"Restauratie is het geld zeer zeker waard" Ruimere armslag tot '84 Leiden krijgt opnieuw jongerenadviescentrum [inister yCRM in -openings- rede: Nieuwe spoorbrug Hervormd Leiden krijgt ruggesteun van buiten ,,ATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 It EIDEN - Onder overweldigende belangstelling heeft minister Gardeniers van CRM gistermid dag de geheel gerestaureerde Hooglandse kerk officiéél hero- le u pend. )e opknapbeurt van dit grootste kerkgebouw van Leiden, waar van de geschiedenis teruggaat tot het begin van de veertiende eeuw, heeft ongeveer 25 jaar in beslag genomen en ruim 17 mil joen gulden gekost. ,h(levrouw Gardeniers noemde de ronduit schitterende basiliek een van de hoogtepunten in de ker kelijke bouwkunst van Neder land. "De restauratie van deze kerk getuigt van een groot res pect voor het verleden en tegelijk van oog voor de toekomst", aldus de minister in haar toespraak, waarin zij, zoals ze dat zelf uit drukte, wat dieper is ingegaan op de actuele problematiek met be- trekking tot de restauratie van tinj kerkgebouwen. am Volgens de bewindsvrouw moet de monumentenzorg gezien worden als een wezenlijk onderdeel van het cultuurbeleid van het huidige kabinet. "Het restaureren van een kerk als deze kost enorm veel lt i geld, maar het is het waard", al- U1 dus mevrouw Gardeniers. j™Met deze woorden stelde zij zich op £ri hetzelfde standpunt als haar Bel- gische ambtsgenote mevrouw De i? Bakker, die zij als volgt citeerde: "Wij kunnen niet zondermeer doorgaan met aleen maar onop- wijjf houdelijk beton te storten uit een 8 gevoel van grootheidswaanzin. te Wij moeten ons ook inzetten voor df het behoud van het verleden. Wat 1 beslist niet ophoudt wanneer de restauratie eenmaal achter de rug is". minister doelde hiermee op het aspect van de onderhoud waar- j mee zeer hoge kosten gepaard gaan. Om van overheidszijde in die kosten tegmoet te komen wordt op het ministerie van CRM al jarenlang gesleuteld aan een d* onderhoudssubsidieregeling )itf voor monumenten. ±ii ,..A Minister Gardeniers op de kansel tijdens de officiële openingsplechtigheid die gistermiddag werd gehouden onPen as] 1 m< Uit de woorden van mevrouw Gar deniers bleek dat de uitwerking van deze regeling in een ver gevorderd staium verkeerd en waarschijnlijk binnen afzienbare tijd "operationeel" zal worden. De president-kerkvoogd van de hervormde kerk van Leiden, mr. B. Plomp, haakte hier dankbaar op in door de minister er nog maar eens op te wijzen dat de hervormde kerk van Leiden al enorme investeringen heeft moe ten doen in verband met de res tauratie (zo'n 800.000 gulden) en dat de onderhoudskosten van een historisch kerkgebouw veel en veel hoger liggen dan die van een modern gebouw. Op de feestelijke plechtigheid van gistermiddag stond de naam van architect Piet van der Sterre cen traal. In de kerk is een gedenk steen aangebracht als herinne ring aan de vorig jaar oktober overleden architect, die van de restauratie van de Hooglandse kerk zijn levenswerk heeft ge maakt. Van der Sterre heeft vorig jaar, vlak voor zijn dood, een prachtig doopfond ontworpen als ge- schenk aan de hervormde kerk van Leiden. Het doopfond werd gistermiddag door ds. Lamping, voorzitter van de centrale kerke- raad van Leiden, officieel over gedragen. Evenals een tweede geschenk, een door Van der Ster re zelf gerestaureerde eettafel, afkomstig uit het voormalige Weeshuis van Leiden. _LEIDEN - De spoorbrug over het j Galgewater (naast de Rijnzicht- 1 brug) wordt op dit moment ver- nieuwd. j' De onderbouw van de bijna 100 jaar oude brug was zo slecht dat hoognodig gewerkt moest wor den aan de bouw van een nieuwe - betonnen brug. In juli van dit jaar is men begonnen met de veran- - deringen aan de bovenleiding en een gedeeltelijke vernieuwing van de 'oplegging'. