1 Geen dienst aan communistische wereldbeweging KERKDIENSTEN Het zijn allemaal insinuaties van professor Verkuyl „Er zijn grenzenzegt Verkuyl ZATERDAG 29 SEPTEMBER IffU*- Christenstudenten verbolgen over een boekje Diep geschokt is het dagelijks bestuur van de Nederlandse Christen Studenten Vereni ging (NCSV). En wel over de bewering van de bekende professor Verkuyl in zijn pas verschenen brochure "Er zijn grenzen" dat de Neder landse afdeling van "Chris tenen voor het socialisme" (CVSN) de NCSV te gronde heeft gericht. De socialisten hebben de faciliteiten van "Woudschoten"-het domici lie van deze christenstuden ten - gebruikt om de NCSV voor hun karretje te span nen. Zoals de "Christenen voor het socialisme" - vele kernleden bedoelen eigen lijk: communisme - wel méér annexatiepogingen hebben ondernomen. Zij sollen met bekende theolo gen - Barth en Miskotte bij voorbeeld - en theologieën en trachten ook de bijbel te annexeren voor hun marxis tische uitgangspunten. De pogingen van deze christen- socialisten om de organisa tie van kritische gemeenten in te palmen zijn tot nu toe weliswaar verijdeld, maar een strijdvaardige Verkuyl vraagt zich in zijn cahier toch af of deze basisgemeen ten er wel goed aan doen, de beweging als "bondgenoot" te beschouwen. Door toedoen van "Christenen voor het socialisme" maken sommige theologische stu denten geen onderscheid meer tussen socialisme en communisme. Zij doen mee aan een strategie waarin evangelische kritiek op de ideologie en de praktijk van de communistische wereld beweging taboe is geworden. CVS heeft hen op een spoor gezet waarvan zij de gevol gen niet grondig hebben overwogen. Het dagelijks bestuur van de christenstudenten is verbol Ondanks een zekere matiging in de methoden van de atheïstische (God-loochenende) pedagogiek blijft het doel van het communis tische onderwijs de vorming van een volstrekt atheïstisch-com- munistische staat en de voorbe reiding van een atheïstische we reldsamenleving, zo schrijft Ver kuyl. De handboeken in'de Sow- jet-Unie werken dat doel uit voor het kleuter- en basisonderwijs en vooral voor de middelbare scho len, de universiteiten en de vor ming van volwassenen. De lera ren moeten in alle vakken de atheïstische visie aankweken. Op allerlei manieren wordt gepro beerd de hoger ontwikkelden voor afwijkingen van de officiële koers te behoeden. Zelfs een neu trale houding in religieuze vragen wordt niet getolereerd. In de doelstellingen van het onderwijs zijn deze ideologische eenvor migheid en de monopoliepositie van de partij ingebouwd en vast gelegd. En dat is niet alleen zo in Rusland, maar in alle communistische sa- tellietlanden. Die doelstelling wordt ook overgedragen in Afri ka waar de leiding van de com munistische landen wordt aan vaard. Overal wordt lippendienst bewezen aan de gewetens- en geloofsvrijheid, maar in onder wijs en vorming wordt het mo nopolie van de atheïstische visie van dag tot dag bevestigd. De re ligieuze gemeenschappen wor den gekortwiekt en onder con trole gehouden. Op lange termijn, zo meent Ver kuyl, is de doelstelling van alle communistische partijen de ves tiging van een totalitaire, almach tige staat. In alle landen waar de ze partij het voor het zeggen heeft is de macht van de staat ongeëve naard groot. Ieder die de partij steunt moet zich wel realiseren dat hij daarmee ook deze doel stelling dient. "Het meest kwalij ke dat men kan doen als christen is de doelstelling van de totale staat over te nemen en bouwste nen aan te dragen voor een totaal communistisch regime". Het to talitaire staatsmarxisme door drenkt alle facetten van het openbare en private leven. Afstervende religie De vraag of het zogenaamde "Eu- rocommunisme", dat het Sowjet- model niet meer als normatief beschouwt en een eigen, natio nale weg naar in de Westeuropese landen i staat, een lichtbaken is vooi radikaal nieuwe koers, kan pro fessor Verkuyl niet met ja beant woorden. Er is geen sprake Van dat de atheïstische uitgangspun ten ter discussie worden gesteld en dat de fundamentele marxis- tisch-leninistische godsdienst kritiek