"ZO'N KRONKEL NOG NOOIT GEHOORD Alphen breekt traditie .Pure wam Wegwijs in Leiden Belg beschuldigt Nederlandse kwekers van bloemensmokkel „Je blijft er lekker fit door" AMBTSGEBED NU AFGESCHAFT Duister lot voor frauderende, nu in Boskoop wonende Tsjech fRlJDAG 28 SEPTEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 RIJNSBURG/AALSMEER - "Zo'n kronkel heb ik nog nooit gehoord. Ik heb zelf diverse familieleden die in de bloemenexport zitten, maar deze be schuldiging is voor mij een volledig onbekend fe nomeen." Zo reageert bestuurslid Van Delft van veiling Flora in Rijnsburg op een uitspraak van burgemeester 'd Haeseleer van het Belgische Aalst. Hij heeft beweerd dat de Nederlandse exporteurs bloemen naar België smokkelen, waarmee ze de siertelers in dit land on eerlijke concurrentie aandoen. "Misschien gebeurt het af en toe wel eens", denkt Van Delft, "maar hier in Rijnsburg heb ik er nog nooit één woord over gehoord. Nee, het wil er bij mij ook niet in dat er zulke praktijken worden bedre ven", aldus het bestuurslid van veiling Flora. Meer facturen De burgemeester van Aalst zegt dat er Nederlandse expor teurs zijn die met meer dan één stel facturen hun bloe men over de grens brengen. De douane die de zaak con troleert tonen ze een rekening die slaat op bloemen van veel mindere kwaliteit dan er in werkelijkheid worden inge voerd. Eenmaal in België, al dus burgemeester 'd Haese leer, worden diezelfde bloe men aan de man gebracht met behulp van ëen factuur die uitwijst dat ze van eerste kwaliteit zijn. Om dit in het vervolg te voorkomen wil de burgemeester van Aalst een verscherpte controle op de Nederlandse bloemenexport naar Belgie. 'd Haeseleer meent dat de Ne derlandse sierteelt de Belgi sche 'onder de voet' zal lopen, als de autoriteiten in zijn land Oneerlijke concurrentie voor Belgische siertelers niet snel maatregelen nemen Zo wenst hij een aanzienlijke verlaging van het Belgische btw-tarief. Nu is dat zestien procent, tegen in Nederland vier procent. Sinds 1950, zo zei de burgemeester op een bijeenkomst met siertelers en blocmcnhandelaren in zijn gemeente, heeft de Neder landse bloemenproduktie zich verhonderdvoudigd. Bewijzen In zijn toespraak kwam d' Hae seleer niet met concrete voorbeelden op de proppen. Via een woordvoerder van het stadhuis liet de burgemeester weten dat hij is afgegaan op informatie die hem was toe gespeeld uit de bloemenwe reld. Er zouden echter wel voorbeelden te noemen zijn van illegale invoer. Zo noem de de gemeentelijke woord voerder het grote aantal bloemen dat warenhuizen il legaal opkopen. Volgens hem zijn er diverse controles ge weest. Of dit iets heeft opge leverd kon hij niet vertellen. De bloementeelt is in Aalst en omgeving een belangrijke bedrijvigheid. Van de zeven honderd familiebedrijven die zich in Belgie met de teelt be zighouden, is tien procent in Aalst geconcentreerd. Om de sluikhandel de kop in te drukken wil burgemeester 'd Haeseleer dat er in zijn land een mobiele binnenlandse controle op illegale bloeme- ninvoer komt. Zo'n team moet bestaan uit een belas tingambtenaar, een douane man en een man van land bouw die over de kwaliteit van de ingevoerde bloemen kan oordelen. Hard maken "Als ze die beschuldiging hard kunnen maken, zullen wij de zaak tot op de bodem uitplui zen", liet adjunct-secretaris H. Rijken van de Vereniging van Groothandelaren in Bloemen (kortweg VGB) desgevraagd weten. "Ze moe ten dan eerst man en paard noemen. Aan het slaken van kreten hebben we niks. We kunnen alleen maar wat doen als er concrete voorbeelden zijn. Dan kunnen ze bij ons of bij het ministerie van land bouw aankloppen. Het is dui delijk, ook wij zien graag een gezonde handel." Evenals Floraman Van Delft zegt Rijken nog nooit van de ze praktijken te hebben ge hoord. "Natuurlek, er gaan wel eens praatjes. Ik heb ech ter de stellige indruk dat de exporteurs uiterst serieus te werk gaan. En als er wel eens wat zou gebeuren, is dat zeer incidenteel. De situatie dat Nederlandse bloemen over de Belgische grens worden ge smokkeld, is vrijwel geheel voorbij. Dit komt omdat er veel meer en beter wordt ge controleerd dan enkele jaren geleden. Daarom denk ik eer der dat er een soort hetze wordt gevoerd", aldus ad junct-secretaris van de VGB. Averechts De suggestie van burgemeester 'd Haeseleer om meer en beter op de genoemde smokkel te gaan controleren werkt, vol gens Rijken, juist averechts. 