Negen doen nienw stapje in richting van PLO Volgende maand eerste krachtmeting voor Carter Aantal politieke moorden in Turkije bereikt record Gromiko: hard standpunt inzake Cuba BOMMEN IN ULSTER Zwarten mogen lid zijn van een vakbond Radio-actief gas ontsnapt RAVAGE NA ONGEVAL WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND Andrei Gromiko. (Door onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Tijdens de Democrati sche partij conventie van 1976 te New York, waar Jimmy Carter uiterst triom fantelijk tot presidentskandidaat werd aagewezen, kreeg senator Ted Kennedy welgeteld één stem. Een symbolische stem, die meer de vertaling was van een nostalgie dan van politiek inzicht. Nu, ruim driejaar later, zou deze zelfde Ken nedy volgens de opiniepeilingen de no minatie zonder weerwerk van betekenis ten deel vallen. Maar nog steeds geldt grosso modo dat dit de vertaling is van nostalgie, omdat er bij nauwkeuriger be schouwing in de 32 maanden van Carters landsbeheer geen duidelijke verschillen van inzicht zijn gebleken tussen de doel einden die Carter voor ogen staan en wat Kennedy met de natie voor heeft. Zo doende komt Kennedy thans te voor schijn met 'leiderschap' als voornaamste onderscheid tussen hem en Carter. Of hij dat leiderschap kan leveren, is de vraag, maar het staat wel vast dat wat dit betreft over Carter het negatieve oordeel reeds is geveld en wel volkomen terecht. Niettemin heeft Kennedy's veronder stelde kandidatuur ertoe geleid dat van uit het Witte Huis meer geld en meer politiek talent wordt besteed aan de eer ste fase van de veel te lange aanloop naar de werkelijke verkiezingen van 1980. En, een op zichzelf zeer ondergeschikte poli tieke gebeurtenis als de verkiezing van omstreeks de helft van de afgevaardig den naar de Democratische partijverga dering te Florida, in november, krijgt zodoende als eerste treffen tussen Car ters manschappen en Kennedy-aanhan- gers een bijna onwezenlijke betekenis. In oktober zullen regionale en plaatse lijke partijraden (in 67 districten) stem men uitbrengen, waaruit de natie zal af lezen hoe het tussen Carter en Kennedy is gesteld. Als Kennedy verliest, althans wanneer uit zijn aanhangers weinig afgevaardigden worden gekozen, dan zakt zijn korte lings gevestigde reputatie als de sterkste Democratische kandidaat in elkaar. Maar als Kennedy wint, in Florida, een zuidelijke staat met een grote bevolking van niet onbemiddelde bejaarden, maar in doorsnee van conservatieve signa tuur, nog voordat hij zich tot een officiële kandidatuur heeft bekend, dan kan Car ter zijn verhuiskaarten wel gaan schrij ven. Het is een van de merkwaardigheden in het Amerikaanse politieke systeem, dat juist deze allereerste nog voorzichtige en niet nauwkeurig overwogen manoeu vres zo'n belangrijke rol spelen in de be paling van de grote uitkomst anno 1980. De commentator Tom Wicker van de New York Times signaleert dat in 1976 Carters toenmalig welslagen vrijwel werd vastgelegd door „een handjevol stemmers" in twee staten (Iowa en New Hampshire), die te zamen slechts twaalf stemmen in het kiescollege, dat formeel de president aanwijst, vertegenwoor digden. Ogenschijnlijk kan Carter in Florida niet verliezen: een conservatieve staat, (men herinnert zich Anita Bryant en haar let terlijk te nemen kruistocht tegen homo seksuelen in overheidsfuncties), met een Democratisch partijapparaat dat sedert 1976 onder Carters beheer is gebleven en waar de voornaamste functionarissen van de staat, inclusief de gouverneur, voor Carter zijn. Een omgeving kortom, waar Kennedy's veronderstelde libera lisme slecht tot zijn recht zou komen. Maar in dat zelfde Florida, met een uit gebreide anti-Castro-bevolkmg van Cu baanse vluchtelingen, heeft Carters pre sidentschap breuklijnen gemaakt van wege frustraties en teleurstellingen en door een inflatie die juist