wordt losgelaten. Het dogma dat alle religie zal afster ven blijft gehandhaafd; al wordt méér dan voorheen aandacht be steed aan de discussie met gelo vigen en met kerkelijke instan ties. Verkuyl vindt het een verdienste van de paus dat hij bij zijn bezoek aan Polen in juni van dit jaar geen enkele concessie heeft gedaan aan "camouflage-pogingen, dubbelzinnigheden en tactische manoeuvres". Zelden is in de na oorlogse situatie zo duidelijk aan het licht gekomen dat de com munistische wereldbeweging principieel vasthoudt aan het atheïsme en dat het zaak is geen hand- en spandiensten daaraan te verlenen. Het is, aldus Verkuyl, een roeping voor de hele christe lijke gemeenschap, te streven naar een plurale (meervoudige) samenleving waarin de vrijheid van godsdienst vast ligt en aan- het atheïsme geen machtsmono polie wordt toegekend. gen over deze opmerkingen van professor Verkuyl, de gepensioneerde VU-hoogle- raar (71), die zoveel bekend heid kreeg door zijn felle kri tiek op het Zuidafrikaanse apartheidsbewind, het Ame rikaanse optreden in Viet nam en rechts-fascistische dictaturen in de wereld. Het zijn allemaal insinuaties, zegt de NCSV. Stimulerende werking viteiten. Zomerkampen, projecten, kringen, maaltij den, thema-avonden, scho lieren- en studentenweek- einden, scholierenkrant en studies. Wij bieden de "Christenen voor het socia lisme" faciliteiten omdat wij ons met hen verbonden voe len. Deze beweging heeft een stimulerende werking op onze activiteiten gehad. De christenstudenten hebben ook een groeiende belang stelling voor het, wat zij noemen, "herlevende anti- communisme" in ons land. Een van de redenen is het Verkuyl ziet het christelijk onderwijs als een totale vorming, die gericht is op de liefde van God tot de mensen,zichtbaar in Jezus Christus, en op de eis van liefde tot God en de naaste Het geheim van dit onderwijs is dit evangelie en deze wet. Dat kinderenden jonge mensen leren verstaan dat alle krampachtige pogingen tot zelfverlossing doodlopen en dat Jezus onze Bevrijder is. Dat de twee kanten van Gods gebod - de liefde tot God en de naaste - onverbrekelijk bijeen horen. Geen mystieke "gemeenschap met God" met verwaarlozing van de naaste. Maar ook geen God-loos humanisme dat de naastenliefde centraal stelt zonder de liefde tot God. Die doelstelling moet het hele leerplan doortrekken. Wat de CPN betreft wil professor Verkuyl wel aannemen dat zij be zig is met een aan de huidige om standigheden aangepast partij program voor een Nederlandse weg naar het communisme. Er zijn plannen voor de middellange en de lange termijn. Verkuyl meent echter dat er ten aanzien van de laatste geen wezenlijk ver schil bestaat met de doelstellin gen in die staten waar de partij een machtspositie inneemt. Het christelijk onderwijs zal moe ten aanvaarden dat mensen hun politieke verantwoordelijkheid ook in niet-christelijke partijen beleven. Maar, zegt Verkuyl na drukkelijk, er zijn grenzen in die partijkeuze. Die worden zicht baar in rechts-totalitaire partijen en groepen, met hun verering van "beroepsverbod" tegen lera ren die lid zijn van de Com munistische Partij Neder land. Dat verschijnsel nu - CPN-le- den voor de klas -, onlangs nog opnieuw actueel gewor den door de Katwijkse kwes tie Pronk, was ook voor het bestuur van de Unie School en Evangelie aanleiding om professor Verkuyl te vragen daarover een boekje te schrijven. Aanvankelijk aarzelde hij. Hij had al zo vaak over de ontwikkelin gen in het wereldcommu nisme geschreven. Nu moest een jongere het maar eens nistische, die loyaliteit vragen aan de totale staat en aan de ver nietiging van de band met de le vende God, als doel op lange ter mijn. Die doelstellingen staan haaks op die van het christelijk onderwijs. Misleiding Verkuyl pleit niet voor een opvoe ding in blind anti-communisme. Leerlingen moeten ook worden voorbereid op de dialoog met aanhangers van deze ideologie. Onderwijsgevenden die beseffen wat loyaliteit aan het. evangelie betekent en waar de botsing met de communistische ideologie zich voltrekt, moeten de leerlin gen daarbij helpen. De