Mooi maar vermoeiend eten uiM\ Fouten in de tuin herstellen Amerikaans sentiment bij trendgevoelige en A Emancipatie in het luchtruim GOUDEN TAFELBESTEK: Franse SOS-vrouwen eisen wettelijke bescherming SPORT EN SIERAAD L pVrouw en arbeid" is het thema van - em een studie- en congresdag die op 95. zaterdag 20 oktober in het Jaar- beurscongrescentrum in Utrecht wordt gehouden. Organisatoren zijn de Vereniging voor vrou- wenbelangen, de Bond van vrouwen in bedrijf en beroep, en de Vereniging van vrouwen met v academische opleiding. ier^e congresserende vrouwen zullen __f zich verdiepen in de inhoud van het begrip „arbeid" (zowel nu als in de toekomst) en in de overbe kende knelpunten in de relatie vrouw-arbeidsproces: de beperk te en beperkende mogelijkheden voor vrouwen om betaald werk te doen, de traditionele rolverde- W ling, die de deelname aan het ar beidsproces dwars zit, en de ge brekkige en eenzijdige opleiding van veel vrouwen, die het uitoe- jj zo) fenen van een beroep en de daar-1 ghei| bij behorende toekomstmoge- ar 0) lijkheden in de weg staat, and— :ht t De studiedag zal onder meer moe ten leiden tot „het geven van (on gevraagd) advies aan de betref fende beleidsmakers en het hin derlijk volgen van deze beleids makers", mede op basis van de suggesties die op de congresdag naar voren komen. Vooruitlo pend op de studie- en congresdag in oktober zal de Vereniging voor vrouwenbelangen het septem bernummer van haar maandblad „Vrouwen en hun belangen" wij den aan het thema vrouw en ar beid. In dat nummer komen aan de orde de relatie tussen eman- ciptie en arbeid, cijfers over deel name van vrouwen aan het ar beidsproces, mogelijke verande ringen op grond van de EG-richt- lijnen inzake gelijk loon en gelij ke behandeling, anti-discrimina tiewetgeving in Nederland, en specifieke vrouwenproblemen op de arbeidsmarkt. Atoombewapening Van de bijna vierhonderdduizend overlevenden van de atoombom aanval len op de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki, nu 34 jaar geleden, zijn meer dan de helft vrouwen. Vele van deze overlevenden (in Japan worden ze „hibakusha" genoemd) heb ben sinds 1945 gevangen gezeten in een vicieuze cirkel van ziekten, psychologische problemen, dis criminatie en armoede en hebben nooit meer een normaal leven kunnen leiden. Ziekteverschijn selen als huidwoekeringen, kan ker van organen, bloedarmoede en bloedziekten zijn voor hen de erfenis van de augustusdagen van 1945. De overlevenden heb ben zich overal in Japan in actie groepen georganiseerd. Omdat ze zich in deze door mannen gedo mineerde organisaties niet op hun plaats voelden, hebben Ja panse vrouwen aan het eind van de jaren '60 de „Vrouwengroep atoombomslachtoffers in Osaka" opgericht. De Duitse vrouwenkrant Emma beschrijft, bij een grote foto van de groep, de strijd van deze vrouwen, die allemaal „erbij wa ren toen de bom viel" en wereld wijde bekendheid willen geven aan de gruwelijke consequenties die een gebruik van kernwapens voor volgende generaties heeft. Velen van hen hebben baarmoe der- of borstkanker gekregen, of zijn verlaten door hun mannen toen na verloop van jaren de ge volgen van de atoomstraling aan de dag traden. In augustus 1975, precies dertig jaar na het vallen van de bom, stierf in Osaka een jongen van 17 jaar, kind van een overlevende van het bombardement, als „atoom slachtoffer van de tweede genera tie" aan leukemie. Hij was in zijn woonplaats al het achtste kind dat, volgens de medici, gestorven is ten gevolge van radioactieve besmetting, geërfd van ouders die de atoombomontploffing hebben overleefd. Het voorval greep de oprichtsters van de Vrouwengroep atoomb omslachtoffers dusdanig aan, dat een van hen naar Amerika werd afgevaardigd om, met koffers vol verzoekschriften, bij hoge VN- functionarissen en Amerikaanse Congresleden te pleiten voor to tale stopzetting van de atoombe wapening. „Als wij, als vrouwen, niet