Britten doen nieuwe voorstellen Achter de schermen van de top in Londen Ze maken't je met de dag moeilijker. Dadrom heb je de GroteWinkler Prins 80 hard nodig. Rouw om dood landarbeiders Gezondheidszorg in België wordt duurder Kwestie-Rhodes ië 'n Uitkomst voorde Nieuwe Generatie GroteWinkler Prins 80 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND LONDEN - De Britse regering zal de komende week een uitgewerkte versie van een nieuwe grondwet voor Zim- babwe-Rhodesië voorleggen aan de delegaties in Lancas ter House, waar de conferentie over de toekomst van dat land plaatsvindt. Deze versie, die rekening zal houden met de in de besprekingen naar voren gebrachte wensen van zowel het Patriottisch Front als de afgevaardigden van de regering in Salisbury, zal vermoedelijk voorzien in de verkiezing van een president in Amerikaanse stijl. Baeen stijf Het vorige Britse voorstel voorzag in een voornamelijk ceremoniële functie van de president als staatshoofd, terwijl de werkelijke uitvoerende macht bij de eerste minister zou berusten. Het Pa triottisch Front heeft in de afge lopen weken duidelijk gemaakt dat het daar niet voor voelt en het wees er daarbij op dat er vrijwel geen enkel Afrikaans land is waar een premier de macht in handen heeft. Londen zou nu bereid zijn het door het Patriottisch Front gewenste presidentschap mogelijk te ma ken, maar wil daarbij in de grondwet een aantal clausules opnemen, waardoor de president verantwoordelijkheid verschul digd blijft aan het nieuw te kiezen parlement. Met andere woorden, Londen probeert de mogelijk heid van een dictatuur te vermij den. zijn delegatie nu voor ogen staat, nadat men het eens is geworden over de grondwet en over de re gelingen voor de overgangspe riode, is om zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen in Rhodesië te houden. De verkiezingscam pagne, waaraan dan ook kandida ten van het Patriottisch Front zullen deelnemen, zal kort zijn. Daarmee wil Londen voorkomen dat er emoties worden opgeroe pen die de verkiezingen zelf in gevaar kunnen brengen, hoewel de mogelijkheid niet wordt uit gesloten dat oorlogsacties tijdens de aanloop tot de verkiezingen nog zullen plaatsvinden. Strenge werkloosheidsregeling x Familie en vrienden staan om het lijk van de 17-jarige landarbeider Antonio Casquinha die door de Portugese Republikeinse Garde werd doodgeschoten. Op een ander punt zal de Britse re gering echter het been stijf hou den. Het Patriottisch Front wil namelijk allen die na de onafhan kelijkheidsverklaring van 1965 Rhodesisch staatburger werden, aan een „politieke test" onder werpen. De details van een der gelijke keuring zijn niet bekend, maar komen er vermoedelijk op neer dat men wil vaststellen in hoeverre de betrokkenen ver antwoordelijk zijn geweest voor acties tegen de troepen van het front en bijvoorbeeld voor het de tineren van leden en manschap pen daarvan. Londen heeft ech ter duidelijk gemaakt dat een dergelijke „keuring" volstrekt onaanvaardbaar is. ]et grootste struikelblok levert nog steeds de commissie op die 1 zich moet gaan bezighouden met i de benoemingen van de topoffi cieren van de politie en de strijd- krachten. Verder zal Londen grondwettelijke garanties willen hebben voor de blanken en daar bij denkt het aan een clausule dat deze garanties niet door welke meerderheid in het parlement i dan ook geamendeerd kunnen I worden gedurende een periode van vijf tot tien jaar. Wat de Britse minister van buiten landse zaken Lord Carrington en Directeur van Iraanse olie maatschappij moet zich verantwoorden (Van onze correspondent) LISSABON - De dood van de twee landarbeiders, die donderdag middag werden neergeschoten door de Portugese Republikeinse Garde bij een betoging tegen de teruggave van land aan de vroe gere eigenaar, heeft grote op schudding teweeg gebracht. Voorlopig is alle teruggave van land in het kader van de omstre den wet-Barreto opgeschort. Eerste minister Mario de Lurdes Pintasilgo heeft haar vertrek naar New York, waar zij zal spreken in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, met 24 uur uit gesteld. In het zuiden van Portu gal en in een tiental grote bedrij ven in Lissabon werd gisteren uit protest het werk geheel of gedeel telijk neergelegd. In Montemor-o-Novo, waar de schietpartij zich voordeed, de monstreerden naar schatting 20.000 mensen in rouwkleding en met zwarte vlaggen tegen het po