veel inwoners van Florida als gepensioneerden met een min of meer gefixeerd inkomen kei hard raakt. En wat dan nog? Als Carter verliest? De tweede helft van de afgevaardigden naar de staatsconventie wordt benoemd uit de gevestigde Democratische orde, waarover het Witte Huis thans onver biddelijk de zweep doet klappen. En zelfs al zou Carter dan in november wor den aangewezen als de favoriete kandi daat, dan nog betekent dit geenszins dat het resultaat bij de voorverkiezingen hetzelfde zal zijn. En het is helemaal niet zeker dat welke winnaar dan ook Flori da's 17 stemmen in het kiescollege zal verwerven, want er zijn tenslotte ook nog Republikeinen in het geding. Niettemin: Florida's „straw poll", dit poli tieke strootje-trekken, is interessant vanwege de vraag of Carter dan wel Kennedy in deze lange race naar het Wit te Huis in de binnenbaan vertrekt, ook al om dat geen hunner zich kan veroorlo ven in Florida afzijdig te blijven. Alles bijeengeteld, is het een duidelijke de monstratie van een in wezen ongezond politiek systeem, dat het land opzadelt met een zeer beperkte keuze. Maar in Amerikaanse omstandigheden vertaald zou Piet de Jong een betere kans maken op het Witte Huis dan Van Agt. En daar gaat het om, al is daarmee niets wezen lijks beweerd... LONDEN (DPA) - Enkele mi nuten na een telefonische waarschuwing door de provi sionele IRA zijn gisteren in Linburn bij Belfast drie bommen ontploft. Enkele mensen werden ge wond, onder wie een politie vrouw die bij de ontruiming hielp. De IRA had in het telefoonge sprek met een in Belfast ver schijnende krant gewaar schuwd voor in totaal tien bommen. In het centrum van Linburn was het markt, zodat de straten vol mensen waren. Naar de zeven andere bommen wordt nog gezocht. NEW YORK (ANP) - De negen landen van de Europese Gemeenschap hebben hun gezamenlijk standpunt over het conflict in het Midden-Oosten opnieuw aan de re cente ontwikkelingen aangepast op een wijze waaruit meer begrip voor de Arabische zienswijze spreekt. Jordanië (links) wordt begeleid door secretaris-generaal Waldheim van de VN hij het gebouw van de Verenigde Naties in New York binnengaat. NEW YORK (DPA) - De Sowje- trussische minister van buiten landse zaken Andrei Gromiko heeft gisteren zijn redevoering voor de algemene vergadering van de VN de Amerikaanse rege ring de raad gegeven te erkennen dat de hele kwestie rond de aan wezigheid van Sowjetrussische eenheden op Cuba in elkaar gezet is en de zaak daarmee te sluiten. Gromiko verklaarde dat er een campagne gevoerd wordt tegen de politiek van Cuba en de Sow- jet-Unie, waarin een valse voor stelling van zaken wordt gege ven. Hij sprak in dit verband van propaganda, die nergens op is gebaseerd. Zijn Amerikaanse ambtgenoot, Cy rus Vance, had maandag de al gemene vergadering er voor ge waarschuwd dat de verhouding tussen Oost en West zou kunnen verslechteren wanneer de mo gendheden van het Oost- en Westblok eikaars veiligheidsbe langen niet respecteren. Noch Vance, noch Gromiko noemde ten overstaan van de algemene vergadering de aanwezigheid van de Sowjetrussische gevecht seenheden op Cuba met name. Maandagavond hebben zij echter tijdens een onderhoud van an derhalf uur met elkaar over deze kwestie, die de ratificatie van het SALT 2 verdrag in gevaar brengt, gesproken. Veel resultaat heeft dit onderhoud niet opgeleverd. Morgen treffen beide mannen el kaar weer om deze kwestie te be spreken. Volgens informatie van de Ameri kaanse geheime dienst bevinden zich minstens 10.000 Russische soldaten en adviseurs op Cuba, daarbij inbegrepen de gevecht seenheden. De Sowjet-Unie heeft verklaard dat het aantal Sowje trussische militaire adviseurs op Cuba sinds 1962 niet is gewijzigd en dat er geen gevechtseenheden op het eiland zijn. In de VS wordt het vermoeden dat de gevecht stroepen al sinds jaren op Cuba zijn steeds