onze collectieve macht ge bruiken om regeringen te bewer ken, zal ons stilzwijgen het risico op een atoomoorlog vergroten. Nooit mogen er weer slachtoffers vallen zoals wij", zeggen de vrouwen die de atoombom heb ben overleefd. Het detail gaat meer meer meetellen Een golf Amerikaans sentiment heeft de Nederlandse winkels overspoeld. De afgelopen seizoe nen veroverden sweatshirts en joggingpakken de markt en de nylon gaatjeshemden zijn goed koop met balen tegelijk uit de Verenigde Staten geïmporteerd. Nu kondigen de Bijenkorfen hun Amerikaanse werken aan en bij C en A is de wintercollectie duide lijk geïnspireerd op de Ameri kaanse jaren vijftig. Bij C en A is het een keuze gewor den tussen strakke splitrokken, smal toelopende broeken, aange sloten matelpakken en sexy feestjurken, terwijl de teenerklë- ren in degelijke collegestijl zijn. Als tegenhanger zijn er ruimte- Mantels vaartachtige jacks en gewatteer de mantels in glanzende mate rialen zoals lak, leer en poplin. zoen worden donkerrode tinten, allerlei nuances paars, pauwblauw en petrolturkoois en olijfgroen gebruikt naast veel zwart. In de sportieve sector komt okergeel voor naast leger groen en grijs. De wintermode krijgt volgens de C en A-mensen een bijna V-vormig silhouet nu de schouderlijn breed wordt door extra schoudervul lingen en doorgestikte stukken en de kniebedekkende rokken nauw zijn. De bandplooibroeken lopen smal toe, de tailles worden ingesnoerd door forse ceintuurs. Kwaliteit Op weg naar de jaren tachtig is de Nederlandse consument volgens de inkopers van dit bedrijf meer kwaliteitsbewust geworden. Een gevoerde wollen rok wordt snel ler verkocht dan de ongevoerde rok van synthetisch materiaal die een paar tientjes goedkoper is. Het modegevoelige bedrijf heeft hiermee duidelijk rekening ge houden. Er is meer wol verwerkt. Met name de gebreide jurken, vestjes en truien, zachte geruwde materialen, tweed en bouclé, imi tatiebont en jersey worden ge combineerd met blouses van changeant-stoffen Kleuren r Twee pakjes uit de collectie van C en A. Modieuze blikvangers zijn de kopmouwen, applicaties in laken fluweet Als kleuren voor het komende sei- en kleine sjaalkragen. Mantels beleven een come-back. Ze zijn lang en recht met ruim ingezette mouwen en kleine kra gen. Grof gebreide vestjassen zijn terug. Voor de handige zeven achtste en driekwart mantels wordt bij voorkeur bouclé of imi tatiebont gebruikt. De glanzende regenmantels vallen sluik om het lichaam. In de degelijke kin derkleding wordt veel met cor duroy en ribfluweel gewerkt. Details In dit klassieke modebeeld gaat het detail meer meetellen. Kousen, vaak met naad, zijn in de tint van de jurk. Suède pumps idem dito. Kleine dophoedjes bedekken de glad weggetrokken haren. "Wij kunnen alleen maar zorgen dat we bij zijn", zei een woordvoer der van C en A deze week. "Wat de individuele vrouw uit de rek ken haalt valt niet te voorspel- ROELIE MEIJER De Amerikaan Robert E. Bohan, een gepensioneerd kolonel van de lucht macht, heeft het wat moeilijk met de emancipa tie in het luchtruim. Aan de topfiguren van een aan tal belangrijke lucht vaartmaatschappijen in de VS heeft hij onlangs het verzoek gericht voortaan bij de vluchtgegevens van ieder toestel dat de lucht ingaat de volledige namen van de piloten te vermel den. Passagiers die „bang" zijn voor het vlie gen met een toestel met vrouwelijke piloten aan boord, zouden dan kun nen kiezen voor een uit sluitend door mannen bemande cockpit. Zijn argumenten maakten geen indruk bij de betref fende maatschappijen die, volgens een bericht in het feministenblad Ms., op het ogenblik gezamenlijk ruim 80 vrouwelijke pilo ten in dienst hebben. Verwacht wordt dat er over tien jaar meer dan 2000 vrouwelijke piloten zullen vliegen op grote passagierstoestellen en vrachtvliegtuigen. "In West-Europa blijft het waarschijnlijk hoofdzakelijk bij klein goed als gouden theelepel tjes