Stakingen petrochemie breiden zich snel uit Voorlopig voldoende olie en benzine Verschure sluit vrijwel zeker BONDEN PRATEN WEER MET SMIT VNO pal achter Shell WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - In navolging van de stakingen bij Shell-Pernis en Shell-Moerdijk leggen vandaag 900 man van Albatros-UFK (Unie van Kunstmestfabrieken) het werk neer. Het ultimatum van Albatros liep zondagavond af en de ledenver gadering van de Industriebond FNV besloot maandag definitief tot staking over te gaan. De leden van de Industriebond CNV zijn akkoord gegaan met de voor stellen van de Albatros-directie, wat betekent dat zij niet tot sta king zullen overgaan. Nadrukke lijke voorwaarde is dat de ge sprekken zullen plaatsvinden „op basis van het arbeidsvoor waardenbeleid 1979" Thomassen: Shell kan het best betalen HILVERSUM (ANP) - Shell kan de vijf-ploegendienst in een 35-urige werkweek best betalen. Maar het bedrijf staat onder druk van zwak kere ondernemingen en van het VNO. Dit zei oud-burge meester Thomassen van Rotterdam, die het afgelo pen weekeinde zonder suc ces heeft bemiddeld, giste ren voor de radio. "Ik denk dat Shell bovendien op de achtergrond de in stemmende geluiden van minister Albeda hoort, die heeft gezegd dat we in Neder land de hoogste lonen en de beste sociale wetten ter we reld hebben", aldus oud- burgemeester Thomassen. De bonden hadden volgens hem al in mei een "heel fors" succes bij Shell kunnen be halen, als Shell de zaak naar het inzicht van de bonden soepel had gespeeld. Dan waren de partijen eruit ge komen. Niet met 400 extra arbeidsplaatsen en een 35- urige werkweek, maar met 225 arbeidsplaatsen erbij en verbetering van de arbeids omstandigheden in de vier- ploegendienst. "Als de bon den toen hadden gezegd dat dit een stap was naar de vijf ploegen en dat ze daarvoor volgend jaar weer bij Shell zouden aankloppen, dan was de zaak niet overgekookt als LEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur 3 Ook de werknemers van het chemi sche concern ICI staan op het punt tot actie over te gaan, wat betekent dat nog eens 1600 men sen het werk zullen neerleggen als het ultimatum voor de direc ties afloopt. Bij de bedrijven Cyanamid en Tiofine, waar in to taal ongeveer 350 mensen wer ken, is de cao ook nog steeds niet afgesloten. De onderhandelingen DEN HAAG (GPD) - De leiding van IHC-Holland zal hoogst waar schijnlijk nog deze week van mi nister Van Aardenne vernemen dat deze geen geld meer wil ste ken in de Verschure-werf te Am sterdam. Daarmee wordt dan de weg vrijgemaakt voor de con cernleiding om maatregelen te nemen die zullen leiden tot het verloren gaan van ongeveer 500 arbeidsplaatsen. De raad van be stuur van IHC, waartoe Verschu re behoort, heeft al lange tijd la ten weten de nieuwbouwwerf te Amsterdam-Noord te willen slui ten. De Tweede-Kamerleden Van Zeil (CDA) en Van der Hek (PvdA) verwachten beiden dat Van Aar denne geen geld meer in de werf zal willen stoppen. Een echte ver rassing noemen zij dat niet, om dat de bewindsman al herhaal delijk van zijn pessimistische vi sie heeft blijk gegeven. Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Locarno Londen Luxemburg bew. 16 12 0 bew. 12 8 03 Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. onbewolkt helf bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 25/9/79: Andijvie per kg. 33-48, sperziebonen glas 1.30-1.60, pronkbonen 1.50, rode kool 23-40, groene kool 31, spitskool 31-40, waspeen AI per kist. 4.30-6.80, All 3.40-6.00, BI 8.80-14.80, Bil 5.80-6.40. Cl 6.90-7.90, CII 3.60-4.70, aanvoer 142 ton, breekpeen 5.60, prei A per kg. 57-70, sel derij per bos. 2(1-30, knolselderij per st. 38-59, spinazie per kg. 28-68, peterselie per bos 34-37, uien per kist 27-33, krul- peterselie per bos. 39-42. Specificatie bloemkool: sortering 6 p. bak 11.23-1.31, II 1.61-1.02 8 st. I 91-1.10, II 66-77, 12 I 57-71. Aanvoer 6074 stuks. VEILING LEIDEN - Appels 36 tot 43, aardappelen 20 tot 31; andijvie 48 tot 55, snijbonen 2,75 tot 3,45; gekookte kroten 1,00; boerenkool 64 tot 85; rodekool 38; spitskool 38 tot 45; postelein 99 tot 1,27 prei 71 tot 90; spinazie 97 tot 1,00; sprui ten A 1,32 tot 1,39; spruiten B-1,52 tot 1,61; spruiten C 1,38; spruiten D 1,03 tot 1,08; uien 36 tot 49; bloemkool 6 st. 1,11 tot 1,43; 8 st. 1,05 tot 1,24; 10 st. 82; sla zwaar 55 tot 61sla licht 40 tot 54; selderie bleek 46 tot 48; bospeen 85 tot 115; peter selie 44 tot 64; selderie 22 tot 29; paprika per kg 50; per st. 47 tot 59. zijn nog aan de gang, maar veel hoop op een goede afloop is er niet. De stakingen die maandag bij Shell begonnen, zijn daarmee uitgebreid tot vrijwel de hele pe- tro-chemie in het Rijnmondge bied. De fundamentele eisen waar alles om draait, zijn ook hier de 35-uri- ge werkweek en een vijfploegen dienst, waarop de directies tot nu toe negatief hebben gereageerd. Tussen Shell en de Industrie bond FNV is op dit moment geen enkel contact meer. De Shell-di- rectie heeft alle werknemers maandag een brief gestuurd, waarin wordt gevraagd voor vrij dag te melden of men bereid is aan het werk te gaan. De FNV ad viseerde haar leden daarop te reageren met de mededeling dat men best bereid is om aan het werk te gaan. Handigheidje Voorzitter van het actiecomité Aad Soeteman: „Shell vraagt toch of we een dergelijke verklaring willen sturen. Nou, dat doen we dan, want we zijn te allen tijde werkwillig. Alleen moet Shell even aan bepaalde verlangens te gemoet komen" Bij Shell spreekt men van een „handig heidje" van de Industriebond, waardoor het vrijwel onmogelijk wordt te peilen hoeveel werkwil ligen er nu werkelijk zijn en hoe veel van hen lid zijn van de Indus triebond FNV Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) vindt dat Shell en andere ondernemingen zich met recht verzetten tegen eventuele invoering van vijf ploegendiensten en een 35-urige werkweek. „Invoering van een 35-urige werkweek zal de werk gelegenheid en de economie ern stig schaden en de arbeidsmarkt nog erger verzieken, want we kunnen nu al geen mensen krij gen", aldus een VNO-woord- voerder. Volgens het VNO is de Industriebond FNV uit op een doorbraak die funeste gevolgen voor het hele bedrijfleven zal hebben. Het VNO zal dan ook pal achter zijn leden blijven staan en erop aandringen dat zij op deze punten geen duimbreed wij ken. Minister Albeda (sociale zaken) zei het een slechte zaak te vinden, indien inwilliging van de eisen bij Shell-chemie een loonkostenstij ging in andere sectoren zou bete kenen. Donderdag zullen werk willige werknemers van de Shell- raffinaderij en Shell-chemie, daartoe aangezet door een eigen actiecomité demonstreren in het centrum van Rotterdam. Alle 7000 werknemers bij de twee be drijven zijn opgeroepen aan deze werkwilligen-demonstratie mee te doen. Het is de bedoeling dat burgemeester Van der Louw van Rotterdam een petitie aangebo den krijgt, waarin de werkwilli gen erop wijzen dat ze het recht hebben weer aan het werk te gaan. Het actiecomité van werk willigen bestrijdt de mening van de Industriebond FNV dat de meerderheid van het personeel achter de