I: Steeds duurder worden Noord wij ks verkeersplan volgens PPR „dolle zaak Nieuw gebouw Viersprong in oktober in gebruik Ja of nee ruimte voor vossen w BURGEMEESTER GAAT VOORLEZEN Katwijkse politie rekent inbreker in remeenteraad keurt verhoging osten „met zorg"goed Nog dit jaar bootvluchtelingen in Noordwijk ENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 r^an Terlouw naar Katwijk voor rvzing over zijn pennevruchten TWIJK - De schrijver Jan Terlouw (tevens fractievoorzitter van D'66 in 'Ie Tweede Kamer) is volgende week woensdagavond 3 oktober de gast de openbare bibliotheek in Katwijk. In het gebouw Tripodia houdt 'erlouw op die dag een lezing over zijn werk als schrijver, in het kader de Kinderboekenweek. De lezing is echter vooral bedoeld voor sen van 12 jaar en ouder, louw debuteerde in 1970 met "Pjotr". Latere boeken als "Koning van atoren" en "Oorlogswinter" werden bekroond met een Gouden Grif- •1, de hoogste onderscheiding voor een jeugdboek, boeken van Terlouw zijn spannend en humoristisch. Helden, belang- 'ijk voor kinderen, ontbreken in geen boek", aldus de Katwijkse biblio- heek. In een vraaggesprek verklaarde Terlouw eens, dat hij zijn jeugd reken vooral in de vakantie schrijft, als de rest van de familie aan het itrand zit. entree voor deze avond bedraagt 2,50. Dit geld verdwijnt niet in de kas de bibliotheek, maar wordt afgestaan aan het comité "Katwijk helpt Jlcinj" een plaatsje in Joegoslavië dat onlangs door een aardbeving verd getroffen. egangsbewijzen zijn verkrijgbaar aan de bibliotheek en indien nog /oorradig op 3 oktober 's avonds aan de zaal. De lezing begint om 20.15 KATWIJK - Een burge meester, die de kinde ren een spannend ver haal vertelt. Het lijkt een sprookje. Volgende week woensdag (3 ok tober) wordt het wer kelijkheid. Dan zal burgemeester Bos van Katwijk voorlezen voor kinderen van 4 tot 10 jaar. wordt in de badplaats de Kin derboekenweek 1979 "offi cieel" geopend. Bos kiest zelf het boek waaruit hij voor leest. Welk boek het wordt is nog een verrassing. In het kader van de Kinderboe kenweek, die tot vrijdag 19 oktober duurt, worden in Katwijk tal van evenementen georganiseerd. Een greep er uit: voor de kleintjes vanaf 21h jaar is er in de jeugdbibliotheek aan de Schelpendam een dia voorstelling van prentenboe ken op donderdag 4 oktober van 13.30-14 uur. De volgende dag mogen zij zelf een pren tenboekje maken. Op dinsdag 9 en woensdag 10 oktober is er, eveneens van half twee tot twee uur, een poppenkastvoorstelling. Voor het dominospel (vanaf 10 uur) op dinsdag 16 oktober en het "kastelen bouwen" op 17 oktober om 9 en 11 uur moet men gratis toegangsbewijzen halen bij de jeugdbibliotheek. Op donderdag 18 oktober wordt er een puzzeltocht ge houden met de bibliotheek als begin- en eindpunt. Burgemeester Bos komt op de laatste dag (19 oktober) nog een keer naar de bibliotheek om daar de "citatenvinders- diploma's uit te reiken. KATWIJK - De Katwijkse politie heeft de 19-jarige v. B uit de bad plaats aangehouden die heeft be kend te hebben ingebroken bij het christelijk vormingscentrum De Hoop. De man nam daar een foto- en film camera plus een elektrische klok mee. Bovendien vond de politie bij hem thuis in de schuur een bromfiets die afkomstig was van een diefstal in Amsterdam. 