Belgen spelbrekers in jubileuminterland 'Nu met oudjes naar HFC Oost Duitsland 'extra' concurrent voor Oranje Afscheid van Van Hanegem én van de Derby der lage landen Dundalk ronde verder DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 SPORT PAGINA 21 DDR-doelman Grapenthin grist de bal weg boven het hoofd v Lato. CHORZOW - Het Poolse natio nale elftal, toch torenhoog fa voriet in het treffen van de DDR, heeft gistermiddag in Chorzow in de achtervol gingsrace op Nederland in groep IV vpn het Europese kampioenschap voor landen teams één kostbaar punt moeten inleveren. De Polen kwamen in het uitverkochte Silezië-stadion van Chorzow (80.000 toeschouwers) slechts tot een 1-1-gelijkspel, waar door Nederland er nu - enigs zins verrassend - in de Oost duitsers, die in november in Leipzig als tegenstander van Oranje fungeren en boven dien nog een thuiswedstrijd tegen Zwitserland moeten afwerken, een geduchte te genstander heeft bijgekre- gen. Polen komt nog thuis in actie tegen IJsland en speelt volgende maand in Rotter dam tegen Nederland, waar door de laatste wedstrijd in deze groep, die tussen Oost- Duitsland en Nederland, meer dan waarschijnlijk zal beslissen welke ploeg zich zal plaatsen voor de finaleronde van het EK in Italiè. Tenmin ste, er vanuit gaande dat Ne derland zich in eigen omge ving niet door de Polen zal la ten verrassen. „Want vergeet niet", aldus KNVB-spion Arie de Vroet in Chorzow, „dat Polen straks in Nederland als een waanzin nige te keer zal gaan om de situatie weer recht te trekken. Deze keer hebben de Polen zich laten inpakken door de Oostduitsers omdat ze in feite nooit overgeschakeld hebben op een hoger tempo, waar door de DDR-mensen waar schijnlijk toch wel in de problemen zouden zijn ge raakt." Voor het eerst in jaren lijkt Po len voortijdig te zullen wor den geëlimineerd in een groot internationaal toernooi. Ne derland en de DDR hebben na dit gelijke spel de kans nog helemaal in eigen hand; Po len moet berustend een mis stap van een van die twee lan den afwachten om zich alsnog e kandidaat voor de EK-eindstrijd op te wer pen. Ryszard Kulesza, de oefen- meester van de Polen, heeft met het 1-1-gelijkspel nog een kleine strohalm om zich aan vast te grijpen. Een strohalm overigens, die hem gister middag in Chorzow toch nog bijna dreigde te ontglippen, toen Haefner in de 62e minuut van dit vrij fors uitgevoerde voetbalduel de DDR op een voorsprong zette en daarmee op dat moment Polen in de EK-strijd totaal buitenspel zette. Kulesza gaf zijn team geen mo ment de gelegenheid om door die treffer aangeslagen te ra ken en zette onmiddellijk twee nieuwe spelers in: Dziu- ba, de snelle vleugelverdedi ger, die door een nog niet he lemaal herstelde blessure niet optimaal kon functioneren, werd vervangen door de ex- tra-aanvaller Mazur, die vori ge week tijdens een oefen wedstrijd in Kamin nog drie doelpunten had gescoord. Adam Nawalka van Wisla Krakau (die tot nu toe alle EC- wedstrijden had gespeeld) werd ingeruild voor de boomlange en in de lucht erg sterke Henryk Wieczorek. Met name die laatste wissel redde Polen in het laatste kwartier van de wedstrijd van de totale ondergang. Uit een voorzet van amateur Lipka (hij speelt afwisselend voor het Olympische en het natio nale team van Polen) kopte Wieczorek de gelijkmaker achter Hein Ullrich Grapen thin, die door DDR-trainer Georg Buschner toch verko zen was boven de weer van een langdurige blessure her stelde Jürgen Croy. Buschner treurde nauwelijks om die gelijkmaker. De DDR- coach: „De Poolse