Ruim 7.500 bezoekers op Leidse Banenmarkt fyeel tevreden standhouders in Stadsgehoorzaal MML Weinig banen voor vrouwen Morgen de paden op en lanen in met de ACJN I lSfRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 jEIDEN - De Stadsgehoorzaal gis teravond om acht uur. De meeste standhouders zien er al aardig vermoeid uit. Kort na zevenen atilo hebben ze weer een hele stroom nieuwe bezoekers te verwerken /erji gekregen. Onder die bezoekers jrtv( veel kijkers, weinig klanten. Veelal zijn het mensen die de Ba- rgad nenmarkt nog even tegelijk met pvdj de koopavond "meepikken" ind^)e niet ervaren standhouders, men sen van vaak kleine bedrijven op* voor wie de Banenmarkt ook een compleet nieuwe gebeurtenis is, °P houden het wel voor gezien. On- ir deruitgezakt op een stoel in hun /ers eigen stand aanschouwen ze de stroom bezoekers. Het tevi zlJn d.e mensen die niet goed heb ben opgelet bij de voorlichtings dag die de Leidse Vereniging met dat idee. Hij moet toegeven dat hij zijn mening gedurende de dag heeft moeten wijzigen. Of de personeelsman van de kalkzand- steenfabriek Van Herwaarden uit Hillegom (die was gekomen omdat toch ook dat bedrijf acte de présence moest geven) en het ver der allemaal wel eens rustig zou bekijken. Hij vertrok met tien voorlopige sollicitatie-formulie ren op zak. Een tweede keer doet hij zeker mee. Ook opgewekte geluiden uit de stand van 3M. "We hebben zeker baat gehad bij deze banenmarkt" zegt één van de vertegenwoordi gers. Er hadden zich vooral veel mensen aangemeld voor hef truckchauffeur, inpakker en ma gazijnbediende. Veel minder be langstelling was er voor een baan als vertegenwoordiger bij 3M. voor Industrie enige tijd geleden De betonfabriek F.P. Bos en Zn met heeft georganiseerd. Daar was er re 4 nog wel zo op gewezen dat een dergelijke houding de trek naar ac' de stand niet zou bevorderen. ;vaa Maar neem het ze eens kwalijk, al die personeelsfunctionarissen die 10-1 dit werk ook niet dagelijks doen. roch heerst er na ruim tien uur Ba- dini nenmarkt alom tevredenheid. Veel werkgevers waren met wei- nig verwachtingen naar de e v Stadsgehoorzaal gekomen maar meer met de gedachte "we zullen wel zien wat er van komt". Zoals tvaj één van de vertegenwoordigers erd' Van het bedrijf Fasson (o.a. plas- ntei ticfolie), die was binnengekomen vestigingen in Alphen aan den Rijn en Koudekerk zit tegenover 3M. Enigszins jaloers wijst de man van personeelszaken naar zijn overbuurman. "Kijk" zegt hij, "die kan nog wel vrouwen plaatsen als inpakster, maar in de betonindustrie kunnen we geen vrouwen gebruiken. Het werk is veel te zwaar". De vaca tures in de produktiesector raakt hij moeilijk kwijt. "Produklie- chef, daar komen ze wel op af', zegt de man. Hij hoopt aan deze dag een paar nieuwe medewer kers over te houden. Positief vindt hij het dat hij mensen is tegenge- Eén van de meest bezochte stands was die van Fokker. De onderneming is veel selectiever te werk gegaan dan op de banenmarkt in Haarlem. De toeloop is na die markt en een tv-uitzending enorm gegroeid. komen die hij met een advertentie nooit zou hebben gesproken. De standhouder van Fasson heeft een dergelijke ervaring. Ook hij heeft mensen ontmoet die wan neer ze een brief hadden gestuurd nooit voor een gesprek waren uit genodigd. Relatief weinig werk lozen hebben zijn stand bezocht. Hij schat dat 4 van de 5 geïnteres seerden uitkeken naar een andere baan. Een verklaring heef hij er ook wel voor: "Wanneer er een be zuiniging van bovenaf wordt in gevoerd en je kan dus eigenlijk niet meer verdienen dan het jaar daarvoor, dan is de enige manier nog om hogerop te komen, van baan veranderenDat geldt zeker voor de jongeren". Eén van de weinig negatieve