Steeds meer federaties J^J, Meubelfabriek Oisterwijk emnnama Beraad Leidse I ekklesia _over toetreding tot iBasisbeweging GEHELE DAG GEOPEND Mogen we even een eind maken aan een misverstand? Dat massief eiken meubelen kolossaal zouden zijn. 1 Egsns Hervormde en gereformeerde synodes bepraten Samen op weg Gert en Hermien op Maranatha-avond in de Zuiderkerk Voorstel in vacature dr. Strijd toonaangevend in eiken VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 (Van onze correspondent) UTRECHT - In 1969 drongen hervormde en gere formeerde jongeren er bij hun synodes op aan, binnen tien jaar een samengaan van de beide kerken te bewerken. Sindsdien hebben wij na de beroering van de jaren zestig de matheid van de jaren zeventig gekregen. Het ideaal van de jongeren is niet bereikt. Toch zijn er inmiddels honderd plaatsen in ons land waar her vormden en gereformeerden el kaar hebben gevonden in een volledige federatie. Dat is een oe cumenisch feit van niet te onder schatten betekenis. Op 11 en 12 oktober komen de hervormde en gereformeerde synode voor de derde keer in een gemeenschap pelijke zitting bijeen om de stand van zaken in de "Samen-op- weg"-ontwikkeling op te r In een toelichting op deze "Combi synode", deze week in Utrecht, zei dominee D. N. Wouters uit Amsterdam, voorzitter van de commissie "Samen op weg" van beide kerken, dat de hervormd- gereformeerde samenwerking in een stadium is gekomen dat vrijblijvendheid niet meer mo gelijk is. Sinds de eerste combi synode (1973) hebben de vier werkgroepen van de commissie veel werk verricht. Dat betrof de samenwerking op het plaatselij ke vlak, het formuleren van "kernen van belijden", het rege len van kerkordelijke zaken en het doordenken van kwesties rond organisatie en financiën De samenwerking voltrekt zich op het ogenblik op drie niveaus: het plaatselijke, het landelijke en sinds kort ook het regionale (classicale) verband. In verschei dene delen van het land wordt gewerkt aan het gelijktrekken van regionale grenzen. Uit nood geboren Dominee B. J. Aalbers te Geldrop. die is vrijgesteld om de gerefor meerd-hervormde samenwer king te begeleiden, zei dat "Sa men op weg" vooral resultaat heeft in nieuwe stadswijken en in snel ontvolkende delen van het platteland. Voor een deel is dat toe te schrijven aan, wat hij noemde, "verlegen- heidsoecumene"; die wordt als het ware "uit nood" geboren Belangrijker is dat de toenade ring lukt waar kerkmensen zijn losgeraakt uit hun traditionele patroon en waar christenen zich zien gesteld voor samenlevings- vragen. Dat laatste is bijvoor beeld het geval in de ontvolkende binnensteden. Een probleem bij "Samen op weg" is de afwezigheid van de her vormde "vleugels", de gerefor- meerde-bonders en de vrijzinni gen. Dat de jeugd niet meer zo warm loopt VQor de oecumene, wijt Aalbers aan het veel wijdere probleem van de lauwheid onder de jeugd ten aanzien van de ge hele kerk. In de gezamenlijke zitting van ok tober zal het vooral gaan om het scheppen van voorwaarden die een verdere groei van "Samen op weg" mogelijk maken. De reeds bestaande federaties hebben de synodes gevraagd om een duide lijke stimulans van bovenaf. LEIDEN - "Een boeiende avond met sprankelende zang en muziek en een dynamische prediking". Zo kondigt de Stichting Evan gelisatie Agape te Zwolle, op een wat gezwollen manier, de zang- en evangelisatie-avond aan die op woensdag 10 okto ber om 8 uur in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg - toegang vrij - wordt gehou den. Trekpleister is het be kende duo Gert en Hermien Timmerman. Zij treden voor het eerst in Leiden op sinds