LEIDSCH DAGBLAD Carter stuurt troepen naar VS-basis biJ op Cuba Zes sleep boten varen weer Drie doden brand Minder geld voor de universiteiten Werkgevers: "Geef ons kans" Oisterwijk vandaag "Geen reden tot terugkeer naar koude oorlog" DINSDAG 2 OKTOBER 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35976 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM (GPD/ANP) - Zes sleepboten van Smit Internatio nale zijn vanmorgen in alle vroeg te bemand met werkwilligen, uitgevaren. Dat maakte een woordvoerder van het sleepbe drijf bekend. Volgens hem gaat het om een spontane actie: "De werkwilligen willen zich met de ze actie van het juk van het sta kingscomité verlossen". Het ac tiecomité van de havenslepers ontkent echter dat de actie spon taan is. Volgens het actiecomité heeft de directie van Smit de afgelopen nacht de aanzet gegeven tot het doorbreken van de staking. Twee oude sleepboten, die te koop lig gen, en een splinternieuwe sleepboot, die volgens het actie comité nog niet aan Smit is over gedragen, wérden met werkwil ligen bemand. Deze drie sleepbo ten voeren in de vroege ochtend de Nieuwe Maas op. Tevoren had de directie van Smit een groot aantal personeelsleden verzocht naar de Willemskade te komen. Onder grote belangstelling van sta kers en politie vond de actie plaats. Actieleider Kraaijeveld: "Een paniekreactie van Smit, die zuiver is bedoeld als intimidatie" Volgens Kraaijeveld zijn de sta kers niet onder de indruk. "Wij gaan door met onze staking" Het stakingscomité zei te verwach ten dat het in de loop van vandaag tot conflicten aan de Willemska- i kunnen komen, hij aankondigde 1500 n r Guantanamo te de directie probeert om werkwil ligen naar de ruim dertig stillig gende slepers te dirigeren. De stakers bij de kunstmestfabriek Albatros-UKF zouden vanmid dag op twee vergaderingen be palen of zij hun actie zullen voortzetten, nu de directie blijft weigeren te praten over de eisen van de Industriebond FNV be treffende een 35-urige werkweek en een vijfploegendienst. Ook vanmorgen bleef de poort van de fabriek voor werkwilligen ge sloten. Veel personeelsleden die aan de slag wilden gaan meldden zich overigens niet. De postende stakers schatten hun aantal op ongeveer tien. President Carter tijdens zijn televisietoespraak, 1 sturen. Ook zal de waakzaamheid van de Verenigde Staten in het Caraïbisch gebied worden verhoogd door de instelling van een gezamenlijke Caraïbische gevechtseenheid, de zogenaamde 'task-force'in Key West Florida) (Van e r verslaggevers) Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. DEN HAAG - Minister Pais (onderwijs en weten schappen) gaat bezuinigen op de uitgaven van univer siteiten en hogescholen. Dit blijkt uit de pas van daag gepresenteerde be groting van onderwijs. De instellingen op het gebied van wetenschappelijk onderwijs moeten 25,8 miljoen gulden inle veren. Op de begroting voor 1980 van het ministerie is voor de uni- VLAARDINGEN (ANP) - Bij een felle uitslaande brand in een woning aan de Nicolaas Beetsstraat in Vlaardingen zijn in de af gelopen nacht een man en twee kinderen om het le ven gekomen. De brand ontstond op de derde verdieping in de woning van een Turkse familie. De slachtoffers zijn nog niet geïdentificeerd om dat in het huis nog een Turks ge zin woonde. Vijf andere bewo ners sprongen in paniek uit de ramen. Volgens de Vlaardingse politie zijn zij zwaargewond naar ziekenhuizen in Rotterdam ge- Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden, afge wisseld door zonnige perioden. Mini mumtemperatuur van 7 tot 2 graden. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Matige tot vrij krachtige zuidoos ten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3 oktober Zon op. 6.42 uur; onder: 18.15 uur. Maan op: 17.22 uur; onder: 03.11 uur. Hoogwater in Katwijk om 0.38 en 13.12 uur. Laagwater om 8.55 en 21.16 uur. versiteiten en hogescholen 98 procent uitgetrokken van het to taal dat dit jaar mocht worden be steed. De minister heeft nog geld achter de hand voor eventuele salarismaatregelen en andere uitgaven, waarover nog afspra ken moeten worden gemaakt. De minister houdt „onverkort" vast aan de nullijn voor de personele lasten van universiteiten en ho gescholen, zo schrijft hij in een toelichting op de begroting (een uitzondering geldt voor de uni versiteit van Limburg). Pais kondigt aan dat hij op korte termijn wil