NEKT PAN0RAMA\ TONHARMSFN Panter weer gesignaleerd in Zeeland GOVERS LAAT ZWIERIGHEID NIET VAREN I Nieuw gesprek Vance-Gromiko BETOYERENDE-HARPAYOND OF WINTAJAX-PRAESES OPPUNTENW PANORAMA IS OVERAL DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 HAVANA - „Op een gegeven dag sprong er een VS-senator op en schreeuwde: „Er zit een muis on der het bed". Alle andere aanwe zige senatoren sprongen ook op, trokken hun broeken tot de knieèn op en schreeuwden met hem mee: „Er zit een muis onder het bed... Haal meteen de bestrij dingsdienst". Het Witte Huis voelde zich erg in verlegenheid gebracht. Dat was geen muis, zei het Witte Huis, het was een Sow- jet-gevechtsbrigade van mis schien wel 3000 man. Sterker nog: die zat daar al erg lang. „Mis schien wel 17 jaar", aldus be schreef de Amerikaanse colum nist Russell Baker vorige week de plotselinge opwinding over de Russische aanwezigheid op Cu ba. Deze was namelijk begonnen met een persconferentie van de voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken in Was hington, Frank Church, op 30 au gustus jj.. Die datum leek niet toevallig gekozen: het was de dag voordat in Havanna de ministers van de niet-gebonden landen bij eenkwamen, als voorbereiding op de topconferentie later die week. Degenen die de zaak aan de orde stelden, hoopten kennelijk het verloop van die bijeenkomst te beïnvloeden door nog eens de aandacht te vestigen op de nauwe banden van het gastland met Moskou. Maar dat was weinig nieuws. Toegegeven: de Cuba nen deden wat gegeneerd over de beschuldiging. Ik was naar hun hoofdstad vertrokken, enkele uren voordat de beschuldiging bekend werd gemaakt ze deden alles om haar voor ons verborgen te houden. En maakten slechts toespelingen op „valse ver dachtmakingen" die alleen te be grijpen waren voor degenen die luisterden naar buitenlandse ra diostations of spraken met wat la ter aangekomen journalisten. Door Jaap van Ginneken Toch deden de Cubanen verder weinig moeite om hun verbon denheid met het Kremlin te ver bergen. Dat begon al met de uit wijzing van de NOS-radiomede- werker Dick Verkijk die zich bij mijn weten niet eerder met land en bevolking had beziggehou den, maar slechts met dissiden ten in Tsjechoslowakije en elders in Oost-Europa. Het werd verder onderstreept door de grote plaatsruimte die de persbulletins van Prensa Latina en het par tijblad Granma elke dag inruim den voor de Tass-berichten over het „Chinees expansionis- Het bleek ook uit het feit dat onze satellietverbindingen met het Westen de helft van de keren ge stoord waren (door „sabotage van het Amerikaans imperialisme" zo wist men te melden), terwijl die met het Oostblok vlekkeloos verliepen. Zelfs in het nachtleven treft men bars met weinig ver lokkende namen aan als Praag en Wolga. Op het moment dat alle correspondenten vast bleven zit ten omdat een cycloon het bur gervliegveld van Havana had doen onderlopen, konden Russi sche vliegtuigen met sportploe gen nog steeds landen op de mili taire basis San Antonio op 50 ki lometer ten zuidwesten van de hoofdstad. Veel van de smakelo ze souvenirs die de toeristenwin kels aanbieden, zijn van Oosteu- ropese makelij. Het leukste was nog een plastic zakje met blank zand van de „Playa Giron" dat vorig jaar als speciaal aandenken is vervaar digd voor de deelnemers aan het (bij ons vaak als „crypto-com- munistische" aangemerkte) we- reldjeugdfestival. Het is namelijk 'GOES (ANP) - Zeeland kan de jacht op zijn panter weer herope- j nen. Het dier veroorzaakte enkele weken geleden nogal wat con sternatie door zijn verschijning in een recreatiegebied op Noord- Beveland aan het Veer se meer. Uitgebreide zoekacties leverden toen echter niets op en het zoeken door onder meer de groep veld politie van de rijkspolitie in Zee land werd gestaakt. Deze week dook de panter weer op, maar nu op Zuid-Beveland in Wolphaartsdijk, waar hij door Gracie Fields (81) overleden CAPRI (Reuter) - De Britse variété artieste Gracie Fields is gister morgen zeer onverwacht in haar huis op het Italiaanse eiland Ca pri gestorven. Zij is 81 jaar ge worden. Gracie Fields werd in 1898 geboren te Rochdale in Noord-Engeland. Zij debuteerde in de revue "Yes, I think so". In de Tweede Wereld oorlog verwierf zij grote popula riteit, vooral met haar onsterfelij ke lied "Sally". Later heeft zij ook voor de film gespeeld. een boer en diens vrouw werd ge zien op het land. Het dier moet het Veerse meer zijn overge zwommen want zeilers hebben hem ook al gezien op een van de recreatie-eilanden in het meer Woensdag kwam een inwoonster uit Lewedorp nabij Goes tijdens het uitlaten van haar hond oog in oog met de panter te staan. 'Een prachtbeest was het', vertelt me vrouw D.C. Driedijk. Hij zat aan de overkant van de sloot waar langs ik liep in de zon. Hij glansde prachtig en zag er heel gezond uit. Eerst dacht ik dat het een uit zijn krachten gegroeide reuzekater was, omdat je hier toch geen pan ter verwacht, maar toen ik hoorde dat er in Zeeland een panter ge signaleerd was, heb ik meteen de politie gebeld' Volgens de politie van Goes is het onbegonnen werk om in een der gelijk uitgebreid gebied als Zuid- Beveland naar het dier te gaan zoeken. De recreatieterreinen zijn nu allemaal verlaten en het dier vindt eten genoeg, want er loopt hier heel wat wild rond. Na tuurlijk wordt er naar de panter uitgekeken, maar echte zoekac ties leveren pas wat op als de eer ste sneeuw is gevallen. Dan ver raadt het dier zichzelf, aldus de Goese politie. op dat strand bij de roemruchte Varkensbaai dat het allemaal be gonnen is. Precies 20 jaar geleden hadden de gebaarde guerrillero's onder lei ding van Castro de dictator Batis ta verdreven, en waren begonnen met het uitvoeren van hervor mingen die al snel stuitten op Amerikaans verzet. Binnen twee jaar bewapende de CIA een leger tje van een duizendtal anti-Cas tristen, die een mislukte invasie uitvoerden. De revolutionairen wendden zich daarop om bescherming tot de De afhankelijkheid van de Sowjet- Unie groeide. Men ging steeds zwaarder op de Oosteuropese economische gemeenschap Co mecon steunen, en het aantal Russische burgertechnici nam toe tot zeven- a achtduizend. Aan het eind van 1970 was er opnieuw een incident, toen de Republi keinse president Nixon de Sow jet-Unie ervan beschuldigde Cubaanse instemming een derzeebootbasis aan te leggen bij Cien Fuegos (en daarbij voor het gemak vergat dat de Verenigde Staten zelf tégen de wil van de Cubanen op grond van een oud verdrag nog steeds Laos - een half jaar later gevolgd door Castro's eerste interventie in Afrika. Inmiddels is bekend gemaakt dat de CIA in die tijd op Cuba al de eerste verwijzingen naar een Russische brigade op ving. Deze middelgrote zelfstan dige eenheden zijn in het Rode Leger een vrij zeldzame organisa tievorm: er staat er slechts een in Oost-Berlijn en een in Oost- Duitsland (tegenover de NAVO- strijdkrachten), een in Mongolië (aan de grens van China), en een op het Siberische schiereiland Kamchatkan (ten noorden van Japan en ten westen van Alas ka). NEW YORK (UPI) - De Ameri kaanse en de Russische mi nister van buitenlandse za ken, Vance en Gromiko, heb ben gisteren in New York een nieuw gesprek van ruim drie uur gehad over de zaak van de Russische gevechtstroepen op Cuba. Ook dit gesprek le verde niets op. Beide ministers omschreven het onderhoud na afloop als "ernstig" en zeiden dat zij geen plan hadden voor nieu we gesprekken. Het eerste onderhoud van beide ministers had maandag plaats en dat was ruim de helft kor ter geweest. Nu zijn de Rus sen en Amerikanen zeven keer over de kwestie samen gekomen. De eerste vijf ge sprekken werden voor de Sowjet-Unie gevoerd door haar ambassadeur in Was hington, Dobrinin. President Jimmy Carter heeft gisteravond een zitting van zijn nationale veiligheidsraad voorgezeten naar aanleiding van de kwestie