HOLLINK: ZEI TEGEN MIJ: PAK DIE "Na Aiax en Everton staat F evenoord-team vast Cruijff: geen diploma's André Stafleu over wissels: DE SLEUTELS 1 - DORR 1 IIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 DORDRECHT (ANP) - Het eni ge nieuws op de persconfe rentie over de tournee door Nederland van de Los Ange les Aztecs was de absentie van coach Rinus Michels. Johan Cruijff was er wel en hij was bereid enige vragen te beantwoorden. Zit er voor een topvoetballer als Cruijff bevrediging in wedstrijden tegen Steen- wijk en Middelburg? Cruijff: "Als ik alleen als topvoetbal- Ier bezig was zou ik zeggen: nee. Maar ik ben ook met he le andere dingen bezig bij Aztecs. Ik draag het mijne bij in de opbouw van het voet bal in de Verenigde Staten. Ik werk veel met jeugd. Az tecs heeft een aantal jonge spelers meegenomen naar Europa om ervaring op te doen. Zeker in dat kader ko men de wedstrijden tegen Steenwijk en Middelburg uitstekend van pas. Cruijff als jeugdtrainer? Cruijff: "Ik speel nog voetbal op een behoorlijk i de Aztecs-toer door Nederland, Nico de Vries. "Ik Aztecs zou in Nederland heus niet zo'n slechte eredivisie- ploeg zijn. Tijdens deze tournee spelen we ook nog tegen DS'79, FC Utrecht, FC Den Bosch en MW, Na Ne derland gaan we ook nog naar Engeland. Dit jaar ben ik bij Aztecs gaan voetbal len, omdat ik er weer zin in had. Het niveau maakt me niet zo veel uit. Ik had aan biedingen genoeg. Spanje, Nederland, noem maar op. Amerika stond me wel aan en ik moet zeggen het bevalt me uitstekend in Califor- nië". De 32-jarige Cruijff speelt in elk geval nog één seizoen bij Aztecs in de Noordameri- kaanse voetbalcompetitie waarin hij dit jaar tot meest waardevolle speler werd uitgeroepen. Wat daarna ge beurt weet hij nog niet. In afwachting heeft hij een soort jeugdplan ontwikkeld. In Dordrecht sprak hij er met veel enthousiasme over. Waarom wel in de Verenigde Staten en niet in Nederland? Cruijff in eerste instantie: "Laat ik daar maar geen antwoord op geven". En La ter: "Ik heb geen diploma's nodig in de Verenigde Staten om te doen wat me voor ogen staat. In Nederland zou ik twee jaar moeten studeren voor ik iets kan doen en dan ook nog in een situatie, die totaal verschilt met de Ame rikaanse". ENSCHEDE (ANP) - De Griekse middenmoter Panionios heeft een einde gemaakt aan de verbintenis van Anton "Spitz" Kohn bij FC Twente, een samengaan dat bij het in leven roepen van de stichting in 1965 van kracht werd. Spitz Kohn was speler, assistent-trainer (naast Kees Rij vers) en sinds 1972 hoofdtrainer. Panionios won het Eu ropese bekertreffen, vorige week woensdag, zonder te schitteren met 4-0 en zaaide grote paniek in alle geledin gen van de voetbalstichting. Precies een week later stond Kohn op straat. FC Twente en Kohn gingen als vrienden uit elkaar. Met een contract tot voorlopig juli 1980 werd Hennie Hollink (46), de laatste drie jaar trainer bij He racles, zijn opvolger. "Na het echec in Athene heeft het bestuur van FC Twente met Spitz Kohn een gesprek gehad", zei voorzitter Ferry Fransen gister morgen tijdens een chaotische persconferentie. "In dat gesprek tOTTERDAM - In een gesprek tussen de technische staf en de spelers is de afgelopen week het totale beleid bij Feijenoord onder de loep genomen. Naar aanleiding van de kritiek op de voortdurende „wissel-werking" binnen het elftal, is doorgesproken hoe het nu verder moet met de samenstelling van het Rotterdamse team. De voetballers zelf hebben manager Stephan en trainer Jezek er daarbij op