Dajan in YN„Geen erkenning van PLO Burgemeester van Hamburg legt zijn functie neer Samenwerking bij bestrijden van terrorisme Twee doden bij in Portugal PATASSE VRAAGT ASIEL IN LIBIË 4000+2000m2 keukens, badkamers,zitkomfort Deens kabinet neemt ontslag Protest van socialisten PRINSES ANNE OP BAHAMA'S VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND Mosje Dajan (Van c correspondent) NEW YORK (UPI) - Israëls minister van buitenlandse za ken Mosje Dajan heeft gisteren erkenning van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO van de hand gewezen. Hij noemde haar een beweging van terroristen die erop uit ïs zijn land te vernietigen. LISSABON - Bij de teruggave van 600 hectare grond van een land bouwcoöperatie in Zuid-Portu- gal aan de vroegere grootgrond bezitter zijn gistermiddag door het optreden van de Portugese republikeinse garde twee doden en een zwaargewonde geval len. De arbeiders van de landbouw coöperatie „Bento Goncalves" in Montemor-o-Novo, die door deze teruggave in ernstige economi sche moeilijkheden raakt, de monstreerden tegen de terugga ve, die geschiedde onder politie toezicht. Toen de politie ook overging tot de overdracht van het vee, probeerden de arbeiders dit te verhinderen. Bij het terug- gavebesluit was dit vee niet ver meld. In een reactie schoot de politie enkele stuks vee af. Bij de schermutselingen die daarop volgden, werden een 57-jarige en een 17-jarige landarbeider dode lijk in de borst getroffen, terwijl een derde man (23) zwaar gewond werd. De toestand met betrekking tot de landhervorming is al lange tijd gespannen door het in snel tempo terugspelen van vele hectaren gemeenschappelijke landbouw grond aan de vroegere groot grondbezitters. De nieuwe rege ring van Pinta Silgo had echter beloofd een einde te maken aan de onregelmatigheden waarmee deze teruggaven gepaard gingen. Het ministerie van landbouw zou nog bezig zijn met een inventari satie van de te herziene geval- Van de kant van de Portugese communistische partij werd sinds een week bezorgheid geuit over het uitblijven van een dia loog met de getroffen landbouw coöperaties Alvaro Cunhal, voor zitter van de communistische partij, werd gisteravond door eerste-minister Pinta Silgo naar aanleiding van het gebeuren in spoedaudiëntie ontvangen. De vereniging van grootgrondbezit ters, CAP, zei van haar kant dat de nieuwe regering het met de communisten op een akkoord zou hebben gegooid. De landbouwcoöperatie Bento Goncalvez werd in augustus nog door een delegatie van Neder landse juristen bezocht. Zij wa ren in Portugal aanwezig in heti kader van een openbaar tribu naal, dat het terugdraaien van de landhervorming veroordeelde. De delegatie, die onder anderen uit leden van het CDA en D'66 bestond, kwam tot de conclusie dat de landhervorming van de Portugese coöperaties alle steun en sympathie verdient. In zijn rede in de algemene verga dering van de Verenigde Naties zei Dajan ook dat Jeruzalem voor altijd de hoofdstad van Israël zal zijn. Hij beschuldigde de Ver enigde Naties van „politieke een zijdigheid", klaagde over behan deling van de joden door de Rus sen en prees het Egyptisch-Is- raëlische vredesverdrag als „een historische doorbraak" De minister nodigde Jordanië, Sy rië en Libanon en „de vertegen woordigers van de Palestijnse Arabieren" op de westelijke Jor- daanoever en in Gaza, uit, „u aan te sluiten bij de onderhandelin gen zodat het edele doel van een waarachtige en duurzame alles omvattende vrede in ons deel van de wereld, bereikt kan worden" De meeste Arabische delegaties waren de zaal uitgelopen toen D^jan was beginnen te spreken. Ook Faroek Chadoemi, hoofd van de delegatie van de PLO, en haar permanente waarnemer bij de Verenigde Naties, Zehdi La- bib Terzi liepen weg. Dïyan sprak terwijl er diplomatieke berichten circuleren dat Amerika een nieuw initiatief ontwikkelt om Israël en de PLO aan de on derhandelingstafel te krijgen voor het duurzaam maken van de wapenstilstand in Libanon. .PLO", zei de Israëlische minister, „is door haar aard en daden zelf een terroristische organisatie" Hij zei dat het handvest van de PLO opriep tot „wegzuivering van de zionistische aanwezigheid uit Palestina" en „het bestaan van het