Zeereep torst loodzware Gigantisch opruimingsplan voorlopig in ijskast) .TERDAG 29 SEPTEMBER 1979 KATWIJK - De zeereep van Katwijk en Wassenaar torst al tientallen jaren een loodzware last, de bunkers uit de beide wereldoorlogen. De verdedigingswerken, opgebouwd uit metersdik gewapend beton en baksteen, leken schier onverwoestbaar, maar het verval kondigt zich wel degelijk aan. In steeds sterkere mate. Er zijn al exemplaren als een kaartenhuis in elkaar gezakt, anderen zijn sterk afgebrokkeld en vertonen diepe scheu ren en er zijn er ook in het "bewegende" duin op drift geraakt. Een sprekend voorbeeld daarvan is momenteel in de Zuidduinen te zien, waar een tonnen zwaar mitrailleursnest positie heeft gekozen op een helling met aan de voet daarvan een fietspad. Al is dat voorbeeld niet tekenend voor de algehele toestand van de bunkers, toch maakt men zich bij het hoogheemraadschap Rijnland, dat toezicht houdt op de voorste duinen rijen en bij staatsbosbeheer, eigenaar van de grond, ernstig zorgen over wat er aan ongewenst materiaal in de duingrond steekt. "Alle holle elementen in de zeereep zijn zwakke stenen in de verdediging tegen het zeewater", zegt de houtvester van staatsbos beheer in Zuid-Holland, Warmonder W. de Beaufort. "Nu hebben we het geluk dat voor Katwijk en Wassenaar de duinen nog groeien. In tegenstelling tot Scheveningen waar toch steeds weer wat van de duinen wordt afge knabbeld en waar nu ook recentelijk pal tegen het strand een bunkergang bloot is komen te liggen. We houden dan ook ons hart vast als de getijdestromen hier zich anders gaan gedragen. Dan zullen snelle maatregelen onontbeerlijk zijn" Houtvester De Beaufort. De bunkers, tachtig procent stamt uit de laatste wereldoor log, hebben hun slechte conditie met name te danken aan weersinvloeden. Jaar in jaar uit hebben ze de zeewind uit de eerste hand gehad en heeft de inwerking van water en vorst de scheurvorming danig bevorderd. Daar komt bij dat de bunkerbouwers, hoofdzakelijk gerecutreerd uit de arbeitseinsatz-gelederen, niet altijd volgens het boekje van de bezetters) te werk zijn gegaan. Althans voor zover dat geldt voor die uit de laatste wereldoorlogUit onder zoek van de brokstukken van opvallend snel ter ziele ge- gane bunkers is gebleken dat er destijds door arbeiders de nodige sabotage is gepleegd. Beton waar de ijzeren bewa pening geheel in ontbreekt of staven betonijzer die voor driekwart doormidden zijn geknipt, zijn daar de stille getuigen van Het gros van de bunkers moei verdwijnen. Daar zijn de be trokken instanties (staats bosbeheer, defensie en hoog heemraadschap Rijnland) hel al jaren over eens. Echter hel al dan niet doorgaan van eer gigantische opruimactie is afhankelijk van het geld dal er voor beschikbaar is Staatsbosbeheer, eigenaai van de zeereep, heeft op 4 mei 1976 het karwei aangemeld als werkgelegenheidsproject en het is als zodanig ook op dc wachtlijst van de provincie Zuid-Holland geplaatst. Aanvankelijk was er goede hoop op dat nog dit jaar of an ders in 1980 het in fasen uit te voeren werk een aanvang zou kunnen nemen, maar de vooruitzichten zijn plotseling een stuk somberder gewor den, nu per 1 januari van dit jaar een gewijzigde werkge- legenheidsregeling var - kracht is. Die komt er op neei dat de hiervoor door de rege ring gereserveerde gelden niet alleen meer de kant op zullen vloeien van de zwakke re regio's, maar dat ook de zo genaamde materiaalintensie ve projecten, waar bijvoor beeld veel bulldozers en vrachtwagens aan te pas moe ten komen, voor een geringe re subsidie in aanmerking komen. "Dat betekent", zegt De Beaufort, "dat staatsbos beheer een.kwart tot de helft van de kosten nu zelf op tafel moet brengen. We zitten ech ter zo slecht bij kas dat ik hel ergste vrees. Op dit momenl steekt men het geld liever in het instandhouden van na tuur- en bosterreinen. De bunkeropruiming is van mindere prioriteit". Volgens een berekening in '76 zou met liet schoonmaken van de in totaal tien kilometer lange zeereep een bedrag van 3,5 miljoen gulden gemoeid zjjn. Daar moet nu al bijna een miljoen bij worden opgeteld. Berekend is dat er 2214 man- weken aan te pas