Amsterdam en Utrecht Alexander Godoenov weer op de planken WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 VARIA PAGINA 21 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom een vierde. Krul sloeg 50 jaar geleden immers een Leidse aan de haak en behalve haar moest hij ook de sleutelstad eeuwige trouw zweren „want een Leidse meid krijg je nooit de stad uit." Sedertdien worden in de fami lie Krul 2 en 3 oktober elk jaar weer volgens een vast proto col afgewerkt. Op de eerste dag neemt uiteraard de taptoe een voorname plaats in. 's Avonds om een uur of zeven sleept de familie Krul banken en stoelen vanuit de ruime woning aan de Vrouwen- koorsteeg (a vijf gulden we kelijks) naar de Haarlemmer straat om met of zonder para- Een Leidse meid krijg je nooit de stad uit plu de taptoe aan zich voorbij te laten trekken. De volgende ochtend volgt dan in originele kleding („Het ligt er maar aan wat ik weet op te scharrelen") de processie naar de Waag, waarna koers naar de Donkersteeg wordt gezet, alwaar de Krullen op de muziek van de draaiorgels een 3 oktobers dansje maken. Dan naar huis voor de koffie en vervolgens de ronde over de Beestenmarkt. „En ook nog de haring en wittebrooien bezorgen bij mensen die slecht ter been zijn." Om twaalf uur 's middags trekt Jan Krul zijn kloffie uit en stort zich in de keuken op de tien kilo uien en peen. „Ja tien kilo! En vaak blijkt dat nog te weinig. Al m'n kinderen ko men immers langs. We heb ben een enorm hechte fami lieband." Al roerende in de pan met hut spot, houdt hij wel de klok in de gaten. Want wanneer de optocht zich eenmaal in gang zet, is de vitale Krul er als de kippen bij. Wederom gezeten in de Haarlemmerstraat ziet hij de bonte stoet voorbijgaan en bedenkt zich dat de zware wagens van vroeger zeker zo gezellig waren als de geoliede tractoren van nu. Hij vraagt zich eveneens steevast af waar al die 3 oktober-stokjes zijn gebleven. Die dingen van bamboe waarmee je evenals die balletjes aan elastiekjes (ze kostten een duppie) vroe ger werd doodgegooid. Buurtfeesten En waarom die straten niet meer zijn versierd en die buurtfeesten niet meer wor den gehouden, zijn dingen die hem ook mateloos bezighou den. Net zo goed als de vraag waarom men tegenwoordig op 3 oktober zonodig bui tenshuis moet gaan eten. Maar de saamhorigheid is gelukkig nog als vanouds. En dat vindt Krul dan ook het fijnste van 3 oktober. Veel fij ner dan die taptoe waarin ook kleine kinderen ruim een uur moeten lopen. „Want daar heb ik medelijden mee. Voor zulke peuters is zo'n lange wandeling te zwaar." „Maar die saamhorigheid is fantastisch. Vrijwel alles is geoorloofd. Helemaal geen strijd. Net als in de oorlog. Toen was de stad ook éen grote eenheid." „Verder de traditie hè. Helaas is die erg in het slop geraakt. „Dat was natuurlijk goeddeels ~WT H 1 1 te danken aan Claudia, de geit m'n ronde langs de cafeetjes m maakte, kreeg ze overal iets Jan Krul gaf vanochtend aan de Waag weer acte de presence, dat kon niet missen. Dit keer verkleed als ezelhoeder en derhalve getooid met een onver valste sombrero incasseerde de 71-jarige Leide- naar nog vóór klokke tien z'n 92 haringen en veer tien wittebroden. En wist zich daarbij niet alleen vergezeld van een heuse witte ezel maar tevens van ettelijke van zijn 46 kleinkinderen. Die, zoals het traditionele 3 oktobervierders betaamt, ui teraard ook fraai uitgedost. Vermommingen die de fami lie Krul zich aanmeet om de traditie hoog te houden. En dat zij daardoor van de me terslange rij voor de Waag toevallig voor mogen gaan, is mooi meegenomen. Traditie is heilig voor Jan Krul. Elk jaar een andere outfit. En die niet eerder aantrekken dan de