hun radikale keuze voor Je zus Christus en de daarop geïnspireerde omzetting van hun repertoire. Verder komt de zangeres Es ther Tims naar Leiden met haar begeleidingsgroep "Ge nesis". Dominee Joop Malgo van de Vrije Baptisten Ge meente in Hengelo, uit Lei den afkomstig, zal die avond spreken over "Gods stem in het wereldgebeuren". Dit gaat te ver. Onder deze kreet roept de in Laren (Noordholland) gevestigde stichting "Geen kerk- geld voor geweld" op bij kerke raden te protesteren tegen de re cente gift van de Wereldraad van Kerken aan het Patriottisch Front in Rhodesië. "Ondanks het wereldwijde verzet tegen giften van de Wereldraad aan verschil lende terreurorganisaties in Zui delijk Afrika heeft de raad wéér 70.000 aan dit front geschon ken, nu om het geld te gebruiken voor de onkosten tijdens de con ferentie in Londen" Omdat twaalf man per delegatie volledig gast van de Britse rege ring zijn, beschouwt de stichting dit motief voor de gift als "valse voorlichting" "Geen kerkgeld voor geweld" vraagt de kerkle den, bij hun kerkeraden ook te rugtrekking uit de "links verpoli tiekte Wereldraad van Kerken" te Mensen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Nieuw-en Sint Joosland - Ritthem (Zeeland) H.E. Vermeulen Echteld (Geld.); aangenomen naar Nijmegen R. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Middelburg J. Karens Opheusden. Zondag om half 3 doet dr. W. van der Zwaan (Leiden) in de gere formeerde kerk te Woubrugge in trede als part-time-predikant. Ds. H. Hortensius te Leiden zal hem bevestigen. Ds. H. Visser hoopt op 21 oktober afscheid te nemen van de her vormde gemeente te Nieuwe Tonge om op 4 november intrede te doen te Katwijk aan Zee (vaca- ture-Hovius). Zijn zoon, ds. A. Visser te Nieuwland, zal hem be vestigen. Priester. Bisschop Simonis zal morgen om half 11 in de Lauren- tiuskerk aan de Mathenesserlaan in Rotterdam Jan Hendriks tot priester wijden. Hendriks is sinds een jaar werkzaam in de Leidse Petrus-parochie, waar hij zon dagmorgen om half 11 zijn eerste plechtige heilige mis zal opdra gen. Na de eucharistieviering, waaraan het dames- en heren- koor van de parochie mee werkt, is er in de pastorie aan de Lo- rentzkade gelegenheid de jonge priester geluk te wensen. De dag wordt besloten met een plechtig danklof om 6 uur 's avonds. In de parochiekerk te Leidschen- dam, waar Jan Hendriks vandaan komt. zal hij op zondag 7 oktober om half 10 een eerste heilige mis opdragen. Geknakt Plant. De grote plant die in de gereformeerde kerk te Nieuwkoop naast de preekstoel stond is, on danks de steun van stokken en touwen, reddeloos geknakt. De plaatselijke predikant wil die le ge plek graag weer gevuld zien. Hij heeft een beroep gedaan op mensen die een niet al te moeilijk te verzorgen plant bezitten die zachtjes aan de huiskamer is ont groeid. De familie Kat (3249) zit al aan de telefoon Abortus. Zondag worden in alle rooms-katholieke kerken van West-Duitsland exemplaren uit gereikt van een verklaring waarin de bisschoppen zich scherp ke ren tegen de gewijzigde abortus wetgeving. Zij wijzen vooral de bepalingen van de "sociale indi catie" voor abortus af, omdat, zo schrijven zij, daarmee op grote schaal de hand wordt gelicht. De bisschoppen constateren een duidelijke stijging van de zwan gerschapsonderbrekingen. Zij vragen hun gelovigen zich bij de "beweging voor het leven" aan te sluiten. Boodschap "Enkele keren per week reist dit team door het land om in kerken en schouwburgen de Maranatha-boodschap Je zus komt! te verkondigen", vertelde Hans Tims van de Zwolse "Agape-bijbelsjop" ons. Over zijn vrouw Esther deelde