sterker. Na een ge sprek met president Carter ver klaarde een aantal Amerikaanse senatoren dat de Sowjet-Unie de Amerikanen volgens Canter, val se inlichtingen heeft verstrekt. De voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buiten landse zaken, Frank Church, heeft gisteren na de rede van Gromiko gezegd dat hij zal vra gen om opschorting van de ratifi catie van SALT-2 door de gehele senaat, tot het geschil over de Russische troepen op Cuba is op gelost. Church en andere vooraanstaande senatoren wezen Gromiko's woorden krachtig af en zeiden dat de onweerlegbare bewijzen voorhanden waren dat de Russi sche soldaten wel degelijk ge vechtseenheden vormden. Church zei op een persconferentie: "Ik wil niet graag dat SALT-2 door de Senaat wordt verworpen. Daarom vind ik dat de commissie voor buitenlandse zaken verwij zing van het verdrag naar de vol tallige vergadering moet aan houden tot de huidige onderhan delingen zijn afgerond en de uit slag bekend is". Verwijzende naar Gromiko's rede zei de senator. "Deze affaire kan alleen als afgedaan beschouwd worden als president Carter tot de conclusie kan komen dat de Sowjet-gevechtseenheden niet meer op Cuba gelegerd zijn". (Van onze correspondent) WENEN - De minister-president van de niet-erkende regering van Zimbabwe-Rhodesië, bisschop Abel Muzorewa, brengt vandaag een bezoek van 24 uur aan We nen. Muzorewa zal een informeel gesprek hebben met de Oosten rijkse bondskanselier dr. Bruno Kreisky over het verloop van de Londense besprekingen over de Rhodesische kwestie. Omdat Oostenrijk de nieuwe regering van Zimbab- .-Rhodesië niet er kent, had Muzorewa voor zijn be zoek een speciale vergunning nodig. Bondskanselier Kreisky speelt een belangrijke rol in het doen en la- (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Alle zwarte arbeiders in Zuid-Afrika en bur gers van gebieden, die tot de re publiek van Zuid-Afrika hebben behoord, zullen in de toekomst lid mogen zijn van een vakbond. Dit werd gisteren door de Zuid- afrikaanse minister van arbeid Fanie Botha in Johannesburg bekendgemaakt. De desbetref fende proclamatie zal vrijdag in de Zuidafrikaanse staatscourant worden gepubliceerd. De minister zei tijdens een bijeen komst van de federatie van Ka mers van Koophandel dat hij de zaak zorgvuldig had overwogen en dat alle arbeiders in het te genwoordige en vroegere grond gebied van de republiek (de thuislanden dus) werknemers in de zin van de nieuwe wet zijn en lid kunnen worden van vakbon den. Daarmee - zo zeggen waar nemers - is een van de meest scherpe kritieken tegen de nieu we Zuidafrikaanse arbeidswet ten van de baan, namelijk dat burgers van de thuislanden geen lid van Zuidafrikaanse vakbon den kunnen worden. De nieuwe bepaling zegt alleen dat buiten landers - dus burgers van onaf hankelijke staten rondom Zuid- Afrika zoals Mozambique, Leso tho en Botswana - geen vak bondslid kunnen worden. In Zuidafrikaanse industriële en vakbondskringen wordt de be kendmaking van de minister als een stap in de goede richting be schouwd. Alleen de secretaris van de conservatieve blanke fe deratie van arbeid. Wessel Born- man, waarschuwde onmiddellijk dat „grote schade kan worden aangericht met het gevaarlijke wapen van de vakbonden". Hij noemde het een grote fout dat de regering vakbondsrechten wil geven aan alle zwarten, zonder een enkele conditie. Radicale zwarte vakbondsleiders zijn echter eveneens wantrou wend. Zij zien een groot bezwaar in het feit dat de verandering komt door een bepaling van de minister en niet door een officiële wet. Andere vakbondsleiders noemden de stap daarentegen een „realistisch besluit" ten van de niet-gebonden staten en is vice-voorzitter van de So cialistische Internationale. Het is echter niet duidelijk welke rol Kreisky zich heeft toegedacht in de problematiek van Zimbabwe- Rhodesië. Tekenend