Panionios wil ook in Twente gaan aanvallen 'Vedette' Piet Wildschut mag weer langs de kant toekijken vn FEYENOORD ONGEWIJZIGD Menig open doekje voor Cruyff Finnen graven zich niet in tegen Ajax... WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 In Europacup-duel tegen het Spaanse Gijon EINDHOVEN (GPD) - Adri van Kraay, Ernie Brands, Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet, Piet Wildschut, Huub Stevens, zes hooggekwalificeerde rui ters met internationale ervaring en één gemeenschappelijk probleem: er zijn voor hen maar vijf paarden beschik baar. Opperstalmeester Kees Rijvers heeft de overige vijf vergeven aan aan vallende rijders en dus moet een van de vedetten vanaf de kant toekijken hoe zijn collega's met de hindernissen af rekenen. Piet Wildschut heet de ruiter die voorlo pig te voet moet, een speler waarvoor PSV halverwege het vorige seizoen een bedrag neertelde dat met handgeld er bij boven het miljoen uitkomt. De via Groningen en Enschede in Brabant neergestreken international kwam niet ongeschonden uit een tactisch me ningsverschil met Kees Rijvers. Voor een verdediger staat het uitschakelen van de tegenstander voorop, pas in tweede instantie mag aan meevoet- ballen gedacht worden, zo wil de vak man het. Rijvers: „Verdedigers die voor zestig procent aanvallen versto ren het evenwicht in een ploeg". Inleveren van creativiteit, intomen van aanvallende neigingen, de dwingende eis van de PSV-trainer, waaraan Piet Wildschut nog niet voldaan heeft. Het probleem speelde eerder voor Ernie Brands en Jan Poortvliet, die bij hun komst dezelfde mededelingen van Rij vers kregen, en ook Huub Stevens herinnert zich uit zijn beginperiode bij de Eindhovense topclub: „Rijvers heeft me voortdurend voorgehouden sober te spelen. Elke wedstrijd weer bedenk ik: Huub, eerst de tegenstan der uitschakelen en daarna pas denken aan meevoetballen" Brands, Poortvliet en Stevens hebben dat kunnen opbrengen. Piet Wildschut nog niet. „Dat komt", zegt Limburger Huub Stevens, „omdat Piet en ik van uit een verschillende uitgangspositie bij PSV gekomen zijn. Piet was naar Argentinië geweest, speelde in Oranje toen hij naar Eindhoven kwam. Hij dacht: ik zit nu bij een topclub en voor het Nederlands elftal zit ik ook gebei teld. Bij mij lag dat anders. Ik kwam als zestiende man, werd aangekocht als voorstopper, maar daar stond Pleun Strik. Dat eerste jaar had ik niet ge dacht in het eerste te komen, ik moest nog veel leren" Huub Stevens bereikte in zijn eerste PSV-seizoen de hoofdmacht, maar kreeg later af te rekenen met een ge broken kuitbeen en een gebroken middenvoetsbeentje. Misschien wel omdat de leiding niet wist of Huub Stevens ooit weer zou voetballen, werd een bedrag geïnvesteerd in Piet Wild schut. Kees Rijvers werkt en praat momenteel veel met Wildschut, wil hem overtui gen van zijn gelijk en gelooft dat hij op de goede weg is, hetgeen betekent dat een ander raspaardje moet sneuvelen. Stevens: „Dat besef is bij mij aanwezig en ook bij de andere spelers, dacht ik. Concurrentie is goed, maar het bete kent dat je altijd je ogen open moet hebben, je concentratie mag niet ver slappen, je moet werken. Een belasting is het niet. Het is echt niet zo dat Rij vers je na één verkeerde pass aan de kant zet. Het gaat om jongens die al jaren bij hem spelen; hij weet heus wel wat hij aan ons heeft. Hij wil dat we in de eerste plaats verdedigen". Huub Stevens, een voetbalprof met de juiste instelling. Een mentaliteit die uitstekend van pas komt in de keihar de strijd om een plaats in PSV's hoofdmacht. „Rijvers kan met ons alle kanten op. Hij kan mij gebruiken als laatste man, als voorstopper, op de flanken, op het middenveld. En dat geldt ook voor Poortvliet, voor Willy van de Kerkhof, Van Kraay, Brands en Wildschut. Variatiemogelijkheden voldoende". Vandaag is de positie van bankzitter