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de sloop van de, uit verschil- - lende delen bestaande, huidige brug en wordt een nieuwe beton nen onderbouw gebouwd. De nieuwe brug wordt dubbelsporig waardoor een uitbreiding van het treinverkeer in de toekomst.mo gelijk wordt. Voorlopig zal echter gebruik worden gemaakt van één spoor. Het treinverkeer zal gedurende de werkzaamheden gewoon door gaan. Daardoor wordt de bouw van de brug een extra tijdrovende zaak en ook wordt de nieuwe brug daardoor aanzienlijk duur der. In maart 1980 zal de nieuwe brug klaar zijn. Twee weken later zal de brug ook weer beweegbaar zijn. LEIDEN - Na een afwezigheid van enkele jaren heeft Leiden bin nenkort weer een adviescentrum voor jongeren. Het Jongeren Ad vies- en Begeleidingscentrum (JAL) gaat als stichting per 15 ok tober van start. Het wordt voor lopig ondergebracht bij de Vrij- willigerscentrale aan de Lange- gracht 246a. Initiatiefnemer tot de oprichting van het jongerencentrum is het Jeugdwelzijnszorg Overleg. Het signaleerde na de verdwijning van Release en de gedeeltelijke opheffing van Pro Juventute (per 1 januasri 1980) een gat in de hulpverlening aan Leidse jonge ren. Een gat dat noch de gemeen te, noch de aanwezige instellin gen hadden gepoogd op te vullen. Het JAL mikt op direct contact met jongeren. Het wil allerminst een soort verwijsbureau worden dat binnen de kortst mogelijke tijd moet werken met wachtlijsten en afspraakprocedures. De 'drem pel' moet zo laag mogelijk wor den gehouden. Daarom ook mag het accent niet op de echte crisis- gevallen komen te liggen. Jonge ren moeten het centrum ook voor eenvoudige zaken (uitkeringen bijvoorbeeld) of simpelweg voor een kop koffie kunnen binnenlo pen. De werkgroep die de oprich ting van het JAL heeft voorbe reid vindt dan ook dat de hulp gratis moet zijn. Het is nog afwachten met welke problemen het centrum te maken krijgt. Wel denkt de werkgroep dat er problemen rond wonen en werken, onderwijs, ouders, rela ties, sexualiteit en drugs ter spra ke zullen komen. Het JAL wil ze niet alleen helpen oplossen. Het hoopt ook via de contacten die er met jongeren zijn te kunnen ont dekken welke tekorten, behoef ten en overlappingen er binnen het Leidse jeugdwelzijnswe- reldje zijn. Het adviescentrum zal dus wel degelijk ook een 'signale rende' functie krijgen. Grote probleem bij de oprichting van het adviescentrum vormen de financiën. Wel zijn destijds bij de opheffing van Release gelden gereserveerd, maar die zijn in de loop der tijden opgesoupeerd. De werkgroep zal in elk geval een subsidieaanvraag van ruim 270.000 gulden doen bij de ge meente, in de hoop dat het JAL volgend jaar op de begroting wordt geplaatst. In afwachting daarvan gaat het jongerencen trum met zon tien tot vijftien vrijwilligers draaien. Voorlopig doet een kamer bij de Vrijwilli- gerscentrale dienst als onderko men, zonder dat het jongeren ad vies- en begeleidingscentrum di- reet aan deze instelling moet worden gekoppeld. Het is de bedoeling dat er te zijner tijd vier beroepskrachten bij het JAL gaan werken. De werkgroep gaat er vanuit dat een vrijwilli gersorganisatie kwetsbaar is en blijft. De werkgroep hoopt dat de raads fracties de noodzaak van een spe cifiek jongeren-adviesbureau zullen inzien. Er zijn inmiddels gesprekken gevoerd met verte genwoordigers van de WD- en Pvd A-fracties. Zij lieten de werkgroep weten uiterst positief te staan tegenover het idee en hun fracties dat ook te zullen melden. De hulpverlening, waarvan de ano nimiteit gewaarborgd moet zijn, is in principe gericht op jongeren in de leeftijd van 10 tot 25 jaar. Uiteraard luisteren deze leef tijdsgrenzen niet zo nauw. Het bureau zal voorlopig drie dagen per week (maandag, woensdag en vrijdag) van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds zijn ge opend. Buiten deze tijden is het centrum telefonisch bereikbaar, zodat de hulpverleners eventueel kunnen worden opgeroepen. Dat de nood in Leiden hoog is bleek de werkgroep nog onlangs uit de reactie van Release-Den Haag op haar plannen. Het bleek namelijk dat veel crisisgevallen daar be landen omdat jongeren in Leiden zelf niet terechtkunnen. ADVERTENTIE LEIDEN - De centrale