stakingsacties zou staan. Het kort geding dat 50 aannemers en onderaannemers die voor Shell werken tegen de Industrie bond FNV zouden aanspannen, gaat niet door. Zij waren van plan een kort geding aan te spannen, omdat zij het terrein van de vesti gingen van Shell in Pernis en Moerdijk niet op konden. Een woordvoerder van de Industrie bond deelde mee dat hun is toe gezegd dat ze maandag die ter reinen weer zullen kunnen be treden, mits de stakingen nor maal verlopen. Die dag verwacht de actieleiding klaar te zijn met het stilleggen van de produktie Of Shell gebruik zal willen ma ken van de diensten van de aan nemers, is een zaak van de direc tie van de maatschappij, aldus de FNV Intussen gaat het afbouwen van de produktie bij Shell-Pernis, Shell- Moerdijk en de kunstmestfabriek Ten gevolge Albatros onverdroten voort. Op gewekt verklaarde actie-voorzit ter Aad Soeteman dat er al heel wat fabrieken buiten bedrijf zijn gesteld. Omdat het stilleggen van het werk geleidelijk aan gebeurt, zal volgens de Shell-directie geen extra luchtvervuiling ontstaan. Bij een te snel afbouwen van de produktie bestaat dat risico wel. Onduidelijk is hoe lang het duurt, voordat de gevolgen van de sta king merkbaar zullen zijn voor de consument. Shell zelf spreekt van tien tot vijftien dagen. In dit stadium overweegt de maat schappij nog niet tot rantsoene ring van de pomphouders over te gaan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economi sche zaken wordt nog helemaal niet gedacht aan distributiemaat regelen „Dat is totaal niet ter sprake geweest. Wel houden we de situatie nauwlettend in de ga ten", aldus de woordvoerder. Staat leent tegen 8.75% DEN HAAG (ANP) - Op 2 oktober kan worden ingeschreven op een 8.75 pet staatslening 1979 per 1985-1989. Het bedrag van de le ning en de uitgifte worden na sluiting van de inschrijving vast gesteld, zo heeft het ministerie van financiën bekendgemaakt. De lening is aflosbaar in vijf jaar lijkse termijnen te beginnen op 1 november 1985. De storting dient te geschieden op 1 november. ROTTERDAM (ANP) - De directie van de Smit sleepvaartbedrijven zal vandaag opnieuw met de ver- voersbonden praten over een oplossing van het conflict met de havenslepers. De directie heeft gisteren tijdens een intern beraad haar standpunt bepaald, dat van daag aan de bonden bekend zal worden gemaakt. Wat de directie van Smit over de huidige situatie denkt en wat zij van plan is te doen om het conflict tot een oplossing te brengen, wil zij nog steeds niet zeggen. De vervoersbonden hadden Smit maandag tijdens het eerste geps- rek voorgesteld de loonsverho ging van 28,50 gulden bruto per week, die de havenarbeiders per 1 juli van dit jaar hebben gekre gen, te verwerken in de nieuwe cao van 1980. De bonden hopen op deze wijze de stakende ha venslepers, die 50 gulden netto eisen, tevreden te stellen. Vol gens de bonden zouden er vol doende havenslepers zijn die dit bod willen accepteren. De directie van de sleepbedrijven reageerden gisteren terughou dend op het voorstel van de ver voersbonden, maar zei geen dui delijk "nee". De havenslepers hebben gisteren bij de stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven pamfletten aan de havenarbeiders uitge deeld, waarin zij hen oproepen solidair te blijven met de staken de sleepbootbemanningen. Winterscliilder hanteert kivast iceer voordelig DEN HAAG (ANP) - Iedereen, die zijn huis van binnen wil laten op knappen, kan ook dit jaar weer een beroep doen op de winter- schilder. Dit jaar komt hij voorde tiende maal ten tonele en