Andriessen: "Bestek '81 is helemaal niet van tafel, o nee" Stakingen... en de ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 PAGINA 27 Door Jos Goos UTRECHT - Minister Frans Andriessen van financiën haalt na een uur praten even diep adem en zegt opeens, uit de grond van zijn hart „Het kabinet had het gevoel, en ik heb dat nog, dat 't toch een keer over te brengen moet zijn dat er echt iets moet gebeuren. Ik hoop dat het overkomt wat ik nu zeg, daarom zit ik hier: nu moet een jaar lang handhaving van de koopkracht genoeg zijn, dat kan echt wel een jaar en dan krijgen de laagstbetaalden er nog wat bij". En met een boze frons: „En als men dat niet wil, dan moet men maar eens ophouden met praten over solidariteit. Basta, uit". Een dreigende waarschuwing, dat het kabinet impopulaire maatregelen zal moeten ne men met de sociale uitkerin gen, als de inkomens boven modaal in 1980 niet op de nul lijn of daar even onder blij ven? Ja, dat kan en wil Andriessen niet ontkennen. Hij is op dreef, en niet zo droog-tech- nisch als we hem van televi sie-interviews kennen. Ter gelegenheid van Prinsjesdag heeft de minister van finan ciën al uit de doeken gedaan, wat er naar zijn mening moet gebeuren als de inkomens matiging niet aanslaat. Hij noemde, in deze volgorde: een verdere ombuiging van de rijksuitgaven, belasting maatregelen, of een opgeleg de loonmatiging. Andriessen nu: „De rijksbegro ting voor 1980 heeft tot gevolg dat in dat jaar viervijfde van de groei van het nationale in komen naar de collectieve sector gaat, en een vijfde naar de particuliere. Als de inko mens volgend jaar meer stij gen dan wij hebben gepland, dan betekent dat dus dat die verdeling viervijfde-eenvijf de niet wordt aanvaard door de mensen. Als men dat niet accepteert, dan moet het aan deel van de overheid in die groei worden omgebo gen" Belastingen „We kunnen het ook aanpakken door de belastingen en de so ciale premies te verhogen, maar iedereen weet dat die verhogingen worden afge wenteld omdat men die vorm van matiging ook niet accep teert. Ombuiging van de uit gaven van het Rijk is een veel fundamenteler en blijvender aanpak" „Een gedwongen inkomensma tiging? Ach, daar hebben we ervaring mee. We moeten ons afvragen of een opgelegde matiging, die niet wordt geaccepteerd wel blijvende effecten heeft, of dat die later net weer wordt ingehaald. Ook hier geldt, dat een om buiging van de overheidsuit gaven veel blijvender gevol gen heeft" De „ombuiging van de over heidsuitgaven" die Andries sen bedoelt, slaan op meer dan 10 miljard die het Rijk jaarlijks in de verschillende sociale fondsen stopt. Het ka binet vond in juli dat daar wel een miljard vanaf kon. Dat ging door verzet van minister Albeda niet door. Hij was te gen een verdere aantasting van de koopkracht als gevolg van hogere sociale premies die dan onvermijdelijk zou den zijn, wil je de uitkeringen niet aantasten. Achteraf volgde het kabinet Albeda hierin. Maar van de baan is dat plan niet, dat bijkt wel duidelijk uit Andriessens mededelin gen: „President Zijlstra van de Nederlandsche Bank is begonnen erop te wijzen, dat die subsidies niet leiden tot het beoogde doel, namelijk tot vermindering van de pre miedruk en dus inkomens matiging, en meer armslag voor het bedrijfsleven. Daar naast is het nu eenmaal zo, dat er op andere overheidsuitga ven niet zo bar veel bezuinigd kan worden, die zijn in de loop der jaren reëel maar heel weinig gestegen" Snel ,Maar de groei van de sociale uitkeringen gaat zo snel, dat zelfs een hoogontwikkelde economie als de onze dat niet kan volhouden. Binnenkort komt het wetsontwerp uit, dat de stijging van de sociale uitkeringen zuivert van sy- steemfouten die daarin zijn ge slopen. Dat moet al een mil jard opleveren. Daarnaast zijn we bezig met maatregelen om het aantal uitkeringstrekkers terug te dringen, maar dat neemt veel tijd, tijd die we misschien niet hebben als het dit najaar met de inkomens misgaat. Dan moeten we dit najaar al nieuwe beslissingen nemen. Het kabinet heeft daar