joodse volk en zijn ononder broken historische banden met het land van Isracl ontkende" Gezien de aard en de doelstellin gen van de PLO", vervolgde Da jan, „is door de partijen in Camp David erkend dat zij geen partner in het vredesproces kan zijn" Sowjet-Unie De Israëlische minister zei dat in de situatie van de joden in de Sow jet-Unie in het afgelopen jaar weinig verbetering was geko men. Zij die op hun rechten staan, zei hy, „worden onder worpen aan voortdurend getrei ter". Bovendien, voegde hij eraan toe, zet de Sowjet-Unie haar anti- joodse propaganda voort. Dajan omschreef het vredesver drag dat zijn land gesloten heeft met Egypte als, een historische doorbraak in het Midden-Oos ten' Hij oefende kritiek op de „automa tische meerderheid" in de Ver enigde Naties en hun agent schappen die, zei hij, ,zijn gere duceerd tot forums van politieke eenzijdigheid" Hij klaagde in het bijzonder over het falen van de Verenigde Naties waar hun niet werd toegestaan gebruik te maken van hun blauwhelmen en waarnemers bij de toepassing van het Egyptisch- Israëlisch vredesverdrag. De groep Arabische delegaties bij de Verenigde Naties zond giste ren een brief aan secretaris-gene raal Waldheim, waarin oppositie werd uitgesproken tegen enige rol van de volkerenorganisatie bij het ten uitvoer leggen van de ver dragsvoorzieningen. Minister Dajan gaf de PLO de schuld van de voortdurende vij andelijkheden in Libanon en hij zei dat de VN-vredesmacht daar ..zichzelf heeft verzoend met de aanwezigheid en werkzaamheid van de terroristen" De Israëlische minister van bui tenlandse zaken herhaalde het Is raëlische standpunt dat Jeruza lem, „de eeuwige hoofdstad van Israël en van het joodse volk" is TELAVIV - Politie-agenten ineen winkelstraat in het centrum van TelAviv materiaalresten, die daar bleven liggen na een bomexplosie tijdens het spitsuur. Korte tijd later ontplofte in de straat nog een bom; zes mensen raakten gewond. Eerder op de dag ging in de buurt nog een bom af. Niemand raakte bij deze ontploffing gewond. In verband met gifschandaal (Van onze correspondent) BONN - Naar aanleiding van het Hamburgse gif- en munitie schandaal heeft de burgemeester van de Westduitse Hanzestad, Hans-Ulrich Klose, zijn functie ter beschikking gesteld. Woens dag al nam senator (wethouder) van justitie Dahrendorf, onder druk van de openbare mening, zijn ontslag. Burgemeester Klose bestreed dat het hem erom was gegaan dat hij of senator Dahren dorf zou moeten aftreden. Vol gens de burgemeester had hij niemand onder druk gezet. Dahrendorf nam ontslag nadat bij een intern onderzoek het stads bestuur in gebreke was gesteld. Als staatsraad voor interne aan gelegenheden wees hij acht jaar geleden een verzoek uit de burge rij af om de chemische fabriek Stoltzenberg te laten verhuizen naar een terrein buiten de stad, met de opmerking dat de fabriek voor omgeving en milieu ong'e- vaarlijk was. Senator Dahrendorf wees echter de politieke verant woordelijkheid voor het schan daal van de hand. Voor de Hamburgse stadsregering echter is de kous nog niet af. Mocht de parlementaire enquê tecommissie bij het onderzoek van het schandaal, dat de dood van een achtjarige jongen tot ge volg had en een heel stadsdeel met de vergiftigingsdood be dreigde, nieuwe feiten van nala tigheid aan het daglicht brengen, dan zou het aftreden van nog an dere senatoren noodzakelijk kunnen worden. Bij dit schouwspel, dat gisteren door de Duitse pers fel over de hekel werd gehaald, doet het ma caber aan dat tegen de ouders van de om het leven gekomen Oliver Ludwig een strafrechtelijk on derzoek is begonnen. Dit wegens dood door schuld en het veroor zaken van een springstofmisdrijf. Het onderzoek is verder tegen ze ven instanties van het Hamburg se stadsbestuur gericht, die mo gelijk worden beschuldigd het gevaar op het terrein van de an derhalf jaar geleden stilgelegde fabriek niet goed onderzocht en fout beoordeeld te hebben. De omgekomen Ludwig had op 6 september op het niet bewaakte en slecht beveiligde terrein een granaat mee naar huis genomen en is bij de explosie van het pro jectiel in de kelder van het ou derlijk huis om het leven geko men. Wat na dit ongeluk tijdens een grootscheepse actie van het