99 OORDWIJK - Het verkeersplan voor Noordwijk-Bin- nen valt steeds duurder uit. Na diepgaande discussie stelde de Noordwijkse gemeenteraad gisteravond een aanvullend krediet van 130.000 gulden beschikbaar. Dat krediet is nodig om het plan te kunnen afronden. Niet temin had de meerderheid van de raad grote moeite met de steeds toenemende kosten die aan het opstellen van een dergelijk plan zijn verbonden. e studie voor het verkeersplan heeft de gemeente Noord wijk tot op heden al drie ton gekost. Als de studie zich ook tot Noordwijk NOORDWIJK - Vóór het einde van het jaar kan Noordwijk tachtig tot negentig Vietna mese bootvluchtelingen ver wachten. Dat liet burgemees ter J.M. Bonnike van Noord- wijk gisteravond weten tij dens de gemeenteraadsver gadering. Mevrouw Koopman (CDA) had de burgemeester over de komst van de vluchtelingen vragen gesteld. De groep vluchtelingen bevindt zich momenteel nog in het verre oosten. Na aankomst in Noordwijk zullen zij worden onderge bracht in hotel De Zeeleeuw en in de Kleine Zeeleeuw. "De contracten daarvoor zijn getekend, al is er momenteel wat gerommel in de zijlijn", aldus Noordwijks eerste bur ger. aan Zee zou gaan uitstrekken, komt daar nog eens een bedrag van 250.000 gulden bij, zo bleek uit de toelichting van burgemees ter en wethouders. "De hoge kosten vervullen de WD-fractie met zorg", zei frac tie-voorzitter Rubingh. Deson danks meende het raadslid dat de studie tóch moest worden afge rond. Of daarna op dezelfde voet aan een verkeersplan voor Noordwijk aan Zee moest wor den gewerkt, betwijfelde hij. Ook mevrouw Voorham (PvdA) vond dat men met het basisplan voor Noordwijk aan Zee voor zichtig aan moest doen: "Er moe ten afspraken worden gemaakt over de volgorde, zodat de raad tussentijds over de afzonderlijke onderdelen van het plan een oor deel kan geven", aldus mevrouw Voorham. De PPR had eveneens weinig goe de woorden Onvoorstelbaar De PPR-fractie toonde zich gister avond tegenstander van de voor genomen aankoop van het pand van Zwetsloot aan de Van Lim burg Stirumstraat. Daarmee is een bedrag van 300.000 gulden gemoeid. "De schrik slaat ons om het hart", aldus het raadslid Schelvis. "Laat het pand toch staan, dan zakt het vanzelf in el kaar!" "Onvoorstelbaar", zo reageerde De Geus (CDA) op het voorstel van Schelvis De Noordwijkse raad houdt zich al jarenlang bezig met het bereik baar en verkeersluw maken van de Kerkstraat, de belangrijkste winkelstraat in de badplaats. Het is een smalle straat, die eigenlijk voor het verkeer moet worden af gesloten. Voorwaarde daarbij is echter dat het winkelende publiek in de buurt van de straat moet kunnen parkeren. Tot in den treure is daarom de afgelo pen jaren gepleit voor een betere bereikbaarheid van het parkeer terrein Lüschen. Dat kan alleen het pand van Zwetsloot door de gemeente wordt aange kocht. De PPR-woordvoerder Schelvis meende niettemin dat met de aankoop van het door Peeters gebruikte pand zou kun nen worden volstaan. CDA-er De Geus was het niet met Schelvis eens, evenmin als bur gemeester Bonnike. Het CDA steunde het voorstel van B en W om het pand Zwetsloot aan te ko pen, omdat het nu een belemme ring voor het verkeer oplevert. "Bovendien blijft het altijd mo gelijk om na afbraak het deel van de grond dat binnen de rooilijn van de Van Limburg Stirum straat blijft als bouwgrond uit te geven", voegde De Geus eraan toe. "We hebben geen plezier in éénrichtingsverkeer in de Van Limburg Stirumstraat omdat er een huis in de weg staat. Laten we nu eindelijk eens doen, wat de meerderheid van de raad eigen lijk al tien jaar wil" Hoewel Rubingh (WD) wel begrip kon opbrengen voor de beden kingen van Schelvis, zei hij het eens te zijn met de argumenten van de CDA-fractie. Het voorstel werd daarop door de raad goed gekeurd. Alleen de PPR stemde tegen. bijgebouw van De Viersprong met op de voorgrond adjunct-directeur De Kruyf. KATWIJK - Burgemeester Bos zal eind volgende maand (woens dagmorgen 24 oktober) het nieu we bijgebouw openen van de christelijke scholengemeen schap "De Viersprong" voor leao lhno, ihno en mhno. Het bijgebouw dat aan de Krom in Rijnsoever-Oost staat telt elf lo kalen, die hoofdzakelijk zullen worden gebruikt door leerlingen van de afdeling leao (lager eco nomisch administratief onder wijs). In de dependance komen lokalen voor theorie- en prak tijklessen. De Viersprong kent nog maar sinds kort een leao-opleiding (duur 4 jaar). In 1978 kwam