gewezen dat het misschien maar beter is om met een „vast" elftal te gaan werken. „Om de wrevel en het gemor bij steeds andere spelers te voorko men", aldus André Stafleu, een van de vele mannen die pendel diensten moest onderhouden tussen de bank en het veld. „De genen die er dan niet bij zijn, kunnen daaruit hun conclusies trekken". Vlak voor de competitietopper te gen Ajax en de UEFA-Cupreturn tegen Everton (op 3 oktober in Liverpool), hebben de werkne mers hun leiders op die manier de weg willen wijzen naar de oplos sing van het dilemma dat zich heeft aangediend in de Rotter damse Kuip. Trainer Jezek be schikt daar over een brede selec tie van vrijwel gelijkwaardigen, die zich bijna allemaal te goed achten voor de reservebank. Desondanks moet de Tsjech we kelijks zijn keus bepalen, waarbij hij de opstelling vaak laat afhan gen van de tactiek. Niveau Mede omdat zijn team bij lange na nog niet het niveau heeft bereikt van het vorige seizoen, probeert Jezek het elke keer opnieuw met andere spelers, waardoor gere nommeerde krachten werden te rugverwezen naar de reserve bank. René Notten, Roger Al- bertsen, André Stafleu, Wim van Til en Jan Peters moesten die weg al gaan, maar kwamen terug omdat de menselijke trainer Je zek bewust „schippert" met de si tuatie. Hij wil de veel geroemde goede sfeer handhaven en suste i het persoonlijke gemor en de in- dividuele onvrede door het slui ten van compromissen, waardoor het elftal voortdurend door el kaar wordt geschud. En dat is ui- I teraard niet bevordelijk voor de prestaties op het veld, zoals in de ze dagen duidelijk blijkt Omdat de eenheid ontbreekt, kan Feijenoord geen echt collectief meer zijn. Het vaak zo attractieve werkvoetbal van het vorig sei zoen ontbreekt, evenals de rust, de creativiteit en de beheersing. Feijenoord lijkt bovendien veel meer op intimidatie te spelen. André Stafleu wijt het allemaal aan de voortdurende vervangin gen. Hoewel hij begrip heeft voor die handelwijze van Jezek. Democratisch „Jezek probeert de situatie te de mocratisch op te lossen door het iedereen naar de zin te maken. Dat heeft z'n voordelen, maar ook z'n nadelen. Het leidt tot voor spelbaar voetbal van het elftal en tot teleurstelling bij de spelers persoonlijk. Dat heb ik zelf ook meegemaakt. Ik speelde toch vrij redelijk tegen Den Haag en ik re kende dan ook op een plaats in de basis tegen Sparta" „Als je er dan ineens naast staat, is dat voor jezelf bepaald niet „tof' In het gesprek met de leiding is dat ook duidelijk naar voren ge komen en daarin kwam ook het aankoopbeleid ter sprake. We konden ons best voorstellen dat Jezek zich wilde indekken tegen zulke blessuregevallen als in het vorige seizoen, maar hij heeft nu gewoon de pech dat vrijwel ie dereen fit is. Dat maakt het des te moeilijker. En het frustrerende is datje ook als je lekker speelt, nog de kans loopt uit de basis te wor den gehouden. Vanwege de tac tiek...". Het overkwam ook Stafleu on langs, reden waarom de 24-jarige verdediger-middenvelder zich danig opwond. Na vier jaar Feij enoord had de oud-speler van het Leidschendamse RKAVV meer verwacht. Iets wat hij, na zijn goede spel in de tweede Rotter damse derby bij Excelsior, ook duidelijk liet doorschemeren aan Jezek. In een gesprek liet de oe- fenmeester Stafleu daarop weten dat hij hem wel bruikbaar vond Garanties kon Jezek hem echter niet bieden, zodat Stafleu nog in onzekerheid verkeert of hij ook tijdens Feijenoord-Ajax zijn op wachting zal kunnen maken. Middenveld „Dat zal er nog om