'Dan blijven de Belgische de taillisten en andere handela ren verstoken van voldoende en tijdige aanvoer van verse bloemen." Rijken vermoedt dat de onver wachte aanval uit België op de Nederlandse bloemenex port te maken heeft met een geweldige groei van die ex port. In de eerste zeven maanden van dit jaar is elf procent meer geëxporteerd dan in de vergelijkbare perio de in 1978. Opvallend is dat de groei juist naar België gering is (drie procent). De groei richt zich voornamelijk op Frankrijk en Engeland. Elke ochtend de zee in, volgens zeggen heb je dan 's winters minder de kans om een verkoudheid op te lopen. HERFSTDUIK IN DE ZEE KATWIJK - De wandelaars op het Katwijkse strand stonden gistermorgen wel even vreemd te kijken toen zij twee dames in zee zagen baden. Als nimfen stegen zij op uit de branding om zich vervolgens weer in de golven te laten vallen. Voor dit ongebruikelijke schouwspel in de herfst zorgden mevrouw K. van Duyn en C. Remmelzwaal, twee "waterrotten" uit Katwijk voor wie het "dansen" in zee helemaal niet ongebruikelijk Zelfs niet als het koud is. Elke morgen, behalve zondag, nemen ze een frisse duik. "Je blijft er lekker fit door", zegt mevrouw Remmerzwaal. "In de winter ben je minder gauw verkouden. Het is heerlijk" ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeenteraad van Alphen is gisteravond voor de laatste maal een vergadering be gonnen met het ambtsgebed. Met een meerderheid van welgeteld 1 stem besloot dit politieke orgaan om te bre ken met het ambtsgebed, dat altijd in Alphen een traditie is geweest. 'IATWIJK - PvdA-raadslid Haas noot had gisteravond geen goed woord over voor de aankoop van een recherchewagen voor de Katwijkse politie. De auto zal te vens worden gebruikt voor het vervoer van cursisten naar de politie-opleidingsschool. Hij stemde als enige tegen een uitgaaf van 16 Ji mille voor de aanschaf iaasnoot bestempelde de aankoop van deze wagen gisteravond tij dens de raadsvergadering als "pure waanzin". "Het is een on verantwoorde uitgave. Op alle punten wordt bezuinigd en daar moet de politie ook maar aan I meedoen" Het gebruik van de auto voor ver voer van cursisten zat de PvdA'er erg hoog. "Ambtenaren op het gemeentehuis gaan ook niet in Politiemensen met dienstauto naar de opleidingsschool: een dienstauto naar een cursus. Wij als raadsleden hebben geen dienstauto, BenWal evenmin" Dat er bij de politiemensen weinig bereidheid is om met eigen auto naar de cursus te gaan vindt Haasnoot getuigen van een slech te mentaliteit. Het PvdA-raads lid ging zelfs zover in zijn kritiek op de politie dat hij het geld voor de auto liever wil besteden aan "het doorlichten" van het korps. Burgemeester mr. Bos: "Wie wordt verplicht een cursus te volgen, kun je niet verplichten van een eigen auto gebruik te maken. De wagen wordt voor meer dan de helft van de tijd door de recherche gebruikt. Je kunt de ambtenaren van de secretarie niet met het per soneel van de politie vergelijken" „Mis" Haasnoot bleef erbij dat de recher chewagen, de tweede die de Kat wijkse politie krijgt,overbodig is. "Er is iets mis met de organisa- tie" Toen Haasnoot in vierde instantie het woord wilde hebben probeer de Van Mierlo (D'66) daar een stokje voor te steken. Van Mierlo herinnerde de voorzitter aan het aantal toegestane spreekbeurten van een raadslid. Haasnoot kreeg nog even het woord, maar was zo van zijn stuk gebracht.dat hij zei: "Misschien moet ik mezelf ook wel laten doorlichten" /B Gemeente-secretaris aan de slag gegaan NOORDWIJKERHOUT - Voor schotenaar M. J. Adnaanse is tij dens de gisteravond gehouden ver gadering van de Noordwijkerhout- se gemeenteraad beëdigd als ge meentesecretaris van die gemeente Op de foto luistert de heer Adriaan- se (links) naar de welkomstwoorden van burgemeester Bosma rechts In het midden zit wethouder Van der Klaauw. De beedig ingsplech- tigheid werd bijgewoond door