'Principe' kosttv-kijker straks geld ABRUPTE VERHOGING WATERPRUS MAG NIET Bij uitbreiding eisen stellen aan veiligheid Eerst toestemming voor bouw duivenhoknu sloop-opdracht... -WEBEEEM- Eigen mast van dorpen rond Alphen pakt duurder uit dan Sodea-aanbod Politie vindt "Radio Katwijkin het park DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 ALPHEN AAN DEN RIJN - Als de acht (mis schien negen) dorpen rond Alphen blijven vast houden aan hun principes, zal het kijken naar kabel-tv daar in de toekomst minstens f 1 per maand duurder worden, dan in Alphen. Moge lijk is dit nog een geflatteerde berekening. Er zijn ook cijfers die erop duiden dat een "eigen" mast van de streekdorpen de abonnees bedui dend méér gaat kosten, vergeleken met de ka- bel-tv-klanten in Alphen. Raadslid over Draka-plan in Hillegom HILLEGOM - "Als Draka Plastics aan de Van den Endelaan straks wil uitbreiden dan moeten er eisen worden gesteld aan de veiligheid. We weten eigenlijk niet precies wat de risico's van deze chemische fa briek zijn en met welke chemische stoffen er precies wordt gewerkt". Zo reageerde het PvdA-raadslid mevrouw A.J. Vos- kuil-Wilmink tijdens de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening op een verzoek van Dra- ka Plastics om in principe akkoord te gaan met een uitbreiding van deze chemische fabriek in noord westelijke richting. Hoewel de commissieleden gisteravond in principe inderdaad akkoord gingen met een dergelijke uit breiding, en dat zal de commissie de gemeenteraad eveneens adviseren, zette het PvdA-raadslid duide lijk vraagtekens bij de uitbreiding. Definitieve plan nen heeft Draka nog niet, maar het bedrijf wil ervan verzekerd zijn dat die uitbreidingsmogelijkheden in de toekomst bestaan om de voortzetting van een ge zond bedrijf te garanderen. Vooruitlopend op de definitieve plannen wil mevrouw Voskuil meer inzicht krijgen in de veiligheidsmaat regelen bij Draka. In Hillegom wordt met dezelfde chemische stoffen gewerkt als bij de Draka-vesti- ging in Noord-Holland. Bij Venhuizen, vlakbij Enk huizen gelegen, ging enkele jaren geleden een op slagruimte van Draka in vlammen op. Bij die brand kwamen giftige wolken vrij en het scheelde weinig of de bevolking moest worden geëvacueerd. Door een gunstige wind dreven de gifwolken naar het IJssel- meer. Oorzaak van de brand is onbekend. "Een dergelijke ramp als in Venhuizen is in theorie ook mogelijk in Hillegom", zo meent ing. Spoelman, di recteur van de afdeling openbare werken van de ge meente Hillegom. Hij heeft zitting in een ambtelijke werkgroep, die de veiligheid bij de chemische fa briek thans onderzoekt in verband met uitbreiding van de fabriek. Mevrouw Voskuil wil ook onderzoeken of een even tuele uitbreiding van de chemische fabriek betekent dat de werkgelegenheid in Hillegom groter wordt. Als er specialisten moeten worden aangetrokken uit andere plaatsen, dan heeft zij grotere bedenkingen tegen de uitbreiding. Burgemeester Hermans liet gisteravond tijdens de commissievergadering weten dat het hier de laatste uitbreiding van Draka in Hille gom betreft. "Wij willen niet verder gaan", aldus de burgemeester De vraag is wat de acht of negen dorpen gaan doen: gezamenlijk zelf een mast opzetten (die dan op de PTT-toren in Alphen moet komen) of beeld en geluid kopen van de stichting Sodea, die al ge ruime tijd in Alphen de kabel-tv verzorgt (via een mast op een flat in de wijk Ricfderveld). Goedkoper Volgende maand '.uilen de ge meenteraden van de dorpen rond Alphen informatie Krijgen van hun plan-voorbereiders, waaruit zal blijken dat deze plannenma kers om principiële redenen een eigen mast verkiezen. Vanaf de PTT-toren in Alphen moet dan vanaf medio 1980 tv-beeld en ra dio-signaal vertrekken naar de betrokken dorpen: Ter Aar, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen, Leimuiden, Rijnsa- terwoude, Alkemade, Woubrug- ge