Damesteam van Leython sterk '["gereviseerd99 "De AZC-spelers hebben op breuk aangestuurd..." Knappe prestatie van roep LAK-theater w erkgi m Waterpolocaptain Jan Evert Yeer: Na komst LUSV-speelsters Geen toestemming voor verslepen Badruimte Morsstraat komt ter beschikking ^ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 ,N PAGINA 13 IAN^en HAAG (GPD) - De zwarte piet ligt levensgroot voor Jan Evert Veer op tafel, maar de aanvoerder van het Nederlands waterpolo-zevental ntal weigert de beduimelde kaart te accepteren. In de door AZC verloren machtsstrijd met de KNZB proberen de spelers van de Alphense landskampioenen de Haagse gymnastiekleraar aan te wijzen als de kwade H2.. genius in het conflict dat vier halsstarrige polovedetten, Gijze Stroboer, Ton Buunk, Ed 8r van Es en Frank van de Akker hun plaats in de selectie kostte. Jan Evert Veer zal volgens dit kwartet bepalen wie wel en wie niet de nationale kleuren mag verdedigen. Een beschuldiging, die de aanvoerder als „belachelijk" van de hand wijst. Tp zou de zaak beter kunnen om draaien. Ik ben ervan overtuigd dat de spelers van AZC bewust op een breuk hebben aange spte stuurd. Waarom? Ik kan er alleen 1 maar naar gissen". .Voordat we met deze groep be gonnen aan de voorbereiding op de Olympische Spelen is er met ons gepraat. We kregen van teambegeleider Henk Lichten- veldt en bondscoach Ivo Trum- bic een planning voorgelegd die we, als we in de selectie wilden komen, moesten accepteren. Ie- ycM dereen heeft toen ja gezegd. Ook tegen het trainingskamp dat eind december op het programma stond. Begin van dit jaar merkten we echter dat die oefenweek wat moeilijk lag bij de AZC'ers. En vanaf dat moment hebben we ei genlijk steeds aangedrongen op u duidelijkheid. Individueel en als 2S8* groep hebben we regelmatig ge- probeerd tot oplossingen te ko men. We wilden geen conflict,- maar ondanks de goede bedoe- lingen, ook van de leiding, werd de sfeer in de groep steeds grim miger". „Een buitenstaander zal het niet zo zijn opgevallen, maar ook tijdens de toernooien waren er van die voorvalletjes die de partijen steeds verder uit elkaar dreven Vlak voor Drachten barstte de bom min of meer, maar met het oog op de belangrijkheid van de toernooien hebben we besloten het meningsverschil nog even binnenskamers te houden. Na Drachten is de zaak naar buiten gekomen en volgens mij is die breuk bewust geforceerd. Ik zou alleen graag willen weten waar om, dat is me in al die gesprekken niet duidelijk geworden" Woordvoerder Wat het betekent als woordvoerder te moeten optreden in dit wat on volwassen watergespetter heeft Jan Evert Veer ondervonden. Thuis kwamen er telefoontjes met allerlei dreigementen en toen zijn vrouw onlangs mee ging naar de finales van het B-toernooi kreeg zij allerlei verwensingen naar haar hoofd geslingers. „Het is maar goed dat enkele trai ners mij toen hebben beetgepakt anders nad ik misschien onbe zonnen dingen gedaan. Kijk, als het zo moet is voor mij de lol eraf. Ik heb toen ook van de KNZB geëist dat er maatregelen werden genomen om herhaling te voor komen, want zo ga ik niet door" Een begrijpelijke eis als men weet wat een speler van de natio nale poloselectie zich moet ont zeggen. Het is een keus die de 28-jarige Ha genaar bewust heeft gemaakt. „Waterpolo vind ik een heerlijke sport en als ik iets doe wil ik het ook goed doen. Vandaar dat ik geen moeite heb met het zware trainingsprogramma. Met mijn vrouw heb ik het goed doorge sproken en ook die staat er volle dig achter. We wisten samen waar we aan begonnen. Wat ik ook waardeer is het duidelijke be leidsplan, dat de KNZB nu heeft uitgestippeld, alleen komt dat enkele jaren te laat. Na Montreal, toen we verrassend beslag legden op het brons, had het eigenlijk al moeten gebeuren. Toen was ie dereen in juichstemming en daar had de zwembond van kunnen