gelui den komt van plaatwerkerij Slot boom uit Katwijk. "Ik kan niet zeggen dat ik er weg van ben zegt de man van de personeelsaf deling van het bedrijf. Hij had er duidelijk meer van verwacht "We zoeken vakmensen en die krijgen we niet". Wel hebben eni ge jongeren belangstelling ge toond die, wanneer ze werkelijk solliciteren en worden aangeno men, verder door het bedrijf zul len worden opgeleid. Veel belangstelling bij de stand van de Nederlandse Middenstands- bank. Men is dan ook bepaald niet ontevreden. Alleen was het aanbod niet altijd in overeen stemming met de vraag. Er dien den zich namelijk nogal wat part-time werkers aan. De perso neelsman was ook geconfronteerd met de vraag naar tweelingba- nen"Ik had er eerlijk gezegd nog nooit van gehoord, maar als je er over gaat nadenken dan is het helemaal niet zo'n gek instituut" En dan zijn er natuurlijk ook nog de "grote" jongens zoals KLM, Fok ker en Hoogovens. Met z'n drieën al goed voor meer dan tweedui zend banen. De vertegenwoordi- gers hebben duidelijk meer erva ring dan de meeste andere stand houders. Ze hebben zelfs hun ei gen koffie meegenomen. Fokker heeft de laatste tijd zo'n toeloop gehad (o.a. door een NCRV televi sie-uitzending) dat men op de Banenmarkt in Leiden al veel se lectiever te werk kan gaan en echt zoekt naar kwalitatief goed per soneel. Wel had men meer vakbe kwaam personeel verwacht. On geschoolden hebben ze voorlopig niet nodig. "Na de banenmarkt in Haarlem zit onze opleidings school tot het eind van het jaar vol". De KLM is heel erg tevreden verge leken met de markt in Haarlem. Er zijn 275 sollicitatieformulie ren uitgereikt, terwijl met 30 kandidaten zelfs al een afspTaak voor een nader gesprek is ge maakt. De KLM zal dan ook zeker opnieuw van de partij zijn als de Banenmarkt wordt herhaald. Het loopt tegen half tien. Er is nog maar een handjevol bezoekers. De Banenmarkt is voorbij", schalt het door de luidsprekers. "Willen de standhouders hun stand zo snel mogelijk afbreken en hun spullen naar buiten bren gen. De Stadsgehoorzaal moet morgen weer worden gebruikt voor een concert". MARK KRANENBURG in "0 o LEIDEN - Werkgevers denken er alleen aan om vrouwen in dienst te nemen als er voor een functie geen mannen te krijgen zijn. Bedrijven met veel vrouwen in dienst pieke ren er niet over een crèche in te richten en de formulering van banen is vaak in masnne- lijke taal gesteld. Dat zijn enkele conclusies van het Komité Vrouw en Werk dat gisteren een onderzoekje heeft gehouden onder werk gevers en bezoekers die op de Banenmarkt aanwezig waren. Uit het onderzoek onder de laatste groep is volgens het Komité vooral gebleken dat vrouwen boven de dertig vaak de indruk hebben dat ze verder niet meer meetellen. Juist mensen van deze leef tijd zouden wel weer aan de slag willen omdat de kinde ren dan wat ouder zijn en het dus makkelijker voor een vrouw is om buitenshuis te gaan werken. Volgens het Komité Vrouw en Werk kun nen vrouwen van 30 eigenlijk alleen nog maar aan de slag als caissière. Het Komité zegt tijdens het on derzoek onder de werkgevers op nogal wat onbegrip te zijn gestuit over de positie van werkende vrouwen. Zo ant woordde één werkgever op de vraag of hij een crèche zou in richten voor zijn vrouwelijke werknemers: "Ik zou nog eerder een hondenhok bou wen". De volledige resultaten van het onderzoek zullen worden ge publiceerd in een brochure over de vrouw op de arbeids markt die het Komité voor het eind van het jaar hoopt uit te geven. voor haar- verzorging Salon KOETSIER Föhn permanent natuurlijke krul 65.00 Hogewoerd 21 Leiden tel. 071-120560. ADVERTENTIE Originele kilts speciaal voor Riël vervaardigd. De enige en echte, voorzien van de beroemde