weer toebedeeld aan Piet Wildschut, die mag toekijken bij PSV-Gijon, een duel dat in Spanje in een doelpuntloos onbeslist eindigde. PSV moet winnen, 0-0 betekent verlengen en elk ander gelijkspel betekent dat de Spaanse koploper een ronde verder is. Waarmee gezegd is dat het karwei moeilijk wordt. Dat besef is ook aanwezig bij de spelers. BOEKELO (GPD) - Siegfried Melzig maakt geen uitzonde ring op de regel. Hoewel de Duitse trainer van Panionios in feite nog maar een groentje Is op het Europese voetbal toneel, praat hij al precies zoals zijn wat meer ervaren vakbroeders aan de vooravond van EC-wedstrijden per definitie plegen te doen: beminnelijk, een beetje wollig, een tikkeltje geheimzinnig, maar uiterst gewichtig. Een taaltje kortom, dat trainers zich eigen hebben gemaakt in de heilige overtuiging dat het bij de tactiek hoort. In dat kader past ook Melzigs op merking dat hij zich nog vrijwel niet om de wedstrijd van van avond tegen FC Twente heeft be kommerd. „Ik heb nauwelijks de tijd gehad om er eens goed over na te denken. Daar ben ik giste ren mee begonnen, want wat koop ik er voor om al een opstel ling of een speelwijze prijs te ge ven, terwijl er misschien wel een speler in bad over een stukje zeep kan uitglijden. Dan moet ik mijn planning weer helemaal verande ren. Nee, ik ben eigenlijk hele maal nog niet met de wedstrijd bezig geweest. Vandaar ook dat ik zo rustig ben". Het is een van de tegenstrijdighe den die Melzig in de loop van het gesprek debiteert. Hij maakt na melijk een allesbehalve rustige indruk, rent voortdurend heen en weer met flesjes sodawater voor de etende spelers, en gunt zich zelf nauwelijks de tijd zijn sappi ge biefstukje naar binnen te wer ken. Maar Siegfried Melzig heeft het dan ook allemaal zelf gere geld. Hij heeft er persoonlijk voor gezorgd dat Panionios in Hotel Boekelo zou worden onderge bracht. Dat de ploeg gisteravond vanwege een congres in het hotel naar het Almelose Postiljon Mo tel moest verhuizen, lijkt hem niet te deren. Vanavond, na het duel met Twente, kan de club immers weer in Boekelo terecht, en een beetje afwisseling is best goed. „We slapen alleen maar een nachtje in een ander bed", baga telliseert Melzig zijn merkwaar dige manier van organiseren. De trainer van Panionios praat al even luchtig over de slechte competitiestart van afgelopen zondag, toen op eigen veld met 1-0 van het onbeduidende Larisa werd verloren. „Alles wat maar fout kon gaan ging fout", lacht hij. „Iedereen heeft gespeeld zo als hij dacht dat hij moest spelen, maar niet zoals ik gezegd had dat er moest worden gespeeld. Ze hadden hun hoofd al bij de wed strijd tegen Twente, maar boven dien hadden we nog wat blessu reproblemen" Ook nu is, aldus Melzig, nog lang niet iedereen honderd procent fit. De Portugees Lima, Mavrikis, sterspeler Anastopoulos en doelman Kakaris hebben allen lichte spierblessures. De laatste demonstreerde dat gisteren tij dens een lichte training op het terrein van Sportvereniging Boekelo door nogal nadrukkelijk te trekkebenen. Het ziet er echter naar uit dat zij vanavond toch in actie zullen kunnen komen, al maakt Melzig een voorbehoud: „Omdat ze niet behandeld kun nen worden, want wij hebben geen arts bij ons". Panionios heeft zelfs helemaal geen club arts. „We zijn ook maar een arm clubje, eigenlijk geen echte profclub". Wat de 39-jarige Duitser deson danks meer zorgen baart, is het gemis van Pathiakakis, de mid Ab Gritter (midden) zal door het inzetten van de Noor Soren Lindsted moeten uitwijken naar de rechtervleugel van FC Twentevanavond in het EC-duel tegen Panionios. Slachtoffer van deze mutatie is Arie van Staveren, die volgens Twente trainer Holling "niet beweeglijk genoeg zoü^zijn" denvelder die in Athene uit een strafschop het derde doelpunt voor de Grieken scoorde. Zijn afwezigheid als gevolg van een