artpatiënten vorden ziek van ^ele keuringen Variabele groeispaarbewijzen Jongen doodde vrouw in paniek w* mm Reclameverbod advocaten in belangstelling ■ehandeling ging te ver aan toonder LEIDSE SPAARBANK jirosparen: 1% meer rente en f 7,50 spaarpremie. TWEE TON VOOR TIP "ERDAG 29 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE RECHT (ANP) - Het medisch ichtcollege in Amsterdam heeft m gynaecoloog wegens "vol trekt ontoelaatbaar gedrag" ioreen maand in de uitoefening ju zijn beroep geschorst. en de gynaecoloog was een lacht ingediend door een patiën- bij wie hij een gekantelde aar moeder weer recht moest uwen. De behandeling deed veel ijn. Volgens de gynaecoloog left hij,om die pijn ie verlichten, e onderbuik van de patiënte ge casseerd, maar volgens de pa- ënte masseerde hij haar clitoris. arts heeft toegegeven, dat hij z patiënte eenmaal heeft gekust. lw was na afloop van de tehandeling" zeer overstuur. ikens de in opdracht van het Iichtcollege in "Medisch Con- gepubliceerde uitspraak leeft de gynaecoloog aangevoerd, ~p.t hij de pijn van de patiënte wilde verlichten en dat hij haar gerust wilde stellen. Hij voegde daaraan toe. goede ervaringen te hebben met het geruststellen van patiënten door middel van deze massage. V/el erkende hij. dat hij te ver is gegaan en dat hij een verkeerde methode heeft toege past. Volgens het tuchtcollege staat het, mede gezien verklaringen van de huisarts van de vrouw, vast dat de gynaecoloog de clitoris van de patiënte heeft gemasseerd en niet haar onderbuik. Het vindt dat volstrekt ontoelaatbaar en de stelling van de gynaecoloogdat hij de patiënte alleen maar gerust wilde stellen noemt het evenmin acceptabel. Daar zijn beter ge schikte methoden voor, zo meent het college, en bovendien is de arts niet gestopt toen hij merkte dat de vrouw pijn leed en dat zij "in ge nerlei opzicht werd gerustgesteld door zijn handelingen" Bij een looptijd van 5 jaar: rente* 9% o ol/n, Ook inwisselbaar na 2,3 of 4 jaar: rente* resp. 7 /4, 8 en 812 10 *rente op basis van samengestelde interest. Verkrijgbaar in coupures van: f 500,-, f 1000,- en f 5000,- 1RECHT (ANP) - Er blijkt een zee van onvrede te bestaan iver de reeksen keuringen waaraan mensen met een aan- [eboren hartafwijking zich in de loop van hun leven moe- _jen onderwerpen. parkeerplaats, voorzieningen var het GAK, verhuizing, enz. enz. Behalve de hartpatiëntsn zelf zijr er ook veel artsen die inzien dat ei overlappende en overbodige keuringen plaatsvinden. De on vrede kwam gisteren naar bover in het Utrechtse Jaarbeurscon grescentrum, op een symposium dat de Nederlandse Hartstichting over het probleem hield. Vee keuringsartsen hebben, zo bleek voorts, onvoldoende verstand van (aangeboren) hartafwijkin gen en veelal begrijpen ze de me dische informatie van de cardio loog (zo zij er al over beschikken; niet. Forse kritiek viel te beluisteren van de op het symposium aanwezige hartpatiënten. Zij twijfelen veeal aan de deskundigheid van de keuringsarts met betrekking tot hartziekten. Daarnaast bestaat de indruk dat keuringen vaak op pervlakkig geschieden en dat de uitslag afhankelijk is van de keu rende arts. de hartpatiënten toonden onbegrip vor het feit dat bij een keuring een onafhankelijk (vreemde) arts wordt ingeschakeld terwijl de pa tient zijn leven lang onder be handeling is van een cardioloog die beschikt over alle medische gegevens vanaf de geboorte Lang niet altijd blijken die gege vens bij de keuring op tafel te lig gen. Getwijfeld wordt ook aan de grondigheid van de keuringen omdat een totaal vreemde arts in korte tijd zich moet uitspreken over de lichamelijke gesteldheid van een patiënt die hij voor