kerkeraad van de Leidse hervormde ge meente is tot de conclusie geko men dat er méér tijd nodig is om tot een betere structuur van de gemeente, passend bij de finan ciële mogelijkheden, te komen dan de beleidscommissie in haar rapport had voorgesteld. De commissie dacht aan 1982, de centrale kerkeraad heeft deze pe riode nu tot 1984 verlengd. De kerkeraad kwam tot dit besluit in een vergadering die deze week werd gehouden om de reacties van de wijkgemeenten op het rapport van de beleidscommissie te horen. Om echter tot 1984 op de oude voet te kunnen doorgaan, moest de kerkeraad eerst een financiële knoop ontrafelen. Naar het zich laat aanzien, is dat gelukt. Om te beginnen is de (landelijke) Generale Financiële Raad van de Hervormde Kerk bereid de her vormde gemeente in deze over bruggingsperiode een rugge steun te geven. Hoe dat gebeurt, is nog een zaak van overleg. De financiële raad heeft daaraan wel de voorwaarde verbonden dat de hervormde gemeente ook zelf alles doet om de jaren vóór 1984 zo goed mogelijk door te komen en dat de reorganisatie rond dat jaar inderdaad haar beslag krijgt. Garantie Intern bleken er vijf mogelijkheden te zijn om de inkomsten, die no dig zijn voor handhaving tot 1984 van de huidige indeling, op peil te houden. De diaconie heeft voor een periode van vijf jaar dc kerkvoogdij een garantie van in totaal 100.000 toegezegd. Ten tweede zal dejaarlijkse bijdra ge van elke wijkgemeentc aan de centrale kerkvoogdij nader wor den bezien. Via een richtbe drag" voor elke wijkkerkeraad kunnen de lasten over de ver schillende wijken beter worden verdeeld. Daarmee wordt voor komen dat in een weinig rooskleurige situatie als waarin hervormd Leiden nu zit minder draagkrachtige wijken het loodje zouden moeten leggen. Een derde voornemen is het uit schrijven van een renteloze obli gatielening. De rente daarvan komt ten goede aan het al vele jaren bestaande fonds Instand houding Pastoraat. Om dit fonds te versterken zal al met ingang van morgen elke zon dag een extra collecte in de dien sten worden gehouden. Een der de deel van de eerste collecte is voor de diaconie, tweederde voor de kerkvoogdij en de tweede collecte gaat geheel naar het ge noemde fonds. Een vijfde punt is dat de post "schoonmaakkosten gebouwen" in de begroting van de kerkvoog dij komt te vervallen. Zoveel mo gelijk zullen in het vervolg vrij willigers dit werk moeten doen. Beroepingswerk Hoe al deze maatregelen financieel zullen uitpakken, is uiteraard niet met zekerheid te zeggen. Maar ze lijken voldoende om over een langere termijn dan was ge dacht aan een andere indeling te kunnen werken. En die is onver mijdelijk, want het aantal wijk- predikanten zal in de toekomst toch van acht naar zes moeten. Inmiddels heeft de centrale kerke raad het provinciale college van toezicht gevraagd, het beroe pingswerk eerst in de Boshui- zerwijk (in de bestaande vaca ture van ds. Boogert) en later in het Morskwartier (in verband met de komende pensionering van ds. Van Achterber) te mogen voortzetten. T'ps om uw tijdmeter op' 1 oktober gelijk te zetten Mechanische uurwerken zon der slagwerk terug zetten Mechanische uurwerken mei. slag- of speelwerk stil zetten Mechanische horloges met dag en of datum alleen tussen 3 uur en 20 uur terug zetten Bovenstaande geld ook voor elektronische analoog horloges Elektronische digitaal horloges volgens gebruiksvoorschriften gelijk zetten. Telefonische inlichtingen vanaf a s. dinsdag tel. 766670-766671-152151 Service van Juwelier F. W. Plessen Bevrijdingsplein 12, Leiden. Geversstraat 47. Oegstgeest. Klokkendiscount, Gerrit v. d. Veenstraat 25-29, Leiden. Monument Leiden beleefde deze week een historisch moment. De restau ratie van de Hooglandse Kerk is na vele jaren breken en bouwen officieel afgerond. De uitioering van het hele plan heeft ruim twintig jaar ge duurd en de totale kosten ko men op een slordige zeventien miljoen. Vooral de jongere generatie Leidenaars moet met het idee geleefd hebben dat dit