auto-ongeluk brak de ploeg zon dag ook al op. Tot tweemaal toe werd een strafschop gemist, het geen, volgens Melzig nooit was gebeurd met Pathiakakis erbij. Voorsprong In principe zou de voorsprong die Panionios in Athene heeft opge bouwd royaal genoeg moeten zijn voor het bereiken van de tweede ronde. Toch houdt Melzig er se rieus rekening mee dat het nog wel eens zou kunnen gaan span nen. „Kijk, als ik met een Engel se, Duitse, of Nederlandse club een dergelijke voorprong zou hebben, zou ik mij totaal geen zorgen meer maken. Maar toe vallig ben ik trainer van een Griekse ploeg en Griekenland is op voetbalgebied nog een ont wikkelingsland" „Minder plezierig voor ons is die trainerswisseling bij FC Twente. Toen ik daarvan hoorde ben ik echt even boos geworden, omdat ik weet dat zoiets altijd een nieu we situatie met zich meebrengt. En ik heb inmiddels begrepen dat Twente er tegen Sparta flink aan heeft getrokken. De spelers zijn dus weer gemotiveerd, en daar moeten we ons op instel len" Problemen Voor Panionios hangt er veel af van de vorm van Niko Anastopoulos, de 21-jarige rechterspits die de verdediging van Twente in Athe ne dol draaide. Melzig bekent dat Anastopoulos de laatste tijd ge bukt gaat onder privéproblemen, en dat hij daardoor tegen Larisa faalde. „Maar ik praat dagelijks met hem. Het gaat erom dat hij er tijdens de wedstrijd niet mee be zig is. Anastopoulos is trouwens helemaal niet die geweldige voetballer waarvoor hij wordt versleten. Hij kan erg goede din gen doen, maar ook hopeloos zwak spelen" Melzig zou hem niettemin voor geen goud willen missen. Voor het begin van het seizoen heeft hij bij het bestuur van Panionios be dongen dat Anastopoulos voor lopig niet zal worden verkocht. „Olympiakos Piraeus heeft al an derhalf miljoen voor hem gebo den, maar over een jaar zijn er misschien wel buitenlandse clubs die het dubbele voor hem willen betalen" MET LOS ANGELES AZTECS IN UTRECHT .-tg g LIVERPOOL (GPD) - Feyenoord begint vanavond tegen Everton met dezelfde ploeg die Ajax zo kansloos onderdompelde in de Rotterdamse Kuip. Voor de tweede UEFA-Cupweöstrijd in Liverpool zal trainer Je- zek zijn elftal alleen nog op het laatste moment wijzigen indien zijn spelers dat willen. Die kans moet echter uitgesloten worden geacht. Jezek zelf speelde gisteren nog met de gedachte Wim Jansen weer op nieuw als laatste man te posteren, maar de aanvoerder gaf heel snel te kennen liever op het middenveld te willen voetballen. Die Jezek respecteren. En aangezien hij niet van plan is met vier middenvelders te gaan opereren, is in die linie geen terugkeer te verwachten van de Noor Albertsen. Zelfs niet als Bob Latchford speelt. De spits heeft zich weliswaar verzoend met zijn manager Gordon Lee maar de verwachting is dat hij vanavond pas tijdens het duel zal worden ingezet bij Everton dat in de Engelse competitie nog geen thuiswedstrijd heeft gewonnen. Vandaar dat Feye noord de wedstrijd vol vertrouwen tegemoet ziet, „want", zo zei mana ger Stephan, „wij zijn gekomen om de tweede ronde te bereiken". Jezek is wat minder optimistisch. „We hebben kans, maar dan zullqn we net zo moeten spelen als Everton in Rotterdam deed", zei de trainer, die de videobeelden van die wedstrijd driemaal terugzag en de fouten toen („te veel lopen met de bal, te trage opbouw, te grote gehaastheid") onderkent. „Een nadeel hebben we overigens wel", meende de Tsjech. „Dat is dat de Zweed Ericsson fluit. Hij is een beetje een home-refe- Een andere zorg werd gisteren al weggenomen. De spelers bleken zich goed te hebben hersteld van de krachtsexplosie tegen Ajax. Jezek: „Ie dereen is weer fris, maar of ze voor de tweede keer binnen een paar dagen zo kunnen presteren is de vraag. Dat is een probleem voor meer Nederlandse voetballers. Ze kunnen de ene keer heel goed presteren en een paar dagen later sterk een stuk