"Ziekenfondsraad stemt in met bij d eigen ragen Rijk: f 230 miljoen voor stadhuis-muziektheater 'Verlatenonderwijsbegroting grof schandaal Studie volksverzekering ziektekosten op komst Prijstoeslagen op vliegreis inzet van kort geding STAAT DER NEDERLANDEN Bi LENING 1973 PER 19SS/19B9 'Middelen Van Agt werken niet' RIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND MSTELVEEN (GPD) - De meer derheid van de ziekenfondsraad heeft gisteren besloten studie te Lgaan maken naar invoering van Peen beperkte volksverzekering tegen ziektekosten. Dit zou met name in het belang zijn van min der draagkrachtige groepen (zo als vele bejaarden) die nu in ver houding tot hun inkomen een pware premie voor de zieken fondsverzekering moeten beta len. pt voorstel kreeg de steun van de [vertegenwoordigers der vakcen trales, ziekenfondsen en van de meeste Kroonleden. Werkgevers en medewerkersgroeperingen kanten zich tegen dit plan. Met deze studie, waarover dan een advies aan de regering zal worden uitgebracht, wordt aangesloten op een wetsontwerp dat reeds in de jaren 1965 en in 1966 (minister- schap van de tegenwoordige pro fessor Veldkamp) is opgesteld. Het initiatief kwam van de vakbe wegingskant tijdens de behan deling van een advies over het opheffen van onevenwichtighe den tussen te betalen premies en verworven rechten van verze kerden. Staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) had hierom gevraagd in het kader van de gewenste bezuinigingen in de gezondheidszorg. De zieken fondsraad voelt niets voor het in voeren van minimumpremies of het stellen van beperkende voorwaarden bij inschrijving van verzekerden. Daar is wel finan cieel een voordeel van te ver wachten, maar ook zeer veel ad ministratieve en technische rompslomp. De raad verwacht ook weinig van het opheffen van de verzeke ringsplicht voor mensen diegeen volledige dienstbetrekking heb ben of een niet volledige uitke ring krijgen. Ook daarvan zijn geen financiële voordelen te ver wachten. Daarentegen worden wel voorde len verwacht van scherpe con trole op het recht om ingeschre ven te zijn bij ziekenfondsen. Gebleken is namelijk dat naar schatting anderhalf tot twee pro cent van de verplicht verzeker den ten onrechte als zodanig staan ingeschreven. Geraamd wordt dat hiermee jaarlijks aan extra kosten enkele tientallen miljoenen guldens zijn ge moeid. Volgens de ziekenfondsraad moet, om tot betere controle van het verzekeringsbestand te kunnen komen, een ander systeem van melding door werkgevers of be drijfsverenigingen worden opge zet. Er was verschil van mening over de vraag of alle werkgevers tot aan- en afmelding van verze- keringsplichtigen moeten wor den verplicht (dit geldt nu voor ongeveer tien procent van de werkgevers). De meerderheid, bestaande uit vakcentrales, zie kenfondsen en de meeste Kroonleden. wil naar een volle dige verplichting toe. akbeweging en meeste kroonleden fel tegen iMSTELVEEN (GPD) - De meerderheid van de Zieken fondsraad heeft gisteren ingestemd met mogelijkheden voor het invoeren van eigen bijdragen van verzekerden voor ziekenvervoer, fysiotherapie, kraamzorg, plastische chirurgie en verwijs- en herhalingskaarten. aarmee zou in de komende jaren steeds ongeveer 200 miljoen gul den op het ziekenfondspakket kunnen worden bespaard. Vooral de vakbeweging heeft zich tegen deze bezuinigingen uitgesproken De juistheid van de ramingen wordt niet algemeen inge zien. Iet advies, dat nu naar staatssecre taris Veder-Smit (volksgezond heid) gaat, werd na veel stem mingen over onderdelen vastge steld in een langdurig debat, dat werd bijgewoond door verte genwoordigers van actiegroepen. Zij hadden de leus „Stop het ei gen risico" op spandoeken aan de muur van de vergaderzaal ge hangen, maar dit middel mocht niet baten. Verder kwamen er veel brieven en telegrammen binnen van andere organisaties die zich ook keerden tegen, zoals zij het noemen, aanslagen op de portemonnee van de verzeker den. let name de houding van de zie kenfondsvertegenwoordigers was in deze beraadslaging van belang. Zij bleken - zij het schoorvoetend - met de meeste nieuwe eigen bijdragen of verho gingen van bestaande bijdragen akkoord te gaan, omdat naar hun mening een „kritische herover weging" van het fondspakket noodzakelijk is. Alleen de eigen betalingen op zogenaamde-her halingskaarten wezen zij af. Ove rigens kan naar hun mening de uitvoering van het bijdragensys- teem wel bezwaren met zich brengen. 