D'66 wil eenzi Üdig niet af van alle atoomtaken 'Rijksinrichtingen hebben ongecontroleerde macht' Eis voor 'kastmoord' zeven jaar en tbr Mentenkan wel voor rechter verschijnen9 VERZEKERING VOOR ALTERNATIEVE GENEESWIJZEN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (GPD) - De Utrechtse psychiater prof. dr. Beyaert eist van de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank dat die haar uitspraken met betrekking tot de zaak-Menten rectifi ceert Beyaert is het oneens met de wijze waarop de bijzondere strafkamer heeft bekendgemaakt dat onder meer naar aanleiding van verklaringen van drie deskundigen de vervolging van Pieter Menten „op grond van diens krankzinnigheid" is geschorst. Beyaert is een van de deskundigen die de rechtbank over Menten heeft geadviseerd. Hij vindt echter dat Menten wèl in staat is voor de rechter te verschijnen. Beyaert, geneesheer-directeur van het Pieter Baan Centrum, de psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswezen in Utrecht, vindt dat nu is gedaan alsof de commissie unaniem tegen verdere vervolging van Menten is. De Rotterdamse rechtbank wilde gisteren geen reactie geven. „De beschikking ligt er. Verder geen commentaar", aldus een woord voerder. ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rptterdam, mr. D. Hart, heeft gisteren zeven jaar gevangenisstraf en tbr geëist te gen de 29-jarige Rotterdammer Teun van der T. De man heeft be kend op 25 mei 1978 de 40-jarige Ria Telder in haar woning aan de Talmastraat in Rotterdam te hebben gewurgd. Het slachtoffer, dat een zeer teruggetrokken le ven leidde, werd pas negen maanden later in een gangkast in haar huis gevonden. Teun kende het slachtoffer omdat hij bij haar in de buurt woonde. De alleenwonende en enigszins gehandicapte vrouw had Teun gevraagd of hij haar huis wat wil de opknappen. Omdat Teun op dat moment zonder werk zat had hij hier in toegestemd. Voor het behangen en verven van de wo ning had Teun driehonderd gul den ontvangen. Daarna wilde de vrouw haar huis verbouwd heb ben. Voor ieder karwei bracht Teun een bepaald bedrag in re kening, dat Ria grif aan hem be taalde. Zij sloot een lening van vierduizend gulden bij de bank en betaalde Teun daarnaast met girobetaalkaarten. In totaal had de vrouw 8900 gulden aan Teun betaald. "Als er iets klaar was wilde ze het weer an ders hebben. Daarom werd het zo duur", zo verklaarde Teun voor de rechtbank. Op de ochtend van 25 mei had Ria onder het koffie drinken geëist, dat Teun haar geld terug zou geven. "Ze dreigde dat ze de politie zou inschakelen en de sociale dienst zou vertellen dat ik zwart werkte", aldus Teun. Enkele uren later had hij haar in een gangkast, waar een koelkast moest worden aangesloten, ge wurgd met een stuk elektrici teitsdraad waar hij aan beide kan ten een lus aan had gemaakt. Van de daad zelf zei Teun zich gis teren niets meer te kunnen her inneren. "Toen het woord politie viel knapte er iets in me. Ik denk dat ik een black out heb gehad", zo verklaarde Teun voor de rechtbank. "Ik zal het wel gedaan hebben, want er was niemand anders daar op dat moment". Dit tot grote ergernis van de recht bank-president die de verdachte voorhield dat hij bij het vooron derzoek wel uitvoerig had ver klaard hoe hij zijn daad had ge pleegd. Volgens de psychiaters van de psy chiatrische observatiekliniek in Utrecht was Teun verminderd toerekeningsvatbaar op het mo ment van de moord. Er was ech ter geen sprake van een schemer toestand waardoor Teun zich niets meer zou kunnen herinne ren. Zij omschrijven hem verder als een intelligente man die voor de realiteit op de vlucht