r .Ji'"' .,11111"'' Lino Ventura subliem in kafka-achtig surrealisme Is City on Fire nu een -fi h" rampenfilm of een ramp? Dracula niet naar k Roemenië .uil VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 "From Hell": wei ni ir verrassingen Anno 1979 een film over de Tweede Wereldoorlog. Dat is eigenlijk bij voorbaat al een moeilijke zaak. We hebben immers zo langza merhand al heel wat onderdelen van deze donkere jaren uitge breid op het witte doek gehad. Zowel het oorlogtechnisch- als het meer menselijke aspect zijn reeds ruimschoots aan de (film) orde geweest. Regisseur Edmon- do Amati vond het echter blijk baar nog lang niet voldoende, en voegde 'From Hell to Victory' aan de niet onaanzienlijke reeks oor logsfilms toe. Het (voor de hand liggende) verhaal start in het nog vreedzame Parijs 1939, vlak voor de Duitse inval in Polen. Een zeer internationaal gezelschap, be staande uit een Frans ex-legio nair (een rol van George Hamil ton), een Amerikaanse veertiger, een Engelsman, een ambitieuze Een verhaal van dertien Duitser, een Amerikaans journa list, en een Franse schone (Anne Duperey), besluit elkaar in de komende jaren toch vooral niet uit het oog te verliezen. Dit ge beurt natuurlijk wel, want een ie der raakt op zijn manier betrok ken in de oorlog. Dat volgen we 1 allemaal op de voet, doch er in een cioziin wordt ons ook niet onthouden J van het eigenlijke oorlogsgeweld. Breed uitgemeten tank-lucht- en zeeslagen leiden ons tenslotte naar zo gewenste bevrijding. Dat niet iedereen van het eerderge noemde gezelschap ongeschon den is gebleven, zal niemand ver- DICK QUINT ''Ilk '"'Mil, 'H F JF JF From Hell to Victory; re gie: E. Amati; hoofdrol len: George Hamilton, Anne Duperey, Jean- Pierre Cassel, e.a.; thea ter: EURO 3; leeftijd: 12 jaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Voor wie Roger Moore de afgelo pen weken heeft gezien als James Bond moet het even wennen zij om hem nu te zien in de rol van SS-commandant die het bevel voert in een Duits gevangen kamp. Zijn rol in "Escape to Athena" is hem duidelijk niet op het lijf geschreven. Roger Moore blijft een Engelse gentleman en doet in zijn rol van Duitse kamp commandant ongeloofwaardig Hoewel de rolbezetting in deze film verder ook heel redelijk is (Telly Savalas Eliot Gould, David Ni- ven) komt niemand goed uit de verf. Het verhaal gaat over een Duits kamp op één van de Griek se eilanden. De oorlog loopt op zijn eind, het is 1944. Telly Sava las speelt een verzetsleider die opereert vanuit het plaatselijk bordeel. De gevangenen in het kamp nemen onder zijn leiding de macht over van de Duitsers en willen voorkomen dat het nade rende invasieleger door de Duit sers in de pan wordt gehakt. Kortom: een verhaal van dertien in een dozijn. Een film met veel explosies maar met weinig echte spanning. Veel grappen over domme Duitsers maar meestal misplaatste humor. Voor wie wel houdt van het be kende oorlogsvertier een aardige film. JAN RIJSDAM "''llllk "''IIUii, 'H| r JF A V „Escape to Athena"; hoofdrollen: Roger Moore en Telly Savalas; Lido 2, Leiden 12 jaar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII Spinneman in belachelijk "apepakje" De opmerking van een jeugdige bioscoopbezoekster, nauwelijks tien jaar oud en gezeten in de rij vóór me, zei voldoende. Op het moment dat de hoofdpersoon van de film Nicholas Hammond, alias Spinneman, in zijn belache lijke apepakje voor de eerste keer loodrecht tegen een wolken krabber opklauterde klonk het spontaan: "Belachelijk, dat kan nooit". Ze had het niet treffender kunnen zeggen. Haar "Belachelyk, dat kan nooit", was voortdurend op deze vergissing van de totaal on bekende regisseur Ron Satlof van toepassing. De hoofdpersoon, in het