van de aanwe zigheid van Russische ge vechtseenheden op Cuba. De raad hoorde een verslag van minister Vance aan, over zijn laatste ontmoeting met zijn Russische collega Andrei Gromiko over de kwestie. De zitting in het Witte Huis werd bijgewoond door vice- president Walter Mondale, minister van defensie Harold Brown, adviseur voor de na tionale Veiligheid Zbigniev Brzezinski en directeur Stansfield Turner van de CI A. Volgens een officiële woord voerder in Washington was er geen sprake van een crisis sfeer, maar 'is er wel een probleem' Vance en Gromiko. zo was journalisten opgevallen, had den er na hun onderhoud van meer dan drie uur grauw uit gezien. Sowjet-Unie, die hen atoomra ketten stuurde. President Ken nedy kreeg er lucht van. Hij be loofde dat hij geen nieuwe avon turen tegen het regime zou steu nen. als Chroesjtsjov hen weg haalde. Tot grote ergernis van ministers zoals Che Guevara, ging deze laatste daarop in. En in de zestiger jaren hoorde ik bij mijn eerste bezoek aan het eiland dan ook nog het hatelijke volks rijmpje zingen: Nikita Nikita, lo que se da, no se quita (wat je ge geven hebt, moet je niet meer te rugnemen)! Er bleven overigens nog zo'n 1500 tot 2000 militaire adviseurs achter, en mensen als defensie-minister McNamara, de Democratische president Ken nedy en de later Republikeinse vice-president Rockefeller be stempelden deze toen al in het openbaar als ..gevechtstroe pen" De bouw zou zijn gestart, maar eni ge tijd later begon Moskou eigen onderzeeboten te leveren aan Havana, die bij een eventueel conflict even effectief zouden zijn - bijvoorbeeld bij het leggen van mijnenvelden om vitale bevoor radingsroutes af te sniiden. Het daarop volgende jaar leken bij mijn tweede bezoek de Russiche adviseurs en technici al alom te genwoordig: in elk geval in de grote hotels, die plotseling de charmes van de Slavische keu ken bleken te hebben ontdekt. Het Pentagon had het echter te druk met de oorlog in Indochina, om zich bezig te houden met het vreedzame Cuba. Dat veranderde pas na de omwentelingen van 1975 in Cambodja, Vietnam en De redenen om een deel van de Sowjet-militairen in een derge lijke brigade te reorganiseren kunnen veelvoudig zijn geweest. Wellicht wilden de Cubanen niet dat ze verspreid werden over hun eigen leger, en wilden de Russen juist een compleet trainings voorbeeld geven van hoe hun eenheden gestructureerd zijn en functioneren. De Cubaanse bri gades in Angola en later in Ethio pië bleken namelijk volledig op dit model gebaseerd, terwijl ze ook elders steeds meer met soortgelijke Warschau Pact-een heden gingen samenwerken. Een tweede reden zou kunnen zijn geweest het opvullen van het gat dat door de afwezigheid van de Cubaanse interventietroepen naar Afrika viel in de eigen ver dediging, en vooral het geven van een veiligheidsgarantie tegen- Een derde reden zou kunnen zijn geweest het opleiden van een ei gen Russische interventie-een heid voor taken in de tropen, met name elders in Latijns-Amerika. Neutralisten zoals destijds in Pe ru of progressieven zoals destijds in Chili, revolutionairen in Nica ragua of strevers naar de terug gave van bezet gebied zoals de Panamakanaal-zone. zouden vroeg of laat een defensieverdrag met de Sowjet-Unie tegen de Verenigde Staten kunnen willen sluiten - en men wilde daarvoor gereed zijn. Het is natuurlijk met name over de ze laatste mogelijkheid dat de Amerikanen ongerust zijn: hun Monroe-doctrine staat geen mili taire aanwezigheid van anderen op het westlijk halfrond toe. Washington voegde daar nog aan toe dat de brigade Castro zou kunnen beschermen tegen dissi denten. maar dat lijkt wat ver ge zocht de 190.000 Cubaanse mili tairen zijn mans genoeg om dat zelf te doen. Dat bleek ook ditmaal nogeens: de hele weg van het Conventiepaleis naar het stadscentrum werd voortdurend zwaar bewaakt, in de blokken met de grote hotels stond letterlijk op elk kruispunt een