hangen. Omdat Nielsen wel weer terug zal zijn als laatste man, zal het gaan tussen Albertsen, Notten en mij, want vooral op het middenveld spitst het probleem zich toe. Anders dan vorig seizoen, toen Jansen, Van Til en ik precies wisten waar we aan toe waren, is daarop nu steeds een andere taakverdeling. Daardoor ook is het evenwicht tussen de kracht, waarop we al tijd al speelden, en de souplesse zoek geraakt. Vorig seizoen vie len onze overtredingen veel min der op doordat er zoveel andere actie was; in deze situatie gaan de overtredingen als actie opval len". In Everton ontmoette Feijenoord kwamen we tot de conclusie dat het voor beide partijen beter was om uit elkaar te gaan. Kohn vond dat ook. Vanuit die conclusie hebben we zo snel mogelijk ge reageerd en Hollink als zijn op volger aangesteld. Wij hopen met hem als verantwoordelijke tech nische man spoedig weer aan de top van de eredivisie mee te draaien. Onze wens is een plaats in het UEFA-bekertoernooi van volgend seizoen en we hebben nog een stille hoop op een won der in de return tegen Panio- Fideel Hennie Hollink zei daar alles voor te willen doen. "Met Spitz heb ik uitgebreid gesproken over de technische gang van zaken bij Twente. Hij is een fidele vent. Hij zei tegen mij: "Pak die baan. Bo vendien stelde hij een uitgebreid rapport samen over die Griekse club". FC Twente stelt veel vertrouwen in Hollink, ondanks het feit dat hij nauwelijks enige ervaring heeft in de eredivisie en zelfs helemaal geen in het Europees voetbal. Hollink startte zijn trainersloop baan bij Eindhoven en werkte vervolgens bij HVC alvorens Ro- da JC hem na het plotselinge overlijden van Jacques Koole strikte om de ploeg naar de top van de eredivisie te leiden. Leiden werd lijden. In de tweede helft van het eerste seizoen zette Roda JC Hollink aan de kant ten faveure van de Duitser Pliska, een zestiger onder wiens leiding het eredivisieschap op het nip pertje behouden bleef. Roda JC trok Bert Jacobs aan en Hollink ging na een kort avontuur bij Ra cing Strasbourg in Frankrijk werken bij Heracles, dat op de rand van een bankroet stond. In Almelo verrichtte Holling goed werk. Heracles, een club die aar dige resultaten boekte in de eer ste divisie en af en toe een (mis lukte) gooi deed naar een perio- detitel. De successen van He racles waren voor een fors deel gebaseerd op de samenwerking met FC Twente, dat graag spelers naar de "dependance" afschoof. Door die samenwerking ontstond er een nauw contact tussen be stuur en trainers. "Ik ken FC Twente dan ook vrij goed", zei Hollink op de persconferentie nadat hij vluchtig kennis had gemaakt met de spelers. Fransen haastte zich te zeggen dat bewust voor Hollink was gekozen. "Er was nog een kandidaat. Die naam geven we niet vrij. Hollink was voor ons de meest voor de hand liggende". Verslagen wat dat betreft zichzelf in over treffende trap („Want zij kletsten er nog veel meer in"), maar in de resultaten had dat nog geen al te nadelige gevolgen. Exact een jaar nu zijn de Jezek-jonkies ongesla gen in de competitie. „En bang hoeven we ook nu nog niet te zijn", weet full-prof Stafleu. „Niet voor Ajax, niet voor Everton, want als het in Liverpool draait, kunnen we het best redden" Kwalitatief „Ook zaterdagavond, ja. Ajax mag kwalitatief dan een beter elftal hebben, wij hadden altijd een veel beter collectief. Dat is tot op heden iets minder, maar voor zo'n wedstrijd hoefje geen enkele speler te motiveren. Ik vind ook dat een echte prof er juist in die wedstrijden moet zijn. Dan