het het als völslager inloos om keer op keer door ver chillende artsen te moeten wor en gekeurd voor de dienst licht, arbeidsgeschiktheid, hei jbewijs, vrijstelling van motor jtuigenbelasting, een eiger fgerukte arm angehecht 1 ziekenhuis ASTRICHT (ANP) - Een 50-ja- ge werknemer van een Maas- ichts bedrijf, van wie in de icht van donderdag op vrijdag ?r ongeluk zijn rechleronde- rm werd afgerukt door een ansportband, is gisteren in het Annadal-ziekenhuis in Maas- icht geopereerd, een operatie van tien uur zijn iirurgen en anesthesisten erin islaagd om de afgerukte onder in aan te hechten. Daarbij werd ibruik gemaakt van micro-chi- irgische technieken die door iirurgen van het Annadal-zie- jnhuis geregeld worden geoe- nd in het biomedisch centrum in de rijksuniversiteit Limburg. Ie gezien de ernstige kwetsuur ie het afgerukte lichaamsdeel ad opgelopen, moeten de resul- iten van de operatie nog worden .Jgewacht. Een woordvoerder .jm het ziekenhuis deelde gis- -rmiddag mee dat de toestand "*in de patiënt zich intussen re- slijk tot gunstig ontwikkelt. eerst ziet. Tijdens een paneldiscussie onder leiding van F. Wafelbakker (arts), hoofd van de afdeling jeugdge zondheidszorg van het ministerie van volksgezondheid, werd dan ook de mogelijkheid besproken om de patiënt in het bezit te stel len van zijn complete medische dossier, dat hij bij iedere keuring overlegt aan de keuringsarts, als nadeel hiervan werd weer ge noemd dat lang niet iedere arts met deze vaak specialistische in formatie raad weet en hij wordt overstelpt met niet ter zake doende medische gegevens. Wa felbakker zag meer heil in een systeem waarbij de behandelend cardioloog aan de keuringsarts een briefje schrijft met de ter zake doende informatie. Het knelpunt bij deze hele problematiek is dat de verantwoordelijkheid van de beslissing (wel of niet afkeuren) ligt bij de keuringsarts. Zo komt het in de praktijk voor dat ie mand bijvoorbeeld wordt goed gekeurd voor autorijden en dat een andere arts bij herkeuring een tegenovergestelde mening is toegedaan. Meer vrouwen DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland gaat meer vrou wen aanstellen. Provinciale Sta ten hebben dit besloten nu gebleken is dat het percentage vrouwelijke werknemers bij de provincie aanmerkelijk lager ligt dat het percentage vrouwelijke werknemers in de gehele provin cie, respectievelijk 13 tegen 30 procent. Als er bij selectie-procedure ge schikte kandidates zijn, dan wordt de voorkeur gegeven aan de vrouwelijke sollicitant boven de mannelijke. AMSTERDAM - De onderzeebootjager Hr Ms Amsterdam brengt tot maandag een informeel bezoek aan Amsterdam. Het schip is afgemeerd aan de Oostelijke Handelskade. Op de foto het schip met een groep belang stellenden die een excursie hebben gemaakt. ADVERTENTIE Wie spaart die heeft wat. We girospaart heeft meer. ijk! HARDENBERG (ANP) - De 19-ja- rige J. W. uit Hardenberg heeft bekend dat hij op 6 september 's avonds de 30-jarige mevrouw H. Reintz uit diezelfde gemeente heeft vermoord in het Vriezen- veense bos. Het lijk werd daar drie dagen later gevonden. De jongeman kneep volgens de poli tie de keel van de vrouw dicht toen zij vertelde de politie te zul len waarschuwen omdat hij haar had verkracht. Tevoren had hij de vrouw, die lopend onderweg was naar huis, op een landelijke weg opgewacht, met geweld in de au to geduwd en naar het bewuste bos gebracht. De jongeman, die een bekende van de politie is, bezocht na zijn daad de plek van het misdrijf enkele keren om te kijken of het lijk al was ontdekt. Hij werd op 15 sep tember aangehouden omdat zijn - bij het buurtonderzoek ver strekte - alibi niet bleek te klop