monumentale gebouw ten eeuwigen dage gedoemd wasom in de steigers te staan. Hoewel de kerkvoogdij slechts een klein deel van de kosten voor haar rekening namwas het toch een rib uit het lijf. De resterende miljoenen kwamen van rijk. provincie en ge meente. Het feit dat de restau ratie voor een aanzienlijk deel met gemeenschapsgelden is bekostigd deed bij mij de vraag rijzen of de toeganke lijkheid van de kerk niet ver groot zou kunnen worden. Zou het niet mogelijk zijn de kerk open te stellen voor be zichtigingen? Dat er belang stelling voor bestaat hebben de recente Kerkepad-wande- lingen van de NCRV door Leiden wel bewezen. In een groot aantal landen is het een bijna vanzelfsprekende zaak dat kerkgebouwen op vele uren van de dag bezocht kun nen worden. In alle rust kan er rondgewandeld worden zonder dat je direct wordt meegetroond door een rond leider die allerlei interessante zaken te vermelden heeft. Maar in Leiden is zoiets kenne lijk niet mogelijk. Dat leid ik tenminste af uit de ervarin gen die werden opgedaan tij dens de restauratie. Het is een trieste constatering, maar wanneer de Engelse lijn ge volgd zou worden - openstel ling zonder nadrukkelijk toe zicht - is men er in kerkelijke kringen van overtuigd dat allerlei waardevolle voor werpen in de kortst mogelijke tijd verdwenen zouden zijn. Want dat het gilde der langvin- gers actief is heeft men tijdens de restauratie al kunnen merken. Zaken die - om het stof te weren - keurig in plas tic met touwen eromheen ver pakt zaten, bleken tijdens het uitpakken al gedeeltelijk te zijn "ontmanteld"Onderde len bleken te zijn gestolenEen schadepost van vele duizen den guldens. Zo zijn er meer voorbeelden van actviteiten die werden ontplooid door souvenirjagers en verniel- zuchtigen. Dat is ook de reden waarom het schilderij van Ringeling op drieënhalve meter hoogte in de kerk is opgehangen en ste vig verankerd werd. Als de mensen er bij zouden kunnen komen, kunnen we het kunst werk beter gelijk op de Hoog landse Kerkgracht neerzet ten, verzuchtte deze week een van de betrokkenen Dat butaliteit van dieven geen grenzen kent, bewijst een ge beurtenis die mij deze week verteld werd. Tijdens een van de erediensten m de Hoog landse Kerk hoorde de domi nee op de kansel voortdurend gebonk m de kerk. Hij onder brak de dienst om de oorzaak op te sporen en ontdekte dat in een van de aangrenzende ver trekken een paar personen met hameren beitel bezig wa ren om antieke tegeltjes van de muren te bikken. meen te Leiderdorp. Ook de laatste "huisbaas": het Ne derlands Drukkerij BedrijJ heeft het pand als spring plank gebruik voor een sprong buiten de gemeente grenzen. In novem ber ver huist het NDB naar het indus trieterrein in Zoeterwoude. Daar wordt het pand ran de voormalige "Grofsmederij" betrokken. Op de plek aan de Oosterkerk straat zal na de afbraak openbaar groen worden aan gelegd waarschijnlijk met wat spee Ivoor zien ingen voor de jeugd. Al eerder gebeurde dat even verderop aan de Zijlsingel met het Grofsmede rij-complex. Op die plaats werd de oude stadswal weer in ere hersteld.Zij het ditmaal niet ter bescherming van de vijand, maar ten behoeve van de recreatie. Het moet de aan zet vormen voor een complete groengordel die uiteindelijk langs de zeven Leidse singels moet ontstaan. Keuring Afbraak Op de ene plek in Leiden wordt er gerestaureerd, op de ande re plek gaat de slopershamer erin. Deze week besliste de raad dat het pand van het Nederlands Drukkerij Bedrijf op de hoek van Oosterkerk straat en Zijlsingel tegen de grond gaat. Opnieuw ver dwijnt daarmee een brok werkgelegenheid uit de sleu telstad binnen de singels. Het pand van het NDB heeft in de loop der jaren vele "kost gangers" gehad. Zo heeft het eens onderdak geboden aan de bekende "Edelacht- baar"-sigarenfabriek van de firma Wijttenburg De siga ren ruimden het veld voor een cosmeticafabriek. Daarover is nogal wat te doen geweest want het bedrijf verspreidde een dermate penetrante geur dat daardoor het meel in de