deze erbij. Er werd begonnen met zo'n veertig leerlingen; nu zijn het er onge veer 80, verdeeld over twee eer ste- en twee tweede klassen. De leerlingen komen uit Rijnsburg, Noordwijk en Katwijk. De komst van een leao-afdeling maakte extra lokaalruimte nood zakelijk. De Viersprong kreeg tijdelijk de beschikking over drie Noordwijk moet nuziekkiosk krijgen JOORDWIJK - Er moet een mu- ziekkiosk in Noordwijk komen. Dat vindt de heer J.F. Groenen- daal uit Noordwijk. )e Noord wij ker maakte gister avond gebruik van het spreek recht tijdens de raadsvergade ring. In een muziekkiosk kunnen concerten worden gegeven door de plaatselijke muziekverenigin gen, concoursen worden gehou den en is het mogelijk om bui tenlandse groepen te laten optre den. Jroenendaal betreurde het overi gens, dat de plaatselijke vereni gingen niet zelf met het idee op de proppen waren gekomen. Set parkeerterrein van het Bollen- bad, het Middengebied-Noord of het terrein bij de vroegere ingang van het gemeentelijk sportpark noemde de Noordwijker als mo gelijke plaatsen voor de kiosk. Burgemeester Bonnike van Noordwijk maakte Groenendaal een compliment voor zijn initia tief. De burgemeester had echter wel bezwaren tegen de plaatsen die door hem werden aangege ven. Naar zijn mening was het Vuurtorenplein de meest ge schikte plaats, omdat daar veel mensen komen. De burgemeester betwijfelde ove rigens of de muziekverenigingen wel genoeg enthousiasme voor een dergelijke kiosk zouden kunnen opbrengen, maar hij zeg de toe het voorstel van Groenen daal door te spelen naar de cultu rele commissie van de gemeente. Verschil van mening tussen politie en Staatsbosbeheer NOORDWIJK - Staatsbosbeheer en de politie Noordwijk verschillen van mening. De politie vindt dat er in het natuurgebied rond de bad plaats geen ruimte is voor de vier vossen die er zijn gesignaleerd. Staatsbosbeheer zegt dat de roofdieren hier wel degelijk nuttig werk verrichten en wil ze derhalve niet kwijt. keersplan. PPR-raadslid Schel vis noemde het plan "een dolle zaak". Een nieuw krediet be schikbaar stellen vond hij water naar de zee dragen. De PPR-frac tie zou aan het voorstel haar goedkeuring niet onthouden, maar wanneer er een verkeers plan voor Noordwijk aan Zee moet worden opgesteld, wenste hij in geen geval dezelfde escapa des. Ook Schelvis' fractiegenoot De Ridder had bedenkingen te gen de hoge kosten van het plan, bovendien had hij twijfels over de resultaten daarvan. Niet tragisch De CDA-fractie in de Noordwijkse gemeenteraad nam de zaak niet zo zwaar op. "We hebben het ma ken van een verkeersplan des tijds zelf goedgekeurd, dat het geld zou kosten wisten we", ver klaarde het CDA-raadslid De Geus. Hij vond dat over het aan vullend krediet niet tragisch moest worden gedaan, omdat eën deel van de studie door Noord wijks eigen dienst Openbare Werken wordt uitgevoerd. Maar ook de CDA-woordvoerder bleek van mening, dat na de voltooiing van het verkeersplan voor Noordwijk-Binnen de raad op nieuw zou moeten bekijken hoe er bij een eventueel plan voor Noordwijk aan Zee moest wor den gehandeld. Een mening die ook wordt gedeeld door de Noordwijkse golfclub. Op haar terrein worden de rood staarten om de haverklap gezien. De vossen waagden zich hier zelfs in de buurt van de honden hokken. Mulder van de golfclub hoopt dat er geen stappen zullen worden ge nomen om van de roofdieren af te komen. Hij zegt: "We hebben hier enorm veel last van konijnen. Er staat een afrastering rond ons ter rein, maar die dieren zien toch kans om er door te komen. Ze graven holen waar wij bij het be drijven van onze sport hinder van ondervinden. Laat die vossen dus maar lopen. Dan wordt het konij nenbestand tenminste wat uitge dund. Zodra die vossen zelf holen gaan graven, ja, dan wordt het tijd om in te grijpen. Maar nu is dat, wat ons betreft, beslist nog niet nodig." Uniek