Chinese minister bezoekt Leiden op „Beestenspul 9 HAAGS CENTRUM GEEN TREKKER Ruim 6000 dieren Plan voor aanleg van nieuw bos bij Leiden EERSTE TRIMKAMPIOENSCHAP Lichtjes aan Dat kun je tegenover publiek niet maken HOOGLANDSE KERK OPEN DAG LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie Zuid-Holland overweegt om in de Rode- en Bospolder ten noordoosten van Leiden (ten oos ten van de Zijl, tussen de Kager- plassen en Hoogmade) een bos aan te leggen. Een plan, dat nog in een pril sta dium verkeert, maar wel past in het streven van de provincie om de Randstad van meer groen te voorzien. De provincie hoopt voor de aanleg van het bos op steun van het rijk. Zowel bij het ministerie van CRM, volkshuis vesting en ruimtelijke ordening als landbouw wil het provinciaal bestuur een verzoek om subsidie indienen. Provinciaal bestuurder Borgman wil de voorgenomen aanleg van DEN HAAG - Inwoners van de Leidse binnenstad gaan vrijwel nooit naar het centrum van Den Haag, als ze willen winkelen, een bezoek aan schouwburg of bio scoop willen afleggen, buitens huis een kop koffie gaan drinken of mee willen doen aan vereni gingswerk. Ook voor inwoners van Leiderdorp en Sassenheim geldt dat ze be trekkelijk weinig het Haagse cen trum aandoen voor activiteiten als boven genoemd. Dit blijkt uit een onderzoek dat is verricht door het Instituut voor het bos bij Leiden koppelen aan een voorstel van zijn kant aan het rijk om in de IJsselmeerpolders minder dan 10.000 hectaren bos aan te leggen (zoals tot nu toe de bedoeling was). Het zou volgens Borgman beter zijn om een aantal Sociaal-wetenschappelijk On derzoek van de Katholieke Hoge school in Tilburg. Dit onderzoek is in opdracht van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland uitge voerd. Doel van het onderzoek was om na te gaan waar bewoners van het westen van de provincie zoal naartoe gaan voor diverse ac tiviteiten (ruimtelijk gedrag, zo noemen de onderzoekers dat) en of die praktijk overeenkomt met een aantal voornemens van het provinciaal bestuur, zoals die tot uitdrukking zijn gebracht in het streekplan Zuid-Holland West. hectaren over te hevelen naar de randstad en de vrijkomende grond in de IJsselmeerpolders te reserveren voor agrariërs die uit het westen moeten verdwijnen, omdat hun grond wordt gebruikt voor het aanleggen van bossen. In het streekplan heeft de pro vincie aangegeven waar de ko mende jaren woningen zouden moeten worden gebouwd, waar bedrijfsterreinen kunnen komen, welke delen van het gebied agra risch moeten blijven enz. De on derzoekers hebben het gedrag bestudeerd van bewoners van straten in Den Haag, Delft, Rijs wijk, Leiden, De Lier, Leider dorp, Zoetermeer, Pijnacker en Sassenheim. Een van de opmerkelijkste conclu sies die uit het onderzoek kan worden getrokken is dat Den Borgman hoopt het rijk warm te krijgen voor een dergelijke ruil. Het bos bij Leiden ziet hij als een proefproject, evenals een bos dat bij Nieuwerkerk en Capelle aan de IJssel is voorzien. Een derde proefproject elders in Zuid-Hol land wordt nog gezocht. De pro vincie wil de aanleg van deze bos sen zoveel mogelijk in eigen hand houden. "Bij een recreatieschap (waarin gemeenten deelnemen) zou het nog jaren gaan duren", aldus gedeputeerde Borgman. December in de Doezastraal de lichtjes vrolijk, maar dit jaa publieke opinie: 'Je k publiek in deze tijd va het g jaar brandden i gekomen aan de tegenover het Ontvangst in Academiegebouw LEIDEN - In het kader van een vijfdaags werkbezoek aan Ne derland heeft de minister van on derwijs van de Volksrepubliek China Jiang Nan Xiang gister middag een bezoek gebracht aan de Leidse universiteit. De minis ter werd ontvangen in het Aca demiegebouw van de universiteit aan het Rapenburg. Daar werd de senaatskamer bezichtigd en een welkomswoord uitgesproken door de voorzitter van het college van bestuur mr. K.J. Cath. Daarna begaf het gezelschap zich naar het Sinologisch Instituut van de universiteit waar profes sor dr. E. Zürcher, gewoon hoogleraar in de geschiedenis van Oost-Azië, een korte inlei ding hield. Hij legde daarin de nadruk op de zich