Eerste paal "Rijnland" geslagen Weicfs^ agend& Meerderheid eens met woningbouw plannen college "WOONBOTENBELEID VAN LEIDEN IS ONWETTIG" Veiling groot succes Wanstaltig begin van nieuw theaterseizoen Vrijheid volgend jaar in nieuw gebouw VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense gemeenteraad gaat in meerderheid akkoord met het woningbouw- en huisvestings beleid dat het college van burge meester en wethouders voor de komende jaren heeft uitgestip peld. CDA en en WD konden zich gisteravond tijdens de ver gadering volledig verenigen met de opzet. D'66 kwam met enkele aanvullingen, terwijl de PvdA vond dat voor woningen tot f 270.000- een economische ge bondenheid met de gemeente voorgeschreven zou moeten worden. B en W daarentegen zijn van me ning dat woningen in een derge lijke prijsklasse in Voorschoten al maanden leegstaan en een der gelijke voorkeur dus niet behoeft te worden vastgelegd. Van Leeuwen(Pvd A) wees op de dras tisch toeneming van het aantal woningzoekenden in Voorscho ten en vond dat het beleid teveel gericht is op de koopsector. Zijn partijgenoot Visser vond dat Voorschoten moet bouwen voor Raad Voorschoten die eigen inwoners, die graag willen overstappen van een flat naar een eengezinswoning. De Keuning(WD) toonde zich be reid de gemeentwoningen over te dragen aan huurders indien ook de ernaast gelegen woningen in particuliere handen zijn. Valkenburg(CDA) sloot ook wo ningbouw voor de "naaste" (an dere gemeente) niet uit en Ai- kens(D'66) wilde eerst naar de behoeften en pas daarna naar de financiën kijken bij het woning bouwplan. STAD EN RAND staan. Het aantal koopwoningen dat langdurig leegstaat in Voor schoten bedraagt op het ogenblik 136. Wethouder Eveleens wees op het versneld bouwrijp maken van Voorschoten-Zuid (Starrenbur- gerpolder) en vroeg steun om de gronden zo spoedig mogelijk aan te kopen. Bij het voorstel tot verhoging van een aantal gemeentelijke tarie ven kwam wethouder Van Dalen met een voorstel om de verho ging van de marktgelden wat minder drastisch te laten zijn. Hj kwam daarmee tegemoet aan de wensen van de marktkooplieden. Schoorvoetend ging de raad ak koord, nadat een voorstel voor uitstel van CD A-er Meerhoek werd afgewezen door een meer derheid. Het spreekrecht van het publiek voorafgaand aan de raadsverga dering is nu definitief. Maximaal een half uur voor de vergadering kunnen sprekers het woord voe ren. Iedereen krijgt een spreek tijd van maximaal vijf minuten. ZATERDAG 29 SEPTEMBER II LEIDEN - De heer Lührman die met zijn woonschip "Nocht" sinds december vorig jaar in de Boshuizerwetering ligt, heeft via zijn advocaat alsnog een lig plaatsvergunning bij de gemeen te aangevraagd. Dat bracht de commissie voor de beroeps schriften gistermiddag wat in moeilijkheden. Die commissie moet beslissen over het bezwaar- schift van de heer Lührman tegen de procedure die de gemeente is gestart om het schip met politie- dwang uit Leiden te verwijderen, als hii niet binnen vier weken na LEIDEN - Op het bouwterrein aan de Langegracht hoek Reineveststeeg sloeg directeur Brooshooft van het stree- kenergiebedrijf Rijnland gistermiddag de eerste paal voor het nieuwe kantoor. De officiële handeling werd bij gewoond door een groot aantal vertegenwoordigers van gemeenten uit de Leidse regio en personeel van het ener gie bedrijf. Een knetterend vuurwerk sloot de plechtig heid in de bouwput af. Rijnland-directeur sloeg gistermiddag aa: gracht de eerste paal vt we kantoorgebouw van nergiebedrijf. De nieuwbouw van Rijnland zal ge realiseerd worden in twee fasen. Eerst wordt een gebouw neerge zet op het nu braakliggende ter rein. Als dat gedeelte klaar is zullen daarin de diensten worden ondergebracht die nu in het oude al bestaande gedeelte zitten, de tweede fase van de bouw omvat onder meer een toonzaal op de begane grond en kantoorruimten op de hoger gelegen verdiepin gen. Als alles volgens plan verloopt moet de bouw van de eerste fase in oktober 1980 afgesloten wor den, het hele werk moet een jaar later