hij mee dat zij in Indo nesië is geboren, op 19-jarige leeftijd tot het geloof in Chris tus kwam en nu vier lang speelplaten met evangelische teksten op haar naam heeft staan plus een cassette spe ciaal voor het buitenland. Met Gert en Hermien Timmer man maakte Esther de elpee "Als de ranken van de wijn stok". Haar groep "Genesis" bestaat uit vier man: drums, gitaar, bas en piano. Esther en Hans Tims leiden samen de Stichting Evangelisatie Aga pe, waarvan de "bijbelsjop" in Zwolle een onderdeel is. Morgen, zaterdag 29 september, houdt de stichting in de Bui tensociëteit aan de Stations weg te Zwolle een landelijke "Maranatha-ontmoetings- dag" met als thema: "Jezus* komst voor de gemeente en voor Israël". LEIDEN - De Leidse studente- nekklesia zal zich in dit studie jaar onder meer bezig houden met de belangrijke vraag of zij zich officieel zal aansluiten bij de beweging van basisgroepen en kritische gemeenten in Ne derland. Er worden groepen ge vormd om een beslissing hier over grondig voor te bereiden. Ook staat een "breed beraad" op de agenda. Men meent dat de discussie alleen zinnig kan wor den gevoerd als zoveel mogelijk betrokkenen - studenten én niet-studenten - hieraan deel- A1 in maart van dit jaar werd met ruim honderd deelnemers een eerste "breed beraad" gehouden, met name over het beleidsstuk "Visie en program" van de Ne derlandse Basisbeweging. On danks en dankzij veel kritiek kon men zich toen in meerderheid met de grote lijnen in het eerste hoofdstuk van dit program ver enigen, waarbij tevens werd be sloten het gesprek daarover voort te zetten. Behalve het stuk "Visie en pro gram" en een mogelijke toetre ding tot de Basisbeweging zullen op het volgende beraad ook de consequenties van een aanslui ting bij deze beweging voor de ekklesia als geheel en haar leden persoonlijk ter sprake komen Maar eerst zal men elke maand - of vaker, als dat nodig mocht zijn - in kleine groepen zich hierop bezinnen. Daar wordt dieper in gegaan op wat de Basisbeweging beoogt. Men zal ook de vraag on der ogen zien in hoeverre de ekklesia al basisbeweging is en tot welke veranderingen ekklesia en basisbeweging in staat zijn. Gedacht wordt aan zeven groe pen, vier in de regio en drie in Leiden, elk bestaande uit tien tot vijftien deelnemers. De bezoekers van de Leidse ekkle sia is dringend gevraagd aan deze gesprekken deel te nemen, om dat "basisbeweging worden en zijn" geen zaak is van de pastores of een kleine groep geïnteres seerden, maar van allen. In het pas verschenen nummer van het informatieblad van de ekklesia, dat van deze ontwikkeling bin nen de "studentengemeente" melding maakt, komt een invul- strookje voor om zich voor deel neming aan het beraad op te ge- ADVERTENTIE RECTIFICATIE In onze ruil-in, rij-weg show-advertentie van woensdag 26 september is helaas een foutje geslopen. Ons bedrijf is namelijk wel op za terdag 29 september de AUTOMOBIELBEDRIJF HUISMAN - LEIDEN B.V. Leiden, Levendaal 80, tel. 071-144345. ADVERTENTIE Het bestuur van de faculteit der godgeleerdheid van de Amster damse universiteit heeft zich rechtstreeks tot de synode van de Hervormde kerk gericht om te komen tot een gezamenlijke voordracht in de nu al jaren sle pende vacature prof dr. K. Strijd. Het is regel dat de benoemings van de faculteit en de Theologische Weten schappelijk Onderwijs (een ad viescommissie van de kerk) voor de benoeming van hervormde kerkelijke hoogleraren tot een eensluidende voordracht probe ren te komen. Als die overeen stemming er is, wordt de voor dracht aan de synode en aan de faculteitsraad voorgelegd. Prof. Strijd, die hoogeleraar