voor de milde houding van Oostenrijk ten opzichte van het nieuwe regime in Zimbabwe- Rhodesië is het feit dat de Oos tenrijkse autoriteiten op grond van „humanitaire overwegin gen" toestemming hebben gege ven aan de blanke Rhodesische minister voor transport en ener gie, Van der Bijl, om in Oosten rijk te mogen trouwen met de dertig jaar jongere prinses Char lotte van Liechtenstein. Namens de negen noemde de Ierse minister van buitenlandse zaken, Michael O'Kennedy, gisteren in de algemene vergadering van de verenigde Naties in New York voor het eerst de Palestijnse be- vrijdings organisatie PLO, even als de kwestie Jeruzalem, met name. En sprak hij, zij het in ver hulde termen, over een Palestijns recht op zelfbeschikking. Tot nu toe hadden de negen de PLO nog nooit met name genoemd, maar slechts gesproken over de noodzaak dat "alle betrokken partijen" deelnemen aan onder handelingen over een vredesre geling. Als voorzitter van de Eu ropese politieke samenwerking (EPS) zei minister O'Kennedy dat alle betrokkenen, onder wie de Palestijnse bevrijdings orga nisatie" o. a. de resolutie dienen te accepteren die de Veiligheids raad na de zesdaagse oorlog van 1967 aanvaardde (de befaamde resolutie 242). Deze resolutie zegt onder meer dat elk land in dit deel van de wereld (lees: Israël) het recht heeft om in vrede bin nen veilige en erkende grenzen te leven. In deze resolutie wordt de Pale stijnse kwestie afgedaan als een "rechtvaardige oplossing van het vluchtelingenprobleem". De ne gen hebben al ruim twee jaar ge leden verklaard dat bij het tot standkomen van een rechtvaar dige en duurzame vrede "reke ning moet worden gehouden met de legitieme rechten van de Pale stij nen" Tot nu toe werd niet erg duidelijk gezegd wat deze rechten precies inhielden. De negen zijn gisteren iets verder gegaan met het invul len van deze rechten, zonder ech ter te spreken over "een eigen staat" of over "zelfbeschikking" Regeling Volgens O'Kennedy omvatten de legitieme rechten, behalve het recht op een vaderland, het recht van het Palestijnse volk om, "door zijn vertegenwoordigers volledig deel te nemen aan de on derhandelingen over een alom vattende regeling" Bij een dergelijke regeling moeten de legitieme rechten en belangen van alle partijen worden geërbie- digd. "Hiertoe behoren Israël, dat het recht heeft te leven binnen veilige grenzen die worden aan vaard en op passende wijze gega randeerd, en het Palestijnse volk dat, binnen het kader van een vredesregeling, het recht heeft om als volk over zijn eigen toe komst te beslissen." Een recht van de Palestijnen om zelf hun lot te bepalen wordt dus duidelijk gebonden aan het recht van de Israëli's op zelfbeschik king en Palestijnse deelname aan onderhandelingen wordt afhan kelijk gesteld van aanvaarding van 242: "Het is van essentieel belang dat alle partijen bij de on derhandelingen over een rege ling het recht van elke staat in dit deel van de wereld aanvaarden, om binnen veilige en erkende grenzen met passende garanties te leven". Niet wat de negen over Jeruzalem zeggen, maar het feit dat zij deze uiterst gevoelige kwestie voor het eerst in een gemeenschappelijke verklaring noemen, is volgens gezaghebbende kringen in New York van groot belang. Wanneer de negen in het verleden een poli tiek van het scheppen van vol dongen feiten veroordeelden, gold dit niet alleen het Israëlische nederzettingenbeleid maar ook impliciet de annexatie van Oost- Jeruzalem door Israël na de zes daagse oorlog. (Van onze correspondent) ISTANBOEL- Dertien poli tieke moorden vonden er in Turkije plaats tussen maandag- en gisteravond. Dertien doden door poli tiek geweld binnen één etmaal is ook voor Turkije een record. Politieke moorden zijn, na een klei ne terugval, de laatste we ken weer veel frequenter geworden en hoogstwaar schijnlijk zijn er duistere krachten aan het