terugvallen". UTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft gisteravond in stadion de Galgewaard in Utrecht voor 15.000 toeschouwers een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Los Angeles Aztecs met 4-1 ge wonnen. In het bijzonder aan trekkelijke duel, waarin Johan Cruijff en Wim van Hanegem (die overigens ruim een kwartier voor tijd werd vervangen) schitterden, had Utrecht bij de rust een voor sprong van 2-0. Die twee treffers kwamen in de 15de en 44ste mi nuut op naam van Van Veen, die tegen zijn oude club speelde. Na de rust zorgde Van Oosterom met twee doelpunten voor 4-0. Pas tien minuten voor het eindsig naal kon Johan Cruijff, die menig open doekje kreeg, voor 4-1 zor gen. Ijshockeyers verliezen OSLO - Het Nederlands ijshockey- team heeft gisteren in het Noor- weegse Oslo met 1-3 verloren van het nationale team van Noorwe gen. De periode standen waren: 0-0, 1-1 en 0-2. Chuck Huizinga scoorde de enige treffer voor Oranje, na een pass van Ron Berteling. AMSTERDAM (GPD) - Het tweede duel tussen Ajax en Helsinki JK uit Finland is zoals bekend uit sluitend nog van formeel belang. De 8-1-overwinning van de Am sterdammers heeft weer eens duidelijk aangetoond hoe groot het verschil is tussen full-profs en goedwillende amateurs. Bij HJK is men zich daar terdege van be wust. Had men voor het eerste treffen al vrijwel geen hoop op een positief resultaat, ook voor vanavond weet de ploeg waar het staat. Toch is de algemene teneur optimistisch, in die zin dat men een veel kleinere nederlaag ver wacht dan die van veertien dagen geleden. Trainer Aulis Rytkoenen ver woordt de groepsverwachting als volgt „We verwachten een beter resultaat dan de 8-1 bij ons. Niet dat we direct een overwinning zullen pakken, maar een neder laag met hooguit 3 a 4 doelpunten verschil is wel haalbaar voor ons. In Helsinki was de uitslag voor ons slecht, maar iedereen heeft genoten van de wedstrijd. Wij hadden een slechte dag toen en dat zal vanavond beslist niet het geval zijn". Het lijkt erop dat de Finnen, die overigens in Helsinki door een rustig spelend Ajax op alle fron ten werden geklopt, uitsluitend verdedigend te werk zullen gaan. Niets is echter minder waar, want, zegt Rytkoenen enigszins verbaasd: „Nee hoor, waar we kunnen, gaan we ten aanval, an ders is er voor onze jongens he lemaal niets aan. We moeten in de beginfase even uitkijken wat Ajax tactisch van plan is en daar zullen we ons aan aanpassen. Kijk, het grote verschil in niveau blijft aanwezig, maar ik verzeker u dat we ons niet zullen ingra- Fit Helsinki JK verschijnt in elk geval zonder enige spanning op het veld. In de competitie heeft men nog één wedstrijd te gaan en een derde plaats lijkt verzekerd. De selectie is geheel fit, doch één speler ontbreekt. Dat is halfspe- ler Rautiainen, de 18-jarige Finse international van het team, die in Helsinki uit een strafschop de enige Finse treffer produceerde. Hij is voetbalmoe, een gevolg van het spelen in zowel HJK als het Finse elftal. Wel speelt de gevaarlijke spits Atik Ismail, de topscorer. Deze Turk was in de eerste partij tussen bei de teams zonder twijfel de beste speler onder de Finnen. Hij ver wacht een goede partij. „Thuis was het catastrofaal, maar hier zal het hooguit 3-0 worden voor Ajax". WIELRENNEN - Hugh Porter (39) heeft besloten definitief met wielrennen op te houden na een loopbaan van bijna een kwart eeuw. Porter werd professional in 1967 en veroverde vier keer de wereldtitel achtervolging, in '68, 70. '72 en '73. VOETBAL - In de Westduitse Tweede Bundesliga Zuid is maandag de vierde trainer gedu rende dit seizoen ontslagen. MTV Ingolstadt (voorlaatste) zette trainer Helmut Richert op straat. Vliers (FC Nürnberg), Bewers- dorf (FSV Frankfurt) en Feldhoff (Wurzburg) gingen hem dit sei-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13