bezorgt de consument een voordeeltje van dertig gulden per schilder per dag. Het bedrijfsschap schildersbedrijf, waarin werkgevers en werkne mers samenwerken, zal van 19 november tot en met 7 maart 1980 opdrachtgevers, die binnen- schilderwerk laten doen de pre mie van dertig gulden geven. De komende regeling wordt ook nu weer gesteund door het ministe rie van sociale zaken en wel met een bedrag van drie miljoen gul den. Zaait Shell met opzet paniek? DEN HAAG (GPD) - Moet Neder land als gevolg van de Shellsta- king bevreesd zijn voor „Califor- nische taferelen" bij benzine pompen, voor hamsteren en voor zwarte handel in olie en benzine? Na verkenning van dit probleem lijkt de voorlopige conclusie dat schaarstesituatie^ nog niet zo snel op ons af zullen komen als de Shell, wellicht in een eerste op welling,' heeft laten weten. Er is nog veel voorraad, maar als de staking lang duurt, kunnen er voor automobilisten toch wel moeilijkheden ontstaan. In kringen van de oliehandel wijst men erop dat in Nederland een totale opslagcapaciteit van 25 miljoen ton aanwezig is (totale olie-invoer zal dit jaar naar schat ting 60 miljoen bedragen). Van die opslag moeten ook leveringen aan het buitenland worden ge-' daan, met name aan West-Duits- land, evenals er van ons grote in- voertotaal wel de helft weer wordt uitgevoerd. Als de staking niet langer dan een week of drie, vier duurt, zal er niets aan de hand zijn. Bovendien is het een feit dat Ne derland minimaal een olievoor raad voor 90 dagen heeft. Minis ter Van Aardenne (economische zaken) wees er in zijn vorige week verschenen Energienota (deel 1) nog op dat ons land steeds veel meer voorraad heeft in verband met zijn bijzondere positie in de olievoorziening van West-Euro pa. De wintervoorraden zijn al grotendeels op peil gebracht: de olietanks van cv-installaties zit ten overal vol. Men kan een half stookseizoen vooruit, als het sto ken niet te vroeg moet begin- Wel vraagt men zich in de oliehan del af hoe het zal gaan met de be voorrading van de oliehandela ren, die bij Shell een jaarcontract hebben. Deze olie is bij de Shell in opslag en problemen zouden zich wel voordoen als zij niet te leveren is. Dat zou een scheve si tuatie worden, want het perso neel van de oliehandel heeft met de staking niets van doen; dat werkt volgens een cao die met de dienstenbonden van de FNV is gesloten, zo wordt opge merkt. Hoofd koel Ook de depots voor autogas, die selolie en huisbrandolie zijn nog vol, zodat voorlopig de leverin gen kunnen doorgaan. Krapte zal op wat langere duur ontstaan als de staking doorgaat en de Shell- pompen „nee" moeten verkopen, zodat automobilisten andere pompen opzoeken. „Maar er is nu geen reden voor paniek", aldus een zegsman van de Nederlandse Organisatie van Olie- en Kolen handelaren (NOVOK), „zeker als iedereen zijn hoofd koel houdt" Volgens Konsumenten Kontakt zijn de beweringen van Shell over een benzineschaarste, die al bin nen een week zou optreden, schromelijk overdreven. „Uit de vakbladen en ook uit de „bespa ringsnota" van minister Van Aardenne blijkt duidelijk dat Shell op dit moment over ruime voorraden olie en benzine be schikt. „We hebben dan ook de indruk dat deze schaarsteverha- len zijn bedoeld om de staking te breken", aldus een woordvoer der. Verder vindt Konsumenten Kon- takt dat het erop lijkt dat tegelij kertijd de consument op deze manier wordt misbruikt om een prijsverhoging van olieprodruk- ten door te drukken. „Voor dit concern, dat tot de grootste maat schappijen ter wereld behoort en dat in het