echter nog geen plannen over behandeld of besluiten genomen". ,Je moet de bereidheid tot ma tigen niet overdrijven, het is al moeilijk genoeg de plannen zoals die er nu liggen uit te voeren. De problemen die nu rijzen, de eisen van de Shell- stakers zijn nogal ingrijpend, maken wel duidelijk dat we het punt waarboven de nul lijn geldt, niet lager hadden moeten leggen; dan was het nóg moeilijker gewor den" Andriessen is er helemaal niet van overtuigd, dat de mati gingsbereidheid van de lage re inkomens groter zou zijn als de hogere inkomens maar een beter voorbeeld zouden geven. „Als het trouwens ma terieel iets wil voorstellen, dan moeten veel mensen er aan meedoen, en moet de grens dus wel laag liggen. Maar het is nooit bewezen dat de lagere inkomens daartoe bereid zijn als de hogere maar flink inleveren" Twee ton - En als de ministers nu zelf eens het voorbeeld gaven? U ver dient twee ton! Andriessen: „O, is dat zo? Wij stijgen de laatste jaren al bijna niet meer, maar eerlijk gezegd volg ik dat niet zo goed. Ik zie alleen dat wat ik elke maand op de giro krijg al heel lang hetzelfde is" - Terug naar wat hij doet voor dat salaris. Wat is precies de situatie waarin het kabinet zal moeten besluiten de hoogte en de stijging van de sociale uitkeringen aan te pak ken? Andriessen: „In de discussie over het zuiveren van de so ciale uitkeringen is gezegd, dat we de koopkracht van de minima garanderen tenzij zich een calamiteit voordoet. Een loonexplosie zou op zich zelf zo'n calamiteit kunnen zijn, ja. Maar ik kan niet zeg gen, wat, hoe en wanneer het kabinet dan iets onderneemt. Het zal wel een snelle reactie moeten zijn. Maar er is nu geen actieplan in geval van een loonexplosie, nee" - Premier Van Agt heeft zich be klaagd over het te geringe so ciale en politieke draagvlak dat dit kabinet heeft voor een drastische vrijwillige inko mensmatiging. U doet nu uw best in duidelijke taal over te brengen wat het kabinet te doen staat. Wordt het niet eens tijd tegen de premier te zeg gen: lever jij ook eens je bij drage aan een campagne om het kabinetsbeleid duidelijk uit te dragen? Fiets Andriessen schiet hartgrondig in de lach. Hij bedoelt waar schijnlijk: ik geef het je te doen. Maar zegt het wat an ders: „Iedereen heeft zijn ei gen toon, neenee, niet ieder een fietst zijn eigen koers. De premier heeft zijn eigen on navolgbare manier om din gen uit te drukken". „Als de premier heeft trachten te zeggen, dat het niet met een simpel machtswoord van de zijde van het kabinet is te re gelen dat we nu met z'n allen met iets „minder meer" ge noegen moeten nemen, dan ben ik het daarmee eens. Hij heeft bedoeld, dat de oplos sing van dat probleem door de samenleving gedragen moet worden. Dat is geen de faitisme, zoals hem is verwe ten, maar realisme. Dat probleem is niet blijvend met dwang te regelen, hoewel je in een situatie terecht kunt ko men dat dwang toch moet" - Maar als dit kabinet niet vol doende overtuigingskracht heeft en onvoldoende sociale en politieke steun geniet om het zonder machtswoord te stellen, dan lukt het mét dwang toch evenmin? Andriessen, enigszins onzeker kijkend: „Misschien ook niet, nee". Hoewel de minister van finan ciën nogal zorgelijk tegen de bereidheid tot matiging van de kiezers aankijkt, is hij niet zo ontevreden over het afge lopen jaar. En Bestek '81 „is helemaal niet van tafel, o nee" Geldstromen Andriessen: „Ondanks de ho gere belastingen en sociale premies, ondanks de te gerin ge matiging, ondanks het te grote financieringstekort, sturen we grote geldstromen naar het bedrijfsleven om de rendementen te verbeteren. Dat was de opzet. Ja, ik weet wel dat de mensen niet meer geloven dat verbetering van de rendementen meer werk gelegenheid oplevert. In de havens hoorde je zeggen, dat ondanks al dat matigen er niet een mannetje extra bij is ge komen. Die garantie is ook niet te geven. Maar de mensen zien heus wel in, en PvdA- wethouder Riesenkamp van Rotterdam heeft dat dan ook durven zeggen, dat zonder matiging zelfs de