slaat. Een man met een sterke neiging tot zwerven. Dat had Teun dan ook gedaan, nadat hij Ria Telder had omgebracht. Enkele maanden na de moord, na dat hij van één van zijn zwerf tochten door Europa was terug gekeerd. had hij bij een politiebu reau in Rotterdam gevraagd of hij soms werd gezocht. Niemand wist toen nog iets van de moord in de Talmastraat. Teun ging weer op reis. Toen hij in maart van dit jaar in Rotterdam terugkwam werd hij door een vroegere buurman herkend en door de politie gearresteerd. Volgens de officier van justitie had aan het misdrijf een ander motief ten grondslag gelegen dan zoals Teun had verklaard. Hij ver moedde dat Teun de vrouw die van een wao-uitkering van 1250 gulden per maand leefde geld had afgetroggeld. Ook bij de re cherche bestaat het vermoeden, dat Teun met de girobetaalkaar ten heeft geknoeid. Anderhalf jaar geëist voor 'afzichtelijk gedrag' van Enschedeërs ALMELO (GPD) - Een hele nacht lang heeft een jonge Enschedese vrouw zich afgevraagd: „Hoe kom ik hier levend weg?" Nadat zij negen keer was verkracht, ge pijnigd en op andere wijze mis bruikt, is haar dat op de vroege morgen van 15 juli ten slotte ge lukt. Deze mensonterende be handeling was het meest schok kende feit uit een reeks van vijf, waarover drie Enschedeërs, de 24-jarige opperman H. J. ten Chr., zijn broer de 28-jarige opperman G. J. H. ten Chr. en de 28-jarige schilder F. M. V. dinsdagmiddag bij de Almelose rechtbank tot in alle details zijn ondervraagd. De officier van justitie, mr. N. van Veen, zei: „De sprong van deze jongens naar de Hells Angels is niet groot. Je pikt vrouwen op en dan alleen maar kibbelen wie er het eerst mag". Hij deelde mee dat het trio de meest afzichtelijke spelletjes met de slachtoffers had „gespeeld" Tegen H. J. ten Chr. en V. eiste hij anderhalfjaar met aftrek en tegen G. J. H. ten Chr. vijftien maanden met aftrek. V. hoorde bovendien voor vier keer onder invloed rij den driejaar ontzegging eisen. Ten laste gelegd was de verkrach ting van drie vrouwen. Bij de be handeling van deze zaken kwa men gruwelijke details aan het licht, die zo walgelijk zijn, dat een nadere uiteenzetting elk doel voorbij zou schieten. De vrouw, die negen keer was ver kracht, was op straat aangespro ken door H. J. ten Chr. Samen met V. was de vrouw in een auto gesleurd. In het huis van de ex- echtgenote van Ten Chr. was toen een bijna onafgebroken reeks van vernederingen gevolgd. Twee keer was haar een korte pauze gegund, waarin zij een si garet mocht roken en bier mocht drinken. Ten slotte was het slachtoffer vastgebonden aan een stoel, mishandeld en weer mis bruikt. Toen ze uiteindelijk mocht en kon vertrekken, was haar gezegd: „Vergeet dit adres, want anders weten we je te vin den". V. ontkent dit. Op 24 september 1978 had het trio in Hengelo een ondanks alle na speuringen tot dusver onbekend gebleven meisje van 16 a 17 jaar van de fiets getrokken en in de auto gesleurd. Bij de vliegbasis Twenthe was ze vijf keer ver kracht. Ook zij kreeg, na in Hen gelo te zijn teruggebracht, het advies: „Niet praten". De presi dent, mr. Chr. D. Boeke: „Daar heeft ze zich tot nu toe angstvallig aan gehouden". Ten slotte had het drietal een 30-ja- rige Enschedese meegenomen en verkracht. Zij heeft van deze drie verkrachtingen pas aangifte ge daan na een dringend verzoek van de politie. Dit slachtoffer is nog onder doktersbehandeling en nog steeds bang voor het G. J. H. ten Chr. was ook nog een inbraak in een Enschedese gara ge ten laste gelegd. De rechtbank wijst 2 oktober vonnis. DEN HAAG (GPD) In een weloverwogen veiligheidsbe leid moet