werk die het resultaat van de tus sentijdse verkiezingen op 14 oktober willen beïn vloeden of deze zelfs ver hinderen. Die verkiezingen, voor een derde van de Senaat en voor vijf parle mentszetels die door overlijden vacant zijn geworden, werden door de gematigd linkse regering van premier Ecevit toch al met angst en beven tegemoet gezien, daar de stemming in het land al lerbelabberdst is vanwege de voortdurende prijsstijgingen (dit jaar een inflatie van 80 procent) en de schaarste aan allerlei ele mentaire artikelen. Dat de im- en exportcijfers een veel gunstiger beeld vertonen, interesseert de gemiddelde burger minder Wanneer nu ook het vanouds toch al zware politieke geweld verhe vigt, krijgt de rechtse oppositie leider Demirel over twee weken nog makkelijker werk. afgezien eigenlijk van de vraag of de slachtoffers aan de linker- of rechterzijde vallen (de laatste tijd was die verhouding ongeveer 70:30 procent). Maar het is ook lang niet ondenkbaar dat veel van het geweld teruggaat op Koerdi sche separatistische groepen die het Turkse staatsgezag, of het nu links of rechts georiënteerd is, willen uithollen. En dan voor spelt het op langere termijn ook voor Demirel niet veel goeds. Reeds is vorige week de regering in het parlement (220 van de 450 ze tels, tegen 223 zetels voor de op positie) duidelijk in de minder heid geraakt na het uittreden van vice-premier Sukan en het om komen door een auto-ongeluk van een afgevaardigde van Ece- vits Republikeinse Volks Partij. Dat was al de tweede dode uit zijn fractie de laatste weken en ver vanging kan niet eerder plaats vinden dan in 1981. Wellicht zul len de komende twee weken nóg meer afgevaardigden, of zelfs ministers, het zinkende schip van de regering-Ecevit verlaten Voor het ten val brengen van een regering is in Turkije een absolu te meerderheid vereist van 226 zetels, en het is wel zeker dat de oppositie dit getal vóór of uiter lijk op 14 oktober zal berei ken. Wat dan? Het vormen van een nieuwe regering zal voor Demirel moeilijker zijn dan het ten val brengen van de huidige, want hij heeft waarschijnlijk weinig zin om opnieuw te gaan regeren met Turkes' fascistische georienteer- de Partij van Nationalistische Ac tie, die meer en meer de naam „moordenaarspartij" krijgt, en met de fundamenteel islamiti sche Partij van Nationaal Be houd, die op het ogenblik ook tot de oppositie behoort, maar waar van leider Erbakan in zijn rede voeringen Demirel even hard be stookt als Ecevit. Erbakan's partij heeft in 1974 met Ecevit's RVP geregeerd en van 1975 tot 1977 met die van Demirel en Turkes. Er is een iets meer dan theoretische mogelijkheid dat na de komende verkiezingen nieu we pogingen zullen worden ge daan de „rooms-groene" coalitie van 1974 te herstellen. Het embleem van de PNB is nog al tijd veelbetekenend een sleutel, en al zal op 14 oktober wel blijken dat die sleutel wat roestig is ge worden doordat de partij op nieuw stemmen heeft verloren, 23 leden ervan houden tot 1981 zitting in het parlement. Al zal Erbakan nooit een Turkse Cho- meini worden, hij is in een positie om zijn parlementaire steun aan Ecevit duur te verkopen. Plausibeler is, naast schipbreuk van Ecevit, een regering van min of meer partijloos karakter, die de opdracht zal krijgen vervroegde parlementsverkiezingen voor te bereiden en onderwijl het poli tiek geweld te bestrijden en de economische situatie verder te saneren, zonder vrees daarbij stemmen te verliezen. RICHMOND (UPI'AFP) - Als ge volg van een mankement in een kernreactor in Virginia is giste ren een kleine hoeveelheid radioactief gas in de atmoifoerte rechtgekomen, berichtte de Elec tric and Power Compagny in North Anna. De betrokken reactor, de enige die op dat ogenblik in Virginia werk te. is meteen stilgezet, hoewel er geen gevaar was.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9