dag van 3 oktober zelf. Vandaar dat u het in dit ver haaltje zonder een foto van Jan Krul als ezelhoeder zult moeten stellen. Daarvoor in Jan Krul loopt al ruim vijftig jaar mee met de 3 oktober- happening. De eerste optocht die hij meemaakte was die ten bate van het stichten van de Leidse Hout. „Dat was in 1927 meen ik. Het was het eerste evenement dat ik beleefde. Ja, je moet weten dat ik m'n jeugd in weeshuizen heb doorgebracht. Elk vertier ging aan je voorbij. Een feest als 3 oktober was voor mij dus volslagen nieuw Origineel Na die eerste kennismaking met Leidens volksfeest nummer één, volgde al gauw een tweede en een derde en Vroeger gingen erg veel Lei- denaars nog verkleed de ha ring halen. Maar in die dagen kregen de vrouwen ook nog een pak koffie en de mannen een Goudse pijp met tabak", mijmert Krul. „Maar dat heb ik net niet meegemaakt." Jan Kt~uI gisteravond in het café de plaats een portret van hem gisteravond achter een glas bier, honderduit pratend over de viering van Leidens ontzet En een archieffoto van de op koper uit De Camp, in de hoedanigheid van soldaat. Claudia „Ja dat was vorig jaar", glun dert Krul. „Toen was ik pre cies 50 jaar uit militaire dienst en had ik me verkleed als sol daat van het regiment van grenadiers en jagers. Onge looflijk, wat ik daarmee in de belangstelling heb gestaan. Tientallen malen ben ik gefo tografeerd." Jan Krul vu rig jaar als soldaat.Welke pakken ik m al die jaren allemaal niet heb aangetrokkenweet ik niet meer. Ben een keer als Lou Bandy met strohoed gegaan.. En als Rus. helemaal in bont. En als meester in de rechtenMet toga. Enfin. Het lag er maar aan wat ik wist op te scharrelen." Alarm van Westlandse tuinders Oververmoeide ambtenaren DEN HAAG (ANP) - Het zoutgehalte van het Rijnwater is de afgelopen twee maanden zo veel gestegen, dat de Westlandse tuinders aan de alarmbel hebben getrok ken. Het water, dat zij voor de bevloeiing van de gewas sen gebruiken, heeft de grens van de toelaatbare zoutbe- lasting sinds half september overschreden. NEW YORK- Prinses Caroline van Monacoen haar echtgenoot Philippe Junot verlaten een Broadway-theater in New York. waar zij de musical lieten geheimen publiceren WASHINGTON (UPI) - Uit giste ren voor het Congres afgelegde getuigenverklaringen is geble ken dat verwaarlozing van de normale veiligheidsbepalingen door overwerkte ambtenaren heeft geleid tot het bekend wor den van geheime gegevens over vervaardiging van de waterstof bom. Een van die documenten, waarin de werking van een waterstofbom wordt beschreven, is in een Ame rikaans tijdschrift gepubliceerd ondanks pogingen van de rege ring publikatie te voorkomen. In een rapport aan een subcommis sie voor energie van de Ameri kaanse Senaat zeggen functiona rissen van het ministerie van energie dat van 1971 tot 1976 een massaal programma moest wor den uitgevoerd, waarbij ongeveer 2,8 miljoen documenten moesten worden nagezien of die al dan niet langer geheim moesten blij ven. Er werden 1,5 miljoen do cumenten vrijgegeven. In het laboratorium van Los Ala mos werden in 33 dagen tijd 388.000 documenten nagezien. De mensen die dit deden kregen er duizend per dag te verwerken, ofwel twee per minuut. "Ze had den nauwelijks de tijd om de ti tels te lezen", aldus de voorzitter van de subcommissie, John Glenn. In mei 1978 kwamen functionaris sen van het laboratorium tot de ontdekking dat bepaalde docu menten per abuis waren vrijge geven. Dat bleek met ongeveer vijf procent van de documenten gebeurd te zijn. De Stichting Reinwater, die voor de tuinders actie voert ter vermin dering van het zoutgehalte van de Rijn, doet een beroep op de rege ring stappen te ondernemen. De