terrein van de gas- en munitiefa briek werd gehaald, was volgens prof. Frucht, een vroegere Oost- duitse gifgasexpert die naar de Bondsrepubliek is gevlucht, vol doende om duizenden mensen te vergassen. Hij wees er verder op dat door de gifgassen die in de Tweede Wereldoorlog door Hit- ler-Duitsland als geheim wapen waren ontwikkeld, een catastrofe van de afmeting van Hirosjima had kunnen worden veroor zaakt. De kosten van het opruimen van de grote hoeveelheden gifgas en munitie op het terrein van de Fir ma Stoltzenberg, die op negen miljoen DM worden geraamd, willen de autoriteiten op de eige naar van de firma, Martin Leuschner, verhalen. Tegen de 67-jarige Leuschner en diens 54- jarige vrouw is een gerechtelijk vooronderzoek begonnen we gens dood door schuld en over tredingen van de wet op oorlogs wapens. De Bondsregering is intussen wel iswaar met een wetsontwerp te gen milieuverontreiniging door chemische produkten gekomen, maar het ontwerp is door des kundigen reeds als „wettelijk lapwerk" gekenschetst. Het Hamburgse schandaal - aldus gisteren een prominent politicus in Bonn - werpt een lange scha duw op de milieusituatie, de kernenergie daarbij inbegre pen. PARIJS (DPA) - Ange Patasse, oud-premier van het Centraal- afrikaanse Keizerrijk, heeft giste ren politiek asiel gevraagd in Li bië. Hij deed dit bij de Libische ambassade in Parijs. Op een persconferentie ter plaatse riep de leider van de oppositie tegen de onlangs ten val gebrachte kei zer Bokassa op de nieuwe presi dent, David Dacko. af te zetten. Franse functionarissen hadden woensdag geweigerd Patasse naar de Centraalafrikaanse Re publiek te laten vertrekken, zo genaamd omdat zijn diploma- tenpas ongeldig was en hij een wapen droeg. De vlucht van gis teren van Parijs naar de hoofd stad Bangui liep verscheidene uren vertraging op, omdat het toestel op Patasse wachtte. Staatssecretaris Olivier Stirn van buitenlandse zaken verklaarde gistermiddag dat de oud-pre mier, wat Frankrijk betreft, naar Centraal-Afrika terug kon. In de Centraalafrikaanse republiek ontstond woensdag een gespan nen sfeer toen bekend werd dat Patasse Frankrijk niet mocht verlaten. Vooral jongeren eisten zijn terugkeer. Daarom zou de nieuwe machthebber, David Dacko, bereid zyn de oud-pre mier niet te arresteren, al heeft deze zich volgens het nieuwe be wind schuldig gemaakt aan dief stal en corruptie. Volgens betrouwbare kringen in Bangui zijn gisteren een twaalftal ministers en andere medewer kers van de afgezette keizer Bo kassa van de Centraalafrikaanse Republiek aangehouden en in de beruchte gevangenis van Nga- ragba geworpen. Onder degenen wie dit lot toebe deeld zou zijn, zouden zijn Robert Zana, Bokassa's minister van binnenlandse zaken ten tijde van de arrestatie van tientallen schoolkinderen die eerder dit jaar in Ngaragba werden ver moord, en Elizabeth Domitien, premier in 1975 en een van Bo kassa's intieme adviseurs. De arrestaties zijn volgens de be trouwbare kringen nog maar het begin van een zuivering op grote schaal. President David Dacko zei gisteren op de radio dat een officieel on derzoek werd ingesteld naar misdaden begaan onder Bokassa. Hij komt hiermee waarschijnlijk tegemoet aan studenten, die er schande van spraken dat in Dac- ko's nieuwe kabinet van veertien man, niet één nieuw gezicht zat. Dacko maakte ook bekend dat werd onderzocht of de afgezette keizer kannibaal was. In de kei zerlijke koelkasten zouden delen van menselijke lichamen zijn ge vonden, voorbestemd om te wor den opgegeten. Ook van de afge zette president van Oeganda, Idi Amin, werd indertijd gezegd dat hij kannibalistische trekken had ADVERTENTIE A An /4ol/ NASSAU - Prinses Anne van Groot-Brittannië inspecteert de erewacht na haar aankomst in Nassau. De prinses zal daar aanwezig zijn bij de festivitei ten ter gelegenheid van de we ring van 250jaar parlementair bestuur op de Bahama s. STRAATSBURG (ANP) - De Ne derlandse socialist Johan van Minnen heeft zich, mede namens zijn Belgische collega's in het Eu ropees Parlement, tijdens de zit ting in Straatsburg fel verzet te gen ondertekening door de negen EG-lidstaten van een Europese conventie ter bestrijding van het terrorisme. Desondanks nam het parlement