Politieman Knauf spreekt over een unieke situatie voor deze streek. Volgens hem is het minstens twintig jaar geleden dat er zoveel vossen bij elkaar zijn gezien. Knauf denkt dat het beter is als de roodstaarten worden verjaagd. "Het natuurgebied", beweert de Noordwijkse politieman, "is veel te klein voor zoveel vossen. Ze pakken eerst de jonge fazanten en patrijzen. En die zitten hier toch al niet zo veel. Als dat niet lukt trekken ze naar de bewoon de wereld. Proberen ze bij boeren kippen uit het hok te halen. Ze ker, ze eten ook wel konijnen, maar vogels staan bovenaan hun verlanglijstje." niek zaaien onder de hondenbe zitters die geregeld met hun dier de duinen ingaan. Maar het is toch wel aan te raden de honden te laten inenten. Vooral in de weekeinden lopen hier nogal wat mensen met hun hond te wande len. Niet aan de riem, maar los." Vraagteken tuurgebied rond de badplaats te recht zijn gekomen. "Ik heb er geen idee van", zegt de politie man. "Je kunt alleen maar een vermoeden uitspreken. Mis schien zijn ze ergens ontsnapt of hebben particulieren ze vrijgela ten. Daar zul je toch nooit achter komen." Staatsbosbeheer heeft daar een an dere mening over. Boswachter Arno Bos weet haast wel zeker dat ze afkomstig zijn uit het ge bied van de Amsterdamse duin watermaatschappij. "Blij ben ik in elk geval wel dat ze er zijn. De vos is een natuurlijke vijand van de konijnen. En die richten nogal wat schade in het gebied aan Vroeger zaten hier wel wat meer van deze roofdieren. Maar toen de hondsdolheid de kop opstak, werden ze afgeschoten." Arno Bos verwacht dat de vossen niet al te lang zullen blijven. "Ei genlijk is het in ons gebied veel te druk voor een goede vossen- stand. Bovendien mogen de hon den nu weer loslopen. En dan zijn de vossen bijzonder snel gevlo gen." Staatsbosbeheer zal de situatie wel nauwlettend in de gaten houden. Zeker nu er meer roodstaarten zijn gezien. Men zal zeker niet het initiatief nemen om de jacht op de vos te openen. lokalen in de Andreasschool' in Katwijk-Binnen voor de opvang van de leao-scholieren. Over een paar weken zullen zij de An dreasschool vaarwel zeggen om hun intrek te nemen in het ge bouw aan de Krom. Aangezien bij dat gebouw geen gymnastiekzaal is zal men voor het vak lichame lijke oefening gebruik maken van de sporthal Rijn Actie De feestelijke opening van het nieuwe schoolgebouw eind ok tober betekent tevens het begin van een actie voor het door aard bevingen getroffen stadje Ulcinj in Joegoslavië. In het hoofdgebouw van "De Vier sprong" aan de J. van Brakel- straat wordt op donderdag 25 en vrijdag 26 oktober een fancy-fair gehouden. Ook is er die dagen een rommelmarkt, waarvoor de leerlingen nu al op pad zijn om spullen op te halen. /j>s fff!./.' """Br- i>' 'UvV.' -. Wethouders korfballen tegen leraren Een ander probleem is vwoot.» de verspreiders zijn van honds- De golfclub wil best i dolheid. "Ik wil zeker geen pa- astlQ maken. i af. Reden: er zijn nogal wat konijn .1 1 r«ê i de buurt, die het de sporters danig WADDINXVEEN - Zaterdag wordt in het Waddinxveense sportpark De Sniep door korf balvereniging Toos een school- korfbaltournooi gehouden. Om dit tournooi aantrekkelijk te maken zullen burgemeester mr. A.G. Smallenbroek en de wet houders A.H. van Gent, P. van Schie en L. Oostenbroek-Wag- meester met hun partners een wedstrijd spelen tegen een team van Bnskiiii|i.s»' Iit,urn I wil strijd begint om kwart voor drie en wordt geleid door de voorzit ter van de korfbalvereniging Toos. Aan het tournooi wordt deelgeno men door Waddinxveense en Boskoopse basisscholen. Tot op heden hebben zich zestien teams aangemeld, waarvan vyf uit Bos koop. Naast korfballen doet elk team ook mee aan een strafworptournooi. Het team dat de meeste ballen door de korf gooit, krijgt voor de school een plantenbak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33