de terugdringing van de rol van de kernwa pens centraal staan. Maar eenzijdige afstoting door Ne derland van alle kernwapentaken is onaanvaardbaar, omdat daarmee het evenwicht zou worden verstoord en Nederland zijn stem binnen de NAVO zou verzwak ken. Dat staat in de discussienota „Vrede, Veiligheid 'en Kernwapens" van de werkgroep Buitenlandse Za ken en Defensie van D'66. De werkgroep neemt afstand van de koude-oorlogmentaliteit, waarin Rusland als de grote agressor wordt beschouwd. Maar kern wapens kunnen vooralsnog om de afschrikwekkende werking nog niet worden gemist,, zo heet het. De nota is de derde van deze aard in enkele weken, nadat eerder een CDA-werkgroep en de PvdA- fractie hun visie op de veiligheid en kernbewapening in nota's hebben geformuleerd. De nota van D'66 wordt aanstaande za terdag besproken op de Advies raad van de partij in Utrecht. Eenzijdige algehele afstoting van kernwapens door de NAVO zou kunnen leiden tot een grote one venwichtigheid tussen de NAVO en het Warschaupact, waardoor de stabiliteit in de wereld in ge vaar zou komen. Maar deze opvattingen betekenen allerminst dat D'66 zich bij de huidige situatie neerlegt. De uit eindelijke doelstelling van het beleid moet zijn: „Help de kern wapens de wereld uit", zo staat in de nota. GILZE-RIJEN - Er moet zo snel mogelijk overeenstemming ko men over een vermogensaan- wasdeling (VAD). Dat heeft voor zitter Steenkamp van het CDA gisteravond gezegd tijdens een spreekbeurt voor kaderleden van de Industriebond CNV in Gilze- Rijen. Kan de VAD er niet komen via de wet, dan moet het maar via de onderhandelingen over cao's, al dus Steenkamp. Hij meent dat er "hoe dan ook" grote behoefte is aan de snelle totstandkoming van een VAD. De democraten vinden dat de ge- vechtsrol van de kernwapens be perkt moet worden. Dat betekent dat die atoomwapens die speci fiek bedoeld zijn voor gebruik op het slagveld en best door gewone, conventionele wapens vervan gen kunnen worden, moeten worden afgeschaft. Voor Nederland denkt de D'66- werkgroep daarbij aan het af schaffen van de nucleaire NIKE- luchtafweerraketten, de atoom landmijnen en atoomdiepte bommen. Op den duur kan ook de met atoomkoppen uitgeruste zware artillerie volgens D'66 ver dwijnen. Afwijzing van de neu tronenbom, een typisch ge vechtswapen. past volgens de werkgroep ook in dit beeld. SCHIPHOL-Terwijl uit Libanon teruggekeerde Unifil-soldaten gister avond op Schiphol werden toegesproken door hun commandant was het voor 'Dumpey' en zijn baas, sergeant Knobben uit Enschede, op de plaats rust.Knobben haalde de hond begin april uit een nest in de Libanese plaats DEN HAAG (GPD) - De oprichting is te verwachten van een (parti culiere) ziektekostenverzeke- ringsmaatschappij, die financièle mogelijkheden wil bieden voor alternatieve geneeswijzen en die geneeswijzen ook wil stimuleren. Als naam is gekozen „Natura", zo meldt het blad „Inzet" van de Vereniging Nederlandse Zieken fondsen. Een van de oprichters is de me disch socioloog dr. C. W. Aakster, die in het blad vertelt dat er veel startproblemen zijn te overwin nen. Per 1 januari beginnen zal niet lukken, maar een start in de eerste helft van 1980 behoort wel tot de mogelijkheden. Dat er be langstelling is voor een dergelijke verzekering staat voor de inita- tiefnemers wel vast. Aakster spreekt van: „een groeiend alter natief bewustzijn" Volgens hem krijgen ook steeds meer mensen in de reguliere ge zondheidszorg het gevoel dat zij op de verkeerde weg zijn. In de ziektekostenverzekering bestaan tot dusver geen mogelijkheden om een dergelijke verzekering te scheppen. „Er