eerste halfjaar van 1979 zes miljard winst maakte, moet deze situatie geen enkel probleem zijn. Op korte termijn is er zeker geen schaarste te ver wachten" Prijzen stijgen Konsumenten Kontakt herinnert eraan dat in de achter ons liggen de voorjaarsmaanden van de zo genaamde „tweede energiecri sis" de olieconcerns ook kans hebben gezien de voorziening op peil te houden. „Shell heeft het toen ook gepresteerd extra olie en produkten naar de VS te stu ren door een verandering in de transportstromen. Dat moet dus wel kunnen, ook in dit geval, maar het probleem kan wel eens zijn dat het niet genoeg oplevert. Als gevolg van de prijsopdrijving na de Iraanse troebelen leverde het enkele maanden geleden in elk geval wel wat op. Dat hebben we duidelijk kunnen constate- Inmiddels wordt er in kringen van de „Rotterdamse oliemarkt" op gewezen dat de noteringen voor gewone benzine op deze zoge naamde spotmarkt van maandag op dinsdag van 325 naar 327 dol lar per ton zijn gestegen. Men vindt dat niet geheel onwerkelijk, omdat benzine maar beperkt in voorraad wordt gehouden, mede in verband met verdamping. In vele gevallen gaat de benzine rechtstreeks van raffinaderij naar pomp. De voorraden zwaardere oliepro- dukten zijn wel groot en daarom wordt het merkwaardig gevon den dat ook hier stijging van de noteringen is te constateren. Men kenschetst dit verschijnsel als „psychologische bewolking" Ook zijn er oliehandelaren die geloven dat Shell als grootste le verancier op de vrije markt de staking tracht te gebruiken om de prijzen op de binnenlandse markt onder druk te zetten via prijsstijgingen op de vrije markt. Opvoeren produktie Feit is verder dat de raffinaderijen, ook die van de Shell, al jaren niet op volle toeren draaien, omdat er in geheel Noordwest-Europa sprake is van overcapaciteit. De bezettingen van de raffinaderijen schommelen zo tussen de 65 en 80 procent. Bij andefe oliemaat schappijen zegt men echter dat het niet zo eenvoudig is de pro duktie op te voeren om het gat dat de Shellstaking straks zou kun nen veroorzaken op te vullen. Men heeft trouwens nog steeds te maken met een systeem van be perkte afleveringen, erfenis van de krapte in de afgelopen maan den en het streven naar opbouw van de wintervoorraden Men kan niet van de ene dag op de an dere ruwe olie meer laten a het bestellen r oli< i het c zitten zeker drie maanden. Bo vendien moet die meerdere olie dan ergens vandaan komen. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 150.40 152,20 118.40 120.00 586,00 60,00 82,00 162,00 88,50 22,40 100,50 22,20 291,00 89,50 12,70 86J0 185,00 2120,00 720,00 20,70 82,50 410,00 187,00 108,50 325,00 322,00 49,80 283,00 103,00 GOUD EN ZILVER i Goud 373.00-374 00 d AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs bleef de koers van Koninklijke Olie de aandacht trekken. Men betaalde vandaag grif 152,50 voor een aandeel, dat is 1,50 meer dan gisteren. Telt men het interimdi vidend hierbij op, dan is de hoog ste koers van dit jaar bereikt Gis teren werd er bijzonder veel in Koninklijke Olie omgezet, in guldens uitgedrukt bijna de helft van alle transacties in aandelen. Ook vandaag was de omzet weer goed. De andere internationals gingen er ook op vooruit, vooral Unilever met een winst van 1 op 129. KLM was het zwarte schaap en belandde rond het middaguur op ƒ94,60 hiermee werd het dieptepunt van vorige week vrijdag geevenaard. Vol gens beurskringen was dit maar gedeeltelik te wijten aan onge- gronde speculaties in de pers.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 37