Patrese verantwoordelijk voor dood Peterson Waterpoloteam ondanks zege matig op dreef Chocoladevla halve liter tijdelijk Ziekte oorzaak slecht beleid NEDERLAND BUNGALOW VAKANTIELAND OüWtMIlS BORG WINT; OKKER VERLIEST „Zieken aan de macht" Dramatisch slot voor Wiersma: remise Timman neemt zekere voor het onzekere WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 SPORT PAGINA 15 UTRECHT (GPD) - De tweede par tij tussen Wiersma en Gantwarg stond bol van sensatie en had voor Wiersma een dramatisch slot. Bijna acht uur lang had hij fanatiek gevochten voor een overwinning en Gantwarg zijn wil opgelegd. Toch moest hij op de 95e zet met remise genoegen nemen. De teleurgestelde Wiersma wist toen al dat hij op de 92e zet had kunnen winnen. Vanaf de opening speelde Wiersma met wit duidelijk op winst. In een half klassieke partij probeerde Wiersma via de korte vleugel de stand te activeren. Gantwarg trachtte door ruilingen het tempo in handen te krijgen. Dat lukte hem niet en met deze actie liep hij positieverlies op. Op de negende zet kon Wiersma een dam nemen, maar daar zag hij vanaf omdat hij de dam weer zou verliezen en groot temponadeel zou oplo pen. Wiersma bleef met een tomeloze aanvalsdrift spanningen in de partij aanbrengen. Op de 24e zet begon Wiersma met een nieuw en opzienbarend plan de verzwakte lange vleugel van Gantwarg aan te vallen. Gantwarg kon zijn ei gen spel niet meer bepalen en werd door Wiersma meegesleurd op avontuur. Wiersma offerde een schijf om de aanval te ontke tenen op de geheel verzwakte lange vleugel van de wereldkam pioen. Het bleek een ijzersterke zet te zijn. Beiden kwamen toen in tijdnood. In deze fase verzuimden beiden de scherpste voortzettingen. Toch behield Wiersma het beste spel en kon Gantwarg zich alleen maar verdedigen. Op de 55e zet had Wiersma een gewonnen eindspel, dat echter zeer nauw keurig moest worden afgespeeld. Twaalf zetten later was er in deze situatie nog geen verandering gekomen. Bij de 75e zet ging opnieuw de klok een rol spelen. Het werd een enorme slijtageslag, die honder den belangstellenden, die via monitoren de strijd volgden, vol komen in de ban hield. Het ge rucht deed de ronde dat Wiersma kon winnen naar het voorbeeld van een diagram dat in het boek Strategie van de honderd velden van Moser vermeldt staat op bladzijde 114. Deze winnende stand had Wiersma op het bord kunnen krijgen, maar hij deed het niet. Wiersma bleef vechten maar Gantwarg wilde zich niet overgeven. Op de 84e zet dacht de Rus 28 minuten na en kwam voor de derde maal, en ook dat is een record, in tijdnood. Op de 95e zet, na 7 uur en 40 minuten te hebben gevochten, staakte Wiersma zijn aanvallen en bood remise aan terwijl de vlag van Gantwarg op vallen stond. MILAAN (AP) - De Ita liaanse formule-1 cou reur Riccardo Patrese en de starter van de Grote Prijs van Monza van 1978 zijn in staat van beschuldiging ge steld in verband met het ongeluk waarbij de Zweedse coureur Ron- ny Peterson om het le ven kwam, zo hebben betrouwbare bronnen bij de Milanese recht bank gisteren gezegd. RIO DE JANEIRO (ANP) - Juist op het moment dat deskundigen meenden dat Jan Timman moge lijkheden zou hebben op winst te spelen tegen de Hongaarse grootmeester Lajos Portisch be sloot de Nederlander op de 24e zet het remiseaanbod van zijn te genstander te accepteren. Tim man kwam