is als het ware een gat in de markt. Gaandeweg is er een breed front gekomen van i die naast de vrije keuze Harde acties bij aanbieding zwartboek DEN HAAG (GPD) - Begeleid door een aantal harde acties heeft de Belangenvereniging Minderjarigen (BM) gister middag een zwartboek over rijksinrichtingen aangebo den aan de directies van de verschillende tehuizen. Zo werd in Rotterdam de Rijksinrichting Kralingen enige tijd bezet gehouden door leden en sympathisanten van de BM. Bij de ontruiming ontstond een vechtpartij die resul teerde in vier arrestaties door de Rotterdamse politie De acties, die verder onder meer in Zeist en Amsterdam werden ge voerd, zijn volgens de vakbond van de minderjarigen een teken dat men het wachten op een an der overheidsbeleid ten aanzien van de BM zat is. „Vanaf septem ber 1974 zijn we bezig om toegang te krijgen tct rijksinrichtingen omdat we daar aan de collectieve belangenbehartiging willen doen" .,Vijf jaar zijn we heel netjes geble ven, altijd bereid om te praten Nu willen we het nog ëén keer proberen - de laatste keer. We nodigen de directeuren van de rijksinrichtingen uit om met ons orp de tafel te gaan zitten. Dan moet er echter wel respect zijn voor de fundamentele uitgangs punten van de BM. Anders wor den wij onvermijdelijk naar een periode van talrijke harde acties tegen rijksinrichtingen en het ministerie van justitie gema noeuvreerd", aldus de Belangen vereniging Minderjarigen. zei gisteren bij de presentatie van het zwartboek dat er in de inrich tingen sprake is van een onge controleerde machtsuitoefening. „De inrichtingen zijn zowel naar binnen als naar buiten toe geslo ten. De macht in de inrichtingen is dan ook in dubbel opzicht geï soleerd. Daar moet verandering in komen door het toelaten van de BM tot de inrichtingen. Na tuurlijk zal het wel even wennen zijn voor Justitie en de directies van de inrichtingen, maar daar hebben ze nu al vijf jaar de tijd voor gehad. Het moet nu maar eens gebeuren". In Nederland zijn er acht rijksin richtingen voor jongens en één voor meisjes, De Lindenhorst in Zeist. Over die laatste inrichting beweert de BM dat daar tijdens het ministerschap van Van Agt op Justitie een pupil op kosten van het departement van justitie werd geaborteerd. van arts en ziekenhuis ook een vrije keuze van geneesmiddelen willen. Die behoefte blijkt steeds toe te nemen. Zeker zo n vijf tot tien procent van de mensen wü gebruik maken van alternatieve geneeswijzen" Natura wordt opgezet als een „on derlinge" verzekering, waarin alleen mensen kunnen deelne men die niet verplicht zijn verze kerd. Als idee en werkwijze aan slaan is er in de toekomst moge lijk ook wat te doen voor zieken fondspatiënten zo denken de op richters voorzichtig. Mogelijk zou een regionale opdeling te maken zijn. Dan moet er naar worden gestreefd dat ook ver plicht verzekerden kunnen kie zen: tussen het bestaande zieken fonds en Natura. Zo'n keuzevrijheid is echter c zonder wetswijzigin_ band denkt Aakster nadere uitwerking van de bepa lingen over gewetensbezwaren in de Ziekenfondswet. De op te richten maatschappij zal finan cieel wel een gezonde onderne ming moeten zijn. Een niet een voudig te beantwoorden vraag is hoe men een beginkapitaal van f 450.000 bijeen moet brengen, zoals de Verzekeringskamer (toe zichthoudend orgaan) dat ver eist. Hoge premies Een probleem is ook hoe men iets kan doen voor mensen die al lang ziek zijn en gebruik willen maken van alternatieve geneeswijzen en die dus voor een beginnende maatschappij hoge kosten ver oorzaken. De premies voor Natu ra kunnen niet „alternatief zijn, maar moeten