fa milieleden van de heer Adriaanse en Voorschotens burgemeester dr. J van der Haar. De heer Adriaanse begint halverwege volgende maand zijn werkzaamheden als gemeente secretaris. Een voorstel van de PvdA tot af schaffing kreeg steun van de VVD en de Progressieve Combi natie Alphen. Deze drie partijen hebben samen 15 stemmen in de gemeenteraad. Dé 14 leden van het CDA stemden allen tegen het PvdA-voorstel. Namens het CDA verklaarde SGP- er J. van der Lee jr. dat "tegen" als volgt: "Wie niet voor mij is, is tegen mij. Het ware welzijn - ook van onze gemeente - ligt aan Gods zegen. Dat geeft onmisken baar het ambtsgebed weer". Van der Lee noemde het PvdA-voor stel "God-onterend en verwer pelijk" en deed een beroep op zijn mede-raasleden om het PvdA- voorstel niet te steunen. WD-woordvoerder Rh. den Daas vroeg zich daarentegen af, wat de waarde nog is van een standaard gebed. dat jaar-in-jaar-uit door de voorzitter wordt uitgespro ken, waarbij het gevaar groot is dat men vervalt in ongeinteres- seerdheid. "Wanneer voorstan ders van het ambtsgebed mer ken, dat niet allen zich achter het gebed scharen, tonen zij wijsheid door zelf het achterwege laten er van te bepleiten. Dit uit eerbied voor het gebed", aldus Den Daas. Het raadslid C.Ph. Waagmeester had zich daarvoor in soortgelijke bewoordingen uitgelaten Hij riep daarbij in herinnering dat een voormalig CDA-raadslid in Leiderdorp juist om die reden (het niet serieus nemen van het ambtsgebed door alle raadsle den) zélf met het voorstel was ge komen om het ambtsgebed at te schaffen. BOSKOOP - De toekomst van de in Boskoop verblijvende Tsjech l C.J.K. lijkt al even duister te zijn als zijn verleden. Moet hij terug naar Denemarken, waar hij voortijdig uit de gevangenis is ontstnapt? Wacht hem uitwij- I zing naar zijn geboorteland, waar hem geen prettig leven zal worden geboden, omdat hij het niet eens is met de daar heersen de ideologie? Het zijn vragen waar de meervou dige kamer van de rechtbank in Den Haag zich gisteren niet op de eerste plaats mee bezighield. Aan de orde was dit door de 30- jarige Tsjech zelf toegegeven feit: door het opgeven van een valse naam en van valse per soonsgegevens is hij via het mi nisterie van justitie aan een verblijfsvergunning gekomen. Maar dat was een daad die niet los kan worden gezien van het verleden, zoals dat door de raadsman van de Tsjech, mr. Bakker, werd weergegeven. De beginjaren zeventig. K. is het niet eens met het in Tsjechoslo- wakije heersende systeem en komt in botsing met de autori teiten in zijn geboorteland. Een rechtbank in Praag veroordeelt hem tot drie jaar gevangenis straf. Zonder toestemming weet hij later uit Tsjechoslowakije te ontsnappen, met als gevolg dat hem het Tsjechisch staatsbur gerschap wordt ontnomen. K. vlucht naar Denemarken en in dat land maakt hij een ernstige fout. Hij neemt deel aan een bankoverval. Zijn aandeel daar in is weliswaar niet van grote betekenis - de auto die bij de overval werd gebruikt, was door hem gehuurd - maar zijn straf liegt er niet om: vijf jaar gevangenis, later teruggebracht tot tweeëneenhalf. De Tsjech brengt eén jaar in een isoleercel door en de resterende tijd in een open inrichting. Tijdens zijn ge vangenschap vervult één her- haaldeijk gedane mededeling hem met grote angst: als hij zijn straf heeft uitgezeten, zal Dene marken hem naar Tsjechoslo- wakije uitwijzen. K. besluit daarom, kort voordat zijn straf van tweeëneenhalf jaar erop zit, uit de gevangenis te ontsnappen. Niet zo'n inge wikkelde handeling, omdat hij zelf van de open inrichting een sleutel heeft. Hij vertelt later dat de directeur van de inrich ting - die wist welke dreiging de Tsjech stond te wachten - hem zelfs heeft geholpen bij de ont snapping. K. vlucht naar Nederland. Om hier te mogen blijven, heeft hij een verblijfsvergunning nodig. Bij de behandeling van de aanvraag voor zo'n vergunning zal één on derwerp onverbiddelijk ter sprake komen: heeft K. een cri mineel verleden; is hij voor meer dan een defecte koplamp in aanraking met de politie ge weest? K. heeft redenen (zie bo ven) om die vraag te ontwijken. En hij besluit door het leven te gaan als