klaar zijn. Het nieuwe kan toorgebouw van Rijnland krijgt een vloeroppervlakte van 6400 m2. Het ligt in de bedoeling om op de binnenplaats, die door de vleugels van het nieuwe gebouw worden omsloten een tuin aan te leggen. Voor het terrein aan de Maresingel wordt gedacht aan een flinke groenstrook terwijl aan de Lan- gegrachtkant waarschijnlijk bo men geplaatst zullen worden. Het bestaande gebouw aan de Lan gegracht dateert uit 1912. Het werd neergezet kort nadat de gemeente Leiden in 1907 naast de gasfabricage ook de elektrici- teitsproduktie ter hand nam. Gas fabriceert Leiden al sinds 1848. Hoewel al in de jaren dertig ruim teproblemen ontstonden bij de "Lichtfabrieken" duurde het tot 1952 voordat er serieuze plannen op tafel kwamen. Aanvankelijk werd er gepraat over nieuwbouw aan de Stationsweg, later dacht men aan een plekje op het schut tersveld. In de jaren zestig komen er nieuwe plannen. Gedacht wordt aan een gemeenschappe lijk gebouw voor de dienst Ge meentewerken en het - toen nog gemeentelijke - energiebedrijf. Het duurde tot april 1978 alvorens de algemene raad van Rijnland besloot tot volledige nieuwbouw voor het streekbedrijf. De totale kosten van het pand zullen bijna 18 miljoen gulden bedragen. Trekker kantelt: file van 10 km LEIDEN - Op de oprit van de rijksweg 4 bij de Europaweg kan telde gisteren omstreeks het middaguur een trekker met op legger van 35 ton. De bestuurder wilde de autosnelweg oprijden maar kwam met de wielen in het talud waarna de wagen omsloeg. Het gevaarte blokkeerde de weg waardoor een grote verkeerscha os ontstond. Er ontstond een file van ongeveer tien kilometer. Die kon pas opgelost worden nadat rond vier uur de vrachtwagen met oplegger was weggesleept. ZOETERWOUDE - Een overvol "Ons Huis" zorgde er gisteravond voor dat de tweede avond van de missionanssenveiling een groot financieel succes werd. Met een opbrengst van 22.000 gulden werd de totaalstand over beide avonden op 36 mille gebracht. Dat betekent een vooruitgang met niet minder dan 9.000 gulden ten opzichte van verleden jaar. D.e topper was een op schaal nagemaakte boerenkar die 925 gulden op bracht. Andere klapstukken waren een olielamp voor 660, een molen voor 550 en twee koetslampen voor 550 gulden. Al met al toonde de werkgroep missie en ontwikkeling zich bijzonder tevreden na afloop. De methode om voor de veiling een aantal waardevolle stukken in te kopen, om zodoende de veiling op een hoger peil te brengen, zal ook volgend jaar worden toegepast. Een aantal lieden heeft gisternacht nog een be zoek gebracht aan "Ons Huis" toen iedereen al was vertrokken. Toen zij tot de ontdekking kwamen dat het geld en de meest waardevolle stuk ken elders waren ondergebracht, vertrokken zij onverrichter zake weer door de door hen geforceerde zijdeur. LEIDEN - Het inmiddels alge meen bekend dat Belgen, al vorens ze een typemachine in gebruik nemen, eerst het lint doorknippen. Van Belgische acteurs mag men derhalve verwachten, dat zij, acterend als politieagent, een proces verbaal tikken zonder papier in de machine te doen. Dat gebeurde dan ook gister avond in een buiten verwach ting redelijk bezette Leidse Schouwburg, waar de 'Inter nationale Nieuwe Scène- Mannen van den Dam' naar toe was gekomen om een in terpretatie te geven van 'Ge loof, Hoop en Liefde' van Von Horvath. Nu biedt zo'n nieuw theaterseizoen natuurlijk al tijd gedurende die periode een aantal wanstaltige thea- terprodukties, maar om daar nu maar onmiddellijk mee te beginnen lijkt iets teveel van het goede. Von Horvath heeft zijn dramatisch gegeven vol ledig gebouwd rond de jonge vrouw Elisabeth, die tever geefs een beroep doet op de vergevingsgezindheid van de haar omringende maat schappij en uiteindelijk tot een zelfmoordpoging wordt gedreven. Gezien de achter grond van het opkomend na zisme in Duitsland en de dreigende ondergang van de Weimar-republiek, kan men Von Hervath eigenlijk niets essentieëls verwijten. Inte- LEIDERDORP - Oud-wethouder van Leiderdorp mevrouw Tichler sloeg gistermiddag