druk in het laatste half uur was bijna on menselijk en het verwondert mij dan ook geenszins dat alsnog de gelijkmaker werd gescoord. Met dit gelijke spel zijn we beslist niet uitgescha keld. Ik geloof dat de uitein delijke beslissing in novem ber in Leipzig zal vallen, wanneer we tegen Nederland aan zullen moeten tre den". En dat laatste is ook de ziens wijze van Arie de Vroet „Op papier leek Polen voor ons een grote concurrent. We hebben er evenwel met Oost- Duitsland een extra moeilijke tegenstander bijgekregen, want de DDR-formatie heeft mij zonder meer verrast. Sinds vorig jaar is er duidelijk het een en ander veranderd. Vooral verdedigend speelt de ploeg erg sterk". Stand in groep 4: Nederland.6 5 0 1 16- 3 10 Polen6 4 1 1 10- 3 9 O.-Duitsland 6 4 11 11-6 9 Zwitserland .7 2 0 5 5-13 4 IJsland7 0 0 7 0-14 2 ROTTERDAM - De officiële openluchtviering van 'honderd jaar voetbal' stond gister avond in de Rotterdamse Kuip volledig in het teken van het afscheid. Van Willem van Hanegem, die zich in de jubileuminterland Nederland-België nog eenmaal publiekelijk als Oranjeklant mocht presenteren en van de eens zo 'roemruchte derby der lage landen' zelf. Want als ooit duidelijk is geworden dat de tijd er zo langzamerhand meer dan rijp voor is, dat een dikke streep dient te worden getrokken onder de jarenlange reeks van (vriendschappelijke) twisten met onze zuiderburen, dan kwam dat gisteravond wel tot uiting. Wat een groots festijn ter ere van i Van Hanegem's carrièreafslui- ting als internationale voetballer had moeten worden, liep in wer kelijkheid uit op een feest dat maar niet leuker wilde worden, j Goed, 'De Kromme' werd dan i wel met een 1-0 overwinning uit geluid, maar ook in de kring van spelers, die tevoren via allerlei kanalen hadden laten doorsijpe len "dat we ons voor Willem uit de naad zullen lopen", heerste to tale onvrede over de belabberde uitvoering van de huldigingssa menkomst. Met name Ruud Krol, die zich vooral in het begin als ceremo niemeester had opgeworpen, er gerde zich naderhand mateloos over de mislukking van de met zoveel bombarie aangekondigde opvoering. De aanvoerder liet onomwonden weten dat een I vriendschappelijke interland de spelers van het Nederlands elftal heden ten dage kennelijk niet I meer kan aanzetten tot een zelfs maar redelijke prpstatie. "We j bewogen niet en bovendien wei- S gerden de Belgen te voetballen. I En het is een oud gegeven, voor een wedstrijd zijn nu eenmaal twee ploegen nodig" Laakbaar Inderdaad was de negatieve speel wijze van de Guy Thijs-brigade laakbaar, al hadden de KNVB- bonzen tevoren eigenlijk al kun- nen weten dat een keuze voor de Belgen als jubileumpartner wel een bijzonder ongelukkige móést zijn. De laatste jaren is de verte- genwoordigende elf van de KBVB immers nauwelijks nog I tot acceptabel aanvallend voetbal I in staat, eenvoudig, omdat de geldschieters van de clubs uit de 'eerste nationale' een niet uit te roeien voorliefde koesteren voor buitenlands spitstalent. Het ge volg hiervan is dat bondscoach Guy Thijs (en daarvoor 'brulboei' Raymond Goethals) de laatste ja ren de grootste moeite hebben (gehad) om een aanvalslinie van enig aanzien te formeren. De honderdtiende (en gezien de wanvertoning van nu hopelijk laatste) editie van Nederland- België gaf een onthutsend beeld van het tekort aan offensief Bel gisch talent. Met Jan Ceulemans en (afwisselend) Albert Cluytens en Anderlecht-speler Francois Vanderelst als frontsoldaten wa ren de Belgen nauwelijks in staat een aanvallende vuist te