op een „normaal, dus hoog" peil komen. Ook de „gewone" gezondheidszorg moet in het pakket komen, want men dient rekening te houden met ongevallen, ontstekingen e.d. waar geen alternatieve genees wijze iets tegen kan doen. Aakster vindt het „een gok" om te stellen dat alternatief leven leidt tot minder gezondheidszorgkos- ten; dat is nog nooit bewezen. Een zakelijke reden om met nor male premies te werken is ook dat er anders wel eens een toe loop kan ontstaan van mensen die helemaal niet zo gezond le ven, maar wel- belangstelling hebben voor lage premies. Als het al tot lagere premies kan ko men dan zal dat zeer voorzichtig moeten gebeuren. Het bestaande verzekeringssys teem brengt de mensen er vol gens Aakster toe (omdat zij toch zijn verzekerd) hun verantwoor delijkheid voor eigen veilig en gezond gedrag af te schuiven. Daarom zouden leden van Natura zeker een eigen bijdrage moeten betalen, gedacht wordt aan f200 per jaar. om het gevoel te hebben dat zij er persoonlijk bij zijn be trokken en dat er geen sprake van afwenteling kan zijn. Aanbieding 1' -**" r VLISSINGEN - Zwaargehavend ligt het Noorse vrachtschip Bitmita in de buitenhaven van Vlissingen afge meerd. Het schip liep de averij op tijdens een aanvaring gisteren op de Westerschelde met de Liberiaanse bulkcarrier La Fumina. Het voorschip van de Bitmita werd volledig ingedrukt. Het zwartbóek van de BM over de toestanden in de negen rijksin richtingen in ons land, waar me rendeels gestrafte minderjarigen zitten, is gistermiddag ook aan geboden aan het ministerie van justitie en aan enkele leden van de vaste Tweede Kamercommis sie voor Justitie. In het zwart boek wordt als voornaamste eis gesteld dat de BM toegang moet krijgen tot de inrichtingen, waarin ongeveer vijfhonderd kinderen - voornamelijk jongens - verblijven. Daarnaast wil de vakbond voor minderjarigen ook een wettelijke regeling van de rechtspositie van bewoners van de rijksinrichtingen en geen be perkt klachtrecht zoals de rege ring onlangs heeft voorgesteld. „Zoiets zal niets uithalen", aldus Hans Simonse van de BM. De Rotterdamse hoogleraar kin derrecht prof. dr. G. P. Hoefna gels. die aan de samenstelling van het zwartboek heeft meegewerkt, Turken beloven Sm it-Kroes verbetering vrachtvervoer SCHIPHOL (GPD) - De Turkse minister van verkeer. Oengut, zal enkele verbeteringen zien te be werkstelligen voor Nederlandse vrachtrijders die op Turkije rij den. Dat heeft hij staatssecetaris Smit-Kroes (verkeer) toegezegd, die daarvoor naar Ankara was ge reisd. Gisteren keerde zij terug in Nederland. In overleg met zijn collegae van binnenlandse zaken en justitie zal minister Oengut trachten te bereiken dat het thans gewoon lijk dagenlange oponthoud voor vrachtrijders aan de Bulgaars- Turkse grens, door toedoen van de Turkse immigratiebeambten, zal worden teruggebracht tot aanvaardbare tijden Voorts zul len maatregelen worden geno men om de kosten (invoerrech ten) die vrachtrijders aan de Ook zal er van Turkse kant naar worden gestreefd om voor re tourladingen een meldingspunt te stichten, om het nu veelvuldig voorkomende lege terugrijden zoveel mogelijk tegen te gaan. Het is de bedoeling dat op dat centrale punt alle wegvracht zal worden aangemeld die van Tur kije naar Nederland moet In november, aldus mevrouw Smit- Kroes, zal op haar uitnodiging een Turkse delegatie naar Ne derland komen om wat nu m An kara besproken is, verder uit te werken. Van dat bezoek willen de Turken tevens gebruik maken om besprekingen te voeren mei NS over de opleiding van kader personeel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7