overgaan tot benoe ming van de lectoren tot hoogle raar. De minister stelt verder re gelingen in het vooruitzicht voor het hebben van bijbanen en het aan- en afwezig zijn van weten schappelijk personeel. De pen sioenleeftijd van hoogleraren (nu zeventig) zal worden verlaagd. Nog in het huidige parlementaire jaar wil minister Pais een beslis sing nemen over de honorering van medische specialisten die in academische ziekenhuizen werkzaam zijn. bracht. Over de oorzaak vai brand, die vrij snel onder con- tro'ewas..Se„ogn.etShbekendvDe d it van d sche ziekenhuizen wordt door het ministerie bezuinigd. Zo wordt de bijdrage van het Rijk in de exploitatielasten van het aca demisch ziekenhuis in Leiden verminderd van bijna 68 miljoen naar bijna 59 miljoen. Verkeerspaal breekt na aanrijding: vrouw gedood EDE (GPD) - Een 51-jarige vrouw uit Wageningen is gisteravond in Ede op een tragische manier om het leven gekomen. Zij stond met haar vriendin op een stoep met de bedoeling over te steken. Op dat moment naderde er een perso nenauto. Door nog onbekende oorzaak bot ste de auto tegen een verkeers paal. Deze brak en raakte het hoofd van de vrouw. De klap was zó hevig dat zij op slag dood was. Zij viel tegen haar auto die bij de stoep geparkeerd stond. Door de ze klap werd haar man, die in de buurt was, gealarmeerd. Toen hij ter plekke kwam bleek zijn vrouw reeds te zijn overleden. Over het geld dat zal worden uitge trokken voor de nieuwbouw en andere investeringen van de aca demische ziekenhuizen, is nog steeds geen beslissing genomen. In afwachting van de beslissing van de ministerraad mag voor het Leidse ziekenhuis voorlopig niet meer dan 1,5 miljoen worden uit gegeven; vorig jaar was dat be drag nog op 3 miljoen gesteld. "Geen twee strenge winters achtereen...' (Van t r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN Net als in de afgelopen jaren willen burgemeester en wethouders van Alphen ook de komende winter bezuini gen op de gladheidsbestrij- ding. In voorgaande jaren werd daarbij als argument gebruikt dat strenge winters kennelijk tot het verleden behoren. De afgelopen win ter leerde evenwel anders. Ook Alphen leed een forse strop, omdat er veel meer aan zand en zout nodig was, dan berekend. Die winter heeft B en W van Alphen nu echter ook een nieuw argument gegeven om wederom te beknibbelen op de aanschaffing van strooi- goed: "Wij gaan ervanuit dat zelden twee achtereen vol gende winters streng zijn...", stellen zij thans. De post gladiieidsbestrijding wordt daarom voor 1980 verlaagd met ruim f 100.000. toonaangevend in eiken (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Russische brigade op Cuba is vol gens de Amerikaanse president Carter geen reden voor een terugkeer naar de koude oorlog. Niettemin, zo bleek vannacht in de Amerikaanse hoofd stad, zullen binnen veertien dagen 1500 Amerikaanse ma riniers aan land worden gezet op de VS-basis Guantana mo, op Cubaans grondgebied, teneinde duidelijk te ma ken dat de VS zich niet zonder meer zullen laten over meesteren door Sowjet-provocatie in het Centraal-Ame- rikaans gebied. De formatie van het in Leiden ge vestigde Instituut voor Lexicolo gie is, voor 1980 op 45 personen gesteld. Er is geld gereserveerd voor het aantrekken van twaalf redacteuren uit Nederland en België. Het instituut werkt aan het voltooien van het Woorden boek der Nederlandsche Taal; het streven is erop gericht om hiermee in achttien jaar klaar te zijn. Carter kondigde in een tv-toe- spraak aan dat Amerika welis waar maatregelen zal nemen, doch dat de Russen zonder meer hebben geweigerd ook maar iets te veranderen aan de status van hun troepen op Cuba. In Key West, in zuidelijk Florida, wordt een hoofdkwartier inge richt voor VS-troepen, de capaci teit van de snel, waar dan ook in te zetten militaire eenheden wordt verhoogd, maar Carter heeft geen maatregelen genomen die de haperende betrekkingen tussen de VS en de Sowjet-Unie verder nadelig kunnen beïnvloe den. Noch technologie, noch graan, als belangrijke uitvoer- produkten, spelen vooralsnog een rol. Carter daarentegen ge bruikte zijn zorgvuldig voorbe reide reden tot de natie, om op te roepen tot goedkeuring van het SALT-verdrag ter verdere be perking van strategische wapens. Met dit verdrag, zegt Carter, mag geen politiek spel worden ge speeld. China Inmiddels gaat minister van defen sie Brown naar China