stichting wil dat de regering Frankrijk een termijn gaat stellen binnen welke de kalimijnen in de Elzas het afvalzout overeenkom stig het zoutverdrag van 1976 gaan opslaan in plaats van in de Rijn te lozen. Als dit niet gebeurt, dan moet de Nederlandse rege ring het bedrag van 24 miljoen gulden, dat zij drie jaar geleden neertelde als bijdrage in deze op slag. terugvorderen. Het actie comité is van mening dat of schoon de Franse volksverte genwoordiging het zoutverdrag nog niet heeft geratificeerd, dit de regering van Frankrijk niet ont slaat van de verplichting tot het nakomen van het verdrag. De secretaris van de stichting Reinwater, mr. D. N. J. Lasonder, vindt het een schandelijke zaak dat het zoutgehalte van het Rijn water zo hoog heeft kunnen stij gen. Er is volgens hem thans sprake van een noodtoestand. Eind septem ber stroomde bij Lobith 300 mil ligram zout per liter met de Rijn ons land binnen. In het zoutver drag wordt uitgegaan van een toelaatbare grens van 200 milli gram per liter. ALMELO - De rechtbank in Al melo heeft gisteren twee En- schedeërs, H. J. ten C. (24) en F. M. V. (28), voor drie verkrachtin gen en mishandelingen conform de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van anderhalfjaar met aftrek van voorarrest. G. J. H. ten C. (28), een broer van eerstgenoemde, werd voor deel name aan twee verkrachtingen en mishandelingen en het plegen van twee diefstallen conform de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorar rest. PICASSO'S GEROOFD PARIJS (Reuter/AFD) - Uit het huis van een Parijse arts zijn ze ven werken van Picasso met een waarde van 200.000 gulden ge stolen. Dokter Jaffe, die Picasso's huisarts was, werd opgewacht door een gewapende man toen hij na een wandeling met zijn hond thuiskwam. De dief dwong hem de deur te openen en ging er ver volgens met de buit vandoor. De gestolen schilderijen en schetsen had Picasso aan de arts geschon ken. Topambtenaar media krijgt andere baan DEN HAAG (GPDi - Het voormali ge D'66-Tweede-Kamerlid drs. W. A. F. WHbers (47), sinds 1975 hoofd van de directie radio, tele visie en pers van het ministerie van CRM, is met ingang van 1 ok tober j.l. benoemd tot raadadvi seur in algemene dienst van dit departement. Wilbers zal in zijn nieuwe functie de drie CRM-be- windslieden (minister Garde niers en de staatssecretarissen Kraayeveld-Wouters en Wallis de Vries) direct adviseren op het ge hele CRM-terrein. In de opvolging van Wilbers als hoofd van de directie radio, tele visie en pers (RTP) is niet voor zien. I Tegen racisme. De Wereldraad van Kerken geeft dit jaar onge veer 700.000 aan bevrijdings.- bewegingen en anti-racisme- groepen, zo is in Genève meege deeld. Ruim 30 organisaties in alle continenten krijgen steun uit het speciale fonds daarvoor, dat niet uit de contributies van de kerken aan de Wereldraad maar louter uit bijdragen van personen en instellingen wordt gefinan- cierd Het meeste geld gaat dit jaar niet naar Afrika, zoals in voorgaande jaren, maar naar Europa (ƒ.240.000). Daarna volgen groe pen in Canada en de Verenigde Staten. In Afrika krijgen alleen het Patriottisch Front van Rho- desié-Zimbabwe en het Zuid- afrikaanse Congres van Vakver enigingen steun. De giften voor Europa gaan vooral naar vier or ganisaties in Frankrijk. Deze strijden voor de rechten van gast arbeiders uit Haïti. Senegal. Tu nesië en Portugal. Volgens de or ganisaties groeit in Frankrijk de vijandigheid tegenover immi granten Geen toenadering. De Duitse "evangelikalen", die verenigd zijn in de Conferentie van belij dende Christenen. blijven bij hun standpunt dat de Evangelische Kerk van Duitsland het lidmaat schap van de Wereldraad van Kerken moet opzeggen en andere oecumenische contacten moet zoeken. De evangelikalen verwijten de We reldraad, de eigenlijke opdracht van de kerk te verwaarlozen ten voordele van. wat zij noemen, onbijbelse en partijpolitieke op vattingen. Voor de evangelikalen zijn het anti-racismefonds van de Wereldraad en de giften uit dit fonds aan bevrijdingsbewegin gen ernstige confiictpunten. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Bruchem- AMSTERDAM (ANP) - In de Melkweg in Amster dam en In 't Hoogt in Utrecht wordt van 8 tot en met 14 oktober het tweede internationale dichtersfes tival "One %vorld poetry" gehouden. Meer dan vijf tig dichters uit binnen- en buitenland nemen hieraan deel. De openingsavond met alle dich- ters is op 8 oktober in Paradiso in Amsterdam, de afsluiting, een muzikaal-poëtische marathon, op 14 oktober in de Melkweg. In de Melkweg zal het festival het karakter hebben van een 'multi- mediagebeuren", aldus de orga nisatoren. Er is een volledig film programma samengesteld met films van onder andere Massimo Dainese en Gerard Malanga. Ook zullen er video-shows en uit voeringen te zien zijn. is er een open microfoon en zullen de deelnemende dichters ook beel dend werk exposeren. Verder workshops, een boekenmarkt en veel muziek De dichter en toneelschrijver Mi chael McClure, die kortgeleden Kerkwijk. Genemuiden, IJssel- muiden, Kamerik, 's Grevelduin- Capelle en Stolwijk G. S. A. de Knegt Barneveld, te Oudewater G. J. van Steeg Dussen; aange nomen naar Kamperveen kandi daat A. Boon Sliedrecht, naar Scheveningen C. J. Hollemaris Marken-Binnen (laatstelijk zen dingspredikant), naar Rijperkerk (Fr) - in samenwerking met de gereformeerde kerk - Th. Brus- see Bellen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Uithuizen G. H. ter Maat Andel (NB). Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Gouda G. C. den Hertog Kornhorn. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Vlissingen D. Hakken berg Lisse; aangenomen naar Veenendaal J. Mijnders Ridder kerk. Overleden: dr J. van der Werf (52), hervormd predikant te Utrecht. Hij kreeg bekendheid door de opbouw van een wijdver takt citypastoraat rond de Dom kerk. werd onderscheiden met de Obie-prijs voor het beste stuk (Amerika's hoogste toneelonder scheiding) zal zelf zijn nieuwste stuk "Coyote in chains" opvoe ren. Het stuk duurt anderhalf uur en werd nog niet eerder opge voerd. Vorig jaar september werd in de Kosmos m Amsterdam het eerste internationale dichtersfestival gehouden. Op grond van het ar tistieke succes, aldus de organi satoren, werd de stichting. "One world poetry" in het leven geroe pen. die dit jaar voor de organisa tie tekent. Er is bij de gemeente Amsterdam een subsidieaanvraag ingediend voor 28.000 gulden. De totale kos ten worden geschat op ongeveer een ton. NEW YORK (UPI) - Alexander Godoenov, de sterdanser van het Bolsjoi-theater die asiel in de Verenigde Staten had ge vraagd, heeft zich aangeslo ten bij het American Ballet theater voor het komend sei- Hij zal met deze balletgroep in december optreden in het Kennedy Center in Washing ton. Het zal zijn eerste open bare optreden zijn sedert hij op 23 augustus asiel vroeg. Godoenov gaf een verklaring uit waarin hy zei geweldig blij te zijn met genoemde groef) te kunnen optreden en het enorm gevarieerde repertoire te kunnen dansen met de sterren van dat ballet. "Zes jaar lang, al sinds mijn eer ste bezoek aan dit land. heb ik gedroomd van verbreding van mijn artistieke horizon en deelneming aan de choreo grafische vernieuwingen van het Westen. Ik hoop dat ik de uitdaging met succes zal aan kunnen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21