bestaande werkgelegenheid ernstig ge vaar loopt. Ons land is in de laatste zeven jaar behoorlijk achteruitgeboerd, en dat los je niet even met één jaar mati ging op, dat is velen niet dui delijk". ,Er is gelukkig de afgelopen ja ren gematigd, hoewel niet ge noeg. Bij die matiging heeft de overheid zelf niet stilgeze ten, kijk naar de ambtenaren en de trendvolgers. Daar wordt de matiging, en meer dan dat, ook omgezet in meer arbeidsplaatsen, en we heb ben voor de ambtenaren een VUT-regeling gemaakt die ook nieuwe werkgelegenheid schept" (VUT is vervroegde uittreding - red.). Andriessen erkent overigens, dat die werkverruimende maatregelen van de overheid nu niet direct passen in zijn beleid tot matiging van de overheidsuitgaven, maar wel in het algemene beleid tegen de werkloosheid. Waar ,Want wat Bestek '81 verder be treft: we halen die 150.000 werklozen in 1981 niet, dat is waar. Maar hoe komt dat? Door de internationale ont wikkeling krijgen we er zo'n 20.000 bij. Zonder dat aantal zouden we ergens in de 180.000 zitten, een heel eind in de goede richting dus. Als we Bestek aanpassen, dan doen we dat niet omdat het mislukt is. maar omdat we niet willen leven met de geïmporteerde werkloosheid" ,Een aantal andere doelstellin gen is niet mislukt, juist niet de uitvoer ligt hoger, de beta lingsbalans gaat vooruit, onze concurrentiepositie is ook verbeterd. Onze inflatie is de laagste in Europa, daar zijn ze in andere landen jaloers op. Dat waren de doelstellingen. We zijn op de goede weg, maar we moeten door gaan". Waarna we weer terug zijn by „af": als dat niet lukt. dan gaan de collectieve uitgaven onder het mes. Andriessen laat wel blijken dat een even tuele beslissing daartoe niet met de meetlat wordt geno men, maar als het er dan toch van moet komen, niet te lang mag uitblijven: „Impopulaire maatregelen moet je niet te dicht by de verkiezingen ne men, inderdaad. Ik ben ge noeg politicus om dat te be grijpen". - De politicus Andriessen - hoe ziet die trouwens zijn eigen toekomst? Minister van fi nanciën spelen lijkt niet zo'n lekker baantje, geliefd maak je je zelden. Zou hij het weer willen worden? Andriessen: „Dit kabinet zit nog twee jaar, dat geloof ik stellig. Als ik dan weer minis ter zou mogen en willen wor den, dan kom ik door afstre- pen van alle andere departe menten, toch weer op finan ciën, dat heeft mijn voorkeur bij een negatieve selectie, zou je kunnen zeggen. Het is zwaar, het is niet leuk, maar wel een boeiende uitdaging. Minister-president9 Nee, dat onder geen beding". - Bestaat de kans dat Andries sen. net als zijn voorgangers Nelissen en Duisenbergin het bankwezen verdwijnt? Andriessen houdt nu de boot af, hoewel hij eerder in het ge sprek liet vallen dat „er geen sprake van is dat ik de com mercie inga, daar ben ik niet geschikt voor als ik afga op de geluiden". Nu zegt hij: „Ik heb er geen enkele behoefte aan te speculeren over wat ik doe in de periode na dit kabi net, dat immers nog twee jaar zit". Waarbij hij wel olijk kijkt. Vlakte Evenzeer op de vlakte houdt hij zich bij bespiegelingen over de mogelijkheid van een her nieuwde samenwerking CDA-PvdA, en zijn rol daarin. Met Van Agt als lijsttrekker van het CDA, en Andriessen als minister van financien uit een VVD-CDA-kabinet lijkt zijn rol niet zo groot te kun nen zijn. Andriessen: „Nou, de onder handelingspartner heeft het natuurlijk niet voor het zeg gen welke ministers wij leve ren, dat maakt uiteindelijk het CDA zelf uit. Stel je voor dat wij zouden zeggen: die Den Uyl, die heeft ons zo be vochten, daar willen we niet mee regeren. Dat kan toch helemaal niet! Als de ene par tij mensen van de andere par tij per se niet wil. tja, dan moe ten ze de onderhandelingen maar staken en loopt de for matie daarop vast" Wekenlang hebben de stakingen in en rond de Rotterdamse haven de voorpagina's van de Nederlandse kranten be heerst. Zelfs de buitenlandse pers - in de regel veel minder geïnteresseerd in het Neder lands gebeuren dan in dit Gidsland wordt vermoed - be steedde er