"Er staat een nul teveel achter die bezuiniging..." "Inspraak wordt zo tot farce gemaakt" 'In schoolboekjes staat nog vaak dat moeder thuis zit' Uitbundig en ingetogen PvdA/PPR in protest tegen afwijzen van collecte in Katwijk Verboden te roken WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 LEIDEN/REGIO ALPHEN AAN DEN RIJN - Er staat doodgewoon een nul te veel achter dat getal. Dat kan niet anders. Ik weet zeker.dat het niet kan kloppen". Het zijn de stellige beweringen van Fokke A. Rosier, voorzit ter van de Nederlandse Speedboatclubnaar aanlei ding van getallen genoemd in de bezuinigingsnota van bur gemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn. BenW zeggen dat een bedrag van f37.980 kan worden bezui nigd, als de organisator van de speedboatraces op de plaatselijke Zegerplas de kos ten volledig voor zijn reke ning neemt. Rosier: "Ik denk. nee ik weet wel zeker.dat dit bedrag niet juist is. Maar misschien zijn een aantal evenementen wel on der één noemer gebracht". Ro- SPEEDBOATCLUB VERBAASD OVER REKENSOM VAN ALPHEN sier houdt het op een nul te veel, mogelijk zelfs nog wel meer te veel Als het een nul te veel is praten we over een bedrag van zeve nendertighonderd en nog wat en daar wil ik dan wel een "anderzijds" tegenover stel len, namelijk de reclame die Alphen krijgt dankzij de speedboatraces. We hebben overigens nooit gesteld, dat Alphen zo'n bedrag op tafel moet leggen. We organiseren de races in goed overleg met de gemeente en in principe worden de kosten door ons ge dragen. Al zullen er best wel enkele dingen zijn blijven hangen, maar dat beslist niet voor zevenendertigduizend gulden" Omdat Rosier weigert te gelo ven, dat dit getal juist is wil hij zich ook niet overgeven aan een bespiegeling over de toekomst van de speedboatra- cerij in Alphen aan den Rijn. "We hebben in Alphen een goede, gastvrije gemeente ge vonden, die ook organisto- risch uitstekend uit de voeten kanhetgeen voor ons erg be langrijk is. Wij staan dus duidelijk positief tegenover Alphen en we zullen van deze kant ook zeker niet zeggen dat we Alphen laten zitten. De komende winter gaan we ons programma weer opmaken en dan zullen we belist weer con tact zoeken met de gemeente" Of die gemeente dan ook nog po sitief staat tegenover de speedboatracerij zal dan wellicht duidelijk zijn. Zowel vanuit de burgerij gezamen lijk milieu-actiegroepenals vanuit de gemeenteraad (CDA-fractie) zijn stemmen opgeklonken om voortaan geen medewerking meer te geven aan speedboatraces. Milieuhygiëne en de noodza kelijke besparing van energie spelen daarbij een belangrij ke rol. Rosier: "Sorry, maar daar moet ik toch een beetje om lachen. Als je nou kijkt wat het file- werk op de weg kost en je ver gelijkt dat met wat wij in een weekend gebruiken. Echt. we zijn erg zuinig. Als je echt radicaal bezig wilt gaan, dan moet je bij elke sport gaan kijken. Zoals bijvoorbeeld de volgauto's bij wielerwed strijden. En dan zul je ook ie dereen moeten verplichten met openbaar vervoer te gaan, enzovoorts". Of de gemeente Alphen vanuit de energie-schaarste achter grond anders tegen de speed boatracerij moet gaan aan kijken zal in de loop van de herfst blijken uit de aanbeve lingen van een ambtelijke werkgroep. Met de aangekon digde bezuiniging heeft het college van burgemeester en wethouders op die aanbeve- lingen niet vooruit willen lo pen. Wethouder J. J. Goedhart (fi nancien): "Als verenigingen iets organiseren en daarbij gebruik maken van gemeen telijke diensten, bijvoorbeeld om dranghekken te plaatsen of na afloop rommel op te ruimen, moeten ze dat beta len. Dat gaat volgend jaar bijvoorbeeld ook gelden voor de pa ardenkeu ring en de jaarlijkse fokx>eedag guldens voor de verschillende attracties. Bij het mo nument van burgemeester Van der Werf werd in aanwezigheid van burgemeester Vis en de voorzitter van de 3 October Vereeniging, de heer Laman, een krans gelegd ter nagedachtenis van Leidens eerste burger tijdens het beleg. LEIDEN - Twee contrasterende foto's van de viering van Leidens ontzet. Aan de ene kant het uitbundige kermisvertier op het lunapark, aan de andere kant de ingetogen plechtigheid: de koraalzang in het Van der Werfpark. Rondom molen De Valk en het Schuttersveld rolden de HILLEGOM - "Inspraak overleg en meedenken, uiterst van di- Hoofdstr.i.it om daarna de belangrijke punten om te komen tot een goed uitgewo gen plan, worden op deze manier tot een farce gemaakt". lang voer'die tijd h.