schrijver van dit cahier ontkent overigens niet dat er situaties denkbaar zijn waarin samenwerking met de communisten op bepaalde pro grammapunten mogelijk is. De beweging "Christenen voor het socialisme" verwijt hij mislei ding. Zij heeft het over socialis me, maar in woord, geschrift en daad bedoelen vele kernleden communisme. En dat zeggen ze niet ronduit. De Delftse studen tenpredikant Zuurmond bij voorbeeld is zelf lid van de PPR (Politieke Partij Radikalen), maar steunt op allerlei manieren de communistische tendenzen in de beweging en mobiliseert in feite kerkmensen voor het com munisme. Verkuyl wil de invloed van dat "kleine kader" niet on derschatten. Het stimuleert het lidmaatschap van de CPN en dient de infiltratie van deze partij in allerlei vormen van christelijk onderwijs. Plat vooroordeel De christenstudenten, verenigd in de NCSV,zijn niet alleen geschokt omdat dr. Verkuyl met deze bro chure, naar zij zeggen, de naam van hun vereniging ronduit heeft geschaad. Ook wordt hier door plat vooroordeel en gebrek aan kennis van zaken de dialoog christendom marxisme getor pedeerd. En die was juist, mede op initiatief van de NCSV, zo vruchtbaar op gang gekomen Bovendien wordt er, aldus het dagelijks bestuur in zijn reactie op het geschrift,een angstsfeer ge- doen. Toen echter het Unie- bestuur aanhield, wilde hij zich toch niet aan de "gevoe lige en moeilijke opdracht" onttrekken. "Wij zijn im mers geroepen elkanders lasten te dragen". Zijn cahier is bedoeld als een bijdrage aan de discussie over de vraag of de doelein den van de communistische partijen, ook de Nederland se, verenigbaar zijn met die van het christelijk onder wijs en of het lidmaatschap van de CPN en een docerende taak bij dit onderwijs kun nen samengaan. schapen rond die mensen die zid links noemen en actief zijn in hi christelijk onderwijs. Met zit aantijgingen ontkent Verkuyl q geschiedenis van de NCSV en du ook de ontwikkeling van de dii cussie christendom - marxisme ei zet hij de vereniging in ee\ kwaad daglicht. En dat voor eei oud-NCSV'er. Ook binnen het christelijk onde wijs zelf worden wel vraagteken gezet achter de benadering en c visie van professor Verkuj Sommigen vinden de "lauwen die met de diepere zin van dit oa derwijs zelfs geen raad wetej veel gevaarlijker dan de gemot veerden die er dan ook nog communistische maatschapp; opvatting op nahouden. Maar de overgrote meerderhei deelt toch Verkuyls zienswij; Dat bleek wel uit de werkverg; dering die de Unie School Evangelie op 15 september Utrecht hield, en uit een verkl; ring van de Nederlands Protei tants Christelijke Schoolraai waarin deze de beide grondsl; gen - die van het christelijk oi derwijs en van de CPN - met el| kaar in strijd noemde. Mogei sommige doelstellingen eenkomen, zo niét de grondslaj meent deze raad. En die is onlo: makelijk met die doelstellingei verbonden. Er ligt in elk geval een stuk op ta/ej dat er geen doekjes om windt. Hel ging de zowel naar rechts allm. naar links waakzame VerkuyW niet om feiten en personen - zi, waren alleen de aanleiding -| maar om wat op de achtergr aan de orde is. In de discussie over communistischt invloed in het christelijk onder [J| wijs zal men zijn standpunt zeker moeten betrekken. En als het christelijk onderwijs dan ook nog ingaat op kritische vra gen die andersdenkende christe nen stellen over grondslag en doe en de praktische uitwerking daarvan, wel, dan krijgt het ca hier van professor Verkuyl nog een effect naar binnen toe ook Waakzaamheid naar buiten toe heeft niet zoveel zin als ze ten kos te gaat van zelfkritiek S. J. DE GROOTi ,Vn I RADIKAAL. "Wij moeten radi kaal anders gaan denken. Als wij blijven denken in termen van kracht, zal dat uiteindelijk tot vernietiging van het leven lei den". Dat zei prof. dr. A.J. Rasker donderdagavond op een vredes bijeenkomst in Leiderdorp waar hij sprak over de oorsprong en het karakter van en het alterna tief voor de koude oorlog. Prof. Rasker meende, dat in de Oost-West-verhouding het risico van een voorzichtig vertrouwen beter is dan het risico van een hardnekkig wantrouwen. De