politieagent, in het radio- en televisiegebouw waren er bij de hoofdingang, in de liften en op elke etage mannen en vrouwen met een armband van de militia te zien. Ondertussen zag het Witte Huis kennelijk door de bomen het bos niet meer, en had tot voor kort geen duidelijk beeld van de ware aard en omvang van de Russische aanwezigheid op Cuba. Toch kan men sinds het voorjaar van 1977 even buiten Havana een manne ren monument aantreffen, waarin met gouden letters de namen staan gegrift van 62 Sow- jet-soldaten die sinds 1962 hun leven voor Cuba gegeven heb ben. Gaat het slechts om slachtof fers van auto- en vliegtuigonge lukken? Sinds het najaar van 1978 zijn op de Cubaanse vliegvelden ook 50 moderne MIG-23's te zien, die in beginsel kernwapens kunnen vervoeren. Een CIA-agent slaag de erin schijnbaar toevallig een vriend voor een van deze toestel len te fotograferen. Uit een gede tailleerde analyse bleek dat ze niet voor nucleair gebruik zijn aangepast. Maar toch liet Carter de verkenningsvluchten van zijn eigen SR-71 hervatten, die hij eerder als een gebaar van goede wil had afgelast. Daarbij bleek dat de Russen bezig waren een ultramoderne afluis- terpost te bouwen. Als je vanuit de hoofdstad de trein neemt naar het westen, kom je na 80 kilome ter bij de betreffende plaats: Los Palacios. Even daarbuiten zy n op een groene heuvelrug, afgezet met prikkeldraad, allerlei anten nes en radarschermen te zien - gericht naar de kust van de Ver enigde Staten (Miami ligt slechts 90 mijl van Havana). Net als de Amerikaanse luisterposten in Nobrwegen. West-Duitsland, Turkije en Japan is die bedoeld om telefoon en radioverkeer bij de tegenstander te onderschep pen en met behulp van compu ters te analyseren. Ook in dit geval is het terrein ver boden voor plaatselijke militai ren. en wordt bewaakt door eigen Russisch personeel. Om precies te zijn: door de eerder genoemde Russiche brigade, die even ver derop is gelegerd. In juni zou Car ter bij de topontmoeting met Brezjnjev in Wenen zijn onge rustheid over deze nieuwe in stallatie hebben geuit, maar sindsdien gaat de voltooiing er van gewoon door. Op datzelfde moment kwamen ech ter de eerste resultaten binnen van een speciale her-evaluatie van de Russische aanwezigheid, die de president had gevraagd aan de vier resterende Cuba-des- kundigen van de CIA, en vooral aan die ene van het veel geheime- re en grotere NSA; het National Surveillance Agency, dat zich be zighoudt met elektronische spio nage. Op grond van menselijke inlichtingen en luchtfoto's kwa men zij tot de conclusie dat zij de reorganisatie van de Russische troepen eerder over het hoofd hadden gezien, die maakte dat de Sowjet-Unie nu over een zelf standige gevechtsbrigade op het eiland beschikte. De rest van het verhaal is bekend. Senatoren met verkiezings problemen besloten de zaak zo hard mogelijk naar buiten te brengen, de Amerikaanse rege ring kon toen niet meer ach terblijven en Cuba haalde op nieuw alle voorpagina's, als mo gelijke nieuwe brandhaard en als muis, die nog wel een wereldpoli tiek staartje kan krijgen. CS: t De bruidsjapon uit de collectie van Frank Govers AMSTERDAM - Eigenlijk zou bij dit verslag van de presentatie van de herst- en wintermode van ontwerper Frank Govers een kleu renfoto moeten worden afgedrukt: het combineren van stoffen met kleine kleurverschillen of juist met felle contrasten tot een schitterend geheel is een van zijn belangrijke kwaliteiten. Govers heeft zich deze winter door de Chinese volkskleding laten inspireren, die hij met Nederlandse stoffen gestalte gaf. Voor ideeën voor de avondkleding had hij de Chinese opera enkele keren bezocht. Naarmate de show verstreek, werden kleuren en vormgeving zwie riger. Govers' werk munt altijd uit door feestelijkheid, en bij de ingehouden mantelpakkenstijl die deze winter opgeld doet, en waaraan ook Govers zich niet heeft weten te onttrekken, heeft hy die feestelijkheid