daardoor op een to taal van 2,5 punten uit zes partij en en bivakkeert nog altijd op de schamele twaalfde positie van de achttien deelnemers. De met wit spelende Timman, die al ruim een week op zijn eerste overwin ning wacht, kreeg een Nimzo-in- dische verdediging voorgescho teld, die zich lange tijd volgens de theorie ontwikkelde. In de slot stelling heeft Portisch een om singeld paard en kan Timman bogen op sterke torens gericht op Patrese en de starter, Gianni Restelli, werden beiden doodslag ten laste gelegd, en ook werden zij verantwoor delijk gesteld voor de ver wondingen die de Italiaanse rijder Vittorio Brambilla op liep, aldus dezelfde bronnen. De Milanese rechter die het on derzoek leidt, Armando Spa- taro, bevestigde noch ont- de vijandelijke koningszijde Niettemin besloot de Nederlan der het zekere voor het onzekere te nemen. Het verloop van de partij tussen Jan Timman en Lajos Portisch was als volgt: Wit: Lagos Portisch (Hongarije) Zwart Jan Timman (Ned). 1 d2-d4, pg8-f6. 2. c2-c4. e7-éG, 3. pbl-c3, If8-b4, 4. e2-e3, c7-c5, 5. Ifl-d3, pb8-c6, 6. pgl-f3, Ib4xc3, 7. b2xb3, d7-d6, 8. e3-e4, e6-e5, 9. h2-h3. h7-h6, 10. Icl-e3, dd8-a5, 11. 0-0, 0-0, 12. ddl-b3, da5-c7, 13. tal-el, b7-b6, 14. d4-d5, pc6-e7, 15. db3-dl. pe7-g6, 16. kgl-h2. Ic8-d7, 17 g2-g3, pf6-h7,18. pf3-d2, dc7-c8.19. h3- h4. (7-f5, 20. e4xf5, Id7xf5, 21. Id3-e2. dc8-d8, 22. tfl-hl, PG6-f4, 23. Ie2-f3 pf4-d3, 24. tel-gl, remise. De slotstelling was: wit: kh2, ddl, tgl, thl, le3,113, pd2, pionnen a2, c3, c4, d5, f2, g3, h4. Zwart: kg8, dd8, ta8, tf8, lf5, pd3, ph7 pionnen a7, b6, c5, d6, e5, g7, h6. kende het bericht. Enkele van zijn assistenten zeiden echter dat de aanklachten al ver stuurd waren. Volgens de bronnen werd Restelli aan geklaagd voor het veroorza ken van een onregelmatige start, en werd Patrese be schuldigd van een ongeoor loofde inhaalmanoeuvre. Hierdoor raakte dc wagen van de Brit James Hunt die van Na de tweede periode stonden de Nederlanders comfortabel met 7-1 voor, daarna ging het bergaf waarts met de mannen van Trumbic Mie moesten toestaan dat de Fransen tot een voor hen redelijk aanvaardbare score kwamen. In het internationale waterpolo is het niet ongebruikelijk dat bij een grote voorsprong van een ploeg de scheidsrechters wat strengere maatstaven gaan aan leggen en iets meer de ogen dichtknijpen bij acties van de underdog. Aan die gewoonte tornden de Italiaanse en Joego slavische arbiters gisteravond niet, maar het was wel een beetje teleurstellend dat met name de oudere garde op dat moment de routine niet liet meespreken, waardoor er nogal wat onrust ontstond in de ploeg. Reden voor dat nerveuze verweer was er op dat moment niet, want de Fransen werden geheel vol gens de verwachtingen in die eer ste twee perioden flink onder druk gezet. Internationaal gezien is de ploeg goed voor een bijrol in de lagere regionen en hun laatste wapenfeit op Europees niveau was de onderste plaats in de B- groep tijdens de Europese water- polokampioenschappen in 1977 in Joenkoeping. Het laatste con tact tussen Nederland en Frank rijk dateert zelfs van 1970 toen bij het Europees kampioenschap in Barcelona het nationale team met 10-1 de tricolores overklaste. De aansluiting met de Europese topklasse zal echter nog wel even op zich laten wachten. Dat bleek gisteravond tegen Nederland dat via aardige