dagelijks leven journalist en student, ver wisselt om de haverklap zijn bur gerkostuum voor "superman achtig" uiterlijk waarin hij als "Spiderman" de meest halsbre kende en ingewikkelde capriolen uithaalt. Aan het eind van het droevige liedje redt hij de wereld van de ontploffing van een atoombom (hoe actueel) en is in tussen dikke maatjes geworden met de beeldschone journaliste Linda (de bofferd). "Spiderman strikes again" is werkelijk te on benullig om er (meer) over te schrijven. JAAP VISSER k ''Hllli,. ''Hllii, 'i| "Spiderman strikes again" (Spinneman slaat weer toe); regie: Ron Satlof; hoofdrollen: Nicholas Hammond en Leigh Kava- naugh; Luxor, Leiden al. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII George Hamilton HEERLEN (GPD) - De Ameri kaanse acteur George Hamilton (40) krijgt van de autoriteiten in Roemenié geen visum om dit land opnieuw te mogen bezoe- 7 ken. Hamilton zou in Roemenië opnamen gaan maken voor een nieuwe Draculafilm. Hij speelde deze rol als vampier al eerder in de film „Liefde na de eerste beet". En juist die film is bij de Roemeense autoriteiten in het verkeerde keelgat geschoten. „Hamilton heeft de historische Roemeense Dracula in zijn goede naam en eer aangetast", aldus de Roemenen. „Hij gold als een vrij heidsstrijder tegen de Turken en als toeristische trekpleister. Ha milton heeft van hem een tweede rangs beest gemaakt!" Een denkbeeldige vlinder heeft de gek op zijn schouder. Een sym bool voor de waandenkbeelden die men Roland Féraud (Lino Ventura) probeert aan te praten. Vanaf het begin van de film tracht hij het onbegrijpelijke te lik '<l V JF JF A "Un papilion sur l'épaule"; regie: Jacques Deray; hoofdrol: Lino Ventura, Lido 2, Leiden: 16 jaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii begrijpen, maar daarvoor wordt hij gestraft. Ook de toeschouwer valt in het onbegrijpelijke niets. Met de hoofdpersoon is hij op zoek naar de oorzaken achter de dingen. Maar ook de toeschou wer zal, bijna tot de waarheid komend, in een onbegrijpelijk leeg gat vallen. Een thriller, die méér is dan één thriller alleen, deze "Papilion" De toeschouwer kan niet los ko men van Féraud, die op zoek gaat naar de moordenaars van een niet-vermoorde (of is hij wél ver moord?). Een Féraud die in een zenuwinrichting terechtkomt en daar zijn nachtmerrie herbeleeft. Later zal hij zijn eigen lot dro men. Dus is het dan toch allemaal echt gebeurd? Heeft de toe schouwer (Féraud) het niet ge droomd? Het kenmerk van sur- Paul Crauchet (links, de 'man met de vlinder') de Lino Ventura in 'Un Papillon sur L'épaule realisme is dat het onwezenlijk is. Deze film is onwezenlijk door zijn verhaal, maar tegelijkertijd toch ook heel werkelijk. Het is voor te stellen, dat een man in de hotel kamer naast hem iemand hoort kreunen, waarop hij gaat kijken, of er misschien iets aan de hand is. Het is mogelijk dat hij op die manier tegen wil en dank in een moorddadig complot terecht komt, waar hijzelf het slachtoffer wordt. Maar de wijze waarop Jacques De ray de puzzel stukje bij beetje aan elkaar past, is subliem. Hij laat Féraud gevangen zitten in een onontwarbare kluwe, waarin ook de toeschouwer verstrikt raakt. Die verwardheid onderstreept hij extra door zijn cameravoering: korte bewegingen van links naar rechts, van boven naar onder, wanneer Féraud weer op zoek is naar iets of iemand. Is de prestatie van Deray knap, de vertolking van Lino Ventura is welhaast onnavolgbaar. Met een miniem gebruik van handelingen en woorden weet hij zijn angsten en twijfels op de toeschouwer over te brengen, waardoor deze laatste zichzelf eveneens in de Kafka-achtige omgeving voelt zitten. De toeschouwer wordt Ventura of Féraud, voelt dezelfde dingen, kijkt naar dezelfde