moet je laten zien dat je een topper bent. Je mag in andere wedstrij den best wat terugvallen, maar niet in die partijen. Gebeurt dat wel, dan ben je nog niet echt groot. Daarom is AZ wel een goe de ploeg, maar nog geen echte topper; daarom is Van der Kuy- len ook nooit de echte vedette geworden. Wij waren er vorig sei zoen wel met die 0-0 van de uit wedstrijd en die 1-1 thuis. En dit jaar zullen we na Ajax en Everton ook direct weten waar we staan. Dan hebben we volgens mij ook gelijk een vast elftal. Gaat het goed, dan laat jezek het team van die wedstrijden staan; gaat het fout dan gaat het mes er echt rigo- PAUL DE TOMBE De trainerswisseling werd door de spelersgroep niet met gejuich ontvangen. Er heerste in het spelershome van het Diekman- stadion zelfs een verslagen stemming. Kohn was voor de meesten niet alleen de trainer. maar vooral een vriend. Epi Drost becommentarieerde de trainers wisseling met "Hoe moeten wy er nu over oordelen? Het was een besluit van het bestuur. Of dat een goed was moet straks tijdens de wedstrijden blijken". Het bestuur van FC Twente heeft aangaande het ontslag van Kohn de contractuele opzegtermijn in acht genomen. "We gaan in goede verstandhouding uit elkaar. We achten Kohn zeer hoog en zullen hem tot 31 december doorbeta len. Kohn blijft altijd welkom bij ons", aldus Fransen. Fransen weigerde op de persconfe rentie van "paniekvoetbal" te spreken. Ook wilde hij niet door van trainer te wisselen een scho keffect bewerkstellingen. De vernietigende slag, die Panionios vorige week in Athene toebracht, heeft de zorgen en problemen in een stroomversnelling gebracht. Alles begon vorig seizoen al toen FC Twente de "vaste" plaats in de top vier van de eredivisie met een verouderde en vastgeroeste groep verloor en slechts via een finaleplaats in het bekertoernooi Europees voetbal kon redden. Verlof Kohn raakte de greep op zijn groep kwijt. FC Twente stuurde hem gedurende het seizoen een paar weken met verlof, vooral om zijn privémoeilijkheden op te lossen. Aan het einde van de competitie kreeg hij opdracht het elftal te verjongen. Kila, Jol, van Stave ren en Zondervan werden als versterking aangetrokken. In de aanzet van de nieuwe compe titie vielen de resultaten echter tegen. PSV won met 7-1, tien da gen voor het drama van Athene. Voor die tijd rommelde het al in de Twentse gelederen. Een alle daags verschijnsel waarby resul taten uitblijven. In het gesprek met het bestuur gaf Kohn te ken nen aan rust toe te zijn. "We kunnen het ons niet permitte ren de trainer twee of drie maan den op vakantie te sturen", zei Fransen. "Kohn gaf zelf toe dat er iets moest gebeuren. Dat hebben we nu gedaan. We hopen dat het snel klikt tussen Hollink en de spelersgroep". Daar mogen vraagtekens bij gezet worden. Binnen de spelersgroep is een hoop te doen. Vooral na de gebeurtenissen van gisteren. De spelers lazen in de krant dat Kohn zou verdwijnen voor het bestuur het hem officieel mee deelde. Niettemin ging Hollink - die overigens zondag nog He racles bij Veendam coacht na zijn debuut zaterdag bij Twente tegen Sparta donderdagmiddag en thousiast aan het trainen bij zyn nieuwe club in de eredivisie. Hollink: "In Twente zegt men wel eens buigen of barsten. Twente is wel gebogen maar nog niet ge- ADVERTENTIE Zaterdag 29 september voetbalwedstrijd K.N.V.B. 4e klas, sportpark de Vliet Aanvang 15.00 uur GOEDHART VASTGOED VOOR BETAALBARE WONINGEN BAL L\&r \£x£ JE VCET&J ÓP &J $ï#/£r

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17