en taartvorkjes. Ik zie hier de mensen nog niet zo gauw een paar miljoen neertellen voor een compleet gouden bestek met borden incluis, aldus sola-direc- teur A. Gerritsen bij de presenta tie op slot Zeist van een geheel gouden bestek waarmee het be drijf orders uit de verenigde Sta ten en het Midden-Oosten hoopt binnen te halen. Niet hoog De verwachtingen over de afzet mogelijkheden in West-Europa van het miljoenen kostende ta felgoud zijn niet zo hoog, omdat men hier liever niet te koop loopt met zijn rijkdom en bang is met zo'n kostbaar bestek voor protse rig te worden uitgemaakt. In het Midden-Oosten steken de olie sjeiks hun rijkdom meestal niet onder stoelen of banken. Export Bij de presentatie lag de 160-delige monstercollectie te pronk waar mee een exportfirma binnenkort de boer op gaat. Hoewel directeur Gerritsen de persvertegenwoor digers voor goudeerlijk versleet werd het bestek niettemin geflankeerd door twee politie agenten. Dat moest van verzeke ringsmaatschappij Lloyd's. De monstercollectie is goed voor 17,2 kilo goud en een verkoop prijs van zo rond de 2,5 miljoen gulden. Een bestek voor twaalf Eten van een gouden bord een duur grapje I eters. De twee borden die bij de collectie horen kosten honderd duizend gulden per stuk. Voor de waarlijk grote eter is er een zogeheten salomoncassette: 103 kilo goud verwerkt in eetgerei voor 36 personen (elk een gouden bord) en bestaande uit 516 delen. Voor al dat goud op tafel ligt heeft men echter eerst wel tussen de zes en negen miljoen gulden op tafel moeten leggen. Er is geen vaste prijs, omdat de goudprijs dagelijks op de Londense markt wordt vastgesteld. Op de "kale goudprijs" komen bovendien nog verzekeringskosten, belas tingen en dergelijke, terwijl de kosten ook omhoog kunnen gaan door smeltverlies en de stijging van de goudkoers. En dan zijn er nog de transportkosten. Een gouden bestekje van zeven mil joen wordt niet maar even met de post verstuurd. Daar komen pantserwagens aan te pas. Eerste Directeur Gerritsen zegt dat zijn bedrijf er als eerste in is geslaagd een procédé te ontwikkelen om uit puur goud en zilver handzaam bestek te maken dat goed hardt. Maar toch niet hard genoeg, want ook bij zo'n kostbaar bestek is niet alles goud wat er blinkt. Al leen de heften van de messen be staan uit goud. Het lemmet dat het eigenlijke snijwerk moet ver richten is van "ordinair" staal. Goud kan men namelijk niet zo haarscherp slijpen. Zwaar Het eten met gouden bestek is vol gens directeur Gerritsen een vrij vermoeiende bezigheid, omdat het goud nogal zwaar is. Het soor telijk gewicht van een gouden le pel is twintig, twee en half keer zo zwaar als van een gewone roest vrij stalen lepel. Een gouden bord weegt anderhalve kilo en ook aan het opdienen van de soep moet niet te licht worden getild, want een soeplepel weegt een pond. Groenblijvende heesters kunnen het best eind september begin oktober worden verplant. In iedere tuin worden fouten gemaakt. Zeker bij het planten van heesters heeft men nogal eens de neiging ze te dicht op elkaar te zetten. Heesters zijn het "geraamte" van de tuin en het is dan ook uiterst belangrijk dat ze op de juiste plaats staan. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan: u moet rekening houden met hoogte, breedte, bloeitijd, kleur, standplaats enz. Kortom, moge lijkheden genoeg om een foutje te maken. En jammer genoeg zijn die fouten niet zo eenvoudig te herstellen. Vaak merkt u ze pas na jaren op en verplanten is dan niet eenvoudig meer. Toch is er met de nodige voorzorg en vooral als u er de tijd voor neemt, een kans dat u ook wat oudere bomen en struiken met succes kunt ver planten. Verplanten We gaan de boom of struik één of twee jaar van tevoren voorberei den op zijn verhuizing. Dit doen we door met een scherpe spade rondom de stam een smalle geul te graven. De beste tijd voor dit karweitje is het vroege voorjaar of het najaar. Zo