hier en daar aan dacht aan. Opmerkelijk daarbij was de stilte rond het Binnenhof over die stakingen. Regeringfrac ties, politieke partijen, toch zelden geneigd de eigen op vattingen over actuele zaken binnensmonds te verwerken, lieten ditmaal weinig van zich horen. Zelfs parlementa riërs, die nimmer schromen fikse vragen aan ministers en staatssecretarissen te stellen wanneer ergens in den lande een fietspad wordt omgelegd, deden er het zwijgen toe. ,JDe Rotterdamse havenstakingen zijn in dit stadium een aan gelegenheid van de sociale partners", zo verklaarden re gering, oppositie en rege ringspartijen in opvallende eensgezindheid. Zelfs de CPN, in de regel - en ook ditmaal - nauw betrokken bij conflicten in de havens, nam enige afstand. Marcus Bakker gaf te kennen dat verbetering in de positie van de havenar beiders in de eerste plaats een zaak is van de arbeiders zelf, en pas veel later van het par lement. Vanwaar toch die sluipgang van de politici rond dat toch spectaculaire stakingsgolfje? Heikel Wanneer rond het Binnenhof een bepaalde aangelegenheid als precair, penibel, riskant wordt beschouwd, duikt al snel het oud-Nederlandse woordje „heikel" op. ,JDat is een heikele aangelegenheid" zegt de politicus dan bedacht zaam, en wrijft nadenkend de rechter wijsvinger langs de neus. Zo'n ,fieikele aangele genheid" was voor Den Haag de Rotterdamse havensta king. Niet, overigens, omdat de financiële eisen van de sta kers op zichzelf volstrekt onaan vaardbaar zouden zijn ge weest. De grote vrees van ,Den Haag" was evenwel dat de Rotterdamse acties, indien geslaagd,een sneeuwba leffeet zouden veroorzaken in het ge hele land. De 400 gulden-golf van enkele jaren geleden,toen een klap voor de Nederlandse economie, ontstond immers ook in diezelfde Rotterdamse haven. Een landelijke loongolf zou nu, in 1979-80, zonder twijfel de Nederlandse economie nog ernstiger schaden dan toen het geval was. De export is een van de belangrijkste draag punten van onze verzorgings staat. Die export is in de af gelopen jaren tot in de fun damenten aangetast. De loonkosten zijn in Nederland na Zweden de hoogste ter we reld. Dat tast onze concurren tiepositie aan, de rendemen ten van de bedrijvendus ook de investeringen, dus ook de werkgelegenheid. Daarover is, buiten de CPN, in Nederland vrijwel iedereen het met elkaar eens. Matiging in de loonsector is dringend geboden. Ten behoeve van het financiële draagvlak, nodig om de kosten van onze verzor gingsstaat te kunnen blijven opbrengen. Nodig ook ten be hoeve van de werkgelegen heid. Vandaar dat politici van de meest uiteenlopende kleur bij het uitbreken van arbeidsconflicten de adem wat inhouden: plaatselijke conflicten mogen niet, via centrale inmengingtot lan delijke uitbarstingen lei den. Loongolf Dat de Rotterdamse stakings leiders hebben geprobeerd een landelijke loongolf in bewe ging te zetten staat als een paal boven water. Het begon bij de sleepbootbemanningen. (Vreemd dat daarover weinig wordt gezegd of geschreven: een categorie werknemers die voor relatief aantrekkelijk werk ruim bovenmodaal wordt betaald.) Na de slepers volgden andere sectoren van de Rotterdamse haven. Daar na werd geprobeerd de Am sterdamse haven, vanouds onder sterke communistische invloed, plat te leggen. Verder dan een 24-uursstaking kwam het daar evenwel niet, door krachtige tegenwerking van de FNV-bonden. En daarna was er in Oost-Gro- ningen ineens weer de CPN'er, ex-kamerlid, Fré Meis, die een staking in een strokartonbedrijf verordon neerde - ook al zonder blij vend succes. De (neven)opzet van de initia tiefnemers van de Rotterdam se staking om een landelijke loongolf in gang te zetten lijkt te zijn mislukt. Minister Albe da heeft al opgeruimd te ken nen gegeven de recente sta kingen als „incidenten" te be schouwen. De vraag is of hij gelijk zal krijgen. Smal De stakings-„incidenten" van de laatste weken hebben van zelfsprekend de vakbonden niet onberoerd gelaten. De van nature nuchtere Neder landse vakbeweging bevindt zich in de