actief in I vrije tijd I Bouw 250 huizen in Pancras-oost Rijn en Vlietoverspoeld door hulpaanvragen Dalend inwonertal wordt tot stilstand gebracht PPR, PSP en D'66: Huizen niet afbreken PROBLEMEN ROND PLAATSING VAN KASTJE VOOR KABEL-TV PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 Volkshuis Het Leidse Volkshuis organi seert morgenavond om 21 uur een Spaanse avond. Dat ge beurt in samenwerking met de leiding van de cursussen Spaanse taal en flamenco- dansen. De danseres Teresa Martin zal op deze avond flamenco-dansen doen met muzikale begeleiding. Ook zal zij de nodige informatie ge ven over de flamenco-dans en de meest kenmerkende passen laten zien. Mythologie In de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 in Leiden Zuid-West wordt vanavond begonnen met een cursus Noorse mythologie. De cursus wordt gegeven door G. Reyngoud en D. ten Hooven. Aanvang 20.15 uur. De totale cursus neemt drie avonden, met tussenpozen van twee we ken, in beslag. Filmhuis In het kader van de cyclus Hon gaarse films in het Leids Vrij etijdscentrum aan de B ree straat, wordt morgenavond de film "De duivel slaat zijn vrouw" vertoond. De voor stelling begint om 21 uur. De film verhaalt over een familie die door het aanrichten van een enorm maal voor een hoge baas hoopt te bereiken dat er voor de verschillende fami lieleden baantjes in de wacht kunnen worden gesleept. Dat loopt mis wanneer de baas een maagzweer blijkt te hebben en zich moet beperken tot een klein hapje. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Afscheid In de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33 wordt vrijdag middag 28 september af scheid genomen van mej. AJ.G. Molijn. Ruim 23 jaar heeft zij de belangen van het Volkshuis.de clubs en de club bezoekers behartigd. De af scheidsreceptie begint om half vijf 's middags en duurt tot half acht. Klaverjassen De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert op vrijdagavond 28 september een klaverjas- en jokeravond. Iedereen vanaf 16 jaar kan eraan deelnemen. De bijeen komst wordt gehouden in res taurant 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Aanvang 20 Wandelkring De Wandelkring Leiden en om streken van de KNBLO houdt vrijdagavond 28 september een buitengewone ledenver gadering in café-restaurant "Eigenzorg" aan de Sta tionsweg 29. De vergadering begint om acht uur. De agen da vermeldt onder meer de verkiezing van een bestuur, terwijl verder het wandelpro gramma voor 1980 aan de or de zal worden gesteld. Blue Band De groep "Blue Band" speelt vrijdagavond om 21.00 uur in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep manifesteerde zich voor het eerst in 1972 in Arnhemse kringen. Maar de geschiede nis begint eigenlijk al in het midden van de -jaren zestig met de activiteiten van HJ. Vox, voor vrienden Henkie Vos. die eigen songs probeerde te slijten aan iedereen die daar oren naar had. Geleidelijk aan ontstond er sa menwerking met andere mu zikanten. Daaruit kwam de "Paul Street Band" voort. Toen deze werd ontbonden, richtte Vox een nieuwe groep op die de aanzet vormde tot de huidige "Blue Band". On langs kwam hun eerste elpee uit. waarvan het nummer "Dynamite woman" enige opgang maakte. De groep be staat uit HJ. Vox, Fred Velt- man, Frans Jong mans. Her man Wilbrink en Jan Damen. Vredesweek In het kader van de Vredesweek wordt morgenavond in het kerkcentrum Merenwijk een cabaretvoorstelling gegeven onder het motto Samen naar de kelder". Verder een film over de bewapeningswedloop Aanvang 20 uur. Diezelfde avond wordt in gebouw "Ire ne" in de Hoofdstraat in Lei derdorp een Vredesweek-bij- eenkomst gehouden. Prof. Rasker zal die avond spreken over "De koude oorlog". LEIDEN - Een piek in het aantal geboor ten in Leiden en omgeving is er de oor zaak van dat het kraamcentrum "Rijn en Vliet" soms wordt overspoeld door aan vragen om kraamhulp. Daardoor kan het gebeuren dat een beperkt aantal aanvra gers zich tijdelijk moet behelpen met een wykhulp, die moeder en kind kon.1 