snijdt u natuur lijk veel wortels af en dat is ook de bedoeling. De afstand tussen de stam en de geul moet zo'n 40 tot 100 cm bedragen, afhankelijk van de grootte van de boom of struik. Nu kan hij in het komende jaar in de vore nieuwe haarwortels gaan vormen. Om dat proces te helpen, vult u de vore met een mengsel van bladaarde en turfmolm. Zo ontstaat een mooie kluit en is de kans groot dat de struik de hele operatie zal doorstaan. Het volgend jaar in de herfst kan de struik worden uitgegraven. Langs de buitenkant van de vore en van onderen steekt u de kluit voorzichtig los. Nu is het zaak de kluit goed bij elkaar te houden. Daarom proberen we eerst om hem nu heelhuids in een kist of doos te krijgen of we pakken hem zorgvuldig in een juten lap of een stuk plastic. Zorg ervoor dat de haarwortels in ieder geval niet afbreken. Pas dan gaan we de struik vervoeren naar de be stemde plaats. Planten en planttijd Op de nieuwe plaats hebben we inmiddels een ruim plantgat klaar gemaakt. Zorg er vooral voor dat de ondergrond goed losgemaakt is en dat de wortels goed uitgespreid kunnen worden. Plaats de kluit dan in het plantgat en verwijder het plastic of jute. Nu kan het gat worden gevuld met de aarde, waardoor u eventueel nog compost of oude stalmest mengt. Tot slot maakt u de aarde goed nat door en paar emmers water toe te voegen en stampt u de aarde (of liever: modder) goed aan. Voorlopig blijft u de struik nog regelmatig water geven. Tevens is het verstandig de kroon nu ook wat in te snoeien. Zo hoeft u de wortelkluit in het voorjaar minder te "verzorgen" en zal de struik makkelijker op gang komen. Het overzetten van bladverliezende heesters moet gebeuren in de rustperiode, dus als alle blad van de stru ik af is. Dit betekent dat u van oktober tot april zo'n beetje kunt planten, mits het niet vriest. Groenblijvende heesters en coniferen verplant u in augustus- september. Dan hebben ze nog tijd om voor de winter weer aan te slaan. Deze moeten immers ook in de winter de kroon van vol doende vocht voorzien. „SOS-Femmes" heten in Frankrijk de in diverse steden gevestigde opvangcentra waar mishandelde vrouwen met hun kinderen te recht kunnen. Enkele maanden geleden kwam een van deze cen tra in de publiciteit doordat een man wist binnen te dringen in het huis waar zijn vrouw met haar zoontje onderdak had gevonden na haar vlucht uit de echtelijke woning. De man nam het kind Een aantal takken van sport is momenteel terug te vinden in de sieraad- mode. Miniatuur-racefïetsjes kunnen, in goud of zilver, aan een halsket ting worden gehangen. Er zijn ook hockeysticks, tennisrackets en aan de watersport ontleende voorwerpjes, in goud of zilver uitgevoerd als be- delhangers voor een armband, en paardehoofdjes van edelmetaal, als bedeltje of als dasspeld. Variaties op de ouderwetse gouden „clip" worden, vaak in combinatie met bijbehorende kettingen, oorhangers of armbanden, op i houders, mouwen of décolletés van de kleding vastgestoken Om de punten an een sjaal in bedwang te houden schijnt een kleine zilveren servetring goed bruikbaar te zijn (tips ontleend aan het vakblad Edelmetaal i Mede naar aanleiding van deze ge beurtenis willen de SOS-centra zich verenigen in een organisatie die sterk kan staan bij het pleiten voor een wettelijke regeling waarbij de bescherming van de toevluchtsoorden voor vrouwen wordt gegarandeerd. Volgens de SOS-vrouwen moeten mishan delde vrouwen die een echt scheiding proberen te krijgen meer dan eens voor de tweede keer op de vlucht doordat in het kader van de echtscheidings pro cedure het adres van het opvang centrum wordt „doorgespeeld" aan de man. „Terwijl het geweld van hem uitgaat, lijkt het er veel op dat alleen de man en vader als volwaardig individu wordt be handeld". aldus in het maandblad Marie-Claire de ver bolgen woordvoerdsters van een der opvangcentra.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23