en (maar dat "hangt" om en kele andere redenen) Hazers- woude. Reden van deze eigen zinnigheid: de dorpen rond Al phen willen niets weten van stichtingen, zij vinden dat kabel- tv in handen hoort van de over heid. Reeds uit de vele becijferingen die de afgelopen maanden zijn ge maakt komt naar voren dat kabel- tv in de Alphense regio-gemeen ten ongeveer een gulden per maand goedkoper zou zijn, als beeld zou worden betrokken van de Alphense kabeltelevisiestich ting Sodea. Dat doet de Alphense buurgemeente Koudekerk aan den Rijn inmiddels. Daar wordt op dit moment hard gewerkt aan de aanleg van de kabels. Dat het ongeveer één gulden goed koper kan beweert de adviseur van de betrokken gemeenten, het Kabel Advies Instituut in Woer den. Dat instituut rekende uit, dat een abonnement komt op f 16,50 als geen zogenaamd en treegeld wordt betaald. Betaalt men bij eerste aanleg f 100 dan komt men per maand uit op f 15,25. Als Hazerswoude mee doet, worden die bedragen nog eens een kwartje lager en zou het signaal van Sodea worden be trokken, dan gaat er volgens het KAI gemiddeld een gulden van af. Bod Naast KAI-cijfers kregen we echter ook PTT-cijfers boven water, cij fers die je doen afvragen of het verschil tussen kabel-tv in Al phen of in een "principieel" buurdorp niet hoger zal uitpak ken dan één gulden. Temeer als men weet welk bod Sodea heeft uitgebracht. Sodea is bereid om beeld en geluid aan de gemeente grens van Alphen aan te bieden voor f2,35 per aansluiting per jaar. De Alphense regio is goed voor 11.000 (en met Hazerswoude 14.000) aansluitingen. Voor f2,35 per jaar liggen beeld en geluid klaar aan de Alphense gemeente grens, het verdere transport tot in de streek-huiskamers zullen de streekgemeenten (lees de kijkers/ luisteraars) dan zelf voor hun re kening moeten nemen. Als diezelfde streekgemeenten echter blijven staan op het heb ben van een eigen mast op de to ren van de PTT in Alphen dan komt het bedrag van beeld en geluid "klaarliggend" bij de Al phense gemeentegrens heel wat hoger per aansluiting uit. De PTT becijfert de jaarlijkse kosten op ruim 135.000 gulden, ofwel bijna een tientje per aansluiting. En dan is men nog altijd niet verder dan de voet van de otren als we tenminste Sodea's berekeningen volgen. Die stichting beweert dat het brengen van beeld en geluid naar de Alphense noordgrens nog niet is opgenomen in de PTT- berekening. De daarvoor beno digde duiker (in de Oude Rijn) en kabel schroeven het PTT-bedrag op tot 161.000 gulden per jaar door alle aangeslotenen te beta len. Voor degene die meent dat deze bedragen onwaarschijnlijk hoog zijn: alleen al de huur van ruimte in en op de PTT-toren bedraagt 50.000 gulden per jaar, ofwel f3,57 per aansluiting. Alleen de kale huur van de PTT-toren ligt dus al meer dan één gulden hoger dan de prijs die Sodea in de ge sprekken op tafel heeft gelegd. Eer zal derhalve begin volgende maand (als de gemeenteraden worden ingelicht) het één en an der op te helderen zijn. Strohalm De afgelopen maanden zijn er tal van gesprekken gevoerd, onder meer met als doel de Alphense kabel-tv-stichting Sodea en de regiogemeenten op één spoor te krijgen. Deze dorpen, althans de namens die gemeenten bezige werkgroep, wachten nog op ant woor dop een laatste voor de PTT aangereikte strohalm. Dit staats lichaam mat zich op zeker ment een bemiddelende rol vanuit de in eigen boezem ge voelde verantwoordelijkheid voor het scheppen van orde kabeltelevisie-wereldje. Twee masten voor kabeltelevisie in één gemeente zouden in tijden van bezuiniging toch wel enigszins misstaan, zo leek de PTT te voe len. Maar in hoeverre bij die bemidde ling eigen belang in het geding geweest is moeilijk na te gaan Feit is, dat de PTT er in zijn be middelingsvoorstel vanuit ging dat de ene mast zou moeten ko men op de