combinaties in de eer ste periode uitliep tot een 3-0 stand waarbij Van Zeeland, Peterson, die daarop tegen de vangrail sloeg en in brand vloog. Peterson werd door Hunt en toesnellende brand weerlieden uit zijn wagen ge haald, maar overleed de vol gende dag in een ziekenhuis in Milaan. Brambelli werd door een rond vliegend wiel in de nek ge raakt en liep een schedelba- Noordegraaf en Nieuwenhuizen voor de treffers tekenden. Ook in het tweede kwart liep het best in de Oranjeploeg, ondanks het feit dat Trumbic door het in zetten van Nonnekes, Heiden en Korevaar de jeugd de kans wilde geven wat internationale erva ring op te doen. Noordegraaf, Van Mil (tweemaal) en Veer zorg den dat de score op zeven treffers werd gebracht, voordat de Fran sen door een verrassend doel punt van Filippe Herve hun ha telijke nul op het scorebord wegwerkten. Het was een brutaal doelpuntje dat eigenlijk een waarschuwing had moeten inhouden voor de Ne derlandse ploeg, die in de derde periode ineens het ritme en het balgevoel kwijt was. Er werd enorm slordig gewerkt, vooral defensief. Dekkingsfouten en het verkeerd beoordelen van Franse acties waren de oorzaak dat Bris- fer en Lefert de achterstand kon den terugbrengen tot 7-3, onno dige treffers, die het saldo van de Nederlandse ploeg nog nadelig beïnvloedden. Even kwam er een antwoord van Nederlandse kant toen Veer en Van Belkum de marge weer op voerden, maar Wouly de Bie, die kort daarvoor doelman Ruud Misdorp had vervangen, moest vervolgens toch weer naar het net na een schot van Lefert die ook het vijfde Franse doelpunt voor zijn rekening nam, nadat Van Zeeland in het begin van de vier de periode het Nederlandse to taal op tien had gebracht. Opvallend was dat de Fransen con ditioneel dit duel aardig konden bijbenen en in de slotfase zelfs de betere kansen wisten te schep pen door onvoorstelbaar veel sisfractuur op. Hij is inmid dels na een lange herstelpe riode volledig genezen en deed vorige maand alweer mee aan races op Monza. Rechter Spataro had meer dan een jaar nodig om zijn onder zoek rond te krijgen. Hij ge bruikte daarbij ooggetuigen verslagen, rapporten van deskundigen en foto's en balverlies aan Nederlandse kant. Daarom was het ook niet zo ver wonderlijk dat ten slotte Simon de achterstand voor de Fransen nog terugbracht tot 10-6, een re sultaat waarmee zij beslist niet ontevreden waren. Die ontevredenheid heerste er wel een beetje in de Nederlandse filmopnamen van het onge luk. Een aantal coureurs werd vorige maand bij de Grand Prix van Monza aan een on dervraging onderworpen. Restelli en Patrese waren na het ongeluk zwaar bekritiseerd door formule-1 coureurs en journalisten. Patrese mocht van zijn collega's niet starten bij de volgende Grand Prix, en Restelli. die al sinds jaren starter was bij races op Mon za, werd bij de Grand Prix van dit jaar vervangen. Beiden hadden gezegd zich niet verantwoordelijk te voelen voor het ongeluk. ploeg, die unaniem van mening was dat er slecht was gespeeld. Uitslagen van de overige wedstrij den: Griekenland-Engeland 3-2; Bulganje-Spanje 4-4, waardoor de Grieken verrassend met twee gewonnen partijen de leiding hebben genomen, voor Spanje dat drie punten verzamelde. ADVERTENTIE Bijvoorbeeld lang weekend Sneekermeer v.a. f/l/)» per bungalow Aêm\Jj In bungalowpark „De Potten". Prachtig gesitueerd, kompleet