verzorgen. Een maatregel die Leiderdorper Veldstra zeer verbolgen maakt. De vreugde om de geboorte van dochter Vivian werd vrij dag overschaduwd door het directe ge mis aan kraamhulp. Zoals in de regle menten staat aangegeven maakte hij drie maanden geleden bijna tweedui zend gulden over. Toen het vrijdag zover was belde hij 's morgens in alle vroegte het kraamcentrum. Daar werd hem ver teld dat hij zou worden teruggebeld. Na enig aandringen (hem was verteld vroeg te bellen omdat anders alle zusters al be zet zouden zijn) werd Veldstra meege deeld dat er de eerste dagen geen kraamhulp beschikbaar zou zijn. Het feit dat hij met een driejarig zoontje zat, dat bovendien zijn arm had gebroken, deed daar niets aan af. Toen Veldstra zijn vrouw ging ophalen uit het ziekenhuis, het was inmiddels half tien, kwam hem ter ore dat drie andere vrouwen die net waren bevallen, die dag ook geen hulp kregen. Twee dagen wist hij met behulp van vrienden, familie en de wijkhulp (een uur per dag) de boel draaiende te houden, totdat zondagochtend half ne gen de kraamhulp arriveerde. Waarom, zo vraagt Veldstra zich nu af, moest juist de eerste twee in plaats van de laatste dagen de hulp vervallen? Ook vindt hij dat men van te voren toch ongeveer kan uitrekenen wanneer de bevalling plaats vindt. Met wellicht een marge van twee weken als lastig component. In een reactie op het gebeurde deelt het bestuur van het kraamcentrum mee dat nu eenmaal niet op de dag nauwkeurig kan worden uitgerekend wanneer een bevalling plaatsvindt. Het valt dus niet te voorkomen dut er incidenteel pieken in het aantal bevallingen ontstaan, waardoor "Rijn en Vliet" in een enkel geval wijkkraamzorg in plaats van inter ne kraamzorg zal moeten verlenen. Zijn suggestie om dan maar eens part-ti mers in dienst te nemen of een reserve lijst voor noodgevallen aan te leggen kan volgens het kraamcentrum niet worden gehonoreerd. Part-timers heeft de stich ting al in de vorm van de wijkhulp- krachten. Deze krachten zijn gediplo meerd kraamverzorgsters en dan ook zeker niet in onbeperkte mate aan te nemen, zoals de heer Veldstra sugge reert. Het aantal inschrijvingen is echter afgestemd op het aantal (in vaste dienst zijnde) kraamverzorgsters. Het idee van de heer Veldstra om in plaats van echte verpleegsters dan maar "goe de moeders" in de arm te nemen gaat gezien de deskundigheid van de wijk hulp dus niet op. Volgens de stichting is er wel van alles ge probeerd om de kersverse vader vorige -week vrijdag al aan de besproken hulp te helpen. Zo werden omliggende kraam- centra afgebeld. Ook die konden niet bijspringen. LEIDEN - In Pancras-oost, de wijk tussen de Hooigracht en de Herengracht, zullen de komende jaren zo'n 250 nieuwe woningen worden gebouwd. Als gevolg hiervan zal het inwonertal, dat de laatste jaren steeds is gedaald, aanzienlijk toenemen. De meeste nieuwe huizen in de wijk zijn bedoeld voor gezinnen. Posttrein zorgt voor vertraging LEIDEN - Een goederentrein van de PTT die op de Vinkbrug in Leiden bleef stilstaan heeft gis teravond tussen half negen en tien uur voor vertragingen in het trein- en wegverkeer gezorgd. De trein kwam even na half negen door een mankement tot stil stand op de brug. Omdat juist dat deel van de bovenleiding stroomloos is moest de trein worden weggeduwd door een andere trein om weer te kunnen rijden. Gevolg was dat overwegbomen bij "De Vink" tussen Haagweg en Rijndijk zich automatisch sloten en verkeer er niet meer doorkon. De Leidse motorpolitie bewaakte het kruispunt en leidde het ver keer om via Voorschoten. Een zestal treinen liep als gevolg van de stremming vertraging op va riërend van een kwartier tot een halfuur. Oude Morsch wil optocht terug LEIDEN - Bewoners, winkeliers en bedrijvèn in d'Oude Morsch (gebied dat wordt omsloten door Morssingel, Beestenmarkt en Galgewater) hebben bij de 3 Oc tober Vereeniging geprotesteerd tegen het feit dat de grote optocht niet meer door de Steenstraat en de Morsstraat komt. In een brief aan het bestuur