PTT-toren. De plaat sing van die ene mast zou echter niet mogen inhouden, dat de Al phense kabeltelevisiekijker meer zou moeten gaan betalen dan de huidige f9,20 (met inbegrip van BTW) per maand. Sodea hield die boot echter nadrukkelijk af. be ducht om te geraken in een tarief van rond de f 15 per maand, waar de regio-gemeenten steeds naar streefden. De laatste strohalm die de PTT had aan te bieden bestond uit het voorstellep van een hele prille vorm van samenwerking. Toch twee masten, maar uitwisselen. De topkwaliteit van de flat aan de Wederikstraat en de topkwaliteit van de PTT-toren (beiden hebben hun sterkere kanten, de PTT-to ren iets meer) gezamenlijk in de kabels stoppen. En zou éen van de twee masten uitvallen, dan zou de ander mooi de hele zaak kun nen overnemen. Het antwoord erop is officieel wellicht nog niet bekend, maar zal geen verrassing wekken. Omdat het te gecompli ceerd wordt, voelt Sodea er niets Jammer Bij Sodea snapt men van alle ont wikkelingen ook niet zo veel. In Alphen betoogt men: "We heb ben een hoogwaardige mast-ap- paratuur, dat is door de PTT er kend. Dat ontvangst-station is nog niet afgeschreven en het is dus voor onze abonnees niet van belang om een dure vervanging te gaan zoeken, die nauwelijks kwaliteitverhogend zal zijn. Bo vendien zit satelliet-televisie er aan te komen, over een klein aan taljaren weten we wat dat betreft meer. Voor ons is er dus geen re den om op dit moment te zeggen; we gaan naar de toren. Het is al leen maar jammer, vinden wij, dt men geen gebruik wil maken van wat we nu Alphen aan den Rijn en straks Koudekerk aan den Rijn al bieden" Geen belang bij En om dan tenslotte nog mogelijke misverstanden weg te nemen wil de Sodea-woordvoerder er aan toevoegen: "Of die regiogemeen ten al dan niet signaal van ons nemen, maakt voor ons niets uit. We worden er niet beter van als ze komen. We hebben er totaal geen commerciële belangen bij". JAN UITZETTER ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense duivenmelker W. F. de Leeuw loopt de kans dat hij het hok dat hij RIJNSBURG - De gemeente Rijnsburg mag de verhoogde wa- terprijs niet in één keer doorbe rekenen aan de verbruikers. Dat heeft de directeur "prijzen" van het ministerie van economische zaken het gemeentebestuur laten weten. Het ministerie heeft voor al bezwaren tegen de zeer grote verhogingen (soms zelfs meer dan 100 procent) die sommige inwoners van de gemeente moe ten betalen. De tarieven moeten worden teruggebracht tot een aanvaardbaar niveau. Volgens Ministerie haalt streep door plan van Rijnsburg het ministerie is dat een verho ging van gemiddeld 15 tot 20 pro cent. De Rijnsburgse gemeenteraad be sloot in april van dit jaar de tarie ven voor de levering van drink water te verhogen, nadat de in woners van het bloemendorp ge durende bijna 70 jaar een uiterst laag tarief was berekend. Dat lage tarief was een gevolg van het oude contract dat de toenma lige vroede vaderen van Rijns burg aan het begin van deze eeuw met de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) hadden af gesloten. De LDM leverde de gemeente Rijnsburg op basis van dat con tract water voor slechts 15 cent per kubieke meter voor de eerste 27.000 kubieke meter en 12 cent voor elke kubieke meter daarbo ven. Bijzonder weinig, zeker wanneer men bedenkt dat de produktie van elke kubieke me ter water de LDM 52 cent kost. De gemeente Rijnsburg rekende de afnemers (inwoners en bedrij ven) van het water 37 cent per kubieke meter, waarbij voor de bewoners van de goedkopere huizen in het bloemendorp de eerste 60 kubieke meter gratis waren. Voor de bewoners van duurdere huizen was de eerste 100 kubieke meter gratis. De Leidsche Duinwater Maat schappij wilde tien jaar geleden al van het oude contract af. De LDM wilde de prijs toen verho gen tot achttien cent per kubieke meter. Rijnsburg