ingerichte bungalows. Lees de gids „NS/Trans Vakantie reizen in herfst, winter, lente". En boek: bij NS-stations, Rabobank, ANWB, uw reisbureau of bel 030-627844. Reisbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen Publicatie Icworo tot stand in samenwerking met het Notionool Bureau voor Toerisme, Den Hoog. Tegen Frankrijk HVAR (GPD) - Het Nederlandse waterpoloteam heeft te gen Frankrijk zijn plicht gedaan. Niet minder, maar ook niet meer. Met 10-6 bleven de Oranjespelers de tricolores de baas in een wedstrijd, die duidelijk twee gezichten had. Aad i'an Mil: twee treffers in het waterpoloduel van Oranje tegen Frankrijk. GRONINGEN (ANP) - Tom Okker heeft in de openingspartij van het internationale tenniscircuit, dat gisteren in de Martinihal in Groningen begon, tegen de Amerikaan Tim Gullikson de winst laten glippen. De eerste confrontatie tussen beiden eindigde in een zege van 7,5, 6-3 voor de amerikaan. Björn Borg stelde de organisatoren niet teleur door in de tweede partij de Amerikaan Eddie Dibbs te verslaan: 6-4, 6-1. Voor 2400 toeschouwers besliste de nummer één van de wereldranglijst de partij in iets meer dan een uur. In de eerste set wist Dibbs een achterstand van 1-4 weg te werken maar daarna maakte Borg zeven games op een rij. Dibbs mocht van het Zweedse fenomeen in de tweede set de eer redden maar daar bleef het bij: 6-1. ADVERTENTIE i Alleen voor Mclkunie-of Menken Landbouw produkten JÊ DEN HAAG - President Roosevelt leed eind 1944 aan de zogenaam de ziekte van Alvarez (hoge bloeddruk, hart aanvalletjes, hersenbe schadiging), waardoor bij hem een verlies aan werkelijkheidszin op trad. Op de conferentie van Jalta had hij geen weerstand meer, gaf het lot van Polen uit han den en stierf zes dagen later. Achtergronden als deze worden uit de doeken gedaan in het boek „Zieken aan de macht", waarvan nu een Nederlandse verta ling is verschenen. Kennedy had ernstige rugklachten toen hij presi dent werd, als gevolg van vroeger opgelopen blessures. In 1958 openbaarde zich de ziekte van Addison, waardoor hij cortison moest gebruiken, een middel dat nogal eens de pressies en apathie veroor zaakte. De lichamelijke en geestelijke verschijnselen van zijn ziekte gingen ge paard met foutieve beslissin gen: slechte contacten met China, de mislukte Cubaanse invasie, het in stand houden van de oorlog in Vietnam. Nixon boekte grote 5 zoals de betere verhoudingen metdeSowjet-Unieen China, het beëindigen van de strijd in Vietnam en het verlagen van de belastingdruk. Daar naast maakte hij afgrijselijke blunders, zoals het bombar deren van Hanoi, zijn acties in Chili en tenslotte Watergate. De duidelijke tweeslachtig heid in de figuur van Nixon wordt verklaard door zijn ziekte: dwangneurose. „Zieken aan de macht" is de Nederlandse vertaling van het door P. Accoce en dr. P Rentchnic geschreven boek, waarin zij aantonen dat geestelijk of lichamelijk zieke mensen door de eeuwen heen een belangrijke rol hebben gespeeld in de geschiedenis van de mensheid. Het boek is verschenen bij uitgeverij Becht. Het is een onthullend boek. De gezondheidstoe stand van één individu blijkt enorme invloed te kunnen hebben op de geschiedenis. Met tientallen voorbeelden wordt aangetoond dat ramp zalige gevolgen uit deze situa tie kunnen voortkomen. Niet inenten Hitler was bang voor de medi sche wetenschap