voor be sprekingen. Een manoeuvre die volgens het Witte Huis reeds was voorbereid voordat de aanwezig heid van Russische gevecht stroepen op Cuba de inzet werd van een verhit, doch enigszins van de werkelijkheid verwijderd politiek debat. En verder zou de president ook zijn bezwaar heb ben laten vallen tegen de bouw van een nieuw en groot, door kernenergie aangedreven vlieg- dekschip ter waarde van 2,5 mil jard dollar Het lag voor de hand dat de VS op Carters bevel hun inspanningen ter verkrijging van inlichtingen in het Caraibisch gebied zouden vergroten: hervatting van de spionagevluchten over Cuba is daarvan een onderdeel. Verder zullen de VS steun verlenen aan naties die in Midden-Amerika ten prooi dreigen te vallen aan re volutionaire activiteiten volgens Cubaanse inspiratie. Verder zal Amerika zijn vloot-activiteit in de Indische Oceaan uitbreiden. Echter Carter stelde ook vast dat een confrontatie misschien voor enkele dagen of weken emoties zou bevredigen, doch dat zij strij dig zou zijn met het nationaal belang en de veiligheid van de Verenigde Staten. "Status Quo" De Amerikaanse president, zorg vuldig pogend de zaak niet ver der op de spits te drijven dan een aantal opgewonden senatoren reeds had gedaan en verder trachtend zijn gezichtsverlies zo veel mogelijk te beperken, heeft in feite niets aangedragen dat we zenlijk verandering brengt in de "status quo" die hij eerder als "onaanvaardbaar" had bestem peld. De reacties logen er dan ook niet om. In één woord samengevat was het oordeel: "ontoereikend". En voor Carter was dat op zijn 55e verjaardag een griezelig ge schenk... I12H MOT 24 PAGINA'S Het CNV is bereid door te gaan met loonmatiging m; dan moet wel aan een aantal voorwaarden worden vol daan. Dit heeft CNV voorzit ter Harm van der Meulen (fo to) gistermiddag gezegd na afloop van de Verbondsraad. Als voorwaarden noemde hij onder meer invoering van i j vermogensaanwasdeling (VAD) en duidelijkheid ov het arbeidsplaatsenplan v; minister Albeda van sociale zaken. PAGINA 21 Groei van kosten bij ge zondheidszorg neemt af PAGINA 7 Labour is bezig met eigen lijkschouwing PAGINA 9 Ajax experimenteert met jeugd PAGINA 13 Zoetemelk en Post zijn het PAGINA 15 Knelpunten in "Samen op weg" PAGINA 17 Tante Marie gaat het rusti ger aan doen PAGINA 18 DEN HAAG (GPD) - Wanneer er voor het bedrijfsleven geen enkele ruim te wordt geschapen, dan kunnen de bedrijven geen bijdrage leveren aan het herstel van onze economie, waaronder het herstel van de werkgele genheid. Dit schrijven de gezamenlijke werkgeversorganisaties aan het kabinet en parlement in een reactie op de Miljoenennota. Zij vragen het bedrijfsleven voor 1980 overlevingskansen te geven. Be leidswijzigingen zijn volgens de werkgevers dringend noodzakelijk, wil tenminste een "schuchter aanwezig economisch herstel" niet in de kiem worden gesmoord. De werkgevers menen dat de in 1979 tegenvallende ontwikkeling van de loonkosten per eenheid produkt achteraf gecompenseerd dient te wor den. Zij denken dat dit kan door een verlaging van de werkgeverslasten bij de sociale verzekeringen. Daarvoor zou het financieringstekort (het bedrag dat de staat moet lenen om alle uitgaven te kunnen dekken) moeten worden vergroot. De werkgeversorganisaties noemen het arbeidsplaatsenplan van de rege ring de bestrijding van een symptoom. Indien niet aan een aantal voor waarden wordt voldaan kan dit plan er volgens de werkgevers zelfs toe leiden dat het aantal moeilijk te vervullen vacatures in het particuliere bedrijfsleven toeneemt. Onderzoek naar milieugevaarlijke stoff en in zee DEN HAAG (GPD) - Er zal een on derzoek worden ingesteld naar de verontreiniging van Wadden zee en de wateren langs de Ne derlandse kust. Het onderzoek zal zich vooral richten op de aan wezigheid van milieugevaarlijke stoffen in voedselketens en bo demdeeltjes. Minister dr. Ginjaar van volksgezondheid en milieu hygiëne heeft daartoe opdracht gegeven. Het onderzoek zal worden uitge voerd door de afdeling zeever ontreiniging van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel en zal drie jaar du- Het onderzoek zal zich vooral rich ten op de aanwezigheid van zwa re metalen in zeewater. Ook zal aandacht worden besteed aan de mogelijke samenhang van ver ontreinigende stoffen in de Wad denzee en door de Rijn afgevoer de stoffen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1