maken. Erkend dient echter wel te wor den dat de drie brave voorposten nauwelijks de gelegenheid kre gen zich in doeltreffende zin te onderscheiden, nu de voeding vanuit het middenveld ten ene male ontbrak. Het Belgische middenrif legde zich voorname lijk toe op de afstoppende taak en kwam nagenoeg nimmer toe aan positievere daden. Het was alleen daarom al niet vreemd dat de ach terste Oranje-lijn nauwelijks moeite had de schaarse Belgische aanvalspenetraties van gevaar te ontdoen. Het trieste voor Willem van Hane gem en de 21.136 feestgangers was, dat ook de brigade van Jan Zwartkruis voor het doel van Jean Marie Pfaff (en later Theo Custers) nauwelijks in staat was potten te breken. Centrumspits Dick Nanninga werd gedegra deerd tot een lachwekkende figu rant, omdat hij nooit op de voor hem ideale wijze, hoge ballen voor de pot dus, werd ingescha keld, terwijl René van de Kerkhof en Simon Tahamata op de flan ken al evenzeer hardnekkig faal den. Slachtoffer De Nederlandse aanvalspionnen werden feitelijk het slachtoffer van de creatiefarme middenlinie, die vooral koos voor een kort, tempoarm spelletje door het cen trum. Dit alles leidde ertoe, dat Willem van Hanegem een afscheid kreeg die hij gezien zijn roemrijke in breng in het recente Oranje-ver leden niet verdiende. De Utrech ter hobbelde gisteravond 41 mi nuten mee en viel in die periode, ondanks zijn strooptrage bewe gingsritme, niet eens uit de toon. Integendeel, tweemaal stond hij zelfs aan de basis van een bijna- doelpunt, toen hij eerst Hoven- kamp met een dieptepass van het patent-Kromme wegstuurde en vervolgens gaf hij vlak voor zijn afmars Nanninga een niet te mis sen scoringsmogelijkheid na een vrije schop van Krol. Nanninga miste echter, wat hij na rust ook zou doen, op het moment dat hij fraai vrij was gespeeld door Ta hamata. Die laatste, die zijn uitstekende in terlanddebuut tegen Argentinië liet volgen op een zeer matig tweede optreden in het Oranjes hirt, had toen al de basis gelegd voor de enige treffer van het ma gere duel. Op rechts speelde de linkerflankspeler nogal gecom pliceerd linksback Renquin uit, waarna het object via Luc Mille- camps voor de voeten van Poortvliet belandde. Die er met een harde knal uiteindelijk voor zorgde dat de inmiddels verdwe nen Willem van Hanegem (Valke verving hem) met een positief re sultaat zijn 52-voudige inter landcarrière kon besluiten. Na een negatief duel, dat wel, én met dank aan de Engelse arbiter Whi te, die na rust toestond dat Piet Schrijvers de doorgebroken Ge- rets in het beruchte gebied vloer de. Niemand maalde om die be slissing. Ook de Belgen niet, waarmee de desinteresse voor de eens zo spanningrijke botsing werd getypeerd. In ieder geval hebben de KNVB-bestuurders lering uit deze confrontatie kun nen trekken. Mochten die baasjes ooit het plan opvatten Wim Jan sen en Ruud Krol op officiële wij ze uit te luiden, dan kunnen zij de Belgen nu al gevoegelijk uit het keuzepakket van eretegenstan- ders schrappen.. GERARD VAN PUTTEN. ROTTERDAM - Na welgeteld 41 minuten kon Willem dan voorgoed zijn biezen pakken. In dat tijdsbestek mocht de vlak voor de jubileuminter land tot Bondsridder be noemde voetballer zich van zijn oranjemaatjes én van bewaker René Vandereyc- ken naar hartelust uitleven en Van Hanegem pakte die mogelijkheid dan ook met beide handen aan. Nu kwam de 52-voudig international weliswaar niet tot veel im ponerende daden maar wie maalde daar om. Tenslotte was het de laatste keer dat de huidige Utrecht-speler in het oranjetenue was