be reidheid tot co-existentie (naast elkaar leven) zal de angst moeten overwinnen. Kerken en christe nen kunnen daarbij voorop gaan. Zangdienst. Morgenavond om half 8 houdt het Leger des Heils een zangdienst in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan te Lei den. Majoor J. Leyssenaar spreekt en het muziekkorps uit D( Gouda speelt. Van kwart over 7 af is er inleidende muziek. I Beroepingswerk. Hervormde Kerk:beroepen te Woubrugge kandidaat P.L. de Jong te Laar^_ (Duitsland) bedankt voor Moer-j kapelle A. van Brummelen Hui zen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Voorj burg H. Veldman Wetsinge-Win- sum (Gr.) te Brunssum-Treebeek m A. Kooij Enschede. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt) i voor Benthuizen J. Koster Bar- neveld. LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, mmv cantonj, 11.45 oe- cum. studentendienst; Marekork 10 ds. De Jong, 4.30 ds. Oosterom Maarssen; Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeuwen, 11.15ds. v. Leeuwen en pastor Van Well; Bethlehemkerk Drifstr. 10 ds. Eekhof; Bevrijdingskerk 9 en 10.30 ds. Wagenvoorde; Vredeskerk 10 dr. Lam ping; Waalse kerk 10.30 ds Rios; Acad. Z. 10.15 ds. Bovenberg; Diac. huis 10.30 ds. Van 't Hof; jeugdkapel Vredeskapel 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30 hr. Laman. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma; Petrakerk 10 ds. Wilschut, Haarlem; O. Vest 10 ds. Koolstra, 7 drs. Korteweg; Maranathakerk 10 ds. v. Ach terberg; Bevr. kerk ZW 9 en 10.30 ds. Wagenvoorde. 5 ds. Sijtsma; Groenho ven 10 ds. Vegter O.geest; Regenboog (Merenwijk) zie herv. gem. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieters kerkstraat 1): 8.30 hr. Van Drunen, 5 hr. Verwey. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 prof. dr. Velema. Geref. Gem. (N.Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard, 3 oktober 10 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Drifl- straat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl.Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.Doopsgez.Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers. Baptis tengemeente (O.Rijn 3): 10 ds. Bosveld. Evang. Christengemeenschap (Middel- stegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendings werk Middernachtsroep (Zw.singel 21 y. 5 nam hr. v.d. Keur. Evangeliecentrum Zijlsingel 2c: zond. 10 hr. Holder, 2 okt. 8 nam. rev. Ferry en Esther Ferry - Maas- bach, vnjd. 5 okt 8 jeugdsamenkomst. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk(H. Rijndijk): 9.30en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6y. 10.30. Kerk van J.Chr.v.d. Heiligen der L.Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Ze- vendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 11 prediking Soefie-beweging: 11 voorm. zaal Pie terskerk, mr Baron Bentinck over "De navolging van Inayat". Oud Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. ker ken: Haagweg zat. 7. zond. 9 en 10 45; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steen- schuurzat. 10en7,zond.8.30, lOen 11.30, 6 en 7; Boshuizerlaanzat. 7, zond. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarl.straat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Germans Vijfhuizen. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Bos, Badhoevedorp, 7 zangdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Fernhout, 7 ds. Kui- zenga. Waarder. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3 ds. Bijkerk, Putten. R.K. Kerk: zat. 7. zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adv.kerk 9.30 ds. Bogers, av., 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruisk. 9.30 ds. Geert- sema, av.; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden av., 6.30 ds. Bogers av.; Nabij 9.30 jeugd- kerk; G.H. kerk 9 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Moll; De Bron 10.30 mevr. ds. v. Everdingen Leiderdorp, 6.30 dr. v. San ten, zangdienst; Driehoorne 7 ds. Oort; Ashram 9.30 ds. Moll; geb. Onderweg (gem. Oudshoomse kerk) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Snoey. Geref. Kerk: Mar. kerk 9.30 ds. Weerman Harderwijk, 6.30 ds. Vree; Salv.kerk 9.30 ds.Vreem 6.30 ds. Fern hout; G.H. Kerk 10.30 ds. Verheul. 