pen. Intussen hadden zich ook getuigen gemeld die de auto van de jongeman in de dagen na de moord in de buurt van de plaats van het misdrijf hadden gezien. Het duurde tot dinsdag 25 sep tember voor W. een volledige be kentenis aflegde. De politie is met een team van 35 mensen twee weken bezig ge weest om deze moordzaak op te lossen. §4 i Topfiguren uit PvdA en SPD praten over kernwapens f f i <*>Qio/* Een makkelijke manier van sparen waarbij uw geld niet vast staat en waarvoor u nooit per soonlijk naar de bank hoeft. Op een NMB girospaarrekening krijgt u 1% meer rente dan op de gewone spaarreke ningen. En bovendien geeft de NMB u t/m 12 oktober een spaarpremie van f 7,50 wanneer u een NMB girospaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste f 50,-.* *Allecn tiidcns deze aktic is de minimum inleg van f250,- op de girospaarrekening verlaagd naar f 50,-. Coupon r girospa De NMB denkt met u mee. Stuur mi| meer inl'c de NMB. J Open voor mij een NMB girospaarrekening. I Ik heb een betaalrekening ja/nee J rekeningnummer I I I I I I I I I I J Adres: I Postende tWoonplaats: J aankruisen wal gewenst is. datum: J handtekening Coupon in ccn envelop Aindcr post/egel zenden aan I NMB. Antwoordnummer 131.10U0 l'A Amsterdam. L BONN (GPD) Onder aanvoering van fractieleider Joop den Üyl heeft een „zware" delegatie van de PvdA vrijdag in de Westduitse hoofdstad Bonn overleg gevoerd met topfiguren uit de Westduitse zusterpartij SPD. Voornaamste onderwerp van gesprek was de eventuele stationering van nucleaire mid- dellangeafstandsraketten in Ne derland, België en West-Duits- land. Over deze omstreden zgn. „grijze zone-wapens" moet de NAVO deze winter beslissen. Dit wapensysteem is bedoeld als antwoord op de groeiende Russi sche dreiging met de SS-20-ra- ketten. Deze kunnen vanaf mo biele lanceerinstallaties atoom koppen afvuren en zijn gericht op doelen binnen Europa. De Bondsregering heeft al laten weten dat de NAVO-raketten al leen op Westduits grondgebied gestationeerd kunnen worden wanneer ook andere landen be reid zijn raketten op te nemen. Hoewel men in Nederland nog niet tot een afsluitend oordeel is gekomen, is het merendeel van de Nederlandse socialisten dui delijk tegen de stationering. Behalve Den Uyl namen aan het overleg ook deel de buitenland- specia list van de PvdA in de Tweede Kamer Max van der Stoel, defensiespecialist Bram Stemerdink, Ed van Thijn, par tijvoorzitter Max van den Berg en buitenlandsecretaris Maarten van Traa. Aan Duitse kant waren de gesprekspartners de secreta ris-generaal van de SPD. Egon Bahr. de plaatsvervangende frac tievoorzitter van de SPD, Horst Ehmke, minister van defensie Hans Apel. en SPD-defensie-ex- pert Alfons Pawelczyk. Over het verloop van het gesprek zijn geen mededelingen gedaan. De Nederlandse delegatie keerde gisteravond weer huiswaarts. HEERLEN (ANP)-Een 'gouden tip' moet de vastgelopen /.aak van de rooi van de vakantiebonnen in Heerlen openbreken. De politie heeft geen enkel spoor in deze zaak. Afgelopen woensdag maakte een nog onbekende man met een snelle roofoverval voor twee miljoen gulden aan vakantiebonnen buit van het sociaal fonds bouwnijverheid (SFB). Dat gebeurde op het kantoor in Heerlen van het verbond ondernemers in de bouwnijverheid. Volgens een mededeling van de Hgerlense politie heelt het SFB in een poging de oplossing van de overval te bespoedigen nu een beloning uitgeloofd van tien procent van de buit (iets meer dan twee ton) voor do tip die leidt tot opsporing van de totale buit. Voor een geringer gedeelte dat wordt teruggevonden naar aanleiding van een mededeling wordt vijf procent in het vooruitzicht gesteld. De politie legt er de