de eerste paal van de nieuwe accommodatie van de Leiderdorpse schietver eniging "De Vrijheid". Dat ge beurde in het sport- en recreatie park "De Bloemerd" waar de vereniging februari volgend jaar de schietbanen in gebruik hoopt te nemen. Het ligt in de bedoeling dat de poli tie uit de Leidse regio ook ge bruik gaat maken van deze banen voor schiettrainingen. Tot nu toe had noch de politie noch "De Vrijheid" een geschikte ruimte om met wat zwaarder kaliber te schieten. De vereniging begon 21 jaar geleden in het voormalige bedrijfspand van Durisol. Daarna verhuisde men naar de zolder van de Koningin Julianaschool. De beperkte ruimte daar noodzaakte "De Vrijheid" om een ledenstop af te kondigen. gendeel, de omstandigheid, dat zijn toneelstukken bij de opkomst van Hitier werden verboden, pleit slechts voor hem. Maar de 'Internationale Nieuwe Scène', die dan het lijfelijk bewijs zou moeten vormen van Von Horvath's oprechte bedoelingen liet het gisteravond op alle fronten indrukwekkend afweten. Want ook onkunde kan in-i drukwekkend zijn. Wanneer men daarbij voorts de om standigheden van het te laat na de pauze beginnen, de on georganiseerde chaos achter het toneel en het feit, dat het publiek al om 21.45 uur weer op straat stond, betrekt, lijkt een haarzuiver artistiek pro fiel van dit nauwelijks geën gageerd werkzaam Belgisch theatergezelschap schetst. Een Leidse amateurtoneel voorstelling van enig niveau had gisteravond beslist meer succes gehad dan deze, zo ty pisch Belgische acteurs en ac trices, die in hun accent het ongeloof in eigen kunnen met zich mee lijken te dragen. Bij het zien van dit soort theater stukken ga je als recensent toch wel erg sterk twijfelen aan de voorselectie, die wordt toegepast. Of de tolerantie graad, die blijkbaar gelijktij dig met de Nederlands-Belgi sche grensbelemmeringen is opgeheven. Het zien van 'Geloof Hoop en Liefde' doet ons onwillekeurig terugver langen naar de tijd waarin het smokkelen van een pondje boter of een slof sigaretten nog risico's met zich mee droeg. BERT KOEKEBAKKER Oud-wethouder Behalve ruimtegebrek is ook de komst van nieuwe vuurwapens aanleiding geweest om uit te kij ken naar een plek voor nieuwe schietbanen. Vooral van belang was dat de looddampen na het schieten snel kunnen worden af gezogen. Als de nieuwe banen ge reed zijn zal TNO op dit punt me tingen verrichten. Inmiddels heeft de Leidse politie al overleg met "De Vrijheid" ge voerd en is men voorlopig over eenkomen dat er gedurende vijf jaar gebruik zal worden gemaakt van de baan in "De Bloemerd". Mevrouw Tichler noemde schietsport in haar toespraak i de recreatiepark "De Bloemerd edele sport die volgens haar ten onrechte vaak als een agressieve sport wordt afgeschilderd. "Het is een sport waarbij vooral con centratie, ontspanning en spicr- beheersing belangrijk zijn. Daar om ben ik er beslist geen tegen stander van", aldus mevrouw Tichler. de aanschrijving van de gemeen te uit zichzelf zou verdwijnen. Die vier weken zijn inmiddels verstreken. De advocaat heeft tegelijk met dit bezwaarschrift op 22 augustus een ligplaatsvergunning aange vraagd. Het leek hem namelijk het meest praktisch om wanneer de vergunning zou worden ge weigerd, wat waarschijnlijk is, ook daartegen bezwaar te maken en de twee bezwaarschriften ge lijktijdig door de commissie voor de beroepsschriften te laten be handelen. De gemeente heeft echter nog niet gereageerd op het verzoek om een vergunning. Voorzitter Olivier van de commis sie wees er gisteren op dat het ge bruikelijk is om wanneer men kijkt of politiedwang terecht is, daarbij ook te betrekken of een vergunning, indien aangevraagd, verleend zou zijn. Hij vroeg zich daarom af waarom de gemeente nog geen beslissing over het ver lenen van de vergunning heeft genomen. De heer De Raat zei namens het college van B en W dat dit nog niet is gedaan omdat het college de nu ingezette procedure eerst wil afronden. Het beleid van de gemeente is erop gericht woon schepen die uit een andere ge meente komen te