gisteren een resolutie aan van de Britse Conservatieven en de Liberalen waarin gevraagd werd om een snel tot stand ko men van een dergelijke conven tie. In de resolutie verzoekt het parle ment tevens de regeringen van de lid-staten de samenwerking tus sen hun veiligheidsdiensten en politiekorpsen te versterken. Verder wil men een snellere rechtspleging, een gemeen schappelijk stelsel ter uitlevering en een spoedig verslag van de Eu ropese ministerraad, de ministers van buitenlandse zaken van de lid-staten, over de vorderingen op dit gebied. De fungerend voorzitter van de raad, de Ierse staatssecretaris van buitenlandse zaken Andrews, verklaarde dat de regeringen twee instrumenten hiervoor be studeren: de door het parlement aanbevolen conventie en het door de Franse president Giscard d'Estaing aangedragen idee van een Europese juridische zone. Andrews hoopt dat de conventie in oktober in Dublin kan worden ondertekend. Van Minnen betoogde dat vooraan staande rechtsgeleerden de con ventie juridisch hebben ge kraakt. Een goede definitie van een politiek delict en terrorisme ontbreken nog. "Wanneer dan bovendien niemand minder dan de president van de vijfde re publiek aan het haardvuur filoso feert over een soort juridische zóne binnen de EG waarbinnen je dan juridisch niet zo formeel, niet zo moeilijk zou moeten doen en gewoon vlot zou moeten kunnen uitleveren dan worden we hevig verontrust, dan zijn we dubbel op onze qui-vive", aldus de Neder landse socialist. De Nederlandse christendemo craat Janssen vap Raay betoogde zijn fractie dat 'zoge naamde politieke terroristen nooit gelijk gesteld mogen wor den met echte politieke vluchte lingen, die traditiegetrouw asiel krijgen in de landen van de ge meenschap. Bij moord of deze nu geschiedt om politieke redenen of niet, gaat het om misdaad". Het uitgangspunt van de conventie, terrorisme is gelijk aan misdaad bestrijding, sprak Janssen van Raay dan ook wel aan. Hij hoopte dat terrorisme met wortel en tak zal worden uitgeroeid. Intussen blijven in de Centraalafri kaanse Republiek Franse militai ren aankomen, ter versterking van de 800 die er al zijn. Frankrijk hervat ook zijn hulp aan de republiek. In augustus was het ermee opgehouden nadat een Afrikaanse commissie van juris ten had vastgesteld dat Bokassa opdracht had gegeven tot de moord op de kinderen in Nga ragba. KOPENHAGEN (Reutcr/DPA) - De Deense premier Anker Jör- gensen heeft gisteravond het af treden van zijn coalitiekabinet van sociaal-democraten en libe ralen aangekondigd. Het overleg tussen de coalitiepart ners was na vier dagen definitief vastgelopen op de vraag hoe de toe nemende economische moei lijkheden van het land moeten worden opgelost, zo zei hij. Jörgensen zei, dat hij het ontslag van zijn kabinet in de komende dagen zal indienen en van zijn recht gebruik zal maken nieuwe verkiezingen uitte schrijven. Een datum voor de nieuwe verkiezin gen voor het parlement werd nog niet genoemd, maar volgens poli tieke kringen zal dit hoogstwaar schijnlijk 23 oktober worden. De sociaal-democratische premier Jörgensen, die zijn minderheids kabinet met de liberalen dertien maanden geleden vormde, poog de in het nu geeindigde overleg met de coalitiepartner een oplos sing te vinden voor de groeiende ïische problemen van Denemarken. Het betalingsba lanstekort is dit jaar opgelopen tot 67 miljard kronen of omgere kend rond 22 miljard gulden, tweemaal zo groot als dertien maanden geleden bij de vorming van de regering was voorspeld. Op het hoogtepunt van de dis cussies had de liberale leider en minister van buitenlandse zaken Henning Cristophersen een loon- i pru op jaa Noors voorbeeld geëist Jörgen sen had daar in beginsel mee in gestemd, doch onder de voor waarde, dat uitvoering van deze ingreep de instemming zou moe ten hebben van de sociale part ners. De werknemers zouden volgens Jörgensen naar verhou ding van hun matiging moeten delen in de extra winst in de be drijven, die uit de loonmatiging zou kunnen voortvloeien. De liberalen eisten daartegenover, dat regering en parlement de be slissing over een stop op de sty- ten nemen en dat de vakbonden geen enkel recht van inspraak

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9