nadruk op dat mensen die een tip menen te hebben, kunnen rekenen op uiterste discretie. Tot nu toe zijn er nog zeer weinig bruikbare tips binnen gekomen, aldus de recherche van de politie van Heerlen. Ereregels wijzigen DEN HAAG - Advocaten hebben - als beoefenaars van een vrij beroep-altijd een uitdrukkelijke hekel gehad aan het maken van reclame. Vandaar dat ook de ereregels voor de advocatuur een duidelijk verbod bevatten voor advocaten om de aandacht op zichzelf te vestigen. Ook moet hij in de publiciteit terughoudend optreden. Het beeld is duidelijk: de klanten moeten de advocaten opzoeken en niet omgekeerd. Met het veranderen van de traditionele advocatuur en de opkomst van wat gemakshalve de „sociale advocatuur" wordt genoemd zijn de problemen over wat onder reclame maken verstaan moet worden, toegenomen. Mag een geëngageerd advocatencollectief zichzelf aanprijzen en daarbij vermelden dat advocaat X specia list vreemdelingenzaken is en mr. Y. te vinden is op het Bureau voor Rechtshulp en mr. Z. even weinig wil verdienen als de werkster? In de traditionele opvatting is zoiets duidelijk uit den boze. Maar ook aan de advocatuur zijn de maatschappelijke veranderingen van de laatste decennia niet voorbijgegaan. De advocaat die op zijn eentje kantoor houdt is aan het verdwijnen en maakt plaats voor grote kantoren met gespecialiseerde advocaten en een eco nomisch efficiënte werkwijze. Dat brengt met zich mee dat het meedelen van wie zich in welk onderdeel van het recht speciali seert echt niet zo buitenissig meer is. Over dit vraagstuk - Advocaat en Reclame - hebben de Nederland se advocaten gisteren in Alkmaar gediscussieerd tijdens de jaar vergadering van de Orde van Advocaten. Twee inleiders voorza gen de deelnemers aan de vergadering van de nodige stellingen. Hoewel jhr. mr. J. A. E. van der Does en mr. F. M.J J. Duynstee als opponenten optraden, is uit beide betogen toch wel een geza menlijke conclusie te halen: bepaalde vormen van reclame moe ten wel degelijk toelaatbaar worden geacht. Mr. Van der Does gaat hierbij het verst. Hij vindt dat de ereregels betreffende het reclameverbod al veelvuldig worden overtreden of zeer soepel worden toegepast. „Terugkeer tot de strakke han tering van weleer is misschien niet onmogelijk, maar toch wel bezwaarlijk. Dat is een argument te meer om voor erkenning van reclame te opteren" Een rem op een te vergaand gebruik van reclame is volgens deze inleider op de congresdag dat wat een advocaat zegt in zijn reclame ook waar gemaakt moet kunnen worden. Dit betekent dat een advocaat niet mag adverteren met de mededeling dat hij een bepaald terrein van het recht beter beheerst dan een concur rerende rechtshulpverlener. „Zoiets is immers nooit te objective ren", aldus mr. Van der Does. Zijn opponent mr. Duynstee gaat minder ver, al moeten volgens hem de bestaande regels wel ruimer worden toegepast. „Iedere cliëntenwerving moet verboden blijven. Er is echter niets on geoorloofds in het op gepaste wijze bekendmaken van bijvoor beeld kantooruren, nevenvestigingen en zaken die het advoca tenkantoor bij voorkeur behandelt. Dat zijn zaken die de advoca tuur gemakkelijker benaderbaar maken voor de cliënten". Probleem Met die laatste opmerking raakt hij een belangrijk probleem aan. De zogenaamde advocatencollectieven zijn niet zomaar uit de lucht komen vallen. Uit verschillende onderzoeken is gebleken dat voor veel mensen het zoeken van rechtshulp moeilijk is door drempelvrees. Men durft vaak niet zomaareen advocatenkantoor binnen te stappen. In die lacune hebben rechtswinkels, Bureaus voor Rechtshulp en advocatencollectieven voorzien. Wil het afwijkende karakter van