weren. "Wan neer niet direct actie wordt on dernomen als zulke schepen in Leiden afmeren," zei de heer De Raat is de kans groot dat bijvoor beeld studenten in grote getalen met woonboten richting Leiden koersen. De advocaat van de heer Lührman, C. Sjenitzer, noemde het beleid van de gemeente Leiden in deze onwettig. Het is, "aldus Sjenitzer, in principe voor een gemeente onmogelijk om onder de huidige wettelijke regelingen schepen te weren. Maar ook al was het beleid wettelijk dan nog zou de gemeen te voor dit schip een plaats be schikbaar moeten stellen omdat de vrouw met wie de heer Lühr man al tien jaar samenwoont economisch gebonden is aan Leiden. Zij is wetenschappelijk medewerker bij het museum voor geologie en mineralogie." De commissie voor de beroeps- schiften zal zich beraden en zo spoedig mogelijk uitspraak doen. Ze zal dat overigens binnen af zienbare tijd nogmaals moeten doen, want ook de heer Macke, bewoner van het tweede in de Boshuizerwetering liggende woonschip, heeft middels de zelfde advocaat bezwaar gemaakt tegen de aanschrijving die ook hij van de gemeente heeft ontvan gen. Zaterdag J Leiden - Antoniusclubhuis - Mare» Ruilbeurs van 10-16 uur. Augustinus, optreden van Feedbstoi 20 30 uur. Sanders, Levendaal/hoek Korevf" straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Groenoordhallen - Beestenspul, 10È 211 uur. t>el Leonardushuis, Haagweg 14, Kledij Qa beurs ten bate van de missie. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraati 7, Hot House festival, 15.00 uur. "c Stadhuis - informatiemarkt over de Pe desweek. I Voorschoten - Sportcaroussel. Leiderdorp - fietspuzzeltocht, start vi *e af manége in sportpark "De Bloemerdj va Voorschoten - Lindehoeve, talents he jacht, 20.30 uur. ee be Zondag j» Leiden - Leidens ontzet fietstochreV georganiseerd door Swifttour, start]r01 uur, vertrek: clubhuis Swift Adm. BJva kertweg. ke Groenoordhallen - Beestenspul, 10-J lal Middelweg 19c - kindervoorstelli Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b Femke, ontmoetingscentrum vc 13-16 uur. Maandag Stadhuis - Cie. migrantenhuisvestir 9.15 i 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, arnilol teurfotografie, 20 uur. Leidse rechtswinkel, 10-12.30 u Leiderdorp - Gem.huis, raadsvergad ring, ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt i weekenddienst van zaterdag 10.00 ui v.m. tot zondag 24 uur, waargenomi fle> door de volgende artsen: wijk 1 (Mor kwartier noord-binnenstad), M. de Sitterlaan 80, tel. 122427, wijk 2 (Ko en Merenwijk), P. Tan, Schoenerwal tel. 210890, wijk 3 (Waard, Professore wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnensta S. Smit, Cobetstraat 43, tel, 130177. wij 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier), Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, te 121334. Leiderdorp - J. van de Beek en J. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539. zo. spreekuur van 12.30-13.00 uui Oegstgeest J. Hugenholtz, Pr. Hendrik laan 4, tel. 155666. I Voorschoten - Za.: B. van Beusekon 5e Beresteynlaan 2, tel. 2520 en zo: A. Me man, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493. Warmond - L. Lempers, Churchilllaai t 13, Voorhout, tel. 02522-10140. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst de apotheken in de regio Leiden word waargenomen van 28 sept. - 5 okt. (inch sief 3 okt.) door Apotheek Beker, Lijf" 'Raad handelde fout met flats Papiermolen' LEIDEN - Het PvdA-raadslid Bordewijk heeft gisteravond in een ledenvergadering van zijn partij toegegeven dat de gemeen teraad fout heeft gehandeld in de kwestie rond de leegstaande flats aan de Papiermolen in de Leidse Merenwijk. Zoals bekend staan ongeveer 40 koopflats al bijna één jaar leeg omdat de eigenaar, het Centraal Financieringsinstituut uit Den Haag, de flats niet kan slijten aan Leidse woningzoekenden. De gemeente eist van het CFI dat de flats voor een lagere prijs worden verkocht maar het financie ringsinstituut weigert op die eis in te gaan. Uit een artikel, vorige week in deze