profiteren. Op dat moment had er een duidelijke aanpak moeten komen, had er gepraat moeten worden met clubs en spelers om te zien waar de problemen en de mogelijkheden lagen", Het Nederlands poloteam werd een duiventil waar iedereen op gezet te tijden in en uit kon vliegen. Jan Evert Veer vloog ook weer bin nen nadat hij er aanvankelijk de brui aan had gegeven, omdat hem de losse sfeer waarin de topsport werd bedreven niet aan stond en vanaege de slechte medische be geleiding die hij na een auto-on geluk had gekregen. Kort voor Joenkoeping liet hij zich echter weer strikken, maar de Europese kampioenschappen werden voor hem een toernooi met hindernis- Aftakeling In Jönköping begon de aftakeling zich al af te tekenen. Een vijfde plaats op Europees niveau was nog niet catastrofaal, maar de dertiende klassering bij de we reldkampioenschappen in West- Berlijn, een jaar later, deed de ploeg diep in de put belanden. Wilden de poloërs uit het moeras worden getrokken dan moest er iets gebeuren. Daarvan was ein delijk ook de KNZB overtuigd. Onder aanvoering van de nieuwe teammanager Henk Lichtenveldt werd in samenwerking met coach Ivo Trumbic een plan de campagne ontworpen, waaraan alleen spelers mochten meewer ken, die daar volledig achter stonden. Jan Evert Veer: "lk begrijp nu nog met, waarom AZC conflict wil de". formuleerden. Nederland vertrekt gehandicapt om het verloren prestige te her stellen. Daarbij zal het vooral aankomen op de jeugd en homo geniteit van de ploeg, waarin het talent ruim voorhanden is, maar de routine te wensen overlaat. „Het zal voor ons verschrikkelijk zwaar worden in Hvar, daarvan ben ik wel overtuigd", aldus aan voerder Veer. Maar in Italië tij dens het laatste trainingskamp hebben de jongeren bewezen goed mee te kunnen komen. Het is onvoorstelbaar wat ze al van Trumbic hebben opgestoken. De vraag is echter of ze een dergelijk zwaar toernooi als dat in Joego slavië al aankunnen. Als we ons in Hvar kunnen kwalificeren voor het volgende toernooi heb ben we al afgesproken extra trai ningen in te lassen. Dat voorstel is afkomstig van de spelers, met medeweten van de betrokken clubs. Daaruit blijkt wel dat de sfeer goed is". Een opmerkelijk initiatief van een groep topsporters, die zich toch al veel moet ontzeggen. Een initia tief ook, dat de terugkeer van het AZC-kwartet extra bemoeilijkt. Want bij die club geldt het parool: „Handen af van onze selectie zo lang de competitie duurt". Het antwoord op de brief van de vier Alphense spelers aan de KNZB is in feite door de huidige selectie al gegeven. len na EIDEN - De verwachtingen bij de volleybalveremngen ok tit de Leidse regio, die in de nationale competitie en pro- OO^otieklas spelen, zijn dit jaar niet al te hoog gespannen, 'k. Dat gebrek aan optimisme valt terug te voeren op het feit lat verschillende clubs in het afgelopen seizoen een stapje terug hebben moeten doen. Bovendien hebben die 913 legradaties bij diverse clubs het vertrek van spelers en speelsters in de hand gewerkt. ikade 21 ij de divisie spelende dames was Gemini/K 1 vorig seizoen van de Leidse verenigingen nog het -1 meest succesvol. Dat neemt JI evenwel niet weg dat de nieuwe ^^volleybaljaargang ook binnen de gelederen van de Voorschotense formatie met enige reserve wordt bekeken. De équipe heeft een moeizame voorbereiding achter iar- Z(de rug en kan pas met ingang van ieke Volgende week beschikken over |aar'Marieke Bertels en Maria Klein. in fTiP'6 over'6ens eerst in het tweede HlcTeam zullen moeten proefstomen, nu Gemini redelijke plaatsver- Vangsters heeft gevonden in Cora p.Brusse en Astrid de Graaf. Ver- L-Jtlder werd de hoofdmacht aange- arenvsvuld met Anneke Kras. ieve v(j Leyton vonden ingrijpende riietijdveranderingen plaats. Trainer nmen.van Klaveren vertrok naar Ley- eizen.land en voor hem werd Dick Pas leven rfechier (ex-Tonegido) aangetrok- etere ken. Het speelsters-arsenaal on- i, zouderging trouwens uitbreiding, nu of CNelleke Volker, Femmy Lager- screti^vaard en Henriete Kingmans van i schnLUSV 1 overkwamen. >to of èmini K/2, dat de tweede divisie '870 moest verlaten, wil zich voor alles handhaven in de derde afdeling. |QÊ='Aanvulling kwam er voor de i toe/^oe£ U'1 ^et e^êen derde team (Angenis van Clooster) en uit de aspiranten (Astrid de Graaf). De aanloopperiode naar het van daag startende seizoen liep voor NOVO wat onevenwichtig. De wisseling van trainers was hier aan niet vreemd, al lijkt het en thousiasme van de nieuwe tech- 'nische man Olden aanstekelijk op de selectie te werken. Het NOVO-team bestaat dit jaar uit Simone Bizo, Ellen van Alkema de, Joke v.d. Bent, Joke van Maastricht, Els Spielen, Ingrid den Hollander, Ingrid Smit en Lucienne van Alkemade. Moeilijk jaar WW voorziet een moeilijk jaar, nu vier speelsters naar elders zijn vertrokken. De club klampt zich vast aan het gegeven dat Anneke Grieven in december terugkeert. Ook de trainer, Jan Visser, verliet de WVV-rijen. Hij heeft nu de su pervisie over Tonegido. Visser heeft plaatsgemaakt voor Peter Geval van het Haagse Advendo. De leiding van de club, die zijn thuiswedstrijden op vrijdag avond (om 19.15 uur) in de Wasse- naarse sporthal zal afwerken, hoopt de speelstersaderlatingen te compenseren met Ria Verhart, Jeanette Rietkerk en Wilma Overdevest, die uit eigen jeugd voortkomen. Bij de heren verlangt Gemini/K naar een rustig seizoen. Na de de gradatie uit de eerste divisie hou den de 'kangoeroes' zich voort durend voor dat de positie in de tweede afdeling gehandhaafd dient te worden. De Voorscho tense formatie raakten Nico Klein, Hans de Jong, John Rol en spelverdeler Peter de Bakker kwijt. Tegenover deze leegloop staat de komst van Peter Franke van Leyton, zodat Gemini een be roep moet doen op spelers die vo rig seizoen nog in het reserve team uitkwamen. In de promotieklas dames zal LUSV alle mogelijke moeite moeten doen om de degradatie te ontlopen. Maar liefst vier speel sters (onder wie Marijke de Beer) keerden de club de rug toe. Een en ander zal gecompenseerd moeten worden door aanvulling vanuit het schaduwzestal. Trai ner wordt Hans-van Balkom. Nieuw RVV is nieuw in deze omgeving Die vereniging streeft naar hand having van de huidige status. Trainer Jan v.d. Wal moest het vertrek van twee speelsters be treuren, maar daartegenover staat dat Manan Bloemzaad (van Leython) en spelverdeelster Jea- net van Duyn kwamen. Leython 2 begroette Mieke Budde van Amsterdam en Thea Gevers, terwijl Elly Kouwenberg afreis de. De verwachtingen zijn nogal hoog gespannen, waar de be- Het versterkte Leython-damesteam aan de vooravond van de volleybalcompetitie. haalde eerste plaats op het sterk bezette Punch-toernooi (vorige week) niet vreemd aan zal zijn. Bij de heren mag LUSV weer tot de kampioenskandidaten gerekend worden. De aftocht van Waldo Broeksma werd opgevangen door Frans Klumper van SKC. Bovendien werd hier ex-interna tional Johnny Groen als speler/ trainer aangeworven. Hij zal als speler vooral ingezet worden in lastige ontmoetingen. Minder florissant lijken de vooruitzich ten van de Leython-heren. Vier spelers verlieten het basisteam. Uit eigen gelederen hoopt Ley thon die klap te kunnen opvan gen, terwijl eveneens met be langstelling de komst van de spectaculair springende Henge lo-speler Rinaldo Incef tegemoet wordt gezien. Nieuwkomer Orion uit Hazers- woude mag in deze klasse even eens op veel weerstand rekenen, al mag er van worden uitgegaan dat die brigade zich onder leiding van coach Frans de Rijke zal kunnen handhaven. Donar rekent zichzelf tot de kam pioenskandidaten. De nieuwe coach Piet Pijnacker (van Orion) verwelkomde Fred Wessels van Bcrkel-Rodennjs. Bij NOVO lie ten Hans de Lange en Ron Zwet