ging daarmee echter niet akkoord omdat er problemen waren gerezen over de levering van water aan het ge bied ten noorden van het Oegst- geesterkanaal. Nadat de Vereni ging van Nederlandse Genieen ten in opdracht van Rijnsburg een rapport had uitgebracht over de bepaling van de kostprijs van water, besloot de gemeente begin dit jaar de LDM 32 cent per ku bieke meter te gaan betalen. In april verklaarde de Rijnsburgse gemeenteraad zich met de prijs verhoging akkoord. Tegelijker tijd werd besloten de prijsverho ging in één keer door te bereke nen aan de verbruikers, wat neer kwam op een gemiddelde prijs stijging van 45 procent. Bewo ners van huizen in de oude dorpskern zouden zelfs een prijs stijging tot honderd procent te verwerken krijgen. Ook werd een jaarlijks vastrecht van 25 gulden voor de laagste en 30 gulden voor de hoogste tariefgroepen inge voerd. Het ministerie van eco nomische zaken waaraan Rijns burg toestemming voor de ver hoging moest vragen, maakte echter bezwaar tegen die doorbe rekening in één keer.Tegen de verhoging van de tarieven op zich heeft het ministerie geen be zwaar. Die zijn vergeleken met de tarieven van de omliggende ge meenten zelfs nog aan de lage kant. Maar het ministerie wil dat de verhoging trapsgewijs wordt doorgevoerd. Nieuw voorstel Burgemeester en wethouders van Rijnsburg hebben de bezwaren van het ministerie ter harte ge nomen en presenteren vanavond in de raadsvergadering een nieuw voorstel. Dat voorstel komt er op neer dat inwoners van Rijnsburg voor de levering van drinkwater, behalve het jaarlijk se vastrecht, voor elke kubieke meter water boven het jaarlijkse vrije gebruik van 120 kubieke meter, tussen de 42 en 52 cent moeten gaan betalen. Rijnsburg kent momenteel nog vijf tariefgroepen, die gebaseerd zijn op de huurwaarde van de woning volgens de wet op de personele belasting. Het is de bedoeling om die vijf groepen met ingang van 1 januari 1980 terug te brengen tot drie. KATWIJK Katwijk, c le zender, gisteren lucht, heeft Radio i illega- s sinds De tuu borgen in een kof fertje, in beslag ge nomen. Alleen weet zij nog niet wie er achter Radio Kat wijk staat. De zendapparatuur vond de politie gis termiddag in een park bij de Nachte gaallaan. Het kof fertje, waarin de zender was verbor gen, lag onder een hoopje bladeren. In een nabijgelegen boom was de an tenne opgesteld. De koffer werd ge vonden door spe lende kinderen die de politie hiervan op de hoogte stel den. Agenten na men even later de spullen mee naar het bureau waar zij het bandje afdraai den. Pas toen wis ten zij dat ze met Radio Katwijk te maken hadden. voor zijn lievelings dieren op zijn keuken heeft gebouwd (vol komen legaal, met een bouwvergunning van burgemeester en wet houders) nu weer moet afbreken. Op last van diezelfde burgemees ter en wethouders... En dat alles binnen een half jaar tijds. Op 24 oktober vorig jaar kreeg De Leeuw namelijk van B en W van Alphen vergun ning om op de aanbouw (keu ken) bij zijn huis aan de Kort- steekterweg 45 een duiven hok te bouwen. Toen het hok er eenmaal stond en de buren daar bezwaar tegen maakten hebben B en W, precies een halfjaar later (op 24 april van dit jaar) de bouwvergunning vernietigd. De reden: de af gelopen vijf jaar is dc woning van de familie De Leeuw, inclusief de bouw van het duivenhok, met ongeveer 34% uitgebreid. Op grond van overgangsbepalingen tussen twee bestemmingsplannen zou de familie De Leeuw de woning maar met ten hoogste 15% hebben mogen uitbrei den. B en W waren, toen zij de bouw vergunning afgaven, wel op de hoogte van die situatie, maar wilden zich voor de bouw van een simpel duiven hok niet al te star opstellen. Temeer daar het er toen naar uitzag, dat er wat de naaste buren betreft, geen proble men waren te verwachten. Niettemin kwamen die problemen toch. Pogingen om de zaak in onderling