'NV en CNV namen fel stelling te gen de plannen. Zij vinden nog meer eigen bijdragen geen oplos sing om de vermeende kwaal van oneigenlijk gebruik te bestrijden. Men laadt hiermee de verant woordelijkheid op de schouder van de patiënt en die kan deze niet dragen, zo werd betoogd. De medici moeten de beoordelingen verrichten; wel zijn er gevallen van „luxe" verstrekkingen die wel voor bijbetaling in aanmer king zouden komen.s ligen bijdragen betekenen alleen een verschuiving van lasten van de gemeenschap naar de particu lier. Zij zullen juist de mensen met lage inkomens (zoals bejaar den en gehandicapten) het hardst treffen, zo argumenteerden de vakcentrales. Van de kant van de werkgevers werd gesteld dat juist door verantwoorde eigen bijdra gen de vraag kan afnemen en het systeem beter in stand kan wor den gehouden. De principiële stemming over eigen bijdragen als regel of niet leverde een krap pe meerderheid op vóór invoe ring. D tegenstemmers waren behalve de vakbewegingsleden ook de meeste kroonleden en de verte genwoordiger van de apothekers. Onder de kroonleden bevond zich ook prof. dr. J. F. Rang, voor zitter van de commissie die het advies opstelde, maar persoon lijk fel tegen alle bijbetalingen door patiënten en voorstander van een algehele volksverzeke ring tegen ziektekosten. Argu ment van de kroonleden was ook dat niet is aangetoond dat er mis bruik op grote schaal wordt ge maakt. Ms de plannen doorgaan zal men voor ziekenvervoer met taxi, trein, tram of bus en particuliere auto 50 gulden per maand moe ten bijdragen (is nu 34 gulden) tot een maximum van 100 gulden per maand. Incidenteel vervoer bin nen een afstand van 15 kilometer wordt niet meer vergoed. In de kraamzorg zou voor ziekenhuis bevallingen 30 gulden per dag moeten worden betaald. Bij ver wijzing naar de specialist zou per verwijskaart 10 gulden moeten woren bijgedragen met een maximum van 100 gulden per jaar per verzekerde. Voor plasti sche chirurgie zou tot 50 procent van de kosten moeten worden be taald, met een maximum van 3000 gulden per behandeling. Niet alle fysiotherapeutische be handelingen zouden meer ten laste komen van het zieken fonds. RHENEN - Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft gisteren in Rhenen de nieuwe postbus van de openbaar vervoercrganisaties onthuld. Wie een idee, suggestie of opmerking heeft over het openbaar vervoer kon in het vervolg een briefje sturen naar één centraal adres: Postbus 55, 2501 CB Den Haag. De gezamenlijke openbaar vervoerbedrijven willen hiermee bereiken dat het openbaar vervoer gemakkelijker toe gankelijk wordt voor het publiek. AMSTERDAM (GPD) - De rege ring heeft 230 miljoen beschik baar gesteld voor de bouw van een nieuw stadhuis in combinatie met een muziektheater in Am sterdam. Loco-burgemeester W. Sinnige van Amsterdam heeft gisteren verheugd geconstateerd dat het Rijk met dit aanbod een eindbeslissing heeft genomen in een jaren slepende affaire. Vol gens de heer Sinnige zullen de bouwkosten van dit combinatie plan minstens 350 miljoen be dragen. Door samenvoeging van het stad huis en het muziektheater aan de Amstel aan het Waterlooplein worden de oorspronkelijk ge plande investeringskosten van beide gebouwen met 80 miljoen verlaagd. Loco-burgemeester Sinnige zei dat een nieuw muziektheater in Am sterdam ongetwijfeld van in vloed zal zijn op de exploitatie- AMSTERDAM (ANP) - Aan de absurd lange vakanties van de studenten in ons land moet een einde komen. Als die