sloot de club voor wat ie was, terwijl Pieter Bas van Duyven- bode (Gemini Ki zich als lid aanmeldde. De sterkste NOVO- aanvaller Lieuwe v.d. Meulen zal overigens wegens een blessure voorlopig aan de kant moeten blijven. In NOVO-knngen wordt nu al de eerste wedstrijd tegen DOS met spanning tegemoet ge zien, nu de voorbereidingsfase glansrijk met een finaleplaats in het eigen Den Otter-toernooi werd afgesloten. Trainer Olden is de nieuwe kapitein op het schip. JIDEN - De gemeente Leiden teeft destijds geen toestemming legeven voor het verslepen van yy0vee woonwagens van het gezin loae e/an ^er Werf, van Voorschoten >r betr(laar Leiden. Wel stelde de ge- id) van Voorscho- vinden"60 ëemeente Leiden een dag (huw ivoren (29 augustus) op de hoog- ook inf8 van verslePing van de Voor- ïrkd fc^otense Treubstraat naar een [mc.0u;erreintje langs rijksweg 4, Leids grondgebied. it antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van het PPR-raadslid Beijen. Het college geeft toe zeil de voorkeur te ge geven te hebben aan het versle pen naar een andere plaats dan het parkeerterreintje. Eén van de redenen voor de versle ping was de gedachte van bur gemeester Van der Haar van Voorschoten dat het gezin wel een plaatsje kon krijgen op het centrum in Leiden. Volgens B en W is het onmogelijk dat Van der Werf een dergelijke toezegging heeft gekregen, omdat alle plaat sen op het centrum (met inbegrip van een aantal noodstandplaat- B en W onthouden zich van de sug gestie van Beijen dat de medede ling van Van der Haar "een hele serie vraag- en uitroeptekens verdient." Tenslotte deelt het college mee zich noch geroepen te voelen noch bevoegd te zijn de regiogemeenten aan hun jasje te trekken om hen tot haast te ma ken wat het creëren van stand plaatsen betreft. Ook Voorscho ten zit in de door de provincie vastgestelde regeling. LEIDEN - In het LAK-theater was gisteravond de tweede voorstel ling van "De Bruiloft" van Elias Canetti in een uitvoering van een werkgroep van de LAK-sectie èNVé-Drama. Zeker gezien het feit, dat Canetti-kenners vaak aan de speelbaarheid van dit eerste toneelstuk van Canetti hebben getwijfeld, moet gezegd worden, dat de werkgroep van het LAK- theater een knappe prestatie heeft geleverd. In een aaneen schakeling van verschillende scènes komt een beklemmende visie op een zichzelf vernietigen de burgerlijke maatschappij tot uitdrukking; tenminste, wanneer men van de interpretatie wil uit gaan, dat de verschillende partij en, die in hetzelfde huis verblij ven, en de in dat huis plaatsvin dende bruiloft staan voor de maatschappij. Helaas heeft de groep de enigszins chaotische structuur van het stuk nog niet geheel in bedwang kunneh hou- uen, soms werden daardoor de ruzies en de vechtpartijen al te naturalistisch uitgevochten, het geen een rommelige indruk ach terliet. Zo is het niet prettig om als publiek bijna een stuk meloen naar het hoofd geslingerd te krij gen. Over het algemeen waren de acteerprestaties van gelijk ni veau; doordat met goed op elkaar was ingespeeld, kon de groep heel duidelijk als eenheid naar voren komen. Het vindingrijke decor, dat men voor de bruilofts- cènes had ontwikkeld, bleek in de ondergangsscène aan het slot ook op een ineenstorting bere kend te zijn; daarmee was een zeer acceptabele oplossing ge vonden voor het op het toneel zichtbaar maken van een ramp. De vraag, of men op het toneel deze middelen zou moeten toe passen, is een kwestie van smaak. De manier, waarop de werkgroep van het LAK dit theatertechnisch probleem heeft opgelost, is in ie der geval niet de gemakkelijkste oplossing geweest - een bewijs te meer voor het enthousiasme, waarmee men zichtbaar aan dit stuk heeft gewerkt. WIJNAND ZEILSTRA Ontwerp voor pand op hoek Morssingel LEIDEN - Architekt Stemerdingh van het Amersfoortse architec tenbureau Environmental Des ign