tartans. Made in Scotland. In de maten 38 t/mt>u. Normaal kortvallend model voor de zuinige prijs van 159,95 Daarnaast, kilts in het lang, een noviteit. Suggestie; op een winteravond bij de open haard als huisrok te dragen. Real Scottish is de kombinatie kilt met Pringle of Scotland. Een 100% wollen pullover met V-hals, twin sets, coltrui, V-hals pullover met kraagje of ronde hals. De maten 36 t/m 48. Prijzen vanaf 69,- Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 LEIDEN - De eerste Ba nenmarkt in Leiden is een succes geworden. Ruim 7500 mensen, onder wie 2500 vrouwen, brachten gisteren een bezoek aan de Stadsgehoorzaal waar de markt was georganiseerd. De organisatoren zeiden na afloop zeer tevreden te zijn over deze opkomst. Ook de meeste werkge vers waren enthousiast over het verloop van de markt. Of de werkloosheidscijfers in Lei den en omstreken nu zullen da len door deze moderne vorm van arbeidsbemiddeling valt nog niet te zeggen. Ervaringen met banenmarkten die elders in het land zijn gehouden hebben ge leerd, dat het wel enige tijd duurt voordat er iets bekend is van de uiteindelijke resultaten. Toch gingen er gisteravond onder de organisatoren alweer stem men op om volgend jaar de ba nenmarkt te herhalen. Dan zal er wel naar een andere plaats ge zocht moeten worden, want ie dereen was het er wel over eens dat de Stadsgehoorzaal niet de meest ideale plaats voor een der gelijk gebeuren is. Veel stand houders die niet in de grote hal zaten, voelden zich nogal "ver stopt" in de koffiekamers en an dere, kleinere zalen. Aan de Banenmarkt was ook een uitgebreid onderzoek gekoppeld. Ongeveer 500 a 600 bezoekers zijn ondervraagd naar onder meer hun ervaringen en de motieven om naar de banenmarkt te ko men. De eerste uitslagen van dit onderzoek worden medio vol gende week verwacht. Ook dan zal bekend worden hoeveel werklozen en hoeveel mensen die van baan wilden veranderen iets aan de markt hebben gehad. Directeur Schumacher van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lei den was de enorme belangstel ling voor de "vacaturebank" op gevallen. "De mensen stonden soms wel vier rijen dik om er bij te kunnen" zei hij. De vacature bank geeft een overzicht van alle banen die zijn aangemeld bij het arbeidsbureau en staat opgesteld in o.a. het arbeidsbureau en het gemeentelijk informatiecentrum in het stadhuis. De belangstelling hiervoor is altijd beperkt ge weest. De tolken die speciaal voor Marok kaanse en Turkse gastarbeiders aanwezig waren hebben ook nog goed werk kunnen verrichten. De speciale bus die om het half uur reed tussen het parkeerterrein van de Groenoordhal en de Stadsgehoorzaal heeft "nooit overvol gezeten, maar toch goed gewerkt", aldus de heer Schuma cher. Er hebben zich geen grote verkeersopstoppingen meer voorgedaan. Dit in tegenstelling tot woensdagmiddag toen alle standhouders hun spullen kwa men afleveren, hetgeen leidde tot een grote chaos in de Breestraat. Het weer inladen van de spullen, gisteravond, verliep onder lei ding van de politie een stuk orde lijker. Enige leden van de ACJN tijdens de wekelijkse excursie. Hier wordt een gedeelte van de Vlietlanden grondig bekeken. Gezellig met z'n allen de paden open de lanen in.Het lijkt wat uit de tijd maar dat is beslist schijn. Neem bijvoorbeeld de Algemene Christelijke Jeugd bond voor Natuurstudie en Natuurbeschermingkortweg de ACJN. Deze club van na tuurliefhebbers trekt er elke zaterdag, weer of geen weer, op uit om gezamenlijk enkele uurtjes in de natuur door te brengen. "Op excursie gaan",heet dat te genwoordig. Zo'n excursie voert de leden van de afdeling Leiden van de ACJN onder andere naar het strand, de duinen en de polders. Be paalde