steeds meer ontwikkelende culturele en we tenschappelijke contacten tus sen China en Nederland. Professor Zürcher sprak de hoop uit dat deze ontwikkeling zich gunstig zou blijven ontwikkelen. Vervolgens memoreerde dr. Zür cher dat er reeds een begin is ge maakt met de uitwisseling van onderzoekers aan beide zijden, waarbij de onlangs opgerichte commissie van de Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen, belast met de coör dinatie van de Nederlandse aan- De Chinese minister derde van rechts) tijdens een wandeling door de Hortus Botanicus. Rechts op de foto mr.K. J. Cath. vragen in dit verband, een be langrijke rol speelt. Ten slotte overhandigde professor Zürcher de Chinese minister een reproductie van een oude ets, voorstellende het bezoek van een afgezant van de Vereenigde Oos- tindische Compagnie aan Peking in 1676 en een foto-album van het Sinolgisch Instituut. Van het college van bestuur van de uni versiteit kreeg de minister het boek Leiden University in the Seventeenth Century aangebo den. Zangeres Imca Marino was gisteren even in Leiden om te poseren met een witte langhaarkat en een vertegenwoordiger van het zeldzame hon denras: de Chinese sharpei. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van het gereedkomen van de meer dan twintig jaar geduurd hebbende restauratie van de zal een worden gehouden op zaterdag 29 september a.s. Alle belangstellenden worden hierbij vriendelijk uitgenodigd het fraaie resultaat te komen bezichtigen. Onder deskundige leiding zullen rondleidingen worden verzorgd LEIDEN - Leiden beleeft het komende weekeinde een lan delijke primeur. Uit het gehele land zullen zo'n veertig hondentrimmers en trimsters naar de Leidse Groenoord- hallen komen voor de nationale kampioenschappen hon- dentrimmen. Vanaf elf uur zaterdagochtend zal er gestre den worden om de gouden, zilveren en bronzen schaar. De eerste Nederlandse kampioenschappen zullen beoor deeld worden door een jury onder voorzitterschap van Jetty v. d. Hulst, die onlangs in Parijs Europees kampioe ne werd. De trimkampioenschappen vor men een onderdeel van de grote dierenshow "Beestenspul" die op zaterdag en zondag in Leiden gehouden wordt. In totaal zullen weer zo'n zesduizend dieren de beide evenementenhallen aan de Willem de Zwijgerlaan bevolken. Organisator Rob Lauwers ver wacht in het weekeinde zo'n 45.000 bezoekers. Vandaar dat evenals vorig jaar uit gebreide verkeersvoorzieningen zijn getroffen om de grote stroom publiek in goede banen te leiden. Zo zal zondag de gehele dag een helikopter van de Rijkspolitie boven het noordelijk deel van Leiden cirkelen en heeft de ver keerspolitie twaalf man extra in geschakeld. Voor de opzet van "Beestenspul '79" heeft organisator Rob Lau wers de succesformule van de af gelopen jaren gehandhaafd: veel dieren waaronder een aantal zeer bijzondere en het optreden van bekende radio- en tv-artiesten. Dat laatste begint zaterdagmid dag om één uur - twee uur nadat de Leidse burgemeester dr. A. J. Vis het officiële startsein heeft gegeven - met een optreden van de zingende vrachtwagenchauf feur Henk Wijngaard. Studentengeit Behalve het zingen van enkele hits reikt hij ook bekers uit voor de mooiste kanaries en tropische vogels van de Leidse vereniging Avibus. Voor de beoordeling van de vogels zal een jury uit het publiek worden geformeerd. Evenals bij eerdere edities van Beestenspul zal ook dit jaar weer de "studentengeit 1979" en de Persmuis" van het jaar worden gekozen. De eerste door een jury van de Leidse studentensociëteit, de tweede door een persjury onder leiding van Meta de Vries. Grap penmaker Albert Mol komt zowel zaterdag als zondag naar de Groenoordhallen. Zaterdag pre senteert hij orri half drie de kind hond-show. Kinderen zullen in klederdracht van het land waar uit de hond afkomstig is hun lie velingsdier showen op een groot podium. Dierenvriendin Zondag reikt Albert Mol samen met Pistolen Paultje de onderschei dingen uit aan de dieren- vriend(in) van het jaar. Dat is dit jaar Lenie 't Hart uit Pieterburen, die bekendheid kreeg door het opvangcentrum voor zeehonden, dat