zaken en weet zich op dezelfde manier bedreigd. Hij is net zo min op de hoogte van de spelregels van het spel, dat beiden niet kennen. Hij is net zo min als Féraud zeker van wat hem te wachten staat. En als hij eindelijk de oplossing nadert, krijgt hij een net zo weinig opge lucht gevoel als Feraud. Er moet nog iets komen. Maar wat? Voor zowel Féraud als de toeschouwer komt dat onverwacht en toch wa ren zij er beiden enigszins op be dacht. Voorwaar een sublieme apotheose. ANNEMIEK RUYGROK Japanse films in Filmhuis LEIDEN - Japanse films staan op het programma van het Filmhuis in de maand oktober. In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree- straat zullen achtereenvolgens worden vertoond: "Keizer Tomatenketchup" en "Pastoraal Verstoppertje", beide van regisseur Terayama. Deze twee films zullen op 4 oktober vanaf 9 uur 's avonds te zien zijn. j "Keizer Tomatenketchup" is een I korte film en gaat over een land waar kinderen de macht overne men. Zij maken jacht op de vol wassenen en proclameren de nieuwe 'Tomatenketchup- grondwet'. Uit 1974 stamt 'Pastoraal Verstop pertje'. In deze film van dezelfde regisseur 'speelt een 15-jarige jongen de hoofdrol. Hij woont samen met zijn moeder oud huis, aan de voet van de 'berg der verschrikking'. Hij voelt zich er verstikken en wil danook weg. Op een dag ontmoet hij de 'ballon vrouw' van een rondtrekkend circus, die hem voorstelt samen te vertrekken. Nog één keer gaat de jongen naar huis terug. "The bad sleep well", "Dodeska- den" en "The seven Samurai" zijn drie films van de Japanner Kurosawa. Zij worden respectie velijk donderdag 11, donderdag 18 en donderdag 25 oktober ver- J toond. Aanvangstijden voor de i eerste twee films: 9 uur, voor de derde 8 uur 's avonds. Elf miljoen gulden verspild Werd een drietal jaren geleden hel sein 'brand meester' gegeven voor de flat in Towering Inferno (waarmee weer een rampenfilm werd afgesloten), nu staat er in Trianon een complete stad in de fik. City on Fire luidt de titel en het is de zoveelste volstrekt over bodige rampenfilm. De structuur van het verhaal is weer exact het zelfde. Eerst worden in vo gelvlucht de hoofdrolspelers bij ons geïntroduceerd: een vader en zijn zoon die beiden bij de brandweer zitten, een tv-presen- tatrice die aan de drank is, een schoonmaker die zich tekort ge daan voelt, een burgemeester die niet deugt, een arts die wel deugt en een gefortuneerde weduwe die eerst niet maar later wel blijkt te deugen. Vervolgens een kleine ramp. Een vervelend knaapje gooit zijn siga ret zomaar weg, waarna het ou derlijk huis (waar z'n zusje nog in zit) vlam vat. Gelukkig is zoon Brandweer een dappere en het arme kind wordt dan ook gered. Dan kan de echte ramp beginnen. De al genoemde corveeër die bij een olieraffinaderij werkt, krijgt de verwachte promotie niet en draait boos een aantal knoppen om en haalt wat handels over. Binnen de kortste keren staat de hele zaak in lichterlaaie. Het vuur k ">i II'" JÊT A IP" City on Fire; regie: Alvin RakofT; hoofdrollen: Henry Fonda. Susan Clark en Barry Newman; theater: Trianon; 12 jaar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII slaat over naar de (te) nabij gele gen stad. Het verhaal concen treert zich dan voornamelijk op het pas geopende ziekenhuis, waar zich afgezien van de slacht offers ook de hoofdpersonen be vinden. De apotheose volgt als de vlammen rond het gebouw knet teren en de ingeslotenen zich langs brandende huizen en auto's in veiligheid moeten brengen. Elf miljoen heeft dit grapje van re gisseur Alvin Rakoff gekost. Daarvan ging een gedeelte naar de gages van sterren als Henry Fonda en Ava Gardner en van wat mindere vedetten als Barry- Newman en Susan Clark. Maar het leeuwedeel