en verbood op grond hiervan dat zijn strijdkrachten tegen tetanus werden ingeënt. Vele duizen den militairen zijn als gevolg van dit besluit gestorven. Mussolini liep waarschijnlijk in 1908 een neurosyphilis op met in 1930 een heftige aller gische reactie op salvarsan. Sinds 1939 tastte de ziekte zijn geestvermogens zodanig aan, dat hij zich te buiten ging aan een exhibitionisme, waardoor van een normaal leiderschap geen sprake meer Franco leed sinds 1960 aan de ziekte van Parkinson, waar voor hij L-dopa gebruikte, welk middel het denkvermo gen nadelig beïnvloedt. Spanje heeft daar tot Franco's dood in 1975 duidelijk onder geleden. Churchill heeft hersenbloedin gen eehad in 1949 en in 1952. In 1953 ging hij in slechte li chamelijke toestand naar de Bermuda-eilanden voor een conferentie met Eisenhower. Hij dolf het onderspit. Van regeren is sindsdien geen sprake meer geweest. Ontstellend zorgeloos De schrijvers van „Zieken aan de macht" vinden het opval lend, hoe ontstellend zorge loos een volk is waar het zijn politieke leiders betreft, die zich wegens ziekte niet volle dig aan hun taak kunnen wij den. Zouden passagiers zon der tegenstribbelen in een vliegtuig stappen als zij wis ten dat de aderen van een pi loot er zo slecht aan toe zijn dat hij elk moment aan een hartaanval kan bezwijken? Zouden de bewoners van een vallei, die door een stuwdam tegen het water moet worden beschermd zich kalm houden als zij weten dat de architect van de stuwdam aan hersen verweking lijdt? Hoe komt het dan dat men dergelijke dingen wel toestaat als het dc leiding van de staat be treft? Dean Rusk heeft er herhaalde lijk op gewezen dat het van doorslaggevende betekenis kan zijn als gesprekspartners bij belangrijke beslissingen hun stemming van hun hoge bloeddruk laten afhangen. Bepaalde beslissingen zou den volgens hem anders zijn uitgevallen als de betreffende staatslieden in een goede ge zondheid hadden ver keerd. Keuring voor politici De Nederlandse Stichting v Gezondheidsbewaking NSG heeft zich geruime tijd gele den tot de voorzitter van de Tweede Kamer gewend met het verzoek politici, die voor het land belangrijke beslis singen moeten nemen, perio diek lichamelijk te onderzoe ken. Want in onze maat schappij geldt nog te dikwijls de regel: soldaten worden bij indiensttreding gekeurd, maar niemand bekommert zich om de gezondheidstoe stand van hun leiders. Gezondheids- keu ring De NSG-gezondheidskeuring, die wordt verricht door bij de Stichting aangesloten (huis-) artsen, heeft een uitgebreid laboratoriumonderzoek ten grondslag, uitgevoerd door het Diagnostisch Centrum Utrecht. Dit onderzoek be staat uit het maken van roentgenfoto's van de borst kas, een elektrocardiogram, een longfunctieonderzoek, een cervixuitstrijkje bij da mes, gehoortest. gezichtstest, bloeddruk, lengte en gewicht, uitgebreid urine-, faeces- en bloedonderzoek. De uitslagen worden beoor deeld door o.a. long- en hart specialisten en een patho loog-anatoom. Al deze uitsla gen vormen de basis voor het totaal medisch onderzoek. De keurende arts zal de conclusie met de betrokkene bespreken en na afwegen van diens be langen de gegevens ter be schikking van de behande lende huisarts stellen. Deze kan ze gebruiken voor zijn ei gen kartotheek of een wense lijke behandeling instel-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15