zij beheert. De internationale titel gaat dit jaar naar de Oosten rijkse operettezangeres en actrice van het Weense Burg-theater. De onderscheiding - een gouden horloge - is haar toegekend om dat ze naast haar dagelijks werk een asiel heeft opgericht waar op het ogenblik ongeveer vierhon derd zwerfhonden worden ver zorgd. Speciaal voor de jeugd presenteert Martin Brozius zaterdagmiddag het bekende televisiespel "Ren je rot". Zestien kinderen uit het publiek zullen op het podium worden geroepen om mee te doen aan de wedstrijd. De artiestenrij op zondag wordt rond het mid daguur geopend door zangeres Imca Marina. Ze bekroont bo vendien de mooiste katten van de tentoonstelling met een tweetal ere-penningen van de gemeente Leiden. Nog vijf van die pennin gen worden 's middags uitgereikt door zanger Ben Cramer. Dat ge beurt voor het mooiste konijn, duif, hoender, kleine hoender en cavia. Ben Cramer treedt ook op met zijn orkest Beauty Case Mies Vertrouwde gaste op "Beesten spul" is presentatrice Mies Bouwman. Zij reikt prijzen uit aan de winnaars van het concours d'elegance. Haar collega Kick Stokhuyzen komt later op de middag de gouden, zilveren en bronzen schaar uitreiken aan de winnaars van de hondentrim- kampioenschappen. De laatste gast van "Beestenspul '79" is burgemeester Vis die on der meer een kijkje zal nemen bij het concours hippique en daar ook de prijzen zal uitreiken. De dierlijke have van Beestenspul wordt dit jaar gevormd door Kat ten, konijnen, duiven, hoenders, cavia's, ezels, geiten en schapen. Verder zijn er aquaria en terraria van de Leidse verenigingen La- certa, diereninzendingen van de dierentuinen Ouwehand en Was senaar. Zij zijn aanwezig met apen, alpaca's, papagaaien en wilde katten. Bovendien komen er zo'n 120 ver schillende hondenrassen. Daar onder is een heel bijzonder ras, namelijk de Chinese sharpei waarvan in Europa slechts een viertal dieren rondloopt. De hon den kosten een slordige 10.000 gulden per stuk. Beestenspul is zowel op zaterdag als op zondag van 10 uur 's och tends tot 6 uur 's avonds geopend. In de avonduren is de show geslo ten. Vanaf het station worden be zoekers gratis naar de Groenoordhallen vervoerd per bus. De entreeprijs bedraagt zes gulden voor volwassenen en drie gulden voor kinderen tot 12 jaar en 65-plussers. de Leidse agglomeratie betrek kelijk zelfstandig, zo is de conclusie van de onderzoekers. Volgens hun rapport is het voor zieningenniveau van het Leidse centrum hoog te noemen. Tegen over het gegeven dat de Leide- naar niet naar Den Haag gaat, staat de conclusie uit het onder zoek dat Leiden in het geheel geen verzorgingsfunctie heeft voor Den Haag of Delft. In Leiderdorp (waar de bewoners van de Lokhorst zijn onder vraagd) en in Sassenheim (waar de bewoners van de Lijsterlaan aan het onderzoek hebben deel genomen) is de oriëntatie op het Haagse centrum iets sterker dan in het geval van Leiden, maar toch niet zo, daaruit geconclu deerd kan worden dat de Haagse city een belangrijke functie heeft voor de Leidse agglomeratie. Vanuit Sassenheim is er een vrij sterk bezoek aan Noord-Holland. Amsterdam en Haarlem worden samen even vaak bezocht als Den Haag. Het Leidse centrum wordt betrekkelijk weinig aangedaan door de Sasscnheimer. Haag in veel mindere mate een zg. centrumfunctie voor het wes ten van de provincie lijkt te ver vullen, dan was aangenomen. Dat Den Haag een verzorgingsgebied zou hebben van 1,2 miljoen in woners wordt door de onderzoe kers een "overdreven schatting" genoemd. Het streekplan is ervan uitgegaan dat er tussen de drie gVOte Centra van Zuid-Holland West. Den Haag. Leiden en Delft, een sterke wisselwerking bestaat ze heb ben voor elkaar een woon-, werk en verzorgingsfunctie. Dat blijkt maar ten dele waar te zijn. Voor wat Leiden betreft hebben de onderzoekers door middel van een vragenformulier het gedrag van de bewoners van de Greven- straat bestudeerd. Het blijkt dat 92 procent van deze bewoners voor de zg. centrum-activiteiten in hun eigen stad blijven. Als ze al naar elders gaan, dan is dat vaker naar een andere stad dan naar Den Haag. Slechts