moeten ko men om het totale karwei te klaren. Daarin is ook reke ning gehouden met de tijd die men kwijt zal zijn aan het met helm beplanten van de bij de ze operatie kaal vallende stukken zeereep en het terug zetten van de vegetatie. Wat dit laatste betreft, om slopers ongehinderd hun werk te kunnen laten doen zullen zij rond de bunkers de nodige bewegingsvrijheid moeten hebben. Vandaar dat voor de werkzaamheden van start gaan vegetatie ter plaatse voor enige tijd moet worden verwijderd om later weer te worden aangebracht. Waarom is het eigenlijk nood zakelijk dat de verdedigings werken het veld ruimen? Naast de al eerder genoemde argumenten van snelle afta keling en ondermijning van de zeeverdediging, speelt voor staatsbosbeheer ook mee dat ze "een landschap pelijke verontreiniging" van het duingebied zijn. "Hun aanwezigheid", zegt De Beau fort, "doet duidelijk afbreuk aan het natuurlijke duinland schap. Je hoeft geen kenner te zijn om te zien dat ze er niet in thuis horen. Ze ontsie ren de hele omgeving. Dus zo snel mogelijk weg ermee". Door Herman van Amsterdam Jaar in jaar uit heb ben de bunkers de zee wind uit de eerste hand gehad, niet zonder ge volgen. Maar hoe? Om het gerij van vrachtauto's door de zeereep zoveel mogelijk te beperken is besloten de bunkers ter plaatse een kopje kleiner te maken en ze daarna af te dek ken met een paar meter zand, voldoende in elk geval om te voorkomen dat de moten be ton en steen na een paar flin ke zandstormen weer bloot komen te liggen. De bunkers zullen zoveel mogelijk louter met behulp van springstoffen tot brokstukken worden ge maakt. Het groots opgezette oprui mingsplan richt zich op de lap duin die het dichtst bij zee ligt v en waarin in de beide wereld oorlogen ook de meeste ver dedigingswerken zijn ge bouwd. In dit voor publiek niet toegangkelijke gebied zijn in de loop der jaren al de nodige "knapen" uit de weg geruimd. Vooral de gevaarten die het dichtst bij zee ston den. Maar dat neemt niet weg dat er toch nog zo'n 200 reste ren, variërend van kazemat en schuilkelder tot geschutstel- ling en mitrailleursnest. En wellicht zit er in dat duin nog veel meer. Wie zal het zeggen? Zeker is in elk geval dat die 200 stuks een ruwe schatting zijn. Kortgeleden bijvoor beeld is men bij graafwerk zaamheden in de noorddui nen in Katwijk op een com plex van zeven bunkers ge stuit. Een complete verras sing want ze stonden nergens op kaart. Na de laatste we reldoorlog is in heel Neder land weliswaar een inventari satie gemaakt van verdedi gingswerken maar die was verre van compleet. Zo wer den bijvoorbeeld alle ge meentebesturen aangeschre ven met het vriendelijke ver zoek te melden wat ze aan bunkers e.d. in huis hadden. Veel hebben daarop gerea geerd, veel ook niet of hebben er maar een slag naar gesla gen. Inventarisatie Toen eenmaal een globale in ventarisatie tot stand was ge komen kwam het volgende probleem om de hoek kijken: hoe zit het met de afmetingen De Katwijkse boulevard (foto boven) in de oorlogsjaren. De gigantische betonnen wal werd gebouwd om een aanval uit zee te kunnen pareren Foto links: Ze lijken onver woestbaar maar er zijn er als een kaartenhuis in elkaar ge zakt van de bouwsels? Daar was bijzonder weinig over bekend omdat door de bezetter veel tekeningen waren vernietigd. Meetploegen zijn toen aan de slag gegaan om, zo goed en zo kwaad als dat ging, de kolos sen in kaart te brengend Vaak was dat natte-vingerwerk. Wat men toen wel erg secuur heeft aangepakt is het verwijderen van oorlogstuig uit de bun kers. Met name in de jaren vijftig hebben er de nodige inspecties plaats gevonden. Snelheid was geboden omdat de bunkers vaak door "schat gravers" werden bezocht, kinderen meestal. In die tijd zijn er ook de nodige onge lukken gebeurd. Er raakten er verdwaald of mensen vielen in (niet afgedekte) schachten. Later, toen er weinig meer viel te halen, is die rage afge nomen, maar van de bunkers is een grote aantrekkings kracht blijven uitgaan. Dat is niet alleen te zien aan de in het verboden duingebied uitge sleten en van bunker tot bun ker lopende voetpaden maar ook aan de interieurs van de bouwsels. Wandschilderin