natuurverschijnselen planten of dieren worden dan onder de loep genomen en be studeerd. De Leidse afdeling van de ACJN,die zo'n 15 jaar bestaat (de bond zelf werd vlak na de tweede wereldoorlog opge richt), telt 26 leden, in leeftijd variërend van 12 tot 25 jaar Wanneer een lid de leeftijd van 25 heeft bereikt moet hijof zij de bond verlaten. "Op deze manier hou je de zaak echt jong", meent ACJN-lid Else Breekveld,"en voorkom je dat de bond op een gegeven mo ment geregeerd gaat worden dooreen paar oudere mensen. Door dit grote verloop loop je natuurlijk wel het risico dat het de ene keer een stuk beter gaat dan de andere keer". Het ledenaantal zou volgens El- se Breekveld en haar bondge note Renske Wiebes best wat groter mogen zijn. Dat is trouwens bij nagenoeg alle 40 ACJN-afdelingen in het land de gedachte. Vandaar dat men besloten heeft om eens wat nadrukkelijker aan de weg te gaan timmeren. Niet alleen om "zieltjes te winnen" maar ook om meer bekend heid te kweken bij de mensen over het fenomeen ACJN en om te proberen de mensen wat milieubewuster te maken. Vandaar dat aanstaande za terdag morgen dus) een lan delijke "kringloopactie" zal worden gehouden. De Afde ling Leiden staat morgen met een stand op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Lange Mare. In deze stand is allerlei informatie te krijgen over kringlopen. Er zijn bro chures te krijgen over water verbruik. Verder zal het ver schil worden aangegeven tus sen water uit een schone sloot, een vuile sloot en dat uit een van de Leidse grachten. Uit dit verschil zal overduidelijk blijken dat menselijk ingrij pen de natuurlijke kringloop kan verstoren. Ook is er informatie te krijgen over kringlooppapier en de verwerking van glas en de mogelijkheid bestaat om heu se volkoren-pannekoeken te proeven. Dan bestaat er voor belangstellenden ook de mo gelijkheid om deel te nemen aan de gebruikelijke zater dagse excursie, welke ditmaal per fiets om twee uur vanaf de Hartebrugkerk start. De ex cursie voert naar het land goed "De Horsten" tussen Voorschoten en Wassenaar "Een zogenaamd oud bin- nenduinbos rijk aan oude bomen, planten, mossen en paddestoelen en uitermate ge schikt voor het tonen van kringlopen", aldus Else Breekveld en Renske Wiebes Iedereen kan volgens dit tweetal aan de excursie deelnemen. "Je hoeft er beslist geen bio loog voor te zijn", zo menen zij. 'De ACJN is geen club van biologen of biologiestudenten. De leden zijn "gewone" jonge mensen die interesse hebben voor de natuur en wel eens willen uitzoeken waarom dat bepaalde plantje op die be paalde plaats staat en dat vo geltje in dat bepaalde gebied zo vaak voorkomt. Andersom komt het uel veelvuldig voor dat ACJN-leden zulke en thousiaste natuurliefhebbers worden dat zij later biologie gaan studeren. Ook nemen er dikwijls biologen of studenten deel aan onze excursies. Bij voorbeeld omdat zij het leuk vinden een gedeelte van hun kennis op andere mensen over te dragen Maar nogmaals, je hoeft beslist geen bioloog in wording te zijn om aan zo'n excursie deel te nemen". ADVERTENTIE cWarme charme De sensationele herfst- en winter kollektie '79-80 van o.a. Rodier, Lucia, Baltriken Sora nu al bij Riël. Enige modische details; brede schouderlijn, slanke taille, nauwsluitende rok met diepvallend split; een echt vrouwelijk en elegant silhouet. Fraaie winterstoffen en gedistingeerde tinten zoals licht en donker grijs, zwart en aubergine. Daarnaast brengt Riël. u bent het gewend, tijdloze en verfijnde kreaties eveneens in de kombinatie mode, totaal afgestemd op u, de modieuze vrouw. Een herfst boeket van betaalbare warme charme. Breestraat 135-Lelden teleloon 071-131841

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3