overleg op te lossen misluk ten. Duivenhouder De Leeuw had onder meer aangeboden om de ingang naar het dui venhok te veranderen. Van de zijde van de buren was name lijk (onder meer) aangevoerd dat de heer De Leeuw via zijn duivenhok in hun woning kon kijken. Inkijk fi bleve De bezwa toen zat er voor burgemeester en wethouders weinig anders op dan precies volgens de voorschriften te handelen en dat betekende: het vernieti gen van de bouwvergunning. Duivenhouder De Leeuw legde zich daar niet bij neer en probeerde zijn gelijk te halen bij de gemeentelijke commis sie beroepsschriften. Die heeft zich begin juli over de zaak gebogen, waarbij alle partijen hun zegje hebben kunnen doen. Alphenaar De Leeuw voerde bij die gelegenheid onder meer aan dat zijn woning enkele ja ren geleden niet was uitge breid, maar dat het om een vervanging ging van een reeds bestaande keuken en schuur. Bovendien stond er toendertijd (vijfjaar geleden) ook al een duivenhok op het erf. Wat de kwestie van de in kijk betreft, ook vóór het dui venhok daar stond, kon hij vanaf het platte dak in de wo ning van zijn buren kijken. Het duivenhok, zo voerde De Leeuw aan, is trouwens op advies van de gemeente op de aanbouw gebouwd. Op een in de buurt gelegen huis bestaat al jaren zo'n situatie. Ook liet de duivenhouder de commis sie weten bereid te zijn met zijn buren om tafel te gaan zit ten, om alsnog tot een minne lijke regeling te komen. Daar is echter geen kijk op en de commissie voor de beroeps- schriften is nu tot de conclu sie gekomen dat B en W in de ze kwestie met het vernieti gen van de bouwvergunning juist hebben gehandeld. Met andere woorden: het bezwaar van de heer De Leeuw moet worden verworpen. De gemeenteraad van Alphen moet zich vanavond over de kwestie uitspreken. Volgt de gemeenteraad het advies van de commissie voor de be roepsschriften (samengesteld uit gemeenteraadsleden) dan resteren er voor duivenlief- hebber De Leeuw twee mo gelijkheden: Vergoeding Of wel recht zoeken bij de Raad van State, ofwel zich neerleg gen bij de gang van zaken en dat betekent dat hij zijn dui venhok moet afbreken. Zij het dan, dat hij kan rekenen op een schadevergoeding van de gemeente. Hij heeft het hok daar tenslotte te goeder trouw en volkomen legaal ge bouwd. Het is de vraag wat De Leeuw gaat doen. Afbreken van het hok betekent dat hij zijn lief hebberij, het houden van dui ven, wel kan vergeten. Bromfietsers belanden in ziekenhuis na botsing NOORDWIJKERHOUT - Twee bromfietsers, een 23-jarige inwo ner van Noordwijkerhout en een 17-jarige Noordwijker, zijn van morgen met botbreuken en kneuzingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Beide bromfietsers botsten fron taal op het fietspad langs dl Gooweg. Het ongeluk gebeurde toen de Noordwijkerhouter een derde bromfietser passeerde. De Noordwijkerhouter hield aan de aanrijding een gebroken arm^ over en diverse kneuzingen, de Noordwijker liep een armbreuk en een open beenbreuk op. "Br and sloperij is aangestoken" NOORDWIJK - De brand in een opslagplaats van een sloper aan de Hogeweg in Noordwijk is, zo vermoedt de politie, hoogstwaar schijnlijk aangestoken. De politie is tot deze conclusie gekomen, omdat de loods op meer plaatsen tegelijk heeft gebrand. Doordat de brandweer snel aanwe zig was kon worden voorkomen dat de met veel brandbaar mate riaal gevulde opslagplaats in vlammen opging De schade bleef nu betrekkelijk gering. KATWIJK - Het Katwijkse jonge rencentrum 't Mallegat heeft za terdagavond een muziekgroep in huis, die kan bogen op vele toernees door Europa: John the Revelator, De formatie speelt pure blues in een stampende, dreunende en swingende "verpakking", daar bij wordt een flitsende licht show gebracht. Het optreden begint om 21 uur. Morgenavond is er weer muziekcafé.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31