zegt voorzitter R. van Gulick van de buurtvereniging dat vele mensen diep teleurgesteld zijn en som migen uit kwaadheid al hun lid maatschap hebben opgezegd. Er wordt op aangedrongen de tradi tionele route te handhaven. „Ongestoord kijken naar Belgie één" LEIDEN - Gemeenteraadslid Bleijie (CDA) wil dat de Leidse kabel-televisiekijker voortaan ongestoord naar het eerste Belgi sche net kan kijken. "Want", zo redeneert Bleijie, "wij hebben de mensen België 1 belooft en dan mogen we niet toestaan dat zodra België 2 in de ether verschijnt het eerste net, dat veel meer te bieden heeft, eruit gedrukt wordt" Het gemeenteraadslid, tevens lid van de Beheerscommissie Stadskabei Leiden, wil dat bin nen het gemeenschappelijke overlegorgaan van gebruikers van de zendmast in Oegstgeest de mogelijkheid wordt onderzocht om het signaal voor België 2 af te sluiten zodat er ongestoord naar het eerste net van onze Zuiderbu ren kan worden gekeken. De voorzitter van de beheerscom missie, mevrouw Fase (wethou der economische zaken), zal het voorstel binnen het gemeen schappelijke overlegorgaan aan kaarten. Eén en ander staat te lezen in het gisteren gepresenteerde ont- werp-bestemmingsplan voor de wijk Pancras-oost. Deze wijk, die ligt in het oostelijk gedeelte van de Leidse binnenstad is één van de oudste stadsdelen binnen de singels. De buurt is nu een gro tendeels vervallen en verkrotte wijk. Aan het opgang brengen van de stadsvernieuwing wordt al geruime tijd gewerkt. In april 1977 verscheen er een verbete ringsplan voor de wijk en in de cember '78 werd de buurt aange wezen als stadsvernieuwingsge bied waardoor het in aanmerking kwam voor een geldelijke bijdra ge van het rijk. Het ontwerp-bestemmingsplan voor Pancras-oost, dat werd op gesteld door de gelijknamige werkgroep waarin bewoners en ambtenaren zitting hebben, moet verdere ongewenste ontwikke lingen in de wijk tegenhouden. Eén van de belangrijkste doel stellingen van het bestemmings plan is om het wonen in de buurt aangenamer te maken en om nieuwe woningen neer te zetten op plaatsen waar tot voor kort grote fabriekscomplexen ston den. De groen- en speelterreinen in de wijk zullen worden uitge breid. Het autoverkeer in de woongebieden zal beperkt wor den en vreemde langparkeerders moeten, met uitzondering van het parkeerterrein aan het Ir. Dnessenplein, uit Pancras-oost worden geweerd. Thans bevinden zich in de wijk nog vele grote en kleine bedrijven. Centraal staat daarom ook dat het wonen en werken elkaar zo wei nig mogelijk moet storen. Groot schalige verkeersaantrekkende bedrijven en uit milieu-oogpunt gezien hinderlijke bedrijven moeten uit de wijk weg. De ver plaatsing van een vijftal bedrij ven wordt als meest urgent ge zien. Het gaat hier om een han delsonderneming in sanitaire goederen, een garagebedrijf, een expeditiebedrijf, een verhuisbe drijf en een groothandel in le vensmiddelen. Uit het oogpunt van werkgelegen- heidsbehoud zal het beleid ge richt zijn op verplaatsing van de bedrijven naar Leidse bedrijfs terreinen. Bedrijven die geen of weinig hinder geven mogen in de wijk blijven en zullen zonodig binnen de wijk verplaatst wor den. Ten zuiden van de Ir. Dries- senstraat is een centraal bedrij vengebied gedacht. Uitbreiding van het aantal cafés in Pancras- oost is niet toegestaan. De uit breiding van het aantal winkels in de Groenestegen wordt niet geheel uitgesloten. Hn de komende jaren zal de bouw van in totaal zo'n 250 woningen van de grond moeten komen. Die zullen voornamelijk zijn bestemd voor gezinnen omdat het aantal zelfstandig wonenden in Pan cras-oost al erg groot is. De Stich ting Studentenhuisvesting is met 10% van het woningbestand de grootste verhuurder Voor het gebied tussen de Uiterste gracht, Vestestraat en de 3de Groenesteeg (het terrein van het voormalige fabriekscomplex van Zaalberg) wordt momenteel een plan ontwikkeld voor de bouw van minimaal 40 woningen in de woningwetsector. De nieuw bouw zal hoofdzakelijk uit een gezinswoningen bestaan. Op het