meer in overeenstemming worden ge bracht met de vakanties van de werknemers, zou de duur van alle studierichtingen aan de universi teiten met zeker één jaar kunnen worden bekort. Dit heeft de voorzitter van DS'70, Hartog, gisteren gezegd op een partijbijeenkomst in Amster dam. Volgens Hertog is een der gelijk streven zeker niet onrede lijk, gezien het feit dat tenslotte de werknemers de studie moge lijk maken. kosten van de verschillende ge zelschappen. Dit zal de komende periode, volgens de staatssecre taris van binnenlandse zaken in een brief aan de gemeente Am sterdam, leiden tot noodzakelijke voortzetting van het overleg over de subsidieverhoudingen van de Nederlandse Opera Stichting en het Nationaal Ballet en van ande re gezelschappen. Het is nog niet duidelijk waar het kabinet de toegezegde 230 mil joen vandaan wil halen. Dit be drag heeft tot nu toe als een pro memorie-post op de rijksbegro ting gestaan. Het idee om het stadhuis, dat was gepland op een inmiddels leeg gesloopt Waterlooplein, en het muziektheater dat in de Ferdi nand Bolstraat zou komen, sa men te voegen in een bouwwerk aan de Amstel, is begin dit jaar ontstaan. De bejaarde architec ten Bijvoet en Holt van het Ont werp Muziektheater zijn op ver zoek van de gemeente samen met architect Holzbauer van het oor spronkelijke stadhuisontwero tot een nieuw schetsontwerp ge komen. In dit ontwerp zal de hoofdingang aan de Amstel komen, evenals de raadzaal. Het combinatiegebouw zal de gebruikers dezelfde moge lijkheden bieden als de afzon derlijke gebouwen. De samen voeging biedt verder besparin gen door het gemeenschappelijk gebruik van verschillende ruim ten. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de plannen, zal het muziek theater omstreeks de jaarwisse ling van 1984-'85 in gebruik wor- f 120 miljoen kan uittrekken voor den genomen. Het stadhuisge- het project. deelte zal waarschijnlijk een jaar Het is nog onbekend of en bij wie later klaar zijn. In de raad kunnen overigens nog problemen ont staan over de gemeentelijke bij drage. Met name het gewest van de Partij van de Arbeid meent dat Amsterdam geen 100 miljoen of het Okura Hotel, dat met het oog op een toekomstig operagebouw aan de Ferdinand Bolstraat is ge bouwd, een schadeclaim zal in dienen nu de plannen zijn gewij zigd. HAARLEM (GPD) - Moet een reiziger, die lang van tevoren een vliegreis heeft besproken en betaald, genoegen nemen met een tussentijdse prijsverhoging als gevolg van het verschuiven van de seizoenen door de reisorganisator. Dat is de hamvraag in een kort geding, dat gisteren diende voor de president van de Haarlemse rechtbank. Het kort geding is aangespannen door twee reizigers die door de tussenkomst van reis bureaus een vliegreis naar Amerika hebben geboekt bij de te Schiphol gevestigde reisorganisatie Gefau BV. Al enige tijd bereiken de Consumentenbond klachten over toeslagen op afgesproken prijzen van vliegreizen. De bond kan echter niet meer doen dan het advies geven om toch maar te betalen, want bij niet-betalen volgt annulering van de geboekte reis. „Daardoor voelen de klanten zich voor het blok gezet", vertelde mr. W. Taekema, raadsman van de reizigers gisteren tijdens het kort geding. Hij toonde zich verheugd dat de Con sumentenbond twee reizigers bereid had gevonden een proefproces over deze zaak te voeren, zodat er duidelijkheid komt over de rechtma tigheid van tussentijdse prijstoeslagen. Beide reizigers hebben al enige tijd geleden hun vliegreis naar de Verenig de Staten laten vastleggen. Tot hun grote verbazing kregen zij via de betrokken reisbureaus een brief van Gefau, waarin stond dat het nood zakelijk was om de tarieven van vluchten naar de Verenigde Staten te herzien. „Een van de oorzaken is de sterk gestegen brandstofprijs en afhandelingskosten, waarmee wij door de luchtvaartmaatschappij wor den belast. Een andere oorzaak is een wijziging in de verdeling van de seizoenen. Oorspronkelijk gold voor de vluchten in