werd natuurlijk opgeëist door het vuurspektakel. Dat bedrag in aanmerking geno men. valt dat laatste nogal tegen. Alleen de straat bij het zieken huis waar langs de mensen zich een weg moeten banen, ziet er gevaarlijk uit. De totaalbeelden van de stad met een rood ge kleurde hemel kunnen echter nauwelijks angst aanjagen. Rest de vraag of het wel verant woord is 11.000.000 guldens aan dergelijke onzin te spenderen. Daarmee kom je wel op zeer glad ijs, want wat is nu precies onzin? In dit geval is het antwoord dat met dit geld beter hongerige mondjes gevuld hadden kunnen worden, erg voor de hand lig gend, maar bij welke films kan het dan weer wel? En wie moet dat dan uitmaken? Nee. dat soort gewetensvragen moet maar on beantwoord blijven BART JUNGMAN Zaterdag, dinsdag, woensdag en vrijdag. Dat zijn de dagen, die de filmliefhebber, als het even kan, vrij moet houden om zich voor de buis te kun nen nestelen. Zaterdag zendt de VARA het vierluik Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale verwarming uit. Vier jonge regisseurs mochten met geld van CRM en onder leiding van produ cent Matthijs van Heijningen hun talenten botvieren op verhalen van Heere Heeres- ma. Nouchka van Brakel (Een vrouw als Eva) kwam het best voor de dag met Een winke lier keert niet weerom. BRT 2 vertoont dinsdag en woensdag twee Italiaanse films. Eerst aan de beurt is l'Innocente van Luchino Vis conti. Een toen al zwaar zieke Visconti kon deze film net voor zijn dood voltooien. Giancarlo Giannini en Laura Antonelli spelen de hoofd rollen. Een dag later volgt Cronica di un amore (ook Bel. 2), de de buutfilm van Michelangelo Antonioni, die later furore maakte met films als Blow Up. Massimo Girotti speelt een echtgenoot, die een privé- detective het verleden van zijn vrouw 'aat onderzoeken. Vrijdag wordt het een moeilijke keuze. Op BRT 1 Cria Cuer vos, die magnifieke film van Carlos Saura, op Dtsl. 1 la chen met Danny Kaye in Knock on wood en Dtsl. 2, tenslotte, vertoont Le juge et lassassin met Philippe Noiret in een hoofdrol. Cria Cuervos is vooral de film van het meisje met de prachtige ogen. Ana Torrent. Zfj speelt een meisje, dat denkt over geheimzinnige krachten te beschikken, waarmee ze ie mands dood kan wensen. In Le juge et lassassin gaat het om een massamoordenaar, die door een gewiekste rech ter van instructie in de val wordt gelokt. Het programma voor de ko mende week: ZATERDAG: Mr. Deeds goes to town; 15.20 uur; Dtsl. 1 (re gie: Frank Capra met Gary Cooper). I Confess; 21.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Alfred Hitch cock met Montgomery Clift). Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale ver warming; 21.55 uur; Ned. 1. Merveilleu.se Angelique; 23.10 uur; Dtsl. 1 (regie: Ber nard Borderie). MAANDAG The face behind the mask; 21.15 uur; Dtsl 3 (regie: Robert Florey met Pe ter Lorre). DINSDAG: Fourteen hours; 19.30uur; Dtsl. 2 (regie. Henry Hathaway). ('Innocente; 21 05 uur; BRT 2. WOENSDAG: Cronica di un amore; 20.15 uur BRT 2. Phantom lady; 22.10 uur Dtsl. 3 (regie: Robert Siod- mak). DONDERDAG The flame of New Orleans; 20 15 uur; Dtsl 3 (regie: René Clair met Mar- lène Dietrich). VRIJDAG: Cria Cuervos; 20.15 uur; BRT 1 Knock on wood; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie Norman Panama). Le juge et l'assassin; 23.15 uur; Dtsl 2 (regie: Bernard Tavernieri ii"ii Blijvers "Gri jpstra en de gier" - Nederland se film over politiemannen. Lido 1, Leiden. Euro 1 en 2. Alphen. "The Warriors" - Jeugdbende. Ca- "1 never promised you a rosegar- den" - Wazige film over psychisch gestoorde. Studio, Leiden. Sexfilms "Martine, ik kom bij je" - Rex, Lei den. "Waarom doe je het?" - Euro 4, Al phen. Nachtfilms "l'n éléphant ca trompe enorme- ment" - Camera. Leiden. "Sexspelletjes met de buren" - Rex, Leiden. "Joanna de pornoslavin" - Euro 1 en 2. Alphen. "Karatevuist Shao Lin" - Euro 3, Alphen. "Battle of Britain" - Euro 4, Al phen. Haagse bioscopen "Hurricane" - Apollo 1 (460340), al. "3 Dagen van de Condor" - Apollo 2 (460340), 16 jr. "Une histoire simple" - Asta (463500). 