terrein van het voormalige fa briekscomplex van Van Wijk kunnen 45 tot 58 woningen wor den gebouwd. Er wordt naar ge streefd ook deze woningen zoveel mogelijk in de woningwetsector te realiseren. Het ligt in de be doeling dat in 1980 een aanvang wordt gemaakt met beide bouw plannen. Op het huidige parkeerterrein langs de Ir. Driessenstraat en de Hooigracht zullen woningen, een parkeergarage, kantoren, bedrij ven, praktijkruimten en ruimten voor bijzondere doeleinden ko men. Het aantal woningen dat op dit terrein zal worden gebouwd bedraagt minimaal 35 en maxi maal 45. Zo'n 75% van de wonin gen zal bestaan uit woningwet woningen. De overige woningen worden eveneens gerealiseerd in de gesubsidieerde sector (pre miekoop). In 1983 zal mogelijk de eerste fase van deze nieuwbouw van de grond komen. In het gebied tussen de Uiterste gracht, het Schachtenhof en de Middelstegracht, waar thans een groothandel in sanitaire artikelen gevestigd is, zullen zo'n 40 wo ningen gebouwd kunnen wor den. Het ligt in de bedoeling dat tenminste 50% van deze nieuw bouw in de woningwetsector kan worden gebouwd. In verband met de verplaatsing van de aan wezige groothandel zal naar ver wachting niet voor 1983 met de ontwikkeling van het nieuw- bouwplan begonnen kunnen worden. Met name op de hoeken is het niet altijd mogelijk om ge zinswoningen te bouwen. In elk plan is daarom steeds de bouw van ten hoogste 8 woningen voor één en tweepersoonshuishou dens opgenomen. Ook op een aantal andere 1 plaatsen in de wijk zullen, na ver plaatsing van daar gevestigde bedrijven, nog een aantal wonin gen worden gebouwd. De bouw van 25 wooneenheden (aan de Middelstegracht) voor studenten zal al op korte termijn kunnen plaatsvinden. Ten gevolge van de bouw van in totaal zo'n 250 wo ningen zal het aantal inwoners van Pancras-oost in de komende jaren oplopen van 1062 tot zo'n 1700 personen. JAN RIJSDAM >ns het Zaalberg-complex stond. Een van de plekjes waar in de toekom LEIDEN - Traditiegetrouw organiseerden de Unie van Vrijwilligers en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gisteren en vandaag een seizoen-kledingbeurs. De winterkledingbeurs werd ook ditmaal weer in het voormalige marinecomplex aan hel Noordeinde gehouden. Voor doorgaans zeer lage prijzen werden kleding, tassen, schoenen en zelfs schaatsen aangeboden. Een team van zestig vrijwilligsters zorgde voor een ordentelijk verloop van de beurs. LEIDEN - Een viertal huizen aan de Derde Haverstraat (Haver- en Gortbuurt) mag niet worden af gebroken. Dat vinden raadsleden van PPR, PSP en D'66. Volgens wethouder Verboom moe ten de huizen aan de Derde Ha verstraat, die op het moment leeg staan en door de wethouder als "krotjes" worden betiteld, wél zo snel mogelijk plat. De reden daarvoor is dat op de plaats van de huizen tuinen moeten komen, ten gerieve van bewoners van de Vierde Binnenvestgracht. De huizen in de twee bedoelde stra ten staan nu met de achterkanten "klem" tegen elkaar. De vroegere bewoners van de vier te slopen huizen en drie andere bewoners van de Derde Haverstraat zijn te gen het bestemmingsplan in be roep gegaan. Volgens Beijen (PPR) gaat het om huizen die niet slechter zijn dan andere wonin gen in de Haver- en Gortbuurt, vóórdat men daar aan het op knappen sloeg. Hij zei dat gisteravond in een ver gadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting. Mevrouw Ponsen (PSP) trok de behoefte aan tuinen van de bewoners van de Vierde Binnenvestgracht in twijfel. Volgens Hoekema (D'66) tenslotte is het netter als de ge meente wacht op de uitslag van het Kroonberoep. De kans dat de huizen blijven staan is minimaal: alle andere politieke partijen in de raadscomissie staan achter Verboom's standpunt. Beijen is trouwens boos omdat hij ontdekt heeft dat bij de beoorde ling van de "slooprijpheid" van de vier huisjes gebruikt is ge maakt van een soort strafpunten- systeem. De gemeenteraad heeft dat systeem een paar jaar geleden per motie nadrukkelijk verbo den. Beijen: "Met dat