september ep okto ber een laagseizoenprijs. Voor genoemde maanden geldt nu de hoogsei- zoenprijs", zo luidt de bewuste alinea uit de brief. Alom wekte deze maatregel verontwaardiging op, maar voor de reizigers was het kiezen of delen: of niet betalen en afzien van de reis, of de toeslag wel betalen. Mr. Taekema was van mening dat in dit geval sprake is van contractbreuk. In een uitvoerig betoog schetste hij de stappen die de Consumenten bond had ondernomen om uitsluitsel te krijgen over de noodzaak van de prijsverhogingen. Een reactie van Gefau bleef echter uit. „De werkelijke achtergrond van de prijsverhoging is ons dan ook niet duidelijk gewor den", constateerde Taekema. Hij stelde vast dat de klanten in goed vertrouwen een reis hadden geboekt en betaald, en dat er zodoende een vervoersovereenkomst was ontstaan, waaraan ook Gefau zich moet houden. Bovendien toonde hij aan dat de reisorganisator in zijn folder een prijsgarantie had gegeven, welke door de brief eenzijdig teniet was gedaan. Een ander punt dat mr. Taekema aanroerde, was de samenstelling van de prijsverhoging. Hij zei dat de reizigers, mede gelet op de algemene voorwaarden bij het boeken van vliegreizen, begrip hadden voor een verhoging van de prijs wegens duurdere brandstofprijzen. De extra te betalen prijs voor de seizoensverschuiving was volgens Taekema ner gens op gebaseerd. Hij eiste daarom dat Gefau alsnog de reizigers tegen de oorspronkelijk overeengekomen prijs naar de plaats van bestemming zou vervoeren op straffe van een dwangsom van f 10.000. In een uitvoerig betoog noemde rnr. J. Linskens, die Gefau BV vertegen woordigde, de zaak uiterst complex. Hij hield rechtbankpresident mr. H. F. van den Haak voor dat de materie te ingewikkeld is om de reizigers in een kort geding gelijk te geven. „Er zitten namelijk nogal wat gevol gen aan de zaak vast", constateerde mr. Linskens wijselijk. Daarmee trapte de raadsman van Gefau in feite een open deur in, want de uitspraak in het proefproces kan verstrekkende gevolgen hebben voor het reisbureau. Als de reizigers gelijk krijgen, dan trekken ogenblikke lijk andere passagiers aan de bel om hun reeds betaalde toeslag terug tq eisen. Bovendien heeft zo n uitspraak ongetwijfeld gevolgen voor de manier waarop reisorganisaties hun aanbiedingen in de folders aanprij zen. Mr. Linskens deed dan ook zijn uiterste best om aan te tonen dat Gefau tegen wil en dank de geboekte chartervluchten had moeten overhevelen naar een lijndienst. Hij wees erop dat Gefau de algemeen verkoopagent is van TIA, Trans International Airlines. De Amerikaanse luchtvaart maatschappij stond op een gegeven ogenblik, als gevolg van een verdrag tussen Nederland en Amerika over luchtdiensten, voor de keus of de vluchten van Amsterdam naar New York en Amsterdam naar Los An geles per charter dan wel per lijndienst zouden worden uitgevoerd. De maatschappij koos voor het laatste. Alle passagiers die voor een char tervlucht hadden geboekt, moesten daardoor met een lijndienst mee. Trans International Airlines verbond daaraan de voorwaarde dat er sei zoensverschuivingen zouden plaatshebben. „Gefau protesteerde, maar ging uiteindelijk door de knieën, nadat was afgesproken dat de brand stoftoeslagen in de maanden september en oktober achterwege zouden blijven. De seizoensverschuiving is dus in feite niet meer dan een ver kapte brandstoftoeslag", concludeerde mr. Linskens. Dat kwam hem te staan op hoongelach van mr. Taekema. Die kwalificeer de alle door mr. Linskens aangevoerde argumenten als niet ter zake doende. „De reizigers willen met dit kort geding niets anders bereiken dan het uitvoeren van de met Gefau gesloten overeenkomst tegen de afgesproken prijs. Gefau moet zijn verplichtingen nakomen", aldus Taekema. De president van de Haarlemse rechtbank doet maandag 1 oktober om 12 uur uitspraak. ADVERTENTIE bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 2 oktober 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 november aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 november 1985 af Vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving storting 2 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 november 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG (ANP) - Het niet op Prinsjesdag en zelfs niet deze maand verschijnen van de begro ting van het ministerie van on derwijs en wetenschappen is een grof schandaal. Het getuigt ook van minachting niet alleen van de volksvertegenwoordiging maar ook van al die duizenden die in het onderwijs werken of er an derszins bij betrokken zijn. Dit heeft de Nederlandse federatie van onderwijs vakorganisaties (NFO) gisteren verklaard. Dagelijks bestuurder, Jan van den Bosch, lichtte in Den Haag toe dat volgens de NFO de onder wijsbegroting best op tijd had kunnen verschijnen. Het uitblij ven ervan neemt de federatie en de oudervereniging niet de wind üit de zeilen voor het voeren van acties, meende hij. De acties zijn er op gericht het onderwijs te verbeteren en deze wens bestaat al jaren. Die verbeteringen kun nen ook totstandkomen als volksvertegenwoordigers beslui ten de onderwijsbegroting te wij zigen of aan te vullen. De acties omvatten vier projecten: het uitgeven van een informa tieblad in een oplage van meer dan 1 miljoen, het houden van ouderavonden op de scholen, het demonstreren op 12 oktober in Utrecht, en het inzamelen van handtekeningen om de wensen aan de kamerleden duidelijk te maken. Van de landelijke ouder verenigingen doet alleen die voor openbaar onderwijs mee aan de demonstratie. Die voor katholiek, voor protes tants christelijk, en voor bijzon der onderwijs op algemene grondslag doen wel mee aan de andere acties. Het magazine „Bouwen aan een beter onder wijs" is al enige tijd in omloop. De handtekeningenactie is inmid dels gestart en loopt nog een aan tal weken door. De nationale ouderavonden voor beter onderwijs worden op de meeste scholen tussen 26 sep tember en 2 oktober gehouden. Al meer dan 2500 scholen vroe gen materiaal aan voor zo'n avond. De NFO en de ouderver enigingen verwachten dat meer ouderavonden worden gehouden dan de voorziene 3000. Het is de opzet van de acties zoveel mogelijk steun te krijgen voor het streven naar beter onderwijs. Uitgangspunt is kwaliteitsverbe tering van het gehele onderwijs. Op de ouderavonden praten ou ders en leerkrachten samen over de manier waarop het onderwijs in de school kan worden verbe terd. De landelijke ouderorganisaties gaan later op conferenties en an dere bijeenkomsten de resultaten van de avonden verwerken. De onderwijsvakorganisaties heb ben voor de leerkrachten ver- volg-activiteiten ontwikkeld, daarbij is de demonstratie in Utrecht. AMSTERDAM (GPD) - Joop den Uyl heeft premier Van Agt ver geleken met een kruidendokter, die merkt dat zijn middelen niet helpen en het dan probeert met een penicilline-injectie. „Maar hy kent het vak niet", aldus Den Uyl, „en hij prikt er helemaal naast". De voorzitter van de Tweede-Ka merfractie van de PvdA kriti seerde gisteren op een geweste lijke vergadering van de partij in Amsterdam de Miljoenennota van de regering. Hij concludeer de dat het kabinet Bestek '81 op belangrijke punten heeft losgela ten en is opgeschoven naar voor stellen die de PvdA vorig jaar heeft gedaan. Over de acties bij Shell zei Den Uyl: „Het is typerend voor de werkge vers in die bedrijfstak, die grote winsten hebben gemaakt en zeer wel in staat zijn geld vry te ma ken, dat ze niet reageren op de opening van drie- en vier- naar vijf-Dit kan wel leiden tot meer arbeidsplaatsen. Het gaat er niet om direct vijfploegendiensten of 35-urige werkweken in te voeren. Het moet gefaseerd en per bednj- stak geleidelijk worden ge daan". Den Uyl waarschuwde dat wat vandaag in de petrochemie mo gelijk is, niet in de textielindus trie is uit te voeren, zonder dat het tot bedrijfssluiting zou kunnen leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7