maar nauwelijks weten te onderdrukken: de glans en glitter die hy erin verwerkte, was $oms wat veel van het goede. H ij heeft zich echter n iet tot strenge mantelpakken beperkt, en toen de zwierige klokrokken, plissé- en plooirokken op het toneel verschenen, kwam zijn werk dan ook beter tot zijn recht. Vooral zwart en verschillende tinten rood en paars, maar in de avondkleding ook andere kleuren, waren tot schitterende com binaties verwerkt in pakjes en jurken, met veelal voor en achter een extra versierde schouderpas, met punthoedjes, met stoffen of leren ceintuurs en wijde rokken. Met de rokken waren allerlei grapjes uitgehaald, zoals dubbele rokken van ongelijke lengte of drie-, vierdubbele plooipartyen in het voorpand. Onder de jurken, maar ook onder kortere jakken, werden wijde broeken met een boordje net boven de enkel ge dragen. Vossebontjes zorgden bij tal van ontwerpen voor een extra snufje voornaamheid. Jassen waren ervan allerlei model: recht of klok kend vanuit de schouder of vanuit de taille, en vaak even korter dan de eronder gedragen rok of jurk, die de knie net bedekte. NEL VAN BEMMEL ADVERTENTIE VOORSCHOTEN - De harpavond in Duivenvoorde door Emily Boedijn-Heyers en Edward Wit- senburg (eertijds eerste harpist Residentie Orkest) leek de volle zaal te hebben betoverd. Zo voelt men zich, de klank alleen al als verschijnsel biologeert, en dan nog de vakmanshand (en voet). Witsenburg weet wie hij koos om mee te duetteren. En in één ('t laatste) stuk dacht ik: duelleren, schijnduelleren uit liefde. Wat de ene zegt, retourneert prompt de andere, de een sopraan-hoog, de ander tenor-laag. Een, als bij Vi valdi, unisono vertrokken' spel. "Zwei Seelen, ein Gedanke". Ik vond dat een originele vondst, terwijl de muziek zelf (Welsh Duels van Joh. Thomas) bij ge heel citaat is a la Schubert en daarna. Op de dubbelpedaalharp van vandaag zonder te module ren naar andere toonaarden. Daartegenover het allereerste en alleroudste: Para discanto van Enriquez de Valderabano. van half 16de eeuw. zonder pedalen. - die pas rond 1800 door Erard ter beschikking stonden. Ook hier een schermutselen met weder zijds dezelfde gegevens, zich voortwentelend met minimale verschuivingen: edele, ruime, veroverende klank. Tussen dit begin en dit beëindigen een harplandpanorama. dat qua spelkwaliteit en variëteit in aan zienlijke mate bleef voldoen. Deels te ongemakkelijk om met namen en toelichting te volgen. Enkele bekende namen waren vermeld: Fauré allereerst (Im- promptie opus 86, solo door Emily). Wie de innige harpsolo's van zijn Reguiem kent, weet hoe hij de harpziel verkende. Van Christian Bach kwam in een paar sonatedelen een veel opener kloktoonklank, bijzonder onder houdend. Een Sonate in c (solo Emily) van de Beethoven-voor- loper Dussek kreeg niet helemaal de make up mee. die zij voor de openbaarheid wel behoeft. Steel (staalfabriek) van Salzedo, Amerikaans Zeer voor naam daarentegen klinkt de Ele gische Dans uit 1950 (Pour le Tombeau d'Orphée) van Marius Flothuis, puur muzikaal gedacht (solo door Witsenburg) en uit gaand van het oereigene van het instrument. KEES VERHOEF Ted de Braak opgenomen HILVERSUM (GPD) - Showman Ted de Braak is in het Hilversum- se RK ziekenhuis opgenomen nadat hij tijdens een televisiere petitie in het NOS-complex on wel was geworden. Volgens de eerste berichten is Ted tegen de vlakte gegaan door een combina tie van een voedselvergiftiging en een opkomende griep. Dat leest u deze week in Panorama en verder nog: Wat hebben Piet Bambergen, Anita Meijer, Barry Hughes en G.B.J. Hiltermann gemeen? Hoe en waarom trouwen buitenlanders met hen totaal onbekende Nederlandse vrouwen. Abortus, wat doet het de vrouw die het ondergaat. De fantastische dromen van een naaktmodel Schokkende foto's van een opleidingsschool voor Palestijnse vrijheidsstrijdertjesvan 12 iaar en ouder.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11