hachelijke positie tussen steile bergwand en af grond. De bergwand van een onrustig wordende „achter ban", die tastbare resultaten eist. De afgrond van een loon golf, die een ramp voor wel vaart en werkgelegenheid zou betekenen. En het pad tussen bergwand en afgrond is beangstigend smal. De noodzakelijke matiging aan het loonfront staat op de tocht. Oppositie en een deel van de vakbeweging hebben dat in niet geringe mate aan zichzelf te wijten. In soms demagogi sche aanvallen op het lang niet onredelijke beleidsplan Bestek'81 is bij herhaling be weerd dat kennelijkmeer winst niet resulteert in meer werk. Onzin natuurlijk. Wie durft in Nederland de spiegel- stelling vol te houden dat minder winst, of omslag van winst naar verlies, de werk gelegenheid niet zal aantas ten? En bovendien, praktisch: de effecten van Bestek'81 be gonnen hier en daar zicht baar te worden. De betalingsbalans verbetert iets, de export trekt voorzich tig weer wat aan, in diverse sectoren, waaronder de be langrijke metaalindustrie, neemt de werkloosheid af en de vraag naar arbeid toe. Troonrede en Miljoenennota doen helaas vrezen dat het kabinet Van Agt-Wiegel on voldoende politieke rugge steun (ruggegraat?) heeft om een in gang gezet goed beleid vol te houden tegen de druk van oppositie en een deel van de vakbeweging en CDA Arbeidsmarkt Bij discussies over de werkgele genheid in Nederland wordt het probleem van de open staande arbeidsplaatsen he laas te vaak vergeten. Ons land telt thans ruim 200.000 in de ww geregistreerde werklo zen, te vermeerderen met en kele honderdduizenden in de wao. Terzelfdertijd biedt het bedrijfsleven ruim 100.000 arbeidsplaatsen aan. Vaca tures, die op korte termijn zouden moeten, maar niet kunnen worden vervuld. Daardoor raken bedrijven in ernstige moeilijkheden, som mige gaan failliet, andere zien aantrekkelijke orders door personeelsgebrek naar buitenlandse concurrenten gaan. Een dergelijke situatie is maatschappelijk toch ei genlijk onaanvaardbaar. Ge constateerd moet worden dat de arbeidsmarkt in Neder land volstrekt onvoldoende functioneert. Het kabinet Van Agt-Wiegel. de minister van sociale zaken Albeda in het bijzonder, valt te verwijten nog steeds geen behoorlijk arbeidsmarktbe leid te hebben ontworpen, laat staan gevoerd. Verruiming van het begrip passende ar- biedt", aantrekkelijker om- scholingsmogeli jkheiden,gro ter loondifferentiatie, betere beloning van zware en onaangename arbeid - het zijn uiterst drin gende zaken, waarin het ka binet helaas de tanden tot dusver onvoldoende heeft ge zet. Nieuwe eisen - Intussen bevindt de vakbewe ging zich nog op het smalle en glibberige pad tussen loongolf en morrende achterban. Te vrezen valt dat die achterban, zeker na de recente stakingen, meer zal eisen dan onze zich uiterst moeizaam herstellende economie kan verdragenHet knorrige ambtenaren-opper hoofd Dutman heeft al laten blijken dat wat hem betreft de tijd van loonmatiging alweer voorbij is. En ,fiarde eisen" inzake forse arbeidstijdver korting liggen her en der al weer op tafel. Volledigheids halve: verkorting van de ar- beidswci'k ran 40 tot 35 uur bij gelijkblijvend loon bete kent globaal een loonstijging van 12J5 procent... „Dat kan er bij Shell best van af', wordt geroepen, want Shell is een multinational en dat is, zoals bekend, de Satan van de rode kerk. Misschien kan het er af. dat valt moeilijk te overzien. Vast staat wel dat het er bij het overgrote deel van de Neder landse bedrijven niet afkan. Staat dan niet „solidariteit" hoog tn 't vaandel? Solidari teit die grote inkomensver schillen afwijst tussen wer kers in sterke en zwakke be drijven? Tegenover Bestek'81 ligt wig alti id het a/t.TTiafiere plan van oppositieleider Den Uyl. Titel: „Werkgelegenheid door solidariteit". Welke soli dariteit? De politici kunnen de hoop wel laten varen dat als zij maar voorzichtig op de tenen lopen de arbeidsconflicten zich zelf zullen blijven oplossen. Dat is nu echt voorbij.'

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27