Karei Lichtenberg, die met de politie nooit van doen heeft gehad. Zo wordt het de ambtenaren van het ministerie van justitie verteld. Het is dan inmiddels 1978. De fraude komt uit, K. heeft de Ne derlandse overheid bedrogen en moet voor de rechter verschij nen. De zaak wordt enige malen uitgesteld, maar gisteren depo neerde de officier van justitie, mr. Dek, zijn eis bij de recht bank: drie maanden gevange nisstraf. Alleen het opgeven van de valse naam en de valse per soonsgegevens worden K. door de officier aangerekend. Niet de andere daden die daarvan mede het gevolg zijn geweest. Want als werkloze krijgt Karei Lich tenberg een uitkering van de so ciale dienst, die, verspreid over 1 een aantal maanden, tot 17.000 gulden oploopt. Steunfraude dus, waarop normaal al drie maanden gevangenis staat. Inmiddels is de Tsjech allang niet meer werkloos. Karei Lichten berg bestaat niet meer. Onder zijn echte naam heeft de Tsjech zich als free-lance tekenaar in Boskoop gevestigd. K. is sinds augustus met een Nederlandse vrouw getrouwd. Zijn raads man vroeg gisteren op techni sche gronden vrijspraak of an ders om een zeer lichte straf. Maar tot welk oordeel de recht bank ook zal komen, daarmee is de kous niet af. Want de informaties die het minis terie van justitie bij Denemar ken heeft ingewonnen naar het verleden van K., hebben een ge volg gehad. Twee dagen geleden heeft Denemarken - blijkens een telegram van Interpol aan het Nederlands ministerie - om uit levering gevraagd van de ont snapte gevangene K. Het resul taat: de Tsjech kreeg van de po litie in Boskoop te horen dat hij in afwachting van het antwoord op het uitleveringsverzoek moest gaan „zitten". Zijn raadsman bracht daartegen gisteren onmiddellijk een pro cedure op gang: volgens hem is er dan wel een telegram van In terpol, maar geen uitleverings verzoek zelf van Denemarken en dus is er geen grond om K. achter slot en grendel te houden. Over het verzoek van mr. Bakker zal de rechtbank zich spoedig uit spreken. Mocht het Deense uitleverings verzoek er zijn of komen, dan wordt de rechtbank vervolgens met de vraag geconfronteerd of K. terug moet naar Denemarken. En met de consequenties die dat weer tot gevolg kan hebben: de Denen wijzen hem uit naar zijn geboorteland. Wat de Tsjech daar te wachten staat, weet niemand. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tél. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord. Sophiastraat 36. tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel 140483. Algemene informatie dag 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma. en vr 14-15, 20-21 uur, wu. 9-10, do 19-20 uur. Tel. 126802 Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren. Noordeindc 2a, klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel 1 M i" Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253 Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur.vnj. 14-16uur,tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Oudwi n.iid Leiden, Rapenburg 48 Soosmiddagen ma., di do., vrij 13-16.30 uur. tel 124252. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557 Help even Help even. Leiderdorp, ook voor /4810357 8 Huize St. Maarten Opvanghuis voor cnsisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. SL Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw ruster E Janssen-Nie- meijer. Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50. tel. 123942. Spreekuur ma en di.. 10-12.30 uur. woe 13.30-16 uur. do. 18.30-20.30 uur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad- Gerecht 10. woe. 17 00-18.00 uur, Noord: Van Hogcn- dorpstraat 36. ma 10 30-11 30 uur, Kuol Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur. Morskwartier, Buurthuis Morskwartier. Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- s tad wijk. Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein- de 2a (voormalig mannecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. De maanden juli en au gustus geopend di. en do. van 18.30-20.30 uur. Vrijwillige hulpverlening Vnjwilligerscentrale Leiden. Lan- gegracht 246a. telefoon 149064 In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25