drie procent doet voor de centrumactivitite- ten Den Haag aan. In het gebied van het streekplan Zuid-Holland West functioneert Zoals bekend heeft het bestuur van het Leids City Centrum, de vereniging van binnen stadwinkeliers, besloten dat er dit jaar geen feestverlich ting zal branden in de Leidse winkelstraten. Althans, er is aan de verlichtingscomitês in de binnenstad geadviseerd om de lampjes en snoertjes dit keer maar op zolder te laten liggen in december, want meer kan het bestuur niet doen. Het advies is opgesteld in over leg met de heer A.C. van Noortdie gedurende 25 jaar coördinator was voor de feestverlichting in de hele binnenstad. Hij vroeg de ver gunning voor alle acht ver lichtingscomités aan bij de gemeente en bij het energie bedrijf. Dat deed hij ook dit jaar, en Burgemeester en Wethouders hadden al beslo ten dat de vergunning weer zou worden afgegeven, maar met het verzoek erbij om de verlichting zo beperkt moge lijk (alleen tijdens de ope ningsuren) te laten branden. Toch besloten het LCC en de heer Van Noort om de lichtjes uit te laten, waaromVan Noort: "We hebben er lang over ge wikt en gewogen. Maar we waren het er allemaal over eens datje het niet kan maken tegenover het publiek om wel te verlichten. Overal wordt gesproken over energiebezui niging de mensen moeten zelf met de gordijnen dicht en met maar één lichtje zitten, wat zullen ze er dan wel van zeg gen als de winkelstraten wel volop verlicht zijn? Dat kost elk jaar duizenden guldens alleen al aan stroom, dat gaat nu eenmaal niet". Andere jaren werd de feestver lichting op achttien november aangebracht, brandde de eer ste week alleen op koopavond en op zaterdag en daarna da gelijks tot eind december. De heer Van Noort kan alleen spreken voor zijn stuk Haar lemmerstraat die is voor wat betreft de verlichting in drie stukken verdeeld), maar daar kost de feestverlichting drie duizend gulden aan stroom. Dan heb je nog de hele Bree- straat, de Botermarkt, de Nieuwe Rijn, de Morsstraat, de Hogewoerd en de Doeza straal. Van Noort: "Voor eik comité zijn de kosten anders, de eén heeft eigen verlichting, de ander huurt het,en dat kost ook geld. Dus hoeveel er bespaard wordt kan ik echt niet zeg gen". Van Noort was nog niet op de hoogte van de beslissing van BenW om de vergunning weer toe te kennen. Hij zegt: "Voor het gemeentebestuur is het ook moei lijk om zich hierin te mengen .Maar als ze zouden zeggen: je krijgt vergunning voor één of twee uur per dag, dan doe je dat toch ook niet, dan ga je niet al die kosten maken. Dus hebben we beslo ten om het maar een jaartje over te slaan, en we zijn met de enigen. In diverse sleden hebben de lichtweekcomités dat besloten. Ik hoop dat de situatie volgend jaar beter Alle acht de verlichtingscomités hebben zich er bij neergelegd. Het zal wel minder gezellig worden, maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen, zo redeneren ze. De heer Vlasveld van het comité Doezastraat bijvoorbeeld "Energiebesparing leeft zo bij iedereen, dan moeten wij ook maar ons steentje bijdragen. En je kunt niet hebben en te goed houden, je kunt wel doorgaan met te doen of de pot niet op kan, maar dat kan hij nu eenmaal wel. Bovendien ben ik bang dat als je het wel zou doen, die feestverlichting dat je dan veel mensen tegen de haren in zou strijken. En wij zijn een commerciële in stelling dus we zijn er niet op uit om mensen tegen de haren in te strijken". "Natuurlijk wordt het een stuk ongezelliger", vervolgt Vlas veld. "Maar ik geloof niet dat het veel uitmaakt. De mensen moeten je toch zoeken. En we zijn er niet op uit om de con sumptie af te zwakken, want het is ons brood". Geen feestverlichting dus in de donkere dagen van december. Wel zullen waarschijnlijk zo als altijd de openbare gebou wen en monumenten door de gemeente worden verlicht. Er staat in de energienota wel dat te denken valt aan beper king van die verlichting. Maar aan de andere kant meldt de nota dat dit zeer be hoedzaam benaderd moet worden, omdat de monumen ten toch het beeld van de stad bepalen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3