gen, leuzen in verf, grote hoe veelheden drankflessen. Het is niet de bedoeling dat alle bunkers en aanverwante bouwsels uit het zicht worden gewerkt. Een aantal zal zeker in stand worden gehouden althans zolang hun conditie niet te wensen over laat. Zo zijn er bijvoorbeeld een paar gereserveerd om in geval van nood als opslagplaats van Nederlandse kunstschatten te gaan fungeren. Een andere bunker in de Kat wijkse zeereep wordt sedert drie jaar gehuurd door de Ur- sula-kliniek in Wassenaar, waar men liever niet heeft dat de plaats nader wordt om schreven. Dit om te voorko men dat onbevoegden er een kijkje in gaan nemen. Een keer was dat bijna al zo ver. De zware toegangsdeur, kwam men op een ochtend tot de ontdekking, was danig toegetakeld maar had het toch niet begeven. In de bun ker staan een paar honderd flessen waarin zich menselij ke organen op sterk water be vinden. Hoofdzakelijk stuk ken hersen. Opslag Voor een dergelijke opslag van organen beschikte de kliniek vroeger over enkele privé- bunkers op het eigen terrein. Maar er kon niet ge bruik van worden gemaakt toen een paar jaar terug daar met nieuwbouw werd begon nen. Na lang zoeken viel het oog uiteindelijk op een bunker in de Katwijkse zeereep, een prima alternatief vanwege de constante temperatuur en een geschikte vochtigheidsgraad. De organen op sterk water heb ben hoofdzakelijk gefun geerd als onderzoeksmate riaal voor de aan de kliniek verbonden doktoren. Nu ech ter de Ursula-kliniek haar vroegere ziekenhuisfunctie heeft overgeheveld naar het Westeinde-ziekenhuis in Den Haag en zich tegenwoordig toelegt op uitsluitend de psy chiatrie, is de inhoud van de bunker eigenlijk overbodig geworden. De directie is mo menteel dan ook op zoek naar een ziekenhuis of universiteit waar men het materiaal wil overnemen. Het Haagse zie kenhuis heeft het aanbod af geslagen. Het is zeer de vraag of er gegadigden zullen wor den gevonden. "Ik vermoed wel waar de schoen wringt", zegt econo- misch-directeur Keeman. "Het materiaal zoals dat nu nog in de bunker staat opge steld, neemt vry veel ruimte in beslag. Vandaar dat men niet zo happig is. Mocht het niet lukken de spullen af te stoten dan maak ik daar geen probleem van. Dan zal ik een voudigweg het destructiebe drijf Rijnmond vragen de hele handel op te komen halen en voor ons te vernietigen". Velen zien in bunkers grote grijze betonmassa's waar kop nog staart aan zit. Efficiënte recht-toe-recht-aan bouw zonder franje. Dat alles neemt niet weg dat de stichting Menno van Coehoom mo menteel pogingen in het werk stelt een paar van de bunkers voor sloop te behoeden. De stichting, die zich ten doel stelt verdedigingswerken van militair-historisch belang voor het negeslacht te bewa ren, heeft het oog laten vallen op een paar vru gave exem plaren, die vooral ook uit "ar chitectonisch oogpunt" de moeite van het bewaren waard blijken te zijn. De Beaufort "Dat is allemaal leuk en aardig en wij zijn ook best bereid er een paar intact te houden maar dan moeten die. vinden wij, wel een func tie krijgen. Anders heeft het geen zin. Want dan zullen ook deze bunkers wellicht binnen een paar jaar de geest geven. Het probleem is alleen, wat ga je er mee doen? Publiektrek- kers mogen het in elk geval niet worden want de zeereep is voor het publiek verboden gebied". Naast de bunkers zitten in de tien kilometer lange duin strook nog diverse gangen stelsels, die de verdedigings werken met elkaar verbin den. Ook die gangen zullen een kopje kleiner worden gemaakt, echter niet allemaal. Een paar jaar terug kwam men tot de ontdekking dat zich in enkele gangenstelsels vleermuizen hadden ge nesteld, waaronder zeer zeld zame exemplaren. Besloten is die beschermde dieren niet te weren maar juist het ver- blijfsklimaat te verbeteren. Onder meer zyn gangen die met zand waren volgelopen, uitgegraven en heef\ men de toegangen tot die gangen af gezet met ijzeren hekken om publiek te weren. Eén maal per jaar vindt er een inventa risatie plaats. Het vleermui- zenproject staat mede onder toezicht van de afdeling zool- ogie van de Utrechtse univer siteit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19