6.30 dienst; De Bron 9 ds. Verheul, 10 ds. v.d. Ree, 6.30 zangdienst. Ned. Geref. Kerk (chr. nijverheidsschool Willemstr.): 9.30 ds. Waagmeester, Lisse, 4.30 br. Hart kamp. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4, Baptistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportlaan): 10 hr. v.d. Brink. Volle Evang. Gem. (school Prelu- deweg): 10 hr. v. Putten. Pinksterge meente Bethel 6 nam. (R.-Kruisge- bouw). Pinkstergemeente Alphen; 10 voorm. (R.-Kruisgebouw). Leger des Heils: 10 en 6.30 uur, Corn, de Vla- mingstr. Remonstr. Kring: 10 ds. Duin- ker, R.dam. R.K. Kerken: Bon.kerk zat. 7, zond. 9 45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9. 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Driessen. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. I639Stelwagen, 6.30 dr. Haitsma; De Stek. 9.30 ds. Heijmans. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra. Chr. Ge ref. KerlcO 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. ker ken: zat. 5.30 en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Hassefras, Maasdijk. R.k. Kerk: dorp zat. 7, zond. 8 en 10; An ker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Rijndijk zond. 10. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Wal, 5 evangelisatiedienst. Geref. Kerk: 10ds. v. Bruggen. R.K. kerk: Marth. kerk zat. 7. zond. 8.30, 10. 11.30 en 12.45; Jo zefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. Haitsma, Boskoop. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Kolk man. R.K. kerk: zat.7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Aarents, 6 ds. Gebraad; Ontmoetingskerk 10 ds. Ge braad, 6.30 ds. Aarents. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d. Horst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Genu- N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, av.. 6 ds. Vink, av.; O.Kerk 10 ds. Schuurman, av., 6 ds. De Jong; Ichthuskerk 10 ds. Boer, av., 5 ds. Arkeraats, av.; Pniëlkerk 9.30 ds. De Jong, av., 6 ds. Van Roon; Gr. v. Pr.school 10 hr. Bakker; wijkgebouw Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Haagen Voorburg. 5 ds. Vrolijk; Trium- fatorkerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 dienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 leesdienst. 3 ds. Boersema, Hcerde. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem.: 10 en 5 leesdienst. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. Franken. Zeist. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Omta. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Geursen. 6.30ds. Doesburg; Hoofdstraatkerk 10 ds. Doesburg; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Knorth. Baptistengemeente: 10 br. De Vries. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman, 7 ds. v.d. Staat. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 kand. Jaspers Focks. R.K. kerk. zat. 7. zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE-Herv. Gem.: Grote Kerk 10 ds.'t Hooft; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder Geref. Kerk: 10 en 7 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 ds. Bosma, 3 ds. Joos- se. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 ds. Schuurman, 5 ds. Waagmeester. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Ge ref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Aga- thakerk zat. 7. zond. 10 en 11.30; Poel polder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 hr. Stam. Geref. Kerk: 9.30 ds. Nooteboom, 4.30 interk. vredes- dienst, gen.-méy. Von Meyenfeldt. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Ham stra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Molenaar, av: Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 7 gez.dienst in rk-kerk i.v.m. af sluiting vredesweek. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 kand. Smelt, Utrecht, 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 kand. Verheul. 7 hr. v.d. Kraan. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 dr. Jansen, 7 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. Keuning; Hoofdstr. 10 ds. Keuning; geref. kerk Hoofdstr. 5 dr. Jansen; De Rank 10 kand. Boon, 5 ds. v.d. Plas, Delft; 3 okt. geref. kerk Hoofdstr. 7.30 avondgebed. Geref. Kerk: Buurtkerk 10 ds. Elgersma, 5 dr. Jansen; Vinkenlaan- kerk 9.30 ds. Bouma, 5 ds. Elgersma; stichtingskerk 11 ds. Bosman. R.K. ker ken; Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10ds. Kalkman; DeZilk 10 mevr. Goudt. R.K. kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.. Groene kerk 10 ds. Sasse; Pauluskerk 10 ds. Ter Linden; Gemeentecentrum 10.30 dr. kerslooth 4.30 ds. Gesink. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Meester, 4 br. Goudzwaard (Gem.centr.) R.K. kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 hr. Krispijn, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Werff, Voor hout, 6.30 ds. Los. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: M. Pres. zat. 7, zond. 8,9.30 en 11P Banden zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. De Kruijf, avondmaal. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. De Vos, 5 ds. Boer. Katwijk; Be- thelkerk 9.30 ds. Quak, Vianen, 5 ds. v. Achterberg, Leiden. Geref. Kerk: Petra- kerk 9.30 hr. Stam, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 hr. Stam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 ds. Agtereek, 7.30 ds. J. A. Visser. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 hr. Christ, Leiden, 7 ds. Mansveld, Bus- sem, gez.dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Santen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 hr. De Vries, Heemstede. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Mondeel, Reeuwijk. R.K. kerk: Aardam zond. 9 en 12; Lange- raar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 hr. Vink. Katwijk. 6.30 ds. Teygeler, Sche- veningen. Geref. Kerk: 9.30 hr. Brouwer, Katwijk, 6.30 ds. Vrolijk. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk, 10 ds. Meijering, 7 zie geref. kerl aula 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil ds. Lentz; kapel Rijndijk 10 ds. Schoot; De Ark 10 jongerendienst. Gi ref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 jeugd] dienst, ds. Lentz. Geref. Kerk Vrijg.: I en 5 ds. Blokland, R.dam. R.K. kerkei Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: thelkerk 10.30 ds. Zoutendijk, Noorden, 6.30 ds. Verwelius, 9 ds. Roetman, 5 ds. Zoutendijk; Hoeksteen 9.30 ds. Verwe lius, 6.30 ds. Roetman; Imm.kerk 9.30 7 ds. Hulst Geref. Kerk: Kruiskerk 9.30 ds. v.d. Berg, 5 ds. Modderaar; Ontmoe tingskerk 10 ds. Modderaar. 5 ds. v.d Berg. Chr. Afgescheiden Gemeente: 0n 5 ds. Verloop. Volle-Evangeliege- meente Bethel (Lindengaarde 17a): 9.30. R.K. kerk; Victorkerk 10; Ontmoetings kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar, jeugddienst. R.K. kerk: zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Ouwendijk, Al phen, 7 ds. Steenstra, oec. dienst; Kie- vietkerk 10 prof. dr. v.d. Berg, Leiden; Messiaskerk 10 ds. v. Zanten; Dorpscen trum 9.30 ds. Van Lokhorst. Sliedrecht.' Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Meulen; Zuid 10 ds. v.d. Kamp, av. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner. I WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 dr. v Santen, Alphen, 6.30 hr. Christ, Leiden.! Geref. Kerk: 9.30 kand. Bol, 2.30 bevesti- ging en intrede dr. v.d. Zwaan (Leiden). Ned. Prot. Bond: 11.30 in herv. kerk t Nieuwveen ds. Cadee, Maassluis. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Doorn, Alphen, 7 ds. Nicolai, gez. jeugd dienst. Geref. Kerk: 9.30 hr. v. Leeuwen. 7 zie herv. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 e 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds.1 Rietveld. R.K. kerken: Janskerk zond. 10.30; Chr. Dienaarkerkzat.7,zond.9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. I Haakman, 6.30 ds. Lalleman, O. Wete-| ring. Geref. Kerk: 10 hr. v. Wallinga, Ter Aar, 5 hr. v.d. Kraan, R.dam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4