litieoptreden. Ook vandaag zal Montemor-o-Novo weer het beeld zijn van een indrukwek kende stille omgang, wanneer beide slachtoffers ten grave wor den gedragen. De 57-jarige Joan Caravela en de 17- jarige Antionio Casquinha wer den dodelijk getroffen door de politiekogels toen zij met enkele honderden landarbeiders protes teerden tegen de teruggave van 600 hectare grond van de land bouwcoöperatie Bento Goncal- ves aan de grootgrondbezitter Manuel Padeira jr. Volgens de politie begon zij gericht te schie ten nadat er stenen waren ge gooid en schoten hadden ge klonken. Doktoren van het zie kenhuis in Montemor-o-Novo ontkennen echter deze lezing, volgens welke ook agenten ge wond zouden zijn geraakt. Het ambulancepersoneel ontkent te vens dat de arbeiders gewapend zouden zijn geweest. De regering heeft beloofd een grondig onderzoek in te stellen naar de toedracht van de gebeur tenissen. BRUSSEL (ANP) - De Belgische regering heeft gisteren besloten dat de kosten voor de gezond heidszorg, die voor rekening komen van de mensen zelf, ver hoogd zullen worden. Elke Belg betaalde tot dusverre al een be paald percentage van hetgeen zijn arts hem bij een visite of consult in rekening brengt. Dat zogeheten "remgeld" gaat om hoog, maar de exacte verhoging zal pas volgende week worden vastgesteld. Wel heeft het kabinet gisteren bepaald dat weduwen, invaliden, gehandicapten en we zen in principe van een kosteloze gezondheidszorg zullen blijven genieten. het kabinet heeft gisteren voorts besloten strenger te zullen gaan optreden tegen misbruiken van de werkeloosheidsvergoedingen. Bij zwart werk zullen voortaan strengere maatregelen getroffen worden, zodat mensen minimaal 26 weken van werkloosheidsver goeding uitgesloten kunnen worden. Voorts zal een stringen ter werkvergunningsbeleid ten aanzien van vreemdelingen wor den gevoerd. Het begrip "passend werk" zal worden verruimd, in die zin dat voortaan jongeren die een hogere studie hebben beëindigd, genoe gen zullen moeten nemen met een baan op "middelbaar ni veau", als zo n baan voorhanden blijkt te zijn. Daarbij geldt overi gens de voorwaarde dat zo'n baan tezelfdertijd niet ingenomen kan worden door iemand met een middelbare scholing. Het Belgische kabinet heeft beslo ten in de sociale sector bezuini gingen door te voeren tot het to taal van 748 miljoen gulden. In de sector gezondheidszorg denkt men ruim 39 miljoen gulden te kunnen besparen. Benzine Aanstaande maandag (1 oktober) zal de benzine in België een Bel gische frank, (ongeveer 6,8 cent) per liter duurder worden. Dat heeft het Belgische kabinet te vens bekendgemaakt. De maat regel maakt onderdeel uit van een pakketje energiemaatrege len, waartoe werd besloten. Bin nenkort zullen ook maatregelen bekend gemaakt worden om de temperatuur in openbare ge bouwen in Belgie te beperken tot maximaal 20 graden celsius. Daarop zal controle worden uit geoefend. België gaat voorts een campagne voeren om het publiek bewuster te maken van de noodzaak van energiebesparing. Er zullen in de toekomst verder normen worden vastgesteld voor isolatie- en ver warmingsuitrusting voor nieuwe gebouwen. Dc Belgische eerste minister, Wil- fried Martens, heeft gisteren be vestigd dat er op 1 januari van volgend jaar een autowegen-vig net zal worden ingevoerd, dat wil zeggen dat er een belasting be taald zal moeten worden voor het gebruik van de Belgische auto wegen. Bij koninklijk besluit zal later de hoogte van die bijzondere belasting voor het gebruik van autowegen worden vastgesteld. Maar de Belgische premier be vestigde nu reeds dat ook bui tenlanders zo'n sticker voor het gebruik van de autowegen zullen moeten aanschaffen. Rhoodie ontkent PRETORIA (Reuter)- De openbare aanklager in het proces tegen Eschel Rhoodie, de voormalige secretaris-generaal van het Zuid- afrikaanse ministerie van voor lichting, is van oordeel dat Rhoodie veroordeeld dient te worden wegens alle zeven hem ten laste gelegde gevallen van fraude of diefstal. Rhoodie wordt ervan beschuldigd ruim 83.000 rand (200.000 gulden) aan over heidsgeld in eigen zak te hebben gestoken. Rhoodie heeft ont kend. De openbare aanklager noemde het echter "te toevallig om waar te zijn" dat Rhoodie m een bepaald geval 80.000 gulden vorderde van het ministerie van voorlichting voor zijn werk, precies het bedrag dat hij nodig had om voor zichzelf een luxe villa te kopen. (Van onze correspondent) LONDEN - De Rhodesië-confe- rentie heeft iets van een weer- huisje, waar op gezette tijden mannetjes uit komen die elkaar niet kunnen krijgen. Ze verdwij nen dan weer even schielijk naar binnen om zich voor te bereiden op hun volgende optreden. In dit geval zijn de mannetjes geen hoofdrolspelers als bisschop Mu- zorewa, Joshua Nkomo of Robert Mugabe, maar hun woordvoer ders. Uit hun stijl, de manier waarop zij praten en zich gedragen, is iets op te maken over de mensen die zij vertegenwoordigen. Het decor voor hun optreden, of zo men wil hun opvoeringen, is niet Lancas ter House, waar de eigenlijke be sprekingen plaatsvinden, maar het er vlakbij gelegen St. James's perscentrum. Het centrum is een door de Britse regering min of meer gemoderni seerd pand van enkele verdie pingen, dat aan de krappe kant is voor de ruim 600 geregistreerde afgezanten van de internationale pers. Er is een zaal met zo'n hon derd schrijfmachines, waar zij aan zij gewerkt kan worden; een hokkerig kamertje waar een handvol telexmensen op kopij zit te wachten; een lokaal met 50 te lefoons en twee wachtkamers waar meer gehangen dan ge wacht wordt op de persconferen ties, die soms wel en dan weer niet gehouden worden. De zaal van de persconferentie is langwerpig met aan het verste eind een podium waar de woord voerders hun zegje kunnen doen. Bovendien wordt de zaal, naar men moet aannemen wegens de hitte van de felle televisieschijn werpers, maar misschien ook om eventueel verhitte gemoederen bij voorbaat af te koelen, op sub- arctische temperatuur gehouden. Als eerste treedt meestal de woord voerder van de Briste delegatie op, Nicholas Fenn, die tevens de persoonlijke zegsman is van de minister van buitenlandse zaken Lord Carrington. Hoewel een be roepsdiplomaat, maakt Fenn eerder de indruk van een legerof ficier die geen tegenspraak duldt. Zijn verklaringen worden met de precisie van geprogrammeerde computers afgelegd en zijn ant woorden zijn niet zelden cynisch, arrogant, of hatelijk, soms ge mengd met een poging tot zelf spot. Toen Fenn zich op een dag van een Latijnse term bediende, ving hij zijn eerstvolgende zitting aan met de mededeling dat er klachten waren binnengekomen over zijn gebruik van een "buitenlandse taal", waarna hij er alsnog de ver taling van gaf en zijn veront schuldigingen aanbood, om ver volgens tijdens dezelfde zitting de term "per diem" te gebruiken, die hij haastig en met duidelijke hoon vertaalde: "Ik bedoel: per dag". Fenn, die bij voorkeur een zonne bril opzet voor de televisielam pen (misschien wetend dat een woordvoerder toch bijna nooit op het televisiescherm verschijnt) is echter ontegenzeglijk een jongleur met woorden, die zich ook door listige vragen niet laat verleiden om iets prijs te geven van wat binnenskamers dient te blijven. Anders is het met de woordvoer ders van Mugabe en Nkomo, res pectievelijk Edison Svobgo en Willy Musurarwa, die altijd ge zamenlijk verschijnen, hoewel Svobgo altijd het woord voert. Hij begint zijn persconferentie onveranderlijk met "Kamera den, dames en heren", en gaat dan verder met een zorgelijk ge zicht alsof het hem moeilijk valt over een onderwerp te praten, zo onsmakelijk als de onderhande lingen over een Rhodesische grondwet. Maar Svobgo, die een Brits-Ameri kaanse opleiding heeft gehad en die als jurist promoveerde op een proefschrift over het voeren van een guerrilla-oorlog, heeft een gave om nèt niet te lang over langdradige onderwerpen te pra ten en weet wanneer hij op iets anders moet overstappen om de aandacht van het toch al snel ver veelde persgezelschap vast te houden. De officiële woordvoerder van bis schop Abel Muzorewa is een ze kere Costa Pafitis, maar in feite is het echter Rhodesië's minister van buitenlandse zaken, D.C. Mukome. Hij is 35 jaar en schijnt er niet onder te lijden dat hij er uit ziet als een schoolmeester van 25. Het valt in elk geval niet mee hem en Lord Carrington als "collega's te zien, maar zoals een Lord be taamt zal het niet aan Carrington liggen. Minister Mukome heeft het onge luk gehad een aantal verklarin gen af te leggen die soms al en kele uren later moesten worden ingetrokken. Van hem was bij voorbeeld de mededeling afkom stig dat bisschop Muzorewa er na twee weken de brui aan zou ge ven en naar Rhodesië zou terug keren. De verklaring werd bin nen twee uur tegengesproken. De verzamelde pers beziet Mukome dan ook met een