heeft de tekeningen gereed voor het gebouw dat zal verrijzen op de hoek van de Morssingel en de Stationsweg. Belangrijkste verschil met eerdere tekeningen was dat de onderdoorgang naar de binnenstad in plaats van naast het ANWB-gebouw nu op de hoek van het gebouw is gete kend. Zoals eerder al bekend was komen er op de begane grond winkels, daarboven het onder komen voor het Medisch Op voedkundig Bureau en daarbo ven drie woonlagen met een daklaag. De woningen, 24 stuks, zullen voor de helft in de premie- koopsector gebouwd worden en voor de helft in de vrye sector. Het trappenhuis zal eveneens op de hoek. het hoogste punt van het gebouw, komen. De bedoeling van de architekt is om alleen de draagconstructie van het gebouw in beton te laten uitvoeren en de gevel geheel in een grijze "wat meer abstracte" baksteen, hout en glas. Voor het dak denkt hij aan plaatmateriaal zoals dat in Frankrijk veel wordt gebruikt. Het gebouw zal worden neerge zet door de Internationale Gewa- pendbeton-Bouw BV uit Breda. Kritiek op rol GAB bij Banenmarkt LEIDEN - Een aantal organisaties uit Leiden heeft kritiek op de manier waarop de Banenmarkt afgelopen donderdag in de Stadsgehoorzaal is gehouden. "Wij hebben er grote bezwaren tegen dat het arbeidsbureau zich op deze wyze van zgn arbeids- bemiddelende taak afmaakt". Dit schrijven de KWJ - Beweging van Werkende Jongeren, het Werklozen Advies Centrum en de Schoolverlatersgroep Breehuys in een gisteren uitgegeven ver klaring. Volgens de organisaties is het grote aantal bezoekers van de Banen markt mede te danken aan de uitnodiging van het arbeidsbu reau die deed voorkomen alsof het bezoeken van de Banenmarkt verplicht was voor werklozen en de presentatie suggereerde dat iedereen wel aan een baan zou komen. Het arbeidsbureau heeft ons in ziens door deze Banenmarkt te organiseren hoogstens een dienst bewezen aan werkgevers en mensen die op een andere wijze ook wel aan een baan gekomen zouden zijn" aldus de verklaring. Vragen over publicatie van plannen LEIDEN - Het PSP-raadslid me vrouw Ponsen heeft het college van burgemeester en wethouders vragen gesteld over de wijze waarop het ontwerp-bestem mingsplan voor de wijk Pancras- oost naar buiten is gebracht. Volgens mevrouw Ponsen is het plan deze week door de gemeente gepresenteerd zonder dat de be woners-projectgroepleden daar van op de hoogte waren. Het PSP-raadslid wijst er op dat was afgesproken dat de projectgroep zou beslissen wanneer het ont- werp-plan naar buiten zou wor den gebracht en wil weten waar om de gemeente zich niet aan die afspraak heeft gehouden.. De on verwachte persconferentie zou door de bewoners zijn gevoeld als een coup tegen de projectgroep. "Men had zelfs de neiging om het bijltje erbij neer te gooien", aldus mevrouw Ponsen. Het PSP-raadslid wil ondermeer van het collage weten Of de be woners-leden van de project groep in kennis waren gesteld van het voornemen het plan aan de pers te presenteren en zo niet op wiens iniatief de persconfe rentie tot stand is gekomen. Me vrouw Ponsen vraagt verder hoe het college ertoe denkt bij te dra gen dat het door de gang van za ken rond de persconferentie ver stoorde vertrouwen in de in spraak wordt hersteld. LEIDEN - De gemeente heeft ver vangende doucheruimte gevon den voor het inmiddels gesloten badhuis aan de Lindestraat. Het betreft dertig douches in de voormalige sportzaal van de Ma rine op de hoek Morsweg, Mors singel. /o dcddc wethouder Schoute donderdagavond op vragen van het PvdA-raadslid Van der Pluijm mee tijdens de commissievergadering maat schappelijke zaken. Voordat I-eidenaars zonder badruimte de douches kunnen gaan gebruiken moeten «•••r-.t gn<ndig \sorden opgeknapt. De voormalige bad ruimte van de Marine is namelijk ingesteld voor gemeenschappe lijk gebruik.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13