fabriek aan de overzijde een heel apart luchtje kreeg. Het bedrijf verdween uiteindelijk naar een nieuwe vestiging in Belgie. De volgende eigenaar werd een schrijfmachinefabriek, die in Leiden bekendheid genoot onder de naam "Typewri ters". Na de overname van het bedrijf door Adler verhuisde het naar de Rooseveltstraat. Sinds hel vertrek van de sch rijfmach i ne p roducen ten heeft het pand dienst gedaan als huisvesting voor de Leidse Onderwijs Instellingen Komend van de. Rijnsburger - weg werden vanuit dit pand tienduizenden schriftelijke lespakketten verstuurd door hel hele land De LOI week tenslotte uit naar de buurge- Heeft u wel eens een pluk haar in een bitterbal gevonden, ta bak m uw slaatje of kakker lakken in uw portie nasi ra- mes? Ik neem aan van niet, maar dat het kan gebeuren bewijst het deze week ver schenen jaarverslag van de Keuringsdienst van waren. Het verslag is een aaneen schakeling van onsmakelijke gebeurtenissen, die de eetlust nu niet bepaald stimuleren. Voor de dikkerdjes onder ons dus aanbevolen lectuur om op het streefgewicht te komen. Hoe nuttig het werk van de keu ringsdienst is bewijzen de reeksen overtredingen die worden geconstateerd en waarvan er vele resulteren in een al dan niet forse boete. De dienst die in Haarlem zetelt, maar zijn werkterrein ook in de Leidse regio heeft, onder zocht ruim 12.000 monsters uit ons voedingsmiddelenpakket Daarvan bleek 23 procent niet aan dc eisen van de Warenwet te voldoen. Dat kunnen sim pele dingen zijn als een on volledige vermelding op een etiket lot ernstiger zaken als de verkoop van werkelijk be dorven etenswaren. Een zaak waaraan de keur meesters de laatste jaren veel aandacht moeten besteden is het gebruik van chemicaliën door slagers om het vlees of de vleeswaren een mooier kleur tje te geven. In één jaar tijd werd meer dan 200 maal pro ces-verbaal opgemaakt tegen de vleesbereiders. Sommige slagers bleven ook na her haalde strafvervolgingen grote hoeveelheden sulfiel ge bruiken. De hoeveelheden lagen twee tot zelfs tienmaal hoger dan de Wereldgezondheidsorganisa tie toelaatbaar vindt voor het totale voedselpakket. Dat con troleurs soms voor opmerke lijke zaken geplaatst worden blijkt ook uit het jaarverslag Zo moest eens proces-verbaal worden opgemaakt omdat het restaurant een verouderde onhygiënische keuken had. Hoe noodzakelijk die op knapbeurt was, mag blijken uit het feit dat een ploeg van vijf man een week nodig had om alle vet en vuil van de mu ren te verwijderen. Uit de lange serie van eetlust verstierende voorbeelden heb ik nog een paar voorbeelden geplukt. Een bewoonster van een bejaardeninrichting kreeg een portie rode kool voorgezet dat een helder groe ne kleur had. Nu is de typische eigenschap van rode kool dat het een rode kleur heeft. On derzoek bracht aan het licht dat er waarschijnlijk soda in haar voedsel terechtgekomen was. Dat een drankje ook wel eens tot verrassingen kan leiden bleek uit de meldingen overeen fles jenever,die in plaats van gee strijk vocht sterk vervuild spoelwater bleek te bevatten. En wat dacht u van een flesje pils dat gevuld was met een loogoplossing'' Ineen fles melk werden deerlijk gehavende muizen aangetroffen, in een andere fles een springveer en halfvolle melk bleek te zijn gemengd met smeerolie. En of dat allemaal nog niet erg genoeg is: appelmoes met glasscherven, een rollade met een verbandje, larven m melkchocolade .driejaar oude jachtschotel in blik en een kroket met een stukje dierlijk ooglid. Eén cijfer in het jaarverslag vond ik opmerkelijk. Van de 50 klachten over voedselver giftiging of schadelijk voedsel werden er slechts twee ge grond bevonden. Met name die zaken die betrekking had den op Chinese maaltijden en kokswarent kroketbami bal, slaatje e.d.) konden vaak niet opgelost worden. Als verkla ring i>oor dat lage percentage geeft de keuringsdienst dat in de meeste gevallen van de ge geten waren niets meer te ach terhalen viel. L GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3