te be wonderen. Althans, voor het échte oranje, "want" zei 'de Kromme', "natuurlijk speel ik straks met de oudjes mee in de traditionele wedstrijd tegen Koninklijke HFC". Het was leuk geweest zo. Even had de Leerdamse 'boer' weer mogen proeven van de sfeer die rond een interland hangt. "Ik heb drie ontzet tend leuke dagen gehad. Lekker een paar partijtjes kaart gespeeld en bovendien heb ik nog een aardig dag geld ontvangen ook. Wat moet je nog meer". Kort voor de wedstrijd werd de 35-ja- rige middenvelder door KNVB-voorzitter Meuleman in het zonnetje ("Willem was een groot voetballer") gezet en de benoeming tot Bonds ridder liet hem niet onbe roerd. "De hele ambiance rond deze wedstrijd heeft me echt wel wat gedaan. Jam mer dat het publiek na de rust niet veel meer kreeg te zien. Die 1-0 was eigenlijk het enig noemenswaardige". De komende man in het oran jegezelschap, Bennie Wijn stekers, was evenals de gaande man Van Hanegem niet geheel tevreden over de ze jubileuminterland. "Ik had heel wat meer van deze wedstrijd had verwacht", vond de 24-jarige Rotter dammer. "Het was de bedoe ling om er een goede pot van te maken. Dat is niet ge beurd. Er werd in de tweede helft veel te geforceerd ge speeld. Dan is het begrijpe lijk dat het publiek ons op een fluitconcert trakeert". Over zijn debuut was de Feyenoord-verdediger rede lijk content. "In de eerste helft was het een beetje wennen. Vooral Krol heeft me toen met zijn aanwijzin gen een eind in de goede rich ting geholpen. Na de rust ging het allemaal vanzelf. Toen was ik mezelf en heb ik gespeeld zoals ik bij Feye- noord altijd doe. Ook ik heb toen aan de anderen aanwij zingen gegeven. Maar ik had me een fijnere partij voorge steld". Coach Zwartkruis vond zijn debuterende pupil "niet slecht" maar snel liet de luchtmachtkapitein weten de confrontatie met de zui derburen "helemaal niet leuk" te hebben gevonden. "Wim van Hanegem had een beter afscheid verdiend. De 20.000 hebben zich toch ver veeld. Het was een trieste vertoning". W; Europees topscorer Kees Kist en de ijlings aan de selectie toegevoegde Piet Hamberg (FC Servette) dan niet werden ingezet, wist Zwartkruis: Hamberg zou zeker worden ingezet maar de door blessure van Stevens moest ik een andere verde diger (Brandts) inbrengen. Kees Kist ken ik voldoende. Die hoeft zich voor mij niet meer te bewijzen". ROB ONDERWATER LA VALETTA (ANP) - De Ierse voetbalkampioen FC Dundalk heeft als eerste van de 64 ingeschreven ploegen in de toernooien om de Europese voetbalbekers 1979/80 de tweede ronde bereikt. In La Valetta werd weliswaar met 1-0 verloren van Hibernian, maar aangezien de Ieren de eerste wedstrijd met 2-0 hadden gewonnen mag FC Dundalk opnieuw aantreden op 24 oktober en 7 november. FC Dundalk was tot de eerste ronde doorgedrongen door de kwalificatie wedstrijden tegen de Noordierse vertegenwoordiger FC Linfield suc cesvol af te sluiten: 1-1 en 2-0. Barcelona is de verdediging van de Europese beker voor bekerwinnaars gestart met een moeizame zege. In de IJslandse hoofdstad Reykjavik werd Akranes met 1-0 verslagen in het eerste (uitgestelde) duel van de eerste ronde. Twaalf minuten na de rust bezorgde Carlos Rexach de Spaanse club de overwinning. Progres Niedercom verloor gisteravond op eigen veld met 0-2 van Gras shoppers Zürich. Het betrof een wedstrijd uit de eerste ronde van het UEFA-bekertoemooi 52-voudige interlandcarrière Hij krijgt van Ruud Krol (links) een klopje De afmars van Wim van Hanegem

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21