deze advocaten voor de potentiele cliënten duidelijk gemaakt worden, dan zullen deze rechtshulp verleners wel een kans moeten hebben zichzelf als zodanig ken baar te maken. Dat kan inderdaad als reclame maken gekwalifi ceerd worden, maar dan wel met het doel om de consumenten beter te kunnen helpen. Als zodanig zal het dan ook toelaatbaar geacht moeten worden om deze gegevens te publiceren op zoda nige wijze dat de doelgroep bereikt wordt. Vanuit dit oogpunt - het zo goed mogelijk verlenen van rechtshulp aan zoveel mogelijk mensen - is het te hopen dat de advocatuur voor wat betreft de toelaatbaarheid van reclame zal kiezen voor het meest verstrekkende preadvies, dat van Jhr. mr. Van der Does. Dan zal ook worden aangesloten bij ontwikkelingen die in het buitenland gaande zijn. Televisiereclame Zo is in de Verenigde Staten sinds kort het reclame maken door advocaten voor hun praktijk niet langer een verboden zaak. Zo'n ontwikkeling zal mogelijk ook in Nederland gaan plaatsvinden, al zal het er voorlopig nog wel niet van komen, zoals in de Ver enigde Staten wel al het geval is, dat advocaten op de televisie zichzelf aanprijzen. Daarvoor verschilt het Nederlandse rechts systeem toch te veel van het Amerikaanse In de VS hebben de Orden van Advocaten in de verschillende staten trouwens veel moeite gedaan om het doorbreken van reclameverbod te voorkomen. Twee advocaten uit de staat Ari zona slaagden hier toch in. Zij maakten in een krant in Phoenix reclame voor hun „legal clinic" en vermeldden daarbij hun tarie ven vooronder andere echtscheiding, adoptie, faillissementen en naamsveranderingen. De argumenten die de Orde van Advoca ten aanvoerde tegen deze vorm van klantenwerving zullen onge twijfeld ook in ons land gaan meespelen in de discussie. Een van de bezwaren van de Orde was dat het noemen van vaste tarieven een vorm van misleidende reclame was omdat alle ge vallen die een advocaat te behandelen krijgt uniek zijn en dus ook niet voor een vast tarief afgehandeld kunnen worden. Dit argu ment ging echter niet op, omdat juist diezelfde Orde van Advoca ten zelf een lijst van standaard tarieven had opgesteld voor be paalde handelingen. Een ander argument was dat reclame maken de kwaliteit van de dienstverlening door advocaten zou aantasten. Hun diensten pakket zou immers niet zijn toegespitst op de wensen van de clienten. Volgens het Amerikaanse Hooggerechtshof hoeft een gestandaardiseerd tarief echter niet te betekenen dat het werk dat een advocaat voor een client verricht ook altijd hetzelfde is. Nederlaag Het einde van het proces van Bates en O Steen tegen de Orde van Advocaten in Arizona eindigde met een nederlaag voor de advo catuur. Zelfs de beperking in het arrest dat televisiereclame niet toelaatbaar was hield niet lang stand. Momenteel verschijnen al in tien Amerikaanse staten advocaten in reclamespots op de tele visie. De doorslaggevende reden bij deze ontwikkeling - die de advocaten in de VS inmiddels aanvaard hebben - was de be scherming van het consumentenbelang Zij hebben, aldus de redenatie van het Hof - recht op informatie over advocatentane- ven en -werkzaamheden. In Nederland is het nog niet zover, maar het onderwerp waarover gisteren op dejaarveigadei ing van de Orde van Adv ocaten wei d gediscussieerd staat nu duidelijk in de belangstelling En het zal niet eens zo verbazingwekkend zijn als binnen niet al te lange tijd de ereregels van de advocatuur op het punt van de reclame wor den gewijzigd. Tenslotte wordt dan niets andei gedaan dan een ontwikkeling die al aan de gang is duidelijk voor het voetlicht te halen. ROEL SCHUT

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7