strafpun- tensysteem zouden bijvoorbeeld „Bouw direct aangepaste woningen in nieuwe wijk" LEIDEN - Voor gehandicapten moet in nieuwe wijken al op voorhand een aantal aangepaste woningen worden gebouwd. Bij voorkeur moeten in een aantal hoekwoningen onder meer brede deuren, een vergrote douche, een trap waar een stoellift op aange bracht kan worden en voldoende grote schuren voor het opbergen van een rolstoel aanwezig zijn. Dat vinden de PvdA-raadsleden Koning en Kessen. Door al direct aangepaste woningen in een nieuwbouwplan te bouwen wil len zij de gehandicapten lange wachttijden besparen. "Het ge brek aan aangepaste woningen is triest. Veel gehandicapten moe ten daardoor noodgedwongen in revalidatiecentra blijven", zei Kessen gisteravond in vergadering van de raads- imissie voor volkshuisves ting. Behalve in nieuwbouwplannen kan het principe ook toegepast worden in renovatie-wijken, vinden de beide PvdA-raadsle den. Hun plan valt in politiek Leiden goed, bleek in de com missie. Wethouder Verboom be loofde om het idee te onderzoe ken. Wanneer aangepaste woningen worden gebouwd kan het bureau huisvesting samen met de GG en GD (Gemeentelijke Geneeskun dige- en Gezondheids Dienst) op zoek gaan naar een kandidaat, vinden de raadsleden. Heeft de LEIDEN - Rond de plaatsing van het noodzakelijke verdeelkastje voor de aansluiting van kabelte levisie in de Jacob Catslaan is de afgelopen weken een conflict ontstaan. Het kastje was gepland voor de gevel van het pand Jacob Cats laan 30. De gebruikelijke proce dure is dat de eigenaar van het pand vóór er met de plaatsing van zo'n kast wordt begonnen schriftelijk op de hoogte wordt gesteld. In het bovenstaande ge val is dat evenwel niet gebeurd. Zonder dat de eigenaar van het pand Jacob Catslaan 30, de heer H. Voorzaat, was ingelicht werd de verdeelkast voor zijn gevel geplaatst. De kast was boven dien te hoog en stak op hinder lijke wijze zo'n 10 centimeter boven het venster uit. De heer Voorzaat kwam hier tegen in verweer en besloten werd dat de kast zou worden vervangen door een lager exemplaar dat echter wel verder op het troit- toir uitsteekt. Ook met deze kast wil de heer Voorzaat geen ge noegen nemen en hij eist dat de kast wordt verplaatst naar de groenstrook aan de overkant van de straat. 'Want", zo stelde de heer Voorzaat gisteravond tijdens de vergade ring van de Beheerscommissie Stadskabei, "Dat ding ontsiert mijn gevel en bovendien is het een lastig obstakel midden op het trottoir. Ik heb me dan wel aangemeld voor kabeltelevisie maar dat wil niet zeggen dat ik me aangemeld heb voor zo'n verdeelkast voor m'n deur". De commissie deed gisteravond echter de uitspraak dat de kast toch voor het pand van Jacob Catslaan 30, op openbaar ter rein, zal verschijnen. Als moti vatie hiervoor werd aangevoerd dat het verplaatsen van de kast veel te duur is, namelijk tussen de 4 en 5000 gulden. Wethouder mevrouw Fase van economische zaken, tevens voorzitter van de commissie, voegde hier aan toe. "Wanneer we in dit geval zouden toegeven dan scheppen we een gigantisch precedent. Dan kan iedereen gaan eisen dat die verdeelkasten worden verplaatst naar groen stroken. Waarmee dan niet al leen het stadsschoon wordt ont sierd maar ook de aanlegkosten sterk zullen stijgen. Hetgeen dan weer kostenverhogend gaat werken op de tarieven voor ka beltelevisie. Dat willen we dui delijk voorkomen". gehandicapte nog extra wensen dan kunnen die misschien al tij dens de bouw worden gehono reerd. Vaak worden woningen die voor gehandicapten geschikt gemaakt kunnen worden door de Ge meenschappelijke Medische Dienst afgewezen, zei gister avond mevrouw Zwart. Zij is di rectrice van de GG en GD. De Medische Dienst, een instelling van de bedrijfsverenigingen, heeft een flinke vinger in de pap bij het beslissen over subsidie voor een aanpassing van een wo ning. Met het idee van de twee raadsleden kunnen die moeilijk heden volgens mevrouw Zwart uit de wereld worden geholpen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4