16 jr "Love at first bite" - Bijou (46\177), al. "Uit elkaar" - Calypso (463502). 12jr. "Just like at home" - Camera (467200). 16 jr. "Grijpstra Sc De Gier" - Cineac 1 (630637). 12 jr. "The great escape" - Euro (667066), al. "Moonraker" - Metropole 1 (456756), 12 jr. "In de ban van de ring" - Metropole 2 (456756). al. Grijpstra De Gier" - Metropole 3 (456756). 12 jr. "The Deerhunter" - Metropole 4 (456756). 12 jr. "Het tweede ontwaken van Chnsta Klages"- Metropole 5 (456756), 16 jr. "Love and bullets" - Odeon 1 (462400). 16 jr. The last wave" - Odeon 2 (462400). 16 jr. "Prophecy"-Odeon 3 (462400). 16jr. "Aan een onbekende" - Odeon 4 (462400). 16 jr "Sexworld" - Le Pans 1 (656402), 16 jr. "Pomopleziertjes" - Le Pans 2 (656402). 16 jr. "Deep Throat" - Le Paris 3 (656402), 16 jr. "The Warriors" - Passage (460977), 16 jr. "Rosemary's baby" - Studio (542288), 16 jr. "The China Syndrome" - De Uitkijk (542288), 12 jr. Bioscopen Amsterdam 'Uit elkaar" - Alfa 1 <2788001, 12 jr. "Une histoire simple" - Alfa 2 (278806), 16 jr. "Die Ehe der Maria Braun" - Al- hambra 1 (233192). 16 jr. 'Take the money and run" - Alham- bra 2 (233192), 12 jr "Hurricane" - Bellevue Cinerama (234876). al. "Une histoire simple" - Calypso 1 (266227). 16 jr. "Love at first bite" - Calypso 2 (234876), al. "Avalanche Express" - Calypso 3 (266227), 12 jr. "De amoureuze orgieën van mr. O" - Centraal (248933), 16 jr. "De vier vuisten de lucht in - Ci neac Damrak (245648), al "The Warriors" - Cineac (245648), 16 jr. "And now for something completely different - Cmeac (243639). 16 jr "Hou je zakdoek bij de hand" - Ci- necenter (236615), 16 jr. "One and one" - Cinecenter (236615). 16 jr. "A different story" - Cinecenter (236615), 16 jr. "De verwording van Herman Durer" - Cinec enter (236615), 16 jr. "Prophecy" - Cinema International (151243), 16 jr. "Hair - City 1 (234579), al. "In de ban van de ring" - City 2 (234579), al. "Norma Rae" - City 3 (234579). 16 jr. "Prova d'Orchestra" - City 4 (234579), 16 jr "Kentucky fried movie" - City 5 (234579), 16 jr. "Judith Terpauve" - City 6 (234579), 16 jr. "The Deerhunter" - City 7 (234579), 12 jr Moonraker"-Corso (2324561). 12 jr. "Cosi come set" - Cine D (226551 16 jr. "A star is bom" - Des met (22655112 Jr. Hurricane" - Du Midi (723653). al. "De schat van kasteel Candleshoc" - Flora (230469), al. "Uit elkaar Kntenon (231708). 12 jr. "Yhe China Syndrome" - Leidse- pleintheater (235909). al. "Hair" N.<ggiT.it). 12306551. ..I "Zweedse zaligheden" - Pansien (248933), 16 jr. "The Car" - Rembrandtpieintheater (223542). 16 jr "The Warriors" - Rembrandtpiein theater (223542). 16 jr. "De Kung Fu meesters" - Rex (246132), 16 jr "3 Dagen van de Condor" - Rialto (723488), 16 jr. "Play it again Sam" - Rivoli (723488), 16 jr. "The Wiz" - Roxy (232809). al. "They called him bulldozer' - Sas- kia (243363). al "Love at first bite" - Studio K (231708). al. "Les enfants du paradis" - The Mo vies (245790). 16 jr "Les petites fUgues" - The Movies (245790). 16 jr. "Grijpstra DeGier"-Tuschinski 1 (262633). 12 jr "Die Ehe der Maria Braun" - Tu schinski 2 (262633), 16 jr. "In de ban van de ring" - Tuschinski 3 (262633), al. "Die last wave" - Tuschinski (262633), 16 jr "A very moral night'-Tuschinski (262633), 16 jr 'I never pr<>mis«*d vou a rosegarder - De Uitkijk (237460). 16 jr

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13