krant, bleek dat de bouwprijs van de flats tijdens de bouw met meer dan twee miljoen is gestegen. Volgens het voormalige PvdA- raadslid Duivesteijn is nooit ver klaard waarom de flats zo duur werden.Het huidige PvdA- raadslid Bordewijk gaf gister avond toe dat de gemeenteraad niet goed heeft uitgekeken. Vol gens het socialistische raadslid heeft de raad fout gehandeld en had de gemeente niet met de bouwer, Fraanje, in zee moeten gaan. Imponerende solisten in eerste concert meesterserie van K en O LEIDEN - Het Rotterdams Philharmonisch Orkest on der leiding van David Zinman opende gisteravond in de Stadsgehoorzaal het concert seizoen met het eerste concert in de meesterserie van K. en O. Afgezien van de twee im ponerende solisten, hoboïst Thomas Indermühle en (vooral) violiste Kaoru Kaku- do, heeft het orkest althans, geen andere indruk achter gelaten dan die van een goed, degelijk routine-concert. Di rigent Zinman modelleerde duidelijk een ander klank beeld, doch kreeg in zijn or kest geen alert respons. De inzet van Beethovens "Eg- mont" was niet helemaal ge lijk en miste daardoor span ning. Het kwam in zijn totaal ook niet tot een heftig bewo gen dramatische ontwikke ling. Het Concert in C K.V. 314 voor hobo en orkest van Mozart leed in het begin on der wat onzuiverheden en men miste het weerwoord op de werkelijk tintelende en beweeglijk muzikale inter pretatie van solist Thomas Indermühle. Pas in het laatste deel vond men elkaar. Maar de oude glorie van dit toch zo prachtige Rotterdamse or kest was terug in Vieux- temps. De vonk van Kaoru Kakudo sloeg over. Deze Ja panse violiste, soms wat al te gespannen, maar met zo'n in tens muzikale toongeving, vertolkte bezield dit vijfde Concert in a. Zij was het stu wende element, waarmee zij dirigent en orkest in haar ban hield. Het was een grandioze weergave. Les S.vlphides, voor Orkest be werkte pianowerken van Chopin, konden slechts te leurstellen. Het was bedoeld als balletmuziek, maar kwam hier als zodanig weinig tot zijn recht. Geen goed slot voor een concert waarin toch ook veel goeds en indruk wekkends te beluisteren was. BEP RIJNDERS derdorp, tel. 899211, Voorschoten, Aj_. theek Voorschoten, tel. 2525. Indien h( na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk met het openbaar vervoer naar de apo theek te komen, kan men een taxi, fc 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te ten noorden van de Rijn, 134604, tel zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude rd - Gezond heidscentrum, Berkenkade Leiderdorp tel. 410131Spreekuur van ma t/m do 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg. tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.di Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. B. Wennekers, te! 020-259738. Dierenartsen - Weekendregeling die renartsen Muurling/Roest/Helder, Helder Helmelijnvlinder 36, tel 14661 Weekendregeleing dierenartsen Krol/v,| Gool/Vesjes, F. van Gooi, pr., Frederikj dreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al- tijd per telefoon (uit)praten of A formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. LEIDEN - Aan de Leidse instru-j mentmakersschool slaagden voor het diploma Metaal-A: B.0.1 Bakker, R. de Boer, R. v.d. Blom'. R. Buis, W. Develing, Frith(met lof), P.J.A. Groothuis, H. Hogendoorn, J. Hogervorst M. Janszen, M.J.F. Jaspers, M v.d. Kamp, M. Klepper, R.J.I.M. Koper, C. Langerak, K.A.Loth, E.R.H.M. Moeskops, P. de Mol, J. Nowee, F.A.M. Otten, E.M. van Straten(met lof), J. Verkaik, H, Zandvliet, J. Zwart. Voor het diploma Metaal-B slaag den: H.I.C. Akkermans, R.W Baas, A. Boom, K.P. Bosman, E. Evers, E.J. Haast, A.A.B. v.d. Ham, R. Kortekaas, J.P.M. Maas,| J. Meyvogel, W.F. Moolhuyzen, A.I. Nicolai, Th.W. Nijmeijer, A.J.G. Rosier, R. Schrijver, C.W.J. Sier, A. Slootweg, W. Zuy- derduyn, G. Zwart. Het diploma Optiek-B werd be haald door P.A.W. Jansen en J.J v.d. Velde. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement Per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2