was in de bijbelse godgeleerheid, de christelijke zedekunde, de prak tische godgeleerdheid en het hervormde kerkrecht, is al in sep tember 1976 met pensioen ge gaan. De twee kandidaten voor zijn opvolging, met wie de be noemingscommissie naar voren kwam, dr. G.H. ter Schegget en dr. N.T. Bakker, bleken voor de commissie Theologisch Weten schappelijk Onderwijs niet aan vaardbaar te zijn. Als reactie op een besluit van de benoemings commissie om de Utrechtse hoogleraar J.M. Hasselaar als op volger voor te dragen traden de beide kandidaten terug. De weigering van Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs zette echter bij de fa culteitsraad zoveel kwaad bloed dat deze besloot dat pas over de derde kandidaat met de commis sie mocht worden onderhandeld als deze haar argumenten voor afwijzing van de eerste twee kan didaten had bekendgemaakt. De faculteitsraad heeft de c sie TWO nu gepasseerd. De be noemingscommissie is gevraagd, voor het voorstel dat tot een voordracht moet leiden de nodi ge stukken te maken. Het facul teitsbestuur kreeg van de facul teitsraad de opdracht een "com missie van wijzen" in te stellen die een herziening van de ge dragslijn bij de benoeming van kerkelijke hoogleraren moet voorbereiden. Prof. Hasselaar wilde zich er niet over uitlaten of hij nog kandidaat is voor de opvolging van prof. Strijd. Ds. G. Spilt, voorzitter van de synode, zei te hopen dat dit voorstel van het faculteitsbe stuur een oplossing mag geven in deze slepende kwestie. ASSIHF EIKEN' meubelen brengen veel sfeer in huis. Ze geven warmte, een gevoel van geborgen-zijn en ze ademen iets van onver gankelijkheid en goed-door-alle tijden-heen. Zéker de meubelen Meubelfabriek Oisterwijk. Maar daar staan dan ook meubelmakers achter, die elk stuk hout door hun handen hebben laten gaan... elk deel hebbengekeurc samengaan met de rest. Tja, hoorden we vorige weck een mevrouw in een van onze toonzalen. tja, je moet er wel een zaal van 'n kamer voor hebben... voor zo'n robuust meubel. En dat nu willen wij graag even rechtzetten. De maatlat erbij dus Laten we 's kijken naar een veelgevraagd hoofdstuk uit onze collectie. De kasten. We maken ze met dichte deuren, glasdeuren en open. X^e hebben tusscnkastjcs op halve breedte, hoekkasten, iressoirs, ladenkastjes. Als u nu zo'n eiken woon- vand voor boeken, dierbare dingetjes, servies en glaswerk gaat meten, ontdekt u geen maatverschil met een willekeurige wandcombinatie. Allebei maar 30 centimeter diep! Alleen: geloogd massief eiken maakt 'n zo veel forsere indruk 't Is üw maat u wilt investeren in één van onze massief eiken bankstellen, dan hoeft u echt niet te Het tijdloze geheim van goed gemaakte massief eiken leefmeubelen. Voor alle zekerheid Dit zijn meubelen met een hart U gaat er uw huis veel warmer mee beleven. En met dc jaren worden ze alleen maar mooier. Da's een ding dat zeker is. En als bijkomende zekerheid geven we u 12 jaar schriftelijke garantie op hout en constructie. Terwijl ons brandmerk nog 's extra bevestigtdat we altijd vakwerk blijven instaan. muur uit te breken. Want onze driezitters blijv de meeste gevallen ónder de 2 meter breedte. Het gezichtsbedrog zit 'm in de dikte van massief eikehout Waardoor de bank groter oogt dan u gewend bent, maar 't niet is. En laten we eerlijk zijn: juist dat dikke, eerlijke hout geeft dat stille gevoel van warmte, van gastvrijheid, van je-beschermd-weten-in- je-eigen-burcht. Dus? Kom kijken en melen. En kom het nieuwe cike-woonbock vol kleurenfoto's halen, dat voor u klaar ligt. Tot gauw! I Berkcl (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21