loom oog. Intussen blijven de hoofdrolspelers zelf buiten schot. Ze rijden af en aan in de zware regeringslimou sines langs de voor het publiek afgesloten oprijwegen naar Lan caster House. De enige maal dat bisschop Muzorewa zich in het perscentrum vertoonde, moch ten na afloop van zijn verklaring geen vragen worden gesteld. Men kon alleen vaststellen dat hij klein van stuk is, dat de purperen bef van zijn bisschopsambt goed bij hem kleurt en dat hij een klein ivoren wandelstokje met zich meedraagt. De held van de conferentie, althans voor veel Britten, is niemand van de zwarte leiders, maar de voor malige blanke premier Ian Smith. Hij is door bepaalde Lon- dense kringen ingehaald alsof hij in de slag bij Waterloo gevochten en ook gewonnen had. Want met de perversie sommige Britten ei gen - door hen zelf "exentriciteit" genoemd - wordt tegen Smith opgekeken als de persoon die zijn tong uitstak tegen het hele Ver enigd Koninkrijk en het Geme nebest incluis; die als een rebel Rhodesië onafhankelijk ver klaarde en het er bovendien nog veertien jaar vol hield. Zoiets spreekt de Britten aan. Nu de guerrillaleiders Mugabe en Nkomo zich voor het eerst sinds de conferentie samen hebben la ten fotograferen (ook met een fo to kan een politieke boodschap worden overgebracht), blijft het wachten op de belangrijkste foto van de conferentie: die van de beide guerrillaleiders sam^n met bisschop Muzorewa. De ver wachting is dat Muzorewa er in dat geval wat meesmuilend op zal staan. ADVERTENTIE TEHERAN (DPA/Reuter) - De di- recteur van de Iraanse oliemaat schappij (NIOC), Hassan Nazi, moet binnen 24 uur voor de openbare aanklager in Teheran verschijnen. Dit heeft het Iraanse persbureau Pars gemeld. Nazih moet daar verantwoording afleg gen in verband met een "groot I aantal klachten" dat de procu reur-generaal van de revolutie, j Qodousi, over hem heeft gekre gen. Het bevel aan Nazih zich te vervoe gen op het kantoor van de open- bare aanklager in Teheran was j vervat in een brief aan premier j Bazargan. Het bevel van Qodousi J volgde op een verklaring van aja- tollah Chomeini dat er een onder- zoek zou worden ingesteld naar de handelswijze van Nazih en dat j deze terecht zou moeten staan I wegens verraad wanneer er vol- doende bewijsmateriaal was. De afgelopen weken was er een ernstig conflict gerezen tussen de wereldlijke en de geestelijke machthebbers in Iran rond de positie van Nazih. De directeur van de oliemaatschappij haalde zich het ongenoegen van de geestelijke leiders van Iran op de hals door te weigeren de olie-in- dustrie te zuiveren van niet-isla- mitische elementen. Volgens Na- zih zou een dergelijke zuivering de oliewinning in gevaar bren gen. iLU"4 j Ik wil meer weten! Ikwil gratisen vrijblijvend nadere mformatieover I de nieuwe 25-delige Grote Winkler Prins 80. I Naam:I J Straat Nr.: J Plaats Telefoon: I.n open envelop.zonder post,I I Elsevier, Antwoordnummer 1248. IOOOSN I Amsterdam. p I LIj Pers, radio en tv storten elke dag een lawine van nieuws over ons uit. Nieuwe feitenontdekkingen, wetenschappel ijke bewijzen.Grote namen. Politici.filosofen, schrijvers, geleerden, sportlieden. Het wordt steeds moeilijker in dat snelgroeiende bos van de moderne maat schappij de bomen te blijven zien. Juist dat maakt de verschijning vande'NieuweGene- ratie Encyclope die', de achtste druk van de Grote Winkler Prins.tot een feit van grote betekenis. Want voor het eerst wordt een encyclopedie gepresenteerd die de voordelen van een systematische en een alfabetische aanpak combineert. Met een ver nuftig stelsel van hulp middelen (zoalstijdgenoten -en tijdbalken, wegwijzers, sleutels, leeswijzers, stads en streektableaus, historio- scoop.enz.) geeft Winkler Prins je een machtig instru ment in handen om niet al leen veel kennis naar je toe te halen, maar ook - en dat is buitengewoon belangrijk - op gemakkelijke wijze inzicht te ver krijgen in de meest ingewikkelde theorieën. En in de onderlinge samen hang van alles wat je leert. Een uitkomst voor scholieren en stu denten. Maar ook voor het hele gezin, voor werk, vrije tijd en hobby. U kunt nu nog intekenen op deze mag nifieke uitgave. Voor een abonnement op deGrote Winkler Prins 80 betaalt u nog geen zes tientjes per maand of f 139,- per deel. Waag uw boekhandelaar er het fijne van. Of gebruik de bon voor meer informatie.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9