-HÏ gedacht KATWIJK - Burgemees ter en wethouders van Katwijk hebben de be sturen van PPR en PvdA in Valkenburg en Katwijk laten weten dat zij geen voorstander zijn van huis-aan-huis collecten voor politieke doeleinden, van welke signatuur danook. B en W maakten hun standpunt bekend nadat de beide partij en hadden gevraagd om ver gunning voor een collecte op vrijdag 5 oktober ten bate van een paar bevrijdingsbewe gingen in Zuid-Afrika. Het Katwijkse gemeentebe stuur heeft er geen bezwaar tegen dat voor deze bewegin- NOORDWIJK - Acht Noordwijkse vrouwenor ganisaties hebben de han den ineen geslagen voor een gezamenlijk project over het doorbreken van de bestaande opvattingen over de rol van man en vrouw in de maatschappij. De gemeente Noordwijk subsi dieert het project voor honderd procent. Maandag 15 oktober wordt in het Verenigingsgebouw de eerste open avond gehouden. Mannen en vrouwen zijn daar welkom. Het geld dat de gemeente Noord- wijk voor de uitvoering van het project beschikbaar stelt, komt uit de zogenaamde emancipatie- pot van de staatssecretaris voor gen een straatcollecte wordt gehouden. Overigens wijzen B en W erop dat er een collec- terooster is in de gemeente, zodat er maar één instelling per week geld kan inzamelen. De gemeente houdt zo'n roos ter bij om de burger te be schermen tegen een over vloed aan collecten. Ook kan op die manier de instantie die collecteert tegen concurren tie worden beschermd. Deze week gaat de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren met de collecte bus op stap. Alleen om die re den al komen PvdA en PPR deze week niet aan bod. Tot en met 21 oktober zijn reeds collectevergunningen ver leend. De beide politieke partijen hebben inmiddels via een te emancipatiezaken, mevrouw Jel- tien Kraaijeveld. Zij schreef alle gemeenten in ons land aan met de vraag of er niet iets georganiseerd kon worden op emancipatiege bied. Ook Noordwijk ontving zo'n brief. Het Noordwijkse vrouwencafé kreeg er deze zomer lucht van dat de brief van de staatssecretaris op het gemeen tehuis lag. Besloten werd alle vrouwenorganisaties in het dorp uit te nodigen voor een vergade ring, waarop bekeken zou wor den wat er met het geld uit de "pot" gedaan zou kunnen wor den. Behalve van het vrouwenca fé waren op die vergadering ver tegenwoordigsters aanwezig van de Noordwijkse Vrouwenraad, de VOS-vrouwen (Vrouwen oriënteren zich op de samenle ving), de leesgroep kinderboe ken, de werkgroep Koogan, het AROB-procedure (AROB staat voor Administratieve Rechtspraak Overheids Be schikkingen) protest aange tekend tegen de afwijzing van de collecte-aanvraag. Herman van der Bent, voorzit ter van de PvdA in Katwijk- Valkenburg, deelde dit giste ren mee namens de besturen van PPR en PvdA. Van der Bent: "Het bezwaarschrift wordt ook ondertekend door het Nederlands Juristenco mité voor de Mensenrech ten". Een delegatie van PPR en PvdA en een jurist van het comité zijn gistermiddag naar het Katwijkse gemeentehuis ge togen voor een onderhoud met burgemeester en wet houders over het niet-verle- nen van de collecte-vergun ning. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Amsterdams Kern Ensemble zal morgenavond in de Maranatha Kerk (Raadhuisstraat/hoek Jongkindt Coninckstraat) een concert geven in het kader van de concertserie van de culturele raad. Het Kern Ensemble, dat dit jaar het tienjarig jubileum viert, stelt zich ten doel kamermuziekprogram ma's aan het publiek te brengen, die door hun samenstelling af wijken van de in de concertprak tijk gebruikelijke. CDA-vrouwenberaad, de vrou wen in de WD en de rooie vrou wen in de Partij van de Arbeid. Hester de Zwart, één van de mede werksters van het vrouwencafé: "Op die eerste vergadering is de belangstelling voor een geza menlijk project van de vrouwen organisaties gepeild. Die belang stelling was er. Het CDA-vrou wenberaad kwam tijdens de ver gadering met het voorstel om het project te gaan wijden aan door breking van het rollenpatroon in de opvoeding en in het onderwijs. Er is daarna een stuurgroep op gericht die zich met de voorbe reiding voor het project is gaan bezig houden" Het is de bedoeling dat het project loopt tot mei of juni volgend jaar. Over de volledige inhoud van het project is nog met veel bekend. Volgens Hester de Zwart heeft de In plaats van een vertegen woordiger van het gemeente bestuur stond loco-secretaris G. Verheule de delegatie te woord. Er ontspon zich een juridisch steekspel, waarbij een artikel uit de Grondwet als "wapen" werd gebruikt. De PvdA en PPR wezen daarbij ook op een soortgelijke situa tie in Eindhoven, waar een in stelling niet mocht collecte ren van B en W van de licht stad. Achteraf bepaalde de Hoge Raad dat het Eindho- vense gemeentebestuur ten onrechte een collectevergun ning had geweigerd. PvdA- voorzitter Van der Bent uit Katwijk is van mening dat ook de negatieve beslissing van B en W van Katwijk enige rechtsgrond mist. Het ensemble bestaat uit: Ronald Masin (eerste concertmeester van het Amsterdams Philharmonisch Orkest), viool; Jan van Munster (leraar muziekschool Alphen aan den Rijn) altviool; Bob Reuling (eerste solocellist bij het Amster dams Philharmonisch Orkest), violoncel; en Rinus Groot, piano. Op het programma voor het concert van morgenavond staan: het pia notrio nr. 39 in S.gr.t. "Gypsy" van J. Haydn; het pianokwartet KV 478 in g.kl.t. van W.A. Mozart en het pianotrio van Ravel. Het concert begint om 20.15 uur. stuurgroep zich tot nu toe slechts bezig gehouden met de inhoud van de eerste twee avonden. Voor de eerste bijeenkomst is de voor zitter van de Nederlandse Vrou wenraad, mevrouw L. Rempt- Halmmans de Jongh, uitgeno digd. Zij bespreekt dan het boekje "Spelen met rollen", dat door het ministerie \an erm is uitgegeven. De tweede avond, die in november wordt gehouden, gaat over de vraag wat doorbre king van rollen in het onderwys betekent. Voor die tweede avond heeft de stuurgroep inmiddels contacten gelegd met schoolhoofden in Noordwijk De stuurgroep wil het onderwijs bij het project be trekken omdat, aldus Hesier de Zwart, juist daar een begin moet worden gemaakt met het door breken van het diep gewortelde Zo luidde de vernietigende kritiek die voorzitter Koppers van de Ondernemersvereniging Hille- gom gisteren uitte op de ge dragslijn van de gemeente met betrekking tot de nieuwe plan nen voor het centrum. Dat ge beurde tijdens een hoorzitting in Treslong, waarbij het voltallige college van burgemeester en wethouders aanwezig was, ver sterkt met stedebouwkundig ad viseur Jansen. Sloop Overigens was dit de vierde en te vens laatste hoorzitting, die aan dit plan is gewijd. Bij de derde hoorzitting liet de actiegroep "Stop sloop centrum" verstek gaan. Dat was de reden dat er een extra hoorzitting werd ingelast. De groep liet wederom verstek gaan. Wie zich wel lieten horen waren de bewoners uit de wijkten ten oos ten van de Hoofdstraat cn de winkeliers uit deze straat. Hun rollenpatroon: "In leesboekjes op school lees je vaak dat moederde hele dag thuis zit en dat vader buitenshuis aan het werk is". Het is de bedoeling dat niet alleen de onderwijskrachten bij het project worden betrokken. De stuurgroep wil ook de leerlingen van de scholen erbij inschakelen. Gratis De eerste projectavond op 15 okto ber begint om 20.00 uur m het Verenigingsgebouw Het boekje "Spelen met Rollen" dat dan wordt besproken is gratis af te halen bij de volgende adressen: Bremkant 46. Ja< Urlusstraat 10. Koningin Astridboulevard 26a. Schans 7; Julianastraat 14; het vrouwencafé; de openbare bibliotheek en bij het gemeente lijk bureau sport-, jeugdzaken en cultuur in gebouw Sartonus. voornaamste grief luidde dat van hun suggesties, die in het voor laatste plan wèl waren verwerkt, in het laatste plan niets meer was overgebleven. Dit betrof voor namelijk het maken van een ver binding met de parkeerplaatsen ten oosten van de Hoofdstraat Daartoe zou er een doorbreking moeten komen van de geplande "Meerstraatpromenade" 'Met één streek veegt 4 wat was be reikt van tafel", aldus het verwijt van de heer Koppers aan het adres van het gemeentebestuur, "alsof er geen maanden van overleg, plannen maken, inbreng leveren en inspraak zyn ge- Burgemeester Hermans legde uit dat het met elkaar verbinden van de parkeervoorzieningen ten oos ten van de Dorpstraat niet nodig is. als het henri Dunantplein vol ledig voor het parkeren wordt benut. De andere parkeerplaat sen krijgen een "aanvullend ka rakter" en hoeven ook niet zo groot te zijn. Bovendien kan er dan minder worden gesloopt, zo motiveerde hij de voorlopige voorkeur van het college De middenstandsvereniging brengt hier tegenin dat de be reikbaarheid van de winkels daar niet beter van wordt en dat daar mee ook de levensvatbaarheid wordt bedreigd. Die levensvat baarheid van de bedrijven zou weer een voorwaarde zyn voor de leefbaarheid van Hillegom. Blokhuis In een eerder stadium van de voor bereiding van de plannen was dom de Voorhout-e .ik hit* - t Warmenhoven op verzoek van de bewoners een tweede plan ge maakt. waarvan in het laatste ontwerp niet veel meer was terug te vinden. Dat plan ging ook uit van een verbinding tussen de parkeerplaatsen. Levendig schetste Warmenhoven de situatie die zich naar zijn me ning zal voordoen als het Henri Dunantplein vol is De automo bilist zal dan eerst proberen om in de Hoofdstraat een plaatsje te vinden, vervolgens op een van de parkeerplaatsen aan de oostkant "Weg wezen; ik ga naar Blokhuis in Lisse". Deze illustratie ontlokte grote bij val van de talryke middenstan ders die aanwezig waren. Zy kij ken al geruime tijd naar de ont wikkelingen binnen het Lissese centrum en met name naar de uitbreiding van het aldaar gele gen winkelcentrum Blokhuis Warmenhovens voornaamste be zwaar was dat elke verkeersbe weging een verstoring van de rust in de buurt teweeg brengt. Het feit dat er 22 parkeerplaatsen langs de Ambachtstraat (met maar 7 huizen) moeten komen, noemde hij onaanvaardbaar. "Je zal er maar wonen en dan die au to's van anderen allemaal voor de deur geparkeerd zien", vond hy. Wel willen de wijkbewoners tien extra parkeerplaatsen in de Mei rdoi p trut Vervolgens hield Warmenhoven een vurig pleidooi voor het be houd van de zes huizen aan de Krocht Dat is oen historisch hartje in het centrum van Hille gom". ln-toiigd« hij Samen met de Middenstraat en de Hofstraat zou dit een aardige looproute kunnen gaan vormen. Afsluiten Hoofdstraat Een ander punt discussie vormde gisteren het al of niet voor het verkeer afsluiten van de Hoofdstraat. De ondernemers vereniging mi-ende dat de Hoofdstraat alleen kan worden afgesloten als er een verbinding tussen de parkeerplaatsen komt In eerste instantie pleiten de win keliers voor een gebied met zo weinig mogelijk verkeer Pas als dat een succes blykt. zou een ge hele afsluiting voor het verkeer kunnen worden overwogen, het zij op donderdagavond of zater dag, hetzy de gehele week De wijkbewoners, die het in elk op zicht met de winkeliers eens wa ren. wezen bij monde van War menhoven op extra voordelen voor de middenstand Een auto- vrye Hoofdstraat geeft niet alleen by mooi weer de gelegenheid de winkel te vergroten door allerlei waren op straat uit te sullen maar biedt ook een mogelijkheid schutting te geven bij slecht weer Daarby werd verwezen naar de Lijnbaan en naar het winkelcentrum Blokhuis in de buurgemeente Lisse. HAZERSWOUDE - Straffe rokers zul len het moeilijk hebben tijdens vergaderingen van de jeugdraad Ha- zerswoude. een rookverbod af te kondigen, dat niet alleen van toe passing is voor de leden, maar ook voor de toehoor ders. daarmee heel w verder dan de g meenteraad. D besloot op voorst van de PvdA/PPl fractie borden de raadszaal op hangen